De dood van Peter Ton VRIJDAG 16 JANUARI 1942 No. 25093 Snel dringen de Japanners voort op Malakka Dr. Goebbels spreekt te Hamburg Verduisteren: 82sfe Jaargang Nog 150 K.M. van Singapore Op de Philippijnen De groote offervaardigheid van het Duifsche volk Graaf Ciano bij Horthy Verspreide berichten Agent S. J. Bijleveld staat terecht Behandeling voor het Vredesgerechtshof Met het vastberadenheid nieuwe jaar in! 17.59 uur 9.40 uur V.. J LEID DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. MART-VAN PELT het noordelijke en zuidelijke deel van Malakka en de Britten gaan thans in versterkte mate gebukt onder de vernieling van de verbindings- linies. waardoor de ravitailleering aanzienlijk wordt bemoeilijkt. (D.N.B.). Een Japansche marinestoottroep is bij ver rassing geland op het kleine versterkte eiland Grande aan den ingang van de Baai van Soe- bik. ten noordwesten van Manilla. Naar de „Tokio Asahi Sjimboen" van het oorlogstooneel aldaar meldt, is deze eilandves ting strategisch van hetzelfde belang voor de totale positie van de Baal van Soebik als de eilandvesting Corregidor voor de baai van Ma nilla. De stoottroepen maakten een batterij zwaar vestinggeschut buit en veroverden talrijke gebe- tonneerde artilleriestellingen met geschut van verschillend kaliber en een groote hoeveelheid munitie. Intusschen vordert de aanval der Japansche strijdkrachten op de westkust van het schier eiland Ba taan of Balanga in de richting van de oorlogshaven Mariveles aan de zuidpunt, waar de Amerikaansche troepen zich nog ver schanst hebben. Op een punt is de linie reeds doorbroken. Daarenboven hebben Japansche eskaders bommenwerpers zware aanvallen gericht op Ba- taan. Naar het Japansche hoofdkwartier meldt, zijn daar Woensdag negen stukken vijandelijk geschut tot zwijgen gebracht. (D.N.B.) LUCHTAANVALLEN OP NED. INDIË. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede. dat gebreide aanvallen hebben ondernomen op de eilanden der Molukken, waaronder Ambon, ver der op Nieuw-Guinea, waaronder Babo Sogong, het Panamakanaal. (A.N.P.)) Het hoofdkwartier van het Japansche leger deelt mede, dat Japansche troepen reeds in den nacht van Woensdag op Don derdag bij de achtervolging van den vluch tenden tegenstander aan de Westkust van Malakka de stad .Malakka hebben bereikt. Latere berichten melden, dat zoowel Ma lakka als Gemas reeds achter het Japansche front liggen. Het keizerlijk hoofdkwartier heeft in een overzicht over de gevechtshandelingen op Ma lakka tot Woensdag bekend gemaakt, dat Ja pansche colonnes, die aan de Westkust van Malakka oprijkken, Woensdagavond Gemas. een strategisch belangrijk spoorwegknooppunt, van waar een spoorlijn naar Singapore loopt, stor menderhand hebben veroverd. Intusschen was de linkervleugel aangekomen in de nabijheid van Peka. 273 K.M. ten Noorden van Singapore. In het officieele bericht van het keizerlijk hoofdkwartier wordt bekend gemaakt, dat op 2 Januari op den grond strijdende troepen met steun van het luchtwapen door de vijandelijke stellingen bij Kampar zijn heengebroken. In een felle achtervolging der Engelsche troepen be reikten de Japansche troepen op 7 Januari Tro- lak in het stroomgebied van de Slim; zij openden den aanval op de Britsche troepen, die in AACU nieuwe verdedigingsstellingen ter breedte van j vliegtuigen van de Japansche marine zeer uit- 15 K.M. wanhopigen tegenstand boden. De Ja- - - - - -- pansche troepen baanden zich echter met steun van vliegtuigen en vechtwagens een weg door de vijandelijke stellingen, waarbij zij de verster kingsinstallaties vernielden. Bij de gevechtshandelingen in den sector van Trolak rekenden de Japansche troepen af met twee Britsche brigades; zij maakten vecht- en verkenningswagens, 63 kanonnen van zwaar en licht kaliber en 500 auto's buit. Bij dezelfde operaties werden ook 200 krijgsgevangenen bin nengebracht. Bij de hervatting van den opmarsch naar het Zuiden, zetten de Japansche troepen hun vor deringen 1 angs de kust van Kwala Selangor voort; een andere colonne legde een landing bij Moris ten Zuiden van Klang ten uitvoer Nadat deze troepen zich hadden aaneengesloten, sloten de Japansche troepen Kwala Loem- poer in. Met den val van Kwala Loempoer op 11 Jan. zetten de Japanners de achtervolging van den vijand naar het Zuiden voort, en op 12 Januari passeerden zij Kajang en andere punten in be neden Selangor. Na het gebied van Negri Sem- bilan te zijn gepasseerd overschreden de Japan sche troepen de grens van den staat Malakka en bestormden zij Woensdagavond het spoorweg- knooppunt Gemas. De Japansche troepen vallen thans onophou delijk de Britsche troepen aan, die zich ijlings terugtrekken. In het overzicht wordt er ten slotte op ge wezen. dat de vernieling van treinen en trans portmiddelen den vijand den terugtocht heeft afgesneden. Tot nu toe hebben zich bij de gevechten op Malakka 2000 Britsch-Indische soldaten over gegeven. zoo wordt van het front gemeld. Zü zijn. naar het verder heet. in bijzondere kazernes achter het front ondergebracht en mochten hun wapens behouden. alsmede op New Britain, waarbij militaire in stallaties vernield of in brand geschoten wer den. Negen hangars en twee barakken werden op 12 Januar vernield, toen Japansche vliegtui gen het steunpunt voor watervliegtuigen Mo- lonedals in de golf van Tomaki (.Celebes,) aan vielen, Andere vliegtuigen deden een aanval op Ternate van de Molukken. waarbij twee groote opslagplaatsen vernield werden en op vijf plaatsen brand werd veroorzaakt. (D.NJ3.) De wolinzameling van het Duitsche volk voor de soldaten aan het Oostelijk front is thans gesloten, gelijk gemeld. In zestien dagen tijds heeft het geheele Duit sche volk, hebben ruim twee millioen vrijwillige Duitsche helpers in meer dan veertigduizend inzamelings-lokalen en vierentwintigduizend naaikamers der partij een prestatie verrichtten behoeve van de frontsoldaten, die in de geheele wereld zonder voorbeeld is en waarop het Duit sche volk trotscli kan gaan. x Zooals reeds kort gemeld, heeft de inzameling in totaal 67.232.686 stuks van verschillende soort opgeleverd. Daaronder bevinden zich onder meer 2.958.155 bontjassen, bontvesten en andere bontkleeding; 1.978.188 hemden; 1.871.743 on derpantalons; 4.948.766 onder jakken, pullovers en wollen vesten; 5.986.337 halsdoeken; 1.212.126 borstbeschermers; 1.878.124 lijfgordels; 7 781.711 paar kousen en sokken: 104.841 paar met bont gevoerde schoenen en overlaarzen; 170 214 ski schoenen; 1.174.748 skis; 3.138.505 ijsmutsen; 3.854.064 paar handschoenen; 6.818.350 polswar- mers; 1.499.629 kniebeschermers: 2. 451.545 oor beschermers; 6.32.923 kleedingstukken van ver schillende soort; 1.485.115 wollen en donzen de kens. Met deze schitterende prestatie heeft het Duitsche volk opnieuw bewezen, dat front en vaderland onwrikbaar verbonden zijn err dat de een bereid is met al zijn krachten voor den ander op te komen. Het Duitsche volk heeft waar gemaakt, wat de Führ.er op 20 December in zijn oproep voor de inzameling van bont en wol zeide; „De sol daat aan het Oostelijk front echter zal ook daaruit zien, dat de Duitsche volksgemeenschap, waarvoor hij strijdt, in het nationaal socialisti sche Duitschland geen leeg begrip is". Het Duitsche volk heeft weer eens getoond, dat het steeds er naar streeft, door zijn presta ties het front waardig te zijn. De Italiaansche minister van buitcnlandsche zaken, graaf Ciano. is gistermiddag door den Hongaarschen Rijksbestuurder in particuliere audiëntie ontvangen. In aansluiting hierop ontving Horthy den Italiaanschen gast aan een dejeuner in zeer in- tiemen kring. Tevoren had graaf Ciano een be zoek gebracht aan den minister-president en minister van buitenlandsche zaken, von Bardossy. terwyl des middags de voorzitters van beide huizen van den Rijksdag ter eere van Ciano een receptie hielden. Von Bardossy bood een diner aan waarbij de staatslieden hartelijke "toespraken wisselden. (D.N.B.). DE CONFERENTIE TE RIO DE JANEIRO. Volgens een bericht van Associated Press uit Rio de Janeiro hebben Sumner Welles en Ruiz Guinazu in de hotelkamer van laatstgenoemde een onderhoud van 25 minuten gehad. Zij ver lieten het hotel afzonderlijk en lieten zich niet over deze bespreking uit. Het Columbiaansche ministerie van oorlog heeft, naar Associated Press uit Bogota meldt, meegedeeld, dat Columbiaansche troepen „ter verzekering van de landsverdediging en ter be veiliging van de neutraliteit van Columbië naai de Zuidzeekust en de Caraibische kust gezonden zijn. De sterkte der troepen en de plaatsen, waarheen zij gezonden zijn, worden niet mee gedeeld. Wel is verklaard, dat het gaat om stra tegisch belangrijke punten ter beveiliging van In den namiddag van den zevenden Septem ber 1940 gebeurde op den hoek van de Java- straat en de Balistraat te 's-Gravenhage een incident, dat hoogst'ernstige gevolgen heeft ge had. Bij het voorbij trekken van een groep jeugdstormers reed een wielrijder blijkbaar met opzet op deze kinderen in. Politie kwam er aan te pas, die echter naliet om tegen den wielrij der proces-verbaal op te maken. Van natio- naal-socialistische zijde is toen bij de politic hierop aangedrongen, doch door de politie werd in plaats daarvan de partij van den wielrijder gekozen. Daarna ontstond een handgemeen tusschen een aantal W.A.-mannen. die op het rumoer afkwamen uit him wachtlokaal aan de Balistraat, eener- en politie met publiek ander zijds. De politie loste verscheidene revolverschoten. Door een dezer schoten werd de 28-jarige W.A.- man Peter Ton in het hoofd getroffen. Hij stortte doodelijk gewond neer en overleed kort daarop. Als verdacht van doodslag heeft zich gisteren de 48-jarige agent van politie S. J. Bijleveld voor het vredegerechtshof te 's-Gravenhage te verantwoorden gehad, dat in eersten aanleg deze zaak behandelde. President is dr. J. H. Carp, fungcerend pro cureur-generaal mr. N. S. Hoekstra. Door het O. M. zijn 31 getuigen en door den verdediger, mr. W. Francken zijn een zestal getuigen ge dagvaard. Primair is den verdachte ten laste gelegd, dat hij met het oogmerk, Peter Ton van het leven te berooven, althans hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, de dienstrevolver op diens hoofd heeft afgevuurd, tengevolge waar van Peter Ton is overleden, subs., dat hij in een volksmenigte hoogst roekeloos een revolver schot heeft afgevuurd, waardoor Peter Ton doodelijk werd getroffen en aan de verwondin gen is overleden. DE DUITSCH-ZWEEDSCHE BETREKKINGEN In de Wilhelmstrasse heeft men de buiten landsche journalisten in kennis gesteld met een op 3 Januari in Goeteborgs Handels- och Sjoe- fahrts Tfdning verschenen artikel van den sovjet-Joodschen schrijver, Ilja Ehrenburg. dat een verheerlijking vormt van de bolsjewistische gedachte en gelijk staat met een pamflet, dat gericht is tegen den strijdvaardigen geest van den Duitschen soldaat aan het Oostelijke front. Van het feit, dat dit Zweedsche blad zooiets durft te publiceeren, wordt in Duitsche politieke kringen zeer goede nota genomen. Men verklaart, dat men den heeren van dit blad en consorten zou willen toewenschen de zegeningen van het bolsjewisme eens persoon lijk te leeren kennen, wanneer men zich niet van de Europeesche lotsgemeenschap bewust was en zich niet hiervoor verantwoordelijk zou voelen. (A.N.P.). NEHROE OPVOLGER VAN GANDHI. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Gandhi voor het eerst bekend gemaakt, dat Ja- waharlal Nehroe zijn opvolger zal zijn. Gandhi verklaarde, dat er geen scheuring in de werkcommissie van het congres bestaat en vervolgde: „Nehroe is mtfn rechtmatigs erfge naam. Ik ben er van overtuigd, dat hij mijn werk zal voortzetten, wanneer ik er niet meer zal zijn. Hij is een moedig man, vaak verschilt h^j met mij van meening, maar, als ik niet meer in leven ben, zal h|j weten, hoe hij mijn werk moet voortzetten". (A.NP.). De Japansche troepen, die op Malakka reeds de grens van Johore hebben over schreden, rukken op in drie colonnes, n.l. een langs de Oostkust, een langs de West kust en een, die in het centrum van het schiereiland ongeveer langs den spoorweg naar Singapore oprukt. Deze drie colonnes sluiten zich steeds nauwer aaneen en konden de breedte van het front reeds tot ongeveer 130 kilometer verminderen. De afstand naar de zuidelijke punt van het schiereiland bedraagt nog slechts ongeveer 150 kilometer. Militaire kringen te Tokio schatten de sterkte van de Britsche troepen, die op de vesting Sin gapore terugtrekken op ongeveer 30.000 man. In Johore is het aanvalsterrein gunstiger dan in Rijksminister dr. Goebbels heeft voor de lei dende figuren van het politieke en cultureele leven in Hamburg een redevoering uitgesproken over den toestand. Hij begon met een uiteenzetting van de nood zakelijkheid van den historischen 22 Juni 1941 voor den eindstrijd voor de redding van Europa van het bolsjewistische gevaar. De Duitsche sol daten hebben met eigen oogen gezien hoe ver de bolsjewistische voorbereidingen voor meedoo- genlooze vernietiging van Duitschland en daar mede ook van Europa reeds gevorderd waren. „Wanneer de oorlog tegen de sovjetunie hard is en verbitterd cn door de tegenpartij met alle stompe taaiheid wordt uitgevochten, is dat voor ons slechts een bewijs te meer voor de grootte van het gevaar, waarin wij allen verkeerd hebben". Voortgaande schilderde dr. Goebbels de bijna mythische grootte van dezen strijd. De ont zaglijke inspanningen en opofferingen van eiken komen verkeerd hebben beoordeeld en deze vergissing onmiddellijk in het begin hebben moeten betalen met een leergeld, cjat voor hen waarlijk schrikwekkend is. Wanneer in het derde oorlogsjaar Japan aan de zijde van de spil ten oorlog is ge trokken tegen het Amerikaansche imperia lisme en de Britsche wereldvoogdij, dan is dat, behalve van machtspolitiek en strate gisch belang voor het bondgenootschap, voor de wereld een bewijs te meer voor den goeden en volstrekt zekeren stand van onze zaak, aldus dr. Goebbels. W|j behoeven thans nauwelijks het geloof aan onze nationale onoverwinnelijkheid te hulp te roepan om onze komende overwin ning te kunnen voorspellen als iets stelligs en onveranderlijks. Dit geloof vloeit voort uit de werkelijke feiten, die ondubbelzinnig voor ons spreken. Onze reke ning klopt. De illusionaire rekening van onzen tegenstander is niet in de laatste plaats gegrond op de volkomen onjuiste waardeering van onze politieke en militaire leiding. Zulke speculaties man aan het Oostelijk front'in dezen heldhaf- 'mogen in den eersten wereldoorlog succes heb- tigén strijd kunnen echter niet geisoleerd worden gezien. Er bestaat een innerlijke samenhang in dit wereldconflict. In dit verband bracht spr. hulde aan den heldhaftigen strijd van het Japansche volk, waardoor de positie der spilmogendheden een versterking heeft gekregen, die kort geleden ook nog door militaire en politieke deskundigen vol komen onwaarschijnlijk werd geacht. Deze ontwikkeling kwam niet onverwacht. Van Duitsche zijde had men Japan, zijn weermacht en zijn volk en leiding nooit anders beoordeeld dan zij thans blijken te zijn. Japan lijdt onder dezelfde onopgeloste proble men als Duitschland en Italië. Het past volkomen in de wereldbekende geborneerde arrogantie der Engelsch-Amerikaansche oorlogsopruierskliek, dat z|j de militaire capaciteiten van Japan vol- ben gehad, thans brengen zij den vijand zelf slechts de grootste schade. Voortgaande schilderde dr. Goebbels de wereld historische beteekenis van de huidige worsteling en ging verder; „deze oorlog vormt in werkelijk heid de samenvatting van een reeks oorlogs conflicten, die wanneer zij thans niet uitgevoch ten werden. oirer enkele jaren zouden komen. Dat mogen wij nooit vergeten. Belangrijker dus dan de kwestie, wanneer deze oorlog eindigt, is de vraag hoe hij eindigen zal. Wanneer wij hem winnen, aldus de Rijks minister. dan is alles gewonnen: grondstoffen- en voedingsvrijheid, levensruimte, grondslag dei- sociale reorganisatie van onzen staat en de mogelijkheid van een volksch uitleven voor de spilmogendheden. Wanneer wij den oorlog zouden verliezen, zou echter evenzeer dit alles en nog meer worden verloren; namelijk ons nationale leven in alge- meenen zin en in zijn geheel. De minister verklaarde, dat men ook slechts van dit standpunt de opofferingen mocht op vatten, die in dezen oorlog aan allen worden opgelegd en ook moeten worden opgelegd. Wat het front voor het vaderland doet, kan door het vaderland nooit vergolden worden. Wat het volk thuis aan ongemakken te verdragen heeft telt nauwelijks mee vergeleken bij het heldendom en de bereidheid tot den dood aan het front. In dit velband noemde dr. Goebbels de inza meling van bont en wintergocderen voor het front, welke hij de grootste gemeenschappelijk hulp van het Duitsche volk noemde. Wij zien daarin, zoo zeide hij, een gelukkig begin voor een hard, aan beslissingen rijk jaar ook voor het vaderland. Wij mogen hierin echter ook een maatstaf zien voor de psychische kracht van het Duitsche volk. Tenslotte richtte dr. Goebbels tot front en vaderland de vermaning en den eisch hard en gelaten te blijven, realistisch te denken en nooit den grond onder de voeten te verliezen, de oor logsproblemen onder het oog te zien, waar z|j zich voordoen en het nieuwe jaar te beginnen met dezelfde vastberadenheid waarmede het land het afgeloopen jhar de baas is geworden. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op tc 8.51 uur en gaat onder te 17.57 uur; het is vandaag Nieuwe Maan. HET GETUIGENVERHOOR. Dr. R. R. Rochat, patholoog-anatoom, die de sectie op het lijk van den verslagene heeft ver richt, verklaarde, dat de inschot-opening in het achterhoofd was. De kogel was in drie stukken gesprongen, welke deelen in de groote hersenen werden aangetroffen en welke den dood recht streeks moeten hebben veroorzaakt. Andere af wijkingen waren er niet. De president: Volgens-een van de foto's had de verslagene een verwonding op het voorhoofd. Dr. Robat: Het bijschrift bij die foto is on juist. Pres.: Was het schot aan het achterhoofd een rechtstreeksche treffer? Dr. Robat: Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid was dit het geval. Een uit schotopening is niet aangetroffen. De verwon ding aan het voorhoofd was oppervlakkig en vermoedelijk bij den val of tijdens een handge meen veroorzaakt. Get. P. van der Zwan, een W.A.-man, ver klaarde. dat agent no. 435 (Bijleveld) zijn pistool in de richting van de poort afvuurde, v/aar de W.A. zich toen bevond en dat het schot viel. ondanks de van W.A.-zijde gedane waar schuwing aan de politie om niet te schieten. Verdachte werd door niemand bedreigd. De houding der politie maakte een wilden en beestachtigen indruk. Volgens verdachte stonden 4 k 5 man politie tegenover 40 k 50 W.A.-mannen. Get. E. Duurentijdt had gezien, dat verdach te zich zeer nerveus gedroeg. Hij hoorde op zeker oogenblik verdachte zeggen: doorloopen. Toen is hij van den hoek Balistraat-Javastraat af de Balistraat ingegaan. Even daarna hoorde get. den agent, die thans als verdachte terecht staat, roepen: „sabels trekken." Van dat oogen blik af heeft hij verdachte in het oog gehou den omdat h|j meende, dat deze agent de lei ding had als oudste. Get. werd van alle zijden besprongen en door verd. buiten gevecht ge steld. Spoedig echter stond get. weer op en toen volgde een felle aanval van verd. met diens sabel naar het hoofd van getuige, die echter door zich snel te buigen, dezen slag wist te ontgaan. Getuige heeft Peter Ton zien vallen, doch hij heeft niet gezien dat deze agent schoot, wel heeft hij agent no. 1100 op ongeveer tien -me ter afstand zien schieten. De verdediger merkte op, dat volgens de schriftelijke stukken deze getuige den slag heeft gepareerd met zijn gummiknuppel. Getuige erkent dit. Verdachte: Deze getuige moet gezien heb ben, dat Pape op mijn nek sprong. Getuige: Dat heb ik niet gezien, Get. A. D. Kakebeeke had dit sabeltrekken waargenomen. Hij zelf heeft dit rustig aange keken. Voorts heeft hij den agenten verzocht, zich behoorlijk te gedragen. Get. F. W. van Toer verklaarde o.a. dat hop man van Leeuwen naar buiten was geroepen, omdat er iets gaande was tusschen agenten en W.A.-mannen. Er waren aanvankelijk 14 k 15 W.A.-mannen bij betrokken. Get. W. H. van Duivenboden zeide, dat de W. A. door de agenten uit de Javastraat naai de Balistraat werd gedrongen. Er was een volksoploop, toen de sabels werden getrokken. President: Hoeveel W.A.-mannen in unifonn waren er toen? Get.: Ongeveer twaalf. Pres.; Dus de groote volksoploop werd in hoofdzaak door het publiek gevormd. Verdachte: Het publiek heeft zich zeer cor rect gedragen. Get. M. C. Dusschoten was uit het lokaal van de W.A. naar buiten gekomen, omdat het pu bliek opdrong tegen een groep jeugdstormers. Getuige is er op afgegaan om deze groep te helpen beschermen. Hij kreeg toen een slag met de sabel van een der agenten, waardoor hij te gen den grond werd geslingerd. Er waren op zijn minste vijf of zes agenten met sabels aan het slaan. Hij zag o.a., dat een der agenten een schot met de revolver loste. Get. H. A. R. Nikkels verklaarde, dat de W. A.-mannen op het politiebevel niet in bijzon der langzaam tempo terugtrokken naar de Ba listraat. Verdachte zwaaide en sloeg met de sabel. Toen voor het eerst geschoten werd wa ren er niet meer dan vijf W.A.-mannen op straat gebleven. De overigen waren de poort tot het W.A.-lokaal in de Balistraat ingegaan. Get. F. Piek, 21-jarlg commandant van een groep jeugdstorm, zag, dat een der agenten een revolverschot loste, waardoor Scipio kwam te vallen, vervolgens hoorde hij nog ecnige scho ten. Get. heeft echter niet meer gezien, hoe deze schoten gelost werden, want toen' was hij reeds naar binnen gegaan. Get. J. van de Rest zag den verdachte in twistgesprek met getuige Kakebeeke. Hij ver zocht dezen verdachte proces-verbaal op te ma ken tegen een man, die met zijn fiets op den troep jeugdstorm was ingereden. Er was toen nog geen vechtpartij. Daar de Beweging erbij betrokken was, gevoelde getuige zich geroepen om te trachten een ernstig conflict te voorko men. Hij slaagde hierin echter niet. want spoe dig daarop werden de sabels door de politie ge trokken. Get. W. Pape had getracht clen verdachte, die met twee handen de revolver vasthield, dit wa pen te ontnemen, omdat hij waarnam, dat verdachte zich niet wist te beheerschen. Ook het feit. dat verdachte de revolver met beide handen vasthield een zeer ongebruikelijke methode wees daarop. Getuige kreeg toen een sabelhouw van een anderen agent. Verdachte: Omdat getuige mij van achter had besprongen. Getuige betwist dit ten stelligste. Get. J. C. Smissaert was op het rumoer in de Javastraat zijn woning aldaar uitgeloopen. Hij had waargenomen, dat er 40 k 50 keer werd geschoten. Get. kan echter niet verklaren, welke agent het schot op Peter Ton had gelost. Get. C. F. A. de Bruyn was W.A.-comman- dant, doch niet in uniform. Hij was toevallig op bezoek bij jhr. Sissaert, Zij zijn beiden op het rumoer, dat op straat was ontstaan, naar buiten geloopen. Geschoten werd in de richting van de Balistraat, Get. heeft zich tot een mede op het schieten afgekomen inspecteur van po litie gewend om te trachten het conflict te sus sen. Getuige zou als bancommandant zijn in vloed op de W.A. doen gelden, de inspecteur zou dan de politie tot kalmte moeten aanmanen. Inmiddels was er reeds een W.A.-man neer geschoten. Get. had vele schoten gehoord, doch h|j heeft ze niet geteld. Get. H. Kruyer, agent van politie, ver klaarde twee maal geschoten te hebben, na dat hij met palen e.d. was bedreigd. Het gevecht was al in vollen gang toen get. cr op afkwam. Get. zag, dat verd. met de sabel sloeg, omdat h|j door W.A.-mannen werd op. gedrongen. Get. had van voren een 6chot op

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1