r BINNENLAND J WOENSDAG 11 FEBRUARI 1942 No. 25115 Steeds nauwer wordt de ring om Singapore Verduisteren: 82sfe Jaargang Succesvolle Japansche actie In den Ned. Indischen Archipel Japansche troepen dringen Singapore binnen Luchtmacht der Duitschers, Italianen en Japanners superieur Ontmoeting F ranco-Carmona Het Tanger-incident Taak van Lord Beaverbrook nader omlijnd Verspreide berichten De Sovjet-unie en Europa Twee en een halve ton voor Winterhulp EERSTE BLAD Bekendmaking Leden van den Kuituurraad benoemd De Normandie. Italiaansch Weermachtsbericht 18.45 uur 9.03 uur V. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Heirny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl/7erv.: K Been. Lelden Naar verluidt, heeft de Japansche comman dant aan het front op Malakka, generaal Ja mas jita, de overgave van Singapore geëischt. Naar uit een niet officieel bericht van het front op Singapore blijkt, hebben de Japansche troepen van het vliegveld Tengah na zware ge vechten den weg Singapore—Kranji ten Zuiden van Boekit Panjang bereikt. Daarmede is reeds de beslissende strijd om den binnensten versterkingsgordel van de stad Singa pore begonnen. Het Japansche hoofdkwartier maakt voorts bekend, dat Japansche strijdkrachten in de vroege ochtenduren de Boekit Timah, het hoogste punt van het eiland, op slechts negen KJVL afstand van de stad Singapore hebben bestormd en bezet. De Boekit Timah, die 177 meter hoog is, verschaft uitzicht op de stad. Het communiqué vermeldt verder, dat de Japansche troepen voortgaan met den vijand voor zich uit te drijven. Van Engelsche zijde wordt erkend, dat de Britsche troepen steeds verder zich moeten terug trekken. m Een onafgebroken stroom van Japansche troe pen en voorraden glijdt thans over den dam van Johore om de Japanners op het eiland te ver sterken, nadat de genie een geheelen nacht hard heeft gewerkt aan het herstel van dezen dam. dien de Britten bij hun terugtocht naar het eiland hadden opgeblazen. (D.N.B.). JAPANSCHE LANDING BIJ MAKASSAR. Het weermachtsbericht van Batavia deelt mede. dat Japansche troepen aan land zijn gezet in Zuid-Celebes, in de nabijheid van Makassar. Volgens een belicht van de „Giornale d'Italia" uit Macao zijn tijdens de vier luchtaanvallen, die de Japanners tot nu toe op Soerabaja hebben on dernomen, 140 Engelsche. Ned.-Indische en Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. (D.N.B.). IN BIRMA. Nag.r Domei meldt hebben de Japansche expe ditietroepen gisterochtend Martaban bezet. Martaban, een vrij groote havenplaats, ligt aan den Westelijken oever van de baai, waarin de rivier Salwien uitmondt. Van het reeds enkele dagen geleden ingeno men Moelmein leidt de spoorweg over Martaban naar Rangoon met een zijtak naar den weg door Birma. Den geheelen dag hebben de Japanners giste ren vijandelijke troepenconcentraties en verbin dingen ten Noorden van Martaban aan de rivier de Salwien aangevallen. Rollend spoorwegmate- neel en zeven vrachtauto's werden vernield. OP DE PHELIPPIJNEN. Officieel wordt uit Washington gemeld, dat Japansche versterkingen aan land zijn gezet in de Golf van Lingajen. De laatste 24 uur is hevig gevochten op het schiereiland Bataan. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is een Amerikaansch legertransportschip in de wateren van Hawaii door een torpedo tot zinken gebracht. De Japansche troepen zijn van middag om twee uur het Westelijk deel der stad Singapore binnen gedrongen, naar zoo juist ver luidt. Van 21 Januari tot 8 Febr. hebben de Duit- sche strijdkrachten, naar van welingelichte zijde wordt vernomen, 91 Britsche en 471 sovjet vliegtuigen neergeschoten of vernield. De Italianen schoten in dien tijd 48 Britsche vliegtuigen neer. In dezelfde periode verloor de Duitsche luchtmacht slechts 73 toestellen en wel 46 in het Oosten en 27 in den strijd togen Engeland (ook in de Middellandsche Zee). De Italianen verloren door Engelsche actie 4 toe stellen. De Japansche strijdkrachten hebben van het begin van den oorlog in Oost-Azië tot 9 Febr. 981 Britsche. Amerikaansche en Ned-Indische vliegtuigen neergeschoten of vernield. Zelf ver loren zij 153 toestellen. Uit deze getallen blijkt duidelijk, aldus zegt men in Duitsche militaire kringen, de meerder heid in de lucht der Duitsche, Italiaansche en Japansche stijdkrachten. (DN.B.). In politieke kringen te Madrid verluidt, dat het Spaansche staatshoofd, generaal Franco, zich in gezelschap van den minister van bui- tenlandsche zaken, Serrano Suner, naar Sevilla zal begeven. Het heet. dat zij daar den Portugeeschen president, generaal Carmona, en den premier. Salazar. zullen ontvangen. Tal van Madrileensche journalisten zijn met het oog op de aanstaande politieke gebeurtenis sen. die tot dusver nog niet officieel zijn be vestigd, naar Sevilla vertrokken. (D.NB.). Het Spaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft een communiqué gepubliceerd om trent de ontploffing te Tanger. Daarin wordt medegedeeld, dat deze ontplof fing elf dooden heeft gevergd en 36 gewonden en dat groote opwinding onder de bevolking werd veroorzaakt, speciaal onder het Marokkaansche deel. De Spaansche autoriteiten hebben echter on middellijk alle noodige maatregelen getroffen om het gebouw van het Engelsche consulaat te beschermen en Incidenten te voorkomen. Naar voorts uit Tanger wordt gemeld, heeft de huiszoeking, die de Spaansche politie in het Engelsche hotel „Bristol" aldaar heeft gedaan in verband met de explosie van j 1. Vrijdag, tot een interessante ontdekking geleid. In geheime kelders van het hotel werd een ontzaglijke hoeveelheid handwapens, munitie, ontplofbare stoffen van allerlei aard en mate riaal voor de vervaardiging van bommen aan getroffen. Voorts vond men een groote hoeveelheid do cumenten, waaruit onmiskenbaar blijkt, dat Engeland via zijn agenten in Spanje en zijn consulaten en diplomatieke vertegenwoordigin gen daden van sabotage en terreur in Spanje en zijn protectoraatsgebieden heeft voorbereid en ook reeds uitgevoerd. Men verwacht, dat deze vondsten zullen leiden tot de ontdekking van nog andere geheime Britsche opslagplaatsen van ontplofbare stof fen De documenten zijn den bevoegden Spaan- schen autoriteiten voor een nauwkeurig onder zoek ter hand gesteld. (D.N3.) Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft minister-president Churchill In een bijeen komst van het Lagerhuis de taak van het nieuwe ministerie van productie, aan het hoofd waarvan Lord Beaverbrook werd geplaatst nader omlijnd. Zooals Churchill verklaarde neemt Lord Beaverbrook daarmede een soortgelijke positie in als „Donald Nelson, die aan het hoofd van de geheele Amerikaansche productie staat." Als minister in het oorlogskabinet zal Lord Beaverbrook alle drie de nieuwe Engelsche ministeries vertegenwoordigen. Onder ziin res sort vallen bovendien de controleurs der marine. Slechts het maken van plannen voor nieuwe oorlogsschepen en het opstellen van vlootbouw- programma's vallen niet onder zijn competentie. (A.N.P.) DUITSCHE JAARBEURZEN VOOR 1942 VERVALLEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Rijksminister voor volksvoorlichting en propaganda heeft in overeenstemming met den Rijksminister van economische zaken beschikt, dat in 1942 alle Duitsche jaarbeurzen vervallen. Alle krachten van het Duitsche bedrijfsleven en het Duitsche verkeerswezen zullen onbeperkt voor de overwinning van de Duitsche wapens worden gebruikt. LETLAND KLAAGT SOVJET UNIE AAN. In een radiorede heeft de inspecteur-generaal van het Letlandsche zelfbestuur, Dankers, ver klaard: Voor het oor der geheele wereld uiten wij de aanklacht, dat wij in een jaar van het „roode paradijs" 60.000 volksgenooten, onder wie 20.000 vrouwen en 7300 kinderen, verloren heb ben. Het Letlandsche volk staat, vereenigd door lots- en arbeidsgemeenschap, achter den leider van het nieuwe Europa. Wij zullen ons in ons opbouwwerk door niemand laten storen. Wij wil len strijden, want wij gelooven aan de eindover winning van Groot Duitschland en zijn bond- genooten. Wij gelooven aan een nieuwe, betere toekomst. (D.N.B.) ONDERHOUD TUSSCHEN TSJANGKAISJEK EN JEHWAHARLAL NEHRU. EEN REDE VAN CRIPPS. Het ANP meldt uit Stockholm: De voormalige Britsche ambassadeur te Mos kou, Sir Stafford Cripps, heeft, volgens den Britschen berichtendienst, in een rede te Bristol o.a. gezegd: Er is in het communisme veel te bewonderen, doch er zit ook veel in, dat men niet in eigen land zou wille:, hebben. Er bestaat geen twijfel over, dat, wanneer de geallieerden de overwinning behalen, de Sovjetunie dan de grootste Europeesche mogendheid zou zijn, die den oorlog „waarschijnlijk met zetel te Berlijn" zou eindigen. Zouden de Britten dan niet op vriendschappelijke wijze met de Sovjets samen werken, dan zou de Sovjetunie de toekomst van Europa bepalen en, zo- ?/ude Cripps, „bij alle bewondering voor haar politiek, zouden wij den wederopbouw toch beter kunnen bewerkstelli gen". De eenige gezonde oplossing voor den tijd na den oorlog zou door een overeenkomst tusschen Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en de Sovjetunie verkregen kunnen worden. Voorts verklaarde Cripps. dat hij geloofde, dat Stalin begin 1939 oprecht pogingen in het werk heeft gesteld om tot een overeenkomst met Frankrijk en Groot-Brittannië te komen. Toen hem dit niet lukte, was hij zelf nog niet bereid zich tot de Duitschers te wenden. Hij onderteekende de overeenkomst met Duitschland en „onmiddellijk werd de productie op oorlogsbasis ingeschakeld" om den strijd tegen Duitschland voor te berei den. Het feit, dat Sir Stafford Cripps, in strijd met zekere verwachtingen geen officieelen post in het Britsche kabinet heeft gekregen, wijt de Deutsche diplomatisch politische Korrespondenz in de eerste plaats hieraan, dat Cripps in het vervolg de rol t spelen krijgt om vrijelijk actief te zijn als exponent en controleur van Stalin, vooral op binnenlandsch politiek gebied, ten einde de belangen der Sovjets in den zin van een radicaliseering der massa's vooruit te helpen. De salonbolsjewiek Cripps, zoo schrijft de Diplo, moet het bolsjewisme in Engeland pre- Dezer dagen konden wij opnieuw enkele groote bedragen melden, welke de Winterhulp Nederland ter beschikking waren gesteld. Ook de Unilever heeft een der gelijke vermeldenswaardige daad van gemeenschapszin verricht. Zij deed de Winterhulp een bedrag van f. 250.000 toekomen. Ook door deze som zal de W.HN. weer in de gelegenheid zijn in vele gezinnen een lichtstraaltje te brengen. sentabel maken. Terwijl Cripps voor de 'ngel- sche luisteraars in de eerste plaats slechts woor den van aanmoediging sprak om bij de inspan ning tot hulpverleening aan de Sovjetunie niet te verslappen, maar eerder de prestaties nog te verdubbelen, keerde Cripps zich tegen de krin gen in Engeland, die nog steeds instinctief groote bezwaren hebben tegen een al te nauwe samenwerking met de Sovjetunie. De argumenten, waarmede Cripps tracht het bolsjewisme nader te brengen tot deze kringen, noemt de Diplo misleidingsmethoden. In dit verband herinnert hij aan de verklaringen van Cripps in de voor Zuid-Amerika bestemde Kor- respondens Britanova, volgens welke Stalin hem, Cripps, de verzekering heeft gegeven, dat hij zich niet wilde mengen in de aangelegenheden van de andere volken. Ieder weet, aldus de Diplo. dat deze bewerin gen van Cripps een vierkante en bewuste leu gen zijn. Samenvattend noemt de Diplo Cripps den man, die met alle middelen, druk en verbloe ming het Engelsche volk er toe moet brengen ook voor den tijd na den oorlog een samenwer king met de Sovjetunie populair te maken. Cripps is uitstekend op weg, de rol van een En- gelschen Kerensky te spelen. Het Britsche volk is klaarblijkelijk geneigd hem te laten begaan, aldus dit orgaan (DNB). Dit Nummer bevat TWEE Bladen Jehwaharlal Nehru, Gandhi's opvolger, is te New Delhi aangekomen en zal een ontmoeting met Tsjang kai Sjek hebben. (A.NP.) Op grond van de verordening van den Rijks commissaris no. 210 art. 4 heeft de president van den Nederlandschen Kuituurraad tot leden van den Nederlandschen Kuituurraad benoemd de heeren ir. H. Badings, H. F. Boot, dr. T. de Bruin, Jaap Gidding, ir. J. C Grata- ia, Nico de Haas, dr. D. Hannema, ir. W. F. van Heems- kerek Dueker, R. v. Houten, prof. dr. J. Jeswiet, prof. dr. J. M. N. Kaptijn, prof. dr. H. Krekel, mr. A. Meerkamp van Embden, prof. dr. J. W. Mengelberg, S. J. van der Molen, prof. dr. F. Muller Jzn., J. C. Nachenius, Johan Polet, jhr. mr. D. G. Rengers Hora Siccama, prof. dr. F. J. M. A Roels, prof. dr. H. Visscher. prof. dr. J. de Vries. GRATIS BRANDHOUT VOOR DE ARMEN. Initiatief van Boxtels burgemeester. Burgemeester Thomaes te Boxtel heeft het met speciale toestemming van den Rijkscommissaris en in overleg met Staatsboschbeheer gedaan weten tc krijgen, dat alle doode hout, zich be vindende in de bosschen onder die gemeente, als brandhout ter beschikking van de bevolking komt. Sedert eenige dagen is een groot aantal werklieden van gemeentewege bezig, onder des kundig toezicht een groot aantal doode boomen, vooral in de meest verwaarloosde bosschen op te ruimen. Voor toewijzing komen in de eerste plaats in aanmerking, zij die geen brandstof meer bezitten. Reeds meer dan 500 gezinnen hebben zich aangemeld en alle zullen geholpen worden. De armste ontvangen het hout geheel gratis, houders van vetkaarten betalen een ge ringen prijs en ook de overigen betalen zeker niet te veel. Velen zijn met deze oplossing gebaat: de boscheigenaar krijgt zonder kosten zijn bosschen ontdaan van dood hout, dat niet alleen een com plex geweldig ontsiert, doch bovendien schade toebrengt aan de levende boomen, terwijl ander zijds de bevolking in dezen barren wintertijd aan de zoo hoog noodige brandstof wordt geholpen BUITENLANDSCH GEMENGD. Het Itailaansche weermachtbericht van giste ren luidde: In het gebied van Ain el Gazala zijn gevechten tusschen vooruitgeschoven elementen te onzen voordeele geëindigd. Formaties luchtstrijdkrachten hebben groote colonnes van den tegenstander, bestaande uit ge motoriseerde voertuigen, verslagen. Een belang rijk deel er van werd vernield. Tijdens een reeks zegevierende gevechten heb ben Duitsche jageVs elf Engelsche vliegtuigen neergeschoten zonder verliezen te lijden. De acties van het Duitsche luchtwapen tegen het eiland Malta zijn voortgezet. Italiaansche bommenwerpers hebben in den nacht van acht op negen Februari wederom met succes een aanval gedaan op de vlootbasis van Alexandrië. Vijandelijke vliegtuigen hebben sommige plaat sen in Griekenland gebombardeerd en eenige civiele gebouwen doen instorten; onder de Griek- sche bevolking vielen 11 dooden en 11 gewonden. Een van onze patrouilles torpedovliegtuigen, die in het Oosten van de Middellandsche Zee een vijandelijk konvooi had ontdekt, dat ge ëscorteerd werd, heeft een zwaren kruiser ge troffen. Volgens de laatste berichten over de „La fayette", de vroegere Normandie, zou men het vuur hebben weten te beperken. De schade wordt geraamd op vijf millioen dollar. Drie dekken zijn vernield. Een persoon is om het leven gekomen, 128 personen werden gewond. Volgens de meening van de deskundigen zal het herstel van het schip verscheidene maan den duren. De Fransche regeering zal, naar men van be voegde zijde vernam, van de Vereenigde Staten een schadeloosstelling voor de vroegere „Nor mandie" eischen. Waarschijnlijk zullen noch over het bedrag van de schadeloosstelling noch over den vorm bijzonderheden worden medegedeeld. Daarente gen blijft de kwestie van een schadeloosstelling voor acht Fransche koopvaardijschepen, die enkele dagen geleden in beslag zijn genomen, nog steeds hangende. STEENLAWINE IN ITALIË. Bij het plaatsje Calandrie in de nabijheid van de spoorbrug der lijn Ventimiglia-Mentone heeft zich een ernstige steenlawine voorgedaan. De neerstortende massa's steen en grond vernielden een huis. dat als onderkomen diende voor sol daten, die de spoorlijn bewaakten. Van de 10 man konden drie zich in veiligheid brengen, de overige zeven vonden den dood. De spoorlijn is beschadigd. ENGELSCH VLIEGTUIG IN LONDENSCHE WIJK NEERGESTORT. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, zijn zeven personen, onder wie de bestuurder, om het leven gekomen, toen een Britsch vliegtuig hedennacht in een Londensche stadswijk op een huis neerstortte. Zes andere personen wer den gewond. Van de bewoners van het huis kwamen vijf personen om het leven. HULDIGING HOOFDSTATIONSCHEF J. S. ADMIRAAL TE UTRECHT. In zijn werkkamer op het Centraal Station .e Utrecht heeft gistermorgen de huldiging plaats gehad van den hoofdstationschef J. S. Admiraal, die veertig jaar geleder in dienst trad van de Staatsspoorwegen. Bij deze gelegenheid is de heer Admiraal, wegens afwezigheid door dienst van den chef van den dienst van vervoer, den heer Blankert, toegesproken door den adjunct chef van dienst, den heer G. van Meurs; namens het stationspersoneel door den heer J. H. Man- dersloot, die mevrouw Admiraal bloemen over handigde en den heer Admiraal een boekenkast aanbood en door den heer G. Henkei, chef-com mies van het stationsbureau. Bloemen werden nog aangeboden door het losse personeel en brandwachten en door de kruier ij. EEN TROTSCHE VADER. Gisteren wandelde door Den Haag aen trot- sche vader met twee boomen van zoons, die bei den de uniform van de Waf f en-CS droegen. Stram stapten de knapen naast hun vader voort en hun zware laarzen stampten op den vader- landschen bodem, dien zij na langen tijd van afwezigheid eindelijk weer betraden. Want de beide knapen hadden den veldtocht in Grieken land en in de sovjet meegemaakt. Tijdens den laatste werden ze gewond, de een zwaar, de an der wat minder zwaar. Doch dank zij de voor treffelijke medische hulp. welke hun geboden werd, waren ze spoedig weer op de been. Een gelukkige vader Hij zou u kunnen vertellen hoe de snelle hulp verleening het leven van zijn beide zoons gered heeft, toen zij in den strijd gewond werden. Vergeet u daarom de Nederlandsche ambu lance niet? Steunt deze hulpexpeditie en stort uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche ambu lance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE WEKKF.R RINKELT. Lang en doordringend rinkelt de wekker om die slapende landgenooten te wekken, die mee- nen, dat zij door rustig te blijven doorsluimeren, anderen met de verplichtingen van dezen tijd kunnen belasten en zelf straks, als het werk ge daan is. langzaam kunnen ontwaken, zich rustig uitrekken, om dan de vruchten te gaan plukken. Neen, waarde landgenoot, het is ook uw tijd om te ontwaken en aan het werk te gaan. In derdaad er wordt al direct veel van u gevergd. Van de ouderen inspanning van alle krachten ter versterking van het thuisfront Van de jon geren het vervullen van den plicht ons volk en, land en geheel Europa te beschermen tegen het bolsjewisme. Jonge landgenoot, de wekker rinkelt. Word wakker, grijp de wapens, schaar u in de gele deren van onze dappere strijders. Meld u aan bij het vrijwilligerslegioen „Nederland", Konin ginnegracht 22, te 's-Gravenhage. DS. J. THOLEN OVERLEDEN. In den ouderdom van bijna 71 jaar overleed te Hilversum ds. J. Tholen, emeritus-predikant der gereformeerde kerk te Leerdam. Ds. Tholen werd op 24 Februari 1895 te Medemblik predi kant en stond nadien te Zaamslag, Hasselt, Nunspeet en Leerdam, waar hem op 21 April 1935 emeritaat verleend werd. DS. M. TEN BROEK OVERLEDEN. Te Westerembden is in den ouderdom van 67 jaar overleden ds M. ten Broek, Ned. Hervormd predikant. Hij was als predikant en als spreker zoowel in als ver buiten de provincie Groningen een zeer bekende persoonlijkheid. In 1939 werd hij benoemd tot lid van de maatschappij der Nederlandsche letterkunde. Ook was hij vele jaren voorzitter van den Nederlandschen bond van landverpachters, gevestigd te Groningen. IN LIMBURG GEEN GASLOOZE UREN. De gaslooze uren gelden voorloopig, aldus de Limburger Koerier, niet voor het verzorgings gebied van de Staatsmijnen, hoewel deze maat regel aanvankelijk voor het geheele land was bedoeld. Dit beteekent dus. dat in ongeveer ge heel Limburg de gastoevoer normaal blijft. De rantsoeneering van het gas blijft op 75 pCt. van het normale verbruik gehandhaafd. Het Bureau van den Weermachts bevelhebber in Nederland deelt mede: „Een laffe overval door vier Ne derlanders, den 2den Februari 1942 op een Duitschen soldaat gepleegd, waarbij deze laaghartig werd dood gestoken, vond reeds denzelfden dag door een Duitsche militaire recht bank zijn vergelding. Twee der da ders werden ter dood veroordeeld, de beide anderen tot langdurige tuchthuisstraffen. De doodvonnis sen werden door den kogel vol trokken. Bovendien werd een communisti sche agitator gefusilleerd, die eveneens door een Duitsche mili taire rechtbank ter dood veroor deeld was." TWEE BELANGRIJKE BESLISSINGEN. Inzake betaling van den kinderbijslag. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Tot nu toe bestond er twijfel of wachtgelders, die reeds op 1 Januari 1941 den datum waar op de kinderbijslagwet in werking is getreden in het genot van wachtgeld waren, recht op kinderbijslag hadden. Blijkens een mededeeling van het vereveningsfonds aan de raden van ar beid en de erkende bedrijfs ver een i gingen, kan thans ook aan deze wachtgelders bijslag worden betaald. Zij kunnen zich om inlichtingen wenden tot de bedrijfsvereenigingen of raad van arbeid, waarbij de werkgever, van wien zij het wacht geld ontvangen, op 1 Januari 1941 was aange sloten. Ook is een gunstige beslissing genomen voor die arbeiders, die wel het totaal normaal aantal uren per week werken, doch niet over zes dagen, maar verdeeld over een minder aantal dagen per week. De in die ondernemingen werkzame arbeiders voor zoover zij recht op kinder bijslag hebben konden daardoor op hun kin- derbijslaglijsten niet vermelden, dat zy zes dagen gewerkt hadden. Het gevolg hiervan was. dat zU ook over een geringer aantal dagen bijslag zou den ontvangen. Thans kan in dergelijke gevallen ook over zes dagen per week bijslag worden be taald. De betrokken arbeiders moeten n.l. op hun kinderbijslaglijsten vermelden, dat zij op alle zes de dagen gewerkt hebben. MUTATIES BIJ HET DEPARTEMENT VAN VOLKSVOORLICHTING. Het hoofd van de afdeeling actieve propaganda van het departement van volksvoorlichting en kunsten, de heer N. Oosterbaan, is met ingang van 1 Februari j.l. benoemd tot hoofd der afdee ling informatie en documertatie van hetzelfde departement. De heer Ernst Voorhoeve, propagandaleider der N.S.B. is met ingang van denzelfden datum be noemd tot hoofd van de afdeeling actieve pro paganda en raadsadviseur van het departement van volksvoorlichting en kunsten. DE DAG DER DUITSCHE POLITIE. De mannen van de in Nederland optredende Duitsche politietroepen zullen op den dag der Duitsche politie. 14 en 15 Februari a.s., het be wijs leveren van hun bereidheid in het leven van allen dag het motto „De politie uw vriend en helper" hoog te houden. De afzonderlijke politieafdeelingen hebben omvangrijke programma's opgesteld. Over het algemeen beginnen deze dagen met de groote, militaire aubade, waarbij zullen aansluiten eerbe toon aan de gesneuvelden, propaganda- en parademarschen. Naast deze militaire evenementen staat dc spijziging van kinderen door Duitsche politle- soldaten in het middelpunt. Duizenden kinderen, vooral Nederlandsche, zijn uitgenoodigd voor de stamppotmaaltijden in Den Haag. Amster dam, Arnhem, Tilburg en Heerlen. In alle politiestandplaatsen zullen den veer tienden of den vijftienden Februari „bonte avonden" gehouden worden. Politiesoldaten stellen hun artistiek vermogen in dienst van het Kriegs-Winterhilfswerk. Ook is gezorgd voor gepast vermaak tijdens de kindermaaltij den. die 's middags worden gehouden. Het stafmuziekcorps van den bevelhebber der Ordnungspolizei geeft openluchtconcerten en vergezelt de marcheerende troepen. VERSPREIDE BERICHTEN. De Staatscourant bevat een besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied, waarbij ontslag wordt verleend aan II. A. van Voorst van Beest als burgemeester van Oostvoorne. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken zijn opnieuw benoemd tot burgemeester de heeren L. Lucasse van de gemeente Reeuwijk en H. J. M. Keijzer van de gemeenten Opmeer en Spanbroek van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op om 5.39 uur en ging onder te 14.38 uur

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1