De Japansche actie BINNENLAND DINSDAG 3 FEBRUARI 1942 No. 25108 Quisling heeft zijn ministerie gevormd Verduisteren: 82sie Jaargang Bij Singapore Rijksmaarschalk Göring in Italië De strijd in het Oosten Italiaansch Weermachtsbericht Verspreide berichten De namen van de levende leden van het Huis Oranje Na ssau Persgilde en Verbond van Nederlandsche Journalisten Volledige samenwerking met Duitschland 18.30 uur 9.17 uur .J Gemengd Nieuws LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 lynen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Plr/erv.: K. Been. Lelden Het Japansche hoofdkwartier heeft medege deeld, dat bij een massalen luchtaanval, die Za terdagmiddag op Singapore is ondernomen, mili taire installaties op het vliegveld zan Selatar werden vernield. De Japansche legervliegtuigen jwongen negen tien Hurricanes en twee Buffalovliegtuigen bo ven Singapore tot een gevecht en schoten daar bij tien vijandelijke toestellen met zekerheid en drie andere waarschijnlijk neer. Een Japansch vliegtuig stortte b'j den aanval op het gestelde doel peer. Voor den aanval op de vesting worden zorg vuldige voorbereidingen getroffen. Een artillerie duel is reeds ingezet. Radio Singapore heeft zijn uitzendingen zon der eenige verklaring gestaakt. Aan de Zuid-West- en Zuid-Oostkust van Ma- lakka worden thans nog de laatste gevechten met afgesneden. Brltsche strijdkrachten geleverd, die geen andere keus hebben dan overgave of volledige vernietiging. Zy hebben geen kans meer om te ontkomen, daar de kusten al geneei in Japansche handen zijn en voortdurend woe den gecontroleerd door de Japansche lucht macht. Ter eere van de in de gevechten op Zuid-west Malakka gesneuvelde Britsche en Australische soldaten heeft de bevelhebber der aan de Zuid westkust opereerende Japansche troepen op den hoogsteri heuvel bii Batoe Pahat een gedenk - teeken doen oprichten. Het met een geweldig kruis getooide monument is gewijd aan verschei dene duizenden gesneuvelde Australische en Brltsche soldaten. Toen het monument gereed was veroorloofde de Japansche bevelhebber den Australischen en Britschen soldaten, met luite nant-generaal Edwards aan het hoofd, hun ge vallen kameraden de laatste eer te bewijzen. IN BIRMA. In welingelichte kringen te Tokio wordt er op gewezen, dat de mogelijkheid om den Birmaweg voor het vervoer van oorlogsmaterieel d°?r Tsjoengking te gebruiken, practisch voorbij is, nu Japansche strijdkrachten Moulmein bezet hebben, dat slechts 160 kilometer ten Oosten van Rangoon ligt. (D.N.B.). OP DE PHILIPPIJNEN. Domei meldt uit Tokio: Volgens berichten van het front hebben de Japansche troepen een algemeen offensief inge zet tegen de Amerikaansche en Philippijnsche troepen, die belegerd worden in het gebied van Mariveles, in het uiterste Zuiden van Bataan. Dit is de beslissende aanval op de hardnekkige verdedigers. LUCHTAANVALLEN. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat vliegtuigen der marineluchtmacht Vrijdag mas sale aanvallen hebben gericht op vliegvelden op het eiland Ambon, op Namlea op het eiland Boe roe, op Koepang op Timor, in het gebied van de Banda Zee, en daarbij zeven vliegtuigen van den tegenstander hebben neergeschoten, terwijl mi litaire installaties werden vernield. Voorts wordt medegedeeld, dat andere forma ties Japansche marinevliegtuigen Vrijdag een aanval hebben gedaan op een vijandelijk kon vooi in de Bankastraat, buiten de Oostkust van Sumatra, waarbij treffers werden geplaatst, die drie vijandelijke transportschepen van reso. 8000. 6000 en 500 ton tot zinken brachten of volkomen onklaar maakten. Op de plaats Poso (eiland Celebes, residentie ^fctiado) is eveneens een luchtaanval uitgevoerd. OP BORNEO. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De in Pontianak aan land gezette Japansche troepen hebben bij Sangtu in het Noord-Weste lijke deel van Nederlandsch-Borneo een zwaar gevecht geleverd met tweehonderd man Neder- landsche en zevenhonderd man Indische troepen, die na achterlating van driehonderd dooden vluchtten. De Japanners maakten drie tanks en pantserwagens alsmede talrijk ander oorlogs materiaal buit. VLOOTSTRIJD BIJ DE MARSHALL EILANDEN. Het Japansche hoofdkwartier heeft medege deeld. dat Zondagochtend vroeg een vloot van vijandelijke vliegtuigmoederschepen, kruisers en torpedoboot lagers verschenen is in het gebted van de Marshall-eilanden. De schepen werden terstond aangevallen door Japansche marine eenheden, die een kruiser in brand deden vlie gen en 11 vijandelijke vliegtuigen neerschoten; andere schepen kregen aanzienlijke schade. De Japansche strijdkrachten leden slechts lichte schade aan een klein hulpschip: de andere schepen, evenals de militaire installaties op de eilanden bleven onbeschadigd. Hieraan wordt toegevoegd, dat er 28 dooden en gewonden zijn gevallen. (D.N.B.). LEENINGEN VAN ENGELAND EN AMERIKA AAN TSJOENGKING. Volgens den Londenschen berichtendienst heeft president Roosevelt het Congres voorge steld. een leening van 500 millioen dollar aan de regeering van Tsjoengking te verleenen. De Londensche regeering heeft de regeering van Tsjoengking medegedeeld, dat zij bereid is een leening van 50 millioen pond sterling voor oorlogsdoeleinden te verleenen en haar binnen het kader der leen- en pachtwet oorlogsmate riaal ter beschikking te stellen. (D.N.B.). Het D.NJ3. meldt uit 3erhjn: Rijksmaarschalk Göring bevindt zich sedert den 27sten Januari in Italië. Den 28en Januari heeft hij een bespreking van eenige uren gehad met den Duce. Den 29sten Januari heeft de koning-keizer van Italië hem ontvangen, in den avond van den 29sten Januari begaf Rijks maarschalk Göring zich naar Zuid-Italië en den 30sten Januari bezocht hij zijn op Sicilië lig gende formaties om zich van haar strijdvaar digheid te overtuigen. Den 2den Februari is hij voor verdere besprekingen naar Rome terug gekeerd. De activiteit der bolsjewieken aan het Ooste lijke front is in strijd met de berichten der bolsjewieken niet meer zoo intensief als bij het begin. In Berlijnsche welingelichte kringen Het 611e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: In den Dzjebel werden de vijandelijke troepen bij plaatselijke gevechten verslagen door de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten, die den op- marsch voortzetten De luchtmacht heeft, hoewel zij gehinderd werd door het slechte weer, ver scheidene malen den terugtrekkenden vijand aangevallen en schepen, die in de haven van Tobroek gemeerd lagen, gebombardeerd. Op Malta zijn bij aanvalsoperaties van de Duitsche luchtmacht eenige voltreffers geplaatst op een vliegveld, waardoor een groote brand ont stond. Enkele geparkeerde vliegtuigen werden vernield. Het is gebleken, dat bij den in het weermachts bericht no. 609 genoemden aanval op een onzer konvooien drie vijandelijke torpedovliegtulgen in plaats van één met zekerheid neergehaald zijn. In bevoegde kringen van de Duitsche rijks hoofdstad wijst men met voldoening op de in neming van Barce in Noord-Afrika. Naar ver nomen wordt hebben de hier door de Duitsche en Italiaansche troepen gebruikte nieuwe mo dellen pantserwagens, die voor het eerst in den strijd zijn geworpen en tot dusver geheim gehou den waren, groot aandeel in de successen van de strijdkrachten der asmogendheden gehad. (D.N.B.) ziet men op grond van frontberichten als reden hiervoor de voor de begrippen van alle be schaafde volkeren bepaald enorme verspilling van krachten en materiaal bij de bolsjewieken en den ongewoon hoogen sneeuwval. Hier en daar ligU de sneeuw aan het front tot twee nieter hoog en waar de wind de sneeuw doet opwaaien wordt zij zoo hoog en sterk als groote muren. Er kan dientengevolge in deze sectoren, vanwaar juist de sovjet-berichten steeds weer successen melden, van groote activiteit aan den kant van den vijand niet gesproken worden. De toestand aan het Oostelijke front is echter nog om andere redenen voor de bolsjewieken allesbehalve benijdenswaardig, want: 1) Als gevolg van de omstandigheid, dat de Duitsche voorhoeden zich strijdend terustrek- kèn naar strategisch gunstige posities, is de regelmatige verzorging der bolsJewis.tfsche_voor- hoeden door de weersomstandigheden van den winter op verschillende plaatsen bijna onmoge lijk geworden, terwijl zij voor de Duitschers als gevolg van de korter geworden achterwaartsche verbindingen beter geworden is. 2) De winter heeft geen eenzijdige uitwerking ten gunste of ten laste van een der oorlogvoe rende partijen, doch remt de activiteit aan beide zijden. 3) Met deze door de natuur opgelegde beper king heeft de Duitsche hoogste legerleiding in het veldtochtplan rekening gehouden, ondanks alle andersluidende beweringen van den vijand. Het voorjaar zal bewijzen, aan welken kant de rekening goed is opgemaakt. 4) De sovjet-leiding heeft haar militaire ver wachtingen gezet op den winter en heeft, daar zij niet in staat is werkelijk operatief met een zeker doel in de toekomst voor oogen te wer ken en haar plannen in groot verband te zien, de resten die uit de groote vernietigende veld slagen van den zomer en het najaar zijn over gebleven. te zamen met de reserves uit Siberië en den Kaukasus. niet hecht met de vorming van een zwaartepunt opgesteld, doch hopeloos versplinterd. 5) De fout van wilde aanvallen aan het front bracht eerst wel plaatselijke successen, doch daaraan moest om de bovengenoemde redenen elke operatieve uitwerking ontzegd blijven. Zij schiepen zelfs integendeel de voorwaarde voor de Duitsche tegenaanvallen in de flanken der plekken waar de bolsjewieken hun aanvallen verricht hadden, en daarmede de voorwaarde voor de afsnijding der bolsjewistische voorhoe den. In welingelichte Duitsche kringen bevestigde men ook. dat de aanvallen der bolsjewieken voor tachtig procent uitgevoerd werden en wor den door eenheden, hoogstens ter sterkte van een bataljon en meestal ter sterkte van een compagnie. Alleen al om die reden kan van grootscheepsche aanvallen der bolsjewieken niet gesproken worden. Voorts vestigt men er in Berlijn de aandacht op, dat het heden reeds de derde Februari is, dus dat de tijd der win ter operaties voor de bolsjewieken nog maar zeer beperkt, indien al niet verstreken is. (D.N3.) EGYPTISCHE REGEERING AFGETREDEN. Naar het D.N.B. uit Stockholm meldt, heeft Reuter in een extrabericht medegedeeld, dat de Egyptische regeering is afgetreden. Naar Associated Press in aanvulling hierop meldt, is dit een gevolg van tegen de regeering gerichte demonstraties van studenten. GEEN VOOR FRANKRIJK BESTEMDE LEVENSMIDDELEN NAAR DUITSCHLAND. Minister Cordell Huil heeft op een per con ferentie te Washington verklaard, dat, voor zoo ver hem bekend was, geen Amerikaansche levensmiddelen, die naar het onbezette gebied van Frankrijk worden gestuurd, naar Duitsch- land worden doorgezonden. Hij legde deze ver klaring af in antwoord op de vraag, of Ameri kaansche leveranties van levensmiddelen aan Frankrijk ten goede zouden zijn gekomen of nog komen aan Duitschland. De verklaring van Hull is door het Ameri kaansche Roode Kruis bevestigd, dat de ver klaring heeft afgelegd dat de levensmiddelen, die voor Frankrijk zijn bestemd, onder con trole van het Amerikaansche Roode Kruis onder de Fransche burgerbevolking worden verdeeld. (D-N-B.). Van bevoegde zijde vernemen wij het vol gende: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft onder verwijzing naar de ver ordening van den commissaris-generaal voor de veiligheid, resp. naar het verbod van het gebruik van namen van levende leden van het Huis Oranje-Nassau van 17 September 1941, per 3 Januari 1942 door het afkon digen van een besluit aan de secretarissen- generaal in de Nederlandsche ministeries verordend, dat straten, pleinen, parken en waterwegen, alsmede publiekrechtelijke li chamen, privaatrechtelijke lichamen waar aan een publiekrechtelijk lichaam verbonden is, of inrichtingen dienende voor openbare doeleinden als scholen, ziekenhuizen, te huizen voor ouden van dagen enz., voor wel ker kenmerking de namen van levende leden van het Koninklijke Huis gebruikt zijn, een nieuwe benaming moeten krijgen. Ter uitvoering van deze verordening zul len de bevoegde Nederlandsche dienstin- stanties in den allernaasten tijd tot de noo- dige naamsveranderingen overgaan. DE AMERIKANEN IN NOORD-IERLAND. Een woordvoerder der Iersche regeering heeft te Dublin verklaard: „Ierland zal zich tegen iedereen verdedigen, wie het ook moge zijn. Ook indien de Vereenigde Staten zullen pro- beeren om steunpunten van ons over te nemen, zullen wij tot den laatsten man strijden. De Vereenigde Staten hebben door het sturen van een expeditiecorps naar Noord-Ierland, de verdeeling van Ierland, welke door de regee ring van Eire niet wordt erkend, als juist aan vaard. Daarmede ziet de bevolking van Zuid- Ierland niet meer een. maar twee occupatie mogelijkheden en niet meer één. maar twee agressoren tegenover zich. Dat is de kern van de zaak. Thans staat een leger van 250.000 man gereed om in het uiterste geval de verdediging van Eire tegen alle yreemdé indringers op zich te nemen. (D.N.B.). EEN NADERE TOELICHTING. De oprichting van het .Persgilde, een der zes gilden van de Nederlandsche Kultuurkamer, gaf in de kringen der persmenschen aanleiding tot enkele vragen. De" verhouding tusschen het thans opgerichte Persgilde en het reeds langer bestaande Verbond van Nederlandsche Jour nalisten is niet een ieder duidelijk. Jhr. nir. S. M. S. de Ranitz, hoofd van de af- deeling kabinet en juridische zaken, gaf in een persconferentie omtreht deze verhouding een uiteenzetting, waaraan wij het volgende ont- leenen. Het Persgilde omvat, behalve de journalisten, ook de uitgevers en het uitgeverspersoneel. Het Verbond van Nederlandsche Journalisten treedt In Noorwegen heeft Quisling zijn nieuwe re geering gevormd. In hoofdzaak blijven de thans in functie zijnde ministers aan. In een onderhoud met den vertegenwoordiger van het D.N3. sprak Quisling over dé positie en taak der nieuwe nationale regeering. Deze regeering vereenigt de bevoegdheden des konings, van de vroegere regeering en van het parlement en bezit daardoor sedert de overne ming van de macht door de Nasjonal Samling een macht, als geen der vroegere Noorsche re geeringen heeft gehad. Het leiders- en verantwoordelijkheidspriftcipe is het beginsel volgens hetwelk in Noorwegen thans evenals in den oud-Germaanschen tijd de staatszaken geleid worden en thans heeft men het leidersprincipe als een erfenis van oudsher weer hersteld. Het regiem in Noorwegen is autoritair, d.w,z. het vereenigt de wetgevende en uitvoerende macht en garandeert tegelijkertijd de onafhan kelijkheid der rechterlijke macht. Doch een sterke regeering alleen kan de zaak van Noor wegen niet dienen, daarbij moet een geestelijke hernieuwing van het volk, een teruggrijpen nqar den waren nationalen geest en zijn idealen komen. De nationale regeering is opvoedster in den zin van het nationale idealisme, de nationale discipline en de volksche saamhoorigheid. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Met het uitroepen van Quisling tot minister president van Noorwegen is de staatsrechtelijke positie van dat land misschien direct nog niet gewijzigd, doch in ieder geval is de verandering tegenover Duitschland daarmede duidelijk ge worden. aldus verzekerde men ons alhier van bevoegde zijde. Zooals Quisling in zijn rede te kennen gaf, is de ontwikkeling met de huidige wijziging nog niet beëindigd, zij gaat voort. Rijkscommissaris Terboven gaat niet weg: hij is de vertegenwoor diger van den Fuehrer en heeft de Duitsche belangen in Noorwegen te behartigen. Er is na tuurlijk niets tegen, dat Noorwegen te zijner tijd een afzonderlijken vrede met Duitschland sluit, alleen zullen, zoolang de oorlog duurt, verschillende maatregelen in het belang van de oorlogvoering gehandhaafd moeten blijven. Vroeger kende men in Noorwegen een college van gelijkwaardige ministers, onder wie een met den naam van staatsminister als eerste. De titel en rang van ministerpresident voor Quis ling zijn dus iets nieuws. Ook zijn aan deze nieuwe functie de bevoegdheden verbonden, welke vroeger de Noorsche Koning in en tegen over staatsraad en storting had. Het konings huis werd, naar bekend, in 1940 te Oslo verval len verklaard. De overdracht van eenige der vroegere ko ninklijke bevoegdheden op den nieuwen minis ter-president praejudicieert niet ten aanzien van den status van Noorwegen als koninkrijk of republiek. Zij beteekent slechts het ingang vinden van de autoritaire beginselen. Of deze gang van za ken nog door een vrije volksstemming aan net oordeel der Noorsche bevolking zal worden voorgelegd, valt op het oogenblik nog niet te zeggen. Natuurlijk is het gebeurde in Noorwe gen een symptoom van de vorming van een nieuwgeordend Europa, doch het raakt voors hands alleen Noorwegen. Men kan niets daaruit besluiten ten aanzien van de toekomst van Nederland, België. Frank rijk of andere landen. Met Frankrijk ligt de zaak uiteraard heel anders, ook wat betreft een afzonderlijken vrede. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 21.12 uur en gaat morgenochtend te 10.32 uur onder. als vakgroep van het Persgilde in de Kultuur kamer. Daarnaast zal dit Persgilde de vol gende vakgroepen omvatten: de Nederlandsche Dagbladpers, de Prov. en Periodieke Pers, het Verbond van Nederlandsche Journalisten en den Ned. Eond van Uitgevers. Al deze vakgroe pen, met uitzondering van het Verbond van Nederlandsche Journalisten zijn gewone vak groepen in den zin van artikel 14 van de Kul- tuurkanierverordening. Het Persgilde is in die vakgroepen onderverdeeld. De taak van den journalist is een openbare caak, die bij het Journalistenbesluit van 2 Mei 1941 is geregeld waarbij in het bijzonder de on afhankelijkheid van den journalist ten aanzien van commercieele en andere particuliere belan gen is gewaarborgd. Dit besluit regelt tevens dè taak van de be- roepsstandsorganlsatiehet Verbond van Ne derlandsche Journalisten. Dit Verbond is een publiekrechtelijk lichaam, hetwelk werkt onder toezicht van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Deze bijzondere positie van den journalist en het. Verbond van Journalisten is geschapen, omdat de taak van den journalist buitengewoon gewichtig is. Het Verbond van Journalisten is tevens vak groep van het Persgilde en aldus onderdeel van de Nederlandsche Kultuurkamer. De vraag of de president van de Kultuur kamer door zijn verordeningen en beschikkin gen ook de journalisten kan binden moet aldus beantwoord worden: Voor zooveel het zaken be treft, welke in het Journalistenbesluit ziin ge regeld en voor zoover aan het Verbond van Journalisten aldaar een eigen taak Is opge dragen, zal de Kultuurkamer geen verordenin gen of beschikkingen uitvaardigen. Zoover het zaken betreft, welke behalve de beroepsuitoefe ning van journalisten ook andere vakgroepen, in het bijzonder de uitgevers betreft, oefenen de president van de Kultuurkamer en de leider van het Persgilde voleens de regelen van die beroepsstandsorganisatie hun bevoegdheden uit. DE ZETELS VAN NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJEN IN INDIË.® Het A.N.P. meldt uit Batavia: In handelskringen in Nederlandsch Indië houdt men thans in toenemende mate rekening met een bezetting van Nederlandsch Indisch grondgebied Vooral is dit het geval sinds het geallieerde commando voor Oost-Azië op Java is gevestigd Toen in 1940 de verbindingen tus schen Nederlandsch Indië en het moederland werden verbroken heeft men in Nederlandsch Indië de vertegenwoordigingen van diverse Ne derlandsche maatschappijen tot directies ver klaard De zetels dezer maatschappijen werden daardoor in Nederlandsch Indië gevestigd. Thans neemt men maatregelen om deze zetels uit Ne derlandsch Indië wederom naar elders over te brengen, voor zoover dit althans in verband met de werkzaamheden der concerns moeelilk is. Zoo hebben de Nederlandsche stoomvaartmaatschap pijen haar zetel reeds van Batavia naar Wil lemstad (Ciiragao) overgebracht. Deze over plaatsing zal echter eerst on een nader te be palen datum effectief worden. Deze overbren ging heeft uiteraard geen invloed op de scheep vaartbeweging welke geheel onder controle der marine-autoriteiten staat. EERSTE ZWITSERSCHE AMBULANCE TERUG. De eerste Zwitsersche ambulance is van het Oostfront te Bern teruggekeerd, zoo meldde de B.N.O. De tweede Zwitsersche ambulance vertrekt 8 Februari. De leider van de teruggekeerde ambulance verklaarde, dat de gewonden. Duitsche zoowel als Russische, een uitstekende behandeling hebben gehad De Nederlandsche ambulance zal weldra af reizen. Hebt u reeds gestort? Zoo niet. doe het dan heden nog op giro rekening 87600 Nederlandsche Ambulance. Ko ninginnegracht 22 's:Gravenhage VERSPREIDE BERICHTEN. DERDE TOONKUNSTCONCERT. Trio Feitkamp-Stotün-Ketting. Een prachtige combinatie, bovengenoemd nieuw Nederlandsch trio! Zoowel in voprdracht als technische afwerking. In harmonisch samen vloeiende, delicate kleur- en klankschoonheid, in sfeer en in soepel uitdrukkingsvermogen waren deze fluitist, hoboïst belden de besten, die wij kennen- en deze pianist, als ware meesters op elkaar afgestemd in een pro gramma, dat tot het einde wist te boeien! De 17de en 18de eeuw waren vertegenwoor digd door Jean Baptiste Loeillet (trio d. kl. t.) Georg Philip Telemann, wiens onnoemlijk vele werken, waarover hij op het eind van zijn leven zélf geen overzicht meer had. dikwijls over- maar ook onderschat zijn, (trio c kl. t.), alsmede door Frangois Couperin ,.Le Grand". Diens kernspreuk was „Meer te willen ontroe ren, dan te overweldigen": d&t kwam ook tot uitdrukking in de zevendeelige Sonate „Le Paraasse ou L'Apotheose de Corelli" (1724). waarin men. behalve de fijnzinnige, sierlijke muziek, ook wederom Couperin's liefde voor fraaie en merkwaardige opschriften bij zijn velerlei vertelsels kon bewonderen! Een fraai eerbetoon aan den grooten Ita liaan Corelli, die den Parnassus bestijgt en daar zoo zijn poëtische ervaringen bij de char mante Muzen beleeft. Saint Saëns was eveneens aanwezig: in diens niet diepgaande Sonate op. 166 treffen vooral het innig melodieuze Allegretto en de brillante Finale, die door Stotijn verbijsterend knap en met fameuze adembeheersching triomfantelijk geblazen werd. Dé in 1905 geboren Nederlandsche componist Plet Ketting laat tegenwoordig veel van zich spreken: dat hij een uitnemend Debussykenner is bewees reeds zijn onlangs verschenen boekje. Dat hij den grooten Franschen componist ook naar voilé en persoonlijke waarde weet tei in- terprêteeren merkten wij aan zijn artistiek inzicht tijdens de karakteristieke, beeldende reoroductie van de bekende préludes „Bruyères", „Général Levlne eccentric". „Voiles" en „Min strels". Met een uiterst knappe, logisch opge bouwde en doorgevoerde, suggestieve „Fuga per pianoforte" openbaarde hij ontegenzeggelijk een contrapuntisch meesterlijk kunnen waarin de spanning tot het einde bewaard blijft. Voor het overige laat ons een dergelijke louter verstan delijke compositie, althans bij eerste aanhooren, volkomen koud. Slechts een eminent pianist echter, kan deze enorm moeilijke fuga zoo spe len. als Ketting het deed! Nog een enkel woord over onzen oud-stad genoot Feit-kamp. In algemeene beheerschlng van zijn instrument en in gevoelige muzikaliteit is hij de evenknie van Stotijn: beiden voelen en vullen elkaar superieur aan. In Roussel's „Joueurs de Flüte was ook hij een solist zonder weerga. Deze veeleischende ode's aan den Dastoralen Pan, den Oostersch- wijsgeerigen Krishna. den vreemdsoort-igen, euitigen monsieur de la Péiaudie (dien wil ver der niet kennen!) en den gcestigen Tytlre, waren zoowel qua stemming als geacheveerde toonvorming van de hoogste orde. Ketting was bii voortduring een accompagna- teur of medewerker dien men zich nauwelijks beter had kunnen wenschen. Do drie voortreffelijke, voornaam spelende musici vonden telkenmale den geestdriftigen bijval, waarop zij recht hadden! Th. J. Hannema. Te Rotterdam is overleden de heer Tj. G Plantinga, secretaris van het hoofdbestuur van den Bond van Friesche vereenigingen buiten Friesland. GEZONKEN VAT WIJN NA ZEVEN JAAR TERUGGEVONDEN. Liefhebbers van een gratis glas wezen den weg. Het was te Lemmer opgevallen, dat in de laatste dagen verschillende personen uit den „drooggelegden" polder kwamen, die kennelijk boven hun bier waren. Daar er tot nog toe geen café in den polder is, ging de politie eens op onderzoek uit en het raadsel was toen spoedig opgelost Het bleek n.l. dat op ongeveer zeven kilometer van Lemmer een vat wijn in den modder lag, dat aanvankelijk ongeveer 650 L. wijn bevatte. Het bleek afkomstig te zijn van een in 1935 daar gezonken boot .der GroningerLemmer Stoom boot-Ma atschappij Bij enkele personen werd nog een flink kwan tum wiln in beslag genomen. Door de politie en rijksambtenaren Is het restant uit het vat getapt en te Lemmer opgeslagen. HIJ KON 'T NIET PASSEN. In een drogisterij te Oss kocht een buitenman een kleinigheid, ter waarde van 29 cent en wilde betalen met een papieren gulden. De winkelier kon geen wisselgeld teruggeven, maar een hulpvaardige winkelbezoekster ruilde het paoiertje voor pasmunt. Toen het boertje vertrokken was vond de drogist een portemon- naie op de toonbank en daarin een bedrag van f 65 aan kwartjes en dubbeltjes! Even later kwam het buitenmannetje terug en vroeg of men wellicht zijn portemonnaie had gevonden daar hij deze kort na zijn vertrek uit den winkel gemist had. „Ik heb er wel een gevonden" antwoordde de drogist droog „maar die zal wel niet van u zijn, daar zij bol staat van kwartjes en dubbeltjes. Hoe zou die nu kunnen toebphooren aan iemand, die geen klein geld had.,....?" De winkelier weigerde het geld terug te geven, na veel gepraat besloot men de politie er bij te halen. Deze neusde ook eens' in de beurs en vond daarin een papiertje, dat het eigendomsrecht van het boertje onomstootelijk bewees. Geheel overeenkomstig de rechtvaardigheid kreeg hij daarna het zijne terug, echterin papier, ter wijl de winkelier de pasmunt mocht behouden, aldus „De Tijd". Aan 's mans papiervoorraad werd nog een velletje toegevoegd en wel een proces-verbaal wegens het onttrekken van pasmunt aan de cir culatie! BUITENLANDSCH GEMENGD. HITTEGOLF IN* ARGENTINIË. Seder vijf weken heerscht in de Argentijnsche hoofdstad reeds een ondragelijke hittegolf, die vooral in de binnenstad zeer onaangenaam is. De ccmentmuren der hooge huizen maken af koeling onmogelijk, zoodaf ook des nachts de temperaturen daarbinnen zeer hoog blijven. Talrijke gevallen van zonnesteek zijn reeds voorgekomen, waardoor vooral de verkeerspoli tie getroffen werd.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1