Binnenland 82ste Jaargang LBDSCH DAGBLAD, Maandag Ï2 Januari 1942 Tweede BladHo, 25089 De Komedianten komen j J'S-v' m Voorloopige uitkeeringen Rijksverzekeringsbank Invoer van betaalmidrleien en effecten FEUILLETON REGELING VAN DE AANSPRAKEN. Het nieuwe Verordeningenblad bevat het tweede besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken betreffende de voorloopige regeling van bepaalde aanspra ken op uitkeering ter zake van renteverzekering. Het eerste besluit (nr. 61/1941) bepaalde, dat Nederlandsche werknemers, die op grond van ambtelijke arbeidsbemiddeling in het Duitsche Rijk werkzaam zijn geweest en gedurende dien tyd onder de Duitsche renteverzekering vielen, en hun weduwen en weezen, wanneer aanspraak op invaliditeits-, ouderdoms-, weduwen- of weezenrente ontstond, in afwijking van het be paalde in de Invaliditeitswet een voorloopige uitkeering van de Rijksverzekeringsbank kon den ontvangen, onder voorbehoud van de latere regeling der ronteverzekering bij samenloop van Duitsche en Nederlandsche verzekeringen. Volgens het nieuwe besluit geldt deze bepaling thans ook voor alle Nederlandsche werknemers, die in het Duitsche Rijk werkzaam zijn in dienst van werkgevers of ondernemingen, welke in Nederland hun woonplaats of zetel hebben en in het Duitsche Rijk werkopdrachten uitvoeren, ook indien zij niet op grond van ambtelijke arbeids bemiddeling in het Duitsche Rijk werkzaam ziin. Nederlandsche werknemers, die in het Duit sche Rijk werkopdrachten uitvoeren (bij zooge- naamden „Firmeneinsatz"), kunnen derhalve. ..wanneer aanspraak op invaliditeits-, ouder doms-, weduwen- of weezenrente ontstaat. r eveneens aanspraak maken op een voorloopige uitkeering van de Rijksverzekeringsbank. Voor zoovei- tot dusverre voor hen gedurende hun werkzaamheden in het Duitsche Rijk premiën voor de bij de Invaliditeitswet geregelde ver plichte verzekering zijn betaald, worden deze op verzoek terugbetaald. 1 Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. EERVOL ONTSLAG VAN MR. BRANTS. ,p; Het rijkscommissariaat deelt mede: De rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden heeft op grond van para graaf 1 van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den procureur-generaal, mr. A. Brants te 's-Gravenhage op zijn verzoek eer vol ontslag verleend. Tegelijkertijd heeft de rijkscommissaris onder dankzegging voor de bewezen diensten de op dracht teruggenomen, waarmede hij op 9 Sep tember 1940 den procureur-generaal mr. Brants heeft belast met 't voorloopige waarnemen van van den diretteur-generaal voor het politiewezen in het ministerie van justitie. Een besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën, opgenomen in het nieuwe verordeningenblad, geeft een samen vatting van de tot nu toe geldende bepalingen betreffende den invoer van betaalmiddelen en effecten, vervat in de besluiten nr. 68/1940 be treffende den invoer van rijkscredietkasbiljetten (Reichskreditkassenscheine) uit het bezette Bel gische gebied en nr. 203/1940 betreffende den invoer van binnenlandsche en buitenlandsche betaalmiddelen en effecten, zooals dit is gewijzigd bij besluit nr. 111/1941. Deze besluiten worden gelijktijdig ingetrokken Binnenlandsche betaalmiddelen mogen slechts met vergunning van het deviezeninstituut uit andere landen dan het Duitsche rijk en de ge bieden, waarvoor het Duitsche deviezenrecht van kracht is, ingevoerd worden. Een vergun ning is ook vereischt voor den invoer van be taalmiddelen uitgedrukt in rijksmark, in kro nen, uitgegeven in het protectoraat Bohemen en Moravië, in zloty, en in dinar, alsmede voor den invoer van niet meer gahgbare betaalmiddelen van dezelfde soort en ook van rijkscredietkas biljetten (Reichskreditkassenscheine) Evenzoo mogen binnenlandsche effecten en effecten, die door een natuurlijke of rechtsper soon zijn uitgegeven, die zijn woonplaats dan wel zijn zetel heeft binnen het gebied van het Duitsche rijk of in de gebieden waarvoor het Duitsche deviezenrecht van kracht is. slechts met vergunning van het deviezeninstituut uit andere landen dan het Duitsche rijk en de ge bieden, waarvoor het Duitsche deviezenrecht van kracht is, worden ingevoerd. Ingezetenen zijn verplicht van de ontvangst van waarden als vorenbedoeld, waarvan zij we ten of redelijkerwijze moeten aannemen, dat deze zonder de vereischte vergunning zijn inge voerd. binnen drie dagen bij het deviezeninsti tuut aangifte te doen. Het deviezeninstituut kan uitzonderingen op den plicht tot het vragen van vergunning toe staan. VAN WACHTMEESTER TOT OFFICIER BEVORDERD. Zaterdag heeft in de kazerne van het politie opleidingsbataljon te Schalkhaar, bij Deventer, de installatie plaats gehad van den tweeden luitenant der marechaussee C. L. Schols, wiens benoeming van wachtmeester tot officier al eerder een feit werd. Dat een onderofficier tot officier bevorderd wordt is een geheel nieuwe figuur in ons land. Vroeger immers was het bereiken van den officiersrang afhankelijk van zekere omstandigheden, o.a. het bezit van be paalde diploma's. De tegenwoordige opvattingen daaromtrent zijn gewijzigd. Gewicht in de schaal leggen thans ook andere eigenschappen, die elke man voor zijn taak geschikt doen zijn en den juisten man op de juiste plaats brengen. DE INZAMELING VAN KLEEREN ENZ. VOOR HET OOSTFRONT. Ook in Nederland een groot succes. De inzameling van kleeren, wol enz. voor de soldaten aan het Oostfront heeft ook in Neder land een zeer goed resultaat opgeleverd, waarbij in het bijzonder genoemd kan worden de brei- actie, welke door Duitsche en Nederlandsche vrouwen is gehouden. In totaal ziin hierbij onge veer 10.000 K.G. wol verbruikt, die verwerkt zijn, tot pullovers, sokken, kniebeschermers, oorbe schermers enz. Wanneer men aanneemt, dat een zeer goede breister 10 gr. wol per uur ver werkt. dan zijn hiervoor ongeveer een millioen arbeidsuren noodig geweest, waarvoor duizenden vrouwen in alle deelen van ons land zich be schikbaar hebben gesteld. Deze vrouwen werkten gedeeltelijk thuis en gedeeltelijk in gemeen schappelijke breibijeenkomsten. Het laatste was vooral in de gToote steden het geval. Daarnaast hebben vele vrouwen zich nuttig gemaakt bij het sorteeren, verpakken en even tueel repareeren van de geschonken kleeding- stukken. Gebleken is. dat onder de geschonken voorwerpen zeer kostbare stukken zijn. zooals damesavondbontmantels, pelsdekens en pelzen, en dekens van zeer goede kwaliteit. Het groote resultaat van de inzameling blijkt wel het duidelijkst uit het feit, dat reeds niet minder dan negentien wagons uit Nederland naar het Oostfront konden worden gezonden, terwijl thans nog iederen dag twee of drie wagonsuitons land daarheen gaan, gevuld met gaven voor de strijders in het Oosten. E. CHABOT. f Te Rotterdam is op 61-jarigen leeftijd over leden de heer E. Chabot, oudste directeur van den houthandel Abraham van Stolk en Zoonen N.V. In den Nederlandschen Houtbond heeft hij verschillende bestuursfuncties bekleed, o.a. is hij voorzitter geweest van de groep houtkoopers. Ook op maatschappelijk terrein heeft de heer Chabot zich bewogen. Als secretaris heeft hij zitting gehad in de Commissie voor de Rijn vaart, in Centraal Beheer is hij onder-voorzitter geweest van de Commissie van toezicht van de vereeniging Wet-risico. Voorts is hij voorzitter van de Vereeniging Armenzorg geweest en se cretaris van het bestuur van het Sophia Kin derziekenhuis en de Pleegzustervereeniging. De overledene v/as zeer bekend in sportkrin gen. O.m. is hij bestuurslid geweest van den toenmaligen Ned. Hockey en Bandybond en zeer veel gewaardeerd werk heeft hij verricht als bestuurslid van de IJsclub Kralingen. Hij was nog steeds voorzitter van de Rotterdamsche Golfclub. (Vad.) WIJZIGING VAN DE AUTEURSWET. Het nieuwe verordeningenblad bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van volksvoorlichting en kunsten en van justitie, waardoor de auteurswet van 1912 gewijzigd wordt. De nieuwe tekst van de gewijzigde wet bepaalt, dat voor het verleenen van bemiddeling inzake auteursrecht bij wijze van beroep of bedrijf al of niet met het oog merk om winst te maken voorzoover het betrokken werk van letterkunde, wetenschap of kunst, onder de competentie valt van het depar tement van volksvoorlichting en kunsten de toestemming vereischt wordt van den secretaris generaal van dat departement. Overeenkomsten betreffende auteursrecht, die zonder deze toe stemming worden aangegaan, zijn nietig. Ver dere voorschriften ter uitvoering van dit be sluit worden gegeven bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Dit besluit treedt in werking op den dag van afkondiging. EEN COMPLEX VAN JAARBEURS GEBOUWEN. De burgemeester van Utrecht heeft een drie tal besluiten genomen, welke verband houden met de plannen voor de uitbreiding voor het complex der jaarbeursgebouwen aan het Vree burg. Het jaarbeursbestuur wenschte de ten Noorden van de voormalige Rijnstraat nog te bouwen hal zoo te plaatsen, dat zij een verbin ding vormt tusschen het hoofdgebouw en de kleine hal. zoodat er op den duur na oprichting ook van den dwarsvleugel langs de Zuidzijde van het Vreeburg een geheel van ineenloopende gebouwen zou ontstaan dat zoowel voor de jaar beurs als voor andere doeleinden behoorlijk bruikbaar zal zijn. Gebleken is, dat uit verkeersoogpunt aan het behoud eener straat tusschen het Vreeburg en de Rij kade niet die waarde behoeft te wor den gehecht, die daaraan aanvankelijk is toe gekend, zoodat dat gedeelte straat nu kan ver vallen. De oppervlakte van het gedeelte op te heffen straat, dat thans voor uitgifte in erfpacht in aanmerking komt, bedraagt 430 vierkante meter. WEET U HET NOG? Weet u het nog hoe destijds een kreet van verontwaardiging opging toen het tot de tanden gewapende Rusland het dappere Finsche volk aanviel en het trachtte te verpletteren onder de mokerslagen van gigantische massa-aanval lenWeet u het nog hoe toen hier in Neder land een hulpactie op touw gezet werd om het moedig strijdende Finsche volk te helpen? Weet u het nog hoe ieder het toen als zijn plicht achtte deze hulpactie te steunen? En nu? Nu hadden de sovjet-troepen zich klaarge maakt om gansch Europa onder den voet tc loopen. Wederom is een hulpactie ingesteld voor de strijders, die in hardnekkige gevechten deze vijanden van de beschaving terugwierpen. Deze hulpactie heet de Nederlandsche Ambu lance. Laat men ook thans weten wat te doen. Deze ambulance verdient te meer uw steun om dat u en uw land er zelf bij betrokken zijn. Uv; bijdrage wordt nog verwacht. Stort haar op girorekening 87600 van de Ne derlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. PROF. DR. TJ. DE BOER OVERLEDEN. In 75-jarigen ouderdom is te 's-Gravenhage overleden prof. dr. Tj. de Boer, oud-hoogleeraar in de geschiedenis der wijsbegeerte aan de Uni versiteit van Amsterdam. Menig Maal sprak harde taal, de taal van „brandend maagzuur" Menschen, die af en toe gekweld1 werden- door ondragelijke pijnen van brandend maagzuur bij 'het minste of geringste dat ze aten, 'kunnen nu met gerustheid alles eten. Een Renmie Pastille, gewoon in den mond opgelost, bij de minste aanwijzing van brandend maagzuur en de daaraan gepaard gaande ondragelijke branderige pijnen, geeft onmiddellijk verlichting. Dat komt omdat Rennie het maagzuur neutraliseert en de spijsvertering bevordert. „Adv." 2485 Rennie helpt Uw maag bij het uitoefenen van hare normale functies. Daardoor kan ze zelfs zwaar voedsel, dat ze anders kwa lijk verdraagt, gemakkelijk verteren. De Heer G. F. te Naarden schrijft: „Vroeger leed ik nu en dan aan brandend maagzuur. Door een toevalligheid maakte ik kennis met de Rennie Pastilleswensch ik U bij deze spontaan te betuigen, dat ze bij mij een waar wonder te weeg hebben gebracht. Ik ben enthousiast over de Rennie Pastilles en in deze stemming, na jarenlang lijden, moeten mij deze regels van het hart." Digestief Rennie is een prettig middel, aan genaam van smaak en zoo gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook! Gewoon laten smelten in den mond. Vraag Uw apo theker of drogist Rennie. Proef'pakje 41 ct. Groot pak f. 1.27. N.V. Rowntree, Amsterdam AANMELDING PARTICULIERE CURSUSSEN. Aan de bekendmaking van den secretaris generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming, waarbij alle particuliere cursussen verplicht worden, om zich vóór 1 Februari 1942 op te geven bij de af- deeling volkskultuur en volksontwikkeling van genoemd departement, is door de pers de mede- deeling toegevoegd, dat ook zij, die particulier opleiden voor het een of ander diploma, onder deze verplichting vallen. Dit kan aanleiding geven tot misverstand. Het is niet de bedoeling, dat ieder die privaat lessen geeft, zich aanmeldt. De grens tusschen de systematisch gegeven privaatles en den particulieren cursus, gegeven door één persoon, is soms moeilijk te trekken. In het algemeen zal een cursus uiterlijk een meer officieel karakter hebben en zich b.v. be dienen van eigen drukwerk en briefpapier, voorts dikwijls gebruik maken van vaste advertenties. Er zullen gewoonlijk vaster omschreven voor waarden bestaan en vooral zullen de verplich tingen van den leerling duidelijk zijn vastge legd. In twijfelgevallen zorge men voor aanmelding, ten einde eventueele latere moeilijkheden te voorkomen. Een blijmoedige roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max vaD Straten) Copyright I P O (G L. Welsz) A'd'am (54 M&TSSHS. j-et Biccardo Daldini plotseling wrsrhEl.ï S, Mantua voorstelden, BSü™ ^as' Weliswaar slechts in zijn cos- sclSJ/vfa f" „h°vellng Borsa. lus niet zoo tvÜ S van den bertog, maar toch 1 §enoef om voor een aristocraat ge- worden. Kort aangebonden pakte 2! h™ ïen lde!nAen directeur om het middel en droeg hem achter de coulissen. ontspon zich de eerste bijvalstorm van de zijde van het publiek. De geste van den aar- digen jongeman, die men bovendien als den fjverigen biljettenverspreider kende, had succes. Toen echter keerde Rlccardo terug en verschafte zich met gestrekten rechter arm stilte. „De aria nog eens!" riep hy den verbluften maestro toe. En Cesare Albert! begon inderdaad nog eens de aria van de ontrouwe vrouwenharten. Riccardo zong. En hij zong indrukwekkend mooi. Voor het eerst sedert hij bij de stagione was kon hy zijn jonge, stralende tenor laten hooren, Zijn natuurlijke charme, zijn gratie kwa men zegenrijk naar voren. En zijn hooge c steeg als een vuurpijl den nachtelijken hemel tegemoet Het publiek raasde: maar heel anders, dan het eerst geraasd had. Ook ditmaal vlogen er voor werpen op het tooneel, maar het waren kleine munten, die de Italianen als uitdrukking van hoogste verrukking den zangers toewerpen. Riccardo zong de aria een maal, twee maal, drie maal, steeds fraaier, ongedwongener. En op het laatst raakte zelfs dit Zuidelijk publiek uitge woed. Terwijl Riccardo het liefst de heele partij van den hertog van Mantua opnieuw gezongen had Maar daarvan kon in de algeheele verwan-ing geen sprake meer zyn. Campagna tierde i'n de kleedkamer, signora Campagna poogde hem tot kalmte te brengen, Angela was in diepe onmacht gevallen en de overige leden van het gezelschap angstig naar hun kamers gevlucht, waar zij zich voor alle zekerheid barricadeerden. Met de drievoudige herhaling van „La donna mobile" door Riccardo Daldini was de jubi leum avond van Celestlno Campagna ten einde. Maar niemand eischte zyn entree terug. Want voor zoo'n tenor geeft een Italiaan zijn halve leven. Raffaela omarmde Riccardo gelukkig. „He- melsch! Verrukkelijk heb je gezongen!" Hij tilde haar in overwinningsroes omhoog. „Ach, dat was nog niets! Als ik ingezongen ben, klinkt het nog heel anders." Haar oogen schitterden. „Ik heb nooit ge weten, dat je zoo een groot kunstenaar bent." „Neen, tot nu toe heb je me slechts als een groot biljettenverspreider leeren kennen", lachte Riccardo „Wacht maar!" rirep zij hem toe. „In den herfst gaan we samen naar Rome. En dan zal ik er zelf voor zorgen, dat eindelijk de juiste menschen je hooren." Hij zeide bescheiden: „Ach, ik zou al tevreden zijn, wanneer Campagna mij nu en dan een be hoorlijke partij liet zingen." „Dat komt nu vanzelf", stelde zy hem ge rust „Want je gelooft toch niet, dat Campagna het nog eens zal wagen als tenor voor het publiek te verschijnen?" „Zoo? Dan ken je hem slecht. Liever speelt hij voor leege banken, en laat ons allemaal ver hongeren, dan dat hij een ander boven de „g" laat zingen." Zy lachte samen om deze beslist juiste ka rakteriseering van den directeur. Toen gingen zij uit elkaar, omdat Riccardo zich eindelijk in burger wilde steken, dat sinds eenigen tijd ook uit een witte broek bestond. Als gewoonlijk spra ken zy voor den avond af. Riccardo zat alleen in de kleedkamer. De anderen waagden het nog steeds niet. naar de plaats van het tumult terug te keeren en direc teur Campagna wa-s in zijn glinsterende costuum naar boven gegaan. Juist toen Riccardo de schmink van zijn ge zicht veegde, trad Soldati zijn kleedkamer bin nen. De manager zei eerst niets en schoof zijn sigarenstompje van den eenen mondhoek naar den andere. Riccardo keek zijn bezoeker van opzij verbaasd aan. Het duurde in ieder geval zeer lang. voor Soldati iets kon zeggen. Maar toen barstte hij los: „U bent een os, signor Daldini!" „Dat klopt", knikte Riccardo, „als ik u niet de trap af gooi." Soldati schoot op Riccardo toe en bleef vlak voor hem staan. „Dat zult u niet! Luister! Heel beslist niet! Want ik ben de eenige man, die voor u van oelang is." „U bent de eenige man. die mij nu verschrik kelijk op mijn zenuwen werkt." „Ik heb al veel menschen op de zenuwen ge werkt. En Ik heb me er nooit iets van aan getrokken." Soldati rende geërgerd door de kleine kleedkamer, terwijl Riccardo in alle rust zyn witte broek over een been trok. Plotseling bleef de manager weer voor den jongen tenor staan. „U heeft een begenadigde stem!" schreeuwde hij hem toe. „Ik weet het!" schreeuwde Riccardo terug. „En u bent daarom een os, omdat u met deze stem niets weet te beginnen. U hoort heelemaal niet bij deze erbarmelijk schmieretroep." „Zeg dat tegen den directeur als u durft, maar niet tegen mij." „Ik zeg het u!" schreeuwde Soldati zich heesch. ,En ik weet wat ik zeg. Bovendien bent u jong en heeft een uitstekend voorkomen. U heeft natuurlijke gratie in uw bewegingen. Kortom, u bent precies wat wij bij de film noodig hebben Riccardo keek op en wees met uitgestrekten arm op de deur. „D'r uit!" .Luister toch naar me, Daldini!" „Er uit, heb ik gezegd." „Ik breng u een contract met een voor u sprookjesachtige gage. Ik maak in een half jaar een ster van u En in twee jaar zit u in Holly wood." Riccardo zei niets, hij deed eenvoudig wat hij al eerder met zijn chef gedaan had: hy pakte den armen Soldafl beet en zette hem'buiten de deur Maar Soldati nikte de deur nog een keer open en brulde naar binnen: „En toch komt u bij de film! Reken daar op!" Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) Een U-boot loop de haven binnen na een reis in vijandelijke wateren. In talrijke operatie-gebieden van het Duitsche onderzeebootwapen is het bdr koud, waardoor ijsafzetting op het dek plaats vindt. (Atlantic-Holland-P.K. Schieck). De ski's die in Nederland ingezameld werden tfcn l#kioeve van de soldaten aan het Oostfront, worden in wagons geladen. (Polygoon-Zeylemaker) De keukenwagen is ook in den kouden winter de trouwe begeleider van de Duitsche infanterie. (Hoffryann-P.K. Bauer). Duitsche vrouwen zijn ook in ons land bezig met de inzameling van warme kleedingstukken voor de soldaten aan het front. Een kijkje tijdens het sorteeren in het N. S. Frauenschaft te Heerlen. (Het Zulden-Farla. Karelische boeren keeren naar hun haardsteden terug. - De Finsche soldaten helpen waar zij kunnen. (Atlantic-Holland) De hondenwacht. (Polygoon-Hof) Gistermorgen is een begin gemaakt met de verzending van de wollen goederen, enz., welke zijn ingezameld in Nederland voor de soldaten van het Oostfront. Voor deze verzending wordt een groot aantal wagons gebruikt. De eerste zending wordt te Den Haag Ingeladen. (Polygoon-Meyer)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5