82ste Jaargang MAANDAG 19 JANUARI 1942 No. 25095 Steeds dichter naderen de Japanners Singapore Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten r Verduisteren: De Moear overschreden Generaal von Reichenau overleden Churchill terug in Londen Gaullistische overval op schepen van de spil Militaire conventie tusschen Duitschland, Italië en Japan Het verbreiden van berichten van een verboden zender Verspreide berichten Italiaansche Weermachtsberichten EERSTE BLAD De eerste helft van het tweede Winterhulpjaar Veldpost 18.04 uur 9.37 uur J LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Telel. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telel Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst Lelden Pl.verv.; K Been Lelden Het D.N.B. meldt uit Tokio: De Japansche troepen hebben Zaterdag in de vroegte Batoe Ana ten Zuid-Oosten van Gemasin in de pro vincie Johore ingenomen, nadat de ongeveer 1000 man sterke Australische verdediging bijna ge heel in de pan was gehakt. Behalve talrijke ge wonden verloren de Australiërs ongeveer 500 dooden. Den Japanners vielen 14 stukken ge schut en talrijk ander oorlogsmaterieel in han den. De Japansche opmarsch gaat, trotsch tropi sche hitte, steeds voort. De rivier de Morar is overschreden. Het eiland Singapore is tot op ruim 100 K.M. genaderd. Ook Batoe Pakat is bezet. Radio New York meldt, dat er op het oogen- blik hevige gevechten van man tegen man ge leverd worden tusschen de Japansche en Brit- sche troepen. Het strydtooneel bevindt zich ten Noordwesten van Singapore. De Japanners zijn er in geslaagd, een bruggehoofd te vormen, waardoor de Britsche stellingen in de flank worden bedreigd. Het te Singapore uitgegeven legerbericht geeft toe, dat Japansche troepen aan de West kust door de Britsche verdedigingslinies heen-; gebroken zijn en de rivier Moear overschreden hebben, waarna zij een strategisch punt ten Zuiden van deze rivier bereikten. De Japan sche troepen zijn er, naar verder in het com muniqué wordt gezegd, in geslaagd, nieuwe lan dingen uit te voeren aan de Westkust van Ma- lakka. Volgens een Japansch frontbericht heeft de 45e Britsch-Indische brigade, die bevel had ge kregen den terugtocht der Britsche troepen ten Zuiden van de Moear te dekken, zich voor het grootste deel vrijwillig overgegeven, toen zij in contact kwam met de naar het Zuiden opruk kende Japansche troepen. Singapore heeft Zaterdag en Zondag weer hevige Japansche luchtaanvallen te verduren gehad. Bommen werden geworpen op de ma rine-werken, waar oliedepots in brand vlogen. Ook in andere objecten braken talrijke branden uit. De brandweerlieden stellen pogingen in het werk de groote branden te isoleeren, zoo wordt in een te Singapore gepubliceerd communiqué gemeld. Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat vijftien Britsche vliegtuigen op den grond zijn vernield. t Een officieel Japansch rapport van het front meldt over den gezondheidstoestand der Japan sche troepen op Malakka, dat 10 pCt. lijdt aan malaria en andere epidemische ziekten. Er zijn evenwel in het geheel geen gevallen van cho lera. pokken of builenpest bekend. Voorts vormen schorpioenen en ander gedier te in geenen deele een gevaar voor de Japan ners. Een groot aantal lazaretten zorgt voor de snelle genezing van gewonde Japansche solda ten. OP DE PHPILIPPIJNEN. Door niéuwe Japansche landingen zijn de Amerikaansche troepen van Mc Arthur verder op den aftocht van het schiereiland Bataan, blijkbaar om een toevlucht to zoeken in Cor- regidor. IN INDIÈ. Volgens een te Batavia uitgegeven communi qué is het eiland Ambon, waarop de Japanners in de laatste 24 uur reeds twee aanvallen had den gedaan, opnieuw aangevallen. Door dit nieuwe bombardement, in twee golven onderno men, is in cle haven schade veroorzaakt. Verder is een vliegveld op Celebes door Ja pansche vliegtuigen aangevallen. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt uit Berlijn- Generaal-veldmaarschalk von Reichenau, die als gevolg van een beroerte ernstig ziek was, is tijdens het vervoer naar zijn woonplaats overleden. De Fuehrer heeft gelast, dat de veldmaar schalk, die zich zoo buitengewoon verdienste lijk heeft gemaakt, op staatskosten zal worden begraven. De Fuehrer heeft tot zijn vertegen woordiger als Fuehrer van het Duitsche volk bij de staatsbegrafenis aangewezen Rijksmaar schalk Hermann Goering en tot zijn vertegen woordiger als opperbevelhebber van het leger generaal-veldmaarschalk von Rundstedt. De Fuehrer heeft een dagorder uitgevaardigd aan het Duitsche leger, waarin de op 17 Januari overleden opperbevelhebber van een legergroep „Vaandeldrager der gedachten van een nieuwen tijd" genoemd wordt. De generaal-veldmaar schalk heeft, naar in de dagorder wordt gezegd, den eeuwigen soldatendeugden nieuwen glans gegeven, doordat hij ze in den nieuwen tijd plaatste en zich van haar middelen bediende. Generaal-veldmaarschalk von Reichenau was, naar in deze dagorder van Adolf Hitler verr klaard wordt, de eerste aanvoerder van een pantserleger. Dit werd hem in den Poolschen veldtocht toevertrouwd en hij leidde het naar de overwinning. In de dagorder wordt verder gezegd, dat de overleden maarschalk vaak in het heetst van den strijd aan het hoofd heeft gestaan van zijn manschappen en dat zijn naam in de geschiedenis van het Duitsche volk en zijn weermacht altijd zal voortleven. Met generaal-veldmaarschalk Walter von Reichenau heeft Duitschland een groot sport vriend verloren. Von Reichenau stichtte reeds voor den wereldoorlog een officiersafdeeling in de Berlijnsche sportclub en toonde steeds zijn belangstelling tot zijn onverwachten dood toe. Hij was vooral een voorstander van athletiek en heeft dezen tak van sport zelf actief beoefend. Bovendien was hij zwemmer, voetballer en nam in 1939 nog aan de legerkampioenschappen ten nis deel. Hij was in het bezit van den gouden adelaar, een onderscheiding van de Berlijnsche sportclub. MINISTER GÖBBELS SPREEKT TE DANTZIG. Minister Göbbels heeft Zaterdagavond op een appèl der politieke leiders van den gouw Dantzig -West-Pruisen gesproken over het doodelijke bolsjewistische gevaar, waarin Duitschland zich bevond, tot de Duitsche weermacht het tegen offensief inzette. Het besluit tot handelen moest genomen worden, aldus Göbbels, ongeacht de vraag, of de breede massa van het volk op dat oogenblik de strekking daarvan geheel begreep. Van Januari 1940 af stond het vast. dat de Sovjet-unie onze meest verbitterde vijandin was gebleven. Wat een stoot der aanvallende bolsje wistische legers op een onverwacht oogenblik naar Duitschland voor ons en geheel Europa be- teekend zou hebben, kan de menschelljke fan tasie zich nauwelijks voorstellen. Bij het ontwerpen van het Duitsche tegen offensief heeft dc factor der verrassing een voorname rol gespeeld. Het jaar 1941 is dat der grootste overwinningen, die bij menschenheuge- ms behaald zijn en die bevochten moesten wor den tegen een vijand, die een groote meerder heid aan menschen en materiaal bezat. Het is voor iederen DUitscher reeds een natuurlijke zaak geworden, dat hij niet in de eerste plaats vraagt, wanneer deze oorlog eindigt, want ieder weet, dat het belangrijker is, hoe hij eindigt. Wij hebben alle reden, aldus vervolgde de mi nister, om over de ontwikkeling tot dusverre tevreden te zijn, want nooit in de geschiedenis zijn de nationale kansen zoo gunstig en daar door de inspanning zoo loonend geweest als thans. Duitschland, Italië en de andere Euro- peesche volken, die zich om de spil geschaard hebben, maken van het groote uur gebruik; dat uur eischt van ons allen riet uiterste, maar biedt het volk cok het hoogste, wat het te geven heeft. Naast deze onoverwinnelijke, Euro- peesche machtsconstellatie, is thans Japan als ordenende mogendheid in Oost-Azië gekomen. In een stormachtïgen opmarsch heeft de dap pere Japansche weermacht zeer belangrijke En- gelsch-Amerikaansche steunpunten bezet. Zij brengt de plutocratische mogendheden in Oost- Azié dagelijks meer in gevaar. In razend tempo verliezen Londen en Washington belangrijke grondstoffenbronnen en strategische posities. Tegenover deze harde en indrukwekkende feiten kunnen Churchill, Stalin en Roosevelt niets anders meer plaatsen dan een vloed van laster en fantasieën over Duitschland en zijn leidende mannen, terwijl tegelijkertijd het Duit sche volk aan den omroep van den Führer voor de inzameling van wollen goederen voor het Oostelijke front gehoor gaf en het bewijs leverde van de tot een daad geworden volksgemeen schap. Daarmede zijn de Duitschers over de Britsche leugenpropaganda heen tot de orde van den dag overgegaan en hebben zij het antwoord gegeven, dat di? propaganda verdient: zwijgende verachting. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Churchill is Zaterdagmorgen, naar Reuter in een extra bericht mededeelt, uit de Vereenigde Staten te Plymouth teruggekeerd. In zijn gezel schap bevonden zich Lord Beaverbrook, Dudly Pound, Charles Portal en Sir Charles Wilson. Hij reisde terstond door naar Londen, waar terstond na aankomst een speciale zitting van het kabinet is gehouden, waarin de Britsche premier verklaarde, dat "door hem en Roosevelt een omvattend plan was uitgewerkt voor de geallieerde oorlogvoering. Naar de „Times" meldt, heeft de afgevaar digde Granville in het Lagerhuis verklaard, dat hij onmiddellijk debat over den toestand in Oost Azië zou eischen, indien het Lagerhuis zich bij zijn eerstvolgende bijeenkomst niet onmiddellijk met dit waagstuk zou bezighouden. Het is een uiterst dringende aangelegenheid van nationaal belang, zoo zeide hij, dat de onbevredigende stand van zaken op Malakka besproken wordt. De verdediging van Singapore en Australië, de verbindingswegen van het Britsche rijk en zelfs de veiligheid van dat rijk staan op het spel. In dat debat moet verder besproken worden, aldus vervolgde hij, waarom het zoowel in Engeland als in Australië ontbreekt aan officieele berich ten. die het Britsche publiek kunnen inlichten ever hetgeen zich in Oost-Azië afspeelt. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In Berlijn verwacht men, dat Churchill, ge zien de in het Britsche parlement heerschende stemming, allerlei ballast zal moeten laten val len om zijn oorlogskabinet door den stroom dei- parlementaire oppositie te loodsen. Men zou evenwel niet zoover willen gaan Churchill reeds als „afgedaan" te beschouwen, alhoewel zekere crisis-verschijnselen in het Britsche kabinet niet zijn te loochenen. Churchill zal. naai- men ge looft. met de hem eigen robuustheid en uitge slapenheid geschikte zondenbokken weten te vinden. Churchill blijft in elk geval, zooals men in dit verband in toonaangevende Duitsche kringen met nadruk verklaart, de voornaamste tegenstander en ophitser in het empire, tegen wiens methoden 'en machtsmiddelen Duitschland besloten heeft den strijd tot de definitieve over winning te voeren. Het D.NB. meldt uit Madrid: Een Gaullistische torpedobootjager is de baai van Santa Isabel op het Spaansche eiland Fer nando Poo (voor de kust van Kameroen) bin nengedrongen en wierp daar dieptebommen uit 'om de ankerkabels van drie koopvaarders van de mogendheden van de spil te vernielen. Daar na werden deze schepen geënterd en uit de haven weggesleept. Deze overval geschiedde op een oogenblik, waarop de officieren der schepen aan land waren Naar verluidt, zijn de aan boord achter- f"N Te Berlijn is gisteren een militaire conventie tusschen Duitschland Italië en Japan geteekend, waarin de richtsnoeren voor de gemeen schappelijke operaties tegen de ge meenschappelijke vijanden zij'n vastgelegd. Voor Duitschland heeft de chef van het opperbevel van de weermacht, voor Italië een gevol machtigde van het opperbevel van de Italiaansche weermacht, en voor Japan een gevolmachtigde van den chef van den generalen staf van het Japansche leger en een gevolmach tigde van den chef van den marine staf geteekend. (D.N.B.). Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Aan het front bij Sebastopol hebben Duitsche en Roemeensche troepen her haaldelijk vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor den tegenstander afgewezen. Aan de Westkust van de Krim dwong een Duitsche kustbatterij vijandelijke oorlogs schepen zich terug te trekken. In den midden- en Noordelijken sector van het Oostelijk front hebben troepen van het Duitsche leger met steun van sterke formaties der luchtmacht in zwaren defensieven strijd den vijand ook gisteren' zware verliezen berokkend. Ten Oosten van Koersk werden bij een onderneming van een aanvalstroep drie stukken geschut en verscheidene machinegeweren buitge maakt of vernietigd. Aan de Oostkust van Engeland is een Britsche mijnenveger door bommen zwaar beschadigd. In Noord-Afrika duren de levendige aanvallen en het hevige artillerievuur op de Duitsch-Italiaansche stelingen bij Sol- loem voort. Colonnes Britsche tanks en vrachtauto's benevens vliegvelden en ten tenkampen in Cyrenaica en aan de kust van Egypte zijn met succes gebombar deerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden overdag en des nachts doeltreffende aan vallen op schepen en haveninstallaties te La Valetta benevens op Britsche vliegvel den en op het eiland Malta. En Zondag: Op de Krim zijn nieuwe vijandelijke aanvallen bij Sebastopol met zware ver liezen voor den vijand afgeslagen. In de centrale en de Noordelijke zone van het Oostelijk front hebben de Duitsche troe pen bij de voortdurende zware gevechten talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Op verscheidene plaatsen werden met succes tegenaanvallen ondernomen. Bij deze gevechten werden vele afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen en jagers in den strijd gebracht. Zij vernietigden, soms in moedige scheervluchten, honderden voertuigen en andere verkeersmiddelen, alsmede talrijke zware wapens en ander oorlogstuig van deh vijand. Bij luchtaan vallen op spoorwegen zijn verscheidene geladen transporttreinen der bolsjewisten beschadigd. Bij een aanval van een Duitsche pantser divisie in de centrale zone werd de vijand teruggeworpen met achterlating van 540 dooden. Een afdeeling der Waffen SS vernietigde bij stoottroepactie voor Lenin grad vijftien kazematten en gevechtsstel lingen, maakte talrijke wapenen buit en bracht den vijand zware verliezen toe. In de Noordelijke IJszee heeft de Duitsche duikbootvloot een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten vier vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 21.000 ton tot zinken gebracht. Boven dien werd een groot transportschip door twee torpedotreffers zwaar beschadigd. Bij gewapende verkenningsvluchten boven de Noordzee is in den afgeloopen nacht voor de Engelsche Oostkust een vrij groot kon vooi aangevallen en uiteengejaagd. Ver scheidene schepen werden zwaar be schadigd. Andere gevechtsvliegtuigen be stookten havens aan de Zuidwestkust van Engeland ïhet bommen van middelbaar en zwaar kaliber. Aan de oppervlakte varende Britsche oorlogsschepen hébben in het Kanaal zon der succes een Duitsch konvooi aangeval len. De Duitsche kustafwéer greep daarbij ook in. Een Britsche motortorpedoboot zonk brandend. In Noord-Afrika heeft het van alle verbindingen afgesneden zwakke garni zoen der Duitsch-Italiaansche steunpun ten in het gebied van Solloem overgave aangeboden, nadat het in een heldhaftigen tegenstand, die weken duurde, zijn munitie en andere voorraden had verbruikt. De luchtmacht heeft geslaagde aanvallen ge daan op marcheerende colonnes en ravi- tailleeringscolonnes langs dep kustweg. Duitsche duikbooten hebben ten Oosten van Solloem een Engelsche torpedoboot- jager vernietigd en drie treffers geplaatst op een konvooi by Tobroek. Het zinken der schepen kon niet waargenomen worden. In den afgeloopen nacht heeft de vijand bommen laten vallen op verschillende plaatsen in Noord-West-Duitschland. De burgerbevolking leed geringe verliezen. In de woonwijken van eenige steden werd schade aan gebouwen aangericht. Twee Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Van 10 tot 16 Januari heeft de sovjet luchtmacht 105 vliegtuigen verloren, waar van er 66 bij luchtgevechten en 14 door luchtdoelgeschut werden neergeschoten. De rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 15 Duitsche vliegtuigen verloren. .J EENIGE JAREN TUCHTHUIS. In de zitting van het Duitsche Landgcrccht van 13 Januari 1942 werd een beklaagde we gens het verspreiden van berichten van een verboden zender tot een tuchthuisstraf van twee jaar veroordeeld. Hij had berichten van een verboden zender verder verteld aan een beperkt aantal personen. gebleven leden der bemanning door de Gaullis ten doodgeschoten. De overval op Fernando Poo, zoo meldt Ste- fani. heeft groote verontwaardiging veroorzaakt in Spanje. Officieele kringen hebben hun standpunt nog niet bepaald, doch de openbare luidt unaniem, dat de Britsche provocaties on duldbaar geworden zijn. Uit wélingelichte bron wordt vernomen, dat te Londen een protest is ingediend, dat In zeer energieke bewoordingen is gesteld. De Spaansche pers is zeer verbitterd en eischt voortaan gewelddadig optreden. CIANO NAAR ROME VERTROKKEN. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, is gisteravond uit Boeda pest vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan doo» de geheele Hongaarsche regeering met aan het hoofd den premier v. Bardossy. Bovendien waren de vooraanstaande vertegenwoordigers van het openbare leven en van de generaliteit alsmede de gezanten van Duitschland, Italië en Japan aanwezig (D.N.B.). HET PROCES TE RIOM. Naar uit gewoonlijk betrouwbar bron verluidt, zal in aansluiting op het proces tegen Daladier, Blum, Gamelin, Guy de la Chambre en Jacomet een tweede groep aangeklaagden zich voor het opperste gerechtshof te Riom te verantwoorden hebben. Deze tweede groep bestaat in de eerste plaats uit militairen, hoofdzakelijk generaals, die voor de nederlaag van Frankrijk verantwoorde lijk gesteld worden. Van dezelfde zijde wordt opnieuw verklaard, dat het proces van Riom onherroepelijk 19 Februari zal beginnen. (D.N.B.). DE CONFERENTIE TE RIO DE JANEIRO. Het secretariaat van de conferentie te Rio de Janeiro heeft 46 voorstellen ontvangen. Ecuador heeft het grootste aantal, namelijk veertien, voorstellen ingediend. Een gemeenschappelijk voorstel van Mexico, Panama en Cuba verlangt het inrichten van concentratiekampen voor elementen, die verdacht worden tot de vijfde colonne te behooren. Een voorstel van Chili bepleit een patrouilledienst in de continentale wateren door de desbetreffende naties en wenscht voor Chili een patrouilledienst door een Noord-Amerikaansch eskader. Een voorste) van Uruguay verzoekt de naties, die de „verkla ring der 26 naties" hebben onderteekend, als niet oorlogvoerend te beschouwen. Mexico, Ve nezuela, Cuba, Columbia, Costarica en Bolivia deden het voorstel de „verklaring der 26 naties" te aanvaarden. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede De vjjand heeft met land- en marlnegeschut van groot kaliber onze stellingen te Solloem en Halfaya beschoten, waartegen ook hevige lucht acties opnieuw werden gevoerd. De Italiaansch- Duitsche garnizoenen leggen tegen deze pressie krachtigen tegenstand aan den dag, ondanks de groeiende ravitailleeringsmogelijkheden. De pa trouilles hebben haar verkenningsactie ten Zuid westen van Agedabla versterkt. De luchtmacht viel herhaaldelijk ravitailleeringscentra en kruis punten van wegen in de achterhoede van den vijand aan. Troepenkampen en concentraties van auto's werden eveneens met goed gevolg bestookt met mitrailleurvuur en bommen. Tijdens de gevechten, vermeld in het weer- machtsbericht van gisteren, zijn vier en niet drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. De Duitsche luchtmacht heeft nieuwe besliste successen geboekt tijdens operaties tegen het eiland Malta. La Valetta werd doeltreffend ge bombardeerd. En Zondag: „De ingesloten garnizoenen van Solloem en Halfaya, die zonder ophouden door veld- en scheepsgeschut van elk kaliber en door de lucht macht werden bestookt en die gedurende drie dagen door het slechte weer verstoken waren van aanvoer uit de lucht en vooral van vol doende water, zelfs voor de gewonden, hebben na twee maanden van heldhaftigén strijd moeten afzien van eiken verderen tegenstand, welke on mogelijk was geworden. In het Westen van Cyrenaica zijn afdeelingen der Italiaansch-Duitsche luehtmacht. in weerwil van het zeer ongunstige weer, er in geslaagd, aanvallen te doen op vijandelijke vliegvelden, af deelingen gemechaniseerde strijdmiddelen en op slagplaatsen. Een vliegtuig is niet op zijn basis Dit Nummei bevat TWEE Bladen Ei wordt, dqar nog steeds groo- tere pakketten gepost worden, die doelloos blijven liggen, met na druk aan herinnerd, dat tot nader order geen veldpostzendingen bo ven de 50 gram kunnen worden verzonden. De vertegenwoordiger der Ver. Staten zou den eisch gesteld hebben, dat de hervatting van de diplomatieke betrekkingen tusschen de Zuid- Amerikaansche landen en de Sovjetunie als ge heim punt. aan de agenda dezer conferentie toe gevoegd wordt. (D.N.B.) HET VOORSTEL VAN MALAN. Het A.N.P. mhldt uit Lissabon: Uit berichten van den Britschen nieuwsdienst blijkt, dat 48 afgevaardigden van het Zuid-Afri- kaansche parlement zich ondanks den van re- geeringszijde op hen uitgeoefenden druk hebben uitgesproken voor het voorstel van Malan om Zuid-Afrika terstond tot een van het Britsche Rijk onafhankelijke republiek te verklaren, 90 afgevaardigden spraken zich tegen het voorstel uit. Ongeveer 4 millioen gulden z\jn reeds binnengekomen. ENKELE HONDERDDUIZENDEN FAMILIES WERDEN GEHOLPEN. Toen op den eersten October van het afge loopen jaar de Winterhulp Nederland rekening en verantwoording aflegde en ten tweede male een appèl richtte tot de sociale gevoelens van het Nederlandsche volk om het W.H.N. werk te steunen door giften en daadwerkelijke medewer king. geloofde men in breeden kring, dat de resultaten van het eerste winterhulpjaar niet bereikt zouden .worden en een terugslag ver wacht moest wordei. Daarom is het belangwek kend na het verloop van de eerste helft van het tweede actiejaar (de maanden October, No vember en December) op de ontwikkeling te kunnen wijzen, die zich in het winterhulpwerk 1941/42 voltrokken heeft. Uit giften en collecten was tot en met 31 Dec, 1941 f. 3.885.661,80 binnengekomen. Daarmede zijn de resultaten per 31 Dec. '40 van de inza melingen en giften bijna verdubbeld. De door huis- en straatcollecte binnengekomen bedragen zijn in vergelijking met de eerste W.H.N.-actie op gelijke hoogte gebleven, wat des te merk waardiger is, daar, zooals bekend moge worden geacht, de opbrengst der eerste collecte buiten gewoon hoog uitgevallen is. aangezien men in de meening verkeerde, dat het hier een collecte, gold, die slechts eenmaal plaats zou hebben. De toename van de gezamenlijke opbrengst is te danken aan een sterke verhooging van de giften, welke zich naar venvacht mag worden, ook in de maanden Januari. Februari en Maart zal af teekenen en een verdere opwaartsche ont wikkeling zal veroorzaken. Gelijken tred houdend met dezen indrukwek- kenden groei der giften kon W.H.N. haar onder - steuningswerk voor het volk reeds tastbaar op voeren en honderdduizenden Nederlandschen families een flinke ondersteuning geven. Bij zonder omvangrijk werd door uitreiking van waardebonnen gedurende de maand Dcc. ge holpen, nadat reeds in November ongeveer 2Vt millioen gulden voor ondersteuning besteed waren. Het evenwicht tusschen de groote ondersteuning en de binnengekomen giften vormt, naar bekend kan worden geacht, de W.H.N.-loterij. die juist ook in de laatste maanden een zeer goed verloop gehad heeft. Zoo vreugdevol het groeiende begrip en de be reidheid tot hulp van vele kringen der bevol king voor de sociale noodtoestanden ln het eigen volk ook zijn mogen, tot een allesomvat tende ondersteuning in den geest van de stich- tig Winterhulp Nederland, strekken de resul taten nog niet en het zal ook in de toekomst een onvermoeibaar streven van de Winterhulp zijn steeds meer Nederlanders te winnen voor de gedachte van socialen gemeenschapszin. Gift van een kwart millioen. Naar wij van de hoofdafdeeling financiën van de landelijke leiding van Winterhulp Nederland vernemen heeft de N.V. Bataafsche Petroleum Maatschappij te 's-Gravenhage aan de Winter hulp Nederland een gift van f. 250.000 doen toe komen. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 10.51 uur cn gaat onder te 21.37 uur. teruggekeerd. Bij herhaalde aanvallen op Malta hebben Duitsche vliegtuigen in de haven liggende sche pen en vliegvelden gebombardeerd. Bij een lucht gevecht werd een Hurricane neergeschoteh. Na den val van Bardia op 2 Januari, zoo schrijft het Italiaansche persagentschap Stefani, werd de toch reeds ernstige situatie voor Sol loem en Halfaya precair. De ravitailleering van deze twee posities was namelijk slechts mogelijk over zee van Bardia uit. Munitie, levensmiddelen water enz. konden slechts uit de lucht en ge durende den nacht worden aangevoerd. De sector was echter ver van de luchtbases verwijderd en de vijandelijke jagers, die voortdurend surveil leerden, bemoeilijkten en vertraagden de ravitail leering, ondanks de krachtsinspanning der pi loten ten zeerste De reserves verminderden met den dag en waren spoedig geheel uitgeput. De verminderde rantsoenen en weinig munitie deden de troepen niet wankelen in hun besluit, den tegenstand zoo lang mogelijk door te zetten, om zooveel mogelijk vijandelijke strijdkrachten vast te houden. Verscheiden dagen iang konden de vliegtuigen geen water aanvoeren. Alvorens echter den tegenstand, die overigens onmogelijk geworden was. op te geven, liet de comman dant van den sector alle wapenen vernietigen. De verdedigers van Solloem en Halfaya hebben de bewondering en erkentelijkheid hunner lan den verdiend. De democratie heeft afgedaan. De toekomst is aan het nationaai-socialisme Geen woor den maar daden. Meldt u aan bij het Vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22, te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1