BINNENLAND Berlijnsche brief 82ste Jaargang VRIJDAG 6 FEBRUARI 1942 No. 25111 Artillerie-duel bij Singapore Verduisteren: Felle Japansche actie In den Ned. Indischen Archipel Goering in Italië ItaHaansch Weermachtsbericht De Distributie De Diplo over de rede van Ryti Uit Amerika Slachtoffers van bombardement fe Rotterdam begraven EERSTE BLAD Gemengd Nieuws Verspreide berichten 18.36 uur 9.12 uur STADSNIEUWS WJNTERHULPSPNEDERIAND LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (Z lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl/7erv.: K Been. Lelden Het D-NJB. meldde gisteravond uit Tokio: Het artillerieduel van Singapore wordt sedert het aanbreken van den dag tijdens een stroo menden regen voortdurend heviger. De batterij- stellingen van Kranji, ten Zuidwesten van den verbindingsdam, werden nog voordat de tegen stander het vuur kon openen, vernield. Bij hel der maanlicht heeft de beschieting van Singa pore, gesteund door de actie van bommenwer pers, den geheelen nacht geduurd. Een aan het Zuidelijke uiteinde van den verbindingsdam liggend bosch geraakte in brand. De vlammen verlichtten den geheelen horizonOok de oorlogs - haven Seletar staat in brand. De Engelschen beschieten vooral Johore Baroe. blijkbaar om landingspogingen te voorkomen. In een speciaal bericht van de Jomioeri Sjim- boen wordt gezegd, dat de Japansche artillerie haar vuur concentreert op de batterijen lucht doel- en veldgeschut alsmede de olietanks ten Zuiden van den verbindingsdam. Groote formaties vliegtuigen van het Japan sche leger hebben opnieuw boven het vliegveld van Tengah op Singapore gevlogen en vier vijan delijke vliegtuigen in brand geschoten. Van twintig op den grond staande vijandelijke vlieg tuigen werden er nog vijf zwaar beschadigd. Naar uit Batavia wordt gemeld zullen alle Nederlanders Singapore verlaten. IN BIRMA. Japansche troepen hebben het eiland Biloe- gyoen, alsmede andere kleine eilandjes voor de monding van de rivier de Salwien bezet, zoo wordt uit Rangoon gemeld. Met deze bezetting zijn niet alleen de Britsche stellingen aan den Westelijken oever van de rivier bedreigd, doch hierdoor valt ook het scheepvaartverkeer van en naar Rangoon meer en meer onder Japansche controle. Naar voorts uit Tokio wordt gemeld, hebben formaties Japansche bommenwerpers van het leger het vliegveld van Toungoo voor den twee den keer op twee opeenvolgende dagen aange vallen. (D.N.B.). Het te Batavia gepubliceerde legerbericht der Nederlandsch-Indische strijdkrachten bevestigt een hernieuwden Japanschen bomaanval op Soerabaja. Er zijn verscheiden branden in de luchthaven der marine uitgebroken en eenige schade aangericht. Voorts meldt het legerbericht ook levendige activiteit der Japansche luchtmacht boven an dere deelen van Nederlandsch-Indie en ver klaart, dat de mijnenlegger Prins van Oranje niet geslaagd is in zijn vluchtpoging van Tara- kan, waar hij ten tijde van den Japanschen aanval was gestationneerd. (D.N.B.). RUIL VERDRAG TUSSCHEN CHINA EN DE SOVJETUNIE. Oorlogstuig tegen erts. Tsjang Kai Sjek en de sovjet-ambassadeur hebben, naar Domei verneemt, te Tsjoengking eea overeenkomst onderteekend omtrent de uit wisseling van oorlogstuig. De overeenkomst be helst de leverantie van munitie en vrachtauto's door de sovjetunie en de leverantie van ertsen door Noord-West-China. Het D.NB. meldde gisteravond uit Rome: Rijksmaarschalk Göring, die in het kader van zijn bezoek aan Italië, zooals reeds gemeld, op het oogenblik te Rome vertoeft voor het voeren van besprekingen, heeft op 4 Februari des och tends den staatssecretaris van de koninklijke Italiaansche luchtmacht, Fougier, ontvangen en met hem een onderhoud gehad over kwesties met betrekking tot de luchtmachten van beide landen. Hierna inspecteerde de Rijksmaarschalk op uitnoodiging van Fougier inrichtingen van de Italiaansche luchtmacht. Bij zijn aankomst werd hij verwelkomd door den Duce, die per vliegtuig op de paats van inspectie was aange komen. Hierna werd een parade gehouden van de Italiaansche luchtmacht, 's avonds bezocht de Rijksmaarschalk een receptie, welke werd gehouden door generaal-veldmaarschalk Kessel- ring, waar hij zich op kameraadschappelijke wijze onderhield met officieren van de Duitsche en Italiaansche weermacht, alsmede met voor aanstaande personen van den staat en de par tij. Op deze reseptie waren eveneens aanwezig de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, Cavallero, Fougier, Ric- cardi en de Duitsche ambassadeur te Rome, von Mackensen. Om 23.30 verliet de Rijksmaarschalk van het Het 614e Italiaansche weermachtsbericht luidt: De troepen van de as blijven, na Derna te zijn gepasseerd, den vijand in Oostelijke rich ting vervolgen. Bij de gevechten, die in Cyre- nayca geleverd zijn, werden tot 31 Januari 3500 gevangenen gemaakt en 370 pantserwagens en 192 kanonnen vernield of buitgemaakt. De luchtmacht heeft in nauwe samenwerking met de landstrijdkrachten herhaalde malen terugtrekkende colonnes en achterwaartsche verbindingen van den vijand gebombardeerd en branden en vernielingen veroorzaakt. De aan vallen van de. Italiaansche en Duitsche lucht macht op Malta werden zonder ophouden voort gezet. Lucht- en vlootbases werden met goed gevolg aangevallen en op talrijke doelen werden voltreffers geplaatst Engelsche toestellen hebben gisteren brisant bommen uitgeworpen in de buurt van Palermo, waarbij een trein getroffen werd: vier dooden onder het treinpersoneel. Het afweergeschut en onze jagers kwamen terstond In actie. Van de 6 vliegtuigen, die aan den aanval deelnamen, storte er een in zee in de buurt van het plaatsje PrizzL Een deel der bemanningen, dat er het leven af had gebracht, werd gevangen genomen, ben zij slechts een adviseerende functie?" Chur chill antwoordde: „een adviseerende stem heb ben beteekent ook invloed uitoefenen." Voorts meldt de Britsche berichtendienst, dat de taak van Beaverbook in de eerste plaats zal bestaan in het handhaven van een contact met Nelson, den Amerikaanschen minister van pro ductie. De rede van den Finschen president Ryti in den Finschen Rijksdag wordt door de Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz geken merkt als een rede van Europeesche bet-eekenis. De Diplo wijst er op, dat Ryti in zijn rede dui delijk getoond heeft onder welke voorwaarden ook in oorlog het zelfstandige leven van de Europeesche volken zich zeer goed kan ontwik kelen. De opvatting van Ryti, dat Finland het vanzelfsprekend acht zijn binnenlandsche ont wikkeling verder zelf te bepalen en de eerbie diging van de door andere naties aangenomen staatsvormen als iets vanzelfsprekends be schouwt, noemt de Diplo identiek aan de Duit sche opvattingen over dit complex van vraag stukken. De Diplo wijst voorts op de herhaalde verklaringen van den Fuehrer, volgens welke het nationaal-socialisme geen exportartikel is, en ziet in het feit van de groote verscheiden heid van staatsvormen, welke juist bestaat in de met Duitschland verbonden of met Duitsch- land bevriende landen, het doorslaggevendste bewijs ervoor, dat deze opvatting ook in de praktijk geldt. Nooit, zoo verklaart de Diplo, was een ver scheidenheid van staatsvormen voor Duitsch land een belemmering om hartelijke betrek kingen met andere volken te onderhouden. Het is Duitschland er alleen om te doen met be trouwbare partners in hetzelfde levensgebied te doen te hebben. Deze Duitsche opvatting stelt de Diplo tegenover de opvatting van diegenen, die, om de overige wereld te misleiden, spreken van „vrijheid en menschenrecht" en zich gelijk tijdig met den despotischen drager van de bloe dige wereldrevolutie vereenigd hebben. Na er op gewezen te hebben, dat als resultaat van de door Eden te Moskou gevoerde besprekingen de vernietiging van de souvereiniteit van de kleine Europeesche landen is toegegeven, schrijft de Diplo: Met het Britsch-bolsjewisti- sche bondgenootschap is de erkenning van zelf beschikkingsrecht en zelfstandigheid der vol ken nooit in overeenstemming te brengen. Te genover een dergelijke dictatuur staat in Europa het afweerfront van de in de meest verschil lende levensvormen samengebundelde volken, die desondanks gemeenschappelijk voor het voortbestaan van hun eigen nationale bestaan strijden. (D.N.B.). Te Washington is officieel medegedeeld, dat het aantal werkloozen in de Ver. Staten ondanks de uitbreiding van de oorlogsproductie is geste gen van 3.800.000 tot 4 200.000. Deze nieuwe stij ging, die alleen in Januari plaats had, wordt 'een gevolg genoemd van de door den oorlog ver oorzaakte economische verschuivingen. Men ver wacht. dat de omschakeling van het Amerikaan- sche bedrijfsleven op de volledige oorlogsindus trie nog een verdere stijging van de werkloosheid met zich mee zal brengen. Ondanks de verzekering van de vakvereeni- gingsleiders, dat er voor den duur van den oor- NIEUWE BONNEN AANGEWEZEN. Voor de week van Zondag 8 tot Zaterdag 14 Februari zijn voor het koopen van brood en vleesch aangewezen de bonnen 08 van de daarvoor bestemde kaarten. DE BON VOOR EIEREN. Op de reeds eenigen tijd geleden bij den detaillist ingeleverde bonnen 04b, 04c en 04d reserve, mogen eieren worden afgeleverd tot en met Zaterdag 14 Februari. De geldigheidsduur van genoemde bonnen wordt dus verlengd met een week. Onder groote belangstelling Worden in deze dagen na den Britschen vliegeraanval op het vredige Rotterdam wederom de tientallen slacht offers onder de burgerbevolking Op de onder scheidene begraafplaatsen te ruste gelegd. Op de begraafplaats Oud-Charlois zijn Maandag twee en Dinsdag één slachtoffer ter aarde besteld. Er bestond aan den Linker Maasoever voor deze droeve gebeurtenis zeer veel belangstelling. De chef van het politiebureau te Charlois was als vertegenwoordiger van de stedelijke overheid aanwezig. Op de r_k. begraafplaats en op de algemeene begraafplaats Crooswijk worden sedert Maandag telkens weer rouwstoeten ontvangen, die hun droeven last naar de laatste rustplaats brengen. Ook hier is de belangstelling overweldigend. Om de geopende groeven scharen zich familieleden en bekenden en ook hier is de overheid telkens vertegenwoordigd om van haar deelneming in de tragische gebeurtenis, die zoovele Rotterdam mers smartelijk heeft getroffen, te getuigen. Namens het college van secretarissen-generaal van de departementen, was de heer H. Ceelen aanwezig en de heeren mr. H. M. v. d. Zanden en H. M. Tempelaars vertegenwoordigden den burgemeester van Rotterdam. Inspecteurs van het Rotterdamsche politiecorps kwamen van de deelneming van den gevolmachtigde voor de stad Rotterdam, dr. Volkers, getuigen. Tal van bloem stukken. dikwijls gezonden door de autoriteiten, dekten de graven en er hebben zich op de doo- denakkers ontroerende toooneelen afgespeeld. En nog komt aan de lange, droevige rij geen einde. Ook heden en morgen worden weer slachtoffers ter aarde besteld. DIRECTEUR ZIEKENHUIS TE UTRECHT. Naar wij vernemen, is met ingang van 1 Fe bruari benoemd tot directeur van het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht, dr. Koenraad Keyer, als opvolger van dr. A. Schucking Kool, die tijdelijk met de directie van het ziekenhuis was belast. Dr. Keyer is 39 jaar en geboren in Ten Boer (Gr.) NIET BESCHERMDE VOGELS. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 Januari jJ. tot en met 31 Maart a.s. niet zullen behooren tot de be schermde vogels in den zin der vogelwet 1936: a. in het geheele rijk: de schollevaar, de blauwe reiger, de mantelmeeuw, de zilvermeeuw, de ekster, de vlaamsche gaai, de houtduif, de sperwer en de bonte kraai; b. in de provinciën Groningen, Friesland, Noordholland, Zuidholland en Zeeland: de kok meeuw. DE LAATSTE KLAP. Jawel, die is voor Engeland. Maar niet zooals velen meenen. Deze laatste klap zal namelijk niet door Engeland worden uitgedeeld, maar de schamele resten van wat eens het machtige En gelsche imperium was, zullen dezen klap in ontvangst moeten nemen van de Duitsche le gers en hun bondgenooten. Deze laatste klap zal ook in ons land de dwaze verwachting den bodem inslaan, dat de Londensche emigran- tenkliek hier ooit nog eens voet aan wal zal zet ten. Dan zal meteen het bolsjewisme, het ka pitalisme en de plutocratie vernietigd zijn en ook in ons land de nationaal-socialistische op bouw beginnen. Landgenoot zorg er voor, dat gij er bij zijt als die laatste klap gegeven wordt, meld u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland". Konin ginnegracht 22, te 's-Gravenhage. HET LEGIOEN MARCHEERT. Het Vrijwilligerslegioen Nederland marcheert. Na een oefening van eenige maanden zijn de mannen thans opgeleid en klaar voor hun taak mede te helpen aan de vernietiging van het bolsjewisme. Ook uw huis en haard beschermen deze vrijwilligers. Zorgt u er daarom voor dat, zoo een hunner mocht komen te vallen, er on middellijk hulp geboden kan worden. Dat is toch wel het minste wat u kunt doen. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Zorgt, dat het de Nederlandsche arrfbulance aan niets ontbreekt. Het beste is nog maar net goed genoeg. Stort daarom maandelijks uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is J. Veltman, met ingang van 9 Februari, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Geffen be noemd. De oud-secretaris van de Vereeniging Het Nederlandsche Trekpaard is Woensdag te Bram men overleden, in den ouderdom van 77 jaar. De overledene, die van 1919 tot 1930 secretaris van het stamboek is geweest, was, volgens de N.R.Crt. voordien veearts te Zaltbommel en had voor 1919 o.a. reeds zitting in de Rijkscommissie voor de keuring van dekhengsten. EEN KARRETJE, DAT OP DEN ZANDWEG REED.... Bijzondere omstandigheden, die het stopzetten van den busdienst tusschen Venlo en Venray tengevolge hadden, verplichten de postbode van Tienray de post af te halen van het station te Venray. Hiervoor werd gerequireerd een bak kerswagentje van het landelijke soort; een bakje met een stevig deksel er op getrokken door een paard. Toen een dezer dagen de post bode en zijn voerman met het karretje weer eens den tocht naar Venray ondernamen, wa ren beiden vanwege de koude, in den bak gekro pen, terwijl zij door een kier van het deksel de route verkenden. Op een onverwacht moment nam het karretje een oneffenheid op den weg. met het ontstellende gevolg, dat het deksel met een klap dichtsloeg en postbode en voerman gevangen zaten! Het heeft geruimen tijd geduurd, aldus „De Tijd", voordat voorbijgangers, die er in deze contreiën thans niet zoo heel veel zijn, de ge smoorde hulpkreten uit het bakkerswagentje hoorden en den dienaar van tante Pos met zijn begeleider weer bevrijdden. (Van onzen correspondent). BERLIJN, 30 Januari 1942. Natuurlijk zijn er menschen, die er niets van gelooven. Ze zijn er muurvast van overtuigd, dat het Duitsche volk onder dwang leeft. En wanneer we dan als neutraal toeschouwer na drukkelijk verklaren, dat er bij de tallooze in zamelingen, welke in Groot-Duitschland sedert het uitbreken van den oorlog werden gehouden, van directen of indirecten dwang geen sprake is. dan schudden zij het hoofdwant ze weten het beter! Gaan we nog wat dieper op de kwestie in. dan loopen we zelfs gevaar, voor een omgekochten propagandist gehouden te worden, krijgen we het verwijt te slikken, dat we geheel en al onder Duitschen invloed staan, „want de Londensche radio heeft dienaan gaande iets heel anders verteld". De buitenlandsche journalisten te Berlijn be schikken over het recht, naar alle buitenland sche zenders te luisteren. We loopen dus geen gevaar, gestraft te worden, wanneer we dat zoo nu en dan doen. We weten dus vrij nauwkeurig wat er aan gene zijde van den oceaan omtrent de offervaardigheid van het Duitsche volk wordt beweerd. Wü schudden dan op onze beurt het hoofd, ook al is het ons duidelijk, dat er op iedere actie van Duitsche zijde een tegen- uiusaiciucta, uaii ci vuui ucn uuui .011 ucu uui Groot-Duitsche Rtfk met zijn speclalen trein n0g geen stakingen zullen komen, zijn twee be ^Ca£d itf5Ug keeJen- langrijke fabrieken in het Midden Westen door Bij zijn vertrek werd hij uitgeleide gedaan door - - - - den Duce, van wien hij op kameraadschapelijke wijze afscheid nam. waarbij op hartelijke wijze de oprechte verbondenheid tusschen beide lan den tot uiting kwam. Bovendien waren op het perron verschenen graaf Ciano.-Cavallero. Fou gier. Riccardi. genei-aal Camerra, welke Ir et ste de groeten overbracht, van kroonprins Um- berto. Van Duitsche zfide waren aanwezig ge neraal-veldmaarschalk Kesselring. de ambassa deur te Rome, von Mackensen, alsmede de chefs van de op het oogenblik in Italië vertoevende commandoposten van de Duitsche weermacht. (D.N.B.) DE WIJZIGING IN DE BRITSCHE REGEERING. Het A.N.P. meldt uit Stockholm: Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill medegedeeld, dat de regeering het verzoek van Australië, in het oorlogskabinet vertegenwoordigd te zijn en bij de leiding der politiek te worden gehoord, heeft ingewilligd. Churchill verklaarde voorts, dat er geen mu taties zullen plaat-s hebben onder de vertegen woordigers van het Britsche rijk in het oorlogs kabinet. Toen Churchill hart medegedeeld dat, Australië in het oorlogskabinet vertegenwoordigd zou zijn, stede de conservatieve afgevaardigde Moore de vraag: „Kan de minister-president verklaren, of de vertegenwoordigers die de beraadslagingen van het oorlogskabinet wenschen bij te wonen, Invloed op de besluiten kunnen oefenen, of heb- staking van het personeel stopgezet. Het Huis van Afgevaardigden heeft de door den Senaat goedgekeurde verhooging van het crediet.voor de Amerikaansche vloot tot in totaal 56.5 milliard dollar, ingewilligd. Volgens een officieele mededeeling te Washing ton is het ministerie van Marine der Ver. Staten ertoe overgegaan acht Fransche schepen met een totale tonnage van 43.000 brt. te requireeren. De schepen die reeds lang in Amerikaansche havens lagen werden reeds sedert eenige maan den door Amerikaansche zeesoldaten bewaakt. (D.NB.) ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN. De Engelsche admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat de duikboot Triumph over tijd is en verloren geacht moet worden. De Triumph heeft een waterverplaatsing van 1090 resp. 1575 t, en werd in 1937 gebouwd. (A.NP.). IRAN BREEKT MET VICHY. Het D.NB. meldt uit Vichy: De gezant van Iran te Vichy heeft de Fransche regeering officieel medegedeeld, dat de Iraansche regeering besloten heeft de diplomatieke betrek kingen met Frankrijk te verbreken. In bevoegde kringen te Vichy verklaart men, dat dit besluit van de Iraansche regeering als van hedenavond tot morgenochtend De maan komt in den aanstaan den nacht om 0;50 uur op en gaat morgen om 11.53 uur onder. De wol- en bontinzameling in Duitschland. GROOTE OFFERVAARDIGHEID VAN HET GEHEELE VOLK. ZOTTE BEWERINGEN VIJANDELIJKE ZIJDE. een gevolg van de onderteekening van het bond genootschap tusschen Engeland, de sovjetunie en Iran moet worden beschouwd. BOLSJEWISTISCHE WREEDHEDEN. In de nabijheid van het plaatsje Jezewo, dat in de omgeving van Schachows gelegen is, heb ben Duitsche soldaten-een dezer dagen, naar van betrouwbare zijde wordt gemeld, bij het door zoeken van een bosch vijf Duitsche soldaten ge vonden, die aan handen en voeten gebonden en aan boomen vastgebonden waren. Bij de heer- schende koude van 35 graden waren zij vol komen bevroren. Uit een verder onderzoek van de verstijfde lijken bleek dat den soldaten, voordat zij geboeid wei-den alle warme klee- dingstukken, als jassen, wollen vesten, sjaals en sokken, waren uitgetrokken. Een bewoner van het plaatsje zeide met eigen oogen te hebben gezien, dat bolsjewistische soldaten de Duitsche gevangenen met kolfslagen naar deze plek hadden gedreven. Nadat de winterkleeding was uitgetrokken, hadden de bolsjewisten den 'ge boeiden soldaten verscheidene emmers water over het lijf gegoten, zoodat zij binnen korten tijd tot ijs verstijfden. (D.NB.). actie van vijandelijke zijde moet volgen. Dat was zoo tijdens den vorigen oorlog en coulanter schijnt men er te dien opzichte niet op ge worden te zijn. De kleedtngstukken zijn het Duitsche volk min of meer van het lijf gerukt! Huiszoekingen hebben er plaats gevonden en militaire patrouilles hebben de menschen op straat aangehouden, om ze van hun pelsjas en bontmantels te berooven! En ondanks zooveel dwang en terreur was het eindresultaat nog beschamend gering, zoodat de frontsoldaten in Sovjet-Rusland ook verder aan Siberische koude blootgesteld blijven Toen deze zotte beweringen en geruchten hun hoogtepunt hadden bereikt, werd ons de gelegenheid geboden, om zelf aan de inzame ling deel te nemen en het resultaat hiervan met eigen oogen te aanschouwen. We hebben van dit aanbod geen gebruik gemaakt. Niet van het standpunt uit het Duitsche volk te kennen en er dus geen seconde aan getwijfeld te hebben, dat ook van deze inzameling het eind resultaat verbluffend zou uitvallen. Dat hadden we reeds afgeleid uit verschillende berichten, die ergens in een hoekje van de Berlijnsche bladen gepubliceerd werden. Bijvoorbeeld „De familie van wijlen den Rijkspresident en generaal-veldmaarschalk Von Hindenburg heeft diens jachtmof en talrijke kostbare pelsjassen voor de collecte afgestaan." Of: „Majoor Frans Immelmann offerde de pelsjas van zijn in den wereldoorlog gesneuvelden broer, den jacht- vlicger Max Immelmann. Hij voegde er het volgende schrijven aan toe: „Deze pels is 26 jaar geleden door Max Immelmann als jacht- vlieger gedragen. Ik hoop, dat dit waardevolle souvenir warmte en geluk zal brengen aan één van onze soldaten in het koude Oosten". Ook de pelsjas van Bismarck en Von Roon, den Pruisischen minister van Oorlog uit de dagen van den Fransch-Duitschen oorlog in 1870/71 hoorde men als bijdrage noemen en dat de huidige generatie te dien opzichte .niet anders denkt dat zij, die uit ervaring weten, hoe sterk de invloed is, dien een oorlog op de burgerlijke samenleving uitoefent, konden we afleiden uit een kiek, welke Chrisl Cranz. de succesvolle deelneemster aan de Olympische Spelen, weergaf, terwijl ze haar ski's voor de frontsoldaten ter beschikking stelde. Als curio sum hoorden we van bevoegde zijde vertellen, dat een tijdelijk in Berlijn vertoevende familie uit Brazilië hoewel zij geheel buiten haar schuld in moeilijke omstandigheden verkeerde een bontvel heeft afgestaan, waarvan de waarde op duizend mark werd geschat. Zoo zouden we nog wel eenizen tijd vérder kunnen gaan, maar waartoe? Wie aan de vrijwillige goed geefschheid van het Duitsche volk princi pieel creen waarde hecht, die zal met. het hoofd büiven schudden en voor ons, die het Duitsche volk ook van zijn goeden, kant leerden kennen, is dit eigenlijk een „Selbstverstandlichkeit". Behaalde niet eenige weken eerder de tnzame- i ling van gramofoontoesteDen en gramofoon- HET KINDERFEEST. Voor bijwoning van het kinderfeest Winter hulp-Nederland met daaraan verbonden wed strijd zijn nog voor een aantal kinderen gratis toegangsbewijzen beschikbaar. Men kan zich hiervoor alsnog wenden tot het plaatselijk bu reau Leiden, kamer 27 Stadhuis, morgenochtend van 10 tot 1 uur. DE E.V. LIJSTENCOLLECTE. De collecte Winterhulp-Nederland met lijsten langs de hulzen zal in deze gemeente plaats hebben op Dinsdag 10, Woensdag 11 en Donder dag 12 Februari a.s. Er wordt een beroep gedaan op de ingezete nen om met milde hand te geven. VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN". Opvoering van „EIckerlyc". Onder auspiciën der ver. „Katholiek Leiden" gaf de Vrouwelijke Jeugd uit Amsterdam gis teravond een opvoering van „EIckerlyc", waar voor groote belangstelling bestond. „EIckerlyc" is „ieder mensch". Deze wordt ontboden om voor God rekenschap af te leggen van zijn leven, dat hij lichtzinnig heeft door gebracht. Door „Kennisse" den rechten weg ge wezen, sterkt hij zijn zwakke „Deugd" bij .Biechte" en wordt door haar vergezeld tot voor den rechterstoel van God, waarheen „Neve" „Vrient" en „Goed" hem niet hadden willen volgen. Er ligt in dit ernstig spel, waarvan de dichter waarschijnlijk Petrus Darlandus van Diest is, een nadrukkelijke aanmaning tot in keer en boete. Het geheel bevat een lofzang op de communie en het priesterschap. Het werd door de Amsterdamsche vrouwelijke jeugd goed ten tooneele gebracht, al eigent het stuk zich meer voor gemengde bezetting. Voor de pauze werd door de vrouwelijke jeugd uit Leiden de legende „De mantel van Maria" opgevoerd, een vrome middeleeuwsche legende, welke opwekt tot het bidden van de rozenkrans. Ook hiervoor werd groote waardeering be toond. zoodat „Katholiek Leiden" door dezen avond velen aan zich heeft verplicht. platen een resultaat, dat ver boven de gekoes terde verwachtingen uitging en is de geregelde collecte der thans ook bij ons ingevoerde Win terhulp niet min of meer mode geworden? Trouwens, in een officieel verslag over het enorme resultaat van de wol- en pelsinzamelirig werd ook Nederland met waardeering ver meld. Alleen voor het breien van wollen klee- dingstukken heeft men bijtijds 10.000 kilogram wol beschikbaar gesteld en men zal zich de foto herinneren, welke mevrouw Seyss-Inquart weer geeft te midden van een groot aantal Neder landsche vrouwen, die druk doende zjjn, voor de Duitsche soldaten in Sovjet-Rusland te breien! Langs den Kurfürstendamm zagen wij in de dagen dezer inzameling een ponnywagen langS ons heen rijden en de kinderen weerden zich geducht, want het ging hierbij om reclame en propaganda voor de inzameling. Op zichzelf was dat heel aardig, maar het eindresultaat dezer Inzameling was ten slotte zóó enorm, dat men met een ponnywagen niet veel had kun nen beginnen en ook zonder trompetgeblaas zou het Duitsche volk hebben bewezen, dat het zijn hart op de juiste plek draagt! (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1