mrnm 9 februari 1942 No. 25113 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren: De Japanners in aanval op Singapore 82ste jaargang C"i Eiland Oebin bezet In den Indischen archipel Uit Amerika Gaslooze uren ingevoerd Arbeiders in Duitschland italiaansche Weermachtsberichten Verspreide berichten De groote toekomst van Europa Dr. Todt verongelukt 18.42 uur 9.06 uur EERSTE BLAD STADSNIEUWS LEIDSCH mDAGBLAD C«cteur: J. w Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ra.r. Redact.» 21507 2ü£a*tuMt' "ldeB Zaterdag deelde het Duitsche opper bevel mede: In het Oosten duren de gevechten bij groote koude en sneeuwstormen voort. In den centralen frontsector werden sterke deelen van twee bolsjewistische divisies ingesloten en verslagen. Daarbij vielen ons 15 kanonnen, alsmede 44 machinege weren en granaatwerpers in handen. Bij de gevechten der laatste twee weken wer den alleen al in den sector van één leger 80 pantserwagens, meer dan 300 kanon nen, 1000 machinegeweren en granaat werpers, alsmede meer dan 400 automo bielen en 850 sleden buitgemaakt of ver nield. De vijand verloor behalve talrijke gevangenen meer dan 18.000 dooden. In den Noordelijken frontsector brach ten de Duitsche troepen den vijand bij verscheidene acties van stoottroenen zware bloedige verliezen toe en verniel den een groot aantal vijandelijke stellin gen. Aan het Karelische front hebben Duitsche en Pinsche luchtstrijdkrachten met succes spoorwegwerken van de Moer- mansklijn alsmede barakkenkampen van den vijand bestookt. Gisteren werden zonder eigen verliezen 34 bolsjewistische vliegtuigen in luchtge vechten neergehaald of op den beganen grond vernield. In het zeegebied rondom Engeland brachten gevechtsvliegtuigen twee vijan delijke koopvaardijschepen van 10.000 brt. in totaal tot zinken. Verder zijn nog vijf groote vrachtschepen door bommen ten deele zwaar beschadigd. Ten Westen van Engeland heeft een duikboot een Bnt- schen torpedojager tot zinken gebracht. Aan de Oostkust van Noord-Amerlka brachten Duitsche duikbooten zes vijan delijke koopvaardijschepen van 38.000 brt, in totaal tot zinken. Daarbij heeft de duikboot van den luitenant ter zee 1ste klasse Rasch zich bijzonder onderscheiden -O- De Japansche artillerie beschiet thans Singa pore ernstiger dan tevoren. Tevens worden zware luchtaanvallen uitgevoerd. De Japanners zijn geland op het eiland Oebin in de straat van Johore. Tevens voerden de Japanners luchtraids uit op het vliegveld van Rangoon, Reeds 45 aanval len zijn thans op dit vliegveld gedaan. Volgens waarnemingen van de Japansche luchtmacht zijn de Engelschen op het oogenblik koortsachtig bezig, in het heuvelgebied op on geveer 3 K.M. ten Zuiden van de straat van Johore oude verdedigingswerken te versterken en nieuwe werken aan te leggen. Deze moeten blijkbaar de verbinding tot stand brengen tus- schen de vliegvelden van Seletar en Sembawan. hi dit gebied werden duizenden arbeiders waar genomen. Het hevige Japansche artillerievuur op deze punten is intusschen afgelost door z^are luchtaanvallen op de vijandelijke verde digingswerken. Nader meldt het D.N.B. nog: De Britsche nieuwsdienst maakt melding van een officieel communiqué uit Singapore, volgens hetwelk Japansche troepen geland z\jn op het Westelijke deel van het eiland Singapore. Domei meldt hieromtrent uit Johore-Baroe, dat Japansche troepen hedenochtend op het eiland Singapore geland zijn, na de straat van Johore te zijn overgestoken. Dit officieel nog niet bevestigde bericht vermeldt nog geen na dere bijzonderheden over dit Japansche optre den. De Japansche strijdkrachten hebben volgens een bericht van Domei, de hoofdstad Lahat Dato aan de baai van Darvel (Oostkust van Britsch-Borneo) bezet. Onderdeden 'ran het Japansche l?ger neb ben 31 Januari bij verrassing Tanahgrogot in genomen. op 100 K.M. ten Zuidwesten van Ba- lik-papan. OOK DE „TROMP" ERNSTIG BESCHADIGD. Omtrent den zwaren aanval op de Neder- landsch-Indisqhe vloot in de Java-zee ten Zui den van het eiland Kangean door vliegtuigen van de Japansche marine maakt het Japansche Keizerlijke hoofdkwartier nog bekend, dat vol gens in Tokio ontvangen inlichtingen tijdens denzelfden zeeslag ook de Nederlandsch-Indische lichte kruiser „Tromp" zware schade heeft ge kregen. (De „Tromp", een flottielje-leider van 3350 ton, is in 1936 te Amsterdam op stapel gezet. Het schip, dat 32M> mijl loopt, is bewapend met zes kanonnen van 15 3.M. en een aantal mi trailleurs, benevens zes torpedokanonnen. De bemanning bestaat uit 295 koppen). Het D.N.B. meldt uit Tokio: Het Japansche blad Tokio Nitsji Nitsji bevat nog eenige bijzonderheden omtrent den zwaren aanval van Japansche vliegtuigen op de Neder landsch-Indische vloot in de Javazee. Het blad meldt hierover nog het volgende: Bij het naderen van de Japansche lucht macht probeerde de vijandelijke vloot met een snelheid van 30 knoopen te ontkomen. Zij kon haar lot echter niet meer ontgaém. Een der beide tot zinken gebrachte kruisers werd in nog geen minuut tijds naar den bodem van de zee gejaagd. De beschadigde kruisers Sumatra en Marblehead zullen geruimen tijd noodig heb ben om gerepareerd te worden. Daar Soerabaja, als eenige haven van Nederlandsch-Indië die voor herstelwerkzaamheden voldoende is toege rust, door de Japansche luchtmacht beheerscht In Noord-Afrika is bij het verder op dringen naar het Oosten Ain el Gazala bereikt. Duitsche gevechtsvliegtuigen steunden de achtervolgingsgevechten van de verbonden troepen en bombardeerden materiaaldepots ten Westen van Mersa Matroeh. Een Duitsche duikboot heeft voor Cyre- naica een Britsch convool aangevallen en een torpedotreffer geplaatst. Op het. eiland Malta troffen bommen van zwaar kaliber wederom duikboot-digplaatsen en havenwerken te La Valetta. Andere lucht aanvallen waren gericht, op het vliegveld Halfaj-, In luchtgevechten boven het eiland verloor de vijand vier vliegtuigen En Zondag: Aan het Oostelijke front duren de zware afweergevechten voort. Verschei dene groepen der vijandelijke strijdkrach ten werden door tegenaanvallen vernie tigd. In den strijd tegen een vele malen sterkeren vijand heeft de 269ste divisie in fanterie uit Noordwest-Duitschland zich bijzonder onderscheiden. In vier weken heeft zij meer dan 120 vijandelijke aan vallen afgeslagen en in talrijke tegenaan vallen sterke vijandelijke strijdkrachten vernietigd. Van 31 Januari tot 6 Februari heeft de Sovjet-luchtmacht 239 vliegtuigen ver loren. Daarvan werden er 117 bij luchtge vechten en 18 door afweergeschut neer geschoten. De rest werd op den grond ver nietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 13 Duitsche vliegtui gen verloren In Noord-Afrika verkenningsbedrijvig heid aan weerskanten. Boven de Duitsche Bocht hebben Jagers gisteren vijf vliegtuigen van een afdeeling Engelsche bommenwerpers neergeschoten, zonder zelf verliezen te lijden. wordt, zou alleen Port Darwin in Australië daarvoor in aanmerking komen. (Uit bovenstaand bericht zou men kunnen opmaken, dat de kruiser Sumatra dus niet tot zinken gebracht, maar ernstig beschadigd is). Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat een Japansche duikboot tijdens operaties in de Javazee op 5 Februari een grooten vij an delijken torpedojager tot zinken heeft gebracht. Het hoofdkwartier maakt voorts bekend, dat de Japansche vloot- en luchtmacht sinds het uitbreken van den oorlog op 8 December 1941, 29 vijandelijke duikbooten en 52 koopvaardij schepen van een totalen inhoud van 310.000 ton tot zinken heeft gebracht. DERDE LUCHTAANVAL OP SOERABAJA. Het Nederlandsche-Indische hoofdkwartier te Batavia meldt, dat de Japansche luchtmacht een derden aanval heeft gedaan op de basis Soerabaja, waar installaties der marine Werden gebombardeerd. Andere aanvallen werden gedaan op Palem- bang, een eiland aan de Oostelijke kust van Sumatra waar branden ontstonden, en op plaat sen op Nieuw-Guinea. Ook zijn Japansche ver kenningsvliegtuigen waargenomen boven de Oostelijke kust van Java. Het Japansche hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat op 5 Februari, toen de Japansche marinevliegtuigen hun tweeden aanval op Soe rabaja en hun eersten aanval op het vliegveld Djimbaran op Bali ondernamen, 34 vliegtuigen van den tegenstander werden neergeschoten of op den grond vernield. Bij den aanval op Soera baja vernielden de Japanners in totaal 26 vlieg tuigen van den tegenstander, ni. 11 Amerikaan- sche en 15 Nederlandsch-Indische^ Andere for maties Japansche marinevliegtuigen, die het vliegveld Djimbaran op Bali aanvielen, schoten 8 vliegtuigen van hun tegenstander tijdens luchtgevechten neer of vernielden ze op den grond. (Domei). GROOTSTE DEEL VAN AMBON DOOR JAPANNERS BEZET. In het te Batavia uitgegeven weermaohtbe- richt wordt gezegd dat het grootste deel van het eiland Ambon door de Japansche troepen bezet is. Slechts een klein gedeelte der Neder landsch-Indische strijdkrachten heeft kunnen vluchten. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst uit Washing ton verneemt, is een nieuwe indeeling der Ame- rikaansche vloot van kracht geworden. Admi raal Hart wordt commandant van de gecombi neerde vlootstrijdkrachten van het zg. ABDA- gebied Amerika, Brittannië, Nederlandsch-In dië en Australië). Vice-admiraal Leary wordt commandant der Anzac-strijdkrachten en zal het bevel voeren over de gecombineerde Ameri- kaansch-Britsche vlooteenheden in het gebied van Australië en Nieuw-Zeeland. De „Aziati sche vloot" heet voortaan „Vlootstrijdkrachter* der Vereenigde Staten in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan" en staat onder bevel van vice-admiraal Glassford. Naar de Engelsche berichtendienst verder uit Washington meldt, heeft admiraal Kimmel, de opperbevelhebber der Amerikaansche vloot in de Stille Zuidzee ten tijde van den aanval op Pearl Harbour, verlof gevraagd. Na den aanval werd hij van het bevel ontheven. De minister van marine, Knox, heeft verklaard, dat het de partement van Marine dit verzoek in „overwe ging heeft genomen". Voorts heeft de minister van Oorlog, Stimson, bekend eemaakt, dat ook generaal-majoor Short die bil den overval het bevel voerde over het leger op Hawaii, verlof heeft gevraagd. Dit verzoek wordt eveneens overwogen. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft president Roosevelt een decreet onderteekend. waarbij op desertie uit leger en vloot de dood straf gesteld wordt. (A.NP.). VAN 15 TOT 17 EN VAN 21 TOT 6 UUR. De transportmoeilijkheden, welke er thans zijn, maken het noodzakelijk, bij het elec- triciteits- en gasgebruik de grootst moge lijke zuinigheid in acht te nemen. Ten einde de gasvoorziening zooveel mo gelijk voortgang te doen vinden, is de invoe ring van zoogenaamde gaslooze uren nood zakelijk gebleken. Derhalve is bepaald, dat van 15 tot 17 uur en van 21 tot 6 uur geen gas verstrekt zal worden. Besloten was dezen maatregel gisteravond te doen ingaan in het geheele land. De gas fabriek te Leiden is gisteravond echter slechts tot drukverlaging overgegaan met het oog op het nog niet algemeen bekend zijn van dezen maatregel. Eerst heden zul- lan echter de gaslooze uren worden inge voerd. ALLE KRANEN SLUITEN TIJDENS GASLOOZE UREN. Men dient gedurende deze gaslooze uren alle gaskranen goed afgesloten te houden. Zoo moe ten ook de zoogenaamde waakvlammen van geisers, radiatoren, koelkasten en dergelijke bij het aanbreken van de gaslooze men worden af gesloten, aangezien bij het weer gaan function- neeren van den gastoevoer het gas door de kranen ontsnapt, zonder te verbranden. Dit brengt niet alleen een financieel nadeel mee maar bovendien een gevaar voor de aanwezigen in dit vertrek. Ook moet goede aandacht be steed worden aan de kranen van gasfornuizen et-c., die bij het ingaan van gaslooze uren nog branden. Wat geisers betreft dient men niet alleen het waakvlammet je goed af te sluiten, doch ook de waterkraan, aangezien door ver menging van waterdamp en gas een zeer explo sief mengsel ontstaat. Er is onzekerheid gerezen over de vraag, waar arbeiders zich aan melden moeten, die in Duitsche fabrieken werken willen en zoo deel willen nemen aan den strijd van Europa tegen het bolsjewisme. Arbeiders, die in Duitschland willen werken of over de arbeids voorwaarden aldaar informaties begeeren, moeten zich tot hun ar beidsbeurs of haar filialen wenden. Er is vraag naar arbeidskrachten voor alle mogelijke beroepen. In lichtingen worden uiteraard gratis en zonder eenige verplichting voor den vrager gegeven. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weer macht maakte Zaterdag bekend: Vooruitgeschoven eenheden bereikten gisteren Ain el Gazala. In de Lybische Sahara werd de oase Dzjalo weer bezet. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen vielen vijandelijke concentraties voertuigen aan, zetten eenige in brand en be schadigden ze. Een Hurricane werd in een lucht gevecht neergeschoten. Op het eiland Malta bestookten Italiaansche en Duitsche formaties fabrieken en oorlogspro ductie, werven en vlootsteunpunten met talrijke bommen van middelbaar en van het zwaarste kaliber. Er ontstonden hevige branden. Oorlogs schepen werden getroffen. In gevechten met jagers verloren de Engelschen vier vliegtuigen. Een van onze machines keerde niet terug. Nachtelijke aanvallen op Tripolis en Benghazi veroorzaakten den dood van acht inlanders. Eenige anderen werden gewond. De gemelde schade is niet groot. Onze zeestrijdkrachten brachten een groote vijandelijke duikboot tot zinken. Een Italiaansche duikboot is niet op haar basis teruggekeerd. En Zondag: Aan het front van Cyrenaica bedrijvigheid van verkenningstroepen. In het gebied van To- broek, Bardia en Mersa Matroeh hebben Duit sche luchtstrijdkrachten concentraties van voer tuigen, kampementen en opslagplaatsen hevig bestookt met bommen en machinegeweervuur. Zij troffen troepen, vernielden materieel en ver oorzaakten talrijke branden. Bij een Engelschen luchtaanval op Syrte zijn zes slachtoffers geval len. Er is lichte schade aangericht. Bij hevige aanvallen, overdag en des nachts op Malta ondernomen, hebben afdeelingen vlieg tuigen der As-mogendheden vliegvelden en vloot- bases bestookt. Een duikboot, getroffen door bommen van het zwaarste kaliber, door Duitsche vliegtuigen uitgeworpen, is zeker vernietigd. Een kruiser is getroffen. Tijdens gevechten boven het eiland zijn drie Bristol-Blenheims door Duitsche jagers neergeschoten. Bij den aanval op 4 Februari op Palermo ge daan, is een derde vijandelijke bommenwerper bij Palazzo Adriano neergestort. Een onzer konvooien werd in den afgeloopen nacht door torpedovliegtuigen aangevallen. Het schoot er een neer en vervolgde onbeschadigd zijn weg. achter de oorlogshitsers in Engeland en Amerika grijnst de Jood. Eerst als de macht van het wereldjodendom vernietigd is, zal het vrede zijn. Meldt u aan bij het '"rjjwilli- gerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. STAAT VAN OORLOG IN EENIGE ITALIAANSCHE PROVINCIES OPGEHEVEN. De staat van oorlog in de Italiaansche pro vincies Udine, Goerz. Triëst en Pola is opge heven. Hij blijft bestaan in de kuststrook en op de eilanden van de Adriatische Zee (D.N.B.). NIEUW EGYPTISCH KAP.INET. In Egypte heeft de Wafd-leider Nahas Pasja een kabinet gevormd. Koning Faroek hee.ft een decreet geteekend, waarbij de nieuwe minister president, Nahas Pasja, werd benoemd tot mili tair gouverneur van Egypte. (D.N.B.). OPBOUWEND WERK IS DE EISCH VAN DEZEN TIJD. (Van onzen politieken medewerker). HET valt niet te ontkennen, dat men de laatste jaren in ons land zich weinig inten sief bekommerd heeft om de groote poli tieke problemen, welke de wereld beroerden. Wel hield men er zich af en toe eens mee bezig als een staatsman een rede had gehouden ter ge legenheid van een bepaalde gebeurtenis, doch al heel spoedig nam het gewone, vooral rustige leven zijn normalen gang. Veelal bleef men toe schouwer en stond dan als stuurman aan den wal en becritiseerde vanuit een klein, heel klein kringetje den strijd, den arbeid en de opvatting van andere volkeren. Men vond het in geenen- deele noodig zich in andermans zaken te ver diepen, met het gevolg, dat het grootste deel van het Nederlandsche volk slechts waarnemer bleef in plaats van werkelijk deelgenoot in den grooten tijd, in de geweldige spanningen, welke die laatste jaren brachten. In enkele gevallen leefde men plotseling op en leek het alsof men uit een langen slaap eensklaps wakker geschud werd. Het Nederlandsche volk wreef dan zijn oogen uit en deed alsof het van de duisternis plotseling in het schelle licht was gekomen. In die mo menten was het Nederlandsche volk en de Nederlandsche staat direct bij de wereldgebeurte nissen betrokken. Keerden na enkele dagen de normale toestanden weer terug, dan slaakte men een zucht van verlichting en was iedereen weer verheugd over de rust. welke weerkeerde. Het Nederlandsche volk leefde slechts als waarnemer en bekommerde zich weinig om hetgeen in an dere landen geschiedde en met welke groote problemen daar gestreden werd. Nimmer drong het diep tot lederen Nederlander door. dat het Verdrag van Versailles en de politiek van Genève een politiek van Engeland was. Een poli tiek. die wereldmacht beteekende en alles onder geschikt maakte aan de belangen van het Brit sche Imperium. Engeland beheerschte de wereld, dus ook Europa Engeland belette, dat Europa, het vasteland, zich geestelijk en materieel kon opheffen uit de diepte, waarin het na den oor log van 19141918 was geraakt. Steeds weer was het Eneeland. dat een binding in Europa tegen hield. dit# alles terwille van het Imperium zelf. Een volk van meer dan 80 millioen zielen stond jaren en jarenlang bloot aan Engeland's wille keur. Dit volk werd gedegradeerd: Duitschland was immers een staat van den zooveelsten rang. In het Duitsche binnenland was de geestelijke vervlakking hoe langer hoe grooter geworden, terwijl daarnaast de materieele toestanden steeds wanhopiger werden. Dit proces ging door en men bleef waarnemer, In plaats van zich te verdiepen in het hoe en waarom. A DOLF HITLER, een frontstrijder uit dien oorlog van 19141918, die het leven van zijn volk door en door kende, nam dit ook waar, doch hij werd actief en begon dit volk weer uit dien poel van vervlakking naar boven te halen. Hij kon dit, omdat hij het geloof be zat in de wederopstanding van dat volk, dat door groot-kapitalistische machten, die zich in Genève hadden gezeteld, in de ketenen was geslagen Hij kende de groote kracht en de capaciteiten waartoe dit Duitsche volk ln staat is. Hij heeft de ketenen verbroken en dit Duit sche volk weer de plaats ln de wereld gegeven, BIJ VLIEGONGEVAL. Bij het vervullen van zijn soldatenplicht ls Rijksminister Todt, tijdens de uitvoering van zijn militaire taken door het neerstorten van zijn vliegtuig doodelijk verongelukt. De Führer heeft voor dr. Todt een staatsbegrafenis ver ordend. (D.N.B.) Het Groot-Duitsche rijk verliest in dr. Todt een van zijn markantste persoonlijkheden. Zijn schitterende prestaties op leder gebied, waarvan hij de leiding had als gevolg van het vertrou wen, dat de Fuehrer in hem stelde, bewijzen, dat hij een van de geniaalste organisators'van dezen tijd was. De autowegen, de bouw van den Westwall, den bouw van de versterkingen aan den Atlantischen Oceaan, drie reusachtige op gaven, die door hem werden opgelost, zullen zijn naam voor altijd in de geschiedenis boek staven. Zijn verdiensten op het gebied van de concentratie der Duitsche bewapening zullen pas ln de toekomst ten volle worden beseft. Fritz Todt werd op 4 September 1891 te Pforzheim in Baden geboren, waarna hij ln München en Karlsruhe de technische hooge- school bezocht, waarbij hij zich reeds met wegen aanleg bezighield. In 1922 werd hij lid van de N.S.DA.P. In verschillende buitenlandsche rei zen leerde hij den wegenbouw grondig kennen, waarna hij den geheelen aanleg van 't Duitsche wegennet te verzorgen kreeg. In Mei 1938 begon de „Organisatie Todt" met het bouwen van de Duitsche vestinglinie in het Westen, die ln Sep tember 1938 gereed kwam. De Führer verleende hem als erkenning voor zijn groote verdiensten de eerste „Deutsche Natloalpreis" voor het Jaar 1938. Op de internationale tentoonstelling te Parijs in 1937 verwierf dr Todt een „grand prix" voor openbare werken. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op om 3.20 u. en ging onder om 13.01 u. V-t Dit Nummer bevat TWEE Bladen welke het toekwam. Deze arbeid ls niet zonder strijd gegaan Helaas, want Adoll Hitier zelde het ln 2^]n laatste rede nog zoo duideiyk: de oorlog noodzaakte hem er immers toe de wer ken des vredes te onderbreken. Het Duitsche volk is door Hitier het innerlijke verwordings proces te boven gekomen en heeft door hem en door hem alleen weer levenskracht gekregen. Innerlijke verbondenheid en energie waren noodig om dat peil te bereiken, maar het ls bereikt. Deze groote strijd van Adolf Hitler op binnenlandsch politiek gebied.is te beschouwen als een groote overwinning. Het land, dat na 1918 als de overwonnene was gebrandmerkt, heeft in die Jaren na den smadelijken vrede van Versailles inderdaad zichzelf overwonnen. De zwakheden en de tekortkomingen, zij alle maakten plaats voor de eigen krachten, die het ter overwinning voerden. Aan dit ontwikkelingsproces heeft het Neder landsche volk te weinig aandacht geschonken, met het gevolg dat het thans zoo geheel on wennig staat tegenover de problemen, welke aan de wereld gesteld worden. Engeland heeft in die jaren zijn eigen poli tiek gevoerd. Een politiek, welke de eenwording, de toekomst van Europa, tegen ging. Engeland was egoïstisch in zijn geheele streven, omdat het innerlijk niet sterk was. Door het volkomen negeeren van de Europeesche belangen kon het zijn Imperium in stand houden en het wist zulks te bereiken door het verdrag van Ver sailles en den Volkenbond in Genève. Daarom bestreed het ook met alle middelen de verjon ging, welke zich ln enkele Europeesche landen openbaarde. Nederland richtte zijn blikken naar het Westen en voer op het kompas van die genen, die het normale ontwikkelingsproces der Europeesche volkeren tegen hielden. Dï huidige ontwikkeling in de wereld heeft Nederland plotseling meegesleept in den grooten stroom van strijd. Thans heeft ook ons volk zijn weg te bepalen. Het heeft slechts één keuze, n.l. zich weer te oriënteeren naar Europa, naar het Oosten. Daar ligt de groote toekomst van Nederland. Dit kan alleen bereikt worden, wanneer men geen waarnemer blijft, doch daadwerkelijk meewerkt, dus actief is. Hitier heeft het ln zijn laatste rede nog eens precies gezegd, dat de strijd van Duitsch land niet alleen een strijd is voor Duitsch land, maar voor geheel Europa, voor de ge heele menschheld. Het is daarom voor lederen Nederlander een eisch van dezen tijd en daar mede staat of valt het bestaan van het Ne derlandsche volk. Het Nederlandsche volk heeft in het verleden veel strijd om zijn eigen be staan geleverd. Alleen de laatste tientallen ja ren waren tiiden, waarin het erg gemakkelijk ging en men zich weinig bekommerde om het geen elders ln de wereld gebeurde. Duitschland heeft thans de leiding in Europa genomen en ook Nederland zal dJt moeten erkennen. Duitsch land is het immers geweest, dat het steeds drei gender bolsjewisme een halt toeriep en de wereld heeft behoed voor den algeheelen onder gang. Duitschland heeft de wereld, dus ook Nederland, gered voor knechtschap en slavernij. Het is de erkenning van de Europeesche vol keren, die thans de leiding van Duitschland accepteeren, bij de verdere ontwikkeling van het huidige wereldgebeuren. H. A. G. GRIEKSCH TOONEEL- EN SATYRSPEL. Voordracht van dr. G. van Hoorn. Op uitnoodiging van het Vooraziatlsch-Egyp- tisch Gezelschap „Ex Oriente Lux" en de Ver- eeniging voor Antieke Beschaving heeft Zater dagmiddag ln de bibliotheekzaal van het Ned. Instituut voor het Nabije Oosten dr. G. van Hoorn, lector aan de Utrechtsche Universiteit een met lichtbeelden verduidelijkte lezing ge houden over „Grieksch tooneel- en satyrspel." Het volgende ls er aan ontleend: In het Grieksche theater bracht het satyr spel, volgende op een trilogi van tragedies, de onmisbare ontspanning na de aandoening van het treurspel. Shakespeare vervlecht de komi sche tafereelen in -iet drama zelf, de Grieken maken er een apart riotetuk van Zooals alle Grieksche tooneelspelen. is ook het satyrspel ontstaan uit godsdienstigen ritus Vandaar dat het koor steeds uit satyrs moet bestaan, ook ingeval die minder goed by den inhoud van het stuk passen. Bij het weinige, dat op dit gebied bebaard ls, waardeert men des te meer de nieuw ontdekte fragmenten van satyrspelen in Egyptische pa pyri, voorloopig vermeld in het nieuwe werk van Gilbert Murray, Aeschylus the creator of tra gedy. Veel satyrspelen. waarvan slechts de titels en fragmenten bewaard zijn, kan men illustree- ren met vazen. Aeschylus brengt meermalen Dionysus en zijn schare ten tooneele: het ls de god, in wiens cul tus het Grieksche tooneelspel is geboren. Een nieuw fragment van Aeschylus, de Nettenslee- pers, vertoont de redding van Danaë en haar zoontje Perseus Aan Sophocles' Pandora her inneren afbeeldingen van satyrs, die met ha mers op de aarde slaa om de lentegodin te wekken Van Euripides' Cycloop, het eenige vol ledig bewaarde satyrspel, bestaat een levendige illustratie, behandeld met de vrijheid, die een Grieksche Vazenschilder zich voorbehoudt Na: r de onderwerpen gerangschikt toonen de satyr spelen ons boertige godenkluchten zooals van Her mes, dief en uitvinder al ln zijn wieg. en andere mythologische onderwerpen. Vooral Herakles, de smuller en drinker, ls het mikpunt van den spot der dichters en dus ook van de plagerijen der satyTs. die op den loop gaan, als de reus zich verheft. Dergelijke kluchten worden vertoond ter eere van twee Boeotische goden. Kabeiros en ziln zoon, in een heiligdom nabij Thebe. De vele vazen, die dit illustreeren, zijn thans volledig gepubliceerd. Opmerkelijk ls de tegenstelling tusschen de echt Grieksche ideale godenfiguren en de schijnbaar plompe caricaturen der spelers, die blijkbaar opzettelijk met zoo grove trekken geschilderd zijn. Dat deze burleske vertooningen te Athene en in Boeotië haar lof onveranderlijk aan goden wereld en mythologie blijven ontleenen. bewijst, dat de Grieken den gewijden oorsprong nooit uit het oog hebben verloren: gemaskerde dansers vertoonden dp d^emonen der vruchtbare aarde om den oo»- te begunstigen en booze Invloeden af te weren.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1