BINNENLAND DINSDAG 20 JANUARI 1942 No. 25096 De Japansche actie voortgezet De afweerslag in het Oosten Verduisteren: 82ste Jaargang Nieuwe vorderingen Verspreide berichten Bolsjewisten zetten alles op één kaart 18.05 uur 9.36 uur Belangwekkend arrest van Hoogen Raad Tegen inflatie in Nederlandsch-Indië Kweekersrecht Onze Wereldatlas .J BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Gemengd Nieuws Een locomotief in de vestibule LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen» Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pli/erv.: K. Been. Lelden Een correspondent van Domei bij het Japan- eche leger op Malakka meldt: Twintingduizend man Britsche troepen zijn door de Japansche strijdkrachten in een tang gevat. De Japansche troepen zijn achter de Britsche posities omgetrokken bij Johore Bahroe en hebben de spoorweg- en wegverbindingen naar Singapore afgesneden. De Britsche ver dedigingstroepen worden thans van het Westen en Noorden samengedrukt. Volges de jongste berichten hebben de Japan ners belangrijke punten ten Zuiden en Oosten van Johore Bahroe veroverd. Het hoofdkwartier der marine meldt, dat lucht strijdkrachten de vliegvelden van Rabaoel en Woenakokor op New Britain Island (Nieuw- Pommeren) hebben aangevallen. Verder heeft een landingsafdeeling van de marine Likoepang aan de noordelijke punt van Celebes bezet. Naar het hoofdkwartier van de marine voorts mededeelt, hebben Japansche luchtstrijdkrach ten op de Philippijnen telegraafstations bij Glan aan de zuidelijke punt van Mindanao vernield. Japansche vliegtuigen hebben voltreffers ge plaatst op vijandelijke koopvaardijschepen ten Zuiden van de Cebu-eilanden, die ten Noorden van Mindanao liggen. Verder werd de eilandvesting Corregidor met groot succes aangevallen. JAPANSCHE TROEPEN BEZETTEN TAVOY. Volgens den Britschen berichtendienst is Tavoy, het belangrijke centrum van de tinin dustrie in Burma door de Engelschen ontruimd en, naar gemeld wordt, door de Japanners be zet. (A.NP.) JAPAN'S STANDPUNT. „Wij zullen de wereld door concrete bewijzen en feiten toonen. dat de van vijandelijke zijde afkomstige lasterlijke anti-Japansche propagan da lederen grondslag mist," zoo verklaarde de woordvoerder der regeering, Hori, in een offi cieel communiqué. Het communiqué verklaart verder, dat Japan aan den oorlog in Groot-Oost-Azië geen agres sie noch een of andere territoriale aanspraak vastknoopt, waarop van Japansche zijde reeds herhaalde malen is gewezen. Japan koestert geenerlei vijandige gevoelens tegen een of ander ras en bestrijdt in geen ge val de religieuze vrijheden, met name niet de Katholieke kerk, welke zich, naar in het com muniqué wordt verklaard, tot dusver vriend schappelijk jegens Japan heeft gedragen. Het eenige doel is- de zelfverdediging tegen de aanspraken op de wereldheerschappij van de Anglo-Amerikaansche mogendheden. In weerwil van deze Japansche verklaringen wordt van vijandelijke zijde beweerd, dat Japan den oorlog is begonnen tegen de religieuze vrij heden en tegen rassen. In dit verband wijst de woordvoerder er op, dat b.v. bevoegde Japan sche instanties te Peking op 12 Januari van dit jaar een onderhoud hebben gehad met bis schop Momten en 24 andere vooraanstaande personen uit religieuze kringen, die zich hierbij bereid hebben verklaard in het belang van den opbouw van Oost-Azië zeer nauw met Japan samen te werken. (D.N.B.) RANTSOENEERING IN JAPAN. Naar Domei meldt, zal dé Japansche regeering op 1 Februari bij wijze van proef een rantsoe- neeringsstelsel invoeren, om toezicht te houden op de distributie. De bladen wijzen er op, dat de plannen reeds lang zijn uitgewerkt en dat de autoriteiten alles hebben gedaan om de goederen zoo gelijkmatig mogelijk over alle verbruikers te verdeelen. Om pogingen tot hamsteren te voorkomen, zullen alle win kels, die goederen, welke gerantsoeneerd worden, verkoopen, tot eind Januari worden ge sloten. De rantsoenkaarten worden niet op naarn van de personen, maar van de gezinnen gesteld. Een gezin van vijf personen bijvoor beeld krijgt' zoo een zekere speelruimte om te koopen wat het het meest noodig heeft. TOGO TOT HET DUITSCHE VOLK. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Togo, heeft in een rede, gericht tot het Duitsche volk en gehouden in het kader der Duitsch-Japansche programma-uitwisseling zijn bewondering geuit voor de Duitsche natie, die sedert 1939 tegen den vijand strijdt, en voor haar groote successen. Voorts zeide Togo o.a.: Met het op 11 Decem ber 1941 gesloten verdrag tusschen Duitschland, Italië en Japan hebben wij uiting gegeven aan onze vastbeslotenheid de wapens niet neer te 'eggen vóór de eindoverwinning is bereikt, en wij hebben gezworen de nieuwe orde op de basis der gerechtigheid op te bouwen. Spr. herinnerde aan de jongste oorlogsgebeur tenissen en betoogde verder: Zonder overdrij ving kan worden gezegd, dat nu de buitenste verdedigingslinies van Singapore - zijn genomen de tijd nadert, dat de Angelsaksische invloeden geheel uit Oost-Azië zullen verdwijnen. De jongste successen der drie As-landen hebben aan de Angelsaksische mogendheden een onher- stelbaren slag toegebracht, haar verwarring is duidelijk merkbaar, zij trachten vergeefs zich te herstellen. Er kan geen twijfel over bestaan, wie de eindoverwinning zal behalen. (D.N3.) REGEERINGSWIJZIGING IN HET PROTECTORAAT De waarnemende voorzitter der regeering in het protectoraat, dr. I^rejci, heeft dr. Emil Ha- cha het ontslag van het geheele kabinet aan geboden. De president aanvaardde dit en belastte dr., Krejci onmiddellijk met de vorming van een nieuwe regeèring. Reeds des middags kon dr. Krejci den presi dent de nieuwe lijst van regeeringsleden over handigen. In een regeeringsverklaring wordt gezegd: De nieuwe regeering gaat aan het werk als een kabinet van de aaneensluiting van alle po sitieve en activistische krachten. De daarmee verbonden organisatorische veranderingen heb ben een verhoogde prestatie van het leidings- en bestuursapparaat in het protectoraat ten doel. Bohemen en Moravië zijn voor altijd nauw en onverbrekelijk verbonden met het groote Duitsche Rijk. Zoo beteekent de vernieuwing van de regeering een beslissende stap tot het volkomen ingroeien van ons land in het Groot- Duitsche Rijk. Hierin ligt besloten, dat wij ons definitief afwenden van de zoogenaamde Tsje chische emigranten, die het juist hebben geacht lafhartig uit het vaderland te deserteeren. De regeering van het protectoraat is vastbe sloten. de haar toevertrouwde taak, bestaande in het leiding geven aan en opvoeden van de men- schen in deze gebieden, in het bijzonder de jeugd, den inzet van alle krachten voor de Groot-Dtiitsche en Europeesche eindoverwinning den harden strijd tegen alle binnen- en buiten landsche pogingen tot ontbinding en vernieti ging, ten einde te brengen. (D.N.B.) MOORDENAARS VAN ABBEVILLE TER DOOD VEROORDEELD. In het proces wegens de vermoording van een en twintig burgerlijke gevangenen te Abbeville, waarbij ook Joris van Severen om het leven kwam, door Fransche militairen, heeft de krijgs raad van Groot-Parijs thans vonnis geveld. De beklaagden, luitenant Caron en onderofficier Mollet, werden ter dood veroordeeld. (D.NJB.) Het bolsjewisme is de aartsvijand van onze beschaving, cultuur en godsdienst. Het moet vernietigd worden. Meldt u aan bij het Vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te Den Haag. Onder dit. opschrift geeft het D.N.B. een speciaal verslag van het Oostelijk front, dat een beeld geeft van de bijzondere omstandigheden der gevechten van de Duitsche troepen in uit gestrekte vlakten van de Sovjet Unie. Reeds in het bestek van de groote vernieti gingsslagen van verleden jaar zag de Duitsche leiding bewust er van af, aldus dit artikel, ter reinwinst te beschouwen als voor den oorlog be slissend of ook maar als beslissend gevechtsdoel. Niet anders is de regel van den oorlog aan het Oostelijk front in den afweer. De aanstormende vyand moet onder de meedoogenlooze omstan digheden van het intercontinentale wlnterkli- maat afgeweerd worden, onverschillig waar. Nooit en nergens hebben de aanstormende menschenoffers van Stalin ook maar één enkele plaats kunnen nemen, zonder dat de Duitsche verdedigers de laatste mogelijkheid van weer stand hadden uitgeput. Niet een van deze Duit sche verdedigers weet, wanneer de menschen- stroom, die hen hier omspoelt, ten einde is. Zij weten slechts, dat ergens achter dezen afweer slag, de overwinningbrengende krachtbronnen van hun natie vloeien, een geweldig arsenaal van nieuwe offensieven." De bolsjewisten zetten alles op één kaart. Wat het menschenreservoir der steppen in het Oosten oplevert, werpen zij aan het front, in de hoop hen weg te kunnen spoelen. Behalve hun actieve divisies uit Siberië zijn het meerendeels reserves, die korten tijd opgeleid zijn en wier eenige offensieve kracht de massa is. Ook voor hen bestaan de omstandigheden van den winter, zij het ook door gewendheid en houding niet in gelijke mate. En den bolsjewistischen macht hebbers is het volkomen onverschillig wat de winter eischt- of de bloedige afweer verslindt. Zoo jagen zij steeds nieuwe eenheden in steeds dezelfde sectoren met de gewetenloosheid van spelers. Bij de Slberiërs die door uitrusting met ski's, motorsleden enz. in hooge mate op den winter oorlog zijn ingesteld, komen de regimen ten cavalerie, die steeds, wanneer zij aanvallen, rampspoedige verliezen lijden. Dan worden een heden heel jonge lichtingen, vaak niet ouder. dan 16 jaar, gezien en eveneens oude reserve lichtingen der infanterie. Kortom wat gegrepen kan worden, wordt in den slag geworpen. Zeker, de militaire waarde van de bolsjewistische massa's moet niet onder schat worden Hun actieve divisies echter zijn, ondanks alle bedreiging met den dood met de pistolen der commissarissen, ondanks hun hang naar wreedheid, ook wanneer zij numeriek sterker waren, nooit in staat geweest stand te houden tegenover Duitsche formaties op volle sterkte. Zoo zijn de vervangingsgolven daartoe nog veel minder in staat Zelfs eenheden gede porteerden en veroordeelden heeft men naar het front gestuurd, alles uit de overweging, dat de massa den numeriek veel zwakkeren tegenstan der ten slotte moet verstikken en wegspoelen. Niemand aan het front twijfelt er aan. hoe zwaar iedere dag meer van deze afweergevechten zal zijn. die steeds nieuwe aanstormende golven brengt. Het front strijdt en zwijgt. Men heeft daar geen tijd om overbodige woorden te spre ken. De afweerslag gaat voort. De overwinning zal ondanks alle moeilijkheden afgedwongen worden, aldus eindigt dit artikel. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 11.20 en gaat onder te 22.49 uur. WAAR IS DOMICILIE VAN GEHUWDE VROUW. WIER ECHTGENOOT IN INDIË VERTOEFT? De in Den Haag wonende echtgenoote van den in Indië vertoevenden W. L. was in een onderhouds-procedure gewikkeld, waarin de Haagsche rechtbank een uitspraak had gedaan. Zij kwam in hooger beroep bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, aanvoerende, dat de recht bank zich ten onrechte bevoegd had verklaard, aangezien de woonplaats van mevr. L. niet is 's-Gravenhage maar Ned. Indië. Het Hof wees dit bezwaar van de hand op den volgenden grond: Het doel zeide het Hof dat de wetgever heeft willen bereiken, met als woonplaats van de gehuwde wouw aan te wijzen die van haar echtgenoot, faalt in het onderhavige geval in de buitengewone omstandigheden van het oogenblik, daar appellante's echtgenoot in Ned. Indië vertoeft en buiten staat is hier te lande, op welke wyze ook, zijn echtgenoote bij te staan of met haar in overleg te treden. Bovendien oordeelde het Hof, dat gebleken was, dat de echtgenoot van appellante heeft gewild, dat zij de geldelijke aangelegenheden hier te lande zou regelen met zijn in Nederland wonenden gevol machtigde. Aangezien de echtgenoote haar voort durend en vast verblijf heeft te 's Gravenhage, heeft de rechtbank terecht aangenomen, dat in het onderhavige geval Den Haag als domicilie van appellante geldt. Van 's Hofs beschikking kwam mevr. L. in cassatie. De Hooge Raad overwoog in zijn arrest, dat mevr. L. als getrouwde vrouw geen andere woonplaats heeft dan haar man. Waar noch de verzoeker, noch de verweerster bij het oorspron kelijke verzoekschrift hier te lande woonplaats heeft is geen bevoegde rechter in Nederland aangewezen om van de vorderingen kennis te nemen. Daaraan ontbreekt ook rechtsmacht van den Nederlandschen rechter ten deze. De Hooge Raad vernietigde het arrest en de daarbij bevestigde beschikking der rechtbank en verklaarde de rechtbank onbevoegd om van het oorspronkelijke verzoekschrift kennis te nemen. Nitsji Nitsji meldt volgens Domei uit Saigon: Volgens berichten uit Batavia heeft de regee ring van Nederlandsch Indië, met het doel een acute inflatie tegen te gaan, een speciale ver ordening uitgevaardigd, Tvaarin kooplieden, die levensmiddelen verkoopen tegen hoogere dan de officieel vastgestelde prijzen, met dwangarbeid worden bedreigd voor den tijd van tien jaar of meer of boeten tot een bedrag van 10.000 gulden. Ook wordt gemeld, dat de Nederlandsch- Indische regeering bij decreet de bevolking last heeft gegeven alle zilveren, nikkelen en koperen munten in te leveren in ruil voor nieuwe papie ren munt. Overtreders zullen bestraft worden met boeten tot 3000 gulden en in beslagneming van alle in hun bezit zijnde munten. Het Verordeningenblad van Zaterdag 10 Januari bevat een besluit van de Secretarissen- Generaal van de Departementen van Landbouw en Visscherij en van Justitie, houdende bepalin gen betreffende de rechtspositie van den kwee- ker van voortkweekings-materiaal van cultuur gewassen en het verkeer met zoodanig materiaal Deze regeling bevat twee onderdeelen. Op de eerste plaats wordt de mogelijkheid ge opend, dat de kweeker van een nieuw ras, te weten degene, die het ras het eerst nieuw ge wonnen heeft, zekere rechten gaat genieten, indien op diens daartoe strekkende aanvrage dat ras door een overheidsinstantie, als hoe danig een Raad voor het Kweekersrecht is in gesteld, in een Centraal Rassenregister wordt ingeschreven. Dit register zal worden verdeeld in verschillende afdeelingen, die voor één cul tuurgewas of groep van cultuurgewassen ver schillend zullen zijn. Bij de beoordeeling of een ras als nieuw kan worden aangemerkt, zal worden uitgegaan van dezen maatstaf, dat een ras slechts als nieuw zal worden beschouwd, indien het zich van an dere rassen, waarvan op het tijdstip van indie ning van de aanvrage reeds voortkweekings- materiaal in den handel is gebracht of waar van de inschrijving is verzocht of verkregen, voldoende onderscheidt en in voldoende mate raszuiver is. Behalve registratie van nieuwe rassen is bij wijze van overgangsbepaling ook inschrijving mogelijk van reeds bestaande landbouwrassen, die op de laatste Beschrijvende Rassenlijst van het Instituut van Plantenveredeling voorkomen. Op de tweede plaats bevat het besluit bepalin gen over de instelling van Rassenlijsten, die kunnen worden ingesteld voor een enkel cul tuurgewas of voor een groep van cultuurgewas sen. De instelling van een Rassenlijst beteekent, dat het desbetreffende cultuurgewas, van bij zondere waarde is voor de bodemcultuur in Ne derland, terwijl dit uiteraard eveneens geldt voor een op die Rassenlijst geplaatst ras. Op grond daarvan zijn voor deze cultuurgewassen en rassen bijzondere voorschriften gegeven EEN VOETVERWONDING. Een voetverwonding bij veertig graden vorst is reeds noodlottig. Hebt u daarover wel eens nagedacht? Weet u, dat. wanneer een soldaat met een schot in den voet of in het been aan het strijdtooneel aan het Oostfront valt. hem dit dan zijn leven kan kosten? Immers een voetverwonding belet hem verder te gaan, hij zal op hulp moeten wachten en wanneer deze niet spoedig komt, loopt hij ge vaar dood te vriezen. Daarom moet nu vooral alles er op gezet worden om de gewonden zoo spoedig mogelijk te helpen. Snelle hulp is dub bele hulp. Stelt daarom niet meer uit, maar stort uw bijdrage voor de Nederlandsche Ambulance op girorekening 87600, Nederlandsche Ambu lance. Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. UITBREIDING STAATS-MOBILISATIERAAD IN NEDERLANDSCH INDIË. Het A.NP. meldt uit Batavia: Bfj den volksraad is een aanvullende begroo ting ingediend in verband met een uitbreiding van den staatsmobilisatieraad in Nederlandsch Indië. DE NEDERLANDSCHE CULTUUR IN DE NEGENTIENDE EEUW. Rede van Prof. Dr. T. Goedewaagen. Voor de Nederlandsch-Duitsche Kuituurge meenschap heeft de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, prof. di-. T. Goedewaagen, gisteravond in het American-hotel te Amsterdam een rede gehou den over „De Nederlandsche cultuur in de ne gentiende eeuw." Na een inleidend woord van den Nederland schen voorzitter, ir. J. Gratama, ving prof. Goedewaagen zijn rede aan met een korte be schouwing van de periode van onze cultuur geschiedenis, die aan de negentiende eeuw voor af ging. Wij moeten de negentiende eeuw zien als een vervolg op de versplintering en de stijl loosheid der achttiende eeuw. Niemand zal ontkennen dat de periode groote figuren heeft voortgebracht, meer zelfs dan de achttiende, maar vergeten wij evenmin dat de eeuw onzer grootouders een der meest stijllooze is van heel onze geschiedenis. Stijlen uit allerlei windrichting en van allerlei maaksel volgen er elkander op. In de negentiende eeuw treedt voorts in ontstellenden vorm de vereenzaming van den kunstenaar duidelijk aan het licht. Hetzelfde kapitalisme, dat den arbeider heeft ontrecht en hem zijn meest elementaire rechten als volksgenoot heeft ontnomen, heeft ook den kun stenaar tot paria gemaakt. De eeuw, die het sociale vraagstuk in zijn ganschen ontstellenden omvang aan het licht bracht zonder het te kun nen oplossen, draagt ook cultureel het Kaïns- teeken van broedertwist en onopgeloste dishar monie. Toch heeft dit alles zijn zin gehad. De romantiek heeft ons volk weer zijn sterke wortels in de volkskracht in herinnering ge bracht. Met de romantiek echter was het laatste woord der vorige eeuw nog niet gesproken, doch slechts de eerste aanvang gemaakt. De onmid dellijke werkelijkheid van Nederland omtrent het midden dezer eeuw was een nieuw en on gekend vraagstuk. In de romantiek had de tendenz, de idee overheerscht, maar nu ont wikkelde zich allengs de tendenz om het zonder tendenz ie doen in de kunst. Zoo werd de leus „terug naar de onmiddellijke realiteit" het wachtwoord van een nieuwe periode, die van het positivisme. De negentiende eeuw heeft reeds zelf het po sitivisme zien ondergaan. In de tweede helft dier eeuw begint het reeds zich zelf op te lossen en voor een nieuwe strooming, die men samen vattend symbolisme kan noemen, plaats te maken. Wij zien het in de schilderkunst, hoe het im pressionisme zich zelf te boven komt en hoe omstreeks de wending der eeuw een nieuwe ge neratie de kunst weer in het licht der idee gaat zien. In het slot van zijn rede wees prof. dr, Goedewaagen er op, dat de twintigste eeuw voortbouwt op de drie groote stroomingen, wel ke de negentiende eeuw beheerschtende ro mantiek. het positivisme en het symbolisme. De wereldbeschouwing der twintigste eeuw, zoo concludeerde spreker is de verbinding der drie stroomingen die in de negentiende eeuw nog los van elkander stonden. Aan het einde van den avond sprak de Duit sche voorzitter van de Nedeerlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap, de heer Engelhardt een hartelijk dankwoord. VERSPREIDDE BERICHTEN. Benoemd is tot notaris binnen het arron dissement Rotterdam ter standplaats Rotter dam, L. van Mastrigt. candidaat-notaris te Rot terdam (vacature-S. S. Wijssenbeek) MORGEN, 21 dezer, beginnen wij om 2 uur namiddag met den ver koop der deelen 19 en 20. De prijs is onveranderd 10 cent per deel, afge haald aan ons Bureau en f. 0.23 de twee deelen franco huis bij vooruit betaling. De deelen 1 t/m 18 zijn uitverkocht. DE DIRECTIE. GEBOREN: Johanna van P. J. C. Kapsenberg en F. W. v. cl. StuljtCornelia dr van J. C. van Dijk en T. v. d. Vllèr Johanna Elizabeth Cornelia d. van A M. v. d. Kuil en E. M, T. Nlplus Anna Ge- nlesje d. van D v. d. Haven en G. Oosterling Cornells z. van J. Zwanenburg en W. Kuijt Jonas z. van J Slingellng en E. Stavleu Mat thias Jacobus Maria z. van H L. Snijders en C. J. F. Stolwijk. Pleter Jacob, z. v. P. J. Klein en J. v. Capelle. ONDERTROUWD: J. B. J. Goddljn jm. en E. Roskamp jd. G Stuvel gesch. 52 jr. en A. M. Moolj Jd. 32 Jr P. A. Graafmans Jm. 33 Jr en E. A. M. v d. Zand Jd. 24 Jr J. Rijsbergen. Jm. 21 Jaar en B. E. de Bruin. Jd.. 18 j. J de Haas, Jm., 26 J. en G. Vermond Jd.. 19 J. OYKRLKHKN: Oelen, m.. 72 Jr. H. v. jr. E. C. Marbus dr. 2 mnd. N. Dorland, man, 82 Jaar. EEN REM WERKTE NIET NAUWKEURIG. Gistermorgen omstreeks kwart over negen is te Amersfoort de locomotief van trein 1819, komende uit Amsterdam, door het stootblok van het kopspoor op perron 1 gereden en in de vestibule van het trappenhuis terechtgekomen. Gelukkig bevonden er zich op dat moment zoo goed als geen reizigers in het trappenhuis, zoo dat dit ongeval, dat een groote verwoesting aan richtte. nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Slechts één reiziger is gewond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het ongeval is vermoedelijk te wijten, aldus deelde de chef ons mede. aan het feit, dat de rem tengevolge van de vorst niet nauwkeurig werkte. De reiziger» van den trein alsmede het locomotief personeel kwamen met den schrik vrij. DIEFSTALLEN EN OPLICHTING TE GOUDA Twaalf aanhoudingen, waarvan vier te Bodegraven De Goudsche politie heeft in de afgeloopen dagen eenige diefstallen en een geval van op lichting. waarbij in totaal twaalf personen uit Gouda, Den Haag en Bodegraven zijn betrokken, opgehelderd. Te Bodegraven zijn vier personen aangehou den: een 55-jarige arbeider-rangeerder der Ned. Spoorwegen, zijn zoon, een 19-jarige expeditie knecht, een 31-jarige expeditiechauffeur en een 32-jarige chauffeur-transportarbeider. De 19-jarige jongen was te Gouda werkzaam en verzond pakketten voor andere plaatsen naar Bodegraven, waar de drie anderen er verder voor eigen gebruik voor zorgden. Dit werd reeds een half jaar gedaan. Na huiszoeking is bij deze personen voor eenige duizenden guldens aan levertraan, boter, vet, shag, bonbons, jam, siga ren, sigaretten, tabak en zeep in beslag geno men. Een andere zaak op het Goudsche station ging tegen een 22-jarigen schrijver, die uit een onaf- gesloten geldtrommel f. 118 had weggenomen om de kastekorten te dekken, waarmede hy steeds kampte. Het geld was bij hem thuis ver stopt. De Goudsche politie heeft verder twee 49-ja- rige Hagenaars, een vertegenwoordiger en een handelsreiziger aangehouden wegens oplichting van een eigenaar van een chocolaterie te Gouda Voorts is er klaarheid gekomen in de kwestie van het ontvreemde pak rookwaren uit een bodehuis ter waarde van f. 75, Een zoon van den eigenaar zag een chauffeur met een sigaar in den mond, die precies op de gestolen sigaren leek. Hij heeft den diefstal bekend. Helers waren de 64-jarige vader van den chauffeur, een 22-. jarige expeditieknecht, een 43-jarige chauffeur en een 54-jarige veehouder. Vad. KOETSIER VAN LIJKWAGEN BIJ BOTSING MET TRAM GEDOOD. Gisterochtend is de Maasbuurtstoomtram op de Mookschebaan bij Malden in boting ge komen met een lijkwagen uit Nijmegen, waarin het stoffelijk overschot vervoerd werd van mej. dat in Milsbeek bij Gennep zou worden be graven. Het paard voor den lijkwagen is op het zien van de tram schichtig geworden. De koetsier, de bejaarde B., trok het paard terug, waarbij de lijkwagen achteruitgezet werd en het paard tegen de tram aankwam en gegrepen werd. De lijkwagen werd een eind meegesleurd, terwijl de koetsier van den bok werd geslagen en later dood langs den weg werd gevonden. Toen de tram tot stilstand gebracht was, bleek de lijkwagen totaal versplinterd te zijn. EEN SCHAATSENRIJDER VERMIST. Sinds Zondagmiddag één uur wordt te Scha- gerbrug de 18-jarige J. N. de Beurs, kantoor bediende aldaar, vermist. Hij was van plan per schaats van Schagerbrug in de richting Schagen te rijden. Daar er nog wakken waren, vreest men, dat hy onder het y's geschoten is. Het zoeken wordt nog voortgezet. JUWEELENSMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Grensambtenaren hebben thans by Budel (NJ3r.) voor de tweede maal eenige personen aangehouden, die juweelen over de grens wilden smokkelen. Nu ging het om een party brillanten van zeer groote waarde. De daders zyn aange houden, terwyi de kostbaarheden in beslag wer den genomen. De daders zyn van Joodsche afkomst. DOODELIJK ONGEVAL TE SNEEK. Gisterochtend te ongeveer acht uur reed de 20- jarige P. Valinga, wonende te Oudega, gem. Wymbritseradeel, knecht van den heer Koop- mans, veehouder aan den Lemmerweg te Sneek, met paard en wagen op den Lemmerweg. Hier werd hy aangereden door een autobus uit Lem mer. Hy werd ernstig gewond naar het St. Antoniusziekenhuis overgebracht, waar hy aan de gevolgen is overleden. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE GRONINGEN. d. Melj, wedn. 60 Vier personen bewusteloos. Gistermorgen ontdekten een werkster en een melkboer, dat de woning van de fam. A. P. in de Lissabonsteeg te Groningen gesloten bleef. Toen ze na herhaald bellen geen gehoor kregen waarschuwden zij de politie, die zich toegang tot de woning verschafte en de vr-.uw en drie kinderen de man werkt momenteel in Frank- ryk bewusteloos te bed vond. By onderzoek bleek, dat zy door kolendamp vergiftigd waren. Met een zuurstofapparaat konden allen weer tot bewustzijn worden gebracht

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1