BINNENLAND De aanval op Singapore DONDERDAG 5 FEBRUARI 1942 No. 25110 Verduisteren: 82sfe Jaargang Duitschland strijdt voor Europa Order van Wavell De luchtaanval op Soerabaja De strijd in het Oosten Wijziging in het Britsche Kabinet Debat in Engelsche Hoogerhuis Duitsch Weermachtsbericht Verspreide berichten Prachtige opbrengst van de kinderpostzegels Wanneer vertrekt de Nederlandsche ambulance RECHTZAKEN 18.34 uur 9.14 uur STADSNIEUWS Gemengd Nieuws kKUN/T IM LETUREN, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Telef. Directie en Administratie 25041 t2 Hjnen» Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Plperv.: K Been. Lelden De Brltsche opperbevelhebber in het Zuid westelijk deel van den Stillen Oceaan, generaal Wavell, heeft, naar de Britsche berichtendienst mededeelt, een specialen order tot zijn troepen gericht met betrekking tot de verdediging van Singapore. Daarin zegt hy, dat het hun plicht is tijd te winnen voor het zenden van versterkingen, waartoe Engeland en de Vereenigde Staten het voornemen hebben. Verder wordt in dezen specialen order gezegd: wij moeten Azië redden door de Japanners te bestryden. Gij moogt geen duim gronds zonder taaien strijd prysgeven en niets onvernield achterlaten dat den vyand ook maar in het geringste van nut zou kunnen zyn. (D.N.B.) Een vertegenwoordiger van Domei meldt over de situatie by Singapore: Boven het noordelyk deel der eilandvesting hangen dikke zwarte rookwolken want van de 26 groote petroleumtanks in Singapore branden er vyf. Met een verrekijker kan men in de oorlogshaven een gezonken kruiser zien, die nog met het voorschip boven Water uitsteekt. De gebouwen van het Britsche hoofdkwartier, die zich daar achter verheffen, schynen uitge storven te zyn. Ook de straten zyn volkomen levenloos, vooral in het noordelyk deel van het eiland. Slechts hier en daar ziet men zwaarbeladen vrachtwagens in de straten tusschen de marine haven en de stad Singapore. De stilte wordt nu en dan onderbroken ^door vliegtuigen, die van het vliegveld Selatar op- stygen en in de richting Batavia verdwynen. Geen enkel vyandelyk gevechtsvliegtuig of bommenwerper, aldus het bericht verder valt te bespeuren. Of de vyandeiyke luchtmacht, die in Singapore was gestationneerd, is volkomen vernield, of zy werd naar de vliegvelden in Nederlandsch-Indië overgebracht. De tegenstander heeft de laatste dagen op de straten en terzyde daarvan nieuwe verdedi gingswerken aangelegd met front naar Johore Baroe. Deze herinneren er aan, dat de groote stryd om Gibraltar van het Oosten, ondanks het vreedzame beeld, binn'enkort zal beginnen Van Japansche zyde wordt er overigens nog op gewezen, dat wat water en voedsel betreft. d£ vesting het zeker een half jaar kan uit houden. Gisteravond om 6 uur is het algemeen of fensief op Singapore geopend, aldus meldt het D.N.B. uit Tokio. In het Nederlandsche communiqué uit Bata via worden nog eenige bijzonderheden gemeld over den hevigen Japanschen luchtaanval op Soerabaja en andere plaatsen op Java. De aan vallende luchtmacht bestond uit 70 tot 80 bom menwerpers, benevéns tientallen jachtvliegtui gen. 2 Japansche bommenwerpers en 8 jacht vliegtuigen werden neergeschoten. De Neder landsche verliezen worden aanzlenhjk genoemd. Volgens United Press* zyn te Soerabaja 238 personen gedood of .gewond. (D.N.B.) IN BIRMA. De Japansche luchtmacht heeft gisteren twee maal een aanval gedaan op het vliegveld Toen- goo. dat op 300 kilometer ten Noorden van Rangoon is gelegen. Daarby heeft zy vier vijandelijke jagers en een groot vliegtuig op den grond vernield. Onder gebruikmaking van den helderen maan nacht is, naar verder bekend wordt, Rangoon door andere formaties van de Japansche lucht macht verscheidene malen met succes aange vallen, zonder dat aan Japansche zyde verlie zen werden geleden*(D.N.B.) JAPANSCHE VISSCHERS NABU LOS ANGELES GEARRESTEERD. Volgens uit Sjanghai komende berichten zijn 500 Japansche visschers, die aan het strand naby Los Angeles woonden, in den nacht van Maandag op Dinsdag door de Amerikaansche po litie gedwongen onmiddellyk hun woonplaatsen te verlaten. Zy zyn door de politie gearresteerd en naar het binnenland overgebracht. De visschers bezitten de Amerikaansche na tionaliteit. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt: Sedert weken hebben de bolsjewisten met sterke troepenmassa's getracht op te rukken ten einde de in Leningrad ingesloten bolsjewis ten te ontlasten. De Duitsche afweer gevormd door Olden- burgsche en Holsteinsche troeper heeft echter tot volledig succes geleid. Den oolsjewisten werd de mogelykheid ontnomen om het inge sloten Leningrad te ontlasten. De artillerie van het Duitsche leger zet de beschieting van voor den oorlog belangryke doelen in de belegerde stad nog steeds voort. De troepenmasa's der bolsjewisten hebben 123 maal in de afgeloopen weken storm geloopen op de Duitsche linies en zyn 123 maal met bebloede koppen teruggeslagen. By een koude van vaak 30 graden onder nul deden de Duitsche infanteristen in zware ge vechten van man tegen man de bolsjewistische aanvalsgolven stranden. Het vuur van het Duitsche geschut verstikte elf andere aanvallen van den vijand reeds tydens de voorbereiding. By de steeds herhaalde bestormingen hebben vijf bolsjewistische divisies en twee bolsjewis tische brigades bijzonder zwaar geleden. Voor de Duitsche linies liggen 7000 doode bolsjewisten. Er werden 979 gevangenen ge maakt terwijl de bolsjewisten 2100 gewonden niet meer met zich mede konden nemen. De gevangenen deelden mede dat het aantal bevrorenen enorm moet zijn geweest, daar de bolsjewisten zonder beschutting in de sneeuw en koude voor de Duitsche stellingen lagen. Aan materiaal verloren de bolsjewisten 33 pantserwagens. 121 stukken geschut. 28 granaat werpers. 47 machinegeweren en een groot aan tal andere infanteriewapens. die alleen in het gebied van een divisie in den tyd van vier weken werden buit gemaakt of vernietigd. LORD BEAVERBROOK MINISTER VOOR OORLOGSPRODUCTIE. Volgens den Britschen berichtendienst is te Londen officieel de volgende wyziging in het kabinet bekend gemaakt: Lord Beaverbrook heeft het ministerie voor oorlogsproductie, Sir Andrew Duncan dat voor voorziening en kolonel J. J. Llewellin dat voor handel overgenomen. De ..Daily Sketch" meldt, dat Stafford Cripps eveneens tot de regeering zal toetreden, doch zyn werkzaamheid zal een groote verrassing voor het publiek beteekenen. Naar het A.NP. voorts uit Stockholm meldt, zyn volgens den Britschen berichtendienst nog de volgende wyzigingen in het Engelsche kabi net aangebracht: Tot parlementaire onderstaatssecretaris voor de koloniën werd Mac Millan benoemd, tot par lementaire secretaris in het ministerie van de voorziening Ralph Ashton, tot parlementaire se cretaris in het ministerie voor arbeid Malcolm Ml Coryudale en tot parlementaire secretaris in het ministerie voor oorlogstransport P. J. Noel Baker. Voorts werden maatregelen getroffen tot het splitsen van de functie van parlementaire secre taris en secretaris van financiën by de admi raliteit. Sir Victor Garradere zal benoemd wor den tot parlementaire secretaris en G. H. Halls tot secretaris van financiën, zoodra de nood zakelijke maatregelen zyn getroffen. OVER INDIË. Naar de Londensche correspondent van de „Nya Dagligt Allehanda" meldt, werd de ge houden by eenkomst van "het Hoogerhuis geken merkt door een levendig debat over het vraag stuk Britsch-Indië. De onderstaatssecretaris voor Britsch-Indië, de hertog van Devonshire, deed, nadat de leden van het Huis hadden verlangd, dat er een einde zou komen aan „de politieke hulpeloosheid in Britsch-Indië", de „definitieve belofte", dat de Britsche regeering bereid is, het bestuur over Britsch-Indië in handen der Britsch-Indiërs te leggen. De Britsche regeering, aldus Devonshire, zou na den oorlog toestemmen in de vorming van een commissie, welke de voornaamste elementen van het Britsch-Indische nationale leven zou vertegenwoordigen. Deze commissie zal de groo te lijnen eener nieuwe grondwet moeten vast stellen. By het debat huldigde Lord Catto de opvat ting, dat Engeland niet kan verwachten, dat Britsch-Indië geestdriftig aan den oorlog zal deelnemen, wanneer het constitutioneele vraag stuk van Britsch-Indië niet wordt opgelost en de belofte, dat Britsch-Indië dominion zal wor den. niet wordt nagekomen. Lord Wedgwood verklaarde, dat het Britsch-Indische leger op 5 millioen man moest worden gebracht. Men moet Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Aan het Oostelyk front levendige gevechts activiteit. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht havenwerken in Z.W. Engeland gebom bardeerd. In Noord-Afrika werden Indische stryd- krachten. die den Britschen terugtocht moesten dekken verslagen en teruggedrongen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben autecolonnes in het gebied rond Tobroek alsmede vijandelijke op slagplaatsen van materiaal naby Mersa Ma- troeh met bommen bestookt.' De luchtaanvallen op vliegtuig steunpunten, luchtafweerstellingen en andere militaire wer ken op de eilanden Malta en Gozo werden voortgezet. aldus Wedgwood, niet niet politieke beloften bij de Britsch-Indiërs aankomen, maar doen als Churchill en hun bloed, tranen en zweet bieden. Een belangwekkend punt in het debat vorm de ook het verlangen van verscheidene leden, dat de „kleurlingenwetten, die het imperium ten val dreigen te brengen", moeten worden opgeheven. (D.N.B.) RESOLUTIE TEGEN EX-KONING GEORGE n. De voormalige partyleiders van de ontbonden Grieksche politieke party en hebben tijdens een bespreking besloten dén terugkeer van ex-ko ning George II van Griekenland na afloop van den oorlog onder klle omstandigheden te ver hinderen. Ook de aan deze bespreking deelne mende leden van de royalistische partijen heb ben de resolutie aangenomen. (D.NJ.) BRAZILIË STELT NATAL TER BESCHIKKING VAN WASHINGTON. In Engelsche kringen te Lissabon verluidt, dat de regeering van Brazilië den Vereenigden Sta ten heeft toegestaan om de Braziliaansche ha ven Natal militair te versterken en met Ame rikaansche strijdkrachten te bezetten. (DJNJ3.) DE CRISIS IN EGYPTE. Koning Faroek van Egypte heeft,na bespre kingen met de partyleiders en met tien vroege- ren ministerpresident, den leider van de Wafd- party, Nahas pasja, opdracty gegeven een nieuw ministerie te vormen zoo meldt de Britsche nieuwsdienst uit Caïro. Nahas pasja, zoo wordt verder in. het bericht gezegd, bezit een groote populariteit en zal thans zyn tweede kabinet vormen. De eerste maal was hy minister-president in het jaar 1936 na den dood van koning Foead. Hij voerde toen de onderhandelingen over het Engelsch- Egyptische verdrag. De Wafd-partij is op het oogenblik in het parlement slechts zwak verte genwoordigd. Het is nog niet bekend, of er nieuwe verkiezingen zullen worden uitgeschre ven. (D.N.B.) AMSTERDAM EN DEN HAAG STAAN AAN DE SPITS. De secretaris van de centrale propaganda- commissie voor de weldadigheidspostzegels schrijft ons: Eergisteren was het veertien dagen geleden, dat de verkoop der weldadigheidspostzegels be ëindigd werd. Hoewel het uit den aard der zaak nog niet mogelyk is, de totale opbrengst te mel den, zijn tot heden o.m. wel bekend geworden de voorloopige cyfers van Amsterdam, Rotter dam, Den' Haag, Utrecht, Groningen, Eindhoven en Arnhem. De toeslag op de verkochte zegels bedroeg in Amsterdam f. 57.557.90 (v. J. f. 40.490.22^), zoo dat dus ditmaal de opbrengst f. 17.067.67 hoo- ger was. Rotterdam had een opbrengst van f. 15.676.14 (v. j f. 12.312.19), Den Haag f. 38.802.09 (vorig jaa~ f. 21.088.10). Te Utrecht bedroeg de toeslag f. 11.32337 (v. j. f. 9369.82): te Groningen f. 5.036.92^ (v. j. f. 5.107.20)te Eindhoven: f. 2.352.80 (vorig jaar f. 1.415.77%)Arnhem: f. 2.590.42 (vorig jaar f. 2.235.79^). Telt men de cyfers dezer zeven steden bijeen, dan komt men tot het volgende: de opbrengst bedroeg verleden jaar f. 92.019.10^; dit jaar f. 133 339.6414. Er werd dus ruim f 41000 meer behaald dan tydens de actie 1940/'41. Te Den Bosch liep de opbrengst terug van f. 2.257.94 tot f. 1.114.02. Maastricht bracht op f. 2.383.88 (vorig jaar f. 2.264.61%); Bussum f. 1.583.41% (vorig jaar f. 1.259.75^); Apeldoorn f. 1.$56:93% (vorig jaar f. 1.158.03); Leeuwarden f. 2.075-32 (vorig jaar f. 2.799.72) en Middelburg f. 583.71 (vorig jaar f. 838.95Vz). ACH KOM.... Gy landgenoot, die meent dat sneeuwstormen en vorst een sovjet-overwinning zeker maken, die er zoo rotsvast van overtuigd zyt dat de Duitsche legers in Afrika verslagen zijn, die den •Japanners in het Verre Oosten tegen het ..machtige' Amerika geen schyn van kans geeft, die zeker weet, dat morgen of over morgen, maar stellig de volgende week, de revo lutie in Duitschland zal uitbreken, ach kom ..nuchtere" Hollander, gebruik uw verstand. Ja, gebruik uw verstand, begrijp dat alleen het nationaal socialisme ons volk een gelukkige toekomst waarborgt en dat daarom onze plaats is naast Duitschland en zyn bondgenooten. En gij, jonge landgenoot, doe uw plicht, meld u aan by het Vrijwilligerslegioen „Nederland" Ko ninginnegracht 22, te '-sGravenhage. Ziedaar een vraag, die van tyd tot tyd tot ons komt en die zeer zeker bij velen met nog meer nadruk gerezen zal zyn, by het lezen der berichten over de toestanden aan het Oostfront. Het versterkte veldlazaret van l^et Vrijwilligers- legioen Nederland vertrekt op het oogenblik dat door het Kommando-ambt der Waffen S.S. zal worden bepaald. Dat oogenblik komtzeker toch nog onverwacht. Het komt echter eerst nadat de militaire en specialistische opleiding der manschappen is voltooid. Deze opleiding geschiedt by alle andere eenheden van het Vrywilligers Legioen Nederland in Duitschland: by het versterkt veldlazaret echter vindt zy geheel in ons land plaats. Officieren en onder officieren van de Duitsche weermacht, regel recht komende van het Oostfront, zyn aan deze eenheid afgestaan en hebben de opleiding ter hand genomen. Een militaire opleiding minder omvangrijk, doch even streng doorgevoerd als bij de infanterie. Daarnaast een speciale oplei ding voor de specifieke taak, die het veldlazaret later zal wachten. Dat deze opleiding eenige maanden in beslag neemt, zal by de ingewyden geen verwonde ring verwekken Gedurende deze maanden wordt dus niet gewacht of gerust, doch intensief gewerkt om de ambulance Oostfront voor te bereiden voor de zware taak, die zy eens, als volledig uitgeruste en afgerichte eenheid, aan het Oostfront zal vervullen. „BRANDENDE KWESTIES". Hedenavond van 19.4520.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Een achttienjarige wil antwoord hebben." 8 - 7V- 6 - 0 - 0. Zoo u het vergeten was: acht zeven zes dubbel nul is het gironummer van de Nederlandsche ambulance. Op dit gironummer kunt u uw bijdrage stor ten voor de Nederlandsche hulpexpeditie, die aan het Oostfront haar menschlievende taak zal gaan verrichten. Acht zeven zes dubbel nul is het gironummer waarop dagelijks honderden verjaardagsstortin gen binnenkomen. Acht zeven zes dubbel nul is een belangryk getal. Stort uw bijdrage voor de Nederlandsche ambulance op gironummer 87600, Nederland sche ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gra- venhage. EEN BEDRAG TEN BEHOEVE VAN GEWONDE DUITSCHE SOLDATEN. Van Zweedsche vrouwen. Een delegatie der Zweedsche vrouwen in Finland heeft den Fuehrer een geschenk in geld doen toekomen ten behoeve van de Duitsche soldaten die tydens den veldtocht in Finland gewond zyn. In een begeleidend schrij- ven wordt o.a. het volgende gezegd: In weerwil van de bepalingen van het vredes verdrag had het bolsjewisme arglistig een nieuwen en besllssenden overval op Finland voorbereid. Zyn doel was de volledige vernie tiging van onzen staat en van ons volk. Er leek ons geen andere weg meer open te staan dan een eervolle ondergang. Op dat allernoodlottigst oogenblik van onze geschiedenis hebt gy, myn heer de rijkskanselier, met sterke hand inge grepen en daardoor ons volk zyn vrijheid en zyn geloof in de toekomst terug gegeven. Sinds meer dan vyf maanden stryden de soldaten van Finland en Duitschland schouder aan schouder voor de bevryding der menschheid van de pest van het bolsjewisme. In trouwe wapenbroeder schap zyn de soldaten der beide landen ver- eenigd door banden die altijd bewaard zullen blyven. Wy, die zelf moeders, vrouwen of familieleden van soldaten van het strydende Finsche leger zyn, voelen innig de draagwydte der verplichtingen van deze wapenbroederschap. Als uitdrukking van onze dankbaarheid voor uw werk en als teeken van onze bewondering voor de militaire eigenschappen van den Dult- schen soldaat, overhandigen wy u dit geschenk in geld met het verzoek, dit te besteden vodr het herstel der Duitsche soldaten, die tydens dezen veldtocht in Finland gewond zijn geraakt. De Fuehrer heeft den Zweedschen vrouwen in een telegram op hartelyke wyze zyn dank betuigd (D.N.B.) HET FRANSCHE LEGIOEN DER FRONTSTRIJDERS. Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain en admiraal Darlan hebben de eerste plenaire zitting bygewoond van den nationalen raad van het Fransche legioen der frontstrijders. By deze gelegenheid heeft maarschalk Pétain, als hoofd van het legioen, een boodschap gericht tot de legionnairs in Frankrijk, de overzeesche bezet tingen en het buitenland. De maarschalk omlynde allereerst de taak der legionnairs als staatsburgers. De burger is thans geen abstract wezen rqeer. De Fransche burger van 1942 heeft meer plichten dan rech ten. Deze plichten vloeien voort uit de drie elementen der gemeenschap: familie, beroep, volk. Het legioen moet de steun der regeering zyn. Het kan geen staat in den staat zyn. Tot nu toe heeft het legioen te zeer naast de open bare macht bestaan. De secretaris-generaal van het legioen zal in de toekomst van de zijde der openbare macht sterker gehoor vinden. De ^ol van het legioen omschreef de maar schalk met de volgende woorden: hartstochte lijk dienaar van het openbaar welzijn in blinde gehoorzaamheid aan het hoofd, getrouwe ver tolkers van diens gedachten, gloeiende propa gandisten der nationale revolutie. Het legioen vormt niet de m^ht, het moet veeleer haar waakzame, voortdurende behoeder zijn. Zyn op treden wordt geïnspireerd door heden en toe komst van Frankryk. (D.NJB.). HAAGSCHE RECHTBANK. De straf verlaagd. Tot twee maanden gevangenisstraf was A. M. uit Sassenheim veroordeeld wegens diefstal subs, heling van eenige balken, die aan den Prov. Wa terstaat behoorden. In hooger beroep zette ver dachte uiteen dat hy de balken van een onbe kenden schipper had gekocht, doch de adv.-ge- neraal vorderde bevestiging van het vonnis. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte thans veroordeeld tot f40 boete subs. 20 dagen hech tenis. DE UITWISSELING VAN LANDJEUGD MET DUITSCHLAND. Naar de Landstandpersdienst mededeelt, wordt de uitwisseling van jongens en meisjes met Duitschland, waarover reeds eerder werd bericht, serieus voorbereid. De Duitsche en Ne derlandsche jeugd zal eerst gedurende een week in een der mooiste Nederlandsche streken samenkomen om elkander te leeren kennen en over hun bedrijven te spreken zoodat ze van te voren eenigszins bekend zyn met het bedrijf, waarop ze komen. Iedereen moet natuurlijk medewerken in be drijf en/of huishouding. De jongens en meisjes worden naar wensch zooveel mogelijk in bedrij ven geplaatst, waarmee ze bekend zyn of waarin ze thans werkzaam zyn. Op deze wyze leeren ze andere werkwyzen. methodes en ma chines grondig kennen, hetgeen van onschat bare waarde is voor een ruimeren kijk op eigen bedrijf en huishouding. Als zakgeld wordt in Duitschland 15 20 R.M. per maand gegeven, hetgeen overeenkomt met f. 10 a f. 15 in Nederland. VERSPREIDE BERICHTEN. Op 10 Februari a.s. zal de heer J. S. Ad miraal, hoofdstationschef van het Utrechtsche Centraal Station, den dag herdenken. waaroD hy vóór 40 jaar in dienst trad by de Neder landsche Spoorwegen. Van 1 Februari 1933 is de heer Admiraal werkzaam op het Centraal Sta tion aldaar. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op om 23.37 uur en gaat morgen ochtend om 11.25 uur onder. VOLKSTUINVER. „ONS GENOEGEN". Ten einde tot een groote saamhoorigheid onder haar leden te komen, heeft het bestuur van bovengenoemde vereeniging het plan opge vat ontspanningsavonden te organiseeren onder haar leden. Daartoe is uit de leden een com missie benoemd, waarvan het secretariaat ge vestigd is, D. Piket Driftstraat 27. Niettegenstaande de buitengewone omstan digheden was de opkomst gisteren op den eersten avond zeer. goed. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der vereeniging, den heer H. Mulder, die o.a. zelde, dat het in het voornemen ligt soortgeiyke middagen voor de kinderen der leden op touw te zetten. De heer J. Sirat, voorzitter der commissie, zette het doel van deze actie uiteen. Dit is niet alleen avonden te organiseeren, maar ook om wedstryden in de tuinen en excursies te houden. „De Trekkers" onder leiding van den heer J. Sirat Jr., openden het programma met eenige geslaagde muzieknummers. Het mannenkoor „Ons Genoegen" onder lei ding van den heer J. v. d. Broek, gaf een viertal nummers, welke hoogeiyk gewaardeerd werden. De goochelaar, de heer Mariet, oogstte met zyn vaak fameuze toeren eveneens grooten byval. Ook de harmonica-virtuoos G. Houps ver raste de aanwezigen op eenige uitstekend ge speelde muzieknummers. Al mot al een pro gramma waarop de ontspanningscommissie met voldoening kan terugzien. De ruimten tusschen de nummers werden ge vuld door een orkestje, dat zich uitstekend van zyn taak kweet. ARBEIDSONGEVALLEN. Gistermiddag omstreeks kwart voor één is de 39-jarlge bankwerker J. H. van V. uit Den Haag, werkzaam in de Leidsche Machinefabriek aan de Os- en Paardelaan, bekneld geraakt on der het 3 400 K.G. wegende frame van een machine, waaraan hy werkzaamheden ver richtte en dat tydens het vervoer kantelde. Van V. bekwam daardoor een dubbele beenbreuk en werd door den Eersten Hulpdienst overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De 32-jarige timmerman M. M. is gistermor gen tydens het verrichten van zyn dagelykschen arbeid in zyn werkplaats in de Sint-Aagten- steeg met zyn linkerpols in aanraking gekomen met een cirkelzaag, waardoor een diepe vleesch- wond ontstond. De Eerste Hulpdienst vervoerde het slacht offer ter behandeling naar het Academisch Zie kenhuis. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wyzigingen: Fa. J. Elsinga, Hoogstraat 5. Lei den. Drogisterij, handel in vergiften en bijtende stoffen; handel in parfumerieën, wyziging han delsnaam in: Drogistery „De Trouw der Bur gerij", F. M. Mühlstaff v.h. Firma J. Elsinga. C. P. W. Schinck, Hoogewoerd 16, Leiden. Handel in piano's, vleugels, órgels e.a. muziek instrumenten. Bovengenoemde zaak is dd. 1 Aug. 1940 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam:D. en A. Schinck. Ven- nooten: C. P. H. Schinck en A. W. Schinck. Opheffing: Nederlandsche Roomsch-Katholie- ke Volksbond, afdeellng Leiden. Steenschuur 15, Leiden. Onze stadgenoot de heer J. Pels, is ge slaagd voor het examen boekhouden van de Ned. Associatie van Praktykexamens. BOERDERIJ AFGEBRAND TE CALLANTSOOG. v Te Callantsoog is de kapitale boerdery van den heer C. Hoogenschagen tot den grond toe afgebrand. De geheele inboedel, waaronder groote voorraden hooi en stroo. alsmede vele landbouwwerktuigen, ging verloren. Met moeite kon de veestapel, bestaande uit ongeveer vyftlg stuks, in veiligheid worden ge bracht. De oorzaak is de uitbreiding van een niet tydig bemerkten schoorsteenbrand. Verze kering dekt gedeelteiyk de schade. GELD VAN LOTERIJPRIJS VERDWENEN. De heer N„ wonende te Rotterdam, had een geldprys uit de loterij gewonnen. Dezer dagen heeft hy het geld in ontvangst genomen en met een portefeuille met f. 1600 bezocht hy enkele gelegenheden, waar hy het groote nieuws aan belangstellenden mededeelde .De belangstelling bleek voor dit feit grooter te zijn, dan wensche- lyk was, want toen de gelukkige pryswinnaar thuiskwam, bleek zyn portefeuille met het geld verdwenen te zyn. Een onderzoek wordt inge steld. HAN ZIRKZEE. Onze stadgenoot, de pianist Han Zirkzee, zal in samenwerking met Winja Marova, dans, Douwe Draaisma, viool, en Theo van der Pas, klavier op een Zondag 8 Febr. a.s. in den Stads schouwburg te Arnhem te houden kunstmiddag als solist en begeleider optreden. TH. W. H. HAKT OVERLEDEN. In den ouderdom van 72 jaar is te Groningen plotseling overleden Th. W. H. Hart. een be kend volkstooneelspeler van den ouden stem pel. De overledene stamde uit een oude familie van circus- en variété-artisten. Een huwelyk met de actrice Emmy Busch bracht hem aan het tooneel. Langen tyd reisde hij met een eigen gezelschap door het geheele land. Begin 1906 vestigde hij zich in Groningen en speelde roe» zijn gezelschap vele jaren in de drie Noor- deiyke provincies. Duizenden tooneelllefhebbers de familie Hart op de Buehne gezien met stukken als „De twee weezen", „De vodden raper van Parijs" enz. Extra bericht - groote getallen krijgsgevangenen en gewonden. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1