De Japansche opmarsch naar Singapore BINNENLAND De strijd in het Oosten DINSDAG 27 JANUARI 1942 No. 25102 Verduisteren: 82ste Jaargang Verspreide berichten Italiaansch Weermachtsbericht Duitschland volkomen gerust. Hoe staaf het met onze tabak! Nederland heeft meer dan 9 millioen inwoners. 18.18 uur 9.27 uur te. Het legioen staat aangetreden .J De verklaring van dr. van Rappard Gemengd Nieuws LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Telei. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Te#f Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl/rerv.: K Been Lelden De Japanners zijn nog slechts 35 K.M. van het eiland Singapore verwijderd en naderen de stad Johore-Baroe, de achterdeur van de Sin- gapore-defensie. Een steenen dam bij Wood lands verbindt het eiland met het vaste land van Malakka: het eiland is ongeveer 42 K.M lang en 27 KM. breed. De oorlogshaven Singapore wordt als het grootste vlootsteunpunt der Britten beschouwd, de basis bezit een droogdok voor de grootste oorlogsschepen tot 55.000 ton; vier vliegvelden behooren tot de luchtverdediging van het eiland. Talrijke eilanden gelegen in de straat van Jo- hore en Singapore zijn van gecamoufleerde Het D.NB. meldt uit Tokio; De laatste berichten van het front op Ma lakka melden, dat de vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten in den om trek van Kelang groote vorderingen maakt en dat de Japanners in dezen sector snel oprukken. De aan de Westkust optrekkende troepen stonden Zondagmiddag in de buurt van Seng- garang, 15 KM. ten Oosten van Batoe Pahat. Naar Domei meldt, zijn gisteren de strate gisch belangrijke plaatsen Ayer Itam en Kloeang in het centrum van Zuid-Malakka dooi de Japanners ingenomen Volgens een Reuterbericht wordt van Engel- jche zijde officieel bevestigd, dat de Japanners Batoe Pahat hebben bezet. JAPANSCHE LANDING TE KAVIENG. Het keizerlijke Japansche hoofdwartier deelt mede, dat eenheden speciale Japansche marine troepen, welke op 23 Jan. een landing hadden uitgevoerd te Kavleng op Nleuw-Ierland. op 25 Jan. de bezetting van de sectoren rond Kavieng hebben voltooid. EVACUATIE VAN STEDEN OP NIEUW-GUINEA. Naar Associated Press uit Melbourne meldt, wordt de burgerbevolking uit de steden op Nieuw-Gvdnea en uit het binnenland der Sa- lomo-eilanden geëvacueerd, AANVAL VAN CURTIN OP CHURCHILL. Naar Reuter uit Perth meldt, heeft de Australische premier, Curtin, in een radiotoe spraak een scherpen aanval op Churchill ge daan. Hij zeide onder meer, dat geen enkel volk zün lot afhankelijk kan maken van de onfeil baarheid van één man. Ook kan men geen af stand doen van het recht, voor zichzelf te spreken. Het vijandelijk geschut dreunt thans voor eigen poorten en Australië bevindt zich nu midden tusschen de fronten, zoo verklaarde de Australische minister-president. Australië zullen het lijden en de offers van den oorlog niet be spaard blijven, aldus de premier verder. Op het oogenblik worden onderhandelingen gevoerd om Australië de het toekomende plaats in den staf van generaal Wavell te verschaffen. De mee ning van Australië, welks bestaan van den af loop van het conflict in den Stillen Oceaan af hangt, is Churchill en Roosevelt volledig en duidelijk ter kennis gebracht. De Australische regeering heeft, naar Reuter meldt, de feestelijkheden ter herdenking van den 154sten verjaardag der stichting van den staat afgelast. Het Is de eerste keer in de ge schiedenis van Australië, dat deze jaarliiksche feestelijkheden vervallen Australië bereidt zich thans, zoo voegt Reuter hieraan toe, op ern stiger dingen voor. (D.NB.). DE CONFERENTIE TE RIO. Ht D.N.B. meldt uit Rio de Janeiro: Op de Pan-Amerikaansche conferentie is op nieuw een aantal voorstellen aangenomen, waar onder een, waarbij besloten werd de neutrali- teitscommissie te vervangen doqr een inter- Amerikaansche juridische commissie. Verder werd een resolutie goedgekeurd aangaande de regeling der na-oorlogsche problemen, waarbij de Pan-Amerikaansche unie belast wordtmet de bijeenroeping van een inter-Amerikaansche economische conferentie. Het eveneens aanvaar de voorstel, voorziende in de verbetering van de intei>-Amerikaansche verkeersverbindingen, be helst het plan van een Pan-Amerikaanschen autoweg, alsmede uitbreiding van het luchtver- keersnet. Tevens werd de resolutie goedgekeurd tegen het verder voortbestaan van Europeesche strafkolonies in Amerika. Een voorstel tot in stelling van een lnter-Amerikaanschen verdedi- glngsraad met zetel te Washington werd even eens goedgekeurd. Het voorstel tot aanvaarding van de beginselen van het Atlantische statuut door de Amerikaansche landen werd verder aan besprekingen onderworpen, daar vooral Brazilië. Chili en Argentinië een afwijkende meening in deze kwestie hebben Het voorstel tot verbreking van elke radioverbinding met de mogendheden van de spil werd aangenomen met de stemmen van Brazilië en Chili tegen. (Opmerkelijk ls. dat Brazilië en Chili zich tegen den wil van de Vereenigde Staten verzetten). De volgende resolutie werd aangenomen: ,.De derde vergadering der ministers van bui- tenlandsche zaken der Amerikaansche republie ken besluit, kennis te nemen van den inhoud van het Atlantische statuut en jegens den pre sident der Vereenigde Staten haar voldoening er machine-geweernesten en kustafweergeschut voorzien. Zwaar kustafweergeschut is opgesteld bij Tsjangi en Pasir-Panjang, met een draagwijdte van 35 K.M De stad Singapore telt 700.000 in woners en is verdeeld in een Chineesch en Europeesch stadsgedeelte; straatwegen verbin den onderling de militaire emplacementen. Verder bevinden zich op het eiland onder- grondsche oliedepots en waterreserves. Het eiland Blakang Mati ten Zuiden van Sin gapore is zwaar versterkt om de talrijke dokken en herstelplaatsen van Singapore te bescher men. over uit te spreken, dat in het document de beginselen zfjn opgenomen, die een deel vormen van het erfdeel, waarop Amerika fecht heeft, overeenkomstig de overeenkomst in zake de rechten en plichten der staten, welke werd ver kondigd op de zevende Pan-Amerikaansche con ferentie in het jaar 1933." Ook de voorstellen in zake uitbreiding der be handeling als niet-oorlogvoerende tot staten buiten het Amerikaansche continent werden in dien gewijzigden vorm aangenomen, dat alle Amerikaansche staten, die zich in staat van oorlog met niet-Amerikaansche landen bevin den, als niet-oorlogvoerend beschouwd dienen te worden. Bovendien wordt aanbevolen, „dat bijzondere faciliteiten verleend zullen kunnen worden aan die landen, die in den crisistoestand van dit oogenblik, volgens het oordeel van elke regeering afzonderlijk, bijdragen tot de verdedi ging der belangen van dit halfrond." Eenige wijziging onderging voorts de resolutie over de betrekkingen tot de bezette landen. Men besloot namelijk, de betrekkingen met die re geeringen te handhaven, die „voor haar natio nale souvereinltelt strijden." Voorts werd een resolutie aangenomen, welke het Amerikaanschen landen verbiedt, de beharti ging op zich te nemen der belangen van landen buiten het Amerikaansche continent, die zich met Amerikaansche landen in oorlog bevinden. DIRECTEUR-GENERAAL BB.C. VRAAGT ONTSLAG. De directeur-generaal van de British Broad casting Company heeft, volgens den Britschen berichtendienst, zijn ontslag aangeboden, dat door de regeering is aanvaard. Besloten is zijn functie door twee directeuren-generaal te laten uitoefenen (A.NP.). IJSLANDSCHE REGEERING AFGETREDEN. Het A.NP. meldt uit Kopenhagen: De IJslandsche concentratieregeering is. naar de Deensdhe regeering telegrafisch werd mede gedeeld, afgetreden. Dit besluit houdt verband met het aftreden op 17 Januari van den mi nister van buitenlandsche zaken en sociale voorzieningen. Stefansson. Het ministerie was Het opperbevel van de Itallaansche weer macht meldt: De in het gebied ten Noord Oosten van Age- dabia opereerende gemotoriseerde en pantser strijdkrachten van de spil hebben gisteren ster ke Engelsche pantserformaties aangevallen en haar zware verliezen toegebracht, '38 kanonnen en 96 tanks en pantserauto's, onder welke eeni ge van het nieuwste Amerikaansche type. 13 vliegtuigen, een groot aantal vrachtauto's en zeer groote hoeveelheden munitie en oorlogsma teriaal werden, naar wordt geconstateerd, op dezen zegevierenden dag vernield of buitge maakt. De nederlaag van den tegenstander, welker omvang nog schijnt toe te nemen, heeft onzen afdeelingen uiterst geringe verliezen gekost. De vijandelijke verliezen bedragen van 21 tot 25 Januari in totaal 118 stukken geschut, 239 tanks en pantserauto's, 28 vliegtuigen, ruim 1000 ge vangenen en oorlogstuig, zooals vrachtauto's, in zeer groote hoeveelheid. Zware zandstormen hebben het Italiaansche en het Duitscbe lucht- wapen verhinderd den landstrijdkrachten hun op de vorige dagen verleende hulp ten deel te doen vallen. Een Hurricane werd neergeschoten. Drie van onze toestellen zijn niet op hun steun punten teruggekeerd. Een nieuw groot konvooi is ondanks felle en nadrukkelijke tegenactie van den vijand in Li- bye aangekomen. Een der talrijke schepen van het konvooi werd getroffen en ging vervolgens onder. Het schip had troepen aan boord, die bijna alle op in konvooi varende torpedoboot- jagers konden worden overgenomen, en die even eens op de plaats van bestemming zijn aange komen. De andere schepen en de konvooieeren- de vaartuigen hebben niet de minste schade op- geloopen. Een van onze duikbooten is niet op haar steunpunt teruggekeerd. De doelen op Malta zijn met bommen van alle kalibers aangevallen. Er ontstonden groote branden en aanzienlijke vernielingen. Van Italiaansche militaire zijde wordt mede gedeeld. dat het plotselinge tegenoffensief der Italiaansch-Duitsche strijdkrachten in Noord- Af rika den vijandelijken opmarsch in de war heeft gestuurd. De gemotoriseerde afdeelingen, die na het overwinnen van een eersten tegenstand een bres in de vijandelijke- gelederen hadden geslagen, zijn met haar voorhoede diep in de stellingen van de Engelschen doorgedrongen. Het is nog niet duidelijk, wat er van het machtige Engelsche leger is geworden. Dit le ger, dat met groote inspanning en offers de te rugtrekkende strijdkrachten der As op den voet was gevolgd en duidelijk te kennen had gege ven, dat het Tripolitanië wilde veroveren, Ls door de plotselinge reactie der Duitsch-Italiaansche divisies gedwongen tot een overhaasten terug tocht. De Britsche troepen strijden manoeu vreeren nu om het gevaar, dat hen bedreigt, af te wenden, waardoor een toestand is ontstaan, die belangrijk verschilt van de beloften welke het Engelsche publiek zijn gedaan. Van belang zijn ongetwijfeld ook de verander de omstandigheden in de Middellandsche Zee, waar Engeland nog minder dan tevoren in staat is op te treden tegen vloot en luchtmacht van de As. In ieder geval is gebleken, dat de Duitsch- Italiaansche strijdkrachten na zware gevechten twee maanden haar volledige gevechts kracht hebben behouden. Men bevindt zich thans wellicht op een zeer belangwekkend keerpunt in den langdurigen strijd om de heerschappij in de Middellandsche Zee. Deze strijd kan zijn invloed heb jen op het verloop van den geheelen oorlog, want herhaal delijk heeft dit torlogstooneel alle krachten van den vijand geëischt en steeds weer een reusach tig verbruik van vijandelijk materiaal ten ge volge gehad. Aan dit front vechten de strijdkrachten van Engeland, de Dominions, de Vereenigde Staten en wat Engeland nop meer te hulp heeft geroe pen. Hier heeft Engeland een groot deel van zijn oorlogskracht verbruikt, waarbij het andere fronten verwaarloosde. sedert het voorjaar van 1939 ln functie. Om trent het aftreden van Stefansson wordt ge zegd, dat dit een gevolg is van de toenemende duurte en het loonvraagstuk op IJsland, die grootendeels voortvloeien uit de bezetting door Britsche en Amerikaansche troepen. De moei lijkheden in den boezem der regeering begon nen reeds in den herfst.: toen minister Jo hansson tot tweemaal toe met zijn ministerie wilde aftreden. Beide malen gelukte het echter den rijksbestuurder Björnsson de regeering te bewegen haar werkzaamheden voort te zetten. FRANSCHE STAATSRAAD NAAR PARIJS. °°1 is te Vichy medegedeeld, dat de staatsraad 1 Maart definitief naar Parijs zal verhuizen. (D.N.B.). Het ANP meldt uit Berlijn: Van Sovjet-zijde zijn berichten gepubliceerd over een bolsjewistische overwinning in den sector tusschen Chol.n en Toropts. In bevoegde kringeD der Duitsche hoofdstad worden deze berichten beschouwd als een nieuw bewijs, dat het Sovjet-commando niet in staat is geweest, uit het verloop van de gevechten in den zomer en den herfst de juiste conclusies te trekken. Men gaat zelfs in Berlijn zoo ver, dat men deze nieuwe overwinningsberichten der bolsjewisten interpreteert als een teeken te meer, dat het Sovjetcommando nog steeds geen overzicht heeft over het geheele front, laat staan over den totalen oorlogstoestand of dat de Sovjet-leger leiding nog steeds niet haar wil heeft kunnen doorzetten tegenover de zuiver politieke doel- matigheidsoverweginr van de propaganda-ma- chinerie van Koejbysjew. In Berlijn ziet men leer dan ooit de gebeur tenissen aan de fronten, in het bijzonder in het Oosten, kalm tegemoet. Van militaire zijde wordt ."econstateerd, dat de toestand aan Ih* Oostelijke front een toestand is, die door de Duitsche militaire leiding systematisch tot stand is gebracht. De bolsj wisten hebben tot dusverre ondc. iks de door hun propaganda geuite bewe ring van het tegendeel, op geen enkel punt v het frnnt een „grooten aanval" trachten te on dernemen, wanneer men daaronder verstaat het in den strijd brengen van verscheidene legers in een bepaalden sector van het front, met de be doeling door de strijdkrachten van den tegen stander heen te breken en het vijandelijke front dan aan de flanken op te rollen. De nieuwe beweging der bolsjewisten uit het gebied ten Zuiden van het dichtbevrcren Seliger meer is niet eens een- aanval met operatieven zin. Er zal blijken, dat ook hier het terugtrekken van de in dit gebied strijdende zwekkere Duit sche strijdkrachten stematisch is. De bolsje wisten mogen hier spréken van een herove ring" van een terreinstrook ter diepte van on geveer 80 kilometer, het oogenblik zal komen, waarop zij erkennen, dat hun „aanvalstop" in een luchtledige ruimte hangt en dat hun divi sies, die nu moeten volgen, plotseling van den aardbodem verdwenen zijn, omdat de tegenstan der hun in zekeren zin een „zwak punt" heeft opgedrongen. Aangezien de Duit-sche leiding „edert het begin van den oorlog steeds geweigerd heeft de mili taire leiding va>-> den tegenstander te onder schatten, gelooft men in Berlijn ook niet, dat de verantwoordelijke Sovjet-generaals overtuigd zijn van deze „overwinning". Twee feiten moe ten verantwoordelijk gesteld worden voor dit overwlnningsbericht der bolsjewisten: het feit van de mislukking van alle Engelsche militaire verwachtingen in Noord-Afrika, et "erschijnen van Duitsche duikbooten voor de poorten van New-York en voorts de daaruit voortvloeiende groote ongerustheid in het Britsche Rijk. Een voorgespiegelde (ro te Sovjet-overwinning moet nu dit 'age punt van den Britschen oorlogs- stemmingsbarometer helpen overwinnen, een „overwinning", die niet eens het karakter neeft van een beperkt succes, maar die de kiem in zich draagt van een nieuwe nederlaag. DIT JAAR ZAL ALLES OP ZIJN. Door het ANP is te bevoegder plaatse de vraag gesteld: „Hoe staat het met onze tabak?" Het antwoord hierop luidde dat het perspectief slecht is. Vast staat, dat er weinig kerf- m sigarettentabak is, de laatste van niet al te beste kwaliteit. Wel is er nog eenige aanvoer van het nabije Oosten, maar het ransport gaat uiter aard ni c. vlot. Voor sigaren zijn de kwantiteiten aan tabak sterk verminderd en de kwaliteiten konden - enmin gehandhaafd worden. De aan de fabrieken toegestane productie is reeds lang belangrijk teruggebracht. Wy zijn thans aange wezen op een productie va.i iets meer dan 25% van het verleden. Ieder kan uit deze gegevens de voor de hand liggende conclusies trekken. Men zal zich in het rooken steeds meer moeten beperken. De gedragslijn van het Rijksbureau voor Ta bak heeft met de feiten rekening te houden, maar tracht niettemin o lang mogelijk met het nog beschikbare materiaal toe te komen. Loopt het met den te verwachten import van grond stoffen niet al te ongunstig, dan mag worden aangenomen, dat met de vervaardiging van rookartikelen nog zal kunnen worden doorge gaan tot ongeveer tegen het einde van dit jaar. Voor de onderscheidene soorten kan de eind- termijn iets verschillen, maar in doorsnee zal de afloop wel tegen het eind van 1942 kunnen worden gesteld. Men heeft'in verband met de distributie van rookartikelen reeds meermalen gesproken van de invoering van een rookerskaart. Deze kwestie is echter niet zoo eenvoudig als velen wel den ken. De invoering hiervan zou allerlei misstan den, die men juist tracht te vermijden, met zich brengen. Ook het instellen van een klanten kaart is, ook omdat dit systeem onbillijkheden met zich brengt, door het Rijksbureau verboden. HET BEREIKEN VAN DEZE GRENS WAS NIET REGISTREERBAAR. Door de Nederlandsche Radio Omroep werd gisteravond een reportage gegeven van een ge fingeerde gebeurtenis, en wel de aangifte van de geboorte van den negenmillloensten inwoner van Nederland. Gefingeerd was deze gebeurtenis in zooverre, dat de plechtige aangifte van dezen belangrijken Nederlander nimmer heeft kunnen plaats vinden, ten eerste door de omstandigheid dat onmogelijk vooruit te voorspellen is in wel ken uithoek van het land het heugelijke feit plaats zal vinden, en ten tweede, omdat deze negenmillioenste Inwoner niet alleen door ge boorte, maar evengoed door vestiging bepaald kan worden. De heer J. C. Lentz hoofd van de rijksin spectie van de bevolkingsregisters, heeft bij deze reportage bekend gemaakt, dat re^ds omstreeks Sinterklaas 1941 de overschijding van de negenmilliocn inwoners van Neder land plaats vond. Eerst over enkele maan den zal men meer nauwkeurig de periode van twee of drie dagen kunnen vaststellen, waarop de Nederlandsche bevolkingsboek houding 9 millioen persoonskaarten in haar registers had staan. Het Centraal Bureau voor de Statistiek was bereid enkele inlichtingen te verstrekken over de weg, die de bevolking van Nederland heeft afgelegd om deze mijlpaal te bereiken. Over de bevolkingstoename van 8 op 9 mil lioen heeft Nederland tien jaar en 2 a 3 maan den gedaan. In 1931 was ons bevolkingscijfer 8 millioen. In 1844 bedroeg het 3 millioen. De vol gende millioenen werden volgemaakt respectie velijk in 1879. 1897. 1911 en 1922. Thans is de bevolkingsdichtheid van Nederland gestegen tot 271 per vierkante kilometer. België alleen heeft een grootere dichtheid, die in 1936 reeds 272 bedroeg. LEVENSLOOP VAN GENERAAL J. C. PABST. Generaal J. C Pabst, die Nederlandsch gezant te Tokio was en aldaar is overleden, werd 8 Maart 1873 te 's-Gravenhage geboren. Hij werd aan de Militaire Academie te Breda opgeleid tot officier en vertrok na zijn aanstelling als 2e luitenant der artillerie naar Ned. Oost-Indië Tevoren had hij een cursus voor krijgskundige studiën aan de hoogere krijgsschool te 's-Gra- venhage gevolgd. Van 1910 tot 1916 was de heer Pabst als mi- Utair attaché verbonden aan de gezanschappen te Tokio en te Peking. In 1920 werd hü benoemd tot inspecteur der artillerie en hoofd der 3e afdeeling van het departement van oorlog te Bandoeng. De heer Pabst, die inmiddels de overige mili taire rangen had doorloopen, werd in 1923 be vorderd- tot generaal-majoor, terwijl hem met ingang van 17 April van dat jaar, tegelijk met zijn benoeming tot gezant te Tokio, een eervol ontslag uit den militairen dienst werd verleend. De heer Pabst was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de orde van Oranje-Nassau, 3e klasse der orde van den gulden rijsthalm van China en grootkruis in de orde van de rijzende zon van Japan. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 14.29 uur en gaat morgenochtend om 6.08 uur onder. In het filmjournaal van deze week heeft mew het kunnen zien: het legioen staat aangetreden. Hollandsche mannen hebben reeds de straffe Duitsche militaire opleiding gehad en zijn nu volledig geoefend om Ingezet te worden in den strijd tegen het bolsjewisme, een strijd, dien zij vrijwillig gekozen hebben, omdat zij er van overtuigd waren, dat het hun plicht was. Het legioen staat aangetreden. Maar ook de Nederlandsche Ambulance staat aangetreden. Ook hier hebben de mannen, dok toren, zoowel als ziekenverplegers een straffe militaire scholing achter den rug. Want het kon wel eens noodzakelijk worden, dat zij met de wapenen in de vuist de aan hun zorgen toever trouwde gewonden moeten verdedigen tegen lafhartige overvallen van de sovjets. Een ge weldige en opofferende taak heeft de Neder landsche Ambulance op zich genomen. Maar zij heeft dit gedaan, omdat zij weet, dat het grootste deel van het Nederlandsche volk achter haar staat. Met dezen moreelen steun zal zij deze zware taak tot een goed einde weten te brengen. Doch ook materieele steun is noodig. Daarom zal, als de ambulance eenmaal uitgereden is. uw steun noodig blijven. Maak er dan een ge woonte van van tijd tot tijd een bijdrage te storten op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Graven hage. DE BENOEMING VAN DEN HEER WALRAVEN. Tot hoofdcommissaris van politie te Arnhem. De persdienst van de N.S.B. meldt: De bij* verordening van den Rijkscommissaris tot hoofdcommissaris van politie te Arnhem be noemde heer C. Ch. Walraven werd geboren in 1882. Na aanvankelijk de opleiding tot offi cier der infanterie te hebben gevolgd, veran derde hij van richting en nam hij de studie voor inspecteur van politie op. Daarop volgden in Augustus 1903 zijn benoeming als zoodanig te Tiel, in Mei 1909 te Nijmegen en in Mei 1912 te Rheden, met standplaats Velp. Aldaar reor ganiseerde hij den politiedienst op voortreffe lijke wijze. Op 13 Augustus 1917 werd hij benoemd tot commissaris van politie te Sneek, alwaar hij eveneens een grondige reorganisatie verwezen lijkte en in Maart 1922 tot commissaris der rijkspolitie. De heer Walraven richtte in 1924 de vrijwil lige verkeersinspectie in Noord-Holland op, waardoor verbetering der plattelandspolitie werd bereikt. Daarop volgde in Januari 1941 zijn benoeming tot commisaris van politie te 's-Gra venhage. tevens waarnemend hoofdcommissaris aldaar. HiJ was gedurende vele jaren lid der examencommissie voor Inspecteur van politie en agent van politie. Voor bijzondere werkzaamheden, verricht bij de opsporing van daders van belangrijke dief stallen in Rheden en elders, verkreeg hij in November 1916 een eervolle vermelding en bij zondere tevredenheidsbetuiging van den mi nister van Justitie. Hij is ridder in de orde van Oranje-Nassau. Gedurende langen tild ls hij lid der N.SB. Na de oprichting van het rechtsfront was hij een tijdlang leider van de afdeeling b (politie). VRIJDAG CREMATIE VAN Dr. Ir, PHILIPS. De crematie van het stoffelijk overschot van dr lr. G. L F. Philips, den grondlegger van het Philipsconcern, zal geschieden a.s. Vrijdag op Westerveld na aankomst van trein 12.46 uur. KORTING OP VERDIENSTEN VOOR DEN STEUN. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken maakt bekend, dat hij. gelet op de buitengewone omstandigheden, aanleiding heeft gevonden goed te keuren, dat alle ver diensten, verband houdende met werkzaamhe den. welke buitenshuis worden verricht uit sluitend gedurende de huidige sneeuwperlode bij de berekening van den steun niet voor 2/3, maar slechts voor 1/3 behoeven te worden ge kort. Van bevoegde zijde deelt men ons mede. dat naar aanleiding van de vergadering van leden der vroegere N.S.N.AP., die Zaterdag in Den Haag heeft plaats gehad, onjuiste voorstellingen in een deel van de pers zijn verschenen. Dr. Van Rappard heeft zich solidair verklaard met de beginselen van de N.SB. en met haar poli tiek, gelijk die nog eens zijn bevestigd ln de Utrechtsche rede van Mussert van 14 December j.l. Dientengevolge heeft dr. Van Rappard Za terdagavond de leden der vroegere N.S.N.AP. opgewekt zich-onder de leiding van Mussert te scharen. Dit beteekent echter geenszins een fusie van den N.S.B. en de N5N.AP. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE BOXTEL. Zaterdagavond is ondei Boxtel mr. H. Wage naar, secretaris van de Kamer van Koophandel voor 's-Hertogenbosch en omstreken, met zijn auto op een onverlicht op den weg staanden trailer gereden. Een ijzeren balk, welke achter uit den vrachtwagen stak, drong door de voor ruit en raakte mrè Wagenaar in het gezicht, waardoor hij een oog zal moeten missen. Zijn echtgenoote, die naast hem zat, liep een zware hersenschudding op. In het ziekenhuis te Boxtel werden beiden op genomen. Ter verdere behandeling is mr. Wa genaar echter in den loop van Zondag naar het Groot fciekengasthuis te Den Bosch ver voerd. AAN BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Gisteren is te Rotterdam de 37-jarige mej. G Kok. die Vrijdag ji. in haar woning aan den Bergslngel. toen zij zich nabil een brandend electrisch kacheltje waschte, ernstige brand wonden had opgeloopen, ln het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1