LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Maandag 9 Februari 1942 Propaganda bijeenkomsten van het N.V.V. Koutve» wP'J» AKKERTJE OFFICIEELE KENNISGEVING Bij gevatte Koude Voor bedrijfsleiders in Zuid-Holland AGENDA Neem'n Winterhulp Nederland Gemengd Nieuws Treinongeluk op baanvak Amsterdam-Uirecht 28.000 zilverbonnen gestolen DE HEMELVAART VAN DEN INDIAANSCHEN MEDICIJNMAN. Voordracht van den heer C. H. de Goeje. In de Zaterdag alhier gehouden maandelijk- eche vergadering van de Maatschappij der Ne- derlandsche Letterkunde heeft de heer C. H. de Goeje een voordracht gehouden over: ,,De mythe van de hemelvaart van den Indiaan- schen medicijnman". Spreker heeft indertijd bij de wetenschappe lijke expedities in Suriname kennis gemaakt met de oorspronkelijke bevolking, de Indianen en heeft in 1937 een tijd gewoond in een India nendorp. Deze Indianen, aldus de heer De Goeje, leven nog vrijwel als onze vooroudere in het Neolithische tijdvak. Zij leven zeer eenvoudig en hebben geen schrift, maar wel een goed ontwik kelde taal en een rijk bezit aan mythen en sprookjes en men vindt er schrandere en goede wijze menschen onder. Zij hebben ook een gevestigde wereldbeschou wing. Volgens hun opvatting is de natuur niet van materleelen en mechanischen aard, doch een materialisatie van psychische of geestelijke natuurmachten. Die natuurmachten zijn de zelfde, die het innerlijk van den mensch vor men. De Indianen hebben een aanleg voor toe standen van geestverrukking of extase. Dan ligt het lichaam min of meer in zwijm en in een soort droom beleeft de Indiaan, dat hij door de nemelen wordt gevoerd en daar in aanraking komt met de geesten of goden. Het is zijn eigen onderbewustzijn, dat zich aan hem in symbolen openbaart, doch dat is tegelijk het innerlijk der natuur en van goddelljken aard. Sommigen is dit aangeboren; anderen ver werven het door een langdurige en zware op leiding, waarbij het bijzonder aankomt op de zuivering van het karakter en oefening der wilskracht. Het is vergelijkbaar met de inwij ding in de mysteriën der oudheid. Zoo iemand krijgt dan zekere natuurkrachten onder zijn beheersching en kan daarmede o.m. genezingen verrichten; de Europeanen noemen zulke lieden ..medicijnman". De meeste mythen zijn populaire verhalen van wat de medicijn man doormaakt. Spreker vertelde daarop van de mythe van de Arawak-Indianen, van de hemelvaart van den medicijnman. Een jonge man ontmoet een gierenmekje, en gaat met haar naar haar land, dat is het geestenland, waai* hij voor zijn aan staanden schoonvader proeven moet afleggen, waarbij de dieren hem helpen. Hij had echter een zoon van zijn schoonvader gedood en het verhaal eindigt met bloedwraak en weder wraak, waarbij de jonge man gedood wordt en het meisje zich in een waterval stort. Daar, bij de moeder der wateren, de godin der barmhar tigheid, worden de zielen der gelieven hereenigd VREUGDE EN ARBEID. Het paard van Troje. Voor een, gezien de omstandigheden, vrij goed bezette Stadsgehoorzaal, werd Zaterdagavond voor Vreugde en Arbeid een opvoering gegeven van het blijspel van Henk Bakker „Het paard van Troje", een blijspel, dat af en toe neiging vertoont naar het dramatische, doch telkens weer bijtijds zich afwendt van de zwaardere richting. In een burcht van schijn-vroomheid komt als het paard van Troje, een actrice bin nen vallen en verricht daar prachtig werk, zoo dat alle schijn wordt weggevaagd, waarvoor in de plaats treedt een zuivere atmosfeer. In zoo ver gaat dus de vergelijking met het paard van Troje, dat een vernietigende uitwerking had, gelijk bekend, niet geheel op. Hoewel het blij spel zoodanig is opgebouwd, dat er geen mo ment sprake is van verrassing, doet het stuk het niettemin aardig, dank zij den vlotten dia loog. Wij rekenen dit werk niet tot het slechtste van dezen Haarlemschen auteur. De Schouwspelers onder leiding van Johan Boezer hebben er een vlotte en pakkende op voering aan gegeven, die de aanwezigen heeft geboeid en vermaakt. Jammer alleen, dat de grime van diverse executanten te wenschen overliet. Johan Boezer speelde krachtig den uitgever met zijn verborgen gehouden jeugd zonde en werd knap bijgestaan door Cilly Bach als de actrice, die alles ten goed keert. Verder mogen genoemd Riek Berkhout als de onder tyrannie zuchtende vrouw en vooral ook Helene Plato als de romancière en de zoon van Tonny Verwey. De aanwezigen hebben door krachtig applaus van hun waardeering getuigd. B. W. Menkhorst. in ihoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn. Aangezicht-spijn en vastzittende Hoest, zullen 3787 Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist SPEELTUINVER. „ZUIDERKWARTIER". Zaterdag j.l. hield „Zuiderkwartier" haar Jaarlijksch feest voor de kinderen van 914 jaar in de zaal van den heer Mekel aan de Hooge- woerd. Na een kort openingswoord door den 2den voorzitter verzorgde de artist Bop Steffin dezen middag, door poppenkast, humoristisch goochelen en buikspreken. Het onophoudelijk applaus bewees dat alles bij de jeugd zeer in den smaak viel. Intusschen werd de jeugd ruim ge- tracteerd op limonade en speculaas. Het is voor de kinderen van „Zuiderkwartier" weer een ware feestmiddag geweest. Omstreeks zes uur keerden allen voldaan huiswaarts. KINDERFEEST VAN W.H.N. Zaterdagmiddag vond in de Stadsgehoorzaal een middag plaats, georganiseerd door het plaatselijk bureau van Winterhulp Nederland, waarop kinderen, die bij het kinderkerstfeest van WM. helaas teleurgesteld moesten wor den, alsnog een genoeglijke maaltijd werd aan geboden. Ruim 500 kinderen vulden de groote zaal gedurende eenige uren met een dankbaar enthousiasme, dat getuigde van de waardeering voor dit initiatief. Leden van de N.S.V.O. verzorgden de uitdee- ling van het warme eten, bereid dooi1 de Cen trale Keuken. Muziek en poppenkast hielden de kinderen prettig bezig, zoolang zij niet volledig in beslag waren genomen door de genietingen van de warme spijzen en de versnaperingen, welke bo vendien werden rondgedeeld. GOUDEN JUBILEUM. Zaterdag herdacht onze stadgenoot, de heer G Jongeleen zijn 50-jarig jubileum in dienst van de N V. Vereenigde Touwfabrieken te Leider dorp. Des morgens werd de jubilaris allereerst ontvangen en toegesproken door den president commissaris, den heer ir. A. G. Bosman, die hem in hartelijke bewoordingen complimenteer de met dit zeldzame jubileum en hem een gou den horloge met inscriptie overhandigde. Daarna werd hü gehuldigd door het personeel van de staalfabriek, waarin de jubilaris de functie bekleedt van baas der z.g.n. harten- afdeeling. Hier werd hij toegesproken door den heer A. Rijke, de hem een ruststoel aanbood Den verderen dag had de jubilaris vrijaf om het. feest in den hulselijken kring voort te zet ten. waar velen nog hun gelukwenschen kwa men aanbieden. Het Ned. Verbond van Vakvereenigingen had Zaterdagmorgen in Den Haag en Zaterdagmid dag in de Stadsgehoorzaal alhier een propa- ganda-bijeenkomst georganiseerd voor directies van bedrijven en bedrijfsleiders in Zuid-Holland. De bijeenkomst alhier werd o.m. bijgewoond door den Leidschen burgemeester mr, R. N. de Ruyter van Steveninck en door burgemeesters van omliggende gemeenten o.a. van Alphen a. d. Rijn, Leiderdorp en Warmond en den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, den heer D. ten Cate Brouwer Na een kort welkomstwoord door een verte genwoordiger van het N.V.V. werd het eerst gesproken door den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Zuld-Lol- land, dr. E. A, Schwebel, die sprak over „Alge- meene sociale aangelegenheden in de bedrijven" Rede van dr. E. A. Schwebel. Spreker wees er op, dat hij. zich er over ver heugt, na reeds meermalen in de gelegenheid te zijn geweest met de leiders van het bedrijfsleven in contact te komen, thans met hen neer in algemeenen zin over de industrie te kunnen spreken. En wel speciaal over de vraag, die ons thans het meeste bezig houdt: de sociale ver zorging in de bedrijven. De bevolking van Den Haag, aldus spreker, is tusschen 1600 en 1300 ongeveer stabiel gebleven op 30.000 inwoner;. Maar in de daaropvolgende anderhalve eeuw is zij aangegroeid tot het twintigvoud m wei tot 600.000 inwoners. Deze toename is voor een groot deel te danken aan den geweldigen uit groei van den z.g. vierden stand. Na 1790 werd het geheele staats- en economische leven der Europeeschelanden opgebouwd op de beginse len der Fransche revolutie. Als ongeo dend drijfzand ontwikkelde zich de vierde s'and uit de burgers en hoewel de arbeidende massa in de 19e eeuw wel het kiesrecht werd toebedeeld, werd zij toch niet in het staatsbedrijf gordend In den staat overheerschte de idee, dat de on gebonden vrijheid van het individu in de «rrootst mogelijke mate moest worden bev ederd. Deze idee heeft weliswaar groote krachten ontwikkeld en veel tot ontplooiing gebracat, mnnr het in dividu vereenzaamde en het gevolg daarvri was dat het opging in de massa H^t werd een strijd van allen tegen allen, een verwegen van machtsposities; arbeiders keerden zich tegen werkgevers, kartels werden opgericht en de vak vereenigingen groeiden uit tot strijdorganisaties met als uiterste consequentie de orcdtküig van den klassenstrijd. De confessioneele organisaties hebben ge tracht iets anders te brengen, maar dit lukte niet. Van de confessie kan men nu eenmaal niet verwachten, dat zij een economische orde ning doorvoert. Al is het tijdperk van de afzondering der massa dan al niet voorbij, het zakt toch in elkaar. Maakte de arbeider vroeger een deel uit van de gemeenschap, in de afgeloopen periode zijn duizenden in onze cultuurlanden zonder arbeid gekomen. De menschelijke persoonlijkheid ver loor daardoor haar inhoud en de methode om deze werkloozen door steun in het leven te houden, kon slechts hun menschelijke waardig heid verlagen Het probleem, dat wij thans dan ook hebben op te lossen bestaat uit een In schakeling in en een terugkeer van de massa tot de volksgemeenschap. Wan.vei' ik, aldus spr, om dit *u:dcUk te maken Duitschland ten voorbeeld hcud, vraag ik u mij niet uw bekenden nu-vhteren zin vooi de werkelijkheid te volgen. In Duitschland is werkelijk een echte volksgemeenschap ont staan. Ieder wordt daarin gewaardeerd naar de plaats, welke »sij i;.aeemt in 'iet geheel en den dienst, dien hij de gemeenschap bewijst. In tegenstelling met de gelijkheid der Fransche revolutie heerscht hier de gelijkheid in achting voor iederen werker. Deze gemeenschap kon in Duitschland worden opgebouwd door de erva ring, die ons volk in den wereldoorlog '1418 had opgedaan. Wij hadden het aanmerkelijk zwaarder dan onze tegenstanders en in dien strijd groeide een kameraadschap, die ons het geheel als een gemeenschap deed beleven, waarin de officier een Fuehrer, een leider was. Deze oorlogsbeleving is de grondslag geweest voor onze nationale heropstanding. Weliswaar openbaarden zich kort na den oorlog in Duitschland soortgelijke politieke verschijnselen als in andere landen, maar daar triompheerde de liberale gedachte opnieuw, terwijl bij ons de gemeenschapsgedachte op den voorgrond trad. De grootste vraag is dan ook niet van mate- rieelen aard, maar een van de inschakeling van het individu in de gemeenschap, geen van vrijheid, die in ongebondenheid bestaat, maar van een binding met een wezen van hoogere rangorde. De Duitsche volksgemeenschap heeft den eenling zijn eer teruggegeven, waardoor hij vrijwillig die gemeenschap zijn diensten bewijst. Wanneer Engeland zich dan ook zoo misre kent in zijn waardeering van hetgeen in Duitschland gebeurt, dan komt dit doordat het zich blind staarde op begeleidende ver schijnselen en niet de krachten ontdekte, die de uiteindelijke harmonie zullen bewerkstelligen. Wij hebben als eerste de gedachten van de massa overwonnen. Ieder is bij ons in de eerste plaats dienaar van zijn volk. De geweldige krachten, die in deze nationale heropstanding tot werkzaamheid kwamen, hebben het Duit sche volk tot groote prestaties in staat gesteld. De taak van het Duitsrhe Arbeidsfront nu bestaat hierin, den neerslag onzer oorlogserva ring te brengen in de bedrijven. Ieder bedrijf moet zich voelen als een die nend orgaan van de volksgemeenschap en ieder lid van dit bedrijf, hetzij werkgever of werknemer, evenzoo. Hierdoor verliest nie mand zijn persoonlijkheid, de bedrijfsleider is dc officier en de arbeider degene, die hem volgt echter niet in den geest van een verhouding van heerscher tot knecht. Het malerieele belang wordt niet ten achter ge steld, m^ar de industrie heeft als eerste een dienende taak. Niet langer is zij doel in zichzelf. Het bedrijfsleven krijgt dan ook zijn opdrachten van de volksgemeenschap en daardoor was het ons mogelijk de werk loosheid van ongeveer zeven millioen arbei ders in Duitschland in korten tüd te over winnen. Wanneer ik u Duitschland ten voorbeeld stel, dan geschiedt dit niet uit een soort van hoo- vaardigheid. In de historie worden sommige volkeren door de Voorzienigheid nu eenmaal in de smeltkroes geworpen. Zij worden gedwongen alle levensverhoudingen opnieuw onder de oogen te zien en ook Uw volk heeft dergelijke tijden gekend, waarna het groote werken ver richtte en voorbeelden stelde. Ditmaal is het Duitsche volk in de smeltkroes geworpen en heeft het tot teak gekregen een dienst te be wijzen aan de grootere gemeenschap der Euro peesche volken. Daar de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg door droeve familieomstan digheden verhinderd was zijn aangekondigde spreekbeurt te vervullen, werd daarna het woord gevoerd door den organisatieleider van het N.V.V., den heer J. P. H. van Kampen, die sprak over „De bedrijven en het N.V.V.". REDE VAN DEN HEER J. P. H. VAN KAMPEN. Wanneer wij de verhouding van het N.V.V. tot de bedrijven beschouwen, aldus spreker, is het noodig dat wij weten wat het N.V.V. was, wat het is en wat het moet worden. Het N.V.V. nft, het is u bekend, was een van de vele vak centrales in ons land, een strijdorganisatie voor den marxistischen arbeider die er naar streefde de loon- en arbeidsvoorwaarden te verbeteren en wier middelen culmineerden in de steking. Het oude N.V.V. heeft hier en daar wel resul taten weten te bereiken, maar het valt niet te ontkennen, dat de arbeidersmassa de laatste jaren moedeloos was en politiek verdeeld. Bij de benoeming van den heer Woudenberg tot commissaris hebben velen gemeend, dat hiermede het einde van de vakorganisatie van den arbeider was ingeluid. Integendeel echter, zijn opdracht behelsde de verkregen rechten te bewaren en ze verder uit te bouwen. Waarom het N.V.V. in. tegenstelling tot de confessioneele organisaties werd uitverkoren om te worden de alles omvattende arbeidersorgani satie in Nederland, is toe te schrijven aan het in zijn statuten neergelegde beginsel, dat het de belangen van den arbeider behartigt, ondanks diens politieke of confessioneele overtuiging. Wij kunnen wel zeggen, dat de eenheid der georganiseerde arbeiders thans vrijwel tot stand is gekomen. Het N.V.V. heeft zeer veel kunnen bereiken o.a. door het bewerkstelligen van loons- verhoogingen, verbetering van de positie van den landarbeider, betere regelingen voor ziekte en invaliditeit, werkloosheidsverzekering en de zer dagen nog door het afsluiten van een over eenkomst met het Duitsche Arbeidsfront, waar door het N.V.V. de zorg op zich neemt voor de 140.000 Nederlandsche arbeiders, die ln Duitsch land werken. Het zou onjuist zijn de teak van het N.V.V. echter alleen te zien in materieelen zin. De andere opgave die het N.V.V. heeft, namelijk te worden tot een organisatie, die alle Neder landsche werkers omvat, is een revolutionnaire opgave. Zij heeft aan het N.V.V. een andere doel- stelling, een ander fundament gegeven. De ar beid zal het eenige economische fundament ziin, waarop de volkeren van Europa hun welvaart en hun toekomst zullen kunnen opbouwen >A' ij zijn thans bezig met de afsluiting van het tijd vak van den egocentrischen mens? en met den opbouw van een gemeenschap, waarin je vraag overheerscht: „Zijt ge socialist of materialist?"' Wanneer ln deze gemeenschap de staking niet is toegestaan als middel tot het zich ve osei taf fen van sociaal recht, dan geven wij toe dat de arbeider in het verleden soms wel naar dit mid del heeft moeten grijpen. In de gemeenschap, die wij willen opbouwen, is staking echter niet noo dig, omdat de arbeider daarin niet langer be schouwd zal worden als een verlengstuk van de machine, maar in zijn kwaliteit van werkende mensch zal beschouwd worden als een drager van de volksgemeenschap en een eerste burger van den staat. Wanneer wij een machtig arbeidsfront willen stichten dan beseffen wij evenwel, dat dit tiiet enkel gaat met het uitvaardigen van voorschrif ten, maar dat dit ten slotte het werk moet zijn van de menschen zelf. Als economische basis van de gemeen schap beschouwen wij het bedrijf en tevens als de eenheid, waarin de nieuwe geest tr.oet worden aangekweekt. In het bedrijf mag geen kloof zu'n tusschen leiding cn wsr-ere maar evenmin een grauwe gelijkheid, leider van het bedrijf moet zijn de eerste en beste arbeider daarvan. Het is dc taak van het N.V.V. het bedrijf zijn taak te loo- nen als schakel in de volksgemeenschap. De historie stelt ook ons volk voor een groote opgave. Met. de arbeidsvreugde en den scheppings drang, die den Germaanschen mensch eigen zijn, zullen wij die ook kunnen vervullen, wan neer wij den Nederlandschen arbeider weer zelf bewust maken en zijn bedrijf maken tot zijn tweede tehuis. Nog dezer dagen bezichtigden wij in Duitsch land verschillende ondernemingen en het viel ons daarbij op hoe keurig de bedrijven en de ontspanningszalen voor het personeel waren ingericht. We hebben den ondernemers gevraagd, of zy geen spijt hadden van het geld, dat zy daarin hadden gestoken. Zij antwoordden ons, dat dit vier- tot tienvoudig zijn rente opbracht. Wan neer wij ditzelfde hopen te bereiken met onze werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid", dan wil dit niet zeggen, dat wij den arbeiders slechts een tooneelvoorstelling willen brengen, maar dat het er om gaat, hun toegang te verleenen tot het cultureele leven en hun daardoor hun gevoel van eigenwaarde te hergeven. Wanneer wij het gemeenschapsbesef in ons volk kunnen wekken en den arbeider weer be wust kunnen maken van zijn waarde voor de gemeenschap, dan zal het wordende Europa een Europa zijn van arbeid en arbeidsplicht, waar in het recht niet wordt verworven door middel van een koehandel, maar waarin het recht ver ankerd zal liggen in het geweten der volksge meenschap. De reorganisatie, die het N.V.V. zich ten doel heeft gesteld, is noodig om er voer te zorgen, dat Nederland niet ten achter raakt. Kennende het karakter en den arbeidslust onzer Nederlandsche arbeiders, twijfelen wij er dan ook niet aan, dat Nederland eens zal worden een parel in de kroon der Germaansche volken. Gerecht 10: Lezing Ds. Flnkensieper over de Heldringgestichten. 3 uur nam. Schouwburg: „Maria Stuart" .7 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Bijbellezing vanwege Stads evangelisatie te V/2 uur nam. ivoensdag. Gerecht 10: Evangelieprediking te 7& u. nam. De Mey van Streefkerkstr. 4: Ledenvergadering Vrljz, Chr. Gezondheidskolonie „Naar Buiten". 2 3/4 uiir nam. DIVERSEN. 's Dinsdags: Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9 V211 uur voorm Gew Arbeidsbureau (Douzastraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau zoor on- volwaardlgen 35 uur nam. 's Donderdags: Geni. Geneesk. Dienst (N. Mare 13): Consultatiebureau voor minder begaafden 56 uur nam •s Donderdags: WJJkgebouw „Bethesda" (Hoef. straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. BIOSCOPEN. t 18 Jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-tlieater: „Schoonpapa knapt het op" f. Dagelijks te en 8 uur nam. Zondag 27 uur doorl. voorstelling. Lldo-theatcr: „Vuur ln den nacht" f. Dagelijks 2 en 7JA uur nam. 's Zondags 1%, 4Vè 1 en V/z uur. Trianon-theater: „Ik beschuldig" f. Dagelijks 2 en 8 uur. Zondag van 26.30 uur doorloopende voorstelling. Casino: „Kora Terry" Dagelijks te 7.45 uur. Woensdag en Zaterdag ook te 2 uur; 's Zondags te 2, iy2 en 7.45 uur. Rex-theatcr: „La Habanera" 2 en 8 u. nam. Zondag 26& uur dooVloopende voorstelling. Nova-tlieater (Katwijk aan Zee): „Vijanden". Zondag 3 en V/2 uur nam. OASLOOZE UREN. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat ten einde zoo lang mogelijk met den aanwe zigen kolenvoorraad in de behoeften te kunnen voorzien, op last van het Rijkskolenbureau tijdelijk en tot nader order GASLOOZE UREN z(jn ingevoerd, en wel: des namiddags van 3.00 uur tot 5.00 uur en van 's avonds 9.00 uur tot 's morgens 6.00 uur. Gedurende deze uren wordt de gasdruk zeer sterk verlaagd, zoodat branders zullen inslaan. Met het oog op de gevaren door uitstroomend gas bij terugkeer van den druk, wordt een ieder dringend aangeraden tijdig vóór 3 uur nam. en vóór 9 uur des avonds alle gaskranen te sluiten en die gedurende de gaslooze uren gesloten te houden. De Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, Ir. G. A. VAN KLINKENBERG. Leiden, 9 Februari 1942. 3814 Volksgenooten. helpt elkander! Steunt de Winterhulp, Nederlander! Giro Winterhulp Nederland 5553. Zaterdagmorgen is de 77-jarige weduwe W. uit de Nieuwsteeg op de Breestraat tengevolge van de gladheid gevallen, tengevolge waarvan zij het linkeronderbeen brak. Eenige uren daarna overkwam hetzelfde aan de 39-jarige mej. A. N., wonende aan de Mare. waardoor zij een been kneusde. De E.H.D. vervoerde beide slachtoffers naar het Academisch Ziekenhuis. Zaterdag a.s. hoopt de heer P. Winterkamp het feit te herdenken dat hij 50 jaar als hand- zetter in dienst is bij de N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E. J. Brill, alhier. Gistermiddag is de 18-jarige mej. L. P. uit I Oegstgeest op de baan van de Leidsche IJsclub gevallen, waardoor zij het rechteronderbeen brak De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naai- het Academisch Ziekenhuis. i KUNSTKRING VOOR ALLEN. Gerard Hengeveld (piano). Onze landgenoot Gerard Hengeveld was de waardige plaatsvervanger van den wegens ziekte verhinderden George van Renesse. Slechts twee componisten sierden zijn pro gramma. Chopin met de beroemde Fantasie in F moll en de minder gespeelde Sonate in b moll op. 58. terwijl hij na de pauze zijn gaven wijdde aan het volledige eerste boek der Préludes van Claude Debussy. Geen lichte opgave! Wij leerden in Hengeveld een uitnemend pianist kennen, wiens expressieve, nobele aan slag een der meest verheugende kenmerken is van zijn beschaafd gevoelig en rustig spel, dat ongetwijfeld een eigen stempel draagt en ook in technisch opzicht een hoog niveau bereikt heeft. In Chopin ontvingen wij echter den indruk, dat Hengeveld zich nog niet steeds aan de ma terie had ontworsteld, maar dat kan ook een kwestie van zich „in-spelen" geweest zijn. Want na nog ietwat onbevredigende impressie's van de Fantasie soms een te gejaagd tempo en nog te weinig relief en contrastwerking-, ge lukte de Sonate wonderwel. Daar was reeds een sterk en intens beleven merkbaar, dat, hoewel voor rijper groei nog vatbaar, toch gedragen werd door een constante innerlijke spanning, die geen inzinking kende. Waarbij ook een beheersching der virtuose passages tot de gun stige indrukken bijdroeg. Nóg gelukkiger voor ons gevoel was Hengeveld in de 12 Debussy préludes, wier muzikale karak teristiek hij met voorname smaak, poëtisch ge voel. gecultiveerde techniek, intelligent en bij zonder verzorgd heeft voorgedragen. Zoo was er geen moment sprake van eentonigheid in dezs langdurige reeks, die op zichzelf reeds rijk aan boeiend geschakeerde fantasie is. Dank zij zuiver aangevoelde Debussy-instelling van dezen pianist en zijn fijnzinnige belichtingen, kreeg iedere prélude haar volle, zeer beeldende waarde. Hengeveld heeft er zyn gehoor oprecht mee getroffen! Hij is een eerlijk kunstenaar, wiens Debussy-vertolkingen blijk geven van een juist inzicht en een warme liefde. Als dank voor het hartelijke applaus sneelde hij als toegift Debussy's Tweede Arasbesque. Wij hopen Hengeveld hier méér te hooren en dan. ondanks de lofwaardige indrukken van de zen middag, toch in een veelzydiger georiënteerd programma. Th. J. Hannema, Leidsche Schouwburg. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Voordracht Ank van der Moer. De Kunstkring Het Schouwspel heeft gister middag de serie tooneeluitvoeringen eens onder broken en voor het eerst een declamatie-middag gebracht. Zuivere declamatie was het evenwel niet want Ank van der Moer speelt feitelijk door haar zelf vervaardigde schetsjes waarbij men zich de tegenspelers moet indenken door de suggestie, die zij weet te wekken. Wij zagen deze begaafde actrice voor het eerst in dit genre en zijn overtuigd door haar uitbeeldings kracht. Weliswaar beschikt zij niet over zulk een expressie als Charlotte Kohier, maar niet temin boeit zij en maakt zij de geschapen situa ties volkomen aannemelijk. Zij beschikt over humor en bovendien over gevoelige accenten, die zij met charme weet te hanteeren. I11 een viertal schetsen heeft zij dé talrijke aanwezigen zoodanig weten te boeien, dat het vervallen van een vijfde de moeilijke reis- omstandigheden dwongen daartoe werkelijk als een gemis, werd gevoeld. Deze door haar zelf geschreven scènes neigen ietwat naar het senti- menteele. doen af en toe ietwat te zoetelijk, maar zij slaan aan en door de wijze van ver tolking doen zij het prachtig, vooral bij de vrou welijke toehoorders. Het Schouwspel beheoft dan ook geen spijt te hebben van deze afwijking van het normale program, al dient het o.i. wel uitzondering te bly'ven. Het vrijwel geheel gevulde Huis heeft de actrice warm gehuldigd voor het gebodene, gre pen uit het alledaagsche leven, zooals zij iederen dag voorkomen, doch juist daardoor spreken tot het gemoed. B. W. Menkhorst. Bunkerstelling doorbroken terug geslagen divisies. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Februari 20 uur tot Zaterdag 14 Februari 8 uür waargenomen door Apotheek Boekwijt, Bree straat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek voorm. Wilhelihinapark 8, tel. 26274. Gironummer van de W. H. N. 5 553. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereenigmg N.V. Amsterdam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Op het baanvak Amsterdam-Utrecht van de Nederlandsche Spoorwegen deed zich Vrijdag middag een treinongeluk voor, dat naar om standigheden bijzonder goed is afgeloopen. Een personentrein kwam in botsing met een goede rentrein. waarbij gelukkig niemand werd ge wond Omstreeks vier uur kwam van de rich ting Amsterdam het electrische treinstel Am sterdam-Utrecht-Den Bosch-Eindhoven gere den. Even buiten het stationsemplacement Nieuwesluis-Loenen was men bezig met het ran geeren van een goederentrein. Enkele wagens van den goederentrein kwamen bij het ran geeren op het baanvak Amsterdam-Utrecht. Dientengevolge had de seinhuiswachter het sein voor den uit Amsterdam komenden electrischen trein op onveilig getrokken. De wagenvoerder van-den electrischen trein wilde zijn trein bij het op onveilig staande sein tot stilstand bren gen. De rails waren echter spiegelglad gewor den ten gevolge van het feit, dat het even te voren geregend had. De electrische trein gleed door en kwam in botsing met enkele wagons van den goederentrein. Een wagon van den goederentrein kantelde, toerwijl nog twee wa gons aanzienlijke schade opliepen. Het voor balkon van den electrischen trein bewees ook bij deze botsing weer zijn hechte constructie, daar het slechts licht werd beschadigd. Aange zien de electrische met zeer matige snelheid op den goederentrein inreed, hebben de in den electrischen trein gezeten passagiers van het ongeluk niets bemerkt. Daar het baanvak ver sperd v/as, moesten de treinreizigers overstap pen in een gerequireerd treinstel, waarna men de reis kon voortzetten. Enkele dagen geleden zijn uit een drukkerij aan de Rustenburgerstraat te Amsterdam acht en twintigduizend zilverbonnen van f. 1 gesto len, welke geheel gereed waren gekomen, doch zich nog aan vellen, ieder van zes en vijftig stuks, bevonden. De bonnen zijn op ieder vel gemerkt: B.G. tot en met B.Z., C.A. tot en met CJZ. en D.A. tot en met C.M. De vijfhonderd bladen dragen bovendien ae getallen 427501 tot en met 428000. Omtrent de toedracht van dezen diefstal tast men nog volkomen in het duister. DIEVENBENDE TE HELMOND GEKNIPT. Gezamenlijk recherchewerk van gemeente politie en marechaussee heeft geleid tot de ar restatie van een zevental Helmonders. dat ge durende de laatste maanden een groote reeks inbraken en diefstallen heeft gepleegd, niet al leen te Helmond, doch ook in eenige omliggende dorpen. De bende bestond uit de twee gebroe ders v. d. L., terwijl een derde broer als heler optrad, de drie gebroeders K., wier moeder als heelster fungeerde, zekere A. v d. L. en zekere A. M., wiens zuster H. C. M.' heelsterdiensten verrichtte. De zeven verdachten zijn gevanke lijk naar 's-Hertogenbosch overgebracht. Met deze arrestatie is alleen reeds in Hei een vijftiental inbraken en diefstallen opgehel derd. BUITENLANDSCH GEMENGD. AMERIKAANSCHE DUIKBOOT GEZONKEN. Reuter meldt uit Balbao (Panamakanaal) dat de Amerikaansche marine heeft bekend ge maakt. dat de duikboot S 86, na een botsing met een beveiligingsvaartuig, is gezonken. Drie leden der bemanning zijn gered. De S 86 is na vijf dagen op 100 meter diepte gesignaleerd. Er zijn evenwel geen levensteeke- I nen meer en voor de rest der bemanning be- itaat geen hoop meer 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2