MAANDAG 26 JANUARI 1942 No. 25101 Japansche successen aan alle fronten Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Nationaal-socialistische eenheid in Nederland Verduisteren 82ste Jaargang Op Malakka Aanvallen op Ned.-Indië Portugeesche troepen naar Timor r~ De conferentie van Rio N.S.B. en N.S.N.A.P. vereenigd Dr Freisler in ons land 18.16 uur 9.29 uur Herderlijk schrijven van Roemeenschen legerbisschop EERSTE BLAD Italiaansche Weermachtsberichten STADSNIEUWS Hoofdcommissaris van Arnhem LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef Directie en Administratie 25041 (2 lynen» Gironximmer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl/'erv.: K Been. Lelden Op Malakka rukken de Japansche troepen steeds verder Zuidwaarts. De Britsche troepen zijn in vollen aftocht naar Johore Baroe. voor zoover zij althans aan de Japansche omsinge lingspogingen ontkomen, aldus het D.N.B. De Japansche luchtmacht bombardeert de wegen, waarlangs de vijand terugtrekt, benevens de vesting Singapore. Reeds 28 luchtraids zijn op Singapore onder nomen, waar groote schade is aangericht. 68 Britsche vliegtuigen werden vernield, 554in de lucht, 13 op den grond. De belangrijke plaats Mersing. aan de Oost kust van Malakka, is, naar verluidt, door Ja pansche troepen bezet. IN BIRMA. In Birma zijn de Japanners nog steeds in opmarsch naar Rangoon, dat uit de lucht is aangevallen. Naar Associated Press uit Rangoon meldt, hebben de Japanners twee koopvaardijschepen in de Golf van Bengalen tot zinken gebracht en de overlevenden in Birma aan land gezet. Men neemt aan, dat de aanval is uitgevoerd door een Japansche duikboot. In den sector Birma en Zuidwest-China wer den in de periode van 15 tot. 23 Januari dooi de luchtmacht, van het Japansche leger 37 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 13 op den grond vernield. Onmiddellijk na een oorlogsverklaring van de Thailandsche regeering aan Groot-Brittan- nië en de Vereenigde Staten is aan het Thai landsche leger, dat sedert meer dan een maand de grens te zamen met het Japansche leger verdedigt, bevel tot oprukken gegeven. Het Thailandsche leger is gisteren des middags door zijn opmarsch op Birmeesch gebied het offen sief begonnen. OP DE PHTLÏPPIJNEN. Op de Philippijnen worden de gevechten tegen de ingesloten Amerikaansche strijd krachten met onverminderde hevigheid voort gezet. Vliegtuigen en oorlogsschepen grijpen herhaaldelijk in den strijd in en bestoken vooral de stellingen op het Zuidelijke deel van het schiereiland Balanga, alsmede de vesting Cor- regidor. Het Japansche hoofdkwartier heeft in een overzicht medegedeeld, dat de Japansche troe pen op de Philippijnen, nadat zij de rivier Ma- taog waren overgestoken, het plaatsje Abuca hebben ingenomen en den vijand verder naar het Zuiden hebben gedrongen. Andere afdee- lingen hebbensterke stellingen van den vijand in het gebiedvan Kauban doorbroken en be vinden each eveneens op weg naar het Zuiden. Domei meldt nog, dat de Japansche troepen met steun van de luchtmacht vijandelijke stel lingen aan den voet van den berg Nat.ib op het schiereiland Batan hebben bezet. Het Japansche hoofdkwartier heeft gister nacht in een overzicht bekend gemaakt, dat vliegtuigen van het Japansche leger een aanval hebben ondernomen op Palembang op Sumatra. Domei deelt ter aanvulling hiervan het vol gende mede: Nadat de Japansche luchtmacht eenige dagen geleden had vernomen, dat op het vliegveld Palembang verscheidene vliegende forten en meer dan 24 Curt.iss-Hawks der Ne- derlandsch-Indlsche luchtmacht aanwezig wa ren, ondernam zij Donderdag een vernietigen den aanval. Ofschoon ongeveer 15 jagers ter verdediging waren opgestegen, wierpen de Ja pansche bommenwerpers een regen van bri santbommen op het vliegveld en vernielden verscheidene op den grond staande toestellen, waaronder een vliegend fort Vijandelijke jagers achtervolgden de Japansche bommenwerpers op hun terugtocht naar hun basis ten Noord westen van Singapore. Drie vijandelijke jagers werden met zekerheid, twee andere waarschijn lijk neergeschoten. In een ander overzicht van het Japansche hoofdkwartier wordt o.m. gezegd: „De Japansche troepen, die op het eiland Ta- rakan aan land gezet zijn, hebben het eiland van de overblijfselen van de vijandelijke troe pen gezuiverd en een aantal olievelden bezet." „In het frontbericht van Borneo wordt ge zegd. dat de Japansche troepen, die Koeching bezet hebbpn, hun aanvallen op de Nederlandsch Indische troepen aan de Nederlandsch-Indi- sche-Britsche grens od Borneo voortgezet heb- be nen dat zij de stad Pisang hebben bezet. Het te Batavia uitgegeven legerbericht ver meldt, dat de Japanners geland zijn te Balik Papan aan de Oostkust van Borneo en te Ken- dari op Celebes. Het legerbericht voegt hieraan toe. dat de Nederlandsch-Indische troepen ver zet geboden hebben. Er zijn evenwel geen bij zonderheden bekend. De laatste dagen is boven de uiterste randgebieden van de Nederlandsch- Indischen archipel een aanzienlijke activiteit van de Japansche luchtmacht gerapporteerd. De kanselarij van den Portugeeschen minis ter-president publiceert de volgende mededee- ling: Ingevolge de met de Britsche regeering ge voerde besprekingen krijgen de reeds te Louren- co Marques gereed staande troepen bevel, zich in te schepen naar Timor om de verdediging van het Portugeesche deel van het eiland^ op zich te nemen. Het transportschip „Joao Belo" zal door een oorlogsschip worden begeleid. De te Lissabon verschenen bladen publiceeren bovenstaande bekendmaking op een in het oog loopende plaats. De „Diario da Manha" merkt ten aanzien ervan op, dat dit bericht voor het Portugeesche patriotisme bijzonder aangenaam is; Men kan er uit zien. dat het betreurenswaar dige incident van Timor een bevredigende op lossing nabij is. Het land heeft op het woord en het beleid van Salazar vertrouwd en het heeft, naar men ziet. hieraan goed gedaan. In soortgelijken zin schrijven ook de andere bla den. (D.N.B.) AUSTRALIË MOBILISEERT. Naar de Associated Press uit Melbourne meldt, heeft de Australische minister van oorlog, Forde last gegeven tot mobilisatie van het binnen- iandsche leger en tot bespoediging der oproe ping van gehuwde mannen onder de 35 jaar en ongehuwde mannen onder de 40 jaar. Volgens den Londensche nieuwsdienst schrijft de Times, dat Churchill den Australischen mi- nister-president, Curtin, beloofd heeft, dat de regeering het verzoek van Australië om meer vliegtuigen en oorlogsmateriaal en om het op richten van een oorlogskabinet van het empire en van een „oorlogsraad der geallieerden in den Stillen Oceaan" zorgvuldig in overweging zal nemen. (D.N.B. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: Op verscheidene plaatsen in den cen- tralen sector van het Oostelijke front, hebben onze troepen met succes aanval len ondernomen en den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. In het hooge Noorden wer den gedeelten van den Moermanspoor weg "door bomtreffers vernield en een fabriek zwaar getroffen. De sovjets ver loren gisteren 27 vliegtuigen, terwijl slechts één eigen vliegtuig vermist wordt. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft de luchtmacht overdag ravitaillee- rlngsbedrijven In de haven van Great Yarmouth alsmede een vliegveld in Schotland gebombardeerd. Voor de Noor- sche kust heeft een mijnenveger een vij andelijke duikboot door middel van diep tebommen beschadigd. Zooals reeds in een extrabericht is meegedeeld (en door ons in een deel der oplaog gepubliceerd. - Red. L.D.) hebben Duitsche duikbooten bij haar eerste op treden in Noord-Amerikaansche en Ca- nadeesche wateren de vijandelijke verzor gingsscheepvaart zware schade toege bracht. Vlak voor de vijandelijke kust brachten zij 18 koopvaardijschepen van 125.000 b.r.t. in totaal tot zinken. Nog een schip en een bewakingsvaartuig wer den getropedeerd. Bij deze gevechten heeft zich vooral de duikboot van den luitenant ter zee eerste klasse Hardegen onderscheiden. Zij bracht alleen 8 sche pen van 53.000 b.r.t., waaronder 3 tank schepen voor New-York tot zinken. In Noord-Afrika had de aanval der Duitsch-Italiaansche snelle formaties, ge steund door gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers ook verder een geslaagd verloop. Sterke Britsche strijdkrachten werden tot voorbij Agedabia in Ooste lijke richting teruggedrongen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebbende aanvallen op militaire doelen op het eiland Malta met goed gevolg voortgezet. En Zondag: „Aan het Oostelijke front duren de ge vechten bij felle koude voort. Bij het af weren van een vijandelijken aanval in het gebied ten Zuidoosten van Charkof zijn verscheidene Sovjet-pantserwagens stukgeschoten. Aan het Karelische front hebben Duitsche en Finsche luchtstrijd krachten den vijand aanzienlijke verlie zen aan menschen en materiaal berok kend. In de wateren bij het Visschers- eiland is een klein transportschip door bommen tot zinken gebracht. Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, heeft de aanval der Duitsch Italiaansche afdeelingen in Noord-Afri ka tot een volledig succes geleid. Ten Noordoosten van Agedabia zijn sterke Britsche strijdkrachten met zware ver liezen verslagen en In Noordoostelijke richting teruggeworpen. Talrijke gevan genen vielen ons in handen. 143 pantser wagens en 80 stukken geschut werden buitgemaakt of vernield. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben de installaties der vliegvelden Luka en Halfar op Malta met zware bommen be stookt. Tusschen 17 en 23 Januari heeft de Sovjet-luchtmacht 110 vliegtuigen verlo ren, waarvan er 59 in luchtgevchten en 17 door luchtdoelgeschut werden neerge haald. De rest werd op den grond ver nield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 16 Duitsche vliegtuigen verloren." Nadat te Rio de Janeiro een compromis was bereikt inzake het afbreken der diplomatieke betrekkingen met de as-mogendheden over de waarde daarvan valt nog weinig te zeggen! heeft de economische commissie der Pan- Amerikaansche conferentie het voorstel tot ver breking van de economische en financieele be trekkingen der Amerikaansche landen met de As-mogendheden aangenomen. (Uit di tbericht blijkt, zoo teekent het. A.N.P. hierbij aan. dat de Amerikaansche republieken in dit opzicht heb ben moeten zwichten voor den door de V. S. uitgeoefenden druk). Naar verluidt hebben Chili en Argentinië slechts met zekere beperkingen toegestemd in het voorstel. De juiste formuleering van deze beperkingen is nog niet bekend. Het besluit beveelt aan in de Amerikaansche republieken maatregelen te treffen om de eco nomische en financieele transacties te verhinde ren, welke tegen de veiligheid van het Westelijk halfrond gericht zijn. Voorts spreekt het besluit van aanvullende maatregelen, v/aarvan het doel is het geheele economische en financieele ver keer tusschen het Westelijk halfrond en de sta ten, die tot het driemogendheden-pact zijn toe getreden. alsmede het door deze staten be- heerschte gebied, te verbreken. Ten slotte eischt de resolutie toezicht op alle economische en fi- In een drukbezochte samenkomst, Zater dagnamiddag in de groote zaal v. d. Haag- schen Dierentuin gehouden, is besloten tot fusie tusschen de N.S.B. en de N.S.N.A.P. met dien verstande, dat de leden van laatst genoemde party zich voortaan scharen on der de gelederen van ir. A. A. Mussert. den leider van de sedert half December j.l. eenige in Nederland toegelaten staatkundige for matie: de N.S.B. Verscheidene vooraanstaande nationaal-socia- listen, ook van Duitsche zijde, woonden deze belangrijke samenkomst bij, die zich kenmerkte door groot enthousiasme. De heer J. Hepp, een van de organisatielei ders der N.SH.AP., opende deze vergadering met amorden van welkom en van herinnering aan den 'tienjarigen strijd voor de nationaal- socialistische beginselen hier te lande en aan het teit, dat sinds Mei 1940 ons land is getrok ken in de sfeer van het nationaa\-socialisme. De heer C. Thoen, mede-lid van de landelijke leiding der N.S.N.A.P., hield vervolgens een korte rede, waarin hij opmerkte, dat de tijd, dien wij beleven, een der grootste en gewich tigste onzer geschiedenis is. Geschiedenis beleven, dat beteekent voor al les een deelneming aan den eeuwigen strijd, hetzij als medestrijder dan wel als tegenstander. Dat waren voor tw eduizend jaar de Romeinen zich goed bewust, toen zij den internationalen rechtsregel stelden: Wij kennen slechts bondge- nooten of vijanden. Een middenweg is er niet. Met zeer veel recht mag Duitschland, mag het Duitsche rijk thans aan de volkeren van Europa dienzelfden eisch stellen. In den strijd tegen den grootsten vijand van de Europeesche kuituur, het bolsjewisme, dat gereed stond Europa te ver nietigen, vecht het Duitsche rijk niet meer al leen. De Duitsche revolutie is een Europeesche revolutie geworden. Zooals het Duitsche volk tot een eenheid werd gesmeed, zoo moet Europa één worden in levenswil. Gelijk eens Adolf Hitler met ijn bruine soldaten voor het geheele Duit sche volk streed, zoo vecht thans het Duitsche volk onder het ordenend genie van Hitier voor alle volken van Europa. Een nieuwe periode in de geschi lenis is aangebroken: die van de volksche verheffin gen, waardoor eeuwenlange samenwerking zal leiden tot vrede en welvaart. Zij, die blind waren of blind wilden zijn, heb ben ons volk geregeeerd, zij hebben ons volk wil len maken tot een volk der reactie. Wij weten nu dat de geschiedenis geen mede- doogen heeft voor volken, die zich lieten verlei den. door Minden te worden geregeeerd. Voor ons volk heeft de leider der N.S.B. in algemeen verstaanbare woorden de zuivere waarheid gesproken en de politieke realiteit in zijn belangrijk artikel „Van de Grebbe tot den Oeral geopenbaard. Wat Mussert ons volk toeroept, dat moeten honderdduizenden herhalen, zoo lang totdat millioenen Nederlanders het weten: niet aan de Grebbe was ons volk in gevaar, neen, geheel Europa stond bloot aan het gevaar van het bolsjewisme: aan den Oeral zullen wij ons volk verdedigen. In het uur van onzen grootsten nood heeft de leider der N.S.B. de verlossende daad verricht en den eenigen weg gewezen, die ons volk veder de mogelijkheid biedt, ons denken, ons gevoelen en onzen wil in dezen grooten tijd in te schakelen, om te zamen met het Duitsche volk te strijden voor een nieuw Europa. Hierna sprak dr. E. H. van Rappard, die o.a. het volgende zeide: Kameraden! ~Tet is u allen bekend, dat op den 14en Decem ber jJ. vorige jaar ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de r.SJB. door den Rijkscom missaris besluiten bekend gemaakt zijn, die een geheel nieuwe situatie ten aanzien van de bin- nenlandsche politiek geschapen hebben. Op dien dag heeft de Rijkscommissaris name lijk als eenige partij, die in de toekomst den po litieleen wil in Nederland zal vormen, de N.S.B. aangewezen. Tegelijk heeft de Rijkscommissaris verklaard, dat op dit uur der beslissing voor geheel Europa, dat ook het uur der politieke beslissing in Ne derland is, diegene, die nog niet iet of zien wil, uitgeschakeld wordt. Deze verklaringen van den gevolmachtigde van den Führer zijn voor ons een bewijs, dat het de wensch van den Führer is, onze partij op te zien gaan in de N.S.B. Voor ons. die sinds jaar en dag trouwe volge lingen van den Führer zijn, is deze wensch een bevel (applaus). Herziening van ons standpunt ten aanzien van de N.S.B. is des te meer mogelijk door de ver klaringen van den leider der NB.B. op denzelf den 14en December, waardoor ons duidelijk ge worden is, dat: ook door de N.S.B. de Führer erkend wordt als de Führer aller Germanen: ook de N.S.B het algemeen Germaanscb belang stelt boven het afzonderlijk belang van Neder land. ook de N.S.B. de verbondenheid op leven en d od met Duitschland erkent. Wanneer wij na jarenlangen strijd onze orga nisatie prijs moeten geven, beteekent dat dus niet, dat wij tevergeefs gestreden hebben. Deze verklaringen komen aan ons standpunt zoodanig tegemoet, dat ook wij van onzen kant niet star mogen olijven'. Wat ons vroeger van de N.S.B. scheidde, is door de ontwikkeling der wereldpolitiek in zoo verre overbrugd, dat wij nu zonder opgave van onze overtuiging1 en onze heiligste gevoelens met de N.S.B kunnen samengaan. Reeds twee dagen na den 14den December had ik een bespreking met den plaatsvervan gend leider, van Geelkerken, welke bespreking in alle opzichten kameraadschappelijk en bevre digend verliep. Hetzelfde was het geval bij de bespreking,, die ik enkele dagen later met den leider der N.S.B. had. Wanneer wij onze tegenstelling met de N.S.B. overwonnen hebben, dan zullen velen, die tot nu toe een afwachtende houding aannamen, onze rijen komen versterken. Wanneer de N.S.B, en wij elkaar de verzoenende hand toesteken, dan zal dit op het Nederlandsche volk zijn uitwer king niet missen. Daarom verklaar ik: 1. Dat met ingang van heden de tienjarige veete tegenover de N.SJB. beëindigd wordt om plaats te maken voor eer. hechten band van ka meraadschap. 2. Dat de N.S.B. bij haar zware taak op ons zal kunnen rekenen als op haar trouwste leden. Van u allen kameraden verwacht ik, dat gij uw nieuwen leider Mussert met dezelfde trouw zult volgen, die gij tot dusver aan mij betoond hebt en waarvoor ik u bij deze gelegenheid nog mijn warmen dank zeg. 3. Dat in navolging van het lichtende voor beeld van onze dappere kameraden bij de Waf- fen S.S.. het legioen en het N.S.K.K. in het Oosten, die in lotsverbondenheid met elkaar strijden en offers brengen, ook wij bereid zijn in een lotsverbondenheid aller nationaal-socialis- ten in Nederland elk offer te brengen, dat de toekomst van ons volk van ons verlangt. Verder spreek ik de hoop uit, dat de stap, dien wij vandaag gedaan hebben in de richting van een concentratie aller volksche krachten in Nederland, algemeen navolgipg moge vinden. Het indrukwekkend geweld van de wereldgebeur tenissen, dat ons duidelijk tot bewustzijn brengt, hoe nietig de Nederlander met zijn vooroi ".ee- len was en is en hoe zeker het nationaal-socia- lisme alles wat niet vernietigd wil worden t - een eenheid samensmeedt, moge ook den laatsten twijfelaar aan onze zijde doen aantre den ter verovering van een plaats i-or Neder land onder de opgaande zon van een nieuwen Germr.anschen dag. Tenslotte sprak nog de hee* R. C. Giard, plv. leider der N.S.N.A.P., woorden van instemming met het genomen besluit. nancieele transacties in de Amerikaansche re publieken, welke worden ondernomen door in Amerika wonende onderdanen van bovenge noemde mogendheden. Aan de pers verklaarde Aranha, de Brazili- aansche minister van buitenlandsche zaken, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Brazilië en de As-mogendheden practisch verbroken zijn. Het Spaansche blad „Informaciones" meldt uit Rio de Janeiro, dat Chili de beslissing over het verbreken der diplomatieke betrekkingen met de As-mogendheden zal verschuiven, tot na de nieuwe verkiezingen. In Argentinië kan de aangelegenheid eerst in Mei na de heropening van het parlement aan de afgevaardigden wor den voorgelegd, tenzij een buitengewone parle- mentszitting bijeengeroepen wordt. Naar verluidt, zal de laatste zitting van de Pan-Amerikaansche conferentie morgen worden gehouden. Vandaag is de staatssecretaris in het Duitsche ministerie voor justitie, dr. Freisler, op uitnoo- diging van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, voor een bezoek van drie dagen in ons land aangekomen. Vanmiddag heeft dr. Freisler te 's-Gravenhage voor een aantal genoodigden een voordracht ge houden over het onderwerp: „De juridische op vattingen van het nieuwe Europa." tot morgenochtend van hedenavond De maan kwam heden op om 13.55 uur en gaat morgenochtend te 5.12 uur onder. .J HEILIGE OORLOG TEGEN HET BOLSJEWISME. De Roemeensche legerbisschop heeft in een herderlijk schrijven aan de Roemeensche sol daten verklaard, dat in dezen oorlog twee werel den, die van het Christendom en die van de godloozen. tegenover elkaar staan. Roemenië staat in de rij van hen, die voor Christus, voor de beschaving en de cultuur der menschheid strijden. Het betreft hier een heiligen oorlog ter verhindering van de bolsjewistische invasie over Europa. Het geheele Roemeensche volk heeft met ongeduld op dezen oorlog gewacht en strijdt verder om den vijand ver van de grens des lands te verdrijven en om het geloof zijner vaderen te verdedigen. De Duitsche, Roemeensche en ver bonden troepen hebben millioenen zielen van de tyrannie der goddeloosheid bevrijd. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Het Italiaansche opperbevel deelde Zaterdag mede: De aanvallende operaties der Italiaansch- Duitsche gemotoriseerde en gepantserde een heden in Cyrenaica duren voort. Groote vijande lijke detachementen werden later Oostelijk van Agedabia teruggedreven. Machtige luchtforma- ties van de as die onstuimig aan den strijd deel namen, bestookten zonder ophouden vijandelijke colonnes op den aftocht. Een groot aantal vij andelijke gemotoriseerde strijdmiddelen werd in brand geschoten en vernield. De vijand verloor drie vliegtuigen en wel één tijdens een lucht gevecht en twee andere door ons luchtdoel geschut. Vijandelijke luchtaanvallen op Tripolis en op een andere plaats aan de kust van Syrië hebben eenige slachtoffers gemaakt en weinig ernstige schade aangericht. Eskaders Hurricanes hebben tevergeefs geprobeerd te verhinderen, cN.t Italiaansche en Duitsche bommenwerpers de mi litaire doelen van Malta zouden naderen, waarop de aanvallen met groote doeltreffendheid dag en nacht zijn voortgezet. En Zondag- Gisteren zijn ten Oosten en ten Zuid-Oosten van Agedabia hevige gevechten geleverd. Pant- serafdeelingen der As-mogendheden hebben eenige vijandelijke gepantserde afdeelingen inge sloten en vernietigd. Gisteravond bestond de buit uit tachtig stukken geschut en honderd drie-en-veertig pantserwagens, waaronder eenige van Amerikaansch fabrikaat, 28 ton zwaar. Ver scheidene dezer pantserwagens verkeeren in goe den staat en worden door onze afdeelingen ge bruikt. Het aantal gevangenen, hoewel nog niet nauwkeurig vastgesteld, is aanzienlijk. Bij deze operaties hebben de afdeelingen te land elf Engelsche vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. De Italiaansch-Duitsche vliegerafdeelingen, die op doeltreffende wijze met de pantserdivisie samenwerkten, hebben de vijandelijke achter hoede aangevallen en vliegvelden en concentra ties van gemechaniseerde strijdmiddelen be stookt. Een Hurricane, die moest landen, ge raakte in brand. In het centrale bekken der Middellandsche Zee hebben schepen van onze vloot, die een convooi begeleidden, twee vijandelijke torpedo vliegtuigen neergeschoten. Een derde torpedo vliegtuig en een toestel van het type Beaufighter werden door Duitsche jagers vernield. Eenige der inzittenden konden gered worden en zijn gevangen genomen. De operaties ter vernietiging van havenwerken en militaire doelen op Malta werden voortgezet. Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht brandbommen op Catania en Comiso laten vallen zonder schade te veroorzaken. De bemanning van een vliegtuig, dat bij Noto in zee viel, is gevangen genomen. „DE VUURDOOP". Het rijkscommissariaat maakt het volgende bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied benoemde op grond van par. 1 zijner verordening nr 108/1940 (vierde verorde ning over bijzondere bestuursrechtelijke maat regelen) den plaatsvervangenden hoofdcommis saris van politie te 's Gravenhage, politiecom missaris C. Ch. Walraven, tot hoofdcommissaris van politië te AArnhem. Filmvoorstelling voor de N.S.B. De kring Leiden der Nat. Soc. Beweging had gistermorgen in het Trianon-theater een film bijeenkomst belegd, waarvan de hoofdschotel werd gevormd door de vertooning van de film van den Duitschen veldtocht tegen Polen „De Vuurdoop". De kringleider, de heer Th. Bergers sprak een kort welkomstwoord tot de Duitsche en Holland- sche kameraden en wees er op hoe gevolg van de weersomstandigheden de opkomst ver beneden de verwachtingen is gebleven, welke de schitte rend verloopen voorverkoop alleszins wettigde. Nadat de onderbancommandant der Leidsche W.A. vaandrig van der Heijden in een propa gandistisch woord had opgewekt tot versterking der W.A.-gelederen. werden als inleiding tot de hoofdfilm het Wereldnieuws en de propaganda film der N.S.B. „Een nieuwe tijd breekt baan" vertoond. Na een korte pauze volgde de hoofdfilm „Dc Vuurdoop", uitgebracht door Tobis, werte don ondergang van den Poolschen staat in Septem ber 1939 in beeld brengt en waarin op indruk wekkende wijze de belangrijke, welhaast o-slis sende rol wordt weergegeven, welke heu Duit sche luchtwapen daarbij heeft gespeeld. Het be gin van de film roept de herinnering "akker aan de spannende dagen van de tweed'- helft van Augustus 1939, toen de oogen van de ge heele wereld waren gevestigd op Folen cl om met angst en vreeze de ontwikkeling werd ge volgd van het conflict, dat zich rond Danzig en den Corridor afspeelde. Helaas, het wapengeweld was niet meer te keeren en ondanks den oproep 7.'m Adolf Hitler op 26 Augustus tot een vreedvune oplo-sing, brak op 1 September de strijd ^s, die ;n nau welijks achttien dagen een einde :ou maken aan het bestaan van Polen als sor>e<-tne s'ant De film toont hoe in luttele dagen de Du i te one luchtmacht meester was van het luchtruim, »;oe overal de Poolsche vliegvelden en spoc-wk(VQr- bindingen met bommen werden oestookl °n hoe daarna het Duitsche luchtwapen net he groot ste succes optrad ter ondersteuning van nr.' leger te land. Zij geeft gelukkig zonder in griezelige of sensationeele details te vervallen in het oorlogsverband uiteraard onontkoombaar realistische beelden van den strijd aan de rivier de Buzra, waar negen Poolsche divi sies totaal werden vernietigd en van het bombardement van Warschau, welks mili taire commandant, tevergeefs wachtende ?p de toegezegde Engelsche hulp. isn nut;c."jzen tegenstand tot het uiterste voortzette. Opkamen, van geringe hoogte vervaardigd uit een \egtulg tijdens een vlucht boven de stad gedureu-lc de capitulatie-onderhandelingen, geven *er. nes ten indruk van de totale verwoesting, ivasraan de Poolsche hoofdstad werd blooigesteld c -vijl de film besluit met een reproductie van en kaart van Groot-Brittannië, dat eveuee?is in rook en vlammen opgaat. Na de aanschouwing van deze documentaire film klonk het slotwoord van kringleider 't- vers als uit een andere. Goddank vrediger wereld. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. J. Brouwer

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1