De Japansche aanval voortgezet BINNENLAND 82ste Jaargang DONDERDAG 15 JANUARI 1942 No. 25092 Verduisteren: Tokio's standpunt Britsche ambassadeur te Ankara teruggekeerd De Amerikaansche vliegtuigproductie Verspreide berichten 17.58 uur 9.41 uur De 40.000ste inwoner van Venlo Benoeming van burgemeesters Dr D. J. Kok benoemd tot hoogleeraar Gemengd Nieuws Ter navolging! IM/TENUTHKEN EERSTE BLAD STADSNIEUWS Ned. Middenstandsbond LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K, Been. Lelden. Nadat de Japansche troepen door het berg achtige gebied van Oost-Malakka zijn getrok ken is de staat Pahang geheel in Japansche handen, zoo meldt het D.N.B. uit Tokio. Nog verneemt het D.N.B. int Sjanghai: De Japansche opmarsch naar Singapore vor dert onweerstaanbaar. De Japansche troepen rukken in twee colonnes op. Die aan de West kust is door de vlakte van Selangor getrokken en heeft Tampin bezet. Pogingen der Britten om een nieuw front te vormen zijn tot dusver mislukt door de snelheid der Japansche troepen. De Britten hebben geen kans gezien zich van den vijand los te maken. De prestatie der Japanners blijkt uit het feit, dat na den val van Kwala Loempoer dagmar- schen van 60 KM. in doorsnee zijn gemaakt. Een deel der Britsche troepen vlucht in Zui delijke richting, terwijl andere afgesneden en omsingeld zijn De staten Malakka en Johore liggen na de bezwijking van de laatste Brit sche stellingen open voor den Japanschen inval. Zware Japansche bommenwerpers hebben Dinsdagavond het vliegveld Mingsladon, een voorstad van Rangoon, aangevallen. Zij veroor zaakten daarbij brand in twee bombardements vliegtuigen. De Japansche militaire autoriteiten zijn m nauwe samenwerking met den skibond. de al- pinistenvereeniging en het ministerie van spoorwegen begonnen met de opleiding van ski troepen. De eerste cursus begint 17 Januari en duurt tot half Maart. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De reden voor het optreden van Japan tegen Nederlandsch-Indië noemde de woordvoerder van de Japansche regeering de vijandelijke ge- •zindheid van de Nederlandsch-Indische regee ring. die zich als werktuig van Engeland en Amerika laat misbruiken. De militaire maatregelen van Japan, zoo verklaarde de woordvoerder, richten zich ech ter geenszins tegen de inboorlingen der betrok ken gebieden, noch tegen die landen, welke onder dwang vijandelijke handelingen tegen Japan plegen. De houding van Japan tegen over de inheemsche bevolking blijkt reeds uit de omstandigheid dat de Japansche troepen b v. op Malakka cn op de Philipnijnen zijn ver welkomd door de bevolking, die haar bereidheid tot medewerking tot uitdrukking bracht. Te genover deze bevolking koestert Japan even min vijandelijke gevoelens als tegenover alle andere volken van Oost-Azië. die met Japan willen samenwerken. Deze volken kunnen der halve van een overeenkomstige behandeling door Japan zeker zijn. MET EEN BOODSCHAP VAN STALIN EN MOLOTOF. Het D.N3. meldt uit Istamboel: De uit Moskou teruggekeerde Britsche am bassadeur te Ankara, Knatchbull Hugessen, .heeft tegenover de pers verklaard, dat bij de Moskousche besprekingen ook latere vredes plannen ter sprake zijn gekomen. Knatchbull Hugessen verklaarde, dat hij den Turkschen minister van buitenlandsche zaken een monde- lige boodschap van Stalin en Molotof heeft overgebracht. Dinsdag is te Ankara een bijeenkomst van de volkspartij gehouden, die grootendeels was gewyd aan een uiteenzetting van den minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, aan gaande de gebeurtenissen in de afgeloopen drie weken. Tevens gaf Saradjogloe daarin een uit voerige uiteenzet ting van het onderhoud, dat hij heeft gehad met den Engelschen ambassa deur na diens terugkeer uit Moskou. De diplomatieke medewerker van het D.N.B. schrijft o.a.: De reactie van de wereld op de onthullingen over Edens machinaties te Moskou toont aan. dat er steeds meer begrip komt voor den af- weerstrijd van Duitschland en zijn bondgenoo- ten in Oost-Europa. Ook de landen van het Noorden hebben zich terstond positief uitge sproken voor de definitieve uitschakeling van het bolsjewisme; het heldhaftige Finland voor op. Wanneer Edens droom, om na den zegevie renden afloop van den oorlog, de Sovjet-Unie tot ordenende mogendheid in Oost- en Midden- Europa te maken, in vervulling zou gaan, zou zulks voor het Noorden gevolgen hebben, welke reeds thans vry precies zijn te onderscheiden, namelijk: 1. De volledige onderwerping van Finland aan de bolsjewistische heerschappij met de vernie tiging van de kern van het Finsche volk. 2. De bezetting van de Aalands-eilanden. 3. De bolsjewistische opmarsch door het Noorden van Noorwegen tot den Atlantischen Oceaan, bij gelijktijdige bezetting van de erts- mijnen in het Noorden van Zweden en te Narvik. 4. De onbeperkte beheersching van de Fin sche en de Botnische Golf. alsmede de bolsje wistische overheersching in de Oostzee en haar uitgangen. Wat voorts de uitvoering van het Engelsch- bolsjewistische plan voor de beschaving van Scandinavië zou beteekenen. hebben o.a. de Bal- tische staten en ten deele ook Finland aan eigen lijf ondervonden. Hun lot moet een waar schuwing voor alle Scandinavische volken zijn om te zamen met Duitschland den verschrik- kelijksten geesel der menschheid tot zijn ver nietiging toe te bestrijden, of om althans be grip te wekken voor dezen strijd, die niet meer te scheiden is van Engelands verraad aan Europa en daarmee ook aan Scandinavië. ROOSEVELT CONTRA ROOSEVELT. Het verloop der krijgsverrichtingen rondom de Zuid-Chineesche Zee bewijst volgens deskun digen afdoende, dat de Vereenigde Staten slechts met bluf gewapend den oorlog zijn inge gaan, en dat zij in de naaste toekomst ook over geen ander wapen kunnen beschikken, aldus meldt men uit Berlijn aan het A.NP. In zijn groote rede van de vorige week deelde Roosevelt mede, dat de Ver. Staten in 1942 60.000 vliegtuigen zouden bouwen. De cijfers omtrent ander oorlogsmateriaal en de nog veel hooger aangegeven productie voor 1943 kan men gevoegelijk buiten beschouwing laten. Dit komt dus neer op 5000 vliegtuigen per maand. Wanneer men rekening houdt met een voortdu rend stijgende productie en dat doet men Amerika en let op de beweerde productie over het afgeloopen jaar. groot 30.000 machines, welker voortbrenging ook al een stijgende lijn vertoonde, dan zou men gerust mogen schatten, dat in December j.l. ongeveer 3000 vliegtuigen in de Ver. Staten zijn gefabriceerd. Dit aantal zou dan maandelijks met ten minste 5 k 600 moeten groeien, om eind 1942 tot een maandproductie van 8000 a 9000 te kunnen stij gen. alles volgens Roosevelts eigen opgave. Maar dan zou nu reeds de productie van een maand voldoende zijn om de Japansche lucht macht te overvleugelen, welke, eveneens volgens de eigen Amerikaansche schattingen, alles bij een tusschen twee en drie duizend machines sterk moet wezen. De productie van een maand, die men slechts vanuit Seattle, San Francisco, San Pedro en San Diego over den Stillen Oceaan zou behoe ven te sturen, waarvoor men sinds den aanval op Pearl Harbour, den 8sten December, nu al vijf weken den tijd heeft gehad. Men zou zoo zeggen ruim voldoende om zelfs langs andere wegen het oorlogsterrein te bereiken. Dit is echter niet gebeurd. Waarom? Zouden, Hongkong, Goeam, Wake, de Philippjjnen, Ma lakka enz. ongeacht de persoonlijke verliezen, r.iet meer waard zijn dan de vliegtuigproductie van 'n maand? Er is maar een antwoord: Amerika bouwt niet zooveel vliegtuigen en, of kan zijn productie niet bij benadering transporteeren. Opmerkelijk is in dit verband de uitlating van Roosveelt na de publicatie van het bericht, dat de Amerikaansche leveranties aan de Sovjet- Unie niet langer over Wladiwostok doch over Boston-Archangelsk zouden geschieden. Toen deelde Roosevelt mede, dat nooit meer gegevens over de Amerikaansche bewapening zouden worden gepubliceerd om den vijand geen waar devolle inlichtingen te verschaffen. Hij zelf is nu de eerste, om dat zwijgbevel te verbreken. Wederom waarom? Louter uit bluf. Roosevelt hoopte, door zijn astronomische cij fers de hoop onder eigen volk en zijn bondge- nooten te verlevendigen en tevens den tegen stander te ontmoedigen. Hij dacht er biykbaar niet aan, dat vijf, zes weken stryd tegen Japan voldoende zouden zyn, om de holheid van zijn bluf te openbaren. Men kan ook te grof bluffen. DE WOLINZAMELING. Het D.N.B. meldt uit Berhjn: De wolinzameling van het Dultsche volk heeft, naar gisteravond werd medegedeeld, in totaal 67,232,686 stuks van verschillende soort opgeleverd. 4003 wagons met bont- en wolar tikelen zyn reeds aan de weermacht afgeleverd en voor het grootste deel reeds aan de troepen uitgereikt. EEN VERBINDING TUSSCHEN DONAU EN ADRIATISCHE ZEE. - Plannen van Kroatische regeering. De regeering van Kroatië beraamt den aan leg van een DonauAdriakanaal, meldt de Berliner Börsenzeitung. Het eerste gedeelte hiervan zal van Woekowar via Winkowci naar Slavonisch Samac loopen en den Donau met de Save verbinden. Dit gedeelte zal 59 KM. lang zijn en de verbinding over water tusschen Woe kowar en Samac 416 K.M. verkorten. Het twee de deel van den nieuwen waterweg zal voor een goede verbinding tusschen de Save en de Kulpa zorgen, terwijl het derde gedeelte de Kulpa met de Adria zal verbinden. Het kanaal zal by Soes- jak in de Adriatische Zee uitkomen. DE AMERIKAANSCHE ZWARTE LIJSTEN. Naar de Britsche berichtendienst uit Wash ington meldt, heeft het Amerikaansche mini sterie van buitenlandsche zaken de z.g. „zwarte lijst" voor het eerst uitgebreid tot landen bui ten het Westeiyk halfrond. Het heeft een lijst gepubliceerd met ongeveer 1800 namen van firma's en personen in Portugal, de Portugee- sche bezittingen, Spanje, de Spaansche bezit tingen, Zweden, Zwitserland en Turkye. (ANP.) FRANSCH SOMALILAND. In Fransch-Somaliland hebben zich nieuwe incidenten tusschen Britsche strydkrachten en inboorlingen voorgedaan, naar te Vichy is be kend gemaakt. Voorts heeft een Brit-sch vlieg tuig 4 Januari een Fransche patrouille by Lo- jada met machinegeweren beschoten. (D.N.B.). van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 7.54 uur en ging onder te 16.51 uur 77 DAGEN NA DE GEBOORTE ONTDEKT. Venlo is gisteren verrast met de tijding dat de 40.000ste inwoner was geboren. Voor de in woners ongetwijfeld een feit van beteekenis, doch de verrassing was nog grooter toen bleek dat de 40.000ste bij zijn ontdekking reeds 77 dagen oud is. Het klinkt vreemd, maar toch is het zoo. De jonge wereldburger, die tot 40.000en inwoner der stad werd uitverkoren, is genaamd Johannes Gerardus Hendricus Lucassen en woont in de Vliegenkampstraat nr. 6 van het voormalige Blerik, dat als onderdeel der ge meente Maasbree op 1 October van het vorige jaar aan de gemeente Venlo werd toegevoegd. De 40.000ste inwoner werd op 29 October d.a.v. geboren, doch overbelasting der werkzaamhe den ten kantore van den burgerlijken stand was een der redenen dat eerst thans de 40.000ste inwoner der gemeente officieel is aan- geweeen. De 40.000ste Venloënaar stamt uit een arbeidersgezin. De ouders waren niet weinig van-ast en konden aanvankeiyk niet gelooven dat hun jongste telg als 40.000ste was uitver koren, en plotseling aller aandacht op zich zag gevestigd. De burgemeester, mr. J. Zanders, heeft den ouders namens de gemeente een spaarbankboekje voor hun jongsten zoon aan geboden. (N-R.Ct.) TUCHTREGELINGSBESLUIT VOOR GEKAZERNEERDE GEMEENTEPOLITIE. In de staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken betreffende de tucht bij de gekazerneerde gemeentepolitie. In dit be sluit worden o.m. de tuchtstraffen opgesomd, welke by deze politie wegens vergrijpen tegen de tucht, voor zooveel daartegen niet krachtens een andere wettelijke strafbepaling wordt op getreden, kunnen worden opgelegd. Daaronder zijn: berisping, licht arrest, verzwaard arrest en voor agenten van politie ook strafdienst van tenminste één en ten hoogste twee uur per dag gedurende ten hoogste zeven dagen. Deze straf dienst bestaat uit het verrichten van werkzaam heden buiten de diensturen van den gestrafte. De besluiten van de besturen der gemeente, in wier onderwerp by dit besluit wordt voorzien, blyven van kracht voor zoover zij niet in stryd zyn met de bepalingen van dit besluit. GEWELDIGE INSPANNINGEN Geweldige inspanningen zullen de leden van de Nederlandsche ambulance zich moeten ge troosten wanneer zij eenmaal aan het Oostfront hun taak hebben aanvaard. Denk niet dat de werkzaamheden van een ambulance in den tegenwoordigen oorlog zonder levensgevaar zijn. In het heetst van den strijd moeten de mannen van het roode kruis arbeiden. Stel daar eens tegenover hoe gemakkelijk het voor u is om dezen menschlievenden arbeid te steu nen. U behoeft slechts even een girobiljet in te vullen en het bedrag te storten op girorekening 87600 van de Nederlandsche ambulance, Konin ginnegracht 22 's Gravenliage. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rykscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft op grond van art. 3 van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatrege len i de volgende benoemingen afgekondigd: Q. Bax, gemeentesecretaris en belastingontvan ger te Graft, tot burgemeester van Barsinger- horn; J. Bakker, procuratiehouder te Den Haag, tot burgemeester van Terschelling en Ryk de Vries, volontair in overheidsdienst te Zaandam, tot burgemeester van Texel. Het rykscommissariaat maakt bekend: De rykscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft op grond van art. 3 van zyn verordening no 108/40 (vierde verordening over byzondere bestuursrechtelyke maatrege len) dr. D. J. Kok, dierenarts te Haarlem, be noemd tot hoogleeraar in de veterinaire phy- siologie aan de universiteit van Utrecht. R. SISSING OVERLEDEN. Gisteravond is in het RK. Ziekenhuis te Groningen na een korte ongesteldheid in den ouderdom van 67 jaar overleden de heer R. Sissing. oud-apotheker. Renger Sissing werd op 29 October 1874 te Winsum (Gr.) geboren en was vooral in stad en provincie een zeer bekende persoonlijkheid. Hij had in verschillende commissies zitting. Zoo was hy tot zyn dood voorzitter van den Bond voor Staatspensionneering. voor welk instituut hy jarenlang geyverd heeft, bestuurslid van de Groninger winkellersvereeniging en voorzitter van de vereeniging „Noordelijk grondbezit". Hy was voorts onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, in welke functie hy onlangs zyn duizendste huwelijk had voltrokken. „EEN RECHTVAARDIGE VREDE." Hedenavond van 19.45—20.00 uur spreekt Max Blokzyi via den zender Hilversum II in de serie ..Brandende kwesties" over het onderwerp „Een rechtvaardige vrede." VERSPREIDE BERICHTEN. By besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie is bepaald, dat niet zullen worden vervuld de notarieele vacatures te Heeg, ontstaan door benoeming elders van R. Mulder en te IJlst, ontstaan door het overlijden van W. Wierda. TWEE INBREKERS GEVAT. Het is de politie te Alkmaar gelukt, by een inbraak in de tabaksgTOSsierderij van den heer Geus aan de Magdalebenstraat een paai* inbre kers te arresteeren, n.l. de gebr. R. uit Alkmaar. Beide individuen, die zeer gevaarlijk bleken (een van hen was in het bezit van scherpe pa tronen, terwijl de andere, die gemaskerd was, een wapenstok had) zijn in het politiebureau ingesloten en worden na beëindiging van het onderzoek, naar het Huis van Bewaring over gebracht. Zy hebben bekend, zich aan niet minder dan twaalf inbraken te Alkmaar te heb ben schuldig gemaakt. Tevens bleek, dat een rijwiel van een hunner van diefstal, afkomstig was. Ze waren in het bezit van een volledig stel inbrekerswerktuigen. EEN FRAAIE MOLEN AFGEBRAND. Een der fraaie molens van de stichting „Cur- tevenne" in den Kortenhoefschen polder is een dezer dagen tot den grond toe afgebrand. Van de molen kon niets worden gered. Des middags werd de brand ontdekt, doch door het verafgelegen punt. waar de molen in het polderland staat, kon de brandweer die via Vreeland moest rijden. niet voor halfvyf ter plaatse zijn. Toen was de molen reeds geheel afgebrand. Hij werd door huurders uit Amster dam als weekend-huisje gebruikt. Ook deze week was dit het geval en by hun vertrek lie ten zij de kachel brandend achter. Goederen in de omgeving van de kachel hebben toen vlam gevat, met het noodlottige gevolg. KRIJT ALS VANILLESUIKER. Een keurmeester van den keuringsdienst voor waren ontdekte in een zaak te Nijmegen pakjes .vanillesuiker", waarin het hoofdbestanddeel suiker ontbrak Zyn vermoeden, dat hy te doen had met krijtpoeder, waaraan men een vanille- geurtje had gegeven en iets van een kunstmatig zoetmiddel toegevoegd, werd by onderzoek op het laboratorium juist bevonden. De pakjes, waarin dit poeder verpakt was, dat misschien als tandpoeder dienst zou kunnen doen, maar als voedingsmiddel meer dan waar deloos was, waren bedrukt met het opschrift: „extra fijne vanillesuiker". Eenmaal op dit §rtikel opmerkzaam geworden, werd er bijzonder aandacht aan besteed en het bleek, dat bovengenoemd „surrogaat" niet het eenige was, dat in den handel voorkwam. An dere pakjes, waarop ter aanduiding Van den inhoud gedrukt was: „vervangt fijne vanille suiker" bevatten taptemelkpoeder, eveneens zoetgemaakt en gearomatiseerd. Hier was dus wel zorgvuldig vermeden om den kooper formeel te misleiden of te bedriegen met betrekking tot den aard van de koopwaar, hoewel hij toch op zoodanige wijze werd ingelicht, dat hij wel reden had om iets anders te verwachten dan hij kreeg. DE MEPPEL n WAS EENIGE DAGEN ZOEK „De Meppel II" vracht- en passagiersboot van de reederij Koppe, die den dienst ondemoudt tusschen Amsterdam en Meppel en die Maan dagmorgen uit Amsterdam was vertrokken is des avonds niet aangekomen. Nadat Dinsdag tevergeefs het IJsse-meer m de omgeving van Urk was afgezocht, vertrokken Woensdagmorgen te ongeveer negen urn- de Friesland en de IJssel, beide schepen van de reederij Koppe, opnieuw uit Kampen om de opsporing van de Meppel II, die eenige passa giers aan boord had, voort te zetten. Toen de schepen om ongeveer twee uur in Urk arnveer- den, heeft de havenmeester het IJsselmeer af gezocht. Het zicht was goed en tot op K.M was het meer te overzien, doch nergens was een spoor van het vermiste vaartuig te ontdekken. Daar het niet uitgesloten werd geacht, dat de Meppel II was afgedreven in de richting Enk- huizer Zand, verlieten de beide ter redding uit gevaren booten te ongeveer twee uur Urk om in die richting te gaan zoeken. Later kwam het bericht dat de boot gister avond veilig en wel de haven van Urk was bin- nengeloopen. Een vliegtuig had de „Meppel II" op 6 mijl W.Z.W. van Urk gezien en dit aan de havenautoriteiten te Amsterdam medegedeeld. De stoombooten „Friesland" en „IJssel" waren toen in de nabijheid. DOODELIJKE AANRIJDING TE ROTTERDAM. Gistermiddag, omstreeks halféén, is op den Groote Hilledijk te Rotterdam, alwaar het uit zicht op de treinbaan door een schutting wordt belemmerd, de 72-jarige A. van den Haterd uit de Rijsoordstraat aldaar, door een passeerende locomotief der R.T.M gegrepen tengevolge waarvan hy een schedelbasisfractuur opliep. Hij is naar een ziekenhuis gebracht waar hij korten tyd daarop is overleden. De Nederlandsche arbeiders, werkzaam in een Marine Beklei- dimgslager in de onmiddellijke om geving van Leiden, hebben het even pryzens- als navolgenswaar dige besluit genomen om weke lijks van hun loon één procent af te staan ten behoeve van Winter hulp-Nederland. Dit beteekent voor de W.H.N. een vaste wekelyksche bijdrage van ongeveer f.60. NIEUWE UITGAVEN. Orgaan van de Nederlandsche Kultuurkamer. Verschenen ls het eerste nummer van „De Schouw", het veertiendaagse!) orgaan van de Nederlandsche Kultuurkamer, gewijd aan het cul- tureele leven ln Nederland onder hoofdredactie van prof. dr. T. Goedewaagen. die deze nieuwe uitgave opent met een Inleidend woord over de wedergeboorte der Nederlandsche cultuur. Verder werken aan dit nummer mede Jhr. mr. S. M. S. de Ranltz, dr. D. Hannema, J G. Goverts, prof. dr. J. M. N. Kapteljn. Henri Brunlng. F. Primo, dr. F. Vermeulen en mr. J. Huyts. Door Slkkens Lakfabrieken N.V. te Sassen- helm werd een kalender voor 1942 uitgegeven. Het buitenblad van dezen kalender geeft een re productie van een stilleven van Jan Sluyters. ter wijl de maandbladen geïllustreerd werden met voorstellingen, verband houdende met het Slk- kensbedryf. Dit Nummei bevat TWEE Bladen OPENING VAN EEN KADERCURSUS. Het hoofdbestuur van den Ned. Middenstands bond heeft in samenwerking met het Instituut voor Middenstandsontwikkeling, de onderwijs instelling van den bond, over het geheele land zoogenaamde kadercursussen georganiseerd, welke ten doel hebben de middenstanders en personen, die in het middenstandsleven een taak hebben te vervullen, voor te bereiden op leidinggevend werk, dat alom in de afdeelingen wacht op uitvoering. Het bestuur van de afdeeling Leiden heeft zich onmiddellijk achter dit initiatief geschaard en zich beijverd .het te verwezenlijken, zoodat gisteravond in het gezellig ingerichte en met bloemen versierde vereenigingslokaal boven café-restaurant „de Harmonie" de officieele opening van een dergelyken kadercursus kon geschieden. De cursus bestaat uit 18 mondelinge lessen van 2 uur en even zoovele schriftelijke lessen, welke den deelnemers tevoren ter bestudeering worden toegezonden; hij omvat de navolgende vakken: staat- en bedrijfshuishoudkunde in het bijzonder de financiering van middenstandson dernemingen en statistiek, sociale, economische, middenstands- en belastingwetgeving en orga nisatiewezen. De voorzitter van de de afdeeling Leiden, de heer W. Zwart, heette de cursisten en den lei der, den heer Van Beuslchem, zoomede dr. Tobi uit Den Haag, die een openingswoord zou spreken, hartelijk welkom in het vereenigings lokaal, dat daarmede aan zijn bestemming gaat beantwoorden. Reeds geruimen tijd werd in de afdeeling de behoefte gevoeld aan het bestaan van een centrum, dat dienstbaar kon worden gemaakt aan de juist in deze tijden zoo nood zakelijke ontwikkeling van den middenstand. In dit lokaal is dan ook de bibliotheek der afdee ling opgesteld, terwijl het voorts in de bedoeling ligt hier lezingen en cursussen te doen houden, welke het ontwikkelingswerk ten goede zullen komen. Na zijn vreugde te hebben uitgesproken over het initiatief van den Middenstandsbond en het I.M.O. en over den steun, welken dit initiatief van de zijde van prof. Casimir en dr. Tobi heeft mogen ondervinden, sprak de heer Zwart de hoop uit, dat de thans beginnende kader cursus zal bijdragen tot de opwaartsche bewe ging van den Ned. middenstand. Dr. W. Tobi uit Den Haag wees er in zijn openingsrede op, dat zoolang de middenstand bestaat, er behoefte is geweest aan bekwame bestuurders. In het begin van het organisatie- leven van den middenstand, thans ongeveer 40 jaar geleden, was een kleine kern van bestuur ders voldoende om 't aanzien van den midden stand ten opzichte van de overheid en het pu bliek aanmerkelijk te doen stijgen, doch het aspect daarvan wijzigde zich in den vorigen wereldoorlog, toen de middenstand steeds weer werd ingeschakeld in de functies van het open bare leven (de distributie, enz.) Na 1918 volgde een tijdperk van snelle sociale evolutie; tal van wetgevende bepalingen op sociaal en economisch terrein verzwaarden de bestuurstaak in niet geringe mate en maakten een grondige voorbereiding steeds meer nood zakelijk. Helaas toonde de middenstand in die jaren en ook later veel minder offervaardigheid dan bijvoorbeeld de arbeidersorganisaties. De sociaal-economische, juridische en tech nische vraagstukken, waarbij de middenstand in de laatste jaren betrokken was, stelden aan de ondernemers opnieuw den eisch van deskun digheid en naar sprekers vaste overtuiging en de practijk wijst trouwens in die richting! zal dit in de naaste toekomst in toenemende mate het geval zijn, getuige ook de Instelling van publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties op korten termijn. 800 deelnemers aan 27 cursussen over het ge heele land verspreid geven thans blyk een open oog te hebben voor het algemeen belang van den middenstand en hun privé-belang. Spr. be sloot met het uitspreken van den wensch, dat deze cursussen voor den middenstand en de middenstanders groot nut zullen afwerpen. Hierna gaf spr. een toelichting op de jerote les, waarin de maatschappelijke beteekenis van den middenstand werd geschetst. Spr. toonde aan, dat bij de laatste bedrijfs- telling in 1930 het aantal kleinbedrijven in Ne derland (minder dan elf werknemers) 90%. van het totaal aantal ondernemingen bedroeg; on geveer 800.000 werknemers vonden in het klein bedrijf hun dagelijksch breed, hetgeen dus wil zeggen, dat van een goeden gang van zaken in het middenstandsbedrijf ongeveer twee millióen menschen hier toe lande afhankelijk zijn. Dit aantal is ongeveer even groot als het aantal werknemers in het grootbedrijf. Uit deze cijfers blijkt wel de enorme betee kenis van den middenstand, welke spr. be schouwt als de kweekplaats van menschen, die vooruit willen. Spr. besloot met het uitspreken van zijn beste wenschen voor het welslagen van den cursus, welke daarna aanving met de eerste les van den heer Van Beusichem, die met groote aandacht werd gevolgd. REGISTRATIE VAN ONGEORGANISEERDE VOLKSTUINDERS. Het bestuur van den Leidschen Bond van Volkstuindersvcreeniglngen heeft a.s. Zaterdag een vergadering belegd van alle niet-georgani- seerde volkstuinders, die zoowel zelfstandig als in combinatie, teelgrond of bouwterrein welke tot nu toe als teelgrond ls geëxploiteerd, be werken. Op deze vergadering zal niet alleen de ver plichte aansluiting bij het Algemeen Verbond van Volkstuindersvereeniglngen in Nederland worden behandeld en de eventueele organisatie vorm van hen, die tot nu toe in lossen samen hang tuinierden, doch tevens het verkrijgen van poot- en zaaigoed. Het is dus voor lederen volkstuinder van groot belang deze vergadering bij te wonen. Onze oud-stadgenoot, de heer J. F, Meljeraan te Leiderdorp, slaagde te Amsterdam voor het exa men Bedrijfshuishoudkunde, afgenomen door het Ned Instituut van Accountants. Bij het gehouden examen der H.C.V. te 's-Gravenhage, zijn geslaagd de dames A. A .de Ryk, F. v. d. Werf en M. de Koning voor het diploma Coupeuse, allen alhier.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1