PRODENT tandpast „HET LEIDSCHE WOLLEN DEKENHUIS" Binnenland LESDSCH DAGB'JD - Tweede Bled KERK- EN SCHOOLNIEUWS JONGEN DEUTSCH Ondanks de vele bezwaren Onze collectie mode-artikelen Loopers Bij ons vindt U nog wat U zoekt en veel meer dan U denkt. Uwe belangen blijven steeds de Onze Vrijdag 16 Januari 1942 De nieuwe bonnen Nieuwe zinken pasmunt Een klinkend antwoord Kostwinnersvergoeding in den Arbeidsdienst Buitengewone Synode der Ned. Herv. Kerk Parelwitte, gezonde tanden! Geldbelegging - Te koop BI eerenhiiis is er nog zeer veel, dat wij U regelmatig kunnen leveren! blijft buitengewoon uitgebreid en dan nog steeds voor de bekende lage prijzen Heeft u speciale Vergunning voor den aankoop vanGordijnen Matrassen, Tapijten, enz. enz. s Haarlemmerstr- 137 hoek Donkersteeg 2—4—6 Voor de week van Zondag 18 Januari tot Zaterdag 24 Januari zullen de gebruikelijke rantsoen brood of gebak, en vlecscli, ver krijgbaar zün op de bonnen 04a en 04b van de daarvooi aangewezen kaarten, Voor aardappelen is bon 05 aangewezen. Aardappelen. De bonnummers 04a en 04b van de aardap- pelkaart zullen niet worden geldig verklaard en kunnen derhalve worden vernietigd. De thans in gebruik zijnde toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid bevatten evenwel de aardappelb'onnen Ola tot en met 04a. Daar bon 04a niet wordt aangewezen, is hiervan het gevolg, dat houders van de hierbedoelde toeslagkaarten in het tijdvak van 28 December jl. tot. en met 24 Januari over één bonnummer te weinig beschikken. Dit wordt echter in het tijdvak van 25 Januari a.s. tot en met 21 Febru ari vergoed, daar op de toeslagkaarten voor laatstgenoemde periode vijf bonnummers voor aardappelen voorkomen in plaats van vier. Distributie van spysvet. Van bevoegde zijde wordt het volgende mede gedeeld: In sommige gemeenten is het niet mogelijk gebleken het gesmolten rundvet dat aan de genen, die daartoe indertijd bon „03" van de vetkaart hebben ingeleverd, thans gedurende de periode van 15 tot en met 23 Januari mag wor den afgeleverd tijdig in het bezit van de slagers te brengen In verband hiermede zullen de betrokken sla gers eerst heden of morgen het spijsvet ont vangen en in de gelegenheid zijn het aan hun klanten af te geven ALS U JARIG BENT TRACTEERT U..,. Als u jarig bent tracteert u. Dat is nu een maal zoo gebruikelijk. U schenkt met milde hand aan vrienden en kennissen die u komen gelukwenschen, al naar gelang uw beurs en uw bonnen het toelaten. Honderden Nederlanders hebben thans een nieuw verjaardagsgebruik ingesteld. Zij storten op den dag van hun verjaardag even zooveel maal een dubbeltje, een kwartje, of een gul denook al weer naar gelang hun beurs het toelaat op de girorekening van de Nederlahd- sche ambulance. En dan eten zij en hun vrienden dien dag oen gebakje minderMaak dit nieuwe ver jaardagsgebruik tot het uwe. Misschien is u vandaag wel jarig. Welnu, hier is het gironum mer: 87600. Nederlandsche ambulance, Konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage. Doe mee aan de verjaardagstorting. THANS OOK ZINKEN MUNTEN VAN 25, 10, 2}/> EN 1 CENT MOGELIJK. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van financiën tot- nadere regeling van 'net Neder landsche muntwezen. Door deze wijziging wordt de uitgifte mogelijk gemaakt van zinken pas munt van 25. 10. 2'- en 1 cent. Omtrent den beeldenaar van deze muntstuk ken wordt het volgende bepaald: Voor het 25-centstuk: Op de voorzijde een schip met volle zeilen en het woord „Nederland". Op de keerzijde de waarde-aanduiding 25 cents tusschen twee twijgen, benevens het jaar tal en het munttecken De stukken worden in den ring gemünt en hebben een gladden rand. Voor het 10-ccntstuk: Op de voorzijde drie gestyleerde tulpen, waar onder cp een band. „Nederland". Op de keerzijde de waarde-aanduiding 10 cents tusschen twee twijgen, benevens het jaartal en het muntteeken De stukken worden in den ring gemunt en hebben een kartelrand. Voor het 2Ja-centstuk: Op de voorzijde het Friesche uleboerd, boven ter weerszijden van de driespruit: „Nederland". Op de keerzijde de waarde-aanduiding 2 ct,, ter rechterzijde golven en korenaren, bene vens het jaartal en het muntteeken. De stuk ken worden in den ring gemunt en hebben een gladden rand. Voor den cent: Op de voorzijde het rechtkruis, onderaan op een band. „Nederland"! Op de keerzijde de waarde-aanduiding 1 cent; ter rechterzijde golven en korenaren, benevens hét jaartal en het muntteeken. De stukken worden in den ring gemunt en hebben een kartelrand. Klinkend en afdoend is het antwoord, dat de Westersche beschaving geeft op de aanvallen, die op haar gepleegd wórden door de bolsje wisten en allen, die het "voorzien hebben op den ondergang van ons continent. Klinkend was het atwoord aan Engeland, dat werd weggevaagd van het Europeesche vaste land, en zich nu wanhopig verdedigt op alle fronten, die het zelf in het leven geroepen heeft. Zoo vergaat het hun die meenen, dat presta ties op papier en leugenberichten het kunnen winnen van legers, bestaande uit vastberaden mannen, die strijden voor hun ideaal. Zoo zal het een ieder vergaan, die denkt dat hij de waarheid kan tegenhouden en de leugen doen zegevieren. Een klinkend antwoord gaven ook onze Ne derlandsche nationaal-soclalisten, toen zij wer den opgeroepen, den strijd aan te binden tegen de horden van Stalin.* Zij leverden hiermede het bewijs, dat ook zij pal staan voor de Westersche beschaving, godsdienst en cultuur, dat zij zich weten in te zetten ter wille van de toekomst van ons land en ons volk. Inderdaad een klinkend en afdoend antwoord aan allen, die meenen door een afwachtende houding, ja zelfs door geniepige tegenwerking, ons land te dienen. Maar het is niet alleen een klinkend ante woord, dat onze dappere vrijwilligers geven, het' is ook een schitterend voorbeeld, dat navolging verdient. Landgenoot wat is uw antwoord? Volg het voorbeeld dat u gegeven wordt. Meld u aan bij het vrijwilligerslegioen „Nederland", Koningin negracht 22, 's-Gravenhage. In aanvulling op het dezer dagen gepubli ceerde bericht inzake de toekenning van kost winnersvergoeding voor het verblijf in den Ne- derlandschen Arbeidsdienst kunnen wij nog het volgende mededeelen. Ingevolge het besluit loonbepaling werkver ruiming worden de gemeenten in zeven klassen verdeeld. De klasse der gemeente, waarin de verwanten van den vrijwilliger of arbeidsdienst- plichtige woonachtig zijn. is'derhalve een der voornaamste factoren bij de berekening der ver goeding. Waar het werkverruimingsloon de basis der vergoeding vormt, worden uiteraard de kos ten van levensonderhoud e.d. hierop in minde ring gebracht. De op deze wijze verkregen be dragen beloopen voor de zeven klassen onder scheidenlijk: f. 17.60. f. 16.15, f. 14.70, f. 13.50, f. 12.30. f. 11.10. en f. 9.90 per week In gevallen waarin de vrijwilliger of arbeids- dienstplichtige de eenige kostwinner voor zijn verwanten is, kunnen bovengenoemde bedragen voor de eerste vier klassen verhoogd worden tot f. 18 en voor de overige klassen onderscheiden lijk tot f. 17.40. f. 15.90 en f. 14.40 per week. Indien genoemde personen voor hun opkomst in het vrije bedrijf gemiddeld een liooger loon genoten, wordt dit hoogere bedrag als basis voor de berekening der vergoeding genomen. De ver goeding kan evenwel niet hooger zijn dan f21 per week. De beslissende factoren voor de toe kenning van kostwinnersvergoeding zijn voorts de gezinsgrootte en de totale gezinsinkomsten. In die gevallen, waarin de gezinsinkomsten een zoodanige grens naderen, dat niet meer gespro ken kan worden van het ontbreken van de noodzakelijke middelen tot levensonderhoud, wordt het vergoedingsbedrag aan bedoelde grens aangepast. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de nieuwe regeling in vele opzichten gunstiger is dan de vroegere waarbij het afgestane loon als basis der toe te kennen vergoeding werd genomen. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLANDSCH GEBIED. Tijdens den nacht van Woensdag op Donder dag hebben Engelsche vliegtuigen verscheidene vluchten boven Nederlandsch gebied onder nomen. Zij lieten een aantal brand, en brisant bommen vallen, die echter voor het meerendeel slechts onaanzienlijke materieele schade aan richtten. In een stad in het Zuiden des lands werden enkele huizen door bommen getroffen en ver scheidene inwoners gewond DENKT AAN DE WINTERHULP. Wederom verkeersteekens als speldjes op 23 en 24 Januari. Als dit geen winter is om de Winterhulp te helpen, dan weten wij niet welk een wintersche kou er nog zou moeten komen om de burgerij warm voor de Winterhulp te helpen stemmen. Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Januari zal weder straatcollecte worden gehouden en dan zullen opnieuw de verkeersteekens waarvan de serie is uitgebreid als draagspeldjes worden aan geboden. In de meeste plaatsen van beteekenis werkt de politie ijverig mede om deze inzameling, die tévens een goede propaganda van veilig verkeer is, te doen slagen. De gemachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie heeft hiertoe een beroep op de plaatselijke politiechefs gedaan, dat naar men mag verwachten, niet tevergeefs zal zijn geschied. Politiebeambten zullen, terwijl zij zich hier en daar instrueerend onder het publiek bewegen tegelijkertijd als collectant optreden De geheele week van 23—30 Januari zal wor den dienstbaar gemaakt aan de verkeersbeveili- ging. Zoo zullen verkeerspatrouilles van 2 tot 4 man optreden, waar noodig, de „nieuwe ver keersregels" uitgegeven door het verbond van vereenigingen van veilig verkeer, met medewer king van het dep. van waterstaat, worden ter hand gesteld enz De Winterhulp rekent op volledige medewer king van alle weidenkenden GEBRUIK VAN VREEMDE WOORDEN. Zoowel van Nederlandsche als van Duitsche zijde heeft men aanstoot genomen aan het feit, dat herhaaldelijk met name in adverten ties en andere aankondigingen van feestvoor- stellingen, muziekuitvoeringen, variété's enz ge heel onnoodig Engelsche namen en uitdruk kingen worden gebruikt. Aan de bladen is der halve verzocht voortaan zulke advertenties of aankondigingen niet meer op te nemen, VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, is benoemd tot directeur der rijksserum-inrichting te Rotter dam dr. C. J. de Gier, thans bacterioloog aan genoemde inrichting. DE BEZOLDIGING DER PREDIKANTEN. Deze synode was te Den Haag bijeen geroe pen naar aanleiding van de verwerping van de reglementsontwerpen betreffende de rechtspo sitie en bezoldiging van de predikanten der Ned. Herv. Kerk door de provinciale kerkbesturen. In behandeling kwam een schrijven van den raad van beheer naar aanleiding vai> de ver werping van genoemde reglementen. Hij be schrijft daarin den stand van de kwestie en spreekt zijn teleurstelling uit, dat door de ver werping de predikantsbezoldiging in een impas se is geraakt. Want met de bestaande regeling kan niet verder worden gewerkt. De leden van den raad zien zich dan ook alleen in staat hun werkzaamheden met het bestaande reglement nog voort te zetten, indien in den loop van net jaar 1942 komt vast te staan, dat een rede1 ijkc oplossing voor het betrokken vraagstuk op kor ten termijn is gevonden. Van hem zijn uit den aard der )&k g:;en nieuwe voorstellen tegemoet te zien De raad acht het intusschen niet verantwoord- --.onder meer op de totstandkoming van e ;n nieuwe regeling te wachten. Aan den nood cte: esudt daten en der aanstaande emeriti kan raad momenteel niets doen. Ten aanzien van den in middels zeer gestegen nood in vele predikants- gezinnen kan de raad van beheer iet ec".ter niet. verantwoorden de greuen van dit irte.-el op die gezinnen *e ia"en neerkomen t?ij wil daarom aan predikanten, dlo ter,gevolge .an een verleende dispensatie minder dan f. ^50.- ontvangen, een aanvulling geven tot dat be-/ drag, omdat de meesten van hen door het uit blijven van de nieuwe regeling een vrij aan zienlijke verbetering van inkomsten derven over het tijdvak van 1 Juli 1941 tot 31 December 1942. Daardoor komt men zoowel de jongere als de oudere predikanten, die in dezelfde omstandig heden verkeeren, te nulp. Dit wordt bedoeld als een tijdelijke hulp en ,niet als een basis voor beroeping. Voor een groep predikanten kan deze maat regel geen uitkomst geven. Dat zijn de plus mi nus 22 predikanten, staande in een gemeente met minder dan 100 zielen. Voor hen zou de aangewezen weg zijn gelden beschikbaar te stellen uit een der daarvoor in aanmerking ko mende fondsen. De raad geeft daarvoor wijziging van het huishoudelijk reglement in overweging. Hij licht daarna toe, waarom dit voorstel maar voor een keer van kracht kan zijn. Wordt geen nieuwe regeling ingevoerd, dan zullen noodwendig de tractementen der hooger gesalarieerde predi kanten moeten worden ingekort. Indien deze aanwijzingen door de synode zullen worden overgenomen, zal daarmede voor de eerste groep 60.000 en voor de tweede groep 16.000 noodig zijn De synode nam hierna met algemeene stem men het besluit in de rechten van den door den raad van beheer gewezen weg voort te wer ken Zij benoemde opnieuw de commissie, die deze voorstellen heeft voorbereid en verzocht haar zich te bezinnen over de punten: 1 de kleine gemeenten, 2. het verplicht eme ritaat 3. de verhouding bestuur-beheer, 4. toe name van de bestuursmacht, 5. de vacature penningen. 6. het grategaar, 7. de standplaats figuur, 8. de vermeerdering van de lasten der gemeente, en hierover rapport uit te brengen aan de synode Besloten werd de subsidie aan den schippers- raad voor 1942 met 500 te verhoogen. Een ver zoek van „land in zicht" werd verwezen naar den raad voor inwendige zending. Een bijzondere sp'oedcommissie werd ingesteld, die bestaan zal uit het moderamen der synode en vijf leden. In het hoofdbestuur van de federatie van hervormde jongeren werd voor een jaar als ver tegenwoordiger der synode benoemd de secre taris der synode. Parelwitte, gezonde tanden, dat is het loon voor wie eiken dag poetst met Prodent, de Nederlandsche tandpasta met de ongeëvenaarde werking. Voor iedere nieuwe tube tandpasta, welke IJ koo- pen wilt, moet U voortaan hij Uw winkelier een ledige inleveren. Dat geldt ook voor Prodent! Prodent heeft dit oude materiaal noodig om nieuwe tuben te maken. Zorg er dus voor, Prodent te krijgen als U een ledige tube inlevert, want deze heerlijk schuimende tandpasta houdt Uw tanden gezond en parelblank. NEDERLANDSCH FABRIKAAT flinke tube zeer groote tube Gevraagd een flinke als hulp in de wasscherü. WASSCHERIJ SPRONK N.V. 2663 Witte Singel 14. lemen Sie sohnell und gründ- lich nach der berühmten FRYS METHODE. - Privatstunden f.55.—; KI. Grappen f.20.— pro 6 Monate. Sprechstunde Dienst, und Freitags: 2581 BREESTRAAT 36 - TEL. 23594 HEERLIJKE BRUINE GEBONDEN JUS VOOR SLECHTS *LV.,HAN0ElS0ND£RN,JU,DECO"-ÖILY£?SU|j Heerenhuis met voor-, zij- en achtertuin Juffermansstraat, Oegstg. Huuropbrengst f. 510.-. Koopsom f.8500.-. Twee Winkelhuizen, Noord- einde, Leiden. Huuropbrengst f.1402.-. Ko'opsom f. 24.000... Bevragen Makelaarskantoor E. A. FREIJSEfe Stationsweg 45 Leiden, T. 20418 2704 TE KOOP: 2705 N-V. PRODENTA - AMERSFOORT bevat 12 kamers, keuken, kel der en schuur a. d. Schelpen kade Leiden. 1 Februari 1942 leeg te aanvaarden. Koopsom f10.500.BevragenMake laarskantoor E. A. FREIJSER, Stationsweg 45 Leïtlen, T. 20418 2699

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 6