Nieuwe Japansche vorderingen BINNENLAND GEMENGD NIEUWS 82ste Jaargang VRIJDAG 9 JANUARI 1942 No. 25087 Verduisteren: Op Malakka Op de Philippijnen Duitsche commentaar Met Duitschland voor een vrij Nederland v Verspreide berichten De nieuwe bonnen Het straatmakersbedrijf Moord ïn de Goudenregenstraat te Den Haag EERSTE BLAD Een nieuwe wereld van geordende vrijheid "N 17.48 uur 9.45 uur STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W, Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. Japansche stoottroepen hebben gistermiddag een niet nader genoemde stad in de provincie Selangor ingenomen, die, zooals een bericht van het front van Malakka meldt, stevig versterkt was om een bepaalde stelling van zeer groote strategische beteekenis in het gebied van Se langor te verdedigen. Daarmede hebben ook de operaties in de pro vincie Selangor een uiterst gunstig verloop ge nomen voor de Japansche strijdkrachten, die thans verder oprukken naar het Zuiden door heuvelachtig terrein. liet is niet bekend of met de niet genoemde stad Kwala Loempoer wordt bedoeld. Toch be staat de mogelijkheid, dat, zoo dit strategische knooppunt nog niet genomen mocht zijn, er reeds gevechten om worden geleverd. (D.N.B.). Naar uit Manilla wordt gemeld, heeft de Iersche aartsbisschop van Groot-Manilla, dr. O'Doherty, die 14 millioen Katholieken op de Philippijnen vertegenwoordigt, den Japanschen strijdkrachten zijn algeheele medewerking bij het scheppen van de nieuwe orde in Oost-Azië toegezegd. O'Doherty heeft tevens alle Katholieken op de Philippijnen aangespoord alle anti-Japansche acties te staken en zoodoende mede te helpen bij de pacificatie-pogingen voor het Philippijnsche gemeenebest. (D.N.3.). JAPANSCHE LEIDER VOOR DE RADIO. Tijdens een radiorede heeft de leider van de persafdeeling der marine van het Japansche keizerlijk hoofdkwartier, Hiraide, een overzicht gegeven van de vijandelijkheden in den Stillen Oceaan. Hij verklaarde o.af zouden de vereenigde Anglo-Amerikaansche strijdkrachten ooit een totaal offensief tegen de Japansche strijdkrachten wagen, dan zouden deze laatsten te allen tijde bereid zijn de uit daging aan te nemen. De Japansche marine zou het toejuichen, wanneer zij kwamen. Hiraide wees er verder op, dat gecombineerde strijdkrachten steeds een factor van zwakte vormen en verklaarde, dat de Japansche ma rine op het oogenblik operaties verricht, die zich uitstrekken over den geheelen Stillen Oceaan van de Westkust der Vereenigde Staten tot den Indischen Oceaan en van de Aleoeten tot de tegenvoeters. De vijandelijke overzeesche handel en de soheepvaart, zoo zeide hij, zijn geheel in ver warring gebracht en practisch tot stilstand gedwongen. Ondanks de zich ver uitstrekkende operaties blijft de Japansche hoofdvloot intact en.wordt deze niet lastig gevallen. Ten aanzien van de oplossing van de Brit' sche vloot van Oost-Azië in die der V.S. onder bevel van admiraal Thomas Hart zeide Hiraide. dat hij gaarne de gevoelens zou kennen van de Britsche vlootstrijdkrachten, die eens de zeven zeeën beheersch ten en die er thans toe worden gedegradeerd dienst te doen onder een Ame rikaanschen opperbevelhebber, Het is zonderling, zoo verklaarde Hiraide, dat memand weet, waar zich admiraal Hart met zijn vloot bevindt, een vloot, die de Japansche zoo graag zou ontmoeten. Onder verwijzing naar zijn radiorede van Mei, waarin hij mededeelde, dat de Japansche marine over 500 oorloogsschepen en over meer dan 4000 i £ftmgei>. beschikte, zeide Hiraide: „Thans hebben wij er meer". Hij verklaarde verder, dat mededeeling van deze getallen de wom tG kennen te geven, dat Japan beieid is zijn vredesldealen in den Stillen Oceaan te verdedigen. (D.NB.). BEVOEGDHEDEN VAN WAVELL BEPERKT. ripSn EJXel??ile J-^kbtcndienst heeft medege deeld dat het opperbevel van WaveU is be perkt. Britsch-Indië en Australië vallen buiten het g^ied. dat ressorteert onder het opperbevel van Het ópperbevel van Wavell strekt zich uit over Birma en loopt over het Noorden van de Phi lippijnen langs een op de noordelijke kust van Australië toeloopende lijn. J 6 Z Van Vervolgens loopt deze lijn rondom de eilanden ▼an den Maleischen Archipel. (D.N.B VERKLARING VAN VAN MOOK. Volgens verklaringen van den in Australië £Taiige?onien. ^tenant-gouverneur-generaal van Neder andsch-Indie, Van Mook, verdwijnt in Nederlandsch-Indische klingen de hoop dat het generaal Wavell zal gelukken den tóestand op het scniereinland Malakka te redden. Van Mook verklaarde, dat rekening moet wor den gehouden met de mogelijkheid van een iso lement van Singapore, waarmede deze vesting laar bffc®ekfnis voor de verdediging van Neder- landsch-Indie verliest. Nedeï1^?dsch-Indiö "iet in staat is zich te vei dedigen zijn overal voorbereidingen getroffen voor de vernieling van voor den oorlog ieumbromieninS^tallaties, vooral van de petro- bobben in de bedreigde gebie den r.eds bevolen, dat de olietransportinstalla - ties moeten worden weggevoerd ie mLSie!: ^vervoer naar'elders geschikt ivKn iï tn de Petroleumbronnen in geval van nood in brand gestoken De Ujitenant-g>g. gaf echter toe.' dat de ver- iedei"?-^? ieg^ien de Petr°leumbronnen in XsS (DM 265 maanden zoud™ Rede van attlee. DrSident Attl^"Vha»nff°deu EnSelsche minister- Behouden mfri lm he,1 LaSerhuis een rede genouaen. waann hij sprak over de gebeurte nissen van den laatsteó tyd Hij ginl slSs zeei kort in op de nederlagen in den Stillen Oceaan. Daarbij keerde hij zich tegen het ver- wyt. dat de regeering inden StUten Oceaan geen vooruitzenden blik had getoond Het fei? aat Japan onze gebieden in het Verre Oosten minder sterk bezet en uitgerust aantrof dan zeide zouden hebben gewenscht, is, zoo van het feft rin?e>T2lg Van ïT*? VTOOruitzien maar van net feit, dat het onze hulpbronnen te boven gaat overal sterk te zijn. Wij hebben ongeveer rphÏÏif °Ji Matlakka verloren, omdat het gebied, waarin deze lagen, verloren ging. Onder het opschrift „onbeantwoorde vragen" publiceert de Times een commentaar hierop. Het blad vraagt of het beperkte aantal troepen, dat voor den oorlog in het Verre Oosten be schikbaar gesteld kon worden, op de beste wijze gebruikt is en schrijft: „heeft men de juiste strategische schikkingen voor. de verdediging van Singapore getroffen? Heeft men voldoende voorzorgsmaatregelen genomen tegen een ver- rassendën aanval, vooral op de vooruitgeschoven vliegvelden? Heeft men de gevaren, waardoor de aan de kust van Malakka opereerende slag schepen bedreigd werden, onderschat? Moes ten deze slagschepen beter beschermd zijn door vliegtuigen, afkomstig van vliegkampschepen of landbases of van beide? Was het' juist, dat men de Prince of Wales en de Repulse zoo groot risico heeft laten loopen?" De Times merkt ten slotte op, dat deze vra gen in het parlement onbeantwoord zijn geble ven. (D.NB.) In aanvulling op het Duitsche weermachts- bericht van gisteren wordt door het D.N.B. nog het volgende vernomen: De haven van Feodosia op de Krim, die de bolsjewieken niet alleen gebruikten voor ont schepingen, doch ook noodlg hebben voor hun ravitalleering was opnieuw het aanvalsdoel van de Duitsche luchtmacht. Het buitenland orakelt, welke doelen de bolsjewieken bij hun lan dingsacties op de Krim voor oogen hebben. Dat deze acties moesten dienen om het omsingelde Sebastopol te ontlasten, kan als zeker worden aangenomen. Het staat zonder twijfel vast, dat dit doel tot dusver niet is bereikt, en dat de bolsjewieken door het bombardeeren van de ontschepingsplaatsen zware verliezen hebben ge leden en dat hun daardoor moeilijkheden wor den veroorzaakt. In Noord-Afrika zijn de bestaande moeilijk heden, waarmede de Engelschen hebben te kampen, door het weer nog vergroot. Hun ach- terwaartsche verbindingen zijn langer geworden en staan bloot aan aanvallen van de Duitsche luchtmacht. Op vele plaatsen vinden zij de we gen in slechten toestand. Hun met zooveel pro pagandistisch lawaai en overmoedige voorspel lingen aangekondigde „zegetocht" tot aan de westelijke grens van Italiaansch-LiLbye is op nieuw vastgeloopen. Er hebben geen belangrijke krijgsoperaties plaats gehad. Alleen in het gebied van Solloem, waar zich in den rug van de Engelschen nog Duitschers en Italianen bevinden, ontstond een levendig artillerieduel. Op 19 November, dus reeds anderhalve maand geleden begon het tweede Britsche offensief te gen Italiaansch-Noord-Afrika. Ondanks het feit, dat veel meer troepen in den strijd werden ge worpen en ondanks een veel grondiger voorbe reiding is dit offensief nog eerder vastgeloopen dan het eerste. Geneeraal Romml heeft in deze gevechten zijn strategische superioriteit, zijn vermetele en snelle besluitvaardigheid, alsmede zijn soldateske hardheid, bewezen. Hij heeft ont zaglijke prestaties van de Duitsche en Italiaan- sche eenheden geëischt doch zij hebben aan zijn eischen voldaan. Bij het begin van het offensief verklaarde Churchill, dat thans voor de eerste maal Brit ten en Duitschers met een gelijkwaardige uit rusting tegenover elkaar stonden en dat de Britten veel sterker waren. De Britsche open bare meening geloofde derhalve een snelle en zekere overwinning te kunnen verwachten. Het is alles geheel anders geloopen. Onder de helden daden van dezen oorlog zal datgene, wat het Duitsche corps in Afrika en zijn Italiaansche bondgenooten in Noord-Afrika hebben gepres teerd, steeds worden vermeld. VON R1BBENTROP DOOR HORTHY ONTVANGEN. De Hongaarsche rijksbestuurder heeft gister middag den Duitschen minister van Buiten- landsche Zaken, Von Ribbentrop. in audiëntie ontvangen en hem daarbij een foto overhan digd. Vervolgens was Von Ribbentrop de gast van den rijksbestuurder tijdens een noenmaal in kleinen kring. DE CONFERENTIE TE RIO DE JANEIRO. Op de conferentie te Rio zullen vij tien minis ters van buitenlandsche zaken aanwezig zijn, nl. die van Argentinië, Brazilië, Bolivië, Chili, Costa Rica, San Domingo, Ecuador, Haiti, Mexico, Nicaragua, Panama, Paraquev, Peru, Uruguay en Venezuela. Andere ministers van buitenlandsche zaken laten zich vertegenwoor digen en wel die van de Vereenigde Staten, Columbië, Guatemala, Honduras, Salvador. Huil wordt vertegenwoordigd door Summer Welles. (D.N.B.) UITVAARTPLECHTIGHEDEN VOOR PARINGAUX. Gisteren hebben in Parijs de begrafenisplech tigheden plaatsgevonden voor den secretaris generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, Paringaux. De lijkkist stond in het mini sterie van binnenlandsche zaken opgebaard en was met vele kransen bedekt. Talrijke autori teiten woonden de plechtigheden bij, onder meer de minister van binnenlandsche zaken, Pucheu. De uitvaartdienst vond in de kerk Saint Philip- ve du Roule plaats, en werd van Duitsche zijde o.m. bijgewoond door den gezant. Schleier. Ook de algemeen gedelegeerde der Fransche regee ring in het bezette gebied, ambassadeur de Bri- non, was aanwezig. (D.NB.) Voor de week van Zondag 11 Januari tot Zaterdag 17 Januari zullen de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, aardappelen en vleeseh verkrijgbaar zijn op de bonnen 03a en 03b van de daarvoor aangewezen kaarten. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST. Het college van rijksbemiddelaars heeft de bepalingen van de collectieve arbeidsovereen komsten voor het straatmakersbedrijf en het „zwarte corps" bindend vastgesteld. Bij de regeling voor het straatmakersbedrijf zijn de werknemers verdeeld in drie groepen. De eerste groep omvat de straatmakers en tegelleggers, de tweede groep de stampers, de derde groep de handlangers. In een aan de rege ling toegevoegde loontabel zijn voor ieder dezer groepen de uurloonen vastgesteld, welke, naar gelang der gemeenten, voor groep 1 varieeren van 72 cent tot 55 cent, voor groep 2 van 64 cent tot 39 cent en voor groep 3 van 60 cent tot 35 cent. Er zal echter zooveel mogelijk arbeid in accoordwerk worden verricht, waarbij ten minste het uurloon en ten hoogste 25 pet. boven het uurloon wordt uitbetaald. Op twee straatmakers zal een stamper of helper en een handlanger mogen worden aangesteld. De regeling voor het „zwarte corps" stelt voor dragline-drijvers, bulldozendrijvers en insluit- bazen van asphaltmachines een weekloon vast van f. 32.50, voor walsmachinisten geldt een uur loon van 55 cent, stoomlocomotiefmachinisten, kraanmachinisten en stoomlocomobielmachinis- ten zullen f.28 tot f.25 per week ontvangen, motorlocomobieldrijvers f.23 tot f.17 per week en stokers f. 14 per week. Voorts bevat de rege ling bepalingen betreffende wachtgeld, vergoe ding van reis en verblijfkosten en de dage- lijksche verzorging tier machines. In beide regelingen is bepaald, dat voor het overige de bepalingen der landelijke collectieve arbeidsovereenkomsten voor de bouwbedrijven (water-, spoor- en wegenbouw), zooals deze zijn algemeen verbindend verklaard bij beschikking van het college van rijksbemiddelaars d.d. 16 October 1941, van toepassing zijn. Het college van rijksbemiddelaars heeft tege lijkertijd afgewezen het verzoek van partijen bij de landelijke collectieve arbeidsovereenkom sten voor de straatmakers en voor de werkne mers van het „zwarte corps", strekkende tot goedkeuring van een verhooging der loonen, bij genoemde collectieve arbeidsovereenkomsten vastgesteld, en algemeen verbindendverklaring van deze verhoogde loonen. Bij deze afwijzing overwoog het college van rijksbemiddelaars, dat op 28 Februari 1942 de collectieve arbeidsover eenkomsten voor het bouwbedrijf ten einde loo pen. Tegen dien tijd behoort meer uniformiteit tusschen de loonen in de verschillende onder deden in het bouwbedrijf tot stand te zijn geko men en elke maatregel, die. zooals dc voorge stelde loonsverhooging, het bereiken van meer uniformiteit zou kunnen schaden, dient derhalve achterwege te blijven. DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. Zwitsersche deelneming. De correspondent van de „NB.Crt." te Genève schrijft: De Zwitsersche pers heeft dezer dagen in een voorbespreking van de te venvachten Zwitser sche deelneming aan de in 1942 in het buiten land te houden jaarbeurzen medegedeeld, dat Zwitserland van plan is ook weder aan de Ne der] andsche Jaarbeurs te Utrecht in Maart a.s. deel te nemen. Zwitserland is voornemens te Utrecht de aandacht te vragen voor zijn ma chines, apparaten en horloges, terwijl bovendien een inlichtingenbureau zal worden ingericht, om den bezoekers van de Utrechtsche Jaar beurs inlichtingen te verstrekken over de tech niek van het handels- en betalingsverkeer tus schen Nederland en Zwitserland en de daar mede verbonden formaliteiten. DE NOORDOOSTPOLDER. Groote vlakten zijn reeds drooggevallen. Het is thans een jaar geleden, dat met het ciroogmalen van den Noordoostpolder een aan vang werd gemaakt. Groote vlakten zijn er aan de voormalige zeekust drooggevallen en steeds neemt de bedrijvigheid en de omvang van de werkzaamheden in het nieuwe land toe. Zoo zal er a.s. Maandag bij Lemmer een barakkenkamp voor 300 arbeiders in gebruik worden genomen. Behalve de reeds in den zomer van 1940 be gonnen werkzaamheden aan het graven van slooten. greppels en tochten nemen thans ook andere onderdeelen van het werk een grooten omvang aan. Zoo is men thans begonnen met den aanleg van een der polderwegen. Een flink gedeelte van het nieuwe land is reeds met rogge ingezaaid. De resultaten op de proefvelden geven aanleiding tot hooggespannen verwach tingen. Dit jaar zal de Noordoostpolder weer aan vele handen werk geven. In de huidige omstandig heden is deze inpoldering van niet te onder schatten beteekenis. Dr. J. F. BENSE OVERLEDEN. In den ouderdom van 75 jaar is te Arnhem overleden dr. J. F. Bense, oud-leeraar aan de HB.S. met 5-jarigen cursus en het gymnasium te Arnhem en schrijver van een wetenschappe lijk werk op het gebied der Engelsche taal. ORGAAN VAN DEN LANDSTAND. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ver schijnt aan het einde van deze week voor de eerste maal het officieele orgaan van den Ne- derlandschen Landstand. Dit blad, dat als naam „De Landstand" draagt, wordt in 350.000 exemplaren verspreid. Het telt zestien pagina's en zal tot taak hebben de bij de persreorganisatie. verdwenen land bouwbladen te vervangen. De Landstand zal in een voor iedere provincie afzonderlijke editie uitkomen. VERSPREIDE BERICHTEN Er heeft zich een comité gevormd tot het op richten van een monument voor den Friezen koning Radboud. Het comité is samengesteld uit de heeren E. j. Roskam Hzn. te Lunteren, voor zitter, mr. H. Raydon te Voorschoten, secretaris, en ir. Rispens te Den Dolder, penningmeester. DOCHTER DOODDE IIAAR MOEDER. Gistermorgen omstreeks halftwaalf kwam de 27-jarige mej. P. H. J., wonende in de Gouden regenstraat te Den Haag, aan het bureau van politie in de Archimedesstraat melden, dat zij des morgens haar 62-jarige moeder, mevr. J. R weduwe van Th. C. Jdoor messteken van het leven had beroofd. Onmiddellijk na deze aangifte spoedde de po litie zich naar het aangegeven perceel en wist via een ander pand de eerste etage daarvan te bereiken. In de keuken trof zij het slachtoffer aan, badende in bloed. Een dokter van den geneeskundigen dienst, die inmiddels ook ter plaatse was verschenen, kon slechts den clood constateeren. Uit het onderzoek bleek, dat dc moord des morgens omstreeks acht uur moet hebben plaats gehad. Moeder en dochter bevonden zich beiden in dc slaapkamer en dc dochter moet daar de oude vrouw met messen heb ben aangevallen cn het slachtoffer door het gcheele huis daarmede hebben vervolgd. Overal werden bloedsporen aangetroffen. Verscheidene messen werden hiervoor ge bruikt en zelfs een zaag. Deze voorwerpen zjjn in beslag genomen. De moeder is in de keuken ten slotte in elkaar gezakt. Het meisje is na haar daad gaan fietsen en heeft zich ten slotte bij de politie gemeld. De twee vrouwen woonden alleen in het perceel. Hoewel over de motieven nog niets met zeker heid bekend is, is toch wel gebleken, dat de verstandhouding, vooral den laatsten tijd, bui tengewoon slecht was. Zonder directe aanleiding heeft deze ten slotte tot deze daad geleid. BOERDERIJ AFGEBRAND TE ROUVEEN. Kinderen speelden met vuur. Te Rouveen (Staphorst) is brand ontstaan in een boerderij van den landbouwer A. Hooikam- mer. In korten tijd stond de boerderij in lich terlaaie en met groote moeite konden de om wonenden den veestapel, met uitzondering van een varken, redden. Het huisraad ging verloren. De heer Hooikammer Sr., die ziek te bed lag, kon bijtijds worden gered. De brandweer van Staphorst kon slechts haar aandacht aan de omliggende perceelen wijden, daar aan blus- schen niet te denken nel. Een hooischuur kon met moeite worden ge red. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. De brand ontstond doordat kinderen met vuur speelden. 400 WOLLEN DEKENS VERKOCHT. Maar de politie bleek de koopcr te zy'n. Reeds eenigen tijd was het de politie te Am sterdam bekend, dat er een groote partij dekens in den sluikhandel circuleerde, welke partij in de buurt van den Haarlemmerdijk zou zijn op geslagen. Eergisteravond kwam een strooman van de recherche in een cafe in die buurt in relatie met eenige lieden, die een partij wollen dekens te koop wisten. Hij toonde belangstel ling en na lang praten werd de koop gesloten: de partij van 400 dekens werd voor f. 6600.- van de hand gedaan. Eerst toog men gezamenlijk naar een winkel aan den Haarlemmerdijk, waar de dekens opgeslagen waren en vervolgens ging het gezelschap naar de woning van den winke lier in de Spaarndammerstraat, waar 't bedrag zou worden voldaan. De „kooper" had intus- schen opgebeld „om het geld te brengen" en in afwachting daarvan verscheen een kruik jene ver op tafel, om de afsluiting der transactie te vieren. Totdat de bel ging: „daar is de jongen met de centen". Maar inplaats daarvan stapten eenige recher cheurs de woning binnen. De afloop was, dat de dekens in beslag werden genomen en de beide verkoopers, de 33-jarige winkelier en een 37-jarige typograaf, wegens overtreding van dc distributiebepalingen werden gearresteerd. SLACHTOFFER OVERLEDEN. De 79-jarige H. P. S. uit de Elboogstraat te s-Gravenhage, die na een aanrijding door een motorwagen van lijn 12 in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis Zuidwal werd over gebracht, is aan de gevolgen overleden. WIELRIJDER GAF GEEN RICHTING AAN. Toen Dinsdag de ongehuwde landbouwer B. te Ootmarsum een zijstraat wilde inslaan, gaf hij geen richting aan en lette evenmin op het achter hem komende verkeer. Hij werd door een vrachtauto aangereden en met ernstige ver wondingen. o.a. een schedelbasisfractuur naar het R.K. ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. 32 DOODEN BIJ OVERSTROOMING. Bij een overstrooming te Rio de Janeiro (Brazilië) als gevolg van -en wolkbreuk zijn 32 menschen omgekomen. Dit Nummer bevat TWEE Bladen HET SCHRIKBEWIND DER SOVJETS. (Van onzen politieken medewerker). MOSKOU heeft van Eden de verzekering gekregen, dat de sovjet na een even- tueele overwinning van Engeland en Amerika de ordening in Europa zal hebben te leiden. Het is de zware prijs, dien Engeland den machthebbers van het Kremlin heeft te betalen voor de hulp, welke zij Albion verleenen. Reeds eerder werd van Churchill gezegd, dat hij iedereen tot zijn vriend rekent, die tegen Hitier marcheert. Dit brengt hij hier in practijk, zonder zich ook maar één oogenblik af te vragen, welke consequenties deze daad voor het vasteland van Europa heeft. Immers een bolsjewistische zege zal den ondergang van Europa tengevolge heb ben, doch de Britsche regeerders schenken hier aan geen aandacht meer, zij zijn thans in een dwangpositie gekomen en hebben alleen maar te beamen, wat de sovjets en de Vereenigde Staten zeggen. Het is de concessie der plutocra tie aan het bolsjewisme. ARM Europa, indien Engeland den huidigen oorlog zou winnen. Stalin's strafexpeditie zou naar het Westen van Europa opruk ken en binnen enkele weken zouden dezelfde tooneelen zich in deze landen afspelen, zooals dit eveneens in de Baltische landen en andere staten het geval is geweest. Het mag immers bekend verondersteld worden, dat de sovjets van alle priesters en bisschoppen nog slechte vijf man in leven hebben gelaten. Dat was tenmin ste in 1939 het geval. Van de protestantsche geestelijkheid overleefde van de 200 man geen enkele deze sovjet-revolutie. Als men weet, dat van 1917 tot 1936 meer dan 428.000 geestelijken werden vermoord, in 1936 14.000 kerken vernie tigd en er van de 900 kloosters geen enkele meer in dienst is voor een religieus doel, dan zal toch iedereen wel begrijpen, dat bij een nieuwe wereld van geordende vrijheid, welke door de sovjets gebracht en geleid diende te worden zoo verluidde immers te Londen de ondergang van Europa daarmede een vol dongen feit was. a MET recht kan men thans zeggen, dat een strijd om Europa aan den gang is. Het zal in werkelijkheid gaan tusschen na tionaal socialisme en bolsjewisme. Een tusschen- weg is niet mogelijk. Gevoelens van haat mo gen nu niet meer den boventoon voeren. Wil men behoud van Europa, dan staat er slechts één keuze open. Deze keuze is gemakkelijk, want het bolsjewisme brengt alleen slavernij en knechtschap, waarvan de Britsche machtheb bers zeggen, dat het een nieuwe wereld van ge ordende vrijheid beteekent. Het sovjet-monster, dat is het laatste, waaraan de regeerders te Londen zich vastklampen. Doch ook deze steun zal blijken een stroohalm te zijn, afgezien nog van het immoreele, dat in dit samengaan met de Komintern ligt opgesloten. H. A. G. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 0.34 uur en ging onder te 12.53 uur V. .J HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Wer- nink's Tennisvloeren, Hooge Morschweg 143, Leiden. De zaak is met ingang van 31 Dec. 1941 in liquidatie getreden. Liquldateurs: C. C. J. Wernink, Wassnaar; P. A. Wernink Jr., Was senaar en ir. J. J. G. van Heok, Leiden. Naamlooze Vennootschap „Rijksdorp" Maat schappij lot exploitatie van onroerende goede ren, H. Morschweg 149, Leiden. De zaak is met ingang van 31 Dec. 1941 in liquidatie getreden. Liquidateur: P. A. Wernink Jr., Wassenaar. Naaml. Venn. Vruchtensap en Jamfabriek, voorheen Wed. C. Rok en Zoon, Julianastraat 94. Alphen a/d. Rijn. De zaak is met ingang van 31 Dec. 1941 in liquidatie getreden. Liquidateur: M. de Pijper, Alphen a/d. Rijn. Opheffing: Eerst Algemcene Prot. Begrafenis- Associatie, Hooftstraat 216 rood, Alphen a/d Rfjn De firma C. en A. B. alhier heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een partij pantalons ter waarde van ruim f. 250, welke van Den Haag naar Leiden was ver zonden, doch haar bestemming niet heeft be reikt. Ten nadeele van den handelaar in bouw materialen F zijn uit diens pakhuis aan dc Haven zestig balen Portland-cement ontvreemd. Vermoedelijk is de gestolen partij per schuit weggevoerd. „Liefdadigheid is een oud-va- derlandsche deugd, ons volk heeft deze deugd steeds be tracht. Moge het er ook thans van doordrongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen. Mr. Dr. R. H. baron de Vos van Steen wijk. Gironummer van de WHN 5553.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1