w Maatregelen op onderwijsgebied LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Maandag 12 Januari 1942 Leert haar volledige mondverzorging! Castella Gemengd Nieuws Overplaatsing professoren eener gesloten universiteit naar elders is mogelijk KUN/T CN LITTEKEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK AGENDA Winterhulp Nederland n Wat wuft week. uxftdJtketl LAND- EN TUINBOUW BLAUWE TRAM ONTSPOORD. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond omstreeks half acht is door onbekende oorzaak een tramtrein van de N.Z.- welke om 18.25 uur uit Den Haag naar Leiden was vertrokken, nabij den Zoeterwoud- sche Singel uit de rails geloopen. De voorste wagen, het motorrijtuig geraakte één meter voor de plaats, waar de trambaan den singel kruist, uit de rails en reed vervolgens over geruimen afstand over de straatbaan om tenslotte eerst aan de overzijde van de singel gracht met de koplampen tegen de steenen leuning van de Jan van Houtbrug tot stilstand te komen, zoodat het tramverkeer in beide richtingen volkomen was geblokkeerd. Op zijn dwaaltocht vernielde de tramwagen een lan taarnpaal. terwijl ook de brugleuning werd beschadigd. Gelukkig bleven de beide andere wagens in de rails en deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Wel ontstond er, zooals te begrijpen valt. on der de zeer talrijke passagiers, eenige opschud ding, doch voordat men goed en wel besefte wat er gebeurde, was het gevaar reeds weer ge weken. Het interlocale verkeer van en naar Den Haag werd gedurende den verderen avond on derhouden door de passagiers aan weerszijden van de plaats der ontsporing te laten over stappen. In den afgeloopen nacht is met man en macht door personeel van de N.ZJEI.T.M. ge werkt om de baan weer vrij te maken, hetgeen mocht gelukken, zoodat hedenmorgen de dienst regeling op de normale wijze kon worden hervat. CABARET-AVOND STADSZAAL. Voor een vrij goed bezette groote Stadsge hoorzaal is gisteravond een cabaretprogramma vertoond, waarvan de hoofdschotel werd ge vormd door het optreden van ,,'s werelds jong- sten telepaath" Brunini Deze zeer Spaansch-uitziende, doch in wer kelijkheid puur-Hollandsche Jongeman vertoon de voor de pauze een aantal experimenten, waar bij hij geblinddoekt in contact met een geleider enkele voorwerpen uit de zaal opspoorde, zoo mede een geënsceneerde moordzaak tot volledige klaarheid bracht door uit de honderden toe schouwers zoowel den moordenaar als het slacht offer aan te wijzen en uit den jaszak van eerst genoemde tevens het wapen te voorschijn haal de in casu een sleutelbos! waarmede de euveldaad werd verondersteld te zijn gepleegd. Na de pauze bracht Brunini stijgende ver- en bewondering in de zaal door, wederom zwaar geblinddoekt, de namen en woonplaatsen te noe men van bezoekers, die hem hun persoons- of lidmaatschapsbewfjzen hadden toevertrouwd, alsmede tal van bijzonderheden omtrent de daarop voorkomende portretten van deszelfs eigenaars. Er waren frappante staaltjes by, al bereikten Brunini's prestaties ook niet het peil van een Maloïtz of een Hanussen. Het overige deel van het programma werd gevuld door het optreden van een dansgroep en _paar aangekondigd als radiodanseressen, wat is dit eigenlijk voor een soort? een goeden goochelaar Reata, den fakir Ben Aisa, die zijn voeten veegde in de glas scherven met evenveel genoegen als u en ik het zouden doen op een cocosmat en er daarna gemoedereerd m ging liggen slapen, in de glas scherven wel te verstaan. Gerard Scholte nam het muzikale deel van den avond voor zijn rekening en bracht eenige luide toegejuichte accordeonsoli. Aan uitingen van waardeering en bijval heeft het ook oven- gens niet ontbroken, zoódat de conclusie gerecht vaardigd is, dat het publiek zich opperbest ver maakte Hetgeen ongetwijfeld het geval was. J. Brouwer. KUNSTKRING „VOOR ALLEN" Jo Vincent (zang) Theo van der Pas (piano) Een zangeres bij Gods genade! Dat is de sopraan Jo Vincent, die ons gisteren een middag van onvergetelijk voorname lied- en zangkunst geschonken heeft. De pure schoonheid van haar, speciaal m de hoogte, stralend en glanzend rein klinkend or gaan, treft vóór alles. Daarnevens is er de no bele eenvoud en waarachtigheid harer zuivere en persoonlijke voordrachtskunst, waaraan iedere zweem naar aanstellerij vreemd is. Dan het gemak van dit tecynisch xol- maakte zingen, waarbij de aanzet van den toon op geheimzinnige en wonderbaailijke wijze als uit den hemel schijnt te komen. Ditmaal tevens ondersteund door een uitzonder lijk gunstige dispositie. Een reeks prachtige liederen heeft zij supe rieur, gegrondvest op aangeboren muzikalen aanleg gezongen. Schumann, niet o.a. het haar prachtig lig gende moeilijke en volledig beheerschte „Mond nacht" en het luchtig-speelsche, door suggestief gebaar onderstreepte „Die Kartenlegerin opende d<Erij volgden vier zeldzaam melodieuse en stcmmingsvoi'.e Fauré's, met als hoogtepunten het melancholieke en verstilde „En Prison' en de klare „Hymne". Van Poulenc o.a. diens po pulaire liederen uit het soldatenleven „La Cou- ronne". „Le Départ „Le dernier Mazour en ,1'Adieu", op gedichten van Jacques Lerolles, te samen vormend een deels weemoedig, deels wrang en smartelijk afscheidskwartet, met her inneringen aan Chopins schrijfwijze, waarin deze modernist, in verband met tekst en si eer, den Poolschen componist blijkbaar wil eeren. Brahms was o.m. vertegnwoordigd met diens diep bezonken O, kühler Wald" en slechts wei nig zangeressen zijn geëigend om zoo glashelder te getuigen van het „Sing. Madchen, heil und klar, sing aus voller KehJe" Wolf's diep vrome zangen uit net „Spanisches Liederbuch": „Mühl- voll komm ioh und beladen", diens innig „Ge bet" en het eveneens religieus ingestelde „Zum neuen Jahr", beiden van Möricke, kwamen als nobel besluit. Groot, veelzijdig en innerlijk sterk gerypt is thans het kunstenaarschap van Jo Vincent. Rijk en diep de vreugde en de verheffing, die zij daarmee den hoorder bereidt. Speciaal het laatste kwam tot uiting in de toegift, Rudolf Mengelberg's actueel en troostrijk „Het leven is een krijgsbanier", op tekst van Guido Gezelle, dat een diepen indruk maakte. Het werd met volledige overgave en overtuigende kracht ge zongen. Na een concert als dit gaat men naar huis, met het gevoel in waarheid „gesticht" te zyn, als na een kerkgang of een heerlijke wandeling in de vrije natuur Theo v. d. Pas was de bewonderenswaardige begeleider van altijd: meelevend met alle stem mingen. wijdde hij zich in kunstzinnige eenheid aan zijn benijdenswaardige taak, iemand te mo gen begeleiden, die waarlijk weet, wè.t zingen is. Langdurig zijn beiden door het in verheugend groot aantal opgekomen publiek, dat de Staas- zaal welhaast geheel vulde, toegejuicht en ge huldigd. b Th. J. Hannema. Betiachl de grootste spaar zaamheid Met gas en electiiciteit. VERDUISTERING OP EEN RIJKSKANTOOR. Tekort van vijfduizend gulden. Bij den kassier van het kantoor der registra tie en domeinen to Amersfoort is, volgens De Crt., een kastekort ontdekt van bijna vijfduizend gulden, dat is ontstaan ten gevolge van ver duisteringen door den 49-jarigen ambtenaar P., die het geld ten eigen bate heeft aangewend. De verduisteringen betreffen registratie-rechten, gelden van deurwaarders, depotstellingen en ook betaalde boeten van personen,'die by rechterlijk vonnis veroordeeld waren Dezen hadden reeds aan het kantoor betaald, doch ontvingen later een tweede aanmaning tot betaling. De ver duisteringen loopen over de jaren 1933 tot en met 1939. De controledienst der rijksaccountants heeft de verduisteringen niet eerder opgemerkt. Inmiddels is P. uit zijn ambt ontzet in afwach ting van het resultaat van een nader onderzoek. EEN MUIS STAL DISTRIBUTIEBONNEN. De winkelier A. J. v. d. L. op het Moleneind te Etten en Leur vermiste eenige morgens ach tereen bonnen, die door klanten bij het koopen waren ingeleverd. De bonnen waren door den winkelier gedeponeerd op ledige kartonnen vleeschschaaltjes. Den eersten morgen waren het vooral boter- en vetbonnen die vermist wer den, aldus de „Tel." Er werd aangifte gedaan bij de politie. Een nauwkeurig onderzoek mocht niet tot een resul taat leiden. Een volgenden morgen werd een nog grooter aantal bonnen gemist. Ook nu werd de politie er bijgehaald. Deze zag nu bij een der schaaltjes de spo ren van den dief of beter van de dievegge. Zij leidden na eenig zoeken naar een ledigen meel bak, waaruit een aanstaande muizenmoeder, bij het verschijnen der speurders, ijlings verdween. Bijna alle vermiste' bonnen: 25 halve en 25 heele rantsoenen vleesch, 64 boter- en vetbonnen, 32 cacaobonnen, 80 bloembonnen. 12 rijstbonnen, 12 peulvruchtenbonnen, 35 gortbonnen, 35 zeep- bonnen, 40 jambonnen en 30 koffie-surrogaat- bonnen werden grootendeels aangetroffen in het muizennest, dat geheel met deze waardevolle papiertjes was bekleed. INBRAAK IN EEN SCHOENENMAGAZIJN TE BUSSUM. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben dieven hun slag geslagen in een filiaal van een groote schoenenfirma aan de Havenstraat te BussuiA. De dieven hebben zich toegang verschaft door een raam in het dak. De tusschendeuren waren gesloten en in de deur der pedicure-afdeeling heeft men toen gaten geboord, waardoor men kans kreeg den sleutel, welke aan de binnen zijde stak, om te draaien. In den winkel werden een groote hoeveelheid schoenen alsmede vele paren Kousen buit gemaakt Ook een fiets der firma, waarop zich een groote mand bevond, werd gestolen Geld wordt niet vermist. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID. Zaterdagavond geraakte te Breda de 28- jarige Dammen, die met een vriend van een partijtje op weg was naar huis in de duisternis den weg kwijt, waardoor hij over de leuning van de brug sloeg, welke zich nabij de Regen- tesselaan over het water van het Leike be vindt. Door een toevallig passeerenden burger werd de drenkeling uit het water gehaald. Dr Sommers, die wij spoedig ter plaatse was, kon echter slechts den dood constateeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. Fransch/schip vergaan MEER DAN TWEEHONDERD SLACHTOFFERS Van officieele Pransche ztfde wordt medege deeld, dat het Fransche passagiersschip „Lamo- ricière" (47-13 ton) in de Middellandsche Zee is vergaan. Naar de Fransche admiraliteit heeft medegedeeld - aldus meldt een D.N.B -telegram uit Vichy zijn alle verdere nasporingen van drie oorlogsschepen en twee sleepbooten der marine op de plek. waar het schip ten onder is gegaan, vruchteloos gebleven. 2482 X Onvolledige mondverzorging afgedaan Aile kleine holten van het gebit, tot nog toe „onbereikbaar", worden thans gereinigd door de actieve schuimbelle- tjes van „Castella" tandpasta! 35 CT. ichuimende TANDPASTA PER TU8E De eenige tandpasta met PERLDON Weer zoo'n goed d^qoelm^n-product! Aan boord van de „Lamoricière" bevonden zich 272 passagiers en een honderdtal leden dei- bemanning. De „Compagnie Transatlantique Générale", de eigenares van het vergane schip, heeft een lijst gepubliceerd met de namen van zes en negentig geredden, van wie tijdens het vervoer drie ge storven zijn. Op het schip bevonden zich zes tien kinderen met twee verpleegsters, die op de thuisreis waren van een vacantieverblijf in Al giers. Tot de vermisten behoort ook de kapitein ban het vergane schip, commandant Joseph Mi- liasseau. Sinds Vrijdagochtend wordt nog een ander Fransch schip vermist, dat op reis van Mar seille naar Noord-Afrika noodseinen heeft uit gezonden. Het is het vrachtschip „Jumièges" van 500 ton, dat aan de „Compagnie Worms" te Marseille behoort. Aan boord bevindt zich een bemanning van veertig kóppen. De Fransche admiraliteit heeft ook ten aanzien van dit schip, waarvan de laatste 48 uur niets meer vernomen is, de vrees geuit, dat het ten onder is gegaan. Fransche oorlogsschepen hebben met steun van vliegtuigen een onderzoek ingesteld in het ge bied, waar de vrachtboot het laatst S.O.S.-sei- nen heeft uitgezonden, maar ook in dit geval bleven de nasporingen zonder succes. STRATOSFEERVLUCHT TOT 30.000 METER HOOGTE. Een door den Italiaanschen majoor ing. Oli- viero, te samen met pater Puig van den Monte San Rafael ondernomen stratosfeervlucht zal, naar de „Popoio di Roma" uit Buenos Aires meldt, op 22 Januari beginnen. De tocht zal gaan tot een hoogte van 30.000 meter. De start, die eerst was vastgesteld op 10 Januari, heeft men moeten uitstellen, aangezien de aankomst van de bekende stratosfeerdeskundigen, prof. Pickard en Cosyns, in Buenos Aires moest wor den afgewacht, welke de voor den tocht noodige en door hen verstrekte wetenschappelijke in strumenten in den gondel moeten aanbrengen en installeeren. Het bolsjewisme is de aartsvijand van onze beschaving, cultuur en godsdienst. Het moet vernietigd worden. Meldt u aan by het Vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te Den Haag. Op grond van de bepalingen der verordening nr. 137/'40 heeft de Rijkscommissaris bepa lingen uitgevaardigd, waardoor de rechtspositie van zekere leerkrachten en ambtenaren van het toezicht op het onderwijs wordt geregeld in af wijking van het tot dusver geldende recht. De beschikkingen van den Rijkscommissaris zyn in deel 2 van het Verordeningenblad afge kondigd en op 10 Januari 1942 van kracht ge worden. Beschikking nr. 3/42 bepaalt, dat hoog leeraren en privaat-docenten aan universi teiten en hoogcscholen, waar de cutsusscj gestaakt zyn men denke aan de Rijks universiteit t Leiden in dezelfde functie kunnen worden overgeplaatst naar andere universiteiten en hoogescholen. Deze overplaatsing wordt voorgeschreven door den secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming. De reis- en verhuiskosten worden den betrokkenene vergoed volgens de geldende rechtsvoorschriften: bovendien kan de secretaris-generaal speciale verblijf kosten vergoeden. beschikking heeft ten doel een doelmatig gebruik van de universi taire leerkrachten, die voorhanden zyn en vooral een logische verdeeling over de hooge scholen in het land. Beschikking nr. 4/*42 sluit aan by de bepalin gen van beschikking nr. 73/'41, volgens hetwelk de benoeming van leerkrachten aan gemeente lijke of particuliere onderwijsinstellingen af hankelijk is van de toestemming van den secre taris-generaal van het departement van Op voeding. Wetenschap en Cultuurbescherming if van een door hem aangewezen instantie. Deze toestemming kan worden geweigerd, in dat ge val moet een nieuw benoem'ik>svoorstel ter goed keuring worden voorgelegd. Xn aansluiting op deze bepalingen wordt thans bepaald, dat n de gevallen, waarin ook dit tweede voorstel niet kan worden goedgekeurd, het recht van benoe ming overgaat op den secretaris-generaal. Hij kan dit recht aan andere instanties overdragen, voor zoover het scholen voor lager onderwijs of voor uitgebreid lager onderwijs betreft. Dit be- stuursvoorschrift heeft ten doel, de bezetting van vacatures aan gemeentelijke cn particuliere scholen te waarborgen ook dan, wanneer de schoolinstantie, die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komt, daartoe niet in staat is. Beschikking nr. 5/'42 opent de mogelijk heid tot het verleenen van ontslag aan do centen, hoofden van onderwijsinstellingen, inspecteurs en hoofdinspecteurs, die hun functie uitoefenen op een wyze, welke in strijd is met een vruchtbare ontwikkeling van het Nedcrlandsche onderwijs. Het ontslag wordt verleend door een bijzon- deren gevolmachtigde van den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, die daarby terzijde wordt gestaan door een adviseur, be noemd door den secretaris-generaal. Tegelijk wordt beslist, of. en zoo ja, in elke mate de ontslagene wachtgeld ontvangt. Hierbij moeten de bepalingen van beschikking nr. 124/'41 over de verzorging van ontslagen ambtenaren worden toegepast. De ontslagene mag zijn beroep niet uitoefenen, zoolang de secretaris-generaal niet vaststelt, dat de voorwaarden voor het ontslag zijn vervallen. Wie in strijd met deze bepaling het beroep van docent uitoefent, met ontduiking van het verleende ontslag door een ander laat uitoefe nen. wie dit verboden onderwijs uitlokt, moge lijk maakt, zijn hulp toezegt of verleent of als leerling daaruit voordeel trekt, wordt krachtens artikel 6 der verordening nr. 138/'41 over de bescherming "i:"' gestraft "'-et gevangenis straf tot twee jaar of mot eer. boete van onbe perkte hoogte oï met beide straffen. EERSTE VOORSTELLING „DER FREISCHUTZ". Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart woont haar bij. In den Stadsschouwburg te Amsterdam heeft de afdeeling Opera van het Gemeentelijk Thea terbedrijf Zaterdagavond de eerste opvoering gegeven van Carl Maria von Weber's „Der Frelschütz". Het jonge gezelschap gaf onder regie van Johan de Meester een uitstekende vertolking van deze romantische opera en het concertgebouw orkest onder leiding van Otto Glastra van Loon speelde voortreffelijk. Zeer goed voldeden de solisten Ruth Horna, Elisabeth Glastra van Loon. Theo Baylé, Otto Couperus en Johan Lammen, ter wijl ook Jan van Mantgem, Simen Jongsma en Jos Plemper door hun zang verrasten. De koren onder leiding van Henk van Wielink behoorden weer tot het beste van den avond. Ei* bestond voor deze opera uitvoering zeer groote belang stelling. De schouwburg was geheel bezet. In de eere-loge had de Rijkscommissaris1 Rijksminister dr. Seyss-Inquart plaats genomen. Ook de burgemeester van Amsterdam, de heer E. J. Voute en de wethouders dr. J. Smit, ir. C. J. Neiszen en dr. A. Steak woonden de voor stelling bij. Na afloop huldigde het publiek de spelenden met hartelijk applaus, terwijl er fraaie bloemen werden aangedragen. UITREIKING VAN LETTERKUNDE-PRIJZEN Door dr. J. van Ham. In het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft Zaterdagochtend de uitreiking van prijzen aan hen. die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor onze letter kunde, plaats gehad. Dit waren de meesterprijs van 1941, toege kend aan Jan H. Eekhout, de folkloristische prijs, verleend aan J. R. W. Sinninghe en een prijs van erkenning en aanmoediging voor Rien Brouwer. Jhr. mr. S. M. S. de Ranitz sprak bij de uit reiking als vertegenwoordiger van prof. Goede- waagen, die tot zijn spijt plotseling verhinderd was aanwezig te zijn. Spr. wees er op dat de staat de taak heeft er voor zorg i;e dragen, dat de kunst opbloeit op den bodem van het eigen volk. In dezen zin moet ook deze prijsuitreiking worden verstaan. Dr. J. van Ham, hoofd der afdeeling boek wezen van het departement voerde vervolgens het woord en zette uiteen op welke wijze de toe kenning der prijzen tot stand was gekomen. Dr. Van Ham ging hierna over tot de uit reiking der prijzen met oorkonden en richtte vervolgens het woord tot ieder der prijswinnaars afzonderlijk, ten aanzien van ieders oetee- kenis voor de Nederlandsche letterkunde schil derende. Daarby legde hij er den nadruk op, dat de meesterprijs bedoeld is als de hoogste let terkundige onderscheiding, die de staat vermag te geven. De heer Eekhout heeft ten slotte diepe er kentelijkheid jegens het departement uitgespro ken. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Voordracht over het Nederlandsche straatlied. In de maandelyksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde sprak Zaterdagmiddag de heer D. Wouters van Zeist over net onderwerp „Het Nederlandsche straatlied" Gelijk bekend is, staat er reeds een vijftal boeken op naam van dezen schrijver over dat in ons land vele jaren veronachtzaamde studie terrein onzer letterkunde. Na een historisch overzicht gaf de spreker een psychologischen kijk op het ontstaan der liederen, de woordkeus, den zinsbouw en versificatie ervan. Met vele voorbeelden uit zijn uitgebreide ver zameling lichtte de spreker zyn betoog toe: moord- en liefdeliederen, politieke en strijd liederen, sentimenteele en satyrische. Een col lectie oude drukken, waaronder van Samones en als straatzangen op losse blaadjes afgedrukte verzen van Bellamy, Ter Haar, Borger, de Genestet, Speenhoff e.a. was ter bezichtiging aanwezig. Spreker wekte ten slotte de vereeniging op. waar ze door de verzameling van „Klein Jan" aan te koopen een begin had gemaakt, dr. Kossmann gaf in de „Patria-reeks" er een deeltje over ook verder de belangstelling dei- leden te wekken voor een volkskundig letter kundig onderdeel, dat hier te lande steeds stief moederlijk bedeeld is geworden. NIEUWE UITGAVEN. Radio-programma kalender voor de Jeugd. Door de Nederlandsche Omroep werd een radio programma-kalender voor de jeugd uitgegeven, waarin in tot dusverre onbekende vorm de aan dacht wordt gevraagd voor radlo-ultzendingen voor de jeugd. Iedere week ontvangt de kalender- bezitter zeven nieuwe datumblaadjes, die ln een houder aan de kalender geschoven kunnen wor den. Niet alleen wordt op lederen dae de kinder uitzending vermeld, ook bevat leder blaadje het vervolg van een kinderverhaal van A. D. Hllde- brand. evenals korte vertellingen, raadsels, plaatjes, etc. Nicolaas, z. v. H. v. d. Voet en L. de Bes Louis, z v, A. Taverne en E. de l'Ecluse Ber- nardus, z. v. A. Vork en C. Fransen. ONDERTROUWD: C. Monfils. jm 23 J. en A. Kluivers, Jd., 19 J, B. Nieuwenhul'zen. jm. en H. C. La Lau, jd. OVERLEDEN: C. W. de Mann, wede. van Renswoude. 69 j. M. M W. v. Halderen, Jd., 7i j, K. Laterveer Arbouw wede., 76 J. D. Gullj. wedr 68 J. G. B. te L. Wendt u tot de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken. B. H. te N. Voor de dagen waarop u niet werkt, behoeft geen loon betaald te worden. H. H. te R. De boot van Amsterdam naar de Lemmer vertrekt van de De Ruyterkade Maan dags. Dinsdags, Donderdags en Zaterdags om 9.15 uur en bovendien lederen werkdag om 12 uur 's middags. A. V. te L. U moet zich wenden tot het departement van Waterstaat te Den Haag. A. v. V. te K. a/d. R. Mr. de Vries. Meis kade 70 te Katwijk. Haarlemmerstraat 48a: Bijbellezing o.l.v, den heer Bardelmeyer. 7 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 7.30 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie. IVt u. nam. Donderdag: Prediker: Spr. ds. E. van Dijk. 3 en 7 uur nam. Zaterdag Muziekschool Mij. voor Toonkunst (Rapenburg 22): Jeugdconcert Theo v. d. Pas. 1030 uur v.m. Volkshuls: Lezing van den heer H. C. Verkruysen, 4 uur nam. Zondag. Stadszaal: Muziekavond Confidanca 7 uur nam. 's Dinsdags: Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9V211 uur voorm Gew. Arbeidsbureau (Douzastraat)Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau 70or on- volwaardlgen 35 uur nam 's Donderdags: Gem. Geneesk. Dienst (N. Mare 13)Consultatiebureau voor minder begaafden 56 uur nam. 's Donderdags: WIJkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. '3 Zaterdags: Oude Ryn 44 c; Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 23 uur nam. BIOSCOPEN. t 18 jaar: 14 laar: t alle teeftyden. Luxor-theatcr: „De Gasman" t- Dagelijks te 2 en 8 uur nam. Zondag 27 uur doorl. voorstelling. LIclo-theater: „Drie vrouwen en Verdl" Dagelijks 7'/a uur nam. 's Zondags 1V4. 4% en IVz uur. Woensdags en Zaterdag matinee, 2.30 uur. Trlanon-theatcr: „Mijn chef is een vrouw" Dagelijks 2 en 8 uur. Zondag van 26.30 uur doorloopende voorstelling. Casino: „Lajla" Dagelijks te 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook te 2\'2 uur; 's Zondags te 2. 4(4 en 8 uur. Rex-theater: „Vergeet mij niet" V Dagelijks 2 en 8 uur nam. Zondag 26Vè uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee)Kleeren maken den man", ('sZondags gesloten). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Jan. 20 uur tot Zaterdag 17 Jan. 8 uur waargenomen door de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apótheek voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. Gironummer van de W. H. N. 5 553. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereenigimg N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 oi 877. Ge brengt geluk in veler leven. Als 's winters de barome ter stijgt, beteekent dat kou. Daalt hij, datiwordt het onaangenaam voch tig weer. Vochtig weer echter is de ergste vijandven denmensch. Al te gauw vat hij dan kou of krijgt griep. Daarom: Buiijo 20 tabletten 55 ct Ztki« 5 2 teblottonl^.cL VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Kunt u my inlichten omtrent Amerl- kaansche bramen? D. C. Z. te H. Antwoord Deze planten groeien en dragen vrucht als de framboos. Het hoofdverschil is dat de afstand onderling veel grooter. n.l. 2 Meter, dient te zyn. Na het planten flink lnsnoelen. Er komt dan weinig vrucht het eerste Jaar, maar er zal zich beter nieuw hout vormen voor een .vruchtzetting in 1943. Het hekwerk mag wei 2 M. hoog zijn en U dóet goed de nieuwe takken stevig aan te binden, alle naar één kant Bind niet meer dan drie a vier takken aan en' houd de rest v/eg U behoeft dan in den volgenden winter alleen het oude hout weg te nemen en kunt de nieuwe takken laten waar ze zijn. desnoods iets steviger vastbinden. In 1943 bindt U de nieuwe loten naar den anderen kant. dit voorkomt ver warring en vergemakkeiykt dei* wintersnoel. Het gewas heeft n 1 scherpe doorns. Er vormen zich, als bij de framboos, uitloopers. Ook kunt U tak ken afleggen door ze met het einde in de aarde te plaatsen, alleen de top er boven. Overigens snoei en houtvorming als by de framboos. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactl» onder motto „Tuinbouw". 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2