BINNENLAND No. 25103 Japansche vorderingen 82ste Jaargang WOENSDAG 28 JANUARI 1942 Op Malakka In den Indischen Archipel Op de Phïlïppijnen Italïaansch Weermachtsbericht Engelschen geven verlies van de „Barham" toe Verklaring, van Churchill in het Britsche Lagerhuis Gemeenschappelijke Engelsch- Amerikaansche commissie V^rsoreïde berichten Verduisteren: 18.19 uur 9.26 uur .J Lesuren bijzondere H.B.S. Onwrikbqar. Gemengd Nieuws Treinbotsing te Boxtel. RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Tel el. Directie en Administratie 25041 (2 lijnenGironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21607 Hoofdredacteur: B. V7. Menkhorsfc. Lelden Pljverv.: K. Been. Lelden Naar het Japansche keizerlijk, hoofdkwartier mededeelt, hebben de JapanSche troepen met zekerheid de 45ste vijandelijke brigade vernie tigd in den slag bij Barki en Parit Boelong aan de Westkust van den staat Johore. Tijdens de gevechten werden 8200 man vijandelijke troe pen tegen de Japanners in den strijd gebracht. De Japanners maakten 1100 gevangenen, ter wijl 1810 gesneuvelden op het slagveld achter bleven. Naar gevangenen mededeelden, werd de com mandant der vijandelijke brigade den 20sten Januari in den slag bij Bakri gedood. Boven dien maakten de Japansche troepen 9 stukken veldgeschut buit, een zwaar stuk geschut, 21 granaatwerpers. 9 snelvuurkanonnen, 9 stuk ken automatisch geschut. 42 zware machine geweren, 109 lichte machinegeweren, 29 ge- Ïiantserde auto's, alsmede vlammenwerpers en nfanteriemunitle. De Japansche verliezen be dragen 139 dooden, waaronder 9 officieren en 163 gewonden. Het keizerlijk hoofdkwartier deelt voorts mede, dat vliegtuigen van het Japansche leger giste ren 50 Britsche bommenwerpers en gevechts vliegtuigen hebben neergeschoten boven uitge strekte gebieden van Malakka en Birma. In militaire beschouwingen houdt de Japan sche luitenant-generaal Koewaki zich bezig met den komenden strijd om .Singapore. Ten eerste moet men bedenken, zegt Koewaki, d^t Singa pore zwaar verdedigd wordt en dat de Engel- schen ongetwijfeld hardnekkigen tegenstand zul len bieden. Ook destijds bij Port Arthur in den oorlog met Rusland is de aanval op deze ves ting zeer moeilijk gebleken. Daar ditmaal echter de Jap nsche vloot de wateren om de eilandvesting beheerscht, kun nen de Engelschen nauwelijks nog op verster kingen van beteekenis rekenen. De scheeps- transporten zijn daarmede practisch uitgesloten en er bestaat nog slechts de mogeliikheid. troe pen door de lucht en via Nederl.Indië naar Sin gapore te brengen. Het spreekt echter vanzelf, dat dit niet zonder optreden van de Japansche luchtmacht kan gebeuren, die in dat luchtruim reeds een beslissende rol speelt. (DNJ5 Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier deelt in een overzicht over de activiteit van de Ja pansche marineluchtvaart sinds 22 Januari mede. dat 45 vijandelijke vliegtuigen, waaronder twee vliegbooten bij de aanvallen op Balik Papan, Samarinda (Nederl.-Borneo)Ambon (Molukken), Rabaul (New Britain) neergescho ten of op den grond vernield zijn. Bovendien hebben de vliegtuigen vernietigende bomaan vallen uitgevoerd op batterijen luchtdoelgeschut, militaire barakken en andere militaire doelen. Twee Japansche vliegtuigen gingen bij deze aan vallen verloren. In het overzicht wordt verder medegedeeld, dat een verkenningsvliegtuig boven de Golf van Sarangani (Mindanao) met verscheidene vijandelijke vliegtuigen strijd heeft geleverd. Het verkenningsvliegtuig schoot een tweemotorigen bommenwerper neer Bij de landing in Balik Papan od 24 Januari hebben de marine-eenheden, die het convooi begeleidden, een hevig gevecht geleverd met vijandelijke torpedojagers en duikbooten Ja pansche vliegtuigen brachten een vijandelijke duikboot tot zinken. De Japanners verloren 4 transportschepen (D.N.B.). SCHIEREILAND BALANGA IN JAPANSCHE HANDEN. Volgens een frontbericht van de Tokio Nitsji Nitsjl bevindt zich het schiereiland Balanga in het Zuidwesten van het eiland Luzon thans definitief in Japansche handen (D.N.B.). Het 604e Italiaansche weermachtsbericht luidt: In Cyrenaica hebben zich gisteren na de ver woede gevechten van de laatste dagen geen be langrijke acties voorgedaan. De vijand blijft te rugtrekken. De betere weersgesteldheid maakte het mogelijk, dat de luchtmacht grootere activi teit ontplooide. Terugtrekkende colonnes en ravitailleeringscentra werden met macniuegewe- ren beschoten en met uitstekende -eoultaten ge bombardeerd. Een Curtiss werd vernield. Ten Noordwesten van Beng'iazi weri *-en Engelsch vlooteskader in opeenvoiger.de golven, ondanks het hevige afweervuur, door onze tor pedo-vliegtuigen aangevallen. Een kruiser, die door drie torpedo's werd getroften, kan als tot zinken gebracht worden bescnouwd Een andere kruiser, die eveneens werd :etroffen. w-^rd met zware slagzij waargenomen. Onze toestellen, waarvan er eenige waren oescnadigd, zijn alle op hun bases teruggekeerd. Duitsche vliegtuigen hebben op 25 Januari een andere vijandelijke vlootformatie ter hoogte van Tobroek waargenomen en een kruiser met eenige bommen van zwaar kaliber getroffen. Het luchtoffensief tegen Malta werd voort gezet: vliegvelden en startbanen werden ver scheidene malen gebombardeerd en eenige ge parkeerde vliegtuigen in brand geworpen. Boven Malta verloor ,de vijand 9 Hurricanes, die in luchtgevechten door Duitsche jagers werden neergehaald. In den afgeloopen nacht is een luchtaanval on dernomen op het vliegveld van Catania: eenige uitgeworpen bommen veroorzaakten onbeteeke- nende schade. Eenige personen werden gewond. Het A.N.P. meldt nog: De Londensche commentator Llndleï' zegt ten aanzien van de jongste'ontwikkeling in Libye: tot nu toe is de tankslag in Libye voor Engeland niet gunstig verloopen. Eenige vooruitgeschoven opslagplaatsen zfjn Rommel in handen gevallen. Rommel heeft met zijn geheele strijdmacht toegeslagen. De tacti sche verrassing is hem gelukt. Een onaangename wending, aldus Lindley, die verder nog zegt: het tegenoffensief van Rom mel, dat vermetel en handig ten uitvoer is ge bracht, is in tweeërlei opzicht van beteekenis: le Toont het. dat onze beheersching van de Middellandsche Zee niet voldoende is om het aanbrengen van versterkingen voor den vijand te verhinderen. 2e Zijn de uitgangspunten voor den opmarsch naar Tripolis, die wij voornemens waren te on dernemen, door Rommel bezet. LUCHTALARM IN SAN FRANCISCO. Volgens een in „Aftonbladet" gepubliceerd be richt uit New-York is er Maandag te San Francisco gedurende vier uur luchtalarm ge weest. De militaire autoriteiten hebben mede- '?dee!d, dat onbekende vliegtuigen boven de 'd°n Poort gezien waren. Bommen zijn niet geworpen. (D.NJB.). Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het ministerie van marine medegedeeld, dat het Britsche slagschip „Barham" tot zinken is ge bracht. De „Barham", welks ondergang in het Duit sche weermachtsbericht wordt gemeld, was een slagschip van de Queen Elisabeth-klasse. Zij mat 31.000 ton, had een lengte van 194 M. en was voltooid tusschen 1915 en 1916. Zij bezat acht kanons van 38.1 C.M., twaalf van 15.2 en PREMIER WIJST KABINETSWIJZIGING VAN DE HAND. INSTELLING VAN EEN „PACIFIC-RAAD" AANGEKONDIGD. Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard, zoo meldt de Britsche berichtendienst, dat ten gevolge van het slechte weer een kleine belemmering is opgetreden in de leveranties, die aan Stalin waren beloofd. Overgaande tot de gevechten in Noord-Afrika zeide Churchill, dat Rommel tot dusver nog slechts „op het nippertje verslagen" was. Na twee-en-een-half jaar oorlog aldus Churchill ten aanzien van den veldtocht in Libye verder, „is het slechts juist gelukt ons hoofd boven water te houden. Maar wij beginnen onzen weg te overzien en het ziet er thans meer dan ooit tevoren naar uit, alsof wfj de overwinning zullen bevechten". De Britsche verliezen in Libye, zoo verklaarde Churchill verder, bedragen 18.000 man aan doo den, gewonden en gevangenen. In strijd met hetgeen tot dusver is vastgesteld beweerde hij. dat het grootste deel hiervan Britten waren. De Engelsche nederlaag in Noord-Afrika verklaarde Churchill met -te zeggen: „Wanneer wij onze middelen over geheel Oost-Azië hadden versnip perd, zou dat onze ondergang geweest zijn. Churchill wees kabinetswijzigingen van de hand. Hij. zeide: „Ik ben verantwoordelijk wanneer zich cenigerleï tekortkomingen voordoen. Waarom zou ik zondebokken moe ten vinden om het geschreeuw van een zeker deel van de Britsche en Autralische pers te kalmeeren?" Churchill noemde zich voorts alleen verant woordelijk voor de beslissende vraag, welke in het debat ter sprake zal komen, of het besluit gerechtvaardigd was, dat men het oorlogs- materieel in de eerste plaats zond naar de sovjetunie, Libye en de Levant, toen er in het Verre Oosten nog vrede was. Hij weigerde daarom uitdrukkelijk, Duff Coo per „voor de wolven te werpen". Ten aanzien van den toestand in Oost Azië verklaarde Churchill, dat de aanval op Pearl Harbour de Amerikaansche pacificvloot „voorloopig; heeft lamgeslagen", zoodat de meerderheid in den Stillen Oceaan en den Maleischen Archipel van de Vereenigde Sta ten en Engeland is overgegaan op Japan. Hjj voorspelde, dat de Japansche meerder heid ter zee lang genoeg zou duren om het Japan mogelijk te maken, al zijn tegenstan ders talrijke zware en smartelijke verliezen toe te brengen. Wanneer wij echter zouden kunnen volhouden, aldus meende Churchill, zou de verhouding weer omkeeren. Singapore zal tot den laatsten duim gronds door de Britsche. Australische en Britsch-Indi- sche strijdkrachten worden verdedigd. Aan het slot van zijn rede heeft Churchill maatregelen aangekondigd tot het instellen van een „pacific-raad". Het staat nog niet vast, aldus zeide hij, of deze raad te Londen of te Washington zal ver gaderen. Australië en Nieuw-Zeeland hebben zich uitgesproken voor Washington. De Britsche regeering heeft zich accoord verklgard met het verlangen van Australië en Nieuw-Zeeland, die bij het vaststellen der politiek wenschen te wor den gehoord. Overigens treffen Engeland en de Vereenigde Staten talrijke maatregelen tot het vergrooten van de veiligheid van Australië en Nieuw-Zeeland. en tot het zenden van verster kingen aan wapens en uitrusting. Er kan geen sprake van zijn, dat men den oorlog in den Stillen Oceaan als een operatie van den tweeden rang beschouwt. Bij den aanvang heeft Churchill de porte feuillekwestie gesteld „omdat het slecht geloo- pen is met de gebeurtenissen en nog slechter kan loopen". (D.N.B.). BERLIJNS OORDEEL OVER DE REDE. De eerste indruk van de heden door Churchill gehouden rede in politieke kringen te Berlfjn is, dat zij de spanning, waarmede zij in Engeland werd verwacht, op geenerlei wijze rechtvaardigt. Haar inhoud bestaat, naar men verklaart, in hoofdzaak wederom uit een bekentenis van nederlagen, die zoo duidelijk zijn, dat zij niet kunnen worden ontkend en overigens uit de ge bruikelijke beloften van Churchill voor de toe komst. (A.N.P.). acht van 10.8 c-M., vier kanons van 4.7 c.M., als mede zestien stuks luchtdoelgeschut van 4 cM. kaliber en acht luchtdoel-machinegeweren. De snelhèid bedroeg 25 zeemijlen. De beman ning telde in vredestijd 1180 koppen. Ongeveer 300 man zijn gered. De -Fuehrer heeft kapitein leutnant Freiherr von Tiesenhausen, den commandant van de duikboot, die den 25sten November j.L voor Solloem het slagschip Barham tot zinken heeft gebracht, het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. (D.NH.) Volgens den Britschen berichtendienst is in een gemeenschappelijke verklaring van Churchill en Roosevelt medegedeeld, dat drie Britsch- Amerikaansche commissies zijn opgericht, die tot taak hebben de samenwerking op het gebied der oorlogsvoering verder uit te breiden. Volgens den Engelschen nieuwsdienst zullen de volgende personen deel uitmaken van de dr or Engeland en de Vereenigde Staten ingestelde gemeenschappelijke commissiès: Van de commissie voor de verdeeling van het oorlogsmateriaal: Hopkins 'Ver. Staten» en lord Beaverbrook (Engeland). Van de gemengde commissie voor de verdeeling van koopvaardijscheepsruimte: admiraal Emery Land (Ver. Staten), sir Arthur Selter en lord Leathers, beiden van Engeland. Van de gemengde commissie voor grondstof fen: William Batt (Ver. Staten), sir. Clife Veillieu en lord Beaverbrook, beiden van En geland. De commissie voor de verdeeling van oorlogs materiaal beschouwt alle hulpbronnen in Groot- Brittannië en de Ver. Staten aan oorlogsmate riaal als „gemeenschappelijke hulpbronnen". Evenzoo beteekent in beginsel de instelling van de commissie vo"br de verdeeling van koopvaar dijscheepsruimte, dat ook hier de hulpbronnen der beide landen aan koopvaardijscheepsruimte als „gemeenschappelijk" beschouwd worden. (D.N.B.) SPAANSCH VRACHTSCHIP DQOR BRITTEN GETORPEDEERD. Op klaarlichten dag heeft Zaterdagochtend een Britsche duikboot op 150 mijl ten Westen van de Portugeesche Kaap San Vicente het Spaansche vrachtschip „Navemar", dat een groote lading levensmiddelen aan boord had, in den grond geboord In scheepvaart- en marine- kringen te Madrid is men verontwaardigd over dit incident, ^aangezien duidelijk te onderschei den was, dat het een schip van een niet-oorlog- voerende mogendheid betrof, dat met de Spaansche kleuren ondubbelzinnig was geken merkt en dat niet in convooi voer. (A.N.P.) PAMFLETTEN IN MADRID VERSPREID. - Engelsche agenten hebben in Madrid pamflet ten verspreid, Een daarvan heeft den volgenden inhoud: Kapitalisten, alleen de overwinning van En geland geeft de garantie dat gij uw vermogen niet verliest. IJvert voor het herstel der monar chie, rekent af met de revolutionnaire arbeiders. Weg met de falange, helpt Engeland. Dit pamflet werd uitgereikt in alle voorname hotels, clubs eh elegante nachtlokalen. Het an dere pamflet, dat in trams, fabrieken en overal waar de arme bevolking woont, werd verspreid, luidt als volgt* Arbeiders Op den dag, dat Rusland en zijn bondgenoot Engeland de overwinning hebben behaald op Duitschland en zijn fascistische bondgenooten, zal voor jullie het uur der sociale revolutie gekomen zijn. Weg met de kapitalisti sche tyrannie. Weg met de monarchisten. Weg met de bourgeoisie en haar falanxistische mede plichtigen. Helpt Engeland. (D.NJ3.) MAISKY PLOTSELING ZIEK GEWORDEN. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, ls de ambassadeur der Sovjet-Unie te Londen. Maisky plotseling ziek geworden. Hij heeft al zijn af spraken van de komende dagen laten afzeggen. (A.N.P.) van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenmiddag op te 15.09 urn- en gaat morgenoch tend te 6.59 uur onder. In de Staatscourant is opgenomen een be schikking van den secretaris-generaal, waarbij de minimum-tabellen voor lesuren van door het Rijk gesubsideerde bijzondere H.B.S. met 4- jarigen cursus a en b, vastgesteld bij beschik king van 2 Juli 1941, worden ingetrokken, en vervangen door de volgende: B. Hoogere burgerschool met 4-jarigen cursus a. Vakken: Getal lessen per week a. de Nederlandsche taal en letterkunde 14 b. de Hoogduitsche taal en let ter kimde 13 c. de Engelsche taal én letterkunde 11 d. de Fransche taal en letterkunde9 e. de geschiedenis 7 f. de Staatsinrichting van Nederland. Nederlandsch-Indië. Suriname en Curagao 2 g. de aardrijkskunde5 h. de handelswetenschappen 9 .i de staatshuishoudkunde en de sta allek 2 k. de wiskunde ll 1. de natuurkunde 3 m. de scheikunde 3 n. de plant- en dierkunde 1 0. het hand. en rechtlijnig teekenen 3 p. lichamelijke oefening 9 C. Hoogere Burgerschool met 4-jarigen cursus B Vakken: Getal lessen per week a. de wiskunde 16 b. de mechanica 3 c. de natuurkunde 6 d. cfe scheikunde 7 e. de plant- en dierkunde 4 f. de cosmographie 1 g. de staatsinrichting van Nederland, '-^derl.-Indië. Suriname en Curacao 1 h. de staathuishoudkunde en de sta tistiek 1 1. de aardrijkskunde 5 k. de geschiedenis 5 1. de Nederlandsche taal en letterkunde 12 m. de Hoogduitsche taal en letterkunde 10 n. de Engelsche taal en ketterkunde 8 o. de Fransche taal en letterkunde 6 p. de handelswetenschappen 2(1) q. het hand- en rechtlijning teekenen 5(4) r. de lichamelijke oefening 9 Het besluit treedt in werking op 1 Sept. 1942. In het Oosten is een onwrikbare muur opge richt, waartegen de herhaalde aanvallen, onder nomen door de wanhopige bolsjewistische hor dén te pletter loopen. In felle koude staan mil- lioenen dappere strijders op wacht en verde digen de Westersche beschaving tegen de mas sa's, die, opgezweept door poltieke commissa rissen, trachten den nfuur te forceeren en Europa onder den voet te loopen. In dat Europeesche front tegen het bolsje wisme staan ook landgenooten, opdat ook ons land een deel zal zijn en, wat meer zegt, ook deelgenoot zal zijn van het nieuwe Europa, op dat ook ons volk in dat'nieuwe Europa een ge lukkige toekomst tegemoet zal gaan. Om dat te bereiken trotseeren duizenden daüpere Ne derlandsche kerels nu die felle koude en zul len zij straks, als het weer lente is, mede op rukken om de rest van Stalin's legerscharen te vernietigen of terug te werpen tot achter den Oeral. Onwrikbaar staan onze mannen in de harre vlakten in het Oosten en wij hier in Nederland, wat doen wij? Inderdaad, tienduizenden begrijpen welke offers onze mannen daar aan het Oostfront brengen, maar er zijn nog honderdduizenden, die geen besef hebben hoe groot die offers zijn £n hoe noodzakelijk voor onze toekomst. Het is mogelijk, dat de ouderen onder hen te zeer zijn afgestompt om nog eenige liefde voor ons yaderland te voelen. Deze generatie is dan on bruikbaar en het nationaal-socialisme zal in Nederland gegrondvest worden zonder en on danks haar. Maar van de jongeren wordt verwacht, dat zij over zooveel idealisme en werkelijkheidszin be schikken, dat zij wel beseffen wat daar in het Oosten gebeurt. Van hen wordt verwacht, dat hun eergevoel er tegen in opstand komt nog langer te aarzelen. Van hen wordt gevraagd hun plicht te doen, mee te helpen een nieuwe toekomst voor ons land en volk te bouwen, dus aan te treden in de gelederen van hun kame raden en zich te melden bij het Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage VRIJ TRAMVERVOER VOOR OORLOGSINVALIDEN. Legitimatiebewijzen per 1 Februari. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement vaon Defensie heeft besloten jaarlijks legitimatiebewijzen te verstrekken aan gepensionneerde ernstig getroffen Nederland sche militaire oorlogsinvaliden, aldus bericht de N. Rott. Crt. Met Ingang van 1 Februari van dit jaar hebben de houders van deze legitima tiebewijzen gedurende het jaar 1942 vrij vervoer op alle tram-, bus- en bootlijnen van de onder nemingen. welke lid zijn van de Nederlandsche vereeniging voor tramweg- en autotransport diensten. Daarbij zijn aangesloten alle intercom munale tramondernemingen, alsmede de Haag- sche tramwegmaatschappij, de Rotterdamsche electrische tram, het gemeentelijk trambedrijf te Amsterdam, de blauwe tram, enz. Tot de ernstig getroffenen worden o.m. gere kend de oorlogsinvaliden, die een amputatie van arm of been hebben ondergaan, blind zijn en hiermede gelijk te stellen gevallen. Het legitimatiebewijs wordt uitgereikt door het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie, welk bewijs mede wordt geteekend door den chef van den rijks geneeskundigen dienst en den secretaris van de N.V.T.A. De le gitimatiebewijzen dragen een geel omslag, waar op het jaar van afgifte staat vermeld. Aan de burgemeesters van de verschillende gemeenten is bovendien van de zijde van den rijks geneeskundigen dienst verzocht medewer- kig te verleenen bij het uitreiken van deze be wijzen. In eerste instantie zullen hiervoor on geveer 100 150 personen in aanmerking komen. IJSTOESLAG VOOR KOLENBEZORGERS. Naar de gemachtigde voor de prijzen mede deelt, zal het deh handelaren in brandstoffen tot nader bekendmaking geoorloofd 2ijn bij het aan huis bezorgen van brandstoffen een toeslag van 10 cent per H.L. extra te berekénen. UIT DE TRAM GEVALLEN. Meneer Pietersen is gisteravond uit de tram gevallen. Hij kwam te vallen en verstuikte zijn enkel. Meneer Janssen heeft toen den geneeskundi gen dienst opgebeld, want meneer Pietersen kon niet meer loopen. En terwijl meneer Pietersen daar met zijn verstuikten enkel lag te wachten op de „zieken auto", kwamen er steeds meer menschen bij, die het er allemaal over eens waren, dat het een schandaal was, dat de „ziekenauto" zoo lang op zich liet wachten. Toen de „ziekenauto" dan „eindelijk" aankwam, en meneer Pietersen in de warme, dekens gerold werd. ging er een zucht van verlichting op En toch was de auto reeds vijf mlnuteD na dat ze gealarmeerd was „op de plaats des on- heils". Ziedaar een voorvalletje, zooals er dagelijks in de groote steden geschieden. Als er een ongeluk GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Gistermorgen om half zeven zijn in de on middellijke nabijheid van het station Boxtel twee goederentreinen, ten gevolge van het wei geren der wissels, met elkander in botsing ge komen. De vaart van beide treinen was geluk kig betrekkelijk gering, zoodat slechts enkele wagons ontspoorden en eenige materieele scha de werd aangericht. Persoonlijke ongelukkeu deden zich niet voor. Het treinverkeer uit het Zuiden naar het Noorden v.v. ondervond van het gebeurde, tot dat de opruimingswerkzaamheden haar beslag hadden gekregen, oponthoud. BEJAARDE VROUW BOVEN STOOF IN BRAND GERAAKT. Eergisternamiddag zagen omwonenden van een perceel in de Ankerstraat te Scheveningen rook te voorschijn komen uit het pand. Zfj drongen er binnen en troffen op een stoel in een kamer de 85-jarige weduwe L. v. d. H. geb. K. aan, die daar met een stoof onder de voeten zat. Haar kleeren hadden reeds vlam gevat. De buren doofden de vlammen onmiddellijk met tapijten en dekens. De oude vrouw bleek echter reeds zware brandwonden te hebben opgeloopen. Na dat zij naar het ziekenhuis Zuidwal was overge bracht, is zij daar aan de gevolgen overleden. SIGAREN UIT SLOOTVUIL. De politie te 's-Hertogenbosch heeft proces verbaal opgemaakt tegen een zekeren D., die bezig was sigaren te vervaardigen, waarvan het binnenwerk uit niets anders bestond dan uit blad- en plantenafval, opgediept uit een sloot. Dit goedje had hij op de kachel gedroogd en moest dienen als tabak. Procesverbaal is opge maakt, omdat D. geen tabaksvergunning had. HET TREINONGELUK ONDER VLEUTEN. Eergisteren is in den loop van den dag bij de opruimingswerkzaamheden op het terrein van het treinongeluk onder Vleuten het stoffelijk overschot van den vermisten conducteur Wit kamp uit Utrecht onder de ravage van. staal en ijzer gevonden. KIND NA HET DRINKEN VAN AZIJNEXTRACT OVERLEDEN. Hst tweejarig dochtertje van P. Heeren in de Kromniestraat te Sprundel (N -Br.) wist in een onbewaakt oogenblik een fleschje azijnextract te bemachtigen en zette dit aan den mond. -De gevolgen waren zóó ernstig, dat de dood spoedig intrad. ENGELSCHE BOMMEN. Eergisteravond verschenen enkele Engelsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied. De wei nige bommen, welke zij lieten vallen, richtten slechts een onbelangrijke materieele schade aan. BUITENLANDSCH GEMENGD. KAMEELEN BLOKKEEREN SPOORLIJN IN AFRIKA. Op het traject van San Luis naar Dakar (Fransch West-Afrika) heeft zich een zonder ling spoorwegongeluk voorgedaan. Even voorbij San Luis zag de machinist van een trein het traject versperd door verscheidene groepen kameelen die in wilde paniek tegen den met 80 K.M. snelheid rijdenden trein aanrenden. 13 kameelen werden uiteengereten. De locomotief ontspoorde en eenige reizigers werden licht ge wond. WOLVEN EN NOORD-ITALIÊ. Als gevolg van de hevige koude en de sneeuw stormen der laatste dagen hebben zich wolven vertoond in eenige dorpen van het gebergte in de provincies Trente en Gorizla in Noord-Italië. De boeren hebben drijfjachten georganiseerd en zijn er reeds in geslaagd verscheidene wolven te dooden. DE ROOKER IN BED. Het zou aan de schuld van den logeergast N. H. te wijten zijn geweest, dat in den nacht van 13—14 Juni van het vorig jaar brand ontstond in het café van J. Kolenberg aan den Hooge- woerd te Woerden. De logeergast zou n.l. op bed een sigaret hebben gerookt, een hebbelijk heid, waaraan hij zich meer zou hebben schul dig gemaakt. Doch H. ontkende op den bewusten avond een sigaret te hebben gerookt, en over het ontstaan van den brand kon hij dan ook geen verklaring geven. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde H. echter tot twee maanden gevangenisstraf, maar in hooger beroep meende de adv.-generaal bij het Haagsche Gerechtshof dat geen voldoen de schuld was gebleken aan het ten laste geleg de feit, n.l. schuld aan brand met levensgevaar en gemeen gevaar van goederen, en vorderde vrijspraak voor verdachte. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte vrijgesproken. is gebeurd en een gewonde op hulp wacht, dan is het net of die hulp altijd veel te laat komt.. Ginds in het Oosten, waar het nog; een beetje harder vriest dan hier, liggen ook gewonden op hulp te wachten en zij hebben heel wat erger verwondingen dan meneer Pietersen. Laat de hulp voor deze menschen niet te laat komen. Steunt daarom de Nederlandsche ambulance en stort uw bijdrage op girorekening: 87600, Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken van 23 Jan. 1942, is H. ter Cock, met ingang van 28 Maart a.s., opnieuw tot burgemeester van Wij- dewormer; J. A. Schrander, met ingang van 13 Maart a.s.. opnieuw tot burgemeester van Groo tebroek en F. M. A. J. Ridder van der Schue- ren. met ingang van 19 Februari a.s. opnieuw tot burgemeester van de gemeente Oosterhout benoemd. Aan dr. D G Noordijk inspecteur van net onderwijs in algpmeenen dienst, is rnei ingang van gisteren de persoonlijke titel verleend van raadadviseur bij het departement van opvoe ding, wetenschap en kuituurbescherming.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1