GEMENGD NIEUWS Binnenland DINSDAG 10 FEBRUARI 1942 No. 25114 De Japansche aanval op Singapore Verduisteren: 82ste Jaargang Eerste Engelsche linies doorbroken Batavia voor de eerste maal aangevallen Prof. Albert Speer opvolger van dr. Todt De bom van Tanger Verspreide berichten Bekendmaking Brand op de vroegere Normandie 18.43 uur 9.05 uur Nederlandsche Arbeidsdienst STADSNIEUWS Dr. K. H. E. de Jong 70 jaar LE1DSCH DAGBLAD Directeur: 3- W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (Z lijnen) Gironummer; 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Plferv.: K. Been. Lelden KAART VAN PEU Het krachtige Japansche offensief op de machtige basis van Groot-Brittannië in Oost- Azië begon Zondagavond met donderend ge weld, aldus Domei, toen de Japansche batte rijen op de Noordelijke kust plotseling het dekkingsvuur openden, waarmede zij den weg vrij maakten voor de landingsoperaties. De eerste aanduiding, dat de Japansche troepeh contact hadden gekregen met den bodem van het eiland Singapore, kwam, toen om 16 uur een groene flits omhoog spiraalde van het eiland als teeken, dat de Japansche troepen het eiland hadden bereikt Vier minuten later kwam een roode flits als teeken van voltooiing der lan dingsoperaties. Naar de meening der geheele Japansche pers van gisteren, is de val van Singapore nog slechts een kwestie van tijd. De eerste berich ten over de succesvolle landingen op het-eiland Singapore hebben in Tokio een buitengewonen indruk gemaakt. Men is er van overtuigd, dat de Britsche troepen zich niet lang zullen kun nen handhaven. Volgens een bericht in de „Tokio Asahi Sjimboen" hebben de Engelschen nog in de afgeloopen week nieuwe stellingen aan de tot nu toe weinig verdedigde Westkust gemaakt en in allerijl veel artillerie en machinegeweren laten aanrukken, die het vuur concentreeren op de oversteekpunten. Kleine Japansche af dee lingen vielen onmiddellijk de Engelsche ver sterkingen aan en braken in gevechten van man tegen man door de voorste prikkeldraad versperringen. Daarop trokken de Engelschen terug in Oostelijke richting naar het vliegveld Tenga, dat inmiddels ook reeds genomen zou znn (15 KM. van Singapore). De gevechten naderen meer en meer den bin nensten vestinggordel en onderwijl zyn nieuwe tankformaties op het eiland geland. Het D.NB. geeft nog volgende berichten: De Japansche troepen, die bü Kranji aan land zijn gebracht zijn, gesteund door kleine tanks, den opmarsch begonnen langs den weg, die naar Singapore leidt. De eerste tegenstand, bij Mandai, twee kilometer ten Zuiden van Kranji. werd gebroken. De Ja panners verwachten nieuwen, hevigen tegen stand bü Boekit Panjang, vijf kilometer verder naar het Zuiden. Uit Johore Baroe wordt gemeld, aldus Domei: Het kanongebulder bereikte gisteravond zijn hoogtepunt. Tegelijkertijd vlogen golven leger vliegtuigen over Singapore en wierpen er springstoffen neer, ondanks het intensieve vij andelijk afweervuur. De zware kanonnen van het fort Tsjangi begonnen te dreunen. Van de 38 olietanks van Seletar staan er thans 28 in brand. Hooge zuilen zware rook kronkelden naar den hemel, terwijl de vlammen overslaan naar de overige tanks. De sterkte van de vijandelijke strijdkrachten, die zyn opgesloten in Singapore, wordt ge raamd op 28.000. Zij bestaan uit de 18de divisie en ongeveer 23 bataljons gemengde troepen Britsche troepen, de Australische 9de divisie vrijwilligers. De „Nltsji-Nitsji" meldt uit Johore Baroe, dat de Japansche artillerie een Britsche kanon neerboot in de oorlogshaven van Seletar tot zinken heeft gebracht. Van militaire zijde wordt medegedeeld, dat het zwaartepunt der verdediging van Singapore naar het Zuiden en Oosten, dus naar zee, is gericht. In het Westen beginnen reeds aan de uiterste Westelijke punt, ongeveer 20 kilometer ten Westen van Singapore uitgebreide artillerie stellingen met zeer zwaar marinegeschut. die zich naar het Oosten voortzetten tot aan de Oostpunt van het eiland nabij fort Tsjangi. Deze verdediging aan de zeezijde wordt afge sloten door de kleine eilandvesting Poelau Oebin, aan het begin van de straat van Jo hore, ongeveer 20 kilometer ten Oosten van Johore Baroe. De geheele Zuidkust tusschen Pasir Pandjang en Tsjangi wordt beschermd door sterke mijnverspemngen, vooral de haven van Singapore, die bovendien nog door er voor liggende eilanden wordt beschemrd. Volgens mededeeling van militaire zijde liggen de zwaarste versterkingen van het eiland ten Noorden van het plaatsje Timah (ten Noord- Westen van Singapore), waar ook de staf van het opperbevel is gevestigd. De buitenste ves tinggordel, waarom op het oogenblik wordt ge streden, strekt zich op een afstand van ongeveer 5 kilometer van de kust langs het geheele Noordelijke deel van het eiland uit en wordt in het Westen beschermd door sterke artillerie stellingen van Pasir Panjang en in het Oosten door versterkingen nabij Tsjangi. Daar de vooruitgeschoven verdedigingsstellin gen op het schiereiland Malakka. tegen de ver. wachtingen der Engelschen in. geen stand heb ben kunnen houden tegen den Japanschen aan val. is het ook niet te verwachten, naar van militaire zijde wordt verklaard, dat de Engel schen. die in een kleine ruimte samengeperst Zijn, langen tijd weerstand zullen bieden. (D.N.B.) Domei meldt uit Saigon, dat uit Batavia wordt vernomen, dat in het Nederlandsch-Indlscne weermachtsberlcht medegedeeld is, dat Japan sche vliegtuigen voor het eerst Batavia nebben aangevallen, pok Palembang op Sumatra is door Japansche bommenwerpers aangevallen. De Japansche troepen, die de bezetting van Balik- Papan op Borneo hebben voltooid, rukken thans naar het Zuiden op. IN BIRMA. In een radiorede die de gouverneur van Birma, sir Reginald Donald, volgens Radio Mundial tot de bevolking van het land heeft gericht, heeft hfj alle bewoners die niet dringend voor de verdediging van het land van noode zijn, aan gemaand, zich naar veilige plaatsen in het bin nenland te begeven, opdat onnoodige offers on der de burgerbevolking ten gevolge van de oorlogshandelingen uitblijven. Verder verklaarde Donald, dat volgens berichten uit Rangoon alle maatregelen genomen worden, om het land tot dpn laatsten man te verdedigen. Hoezeer de Japansche oDmarsch In Birma de levering van Engelsch en Amerlkaansch oorlogs materiaal aan Tsioengkin? verhindert, is naar het A.N.P uit Tokio bericht door Japansche verkenningsvliegtuigen geconstateerd. Terwijl vroeger langs den Birmaweg eindelooze rijen vrachtauto's in rip richting van Tsjoengking re den. a'et. men pr thans slechts enkpie. die de stad Lasiio in d<> richting van He Chineesche grens verlaten Fet. spoorwegverkeer tusschen Rangoon en Lasjio is ook vrijwel geheel ge staakt. TSJANG KAI SJEK IN BRITSCH-INDIË. De Britsche nieuwsdienst verspreidt het vol gende bericht uit New Delhi: Tsjang Kai Siek bevindt zich op het oogenblik in Britsch-Indië, waar hij met den Britschen opperbevelhebber aangelegenheden van gemeen schappelijk belang bespreekt. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Officieel wordt medegedeeld: Door het doode- lijke ongeval van Rijksminister dr. Todt heeft het Groot-Duitsche Rijk een zwaar verlies ge leden. Dr. Todt vereenigde in zijn persoon de functies van Rijksminister voor wapening en munitie, inspecteur-generaal voor het wegennet en inspecteur-generaal voor water en energie. Deze drie functies heeft de Führer thans op gedragen aan den insDPcteur-generaal voor de bouwnijverheid der Rijkshoofdstad, prof. ing. Albert Speer, die zijn tegenwoordige functie behoudt. Het D.N.B. meldt: De „Deutsche Allg. Zeitung" schrijft over de ontploffing te Tanger: Het is niet de eerste keer dat in Engelsche koeriersbagage een ontploffing ontstaat. Het blad herinnert aan een soort gelijk voorval in een hotel te Istamboel, waar een koffer van den uit Sofia vertrokken Brit schen gezant in de lucht vloog. Het dynamiet en agitatiemateriaal, waarmede de bevolking van andere landen tegen haar wettige regeering moet worden opgehitst, behooren blijkbaar tot het noodzakelijk gereedschap van Engelsche diplo maten. Het blad herinnert er verder aan, dat Tanger reeds sedert geruimen tijd tot de plaat sen behoort, waar het Engelsche imperialisme zich steeds weer tegenover Spanje geprikkeld gevoelt. Engeland heeft niet alleen in zijn con sulaat-generaal te Tanger bolsjewlstischen rad draaiers onderdak verleend, het heeft niet al leen in Spanje geageerd, met twee monden ge sproken en gepoogd zich op iedere denkbare wijze te mengen in de binnenlandsche aange legenheden van het land. doch het heeft ook nog niet zoo lang geleden in een gesloten Spaansche haven een daad van zeerooverlj ver richt. door aldaar koopvaardijschepen van de mogendheden van de spil, die er overeenkomstig het volkenrecht voor anker lagen, te overvallen De gebeurtenissen in Tanger ziin slechts een voortzetting van de Britsche politiek tegenover Spanje, die geen scrupules kent. AMERIKAANSCHE AMBASSADEUR TE MOSKOU President Roosevelt heeft admiraal William Harrison Standley benoemd tot Amerikaansch ambassadeur in de Sovjet-Unie, zoo meldt de Britsche berichtendienst (A.N.P.) EEN WONDERLIJK MUSEUM. Eigenaar leeft temidden van zijn verzameling. Het kan gebeuren, dat een museumeigenaar zich zorgen dient te maken over zyn kolenpo- sitie, doch niet iedereen zal zich ter oplossing van dit probleem metterwoon in zyn museum j vestigen. Dat deed de heer A, C. Muusse uit Apeldoorn wel. aldus de „Tijd". Reeds vijftig jaar verzamelde hij opgezette en levende dieren, waarvan hij er thans enkele honderden in zijn natuurkundig museum, in zijn woning aan den Kayersmolenweg, ingericht, heeft bijeengebracht Tot de opgezette dieren behooren zeer merk waardige uit alle streken der aarde en uit de diepzee. Het dagelijksche gezelschap van den heer Muusse bestaat verder uit meer dan hon derd wandelende takken; verder ratten, muizen, hagedissen, marmotten, konijnen, enz. Onlangs heeft een bekend ingezetene van Zeist deze col lectie o.a. met Japansche dansmuisjes uitgebreid. Deze levende have nu kan allerminst goed te gen de koude, welke de heer Muusse, afhanke lijk van zijn toegewezen hoeveelheid kolen, niet afdoende weren kan, zelfs niet nu hij er den voorraad voor de kachel in zijn gewone woon vertrek aan opgeofferd heeft en dagelijks tus schen zijn museumobjecten verblijft. De heer Muusse is geen klager van professie. Integendeel, met de voeding van zijn dieren zoo zegt hij, heeft hij zicfc goed kunnen redden. Hij voorziet ze van gemalen eikels en gemalen vleeschafval. Ondanks den barren winter en de afgelegen ligging trekt dit wonderlijke museum nog regelmatig bezoek. Met het toegangsgeld voorziet de heer Muusse in zijn levensonderhoud en bovendien geniet hij inkomsten uit de leve ring van ratten en muizen als proefdieren aan laboratoria, waarmee hij het vooral vroeger heel druk heeft gehad en waardoor hij bij velen in het land bekend geworden is. STOOMTRAWLER VERSPEELDE 130 MANDEN VTSCH DOOR HET BREKEN VAN EEN TAKEL. Tengevolge van een zeer bijzonder ongeval aan boord van den stoomtrawler „Mary" IJM. 189 is een groote hoeveelheid visch verloren gegaan, waardoor reederij en bemanning groote schade hebben geleden. Op de laatste reis van den trawler is. terwijl men den kuil met naar schatting 150 manden kostbare visch aan boord heesch, de takel ge broken. Hierdoor scheurde de kuil van het net af, met het gevolg, dat deze met de visch in de diepte verdween. Met schepnetten heeft men nog ongeveer 20 manden visch aan boord weten te krijgen; de rest ging met den kuil verloren. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuurszaken en justitie benoemde op grond van par. 3 der verordening no. 108 1940 (4e verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) met inachtneming van par. 4 alinea 1 der verorde ning nr. 3 1940 over de uitoefening der regee- ringsbevoegdheden in Nederland, tot burgemees ters: Den heer K. M. Brouwers, commies te Vught tot burgemeester van Schaesberg, den heer W. H. M. S. Simons, belastingambtenaar te Heer len, tot burgemeester van Ubach over Worms, den heer W. J. Beckers, gemeenteambtenaar te Eygelshoven. tot burgemeester van Nieuwenha- gen, den heer J. N. Klein, beambte der mare chaussee te Cadier en Keer tot burgemeester van Grubbenvorst, den heer A. C. de Leis, staatsmijnambtenaar te Heerlen, tot burgemees ter van Posterholt, den heer J. Schreurs, oud onderwijzer te Heel en Panheel tot burgemeester van Heel en Panheel, den heer H. J. van de Berg, staatsmijnambtenaar te Heerlen, tot bur gemeester van Belfeld, en den heer H. M. Gos- sens, gemeenteambtenaar te Vierlingsbeek, tot burgemeester van Kessel. Tegelijkertijd heeft de commissaris-generaal voor bestuurszaken en justitie de aan den bur gemeester van Kerkrade mr. A. M. P. Thomas sen verstrekte opdracht tot tijdelijke waarne ming van het burgemeesterschap van Schaes berg en Ubach over Worms met dank voor de bewezen diensten ingetrokken. 37 PERCEELEN HOUT OP STAM IN BESLAG GENOMEN. De gang van zaken bij een houtverkooping te Balk in Gaasterland (Friesland) heeft den districtscommandant voor de prijsbeheersching te Leeuwarden genoopt in te grijpen en te ver hinderen. dat deze groote verkooping haar be slag kreeg. 37 perceelen op stam staand hout werden daar voor prijzen verkocht, die een veel voud waren van de voor rond hout vastgestelde maximumprijzen. Al deze perceelen werden in beslag genomen. In verband met de dringende behoefte aan hout zijn maatregelen getroffen om de waarde van het hout zoo snel mogelijk door deskundigen te doen schatten, waarna de perceelen by loting aan gegadigden kunnen worden toegewezen en dan natuurlijk tegen normale pry zen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Het A.N.P. verneemt uit Stockholm dat volgens den Britschen berichtendienst brand is uitgebroken op den grooten oceaan- stoomer Lafayette, eertijds Normandie ge- heeten, die in de haven van New-York ligt. Het vuur ontstond op het promenadedek en sloeg binnen een half uur op het geheele hoofd- dek over. Spoedig daarop stond ook het boven ste dek in lichter laaie. Boven de havenwijk van New-York hingen dichte rookwolken. Drij vende brandspuiten, politiemotprbooten, afdee- lingen van den .hulpdienst en ambulances wa ren onmiddellijk ter plaatse. Het schip kreeg lichte slagzij naar bakboord terwijl van marinezijde gewezen werd op de mo gelijkheid. dat de geweldige hoeveelheden water, die in de romp gespoten werden, een omslaan tot gevolg zouden kunnen hebben. Naar de commissaris van politie te New-York Lewis Valentine heeft medegedeeld, werden 72 personen, die aan boord van de Lafayette ver wondingen hadden opgeloopen, naar het zieken huis overgebracht. 93 personen werden wegens geringe kwetsuren ter plaatse» behandeld. Over de oorzaak -van den brand werden nog geen bijzonderheden verstrekt. Schout-bij-nacht Andrews van het derdfe ma rinedistrict gaf na een inspectie als zijn mee ning te kennen, dat de brand niet te wijten was aan sabotage. De „Normandie" was eigendom van de Com pagnie Generale Trans Atlantique te Le H&vre Zij was In 1934 van stapel geloopen. Met een inhoud van 83.423 br.t. was zij het op één na grootste schip ter wereld. Zij kon 1975 passa giers meevoeren. Haar maximum snelheid be droeg 28.5- knoopen. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op om 4.32 uur en ging onder te 13.45 uur VERGOEDING VOOR OP ZICHZELF STAANDE VRIJWILLIGERS. Den op zichzelf staanden vrijwilligers bij den Nederlandschen Arbeidsdienst, die ten gevolge van de buitengewone weeromstandigheden tijde lijk in het genot van verlof zijn gesteld, kan ter tegemoetkoming in de kosten, welke zij voor hulsvesting en voeding hebben moeten maken, een vergoeding uit 's rijks kas worden toege kend. Het verzoek daartoe behoort zoo spoedig mo gelijk, onder omschrijving der gemaakte kosten, gedaan te worden aan den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken. NEEN DAT NIET.... „Neen, dat nietzullen de Nederlanders uitroepen als het ooit eens zoover zou komen, dat de sovjets zich in ons land genesteld zou den hebben. Dat niet, maar wat dan wel? Weten al die menschen, die nog op een „En gelsche overwinning" hopen, wel wat hun boven het hoofd hangt, wanneer deze wenschdroom in vervulling gaat? Neen, ongetwijfeld weten deze menschen het niet. Zij beseffen niet dat een „Engelsche over winning" Europa onder het juk van de bols jewisten, zal brengen. Gelukkig zijn er Nederlanders, die het wel weten. Zij hebben het gevaar terdege onder het oog gezien en hebben zich vrijwillig gemeld om ginds in het Oosten de horden van Stalin terug te slaan. D3ar in het sovjetland vechten zy voor een vrij Nederland. Aan u de taak, Neder lander. om er voor te zorgen, dat deze moedige mannen, zoo zij gewond raken, een uitstekende verzorging krijgen. Draag op die manier bij tot de redding van uw land uit de klauwen van het bolsjewisme. Steun daarom de Nederland sche ambulance en stort uw bijdrage op giro rekening 87600, Nederlandsche ambulance, Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Dr. W. DE VRIES OVERLEDEN. Na een korte ongesteldheid is in den ouder dom van 78 jaar in het Diaconessenziekenhuis te Groningen overleden dr. W. de Vries, oud- leeraar in de Nederlandsche taal- en letter kunde aan het stedelijk gymnasium te Gronin gen. De overledene was een taalgeleerde van naam, die zich vooral heeft bezig gehouden met het Noordoosten van het Nederlandsche taalgebied, waarover hij verschillende dlalecto- nische studiën publiceerde. Voorts heeft hij ook geschreven over algemeene onderwerpen als klank, en vormleer, woordvorming en in vloed van vreemde talen. De Maatschappij voor Nederlandsche Letterkunde kende hem in 1939 den zeldzamen prijs voor meesterschap toe. DISTRIBUTIE VAN RIJST AAN KINDEREN BENEDEN VIER JAAR. Van bevoegde zijde wordt de aandacht er op gevestigd, dat de rijstbon voor kinderen bene den vier jaar behalve 250 gram rijst, ook ver krijgbaar is 250 gram rystgrtes, rijstemeel, rijstebloem en kindermeel. Daar de voorraden zoowel van rijst als van bovengenoemde artikelen beperkt zijn, zal het publiek in vele gevallen geen vrije keuze tus schen dc op den rijstbon verkrijgbare distribu tiegoederen kunnen maken. Men zal dus als regel genoegen dienen te nemen met het artikel dat de winkelier in voorraad heeft. Zooals bekend, zijn rijst, rijstgries. rijstemeel, rijstebloem en kindermeel gedurende het tijd vak van 25 Januari J.l. tot en met 21 Februari a.s. verkrijgbaar gesteld op de bonnen 06d en 07d van de bonkaart reserve, VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 1 Januari is aan dr. K. Reitsma op zijn verzoek eervol ontslag verleend als inspecteur van de volksgezondheid bij den dienst, welke in het by zonder is belast met het toezicht op de naleving van de vleeschkeurings- wet, tevens inspecteur van den veeartsenijkun- digen dienst. EEN HARTELIJKE HULDIGING Foto Polygoon-Meyer Reproductie van het den Jubilaris aangeboden borstbeeld, vervaardigd door Hendrlek Jansen Den veelzijdigen geleerde, schrijver van vele philosophische werken, dr. K. H. E. de Jong, is gisteren by de viering van zijn zeventigsten verjaardag een hartelijke huldiging ten deel gevallen. Een talrijke schare vereerders en vrienden van dezen privaat-docent in de wijsbegeerte van den Romeinschen keizertijd en in de parapsychologie aan de Leidsche Universiteit was naar „Dili- gentla" in Den Haag gekomen om aan die hul diging luister bii te zetten. Prof. dr. J. de Zwaan leidde deze samenkomst ln als voorzitter van het comité, dat zich hier voor had gevormd en noemde den 70-jarige een magiër, die er in geslaagd Is, leder ding, dat hij aanraakte, levend te maken. De zeven en twintig stellingen van dr. De Jong's dissertatie getuig den indertijd reeds van diens strijdlust als do lende ridder tegen roofridders in de geestelijke sfeer. Prof de Zwaan gaf uiting aan de hoop, dat dr de Jong het zwaard van den geest nog lang mocht laten klinken Spreker deelde mede. dat door de ontvangen bijdragen de uitgave van dr. de Jong's bundel verzamelde opstellen onder den titel „Verscheidenheden" in vervulling kan gaan, terwijl het comité bovendien een beeld (levensgTooten kop) van den 70-.1arlge kon aan bieden, vervaardigd door mej. Hendrlek Jansen, dat een plaats zal bekomen in het Leidsche Academisch Museum. Prof dr. F Muller Jzn. huldigde den jubilaris namens de faculteit der letteren en wijsbegeerte der Leidsche Universiteit en namens de „Socie- tas Phllologica Lugduno-Trajectina", waarvan de hoogleeraar voorzitter Is en namens welke hij dr. de Jong ln het Latlin complimenteerde. Verder spraken de heer W. G. van der Tak, namens de VereenigJngvoor Wijsbegeerte, dr. P. A. Dletz. voorganger van dr. de Jong als t>ri- vaat-docent in de parapsychologie te Leiden, Aug. Hey tin p\ namens het Genootschap „Wil lem BllderdiJk", den Bond van Ned. Tooneel- schrljvers, den Kelto-Germaanschen Studiekring „Yggdrasll" en het Gezelschap „Alcmaria Vic- trix", Jan van Katcel, namens de derde afdee- ling van den Haegschen Kunstkring (hlerbil een album met bijdragen van de leden dier af- deeling aanbiedend) en S. C. van Oudheusden, welke laatste namens een groep cursisten van dr. de Jong hem diens door den teekenaar J. H. Sikemeier op perkament geschetst portret aan bood. Dr. de Jong richtte ln dank tot prof. Muller een gloedvolle antwoordrede in het Latijn en tot de overige huldigers een in het Nederlandsch. hun allen verzekerend, dat hij graag honderd jaar wil worden, mits hij tot den laatsten dag mag blijven werken. KOUDE EN GEBREK. De secretaris van den Armenraad schrijft ons: Dat de strenge winter zwaar drukt op degenen die toch al in behoeftige omstandigheden ver keerden, behoeft geen betoog en het lijkt dan ook haast overbodig een beroep te doen op ieder, die wat te missen heeft, om mild te hel pen. Het is echter niet overbodig er den nadruk op te leggen, dat het van het grootste belang is, de hulp op zoodanige wijze te verleenen, dat deze ten volle tot haar recht komt. Dit geldt nu meer dan ooit. Het komt er op aan, dat die ge zinnen geholpen worden, die hulp het meeste noodig hebben en dat zij geholpen worden op de rechte wijze. Armen op doeltreffende wijze te helpen is een moeilijke kunst. Dit vereischt aandacht, toewijding en vooral ervaring. Met het geven van wat geld aan de deur is het niet gedaan, ja daarmee doet men meer kwaad dan goed. omdat zulks bedelarij en kinderexploitatie in de hand werkt. De eenvoudigste weg om goed te helpen is daarom deze, dat het publiek de In stellingen van weldadigheid krachtig steunt voor haar taak. Krijgt men echter een verzoek om hulp van iemand, dien men niet kent en wil men dezen niet wegsturen of verwijzen, dan is het bureau van den Armenraad, Nieuwsteeg 6, telefoon 21052 steeds gaarne bereid inlichtingen over den hulpvragende te verstrekken. WINKELDIEVEGGE AANGEHOUDEN. Gisteren vervoegde zich in een juwelierswinkel hier ter stede een jongedame, die voorgaf een verlovingsring te willen koopen. De juwelier toonde haar verscheidene ringen, doch de jonge dame kon daaruit haar keuze niet bepalen en verliet den winkel zonder iets te hebben gekocht. Spoedig na haar vertrek bemerkte de juwelier, dat een der ringen verdwenen was. Hij ging de jongedame achterna, maar moest de achtervol ging tot Sassenheim voortzetten alvorens zij op aanwijzing van den winkelier kon worden aan gehouden. Zij bleek te zijn de 17-jarige W. H., alhier woonachtig, en zij is naar hier overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1