BINNENLAND STADSNIEUWS LEIPJfH DWLAD - Eersfe B!ad Maandag 19 Januari 1942 illeen met „Castella" reinig ik grondig! Castella De komedianten komen Geslaagde N.S.B.- Het Verordeningenblad propaganda Mussert te Apeldoorn Wijziging van het Prijsbeheerschingsbesluit Gerbrandy spreekt Onze Wereldatlas VRAGENRUBRIEK Gemengd Nieuws De brand te Venlo r*e vinnig en scherp! I Verkoudheid en griep ftoodTUtfuUd/ Alle volkstuinders in een organisatie FEUILLETON "77AAR KOMEN DE GOEDE SIGARETTEN VANDAAN? (A. G. Swart) Er hebben hier te lande verhalen de ronde gedaan over Engelsche vliegers die op 30 Aug. j.l. pakjes sigaretten boven Nederland zouden hebben uitgeworpen als propaganda voor het democratische vrijheids-Nederland. Het sociaal- politieke weekblad „De Misthoorn" doet thans een onthulling. De heer Ernst Voorhoeve, de propaganda-leider van de N.S.B., deelt aan het blad mede, „dat hij gebruik gemaakt heeft van de domheid van reactionnalr Nederland, door deze pakjes sigaretten te laten maken en ver handelen. Naar ons bekend is aldus gaat het bericht in de „Misthoorn'' verder werden er prezen van f. 2.50 tot f. 30, f. 40 en f. 50 voor be taald. Zelfs voor le.^ge omhulsels werden hier en daar prijzen tot f. 25 betaald. De af deeling Propaganda der N.S.B. heeft zich op deze wijze een aanzienlijk bedrag, n.l. f. 30.000 voor haar propaganda verschaft!! De sigaretten zijn in Oranje omhulsels ver pakt, waarop in zwart een gekroonde W. en daarop voorts verscheidene V's voorkomen. Dwars door een groote V staan de woorden: „Nederland zal herrijzen!" Op de sluiting staat gedrukt: „Deze sigaretten zijn vervaardigd uit Nedorlandsch-Indische tabak." Met deze „grap" heeft de propagandakas der N5.B. zooals gezegd, een bedrag van dertig mille binnengebracht. De redactie van „De Mist hoorn" laat dan ook niet na allen gevers en geefsters hartelijk dank te zeggen.... De leider der N.S.B.Mussert, heeft Zaterdag een officieel bezoek aan Apeldoorn gebracht. Aan de grens dei- gemeente werd hij onder an deren door den burgemeester, mr. C. den Bes ten, begroet. Ir. Mussert bezichtigde de jeugd- stormkwartieren aan de Jachtlaan te Apeldoorn, welke onlangs in gebruik zijn genomen en woonde de officieele opening bij van het nieuwe kringhuls van de NJ3.B. aan de Deventerstraat. Om vijf uur hebben B. en W. den leider op het Gemeentehuis ontvangen. Hierbij waren eenige bestuurs- en politie-autoriteiten. zoowel van Nederlandsche als Duitsche zijde, tegen woordig. Des avonds heeft ir. Mussert in den Tivoli- Schouwburg een rede gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. In het Verordeningenblad is een wijziging van het prijsbeheerschingsbesluit opgenomen, waar door in een aantal leemten, die bij de toepas sing van het besluit in eersten vorm naar voren kwamen, wordt voorzien. Aan de bepalingen betreffende het hooger be- roep is een nieuwe toegevoegd, waaraan de ge machtigde voor de prijzen het recht ontleent, om tuchtbeschikkingen, nadat zij in kracht van gewijsde zijn gegaan, in bepaalde gevallen te vernietigen of te wijzigen. Tevens kan de tenuitvoerlegging van de tuchtbescherming achterwege blijven, indien zij gepaard zou gaan met een niet aan het doel van de straf beantwoordende hardheid, of in dien andere gewichtige redenen daartoe aan wezig zijn. Bovendien is een nieuw artikel op genomen, waarin een korte verjaring met een termijn van drie jaar is vastgesteld. Het tempo van de afdoening van zaken zal thans aanzien lijk worden versneld door de instelling van: t. de schriftelijke waarschuwing, waarvoor een gering bedrag aan kosten kan worden gehe ven en 2 de berusting. Deze laatste bepaling houdt in. dat de verdachte, voordat de tuchtbeschik- king is genomen, in door de bevoegde autori teiten gestelde vorderingen kan berusten, het geen voor hem dezelfde gevolgen heeft, als een onherroepelijk geworden tuchtbeschikking. Hierbij sluit zich aan de in het gewijzigde be sluit nieuw gegeven mogelijkheid, om aan over treders. die te goeder trouw waren, zonder op legging van straf het onjuist verkregen voor deel te ontnemen. Voorts is er een nieuw artikel opgenomen, vol gen» hetwelk overtreders in de kosten van de vervolging en de tuchtbeschikking kunnen wor den veroordeeld, terwijl ten slotte is bepaald, dat tegen geenerlei tuchtbeschikking een be- ro^o op de rechterlijke macht openstaat. STRAFBAARHEID BIJ BETREDEN VAN MILITAIR GEBIED. In het Zaterdag verschenen Verordeningen blad zijn opgenomen: een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende de strafbaarheid van het betreden van militair beveiligingsgebied, een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën, van justitie en van binnenlandsche zaken over reohtsbescher- ming en bijstand in de rechtsuitoefening in be lastingzaken in het verkeer met het Duitsche rijk, met inbegrip van het protectoraat Bohe- men en Moravië, en een besluit van de secreta rissen-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van justi tie, houdende wijziging en aanvulling van het prijsbeheerschingsbesluit. In de verordening van den Rijkscommissaris betreffende de strafbaarheid van het betreden van militair beveiligingsgebied wordt bepaald op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de regeerings- bevoegdheden in Nedeerland van 18 Mei 1940 (r.w.b. 1, blz. 778): 1. Hij die zonder daartoe bevoegd te zijn de grenzen van een door omheining of verbodsbord kenbaar gemaakt, voor het openbaar verkeer afgesloten militair beveiligingsgebied of eenige andere als zoodanig kenbaar gemaakte militaire af sluitingslij n overschrijdt, wordt met gevange nisstraf van ten hoogste vyf jaren en met geld boete van ten hoogste tien duizend gulden of met een dezer straffen gestraft. 2. Poging tot het plegen van het strafbare feit is strafbaar. 3. Indien het strafbare feit aan schuld te wij ten is, vindt veroordeeling plaats tot hechtenis van ten hoogste zes weken en tot geldboete van ten hoogste duizend gulden of tot een de zer straffen. 4. De krachtens lid 1 tot en met 3 strafbare handelingen zijn strafbare feiten in den zin van par. 1, onder 1, der verordening o. 12/1940 betreffende de bevoegdheid van den Duitschen krijgsraad. Het tweede en laatste artikel bepaalt dat deze verordening in werking is getreden op den dag harer afkondiging. De gedroste Nederlandsche „minister-presi dent" Gerbrandy heeft te Tonden een Oude jaarsavond-toespraak gehouden, waarin hij als lichtpunt de enormiteit debuteerde, dat in Rus land zesduizend Duitsche soldaten per dag doodvriezen. Dat iemand, die zich christelijk noemt, ja zelfs Gereformeerd is, het doodvriezen van dui zenden dappere kerels (het spreekt vanzelf, dat dit een doortrapte leugen is) als een lichtpunt aandient, is teekenend voor de mentaliteit van dezen lafaard, die niet beter wist te doen, dan zijn land en volk op het critieke oogenblik in Het is de mentaliteit van de emigrantenkllek, die reeds zoo vaak bewees, geen begrip te heb ben voor wat in het belang is voor onze toe komst. die niet beter weet te doen dan onze koloniën te verkwanselen en via buitenlandsche zenders ons volk op te hitsen tegen hen. die voor onze belangen op de bres staan. Het is een mentaliteit, die lijnrecht staat tegenover die van onze dappere mannen aan het Oostfront. Deze .dachten er niet aan hun land te verlaten, zij houden geen radio-toespra ken op veiligen afstand Zy slaan zich ook niet op de borst en verkondigen te pas en te onpas dat zij christenen zijn. maar zij handelen als ware geloovigen en echte vaderlanders. Zij trekken ten strijde tegen do bolsjewisten, tegen de bondgenooten van Gerbaddy en consorten. Landgencoten. er zijn lichtpunten en een ervan is het feit, dat duizenden Nederlanders hun plicht doen. zooals u dit zult doen. indien u zich eveneens aanmeldt bii het Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. ik. Alleen Castella tandpasta bevat het Perldondat met duizenden schuim- belletjes de kleinste hoeken van het gebit reinigt. iChuimende TANDPASTA 35 CT. PER TUBE Weer zoo'n goed d^qelm^n-productI DE VERGUNNING VOOR TABAKS SURROGATEN. Het was op grond van de tabaksproductenbe schikking 1940 reeds verboden om zonder ver gunning van den djrecteur van het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten tabakssurrogaten te verkoopen of af te leveren. De pogingen in den laatsten tijd om zich aan dit voorschrift te onttrekken, door in den han del gebrachte surrogaten niet als surrogaat aan te kondigen, hebben de bevoegde- instantie er aanleiding toe gegeven om het verbod nogmaals nadrukkelijk ter kennis te brengen van alle bij het Rijksbureau ingeschrevenen. Alle artikelen, welke worden aangeboden op een wijze, dat de indruk kan worden gewekt, als zouden ze kun nen dienen ter geheele of gedeeltelijke vervan ging van tabak of tabaksproducten, zullen als tabakssurrogaat worden beschouwd. Overtreders van deze bepaling stellen zich bloot aan schor sing of schrapping bij het Rijksbureau en kun nen bovendien Worden gestraft krachtens het economisch sanctiebesluit 1941. Vergunning tot aanmaak, verkoop of afleve ring van tabakssurrogaten wordt slechts ver leend, indien deze kunstomblad kunnen ver vangen. GELUKGEWENSCHT. Gelukgewenscht jarige. Vandaag is het voor u een feestdag en waarschijnlijk zult gij dezen dag besluiten met een gezellig familiefeestje in huiselijken kring. Velen zullen u komen geluk- wenschen en de post zal ongetwijfeld tal van schriftelijke gelukwenschen aan u brengen. Maar u hebt nog een ding vergeten. U hebt nog niet meegedaan aan de verjaardagsstorting. Wat die verjaardagsstorting is? Wel stort u even zoo vele dubbeltjes of kwartjes of mis schien wel guldens op de girorekening van de Nederlandsche ambulance (al naar gelang uw beurs het toelaat). t Gelukgewenscht jarige en denk aan het giro nummer 87600 Nederlandsche ambulance Ko ninginnegracht 22, ;s-Gravenhage. LUIT.-GEN. H. BAKKER, t Te Wassenaar is Zaterdag, 70 jaar oud, over leden de gep. luitenant-generaal van het Ne- derlandsch-Indische leger H. Bakker. Woensdag a.s., 21 dezer, beginnen wij om 2 uur namiddag met den ver koop der deelen 19 en 20. De prijs is onveranderd 10 cent per deel, afge haald aan ons Bureau en f. 0.23 de twee deelen franco huis bij vooruit betaling. De deelen 1 t/m 18 zijn uitverkocht. DE DIRECTIE. V. A. L. de N. te L, Wendt U rechtstreeks en liefst persoonlijk tot den directeur van het Distri butiebureau, Breestraat 117. W. V. te K Een brief naar Denemarken mag ln de Engelsche taal gesteld zijn. G. L. de H. te L. Een bekend middel Is den ketel uit te koken met azijn. EEN ONDERZOEK INGESTELD. De recherche te Venlo heeft het onderzoek voortgezet naar de oorzaak van den brand in hotel „Germania" aldaar, waarbij twee kinderen het leven verloren. Het is gebleken, dat het vijftienjarige meisje M. Nonnets tegen half acht de kinderen ter ruste heeft gelegd. Van brandlucht of brand was toen nog niets te bemerken. Om tien uur heeft zich vervolgens ook het dienstmeisje ter ruste begeven, dat in dezelfde kamer als de belde kinderen sliep. Nauwelijks was het meisje vijf minuten te bed, toen zij een scherpe brand lucht bemerkte. Door een kier van de> slaap kamer zag zij tegelijkertijd een vuurgloed aan de overzijde van de gang, waar de priyévertrek ken van het personeel gelegen zijn. Het bleek, dat een kleerenkast in de nabijheid van de ka mer van den chefkok in lichter laaie stond. De vijftienjarige mej. Nonnets snelde zonder verder na te denken naar beneden onder luid geroep van „brand". De chefkok E. V. en de bediende J. S. hadden op den avond van den brand vrijaf. Om acht uur des avonds zijn zij voor het laatst in hun kamers geweest. Beiden verklaren, geen vuur te hebben gebruikt en niet te hebben gerookt. Op de kamer der kinderen was centrale verwarming terwijl electrische apparaten ontbraken. Het verdere onderzoek naar de oorzaak wordt na tuurlijk zeer bemoeilijkt doordat de brand, die dc bovenverdiepingen geheel verwoestte, alle aanknoopingspunten heeft weggevaagd. Omtrent de redding vernemen wij nog, dat zich hierbij, behalve dc reeds genoemde Sani- tats-Feldwebel Freysoldt, ook de onderofficier Klein buitengewoon heldhaftig gedragen heeft. Zij werden hierbij geassisteerd door een twee tal burgers, dat de kinderen naar beneden droeg. Voorzien van een gasmasker drongen de kranige Duitsche militairen over den zolder, via de dakgoot, door naar de kinderkamer. Nadat een der kinderen reeds uit de vlammen en den verstikkenden rook was gered, begaf onderoffi cier Klein, toen zij bemerkten, dat er nog een kind in de kamer was, zich voor de tweede maal naar binnen en bracht hij ook dit met zyn kameraad in veiligheid. Ongeveer twee uur na hun redding zijn de kinderen aan kolendamp vergiftiging in het ziekenhuis te Venlo over leden. Onmiddellijk na het eerste alarm was mevr. Reyers ook zelf naar boven gesneld om het jongste kind, een baby, die no® in de wieg lag en op de tweede etage sliep, m veiligheid te brengen. INBRAAK TE DEN HAAG OPGEHELDERD. Loopjongen ging uit van het geld van zijn patroon. Op 9 Januari j.l. is ingebroken bij een firma in de Hoogstraat te Den Haag. Hierbij werd een bedrag van in totaal f. 5400 ontvreemd. De po litie heeft thans aangehouden den 16-Jarigen loopjongen van deze firma op wien bij arresta tie een bedrag van f. 700 werd gevonden. Bij onderzoek bleek, dat hy in Amsterdam aan den zwier was gegaan en daar reeds f. 300 had ver teerd. Verder zijn nog aangehouden in deze aangelegenheid de 37-Jarlge Kv bijgenaamd het „Amerikaantje", die reeds een oude bekende is van de politie en op wien f.2000 werd gevonden, alsmede de 19-Jarige schoenmaker G., die on geveer f. 1000 van den bult had gekregen. Naar het overige geld wordt nog een onderzoek inge steld. STERFGEVALLEN TEN GEVOLGE VAN DE KOUDE. ge wielrijder ln de i bi Te Bussum reed een 69-, Spiegelstraat. Hij kwam té vallen en Bleef dood liggen. Een ontboden geneesheer constateerde hartverlamming, vermoedelijk ten gevolge van de koude Eenige uren later reed een 56-jarige wielrijder met zijn fiets op den Bussumer grintweg. Bij het zoogenaamde Leidsche Boschje kwam ook hy te vallen en bleef eveneens dood liggen. Ook deze man bleek aan hartverlamming ten ge volge van de vorst te zijn overleden. BOERDERIJBRAND TE MIDDENMEER. Zaterdagmiddag ontstond brand in de boer derij van den heer J. Poot te Middenmeer. Ten gevolge van den wind greep het vuur zeer snel IASPIBIM H-j) 8uu|« 4.20 tabl«t(«a 55 cl; 4. tabletten 7 et om zich heen en tastte het vrywel plotseling het heele gebouw aan. Enkele landbouwmachi nes, een tractor, circa 150 hectoliter gedorschte tarwe, een hoeveelheid stroo en een groote party onbewerkt vlas werden een prooi der vlammen. Slechts een gedeelte van het huisraad kon worden gered. De brandspuit van Wierin- germeer kon weinig anders doen dan nablus- schen. Alles was matig verzekerd. Vermoedelijk moet de oorzaak worden ge zocht in een poging om de waterleiding te ont dooien. BUITENLANDSCH GEMENGD. FRANSCH SCHIP VERGAAN. De zware storm op de Middellandsche Zee, die den ondergang van het Fransche passa gierschip Lamorciere en van het vrachtschip Jumieges ten gevolge heeft gehad, waarbij ruim 3330 personen om het leven zyn gekomen, heeft, naar uit Tunis wordt gemeld, het verlies geéischt van nog een schip. Het betreft een 15.000 ton metend tankschip van een wynex- portmaatschappij in Tunis, welk schip op de terugreis van Marseille naar Tunis ter hoogte van kaap Negro Vrijdag is gestrand en moest worden opgegeven. De bemanning kon worden gered. SPOORWEGONGELUK IN FINLAND. Zaterdagnacht heeft een ernstig spoorwegon geluk plaats gevonden in de nabyheid van het op ongeveer 100 kilometer ten Noord-Oosten van Helsinki gelegen station Kausala in Finland. 16 personen kwamen daarby om het leven, 13 wer den zwaar en 22 licht gewond. De sneltrein, die van Helsinki naar het Oosten was vertrok ken, bleeft naby het station Kausala door on opgehelderde oorzaak staan, waardoor een goe derentrein er op inreed. (D.NJ3.) ZIJ BEHOEVEN GEEN DISTRIBUTIEBONNEN IN TE LEVEREN. In het Volksgebouw aan de Heerengracht werd Zaterdagmiddag de aangekondigde vergadering gehouden, uitgeschreven door den Bond van Volkstuindersvereenigingen, om te bereiken, dat alle niet-aangesloten volkstuinders zich zouden aansluiten. De vergadering werd geleid door den heer J. J. van Zonneveld, voorzitter van den Éeidschen Bond van Volkstuinders, die in zyn openings woord allereerst welkom heette de heeren Boeink en de Bruyn, resp. 1ste en 2e secr. van den Landelijken Bond en er vervolgens op wees, dat de organisatie van het volkstuinwezen door ae overheid is opgedragen aan den Landeiyken Bond. Het geheele volkstuinwezen zal binnen kort gereglementeerd zyn en iedere volkstuinder dient zich aan te sluiten by den plaatseiyken bond. De contributie daarvoor is heel gering, terwyi de voordeelen daartegen ruimschoots zul len opwegen. Immers, voor de verkrijging van poot- en zaaigoed en vooral van pootaardappelen is het noodig, dat men geregistreerd zy en deze artikelen worden via de organisatie goedkooper ingekocht. De heer Boeink, hierna het woord verkrygend, deelde mede, dat sinds October 1941 aan het Departement van Landbouw een afdeeling Volkstuindery is opgericht met aan het hoofd ir. v. d. Plasse. De bedoeling hiervan is om in den chaotischen toestand op het volkstuingebied verbetering te brengen. Spr. deelde verder mede, dat op last van den commissaris der niet-commercleele vereenigingen tot een combinatie van alle vereenigingsbladen op dit gebied was besloten, daarby alleen het blad van den Landelijken Bond van Volkstuin ders zal kunnen blyven bestaan. Tenslotte zeide de heer Boeink, dat reeds in 1941 de pootgoedvoorziening in gevaar dreigde te loopen, doch dat nu een regeling op komst is, welke niet alleen voor aardappelen, doch ook voor harde peulvruchten een bevredigende uit komst voor den volkstuinder zal brengen. Als volkstuinder zal men 200 M2. met aardappelen mogen beplanten zonder dat men daarvoor distributiebonnen moet in leveren. Daarnaast zal men nog een kleine oppervlakte met groenten kunnen beplanten. Naar aanleiding van deze mededeelingen wer den uit de vergadering tal van vragen gesteld, welke alle vrij persooniyke belangen betroffen, omdat ieder wilde weten hoe het in de toekomst met zyn tuin zou gaan. Evenwel kwamen er van den bestuurstafel toch ook verschillende mededeelingen en raadgevin gen. De nieuwe volkstuinen, z.g. oorlogstuinen van gescheurd grasland, zullen voor ieder niet grooter mogen zyn dan 300 M2. De volkstuinders zullen, wanneer zy hun verplichtingen nakomen, van de te betelen oppervlakte toestemming tot vervoer van de aardappelen naar hun woning kunnen verkrygen. Binnen veertien dagen, dus tot uiteriyk 31 Januari moet elk ongeorganiseerd volkstuinder by den secretaris van den Leidschen Bond, den heer Smit, Javastraat 1 alhier, opgeven, of hy zich wenscht aan te sluiten of niet. UITVOERING „CONFIDANCA". In een uitstekend bezette Stadszaal presen teerde zich gisteravond de nieuwe organisatie „Confldanca", die een programma had samen gesteld van verschillende Jazz-gezelschappen, zoowel op instrumentaal als vocaal gebied. Klaas van Becck en zyn ensemble, bekend door de radio-uitzendingen, opende het ryk ge varieerde programma met een serie meer en minder bekende „schlagers", die de liefhebbers op dit gebied wisten te boeien. De oud Leidenaar Klaas van Beeck scheen zich in zyn vroegere woonplaats wonderwel thuis te voelen. Deze be kwame pianist wist zyn mannen terdege aan te vuren en hij oogstte met zyn nummers, waarvan meerdere van eigen hand, veel succes. Vooral de geestige toonzetting van het bekende Prikkebeenverhaal sloeg hevig in! Ook de vele andere ensembles, die zich op dezen avond deden hooren, leverden kranige prestaties en wisten telkenmale een uitbundig applaus aan het enthousiast gestemde audito rium te ontlokken, waarin tevens de medewer kende solisten Red Debroy en Jopie van Delft werden betrokken. FILMVOORSTELLING N.V.V. Voor de leden der by het N.V.V. aangesloten vereenigingen werd gistermorgen in het Tria non-Theater een voorstelling gegeven van de film „Zyn dochter heet Peter", waarin de jeug dige Traudl Stark, een nieuw sterretje aan het filmfirmament, de hoofdrol vertolkt. Wij zien haar hier temidden van het Tyroolsche berg land opgroeien tot een echte rekel; men zou haast zeggen tot een echten kwajongen, waar mede zy trouwens behalve den bynaam „Peter" ook de jongensbroek gemeen heeft. Van het kleine gezinnetje, bestaande uit haar vader (Karl Ludwig Diehl), diens vriend (Paul Hörbi- ger) en de huishoudster (Frida Richard), vormt zy het middelpunt, waarom alles draait. Alles is pais en vree, totdat de moeder van Traudl, die van haar vader gescheiden leeft, de rust komt verstoren en haar dochter dreigt mee te nemen, wanneer haar vader uitvoering geeft aan zyn voornemen om te hertrouwen. Door een toeval komt „Peter" toch in den auto van haar moe der terecht en vergezelt haar naar Salzburg, waar zij het leven van een jongedame moet lei den. Dit bevalt haar echter allesbehalve en het duurt dan ook niet lang of zy keert weer terug naar haar Tyroolsche bergen, waar het huise lijk geluk kort daarna verhoogd wordt door de komst van een nieuwe moeder. In het voorprogramma brachten Lia Martin en Pierre Boeyen aardige liedjes. De publieke belangstelling was ditmaal kwan titatief gering, waaraan het ysvermaak wel niet vreemd zal zyn geweest. Een blijmoedige roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten) CoDvright l P O <G L Welsz» A'dam (60 Soldati had Raffaela bericht, dat Riccardo's proeiopnamen eenvoudig schitterend uitgevallen waren; ze nam deze mededeeling onverschillig op. Maar ook had Soldati haar verteld, dat de „Nerva" besloten had. de rol van den debutant aanmerkeiyk te bekorten. Raffaela schrok. „Wat? Nog meer bekorten? Die tenor was in het draaiboek toch al een be- lachelyk byfiguur." „Tja", haalde de manager de schouders op. „Debutanten moeten nu eenmaal dooy alle moel- lykheden heen. Herinner je maar je eerste film rollen! Men bracht je in twee korte scènes op het doek. En drie maanden later sprak heel Italië over je." „Overigens gaat het me niets aan, wat ze met Daldini uitvoeren", zei Raffaela na kort denken. „Hij wilde naar de film. Hij wilde immers niet luisteren. Nu moet hy het zelf maar weten." „Zie je!" grijnsde Soldati. Maar toen vroeg Raffaela toch: „En hy? Ik bedoel Daldini? Hoe vindt hy het?" „Men heeft hem n atuuriyk niet naar zyn meening gevraagd." „Natuuriyk niet", zei Raffaela, en daarmede was het onderwerp Daldini afgehandeld. Ze had ook nauwelyks meer gelegenheid met Soldati over Riccardo te spreken, omdat de manager een korte reis naar Sicilië ging maken. Op het laat ste oogenblik waren er in het» draaiboek ver anderingen noodig gebleken en Soldati moest in Sicilië geschikte motieven voor buitenopnamen gaan zoeken. Soldati zei alleen nog by het afscheid: „En als Daldini zich by je laat aandienen?" „Wat?" schrok Raffaela. „Dat zal natuurlijk onvermydelyk zyn", ant woordde de manager met zijn onplezierigsten glimlach.„De jonge debutant zal zich toch by de groote diva moeten'voorstellen. Hy weet, dat dit zoo behoort. Bovendien moeten jullie enkele zangrepetities houden voor de duetten." „Ja, natuuriyk.." zei Raffaela beduusd. Soldati vroeg: „Of had je gedacht, dat Je by de opnamen een tarnkap op kon zetten?" Raffaela had niets gedacht. Dat deze ont moeting met Riccardo eens volgen moest, stond vast. En ze was van plan hem te behandelen zooals hy verdiende. Al het andere moest van het oogenblik afhangen. De nieuwe manlyke hoofdrol met een nieuwe ling, de ingrijpende verandering van het draai boek. dit alles had een nieuw uitstel van de opnamen tengevolge. Toen Raffaèla op een regenachtigen middag ln gezelschap van Reginald de thee gebruikte, meende zij zich voor de vertraging van hun ge zamenlijk vertrek te moeten verontschuldigen. Maar hij weerde het op zijn goedige en be grijpende wyze af. „Als men nog een heel leven voor zich heeft, hebben de enkele verzuimde we ken niets te beteekenen. Overigens mag ik ook hier by je zyn. En dat is eigenlyk alles wat Ik j wensch!" I Raffaela voelde by deze woorden weer die j rust in zich terugkeeren. die zy altijd voelde wanneer zy met Reginald over de toekomst i sprak Ze legde haar hand op de zyne. „Jij bent zoo goed.." Hij glimlachte. „Daar ik je niet veel meer i dan myn goedheid kan aanbieden, zie ik daarin geen byzondere verdienste." Toen vroeg hy na een pauze: „Hoe voel Je je hier in Rome, Raffaela?" Ze keek verrast op, omdat zy heelemaal niet wist. hoe zy deze vraag moest beantwoorden. „Ik bedoel, hoe je de verandering van je leven vindt, na deze laatste, romantische weken by de komedianten", werd hij duidelyker. Haar gezicht bleef onbewogen en haar oogen j zochten een willekeurig punt ergens in de hotel kamer. Eerst na eenigen tyd antwoordde zy: „Ik vind die laatste weken niet meer zoo ro mantisch Er is daar juist alles gebeurd, wat my van mijn romantiek kan genezen." „En Riccardo?" vroeg hy plotseling. „Wat?" Raffaela was eerst geschrokken, doch had zich onmiddeliyk hersteld. „Je zult hem weer ontmoeten", ging Reginald voort; maar er klonk verwyt noch vrees in zijn stem. „Jullie zult elkander weer zien, samen in het atelier staan. En de romantiek bloeit het I best op den bodem van een teleurstelling." Raffaela keek Reginald open aan. „Je moet I me gelooven. dat er voor my geen terug meer is", zei ze. en haar stem klonk oprecht over tuigend „Ik geloof je Ik geloof je altyd". verzekerde Reginald snel Maar oen voegde hy er na een I kort zwijgen aan toe: „Alleen heb ik my er I altyd voor gewacht, een belachelijke rol te spelen. En wanneer ik nu een half leven ernstig af heb kunnen leggen, dan was dat, omdat ik de feiten onverschrokken onder het oog zag. En even later zei hy: „Raffaela, nog is het tijd om met jezelf in het reine te komen „Waarover?" „Of je van hem houdt. Of je tenslotte niet liever bij hem wilt blyven." „Ik weet niet. of men van een man houden kan, die de allereerste beproeving niet door staan heeft'antwoordde zy na kort nadenken. „Maar één ding weet ik heel zeker, dat men by zoo'n man niet biyft." Hy knikte slechts en begon over andere dingen te spreken. Vaak zwegen- zij ook. maar het was, alsof hun gesprek by dit aangename zwygen niet afgebroken werd en alsof hun gedachten de kracht hadden, om ook zonder woorden elkander te vinden In een van die pauzen zoemde de telefoon. Raffaela nam den hoorn op en hoorde de por tier zeggen: „Signor Daldini verzoekt ontvangen te worden." Raffaela legde snel en geschrokken de hand over den hoorn en zocht Reginald met. haar blik. „Riccardo fluisterde zy tameiyk be sluiteloos. Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2