[BOSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 12 Jessari 1942 VISSCHERIJ-BERICHTEN Duitschland strijdt voor Europa Duitsch Weermachtsbericht Uit de Omstreken katwijk. oegstgeest. Burgerlijke Standen Omstreken Laatste Berichten Binnenland Uit de Rijnstreek alphen. Italiaansch Weermachtsbericht Buitenkind De strijd in Oost-Azië Hef eiland Tarakan door de Japanners bezet Landing van Japansche troepen op Nederlandsch Borneo en Celebes De oorlog in Nederlandsch-Indië Stadsnieuws De reis van Eden naar Moskou BEURSO VERZICHT MARKT XZT fe. if RICHTIN^^J Het opperbevel der weermacht deelt mede: De gevechten in het centrale deel van het Oostelijk front en in het Waldai-gebied duren voort. In de overige sectoren geen gevechts handelingen van beteekenis. Een batterij verdragend geschut der marine «heeft Dover beschoten. Waargenomen kon wor den, dat de schoten doel troffen. Onderzeebooten hebben op den Atlantischen Oceaan een Britschen torpedojager tot zmken gebracht en er een op de Middellandsche Ze*, In *Noord-Afrika levendige verkeningsactivi- teit. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben den kustweg van Cyrenaica alsmede Britsche vlieg velden op het eiland Malta gebombardeerd In het tijdvak van 1 tot 10 Tanuari heeft de Britsche luchtmacht 42 vliegtuigen verloren, waarvan 19 boven de Middellandsche Zee en m Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen in den f strijd tegen Groot Brittannië negen eigen vlieg tuigen verloren. Bij de in het weermachtbericht van 7 Januari gemelde Sovjet-Russische landingsacties te Eupatoria op de Klim liet de vijand in taaie gevechten in de huizen en op de straten 600 doode soldaten en 1.300 partijgangers op het slagveld achter. Er vielen ons 203 gevangenen in handen. Dit succes is in het bijzonder te danken aan het vastberaden optreden van den eersten lui tenant Von Boddien, die als commandant der verkenningsafdeeling eener infanteriedivisie in deze gevechten gesneuveld is. De Fuehrer en opperbevelhebber der weermacht heeft dezen dapperen officier posthuum met het eikenloof behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis onderscheiden. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN GEMEENTE-SECRETARIS. A.s. Donderdag zal het 25 jaar geleden zijn. dat de heer D. C. O. Boekhoven tot secretaris onzer gemeente werd benoemd. Al zal dit feit wegens de tijdsomstandigheden slechts m be scheiden vorm gevierd worden, geheel onopge merkt zal het toch niet voorbijgaan. Teraardebestelling van wülen mej. J. M. ten Holten Zaterdagmorgen vond in allen eenvoud op de begraafplaats „Het Groene Kerkje" de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen mej. J. M. ten Holten, in leven oud referendaris der P.T.T. Ie klasse, die verleden week alhier op 69-jarigen leeftijd overleed. Aan het graf werd niet gesproken. Wijlen mej. 'Ten Holten trad op 16 Mei 1893 in dienst bij de Posterijen te Zwolle als sur numerair. Op 1 Augustus van het daarop vol gende jaar vertrok zij naar Lelden, waar zij 1 Mei 1897 werd benoemd tot commies 4e kl., op 16 Juli 1903 tot commies 3e klasse en op 1 Juni 1907 tot commies 2e klasse. Na een werk zaamheid te Dordrecht van 1907 tot 1912 en van 1912 tot 1914 te Goes, werd zij daar op 1 Mei 1915 tot commies le klasse benoemd en op 16 Januari 1920 tot hoofdcommies. In 1924 werd mej. Ten Holten naar Den Bosch over geplaatst, waar op 1 November 1928 haar be noeming tot referendaris volgde. Op 1 Januari 1930 werd zij eervol ontslagen. Gevonden voorwerpen: wanten, handschoe nen; kousen; een das; een hengel; een hand warmer; een bril; een mesje; portemonnaies; eon vulpen; een mutsje; een achterschot van een vrachtautoeen hoed; een hondje; regen pijpen; een hondenriem; een ceintuur; een muts met speld. Inlichtingen bij de politie. Katwijk Geboren: Pie ter Willem, z. van L. T. de Best en L. Ouwehand, Duinpad 2; Jan Jacob, z. van P. v. d. Plas en N. Remmelzwaal, Sluisweg 85; IJsbrand, z. van L. Verdoes en A. Kuljt, Kon. Emmastraat 9; Gijsje, d. van W. v. d. Plassen A. v. d. Oever, J. Tooropstraat 33a: Dirk, z. van D. Verloop en C. de Wit, Beste1 vaersweg 1; Br eg je Cornelia, d. van C. van Dijk en L. Klok, Sluisweg 89; Abraham Covnelis, z. van A. M. Hoppers en P. de Vreugd, Korte- naerkade 27; Margaretha Helena, d. van C. Maagdelijn en G. Haasnoot, Meidoornstraat 28; Hiltje Vroukje, d. van J. Hamstra en J. van Veen, Tramstraat lb; Rein Hendrik, z. van J. de Vreugd en L. van Duijn. W. Taatstraat 5. Overleden: Martinus Adrianus van der Aker, z. van A. v. d. Aker en J. Hols. 17 jaar; Mat- theus Joannes van Tol. z. van M. J. van Tol en M. J. Coster, 7 jaar. Ondertrouwd: A. Houwaart. Burgersd.straat 17b en C. van der Boon. Tramstraat 5; A. Ippel, Tramstraat 49c en A. van Beelen. Bestevaers- weg 56; J. Zwanenburg, Zuidstraat 45ij en W. Kuijt, Malefijtstraat 103; G. T. M. Janmaat, Meerburgkade 3S en M. Hoek. Meerburgkade 38; T. J. van Eek. Rotterdam en K. Schaap, Valken- burgerweg 16; L. Bouwmeester. Noordwijkerhout en E. Spierenburg. Adrianastraat 69. Voorschoten Geboren: Geertruida Johanna d. van P. de Jong en J. van der Kemp JansJe Geertruida d. van A. A de Jong en M. G. Pacslc. Overleden: Maria Petronella Jacoba Pijnaker, weduwe van H. Ammerlaan 71 Jr. BEGRAFENIS VAN DEN HEER L. VAN BEEK. Zeer groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling had Zaterdag middag op de Oosterbegraafplaats de teraardebe stelling plaats van den Leer L, van Beek gepen sioneerd hoofdagent van politie alhier De lilk- koets, die met verschillende grafkransen was om hangen, werd geflankeerd 'door de leden en den inspecteur van het politiecorps alhier, waarvan de overledene voor zili pensloneerlng tal van Jaren deel heeft uitgemaakt. In de aula waar zich een groote schare belangstellenden bevond merk ten wij o.m. op een deputatie van de afd. Alphen van het Mobilisatlekruis waarvan de heer van Beek tal van jaren voorzitter en bestuurslid ls geweest, voorts leden van de rultervereenlglng en bestuursleden van den polder Kerk en zanen waarvan hij talrijke Jaren de functie van polder meester heeft vervuld, voorts verschillende ge meenteambtenaren en andere belangstellenden. Nadat de kist in de aula was opgebaard hield ds. Stehouwer, die ook aan het sterfhuis den rouwdienst had geleld, een ernstige toespraak Spr. schetste de groote smart voor de achterge bleven echtgenoote van den heer van Beek Ook vertolkte hij de smart en liefde der kinderen Je gens hun vader doch ook In het bljznder hun dank, voor hetgeen zij In hem hadden ontvangen. Daarnaast wees hij op het zoo plotseling verschel den van den alom bekenden heer van Beek. wlen men z^n markante figuur zeker den leeftijd van 71 jaar nog niet zou hebben gegeven. Zijn e heengaan doet daarom opnieuw het hq,?;?1!11* Mori" lu vervulling gaan ln welk ver- xV voorden van vermaning en vertroosting braohV ,acIa,t klst ln bet graf was neergelaten, SSSlï onAsie zoon- de beer W. van Beek. ds. den r!»ntr,en bet politiecorps en belangstellen- bewezen^ laatste eer aan den overledene PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 12 Januari. Tarbot 9 208.70: Tong 7.104 60 frier If r 1 &-»?■ meiHe *oor>t Kabeljauw per stuk f.31—19 (per 50 I.G.) Besommingen. loiPsh^rnSt^'J'2, N'C0 H006' 20 m' f-666: IJM 5 m4 !TlT6.' 573: IJM' Penelope DE MOORD TE DRIEBERGEN. Verdachte Van der Neut gearresteerd. De 21-jarige melkslyter G. van der Neut, ver dacht van den moord te Driebergen, die sedert de vorige week voortvluchtig was, is te BJeiswijk gearresteerd. Hij is naar Driebergen overgebracht en daar verhoord. Hij bekende zijn misdaad en noemde als mededader, behalve den vroeger genoemden Slaboom, nog een zekeren Theo uit Utrecht, wiens achternaam hij niet kende. In nader verhoor noemde Slaboom den naam. Het bleek de 22-jarige Theo Montijn te zijn. Hij kon worden aangehouden te Utrecht en heeft ook een bekentenis afgelegd. Thans zijn dus alle drie de daders in verzekerde bewaring ge steld. OPENING VOLKSRAAD. Het A.N.P. meldt uit Batavia; Zaterdagmorgen is de tweede gewone zitting van den Volksraad door den voorzitter, mr. Jonkman, geopend. DS. STEENBEEK MET EMERITAAT. Ds. B. G. C. Steenbeek, Nederlandsch Her vormd predikant te Oldebroek. heeft op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol emeritaat verkregen, ingaande per .1 April a.s. Ds. Steen beek werd op 29 Januari 1905 te Arnemuiden predikant en stond nadien te Iersekc, Dirksland, Dinteloord, Waddinxveen. Suawoude, Wierden. Bennekom en (sedert 13 Juni 1937) te Oldebroek. VERNIETIGING VAN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. Ds secretaris-generaal van het departemeitt van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de volgende distributiebescheiden niet zullen worden geldig verklaard en dus kunnen worden vernietigd: a) de met ..50" genummerde bonnen van de thans niet meer in gebruik zijnde vleeschkaart. broodkaart, aardappelkaart en de met rge merkte melkkaarten; b) van de oude bonkaart algemeen: de bon nummers 165 en 166, alsmede de bonnummers 170 t/rn. 178; c) de cacaokahrt. waarvan de bonnen zijn gemerkt met „een rantsoen cacao"; d> de z.g. groene melkkaart (groen met zwar ten opdruk), welke indertijd in gebruik is ge weest bij volwassenen, zoowel als kinderen; e) de bonkaart diversen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat men de laatstgenoemde kaart niet moet verwarren met de thans- ln gebruik zijnde bonkaart reserve, welke natuurlijk niet mag worden ver nietigd. „DE ONZIN DER PROCENTEN Hedenavond spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum II, in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „De onzin der procenten". In zijn weermachtbericht No. 589 maakt het Itaiiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het front van Cyrenaica schermutselin gen tusschen patrouilles. De Duitsch-Italiaan- sche luchtmacht ontwikkelde een groote acti viteit en deed aanvallen op de vijandelijke vlieg velden van Gamboet en Agedabia. waar talrijke vliegtuigen op den beganen grond ernstig be schadigd werden. Op marsch zijnde troepen werden met machinegeweren beschoten. Forma ties tanks en gemotoriseerde strijdmiddelen werden met bommen bestookt. Drie Curtiss- machines en een Hurricane werden door Duit sche jagers neergeschoten. Op het eiland Malta werden tal van luchtaanvallen ondernomen. De beteekenis der bezetting blijkbaar is het eiland dus na het bombardement door de Ja panners bezet van het eiland Tarakan, gele gen aan de Noord-Oostkust van Borneo, ligt in de eerste plaats in de belangrijke petroleum- bronnen op het eiland, zoo meldt de Britsche nieuwsdienst. Van groot strategisch belang is evenwel het feit, dat Japan van hier uit zich met zijn andere strijdkrachten in Borneo kan vereenigen en dan in Zuid-Westelijke en Wes telijke richting tot den grooten aanval op Sin gapore kan overgaam (D.N.B,). Japansche troepen zijn aan land gegaan op voorloopig nog onbekende plaatsen van Neder landsch Borneo en Celebes. Men kan.aannemen, dat de Japansche vloot haar actieradius uit strekt tot het geheele gebied tusschen de Java- zee ten Noorden van Java en de Bandazee ten Noorden van Timor. (D.N.B.) Omtrent de landing van de Japanners op Celebes publiceert Svenska Dagbladet een be richt uit Batavia, volgens hetwelk de Japan sche strijdkrachten aan land zijn gegaan in de nabijheid van de Minahassa, het Noordelijke deel van Celebes. De Minahassa is een vrucht baar gebied, waar koffie, rijst en cocos groeit. Het garnizoen heeft verbitterden tegensband ge boden. In de Minahassa maakten de Japanners ge bruik van valschermtroepen. Volgens een voor bereid plan werd overgegaan tot het verrichten van uitgebreide verwoestingen. Nog verneemt D.N.B. uit Tokio: Naar tot dusverre verluidt, worden troépen aan land gezet in het Noordelijke deel van Ce lebes bij Menado. In het Noordoosten van Bor neo zijn Japansche troepen op het eiland Tara kan" aan land gegaan, dat ligt voor de kust van de provincie Tidoeng. Uit de straat van Makas sar tusschen Borneo en Celebes wordt melding gemaakt van nieuwe scheepsbewegingen in Zui delijke richting- Daaruit kan men concludee- ren, dat het werkelijke doel der Japanners de hoofdstad van Celebes, Makassar, zelf is. Makassar ligt aan de Zuidelijke punt van het eiland en telt ongeveer 90.000 inwoners, waar van rond 4000 Europeanen. Zoowel Menado als ook Makassar zijn belangrijke uitvoerhavens voor rubber, copra en tabak. Het eiland Cele bes is sinds 1819 Nederlandsch bezit en heeft rond 4.5 millioen inwoners, onder wie 8000 Europeanen. JAPANSCHE AANVAL OP SAMOA-EILAND. - Het Amerikaansche departement van marine heeft volgens den Britschen Nieuwsdienst te Washington bekend gemaakt, dat een klein Ja- pansch oorlogsschip kort na middernacht een aanval heeft gedaan op de Amerikaansche vlootbasis op Toetoeila, een der Samoa-eilanden in het Zuiden van den Grooten Oceaan. Dit oorlogsschip beschoot de vlootbasis, waar van het terrein door veertien granaten werd ge troffen. die aan drie leden der bezetting het leven kostten. Het departement van marine beweert, dat de basis zelf geen schade heeft opgeloopen. (A.N.P.) JAPANNERS BEZETTEN OLONGAPO. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de Japansche troepen op 10 Januari Olongapo, een belangrijk ste.unpuni aan de Oostkust van hat schiereiland Bataan op de Philippynen geheel bezet hebben Olongapo ligt ongeveer honderd kilometer van Manilla en was een gewichtige duikbootbasis voor de Amerikaansche vloot. Het bezit een drijvend dok waarin oorlogsschepen met een inhoud tot twaalfduizend ton kunnen worden opgenomen. (D.NB.) WAVELL. Naar uit Delhi wordt gemeld, heeft generaal Wavell vandaag het bevel over de Britsch-Indi sche troepen overgedragen om het nieuwe com mando te aanvaarden, dat zich, zooals bekend, uitstrekt over Birma, Nederlandsch Tndië en de Philippijnen. Wavell heeft van de Indische- troe pen afscheid genomen in een dagorder, waarin hij zegt, dat het gevaar steeds naderbij komt. Stefani schrijft; dat. terwijl de operaties op de Philippijnen haar einde naderen en die tegen Singapore in sneller tempo worden voortgezet, het Japansche opperbevel, dat toont zoowel den wil om op te rukken te bezitten als de middelen, den aanval op Nederlandsch-Indië is begonnen. Nederlandsch-Indië moest de tweede Amerikaan sche verdedigingslinie vormen, nadat de,lijn Philipyijnen-Serawak-Malakka doorbroken was. De. Ver. Staten hebben tegenover Koningin Wilhelinina. Australië en Nieuw-Zeeland plech tig beloofd Nederlandsch-Indië te verdedigen, maar slechts de feiten zullen beslissen, of de Amerikaansche strijdkrachten te land. ter zee en in de lucht in staat zullen zijn, de beloften van Roosevelt te verwezenlijken. Iïitusschen hebben aanzisnlijke convooien van Japansche transportschepen, begeleid door sterke vlootfoïmaties, een tweede groot offensief inge zet, dat zich door Nederlandsch Borneo en Cele bes heen beweegt ln de richting van Java en Nieuw-Guinea. De landing op Celebes is strate gisch belangrijk, maar ook tactisch, want zij geschiedt in een beperkt zeegebied, dat geheel omringd is door land, dat aan de vijanden van Japan toebehoort. De zee van Celebes leent zich buitengewoon goed voor een verdediging ter zee en hi de lucht. Maar indien de Engelschen en Amerikanen niet in staat zullen zijn, dit tweede Japansche offensief te verhinderen, zal de wereld niet weten hoe zij dat verschijnsel moet uitleggen. Of wel de Engelschen en Amerikanen hebben een oor logskracht, die veel geringer is dan men over het algemeen dacht, of wel zij zijn bezig hun strijdkrachten te groepeeren voor een gebruik elders volgens een speciaal krijgsplan. In dat laatste geval zou iedere verkeerde taxatie voor de plutocratieën noodlottig kunnen zijn. Maar taxatiefouten hebben de Engelschen en Ameri kanen tot dusverre gemakkelijk en herhaaldelijk begaan HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijzigingen: Naamlooze VennoPtsohap Wer- nink's Kalkfabrieken. Hooge Morschweg 148, Leiden 1 In bovengenoemde zaak is ondergebracht een afdeeling. welke wordt gedreven o.d. naam Wernink's Tennisvloeren. Deze a£d. omvat hét aanleggen, exploiteeren van tennisbanen. handjl jn daarmede in verband staande artikelen en vervaardigen van gemalen dakbedekkingsmate- rialen. Edelachtbaar-Sigarenfabrieken firma A. H. J. Wijtenburg, Oost er kerkstraat 1. Lelden. Procuratie verleend aan: H. StóffëlS, Leiden. (Beperkende Bepalingen). N.V. Leidsche Veevoederhandel, Thorbeckesfcr. 45. Leiden. Uittredend directeurJ. C. van der Weeie, Leiden. Nieuwe Directeur: M. Verkuyl Httïegereberg (d.d. 29 Nov. 194i). C. van Nimwegen. Jan Voseeneteeg 80, Leiden. Paardenslagerij. Overleden Eigenaar: C. van Nimwegen, Lei den. d.d. 4 Jan. 1942 Wijziging handelsnaam in: Wed. E. van Nim- wegen-Lancel. Nieuwe Eigenaresse: Wed. E. van Nimwegen- Lancel, Leiden. Naaml. Venn. Handel en Industrie Maat schappij „Rhenania" voorh. Firma J. R. Schou ten. Warmonderdemscheweg 12, Sasseaihelm. Uittredend Commissaris: A. Busser, 's-Gravën- hage. Maatschappij tot Exploitatie van een Casino en van Sportter. „Noordwyksche Sportvereni ging" N.V., Oude Zeeweg Noordwijk. Nieuwe Commissarissen: B. E. Ruys, Noordwijk a. Zee; L. Graaf van Limburg Stirum Noordwftk, te Noordwijk; A. Solleveld. Wassenaar en mr. W. J. Woldringh van der Hoop, Katwijk a. Zee. Na gehouden examen is geslaagd Voor het diploma „Statistiek". Ingesteld door de Ned. Stichting voor Statistiek, te 'sGravenhage (in stelling van het Centr. Bureau v. Statistiek), de heer W. Wiggers, administrateur der Sted. fabr. van Gas en Electriciteit, alhier. De diplomatieke' correspondent van het D.N. B. schrijft: In zijn verantwoording voor het Lagerhuis over het resultaat van zijn besprekingen te Moskou heeft Eden toegegeven', dat ook over Turkije is gesproken. Bezwaren, dit in Turkije op grond van de historische ervaringen van dat land en wegens zyn gcographische positie zou den kunnen opduiken, heeft hij willen voorko men door de verzekering, dat Engeland en zijn vrienden in het bijzonder belang hebben bij een sterk, bloeiend Turkije, waarbij hij nadrukkelijk wees cp de bij verdrag erkende integriteit der Turksche grenzen. Dat volgens Britsche opvatting dergelijke ver plichtingen niet in tegenspraak behoeven te zijn met militaire hypotheken op bepaalde steun punten leert het voorbeeld van het nabuurland van Turkije, Iran, dat evepeens voor het bin nenrukken van Britsche en bolsjewistische strijdkrachten kalmeerende pillen in den vorm van integriteit- en souvereiniteit-garantie had ontvangen. Het belang, dat de sovjet-unie heeft bij steunpunten in het Zuidoosten, vooral aan den Bosporus, schijnt in Moskou, naar uit be paalde omstandigheden kan worden afgeleid, niet stilzwijgend te zijn voorbijgegaan. Op grond daarvan verdient de jnededeeling van Eden aan dacht. dat de Britsche ambassadeur in Ankara zich te zijner tijd met de Turksche ministers in verbinding zal stellen aangaande de besprekin gen te Moskou. Deze formuleering pleit er voor. dat tusschen Engeland en de sovjet-unie dingen zijn besproken, die men slechts in voorzichtigen vorm ter kennis durft te brengen van de Turk sche regeering. Daarbij is de uitdrukking „te zijner tijd" bijzonder verdacht. GEEN RUBBERZOLEN MEER IN ENGELAND. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Engelsche ministerie van voorziening nieuwe beperkende maatregelen voor het rubberverbruik vastgesteld. Met Ingang van Woensdag mogen geen rubberzolen vervaardigd worden. (D.N.B.). Teekeningen F. Wagner De Avonturen van barrabas de Rode Bosmier 37 Akaba de Pincjuin 37. Aan een puntige tak van een grote koraalboom hing Abaka, de beto verde vis. Een dikke ring was om haar hals geklonken en niemand kon die ring verbreken, want ook deze was betoverd. En zo hing Akaba daar al jaren lang en kon nog maar alleen een beetje huilen en zuchten. Och, wan neer zou ze toch eindelijk eens gered worden! Nog nooit had iemand het ondier, dat haar bewaakte, kunnen verslaan. Maar nu, op deze grote dag, hoorde de kleine Akaba plotseling hoe het monster een hevig gebrul uitstoot te. Er moest iets gebeurd zijn, maar wat! Het betoverde visje verdraaide bijna naar oogjes om iets te kunnen zien en toen, Ineens, gebeurde dat, waar ze Jarenlang om had gebeden en geschreid! De ring brak in tweeën en in plaats van een klein, zielig visje stond daar een statige, mooi-glanzen- de pinguïn! Een kroontje met paar- en had ze op haar kop ten teken van haar Koninklijke waardigheid, want ze was in werkelijkheid de dochter van een machtig koning der pinguïns uit het hoge Noorden. Geen wonder dan ook, dat Barrabas heel erg verbaasd stond te kijken, toen hij ln plaats van Akaba. de betoverde vis. een mooie pinguïn ontmoette. Maar hij begreep al heel gauw, noe de vork in de steel zat, toen Akaba hem de vleugel reikte en hem vriendelijk bedankte voor haar redding. Maar daar wilde de dappere mier niets van weten. Als iemand be dankt zou moeten worden, dan was dat de zaagvis. want die bad toch maar het monster de dodelijke stoot toege- oracht. En zo kreeg de zaagvis een zoen op zijn kop als dank voor zijn dap pere daad. En t behoeft zeker niet verteld te worden, hoe de geweldige strijd en de zoen hem zijn gehele leven in herinnering bleven. AMSTERDAM, 12 Jan. De nieuwe weck werd ter beurze van Amster dam op allesbehalve opgewekte wijze Ingezet. De berichten omtrent de verhoudingen in het Verre Oosten en speciaal de wijze, waarop Neder landsch-Indië bij de situatie wordt betrokken, hadden een gevoel van onbehagelijkheid te voor schijn geroepen. Het gevolg hiervan was, dat op de meeste afdeelingen der locale markt aanbod te verwerken viel. terwijl daartegenover zoo goed als geen kooplust bestond. Desniettemin was van opwinding geen sprake en de markt had tijdens het beursverloop een rustig voorkofnen. Maar allerwegen werd op een lager koerspcil afgedaan. Kort na de opening trad weliswaar een herstel in, dat klaarblijkelijk voor een ge deelte moest worden toegeschreven aan aankoo- pen, voortspruitende uit het dekken van blanco posities, maar later op den middag kreeg het aanbod toch weer de overhand en volgden de koersen een benedenwaartsche richting, zoodat in verscheidene gevallen ten slotte zelfs nog gehandeld werd beneden de prijzen, welke in het begin werden geregistreerd. De Cultuurfondsen waren om te beginnen in de eerste plaats het onderwerp van liquidatie. In de Suikerrubriek openden H.V.A.'s op 290% en stegen daarna geleidelijk aan tot 295. maar naderhand vond weer een inzinking plaats en bij het einde van de rekening moest, vergeleken met het vorig slot. een verlies van vele pun ten worden opgeteekend. Vorstenlanden waren eveneens eenige punten lager en diverse minder courante soorten kregen mede een verlies te boeken. Op de rubberaf- deeling liepen Amsterdam Rubbers, na op 181% te zijn ingezet, naar boven tot 186%%, maar nadien zakte de koers in tot beneden het ope- ningspeil. De incourante soorten waren algemeen lager genoteerd en diverse specialiteiten kregen aanzienlijke verliezen te boeken. De Tabakken waren eveneens aangeboden en algemeen lager. Het grootste verlies werd nog geleden door Oude Deli, die zich voornamelijk bewogen tusschen 181 en 175 en by het scheiden van de markt op ongeveer de laagste prijzen van den dag werden verhandeld. De Petroleumafdeeling verkeerde eveneens in reactie speciaal voor Olies. Het toonaangevende petroleumaandeel debuteerde op 238 kon zich daarna verheffen tot 242% maar zakte ten slotte toch weer eenige punten in met het eind resultaat dat een nadeelig verschil van een kleine twintigtal punten moest worden opge teekend. Ook de Scheepvaartpapieren lagen gedrukt in de markt. Scheepvaart Unies zakten in tot een tiental punten beneden het vorige slot en gol den in hoofdzaak 164%%159%. Vaarten lie pen meerdere punten achteruit Ook Japanlij- nen zagen zich eenige procenten ontgaan. De affaire in Booten was gering, de koers echter ook niet onbelangrijk lager. Diverse andere In dische fondsen zooals tram- en spoorwegwaar den. alsmede deaandeelen in openbare nuts bedrijven, waren: aan aanbod onderhevig. De Industrieafdeelmg vormde een uitzonde ring weliswaar werd de Invloed - ondervonden van het algemeerie beurssentlment. zoodat de toonaangevende aandeelen een kleinigheid lager waren, maar verhoudingsgewijze konden de Nederlandsche Industrieaandeelen zich goed handhaven. Unilevers fluctueerden tusschen 174% en 176% de Philipsaandeelen waren een paar punten lager, de minder courante Jndustrieeelen waren stil. de transacties welke werden afgeslo ten hadden meerendeels slechts betrekking op weinige stukken, de stemming voor deze fondsen was ongeveer prijshoudend. In eenige gevallen kwamen iets lagere no- teeringen tot stand. Het zakenverkeer op de beleggingsmarkt was van rustigen aard. De Nederlandsche staats papieren waren prijshoudend, wéinig veranderd. De spoorweg-drieën werden iets lager afgedaan, Indische leeningen ondervonden den terugslag van de zwakke stemming voor de z.g. Indische fondsen. Gemeentelijke en provinciale obliga tion waren kalm, goed prijshoudend. Pandbrie- ven waren stiL-ZOO goed als onveranderd. De Duitsche markt lag verwaarloosd. Prolongatie 214%. (A.N.P.) KATWIJK AD. RIJN 10 Jan. Groentenvelling: Gele Kool f. 5.80—6; Roode Kool f.66.30; Boe renkool f. 5.106.30; Groene Kool f. 4.806.30: Waspeen f. 7.109; Kroten f. 3.505.30; Uien. f. 5—6.50; Prei f. 4.40—7.80. RIJNSBURG. 10 Januari. Groentenvelllng Roode kool f. 6.30; Gele kool f.6; Groene kool 1.6,30; Boerenkool f,6.30; Uien f. 5.80; Breekpeen B f. 4.30; Idem C f. 3.90; Waschpeen A f. 9; Prei f. 7.80; Kroten f. 5.30; Gekookte kroten f. 11.80; Knolselderie I f.10; Witlof f.26; Knolrapen f2.70 per 100 K G. Peterselie f. 3.804.90; Selderie f2.40 3 per 100 boa; Knolselderie II f. 3.504 p. 100. RIJNSBURG. 10 Januari. Bloemenveiling Tulpen; Couronne d'Or 4555; Goudvink. 5052; Krelage 3638; Gele Prlna 3540; Yellow 30— 36; Rose Copland 65 ct,; Wem blauw 5055. Hya cinthen; wit en: rose f.14; blauw- f.17; Narcls- I sen: King Alfred 40; Ornatus f. 1.30; Helios 18— 30; Blauwe druifjes f. 1.50. j Redactie-staf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been. Binnenland en Sport; J. Brouwer. Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeying en Muziek. medewerker-: H. A. Ooedhsot.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3