BINNENLAND LEiDSCK DAGBLAD, Dinsdag 6 Januari 1942 Tweede Blad No. 25084 HOEST? SUccpficnitema! helpt snel en zeker! 82sie Jaargasg Elft' ft Fondsvorming in de Bloemencultuur Het Museum van den Arbeid De gewezen kapilein der mariniers P. J. van der Ende Verraad Generaal Ter Poorten over de verdediging van Ned.-Indië FEUILLETON De Komedianten komen Singapore. Fuller ton-Building aar. de Singapore-rivier. (Transatlantic-Recla) fc' Nieuwjaarswensen, die in den vorm van een oorkonde door de P.K.-man nen van 't Vrijwilligerslegioen Neder land aan den Rijkscommissaris werd gezonden. (Polygoon) Een doorwaadbare plaats moet overwonnen worden. Een auto is het koude bad niet goed bekomen, maar met ver-, eende krachten wordt de wagen weer aan den gang. gebracht. Weltbild- Polygoon-P.K Cusian). Eindeloos afspeuren van den Atlan- tischen Oceaan. Prachtige natuur taferelen zijn de eenige afwisseling. Zonsop- en ondergang zijn steeds weer even mooi. (Weltbild-Pol.-P.K. Prokop) '-"S GOED TUINGEREEDSCHAP GEEFT. In een Japansch Stafkwartier. De komende operaties worden besproken. (Atlantic -Holland) De slag in Afrika. Gevangen genomen Engelschen wor den naar de gevangenenkampen overgebracht. (Orbis-Holland-PK. Dörner) DUS LET OP/ DOT WET NIET KAN Een Italiaansche snelboot in den aanval. (P.K Kratochwil-Hoffmann). WANNEER PRODUCTEN ONVERKOCHT BLIJVEN. Het is nu weer een heel tydje geleden dat de groote hoeveelheden bloemen aan de veilingen onverkocht bleven en op de mestvaalt terecht kwamen; het behoort thans tot de uitzonderin gen dat zulks plaats vindt. Toch wordt het noodzakelijk geacht dat in de bloemencultuur rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat op een bepaald mo ment van bloemen een te veel kan bestaan en producten onverkocht blijven. Voor deze onverkochte bloemen werd steeds een minimumprijs uitgekeerd en de gelden hiervoor werden verkregen uit het Landbouw crisisfonds, dat zijn Inkomsten verkreeg uit de heffing voor geïmporteerde producten Uiter aard zijn die inkomsten thans gestaakt. De regeeringsinstanties hebben het echter toch gewenscht geacht dat een fonds zou wor den gevormd om eventueele uitkeeringen te blij ven doen. Naar wij vernemen is door den Kring van Bloemenveilingen thans besloten om bij alle aangesloten veilingen een half procent van den omzet te reserveeren ten einde bedoelde uit keeringen te blijven doen. Deze maatregel wordt in het belang geacht van het goed functioneeren van den bloemen- afzet, ook al zou bjj ovërgroote aanvoeren de markt bemoeilijkt worden. EEN INSTITUUT VAN RIJKSBELANG Zooals bekend mag worden verondersteld, be staat te Amsterdam het Muséum van den' Ar beid. hetwelk een collectie voorwerpen, schilde rijen enz., betrekking hebbend op het proces van den arbeid, bevat. De verzameling is bij eengebracht door den schilder Herman Heijen- brock, die zijn kunst in dienst heeft gesteld van het bedrijfsleven. In eenige tientallen jaren heeft hy voor dit museum behalve de honder den zéér verdienstelijke 'schilderijen en etsen van zijn' hattd, duizenden voorwerpen, werktui gen. half producten, materiaal, enz. weten bij een te brerigen, aldus eën Collectie vormende, die. in 1922 voor het eerst in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam voor het publiek openge steld. dé aandacht trok van 20.000 bezoekers. Vrienden van den schilder richtten in 1923 een vereeniging op. welke zich ten doel stelde, de verzameling in een museum onder te brengen en in stand te houden. De eerste jaren werd de collectie in een paar lokalen van het Veiligheidsmuseum opgesteld, doch in het jaar 1929 kon het materiaal worden overgebracht en permanent geëxposeerd in de lokalen van een door het gemeentebestuur voor dit doel aan de vereeniging kosteloos in gebruik afgestaan schoolgebouw aan de Rozengracht 224. Het museum omvat thans de volgende af dee lingen het dier als leverancier van producten voor de industrie, het ijzer als grondstof voor de industrie, de klei als grondstof voor de industrie, papier en cellulose, steenkool-, teër- en petroleiunproducten, glas, electriciteit, het schildervak en de grondstoffen daarvoor, kleur en het waarnemen Voor het tentoongestelde zijn op het oogenblik 28 lokalen in gebruik. Ondanks de bescheiden middelen is het de. vereeniging mogelijk geweest, zonder noemens- waardigen steun van de overheid zij genoot slechts een subsidie van f. 400 per jaar van de gemeente in de Jaren van haar bestaan gemiddeld vijfduizend bezoekers per jaar te trekken. Wil men echter de thans aanwezige zeer be langwekkende verzameling in stand houden en uitbreiden, hetgeen niet slechts van stedelijk belang, doch ongetwijfeld van belang Is voor het geheele rijk, dan zal van 's lands zijde een belangrijke subsidie zeer zeker gerechtvaardigd zfjn. OFFERZIN. Een echt Nederlandsche eigenschap, be kend tot ver over onze grenzen. Voor een lief dadig doel heeft men nog nimmer vergeefs een beroep op ons volk gedaan. Ambulances voor Abessinië en Finland; deze konden, dank zij de offervaardigheid van tien duizenden landgenooten, veel hulp bieden en veel nood lenigen. En de Nederlandsche ambulance voor het Oostfront? Ook deze zal binnenkort vertrek ken. Uitstekend uitgerust. Het wordt de beste am bulance, die ooit uit Nederland naar het front vertrok. Vooi het geval u nog geen bijdrage stortte, vermelden wij nog eens het gironummer 87600, Nederlandsche ambulance. Koninginne gracht 22 's-Gravenhage. HIJ IS TER BESCHIKKING VAN DE REGEERING GESTELD. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede; Voor zoover het mede tof de taak der volks voorlichting behoort de beteekenls van daar voor in aanmerking komende rechterlijke uit spraken ook buiten den engeren kring van des kundigen te doen begrijpen, wordt het wensche- lijk geacht de aandacht te vestigen op de on langs door het Vredegerechtshof gegeven uit spraak, waarbij de gev/ezen kapitein der mari niers P. J. van der Ende ter beschikking van de regeering werd gesteld. £r zij aan herinnerd, dat deze tijdens den oorlog verschillende Neder landsche volksgenooten deels gedood, deels ern stig gewond had. Daar de rechtbank te 's-Gra venhage Van der Ende onmiddellijk in vrijheid had doen stellen, omdat hij, naar het oordeel dier rechtbank, wegens ziekelijke storing zijner geestvermogens niet voor zijn daad strafrech telijk verantwoordelijk kon worden gesteld, heeft de procureur-generaal bij het Vredegerechtshof getracht een nadere uitspraak in deze zaak te verkrijgen, ten einde zoo mogelijk te voorkomen, dat deze man ten gevolge van zijn kranken' geestestoestand opnieuw een gevaar voor de ge meenschap zou opleveren. Het vredegerechts hof heeft deze vrees van den procureur-géne raal gedeeld en Van der Ende, zij het ook niet gestraft, waartoe de ook door het Hof aan wezig geachte ziekelijke storing van zijn geest vermogens ingevolge de wet niet kon leiden dan toch ter beschikking der regeering ge steld. ten einde op deze wijze de volksgemeen schap tegen mogelijke gevaarlijke gedragingen van Van der Ende willen beschermen, want daartoe is de maatregel van ter beschikking der regeering stelling (bedoeld in artikel 37. lid 3 van het wetboek van strafrecht) een geschikt middel Deze maatregel is bestemd voor per sonen. die zich op het grensgebied vinden tus- schen krankzinnigheid en een normale geestes gesteldheid en die nog niet, of niet meer in een krankzinnigengesticht thuis behooren, doch ge vaar opleveren voor de maatschappij. Hij brengt méde, dat de betrokken persoon aanvankelijk voor den tijd van twee jaren ter verpleging geplaatst wordt in een rijksasyl (een bepaalde lijk daartoe ingerichte rijksinstelling), terwijl ook op andere wijze in zijn verpleging kan worden voorzien onder toezicht van regeerings- wege. Het voorstel daaromtrent gaat Uit van het openbaar ministerie van het gerecht, dat de ter beschikking stelling heeft bevólen (in het onder havige geval dus de procureur-generaal, bij het Vredegerechtshof) Deze handeling sluit uiteraard in. dat niet slechts de persoon van den ter beschikking gestelde als patiënt verzorgd wordt, maar zeker niet minder, dat al datgene gedaan wordt, wat ter beveiliging van de ge meenschap vereischt is. Ja, dit laatste staat ook naar de bedoeling der wettelijke bepaling op den voorgrond. Is de aanvankelijke termijn, waarvoor de ter beschikking stelling is bevolen, verstreken, dan kan de procureur-generaal verlenging van den termijn vorderen, waaromtrent het Hof andermaal uitspraak doet en zoo vervolgens. Uit het voorgaande blijkt, dat door den door het Vredegerechtshof toegepasten maatregel de bescherming der gemeenschap in voldoende mate verzekerd is. Het Nederlandsche volk heeft er recht op te weten, dat de volksgenooten ge vrijwaard zijn tegen aantasting hunner veilig heid door iemand als cjen gewezen kapitein dei- mariniers Van der Ende. die blijk gegeven heeft daarvoor een groot gevaar op te leveren. Eden is naar Moskou geweest. In opdracht van de Engelsche regeering heeft hy daar de Europeesche beschaving en cultuur verraden. „The Times" schrijft hierover dat de sociale en en economische activiteit der sovjets, na den oorlog, in Europa groot zal zyn. Dat is goed nieuws voor onze landgenooten. die zich nu zoo verheugen over de natuuriyk slechts in hun verbeelding bestaande „overwinningen" der sovjets aan het Oostfront. Geduld, waarde landgenooten, de bondgenooten van de door u zoo bewonderde „helden" in Londen, zullen dat beweert teminste „The Times" hier „so ciale en economische activiteit"' ontwikkelen. Dat zou beteekènen dat uw kerken verwoest zullen worden, uw kunstschatten vernietigd, uw vrouwen en kinderen pidjsgegeven aan hongers nood en ellende. Dat zou beteekenen dat onze boeren en arbeiders zullen verkommeren, want de sociale en economische activiteit van het bolssjewisme heeft in de sovjet-unie zelf reeds millioenen slachtoffers geëlscht. Het. perfide Albion vindt dit geen bezwaar. Maar wie er wel bezwaar tegen hebben, dat zyn de Nederlandsche nationaal-socialisten zy staan pal voor ons volk en vaderland, zy dul den geen verraad, zy weten wat bolsjewisme zeggen wil. zy huichelen geen vaderlandslief de en christendom, maar zy doen huh plicht als ware vaderlanders en echte christenen zy staan op de bres en zy zullen het winnen van het verraad, gepleegd door de misdadigers in Londen, met de wapenen in de vuist. In de gelederen van de stryders aan het Oostfront, daar is de plaats van allen die zich Nederlan der weten en hun plicht kennen. Ja. landgenoot, daar ls ook uw plaats, wacht hiet langer Meld u aan by het Vrywilligers- legioen Nederland. Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Het D.N.S. meldt uit Genève: Naar de „Times" meldt, heeft generaal H. ter Poorten, de opperbevelhebber van Nederlandsch Indië, te Bandoeng verklaard, dat de verdedi ging van Nederlandsch Indië er van afhankehjk is, of de Vereenigde Staten Nederlandsch Indië vliegtuigen zullen sturen. Honderd vliegtuigen in de komende weken zyn voor de strydkrachten in het Zuideiyk deel van den Stillen Oceaan van meer waarde dan duizenden vliegtuigen in latere weken. De Japansche luchtaanvallen plaatsen Nederlandsch Indië voor een zeer ern stig vraagstuk, niet alleen, omdat de Japansche vliegtuigen van goede kwaliteit en hun beman ningen goed geschoold zyn, maar ook, omdat de Japanners er in geslaagd zijn, de superioriteit in de lucht in het Zuidelijk deel van den Stil len Oceaan te veroveren De Japansche bomaan vallen op Nederlandsch Indisch gebied zyn zeer nauwkeurig uitgevoerd. Het zou een groote fout zyn, zoo verklaarde generaal Ter Poorten, in dien de Japanners onderschat werden. Een an der tekort in de verdediging van Nederlandsch Indië noemde de generaal 'het ontbreken van tanks. De Vereenigde Staten hebben weliswaar beloofd tanks te zullen leveren, doch tot dusver Is er nog ^geen enkele aangekomen. E J. MOOY OVERLEDEN. In den ouderdom van 65 jaar is te Amersfoort overleden de heer E. J Mooy, een bekende fi guur in typografische kringen. In zyn hoe danigheid van directeur van de N.V. Drukkery O. C. Callenbach te Nykerk, was hy bestuurslid van het district Amersfoort van den Ned. Bond van Boekdrukkeryen, van de Leerlingen-Com missie in de Typografie en voorzitter van de Districtscommissie. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van gisteren is tot perschef van den Nederlandschen Omroep benoemd de heer H. M. C. Schroder, voordien perschef van de N.V. „Koolhoven-vliegtuigen" te Rotterdam en laatsteiyk werkzaam als afdeelingschef by den pers- en propagandadienst van den Neder landschen Omroep. De heer Schröder is tevens benoemd tot hoofd van den persdienst vah den Nationalen Jeugdstorm. M. J. Burema is met ingang van 15 Januari tot burgemeester van Hoogkerk benoemd. Tot commissaris van rijks— -Title ls be noemd J Kemper, commissaris van politie te Zaandam Een biy'moedige roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten). Copyright I P O. (G L. Weisz) A'dam (49 Dit gesprek had ln den breeden ingang van het hotel plaats En plotseling, als uit den grond geschoten, stond de „ouwe" voor hen, directeur Campagna in hoogst eigen persoon' Zijn trekken waren .streng, zyn houding veei- beteekenend. als steeds, wanneer hy zijn direc torate waardigheid wilde doen uitkomen „Dal- dini-' riep hij zijn tweeden tenor toe. Riccardo schrok, wendde zich naar Campagna om en begreep direct, dat de notarisvrouw zich beklaagd had. „Daldini!" herhaalde Campagna byna plech tig. „Myn vrouw heeft my van uw optreden tegen de notarisvrouw verteld." „Ja", knikte Riccardo, op het ergste voor bereid. s „U heeft haar letteriyk verboden, ons theater te betreden." „Ach, niet verboden", verweerde Riccardo zich „Ik heb haar gewoon gezegd, dat..." „Waarom rechtvaardigt u zich?' donderde Campagna dat het in de steenen poort van den ingang schalde „U heeft haar voortaan het bezoek aan ons theater verboden. En u heeft daarmede in myn geest gehandeld." „Wat?" staarde de tweede tenor zyn direc teur aan „Volkomen in myn geest. Wie beweert, dat ik flimspeelsters in myn gezelschap heb, heeft by myn voorstellingen niets meer te zoeken Zelfs al is het stampubliek Geld is niet alles, myn waarde Daldini Veel hooger staat onze kunsienaarseer." Hij knikte Riccardo nog een keer welwillend toe en wendde zich toen tot Raffaela. .,U echter moet zich wanneer u weer eens op het tooneel staat anders schminken Opdat ook de minste gelijkenis met die Cellini uitgewlscht is Begrepen?" Campagna ging heen en besteeg in volle waardigheid de trap. En Raffaela hing ln Riccardo's arm en fluisterde verheugd. „Dat ls nog een keer goed gegaan..." Niet zoo goed scheen het zich tusschen het heerenkoor Carlo en het dameskoor Monica ontwikkeld te hebben. Monica's steeds rooder wordende oogen en bleeker wordende wangen wezen er op, dat een catastrophe op komst was. Hier, voelde Raffaela zich biechtmoeder, en zy nam Monica apart „Wat is er rnet jullie? Ver tel het my eens." Da'deiyk barstte Monica in tranen uit. „Alles is uit", snikte ze hartverscheurend. „Nou, nou. nou", kalmeerde Raffaela haar, .dat gaat allemaal niet zoo vlug als men vreest." „Het is toch zoo. Carlo wil bij de dochter van den waard biyven. Ik heb te veel pech ln de loterij En hij verlangt zoo naar een café. zyn vader was al in het bedrijf. Zijn grootvader ook Carlo heeft me al eens trotsch verteld, dat zijn stamvader al Julius Caesar wbn geschonken heeft." „Waarom is hij dan aan het theater ge gaan?" „Ter wille van my. Maar het berouwt hem. Ik heb een kunstenaarsziel,- weet u, signorlna Vecchi Van den oom vanmoederszijde, die gipsbeelden maakte En my kan het niets schel len of de kost wat slechter is Maar Carlo brult zyn koren, zonder er wat bij te ondergaan En dat geeft op den duur geen bevrediging „Zelfs Je oorvijgen hebben dus niets gehol pen vroeg Raffaela deelnemend „Integendeel", snikte Monica opnieuw „Sedert dien zyn ze nog veel meer samen. Met oorvygen 1 kan men geen zieke liefde genezen." Monica staarde lang voor zich ;iit. Toen zuchtte zy: .,VanL_i...i^ om zes uur wordt alles beslist." „Waarom juist vandaag om zes uur?" „Ik Leb vet# op drie nummers gezet." „Ah! WJke?" j „44. 13 89" .Waarom juist die?" „44 is verkoelde liefde", verklaarde Monica heel zakeiyk ,.16 ls een geraffineerd kreng dus die dochter van den waard en 89 is de laatste hoop." „Uitstekende nummers", moest Raffaela toe geven „En ze komen vast." „Misschien twijfelde Monica. „Neen, vast Of. je gelooft aan de lotery, of je gelooft er niet aan i „Ach ja." vond ook Monica, „er moet toch Iets I in zitten anders zouden niet zooveel cnenschen spelen I En e/ zat wat in In teder" geval kon Monica in haar geloof aan wonderen van de lotery ver sterkt worden Maar ieder v,'ónder heeft een ge schikte voorspraak noodig En als zoodanig trad Raffaeia op Dien middag namelijk ging zij naar signora Rlcasola de kterycollectrice van Fiesole „Wan neer men vtlf Miv op een terno zet - hoeveel krijgt men dan uiVjetaald?" vroeg ze wat ver- I legen. 1 Signora Rlcasola, een vriendelijke, oude offi- I ciersweduwe antwoordde met een fijn lachje: „Als men vyf lire zet. krygt men nog lang niets uitbetaald." „Ik bedoeJ wanneer de nummers getrokken worden „Dat wil dus zeggen - vyfduizend lire." „Ja." Raffaela zag direct, dat signora Rlcasola boven het alledaagscht van haar metier verhe ven was en dat er cnet haar een verstandig woord te praten viel Het trof ook erg gelukkig, dat er juist niemand in den wlnkei was. Ze boog zich over de met inkt bevlekte tafel en vroeg: „Zoudt u mij willen neipen een Jong paartje ge lukkig te maken?" - „O, by zoo iets help ik graag' ar.tWoorddP signora Ricasola glim lachend „Luistert u dan eens Het gaat om een klein bedrog Ik deponeer hier bij u vyt duizend lire. En als er een jonge dame met een briefje komt, waarop de nummers 44. 16 39 staan betaalt u haar hel geld gewoon uit." „Kan dat zoo maaraarzelde signora Ricasola - ,Dat is toch geen zwendel U be taalt gewoon geld uit. dat ik om bepaalde redenen niet rechtstreeks wil geven." De óude dame keek Raffaela' door haar Drllle- glazen onderzoekend aan teen knikte zij en zei .Ik geloof-, dat ik dat wel kan doen.' „Ik dank u. signora. Zooals gezegd maakt u er twee Jonge menschen voor hun leven ge lukkig mee." (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5