82ste Jaargang DINSDAG 6 JANUARI 1942 No. 25084 Amerikaansche schepen in Ned.-Indische wateren Verduisteren De verklaring der anti-asmogendheden r Door Japanners aangevallen Op de Philippijnen Op Malakka Sovjet-diplomatie vóór den Poolsche veldtocht Verspreide berichten STADSNIEUWS Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland EERSTE BLAD 17.45 uur 9.47 uur Een zeepbel §|KJJN/T EN IXTÏEREN Met Duitschland voor een vrij Nederland LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lünen) DAGBLAD VOÖR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Leiden. Met groote belangstelling heeft men te Tokio kennis genomen van uit Batavia via Saigon ontvangen berichten, volgens welke zich Amerl kaansche strijdkrachten in de wateren van Ne> derlandsch-Indië bevinden en dat reeds een aanval van Japansche luchtstrijdkrachten op deze Amerikaansche schepen is gedaan. Volgens deze berichten, zoo verklaart men in welingelichte kringen, voorts nog, schijnt zich een zoogenaamd Aziatisch eskader, voor zoover het niet in de Baai van Manilla is ingesloten, of tot zinken gebracht, in de wateren van Nederlandsch-Indië te hebben teruggetrokken. Onder deze schepen bevinden zich ook het slag schip „Houston" met admiraal Hart aan boord, alsmede het kleine vliegtuigmoederschip „Heron", dat door een bom beschadigd zou zijn. (D.N.B.) De Japansche troepen die op de Philippijnen den wijkenden vijand achtervolgen, hebben den vijandelijken tegenstand op verscheidene plaat sen gebroken. Na de bezetting van de geheele Noordelijke helft van het schiereiland Balanga zetten zij hun opmarsch naar het Zuiden voort. Aan den anderen kant probeeren de Philippino's die den opmarsch der Japansche troepen op Balanga willen beletten en tevens uit de vesting Corregidor willen ontsnappen, een laatsten te genaanval te ondernemen, doch de Japansche luchtmacht bombardeert sedert 4 Januari 'des ochtends steeds weer de militaire installaties op de Westelijke helft van Balanga. Tevens heeft zij kazernes in de omgeving van Olongapo zwaar beschadigd. De marine-afdeeling van het keizerlijke hoofd kwartier heeft medegedeeld, dat de Japansche marine-luchtmacht er naar streeft de overge bleven vijandelijke troepen op de Philippijnen te vernietigen. Zij onderneemt sedert 1 Januari herhaaldelijk verwoede aanvallen op het eiland Corregidor, de militaire haven Olongapo en het vliegtuigsteunpunt Malolos. (D.N.B.. Een hooggeplaatste persoonlijkheid bij de Ja pansche marine heeft gezegd, dat opnieuw „niet humane" behandeling van Japansche geïnter neerden door de Engelschen is geconstateerd. Bij voortzetting hiervan zal Japan terstond tot tegenmaatregelen overgaan. Hij gaf voorts te kennen, dat de Amerikaan sche propaganda do sterkte der eilandvestihg Corregidor heeft overdreven, zooals ook het ge val was bij Manilla en de Engelsch-Amerikaan- sche vloot. Ondanks voortdurende bombarde- m enten door Japansche vliegtuigen heeft de luchtdoelartillerie van Corregidor zich niet krachtig geweerd. (D.N.B.) Ongeveer 75 procent van de Britsche lucht macht in Birma is, naar bekend wordt, reeds vernietigd. Het overschot is in kleine groepen verdeeld over de vliegvelden in Birma. Tweeduizend Britsch-Indische soldaten, die naar de Japanners zijn overgeloopen, zijn ver- eenigd in een Britsch-Indisch regimejit, naar gemeld wordt van het front op Malakka. Dit regiment moet reeds tegen het Britsche front in den strijd gebracht zijn. Verder wordt medegedeeld, dat er zich teekenen voordoen van ee^ toenemende demoralisatie van de aan En- gelsche zijde strijdende Britsch-Indische troe- P®}}' aangezien deze laatste door de Britsche officieren slecht behandeld werden, (D.N.B.) broenei en laboean door japanners bezet. Naar de af deeling leger van het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, hebben de Japansche troepen op Britsch-Noord-Borneo op SIf- nC01^ Tr^ S Bl'oenel en op 1 Januari het eiland Laboean aan den ingang van de baai van Broenei bezet. (D.N3.) japanners gebruiken speclale ontplofbare stof. Do Japan Times and Advertiser schrijft dat bij het tot zinken brengen van de Prince of Wales, het bestgepantserde slagschip ter we reld, een bijzondere Japansche ontplofbare stof een rol van beteekenis heeft gespeeld. Tot 1908 betrok Japan zijn ontplofbare stoffen uit En geland, daarna produceerde het ze zelf. Thans kan het in korten tfjd en in overvloed een bui tengewoon krachtige ontplofbare stof vervaar digen, hetgeen van reusachtige beteekenis is voor den oorlog. Het zal blijken, dat de spe ciale duikbooten een nieuw wapen vormen, welks effect alle verwachtingen nog zal over treffen. (D.NJ3.) mémoires van joseph davies. De Washingtonsche vertegenwoordiger van de Nacion, Ortiz Echague, maakt melding van de zoo juist verschenen gedenkschriften van den Amerikaanschen ambassadeur in de Sovjet- Unie, Joseph Davies. In deze memoires schrijft de ambassadeur, dat Duitschland er verstandig aan gedaan heeft de bolsjewieken aan te vallen, voor zij zelf tot den aanval overgingen. Zijn uiteenzettingen" worden toegelicht met een reeks belangrijke vertrouwelijke documen ten, aldus dit. correspondentenbericht verder, uit de Sovjetdiplomatie van den tijd vóór den Duitschen opmarsch in Polen. De ambassadeur verklaart, dat het Kremlin reeds in 1937 had gestreefd naar een militair bondgenootschap met Engeland en Frankrijk tegen Duitschland en bereid was reeds tijdens de Tsjecho-Slowaaksche crisis er op los te slaan De overeenstemming werd echter door het we derzij dsche wantrouwen niet tot stand gebracht, vooral daar Chamberlain zijn geheele vertrou wen op Polen had gesteld en daardoor Stalin voor het hoofd had gestooten. Het pact met Duitschland is volgens de op vatting van den ambassadeur te wijten geweest aan de wenschen van Stalin, die zich, eerst wilde meester maken van strategische steunpun ten in Polen, Finland en Bessarabië. In het voorjaar van 1941 voelde Stalin zich echter sterk genoeg om Duitschland te tarten. Dit blijkt uit de diplomatieke acties van het Krem lin, ten eerste uit de afkeuring van de aanslui ting van Bulgarije bij de spilmogendheden, ten tweede uit de nadrukkelijke bevestiging van het niet-aanvalspact van Moskou met Ankara en ten derde uit het sluiten van het vriendschaps pact met de revolutieregeering-Simowitsj te Belgrado. (D.N.B.) OPEN BRIEF AAN AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY. Van Estlandsch dominee Het blad „Das Osten" publiceert een open brief van den Estlandschen dominee Hjalmar Poehls aan den aartsbisschop van Canterbury, waarin wordt gezegd: Veertien maanden onder communistische heerschappij hebben onuitsprekelijk leed ge bracht over Estland en zijn bewoners. Ik heb de taak op mij genomen daartegen een aanklacht te doen hooren namens de zeer vele slachtoffers en ik zie daarin een opdracht der Voorzienig heid. Daarentegen kan het geen opdracht der Goddelijke Voorzienigheid geweest Zijn, dat gij, meneer de aartsbisschop in staat zij t geweest juist voor dat bolsjewisme en zijn overwinning te bidden, d.w.z. voor de verdere verbreiding van deze bloedige geweld-heerschappij over nog meer Christelijke volken. Zelf hebt gij nog slechts enkele jaren geleden een protest laten hooren tegen, deze reusachtige gruwelijke Christenvervolging, die in Rusland plaats vond. Uw gebed is thans door de Mos- kousche radio ter kennis gebracht van het ge heele Estlandsche volk. Honderdduizenden men- schen, die voor hun leven hebben gevreesd, tien duizenden, die de bolsjewisten van hun bloed verwanten hebben beroofd, konden aldus met verbazing hooren, hoe de bekleeder van het hoogste kerkelijke ambt van de Anglicaansche staatskerk bad voor de overwinning van het bolsjewisme. De menschen konden het niet be grijpen: de aartsbisschop van Canterbury bidt voor onze beulen. Meneer de aartsbisschop/voor het bolsjewisme en zijn overwinning hebt gij uw gebed gericht tot den Almachtige. Ik ben er zeker van dat het uur niet meer ver is, waar op gij zelf zult inzien ,dat gij. daardoor uw ambt hebt misbruikt. (A.NP.) VON RIBBENTROP NAAR HONGARIJE. De Duitsche minister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop, heeft zich op uitnoodiging van regent Horthy en van de Hongaarsche regeering voor een bezoek van enkele dagen naar Hongarije begeven. (D.N.B.). J SERVISCHE KRIJGSGEVANGENEN. Uit het krijgsgevangenkamp ontslagen offi cieren van het voormalige Joego-Slavische leger, die door hun houding hebben getoond, niet aan den opbouw te willen medewerken, worden thans naar een krijgsgevangenkamp in Duitsch land gezonden. Een officieel communiqué zegt daarover, dat Belgrado zoo van een erbarmelijke kliek leegloopers. die een gevaar voor de pu blieke orde en veiligheid vormde, wordt bevrijd. De hoogere officieren, die zich aan den opbouw van het nieuwe Servië hebben gegeven, vallen natuurlijk niet onder dezen maatregel. Het ont slaan van een groot aantal Servische krijgs gevangenen uit Duitsche kampen wordt op ver zoek der Servische regeering overwogen. (DN.B.) DE MILITAIRE DIENSTPLICHT IN DE VEREENIGDE STATEN. Naar „Associated Press" meldt, heeft Roose velt bevolen, dat den 16en Februari alle man lijke Amerikaansche burgers in den leeftijd van 20 tot 44 jaar, die tot nu toe nog niet geregis treerd waren, zich moeten laten inschrijven. De mannen van deze leeftijden zijn aan militairen dienstplicht onderworpen. In het desbetreffende besluit wordt geen melding gemaakt van de registratie van de mannen tusschen 45 en 64 jaar, die later zal geschieden. (D.N.B.). VERKLARINGEN VAN SMUTS. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De Zuid - Afrikaansche minister - president Smuts, heeft, naar „United Press" meldt, in een interview onder meer verklaard, dat het bondgenootschap tusschen de Vereenigde Staten het Britsche Rijk en de Sovjet-Unie als „na tuurlijk front" tot stand is gekomen voor het ondernemen van „een kruistocht voor het be houd der menschelijkheid". Smuts vervolgde: „niemand moet denken, dat het jaar 1942 gemakkelijk zal zijn. Japan heeft ongetwijfeld een reeks nieuwe hevige aanvallen beraamd". Over de oppositie tegen den oorlog DE A.S. REORGANISATIE. Voorzitter: de heer D. ten Cate Brouwer. Na voorlezing der notulen komen aan' de orde de ingekomen stukken, waarvan eenige nader toegelicht worden door den voorzitter. Aan het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart was een schrijven gericht in houdende het verzoek ter verkrijging van dis pensatie inzake de regeling van de verplichte openstelling van winkels tot 6 uur, in dier voege dat met het oog op de intredende duisternis en de in verband daarmede te nemen verduiste ringsmaatregelen de winkelzaken reeds om half zes des n.m. zouden mogen sluiten. De Secre taris-Generaal van dit Departement gaf hierop een afwijzend antwoord, daar hij van oordeel is, dat, gelet op de overwegingen, die tot de tot standkoming van het winkelsluitingsbesluit 1941 hebben geleid, de middenstand zal hebben te streven naar aanpassing aan de bij voornoemd besluit vastgestelde regeling. Van de directie der Nederlandsche Spoorwegen werd een uitvoerig gemotiveerd schrijven ont vangen, waarbij zij mededeelt tot haar spijt niet te kunnen voldoen aan het verzoek tot verbetering in de dienstregeling Leiden—Utrecht voor wat betreft het tijdvak 12.05 tot 15.05 u. Aan het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is een schrijven gericht, waarin de Kamer gewezen heeft op den slechten toe stand, waarin zich verschillende binnenvaarten rondom Leiden bevinden door het daarin opge hoopt slootvuil. In antwoord deelde genoemd college mede, ^dat een grondig onderzoek is Dit Nummer bevat TWEE Bladen 17,,* J .Wöu tvi* VIIUI5 UliUCi 6vCI. lo in Zmd-Afnka zeide Smuts: „dit alles zal ten ingesteld inzak! dezen toestand en dat maat- slotte nog in orde komen. Wij moeten tijd, duld en begrip hebben". van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op om 22.13 uur en gaat morgenmid dag om 12.01 uur onder. .J regelen getroffen zijn om de vaarten goed open te houden en op voldoende diepte te brengen. De Voorzitter deelt vervolgens mede. dat de medewerking der Kamer werd verleend bij de door de Commissie tot Organisatie van het Bedrijfsleven ingestelde enquête inzake onder nemingen werkzaam bij Handel en Ambacht; spreker schetst daarbij de moeilijkheden, welke voor de Kamer ontstonden door de vertraging in de toezending der benoodigde formulieren, die door de Commissie waren toegezegd. Dank zij de getroffen maatregelen meent spreker, dat de enquête voor het district Rijnland geslaagd ge noemd mag worden. Eveneens werd door de Kamer medewerking verleend bij de uitreiking der formulieren aan het bedrijfsleven ten behoeve van verschillende Rijksbureaux. Op verzoek van den burgemeester te Leiden werd een enquête ingesteld aangaande sluiting van kruidenierszaken op Dinsdagmiddag, waar bij de Kamer na nauwkeurige bestudeering van de ingekomen antwoorden aan den Burge meester adviseerde de verplichte sluiting van deze zaken op dien middag voor te schrijven. De Voorzitter brengt vervolgens ter kennis, dat een schrijven aan het Departement van Han del. Nijverheid en Scheepvaart werd gericht, om dispensatie te verleenen van de verplichte 1 winkelsluiting op den Zaterdag na Kerstmis. 0- Om den indruk van de militaire nederlaag ln Europa en de verloren beslissende slagen in het Zuidzeegebied te verzachten, hebben Stalin, Churchill en Roosevelt het ditmaal met Nieuw jaar eens op diplomatiek gebied geprobeerd. Het Witte Huis heeft thans medegedeeld, dat sovjet- Rusland, Engeland en de Vereenigde Staten, een aantal economisch afhankelijke resp. omge kochte regeeringen van Midden-Amerlka alsmede verder de gebruikelijke camarilla, bestaande uit monarchen en ministers uit Europa, die hun land ontvlucht zijn, een verklaring onderteekend heb ben, waarin tot het volle gebruik van alle hulp middelen voor den strijd tegen de in het pact van drie verbonden staten besloten en verklaard wordt, dat geen van deze regeeringen een af zonderlijken vrede mag sluiten. Uit Washington meldt de Britsche berichten dienst, dat tot de onderteekenaars van de ge meenschappelijke verklaring, behalve de reeds genoemden, nog behooren: Australië, België, Canada, Costa Rica, Cuba, Tsjecho-Slowakije, de Dominicaansehe republiek, San Salvador, Griekenland, Guatemala. Haiti, Honduras, Indië. Luxemburg, Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Noor wegen. Panama, Polen, Zuid-Afrika en Joego slavië. Voor de Vereenigde Staten onderteeken- de Roosevelt en voor Engeland Chuchill. De on derteekenaars hebben de volgende formeele ver klaring afgelegd: 1. Elke regeering verplicht zich, haar volledige militaire of economische hulpbronnen te gebrui ken tegen die leden van het pact van drie en zijn aanhangers, waarmede de betreffende regee ring zich in oorlog bevindt. 2. Elke regeering verplicht zich, met de andere onderteekenaars samen te werken en geen af zonderlijken wapenstilstand of vrede met de vijanden te sluiten. (D.N.B.). Dit te Washington genomen gemeenschappe lijke besluit is niet meer dan een zeepbel. De bewering alleen reeds, dat de verklaring door 26 vrije staten onderteekend werd, houdt bij een nadere beschouwing geen stand. Van de onder en IJsland verzocht, de verklaring van hun onderteekening te voorzien. Geen enkele van laatstgenoemde staten is echter op het docu ment te vinden. De derde groep van „vrije sta ten", die aan de carnavalsoefening van Washing ton hebben deelgenomen, omvat Costa Rica, Cuba, San Domingo, San Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Nicaragua en Panama. Zij staan tot de regeering der Ver. Staten in een zelfde verhouding, als de sultanaten aan de Oostkust van Afrika en op Malakka tot de Britsche kroon. Wanneer men hen uitnoodigt deel te nemen aan een internationaal besluit, zou men met evenveel recht ook den sultan van Zanzibar, den sultan van Johore of den Nizam van Hyderabad kunnen verzoeken, in Washing ton een voorstelling als „vrije staat" te geven. Ook China is vermeld, hoewel het in Washing ton niet onbekend is, dat de regeering van Tsjoengking door het begrip China even weinig representatief is als de regeering van Ulster voor het begrip Ierland. Zoo kunnen van de 26 genoemde vrije staten eigenlijk slechts 3 als zoo danig beschouwd worden, n.l. de Ver. Staten, de sovjet-unie en Groot Brittannië. Dat zij zich ondanks het gezelschap van de 23 andere landen vrij eenzaam gevoelen, toont de in het besluit vervatte uitnoodiging tot andere naties aan, om tot het „pact" toe te treden. Evenals bij een sportclub, die zich in haar uitgaven te buiten is gegaan, en nieuwe leden zoekt te verwerven door bijzondere faciliteiten te verleenen, worden reeds thans aan eventueel later toetredende sta ten begunstigingen aangeboden, die de eerste 26 onderteekenaars niet genieten. Zoo behoeven deze nog komende overige mogendheden geen oorlogsverklaring af te leggen, wanneer zij tot den bond van drie plus 23 toetreden. Materieele prestaties zijn voldoende om hen te verwel komen. Wanneer dus bijv. een Zuid-Amerikaansche handelsmaatschappij erin slaagt om haar vleesch in blik, dat tot dusver door de Amerikaansche douane wegens het gevaar voor trichine en we gens de mond- en klauwzeerbacillen geweigerd werd, voortaan aan het Amerikaansche leger te verkoopen, dan wordt dit automatisch beschouwd als een „bijdrage tot den strijd tegen het Hitier - dom". In dit licht beschouwd vormt het besluit teekenaars zijn Canada. Zuid-Afrika, Australië j een nieuwe vrij plompe val voor* alle werkelijk Nieuw Zeeland en Indië geen zelfstandige sta- souvereine staten, die zich buiten den oorlog be ten, doch Britsche dominions en koloniën. Deze vinden, om hun neutraliteit ter wille van de drie vijf landen hebben evenmin een eigen buiten- wereldmogendheden, die zwaar in nood zijn prijs landsche politiek als Californië of Noord-Caro- te geven. lina. België, Nederland, Joegoslavië, Polen, Grie- in de eigenlijke bepalingen verplichten zich de kenland, Tsjecho-Slowakije, Noorwegen en drie groote mogendheden en haar 23 kleine Luxemburg, die eveneens als onderteekenaars schaduwen, haar militaire en economische hulp- genoemd worden, genieten op het oogenblik geen bronnen aaneen te sluiten. Uit de Britsche, de eigen souvereiniteit, of zijn resp. in nieuws Amerikaansche en de bolsjewistische propaganda, staatkundige vormen opgegaan. Zij bezitten ook kon de wereld eigenlijk opmaken, dat deze aan- geen wettige vertegenwoordigingen, die krachten? eensluiting al lang een feit was. Waartoe waren Belangwekkender nog is de verplichting geen afzonderlijken vrede met de landen van het drie- mogendhedenpact te sluiten. Nu nauwelijks het gevaar bestaat, dat Costa Rica heimelijk een afzonderlijken vi*ede met Kroatië zal sluiten of Nicaragus hetzelfde met Bulgarije zal doen, ver raadt deze bepaling slechts het wantrouwen, dat dat Groot Brittannië, de Ver. Staten en de sovjet-unie bij hun pogingen van dit oogenblik ten opzichte van elkander koesteren. Wanneer de conferentie van Washington geen andere samenvatting der Britsch-Amerikaansch-bolsje- wistische politiek tot stand heeft gebracht dan de verzekering elkaar niet wederkeerig met een afzonderlijken vrede te bedriegen, dan moet het resultaat van de bijeenkomst wel erg bescheiden genoemd worden. Na Reuter in een telegram uit Washington er nadrukkelijk op wijst, dat de nieuwe verklaring geen voorschriften behelst over een samenwerking in de oorlogspolitiek, over een samenvatting van troepen, uitrusting of leveranties, kan men wel aannemen, dat het eigenlijke doel van de besprekingen volkomen mislukt is. Dit blijkt ook uit andere Britsche commenta ren, die bijv. de aanwezigheid van Beaverbrook bij de beraadslagingen aldus wilden interpretee ren, dat hij een „inventaris van de Amerikaan sche productie" heeft willen oopmaken. Ook Beaverbrook's bezoek aan Moskou ontsproot eigenlijk aan een Britschen wensch om de Rus sische voorraden op te nemen en niet aan de behoefte om de sovjet-unie te helpen. Samenvattend kan men dus zeggen, dat het eigenlijke vraagstuk eener gemeenschappelijke oorlogsinspanning van de Ver. Staten. Groot- Brittannië en de sovjet-unie niet werd opgelost en dat het genoemde besluit slechts is uitgedacht met het doel om tegenover de wereldopinie het mislukken van de beraadslagingen te verdoezelen. De troost, dien bijv. de Daily Telegraph aan het Britsche publiek belooft door te schrijven, dat het driemogendhedenpact tegenover de combi natie van Washington nietig schijnt, zegt alles. In de politiek en vooral in den oorlog komt het nl. niet aan op de numerieke sterkte of zwakte van een machtscoalitie, doch enkel en alleen op haar inwendige kern en doeltreffendheid. De doeltreffendheid van het driemogendhedenpact is enorm, omdat de belangen van Duitschland, Italië en Japan volkomen identiek zijn en de gelijktijdige strijd voor die belangen een gemeen schappelijke militaire strategie mogelijk maakt, die eiken partner In zijn gebied ten voordeel strekt. De combinatie van Washington echter is ondoeltreffend en was van het begin af aan tot ondoeltreffendheid veroordeeld, omdat de belan gen met elkaar in strijd zijn. Hier betreft het n.l. niet, zooals by de landen van het drie mogendhedenpact. natuurlijke bondgenooten, doch natuurlijke rivalen. Wanneer Groot-Brit- tannië in Azië en in Europa verzwakt wordt, dan trekken de sovjet-unie en de Ver. Staten indirect daaruit voordeel, omgekeerd is het net zoo. Geen der drie mogendheden is daarom bereid zich door de andere derwaarts te laten leiden, waar de oorlog het felst woedt. Elkeen wenscht, dat de andere den eersten slag toedient en de kastanjes uit het vuur haalt. Of Churchill Roosevelt en Litwlnof, deze beiden hem, of hij en Litwinof Roosevelt kunnen beetnemen zal spoedig blijken. (A.N P een mandaat barer volkeren, verdragen kunner onderteekenen. Dat weten de Engelschen natuur lijk ook, want wanneer de Britsche volkenrechts kundigen van meening waren, dat landen dir door vreemde troepen bezet zijn, als ondertee kenaars van internationale overeenkomsten kun- dan eigenlijk Harriman en Beaverbrook naar Moskou gereisd? Het schijnt wel, alsof de toen genomen besluiten zonder practische gevolgen gebleven zijn en alsof dezelfde mogendheden, ditmaal vertegenwoordigd door Roosevelt, Chur chill en Litwinof, in Washington moesten verga- zulks met uitzondering voor de levensmiddelen- bedrijven. Alhoewel zij haar advies meende te mogen rechtvaardigen, o.m. met een beroep op de brandstoffenbesparing, vond dit adres geen instemming, doordien het Departement ver plichting tot openstelling gehandhaafd wenschte te zien. Vervolgens bekrachtigt de Kamer de reeds dooi- het Bureau genomen beslissing inzake de benoemingen van de heeren: D. ten Cate Brou wer als lid in het bestuur dei- Vereeniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Ne derland, en J. W. Bonda als lid der Commissie van Deskundigen inzake IJsbestrijding. Aangewezen wordt als lid dei- Adviescommis sie. voor het Bevrachtingsdistrict Rijnland de heer P. Boot Jr., terwijl de heer dr. G. C. A. van Dorp wordt herbenoemd als lid dea- Plaatselijke Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs te Leiden; de benoeming in de vacature van den heer W. A. Schrandt in laatstgenoemde Commissie wordt aangehouden. DE VOORGENOMEN REORGANISATIE. Hierna komt aan de orde de bespreking van de voorgenomen reorganisatie van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland. De Voorzitter merkt op, dat de leden reeds veel hieromtrent in de Nederlandsche Mercuur, het officieele orgaan der Kamers van Koop handel, en in de couranten hebben kunnen lezen; spreker geeft vervolgens een kort over zicht van de overwegingen, welke tot de tot standkoming van deze nieuwe regeling hebben geleid. Voor iedere provincie zal één Gewestelijke Kamer van Koophandel ingesteld worden: Voor de provincie Zuid-Holland zal deze Kamer te Rotterdam gevestigd zijn. De bestaande Kamers zullen als kantoren der Gewestelijke Kamers van Koophandel blijven voortbestaan. De secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart benoemt den voorzitter en de plaatsvervangende voorzitters, welke het bestuur van de Gewestelijke Kamer vormen; de voor zitter wordt bijgestaan door een Raad van Bij stand, waarvan de leden, gekozen door den voorzitter, te vergelijken zijn met de huidige leden der Kamers van Koophandel. De leden van den Raad van Bijstand, woonachtig in het gebied van een bepaald kantoor der Geweste lijke Kamer, vormen den Raad van Bijstand bij dit kantoor. Vervolgens beantwoordt de voorzitter eenige hem door de heeren Van Zonneveld. Van der Steen, Van Appel en Van den Hoek gestelde vragen, waarbij hij er op wijst, dat detail kwesties, zooals betreffende de Commissies voor het Handelsregister, Vestigingswet enz. nog niet nader uitgewerkt zijn. Daar niemand bij de rondvraag het woord wenscht te voeren, gaat de vergadering hierna over in huishoudelijke zitting. HANDELSREGISTER K. v. K. WijzigingenStoomwasscherij Rhynstroom N.V., Hooge Rijndijk 166, Leiden. De zaak is met ingang van 1 Mei 1941 in liquidatie getreden. Liquidateurs: W. H. Dieben, J. Th. Dieben en A. N. Dieben, Leiden. De Jong's Machinefabriek N.V., Hooge Morsch- weg 136, Leiden. De zaak is met ingang van 1 Jan. 1941 in liquidatie getreden. Liquidateurs: J. de Jong, Leiderdorp; B. de Jong, Voorschoten; Bert. de Jong, Voorschoten en J. L. Versteeg, Oegstgeest, Automobielhandel en Garagebedrijf J. Kam steeg, Geversstraat 30, Oegstgeest. Procuratie verleend aan: G, van Dam, Oegstgeest (Beper kende Bepalingen), (bedrijfsleider). Firma W. Wille, Rijndijk A, 280, Hazerswoude, groothandel in brandstoffen; kleinhandel in turfsbrooisel, petroleum en zand en grint. Over leden vennoot: J. Wille, Koudekerk a/d. Rijn, dd. 14 Mei 1940. Nieuwe Vennoote: Wed. B. Wille—Van den Berg. Koudekerk a/d. Rijn. Firma Johs. van Leeuwen, Koudekerk a/d. Rijn, fabr. van- en handel in pannen en drai- neerbuizen. Overleden vennoot: H, J. van Leeu wen, Koudekerk a/d. R„ dd. 30 Nov. 1941. Handelskweekerij H. den Ouden en Zoon N.V (post Boskoop) Jaagpad. Alphen a/d. Rijn. De zaak is met ingang van 1 Jan. 1942 in liquidatie getreden. Liquidateur: H. den Ouden, Boskoop, Gistermiddag omstreeks kwart voor twee is de 12-jarige S. v. d. B. uit de Van Speyckstraafc op het Havenplein met haar rijwiel geslipt, waardoor zij viel en het rechterbeen brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde het kind naar het Academisch Ziekenhuis. Aan het politiebureau is een schippers- roeiboot te bevragen, welke onbeheerd drijvende in den Maresingel werd gevonden. Geslaagd voor de praktijk-akte Ned. Han delscorrespondentie de heer J. Th. Luykx. alhier Ieder offer, dat wij ons getroos ten ten bate van het Winter- hulpwerk, komt de scheppings kracht van het Nederlandsche volk ten goede. Koninginnegracht 22, giro: 87600, s-Gravenhage. DE TENTOONSTELLING „NEDERLANDSCHE KUNST VAN HEDEN". nen optreden, dan hadden zij stellig ook Abes- deren om zich ervan te vergewissen of het ook synië, Egypte, Syrië, Transjordanië, Iran, Irak I werkelijk bij de besluiten van Moskou blijft. Nu de tentoonstelling „Nederlandsche Kunst ran heden" in Duitschland voorloopig afgeslo ten is. kan in verband hiermede het volgende gemeld worden: De tentoonstelling werd gehouden in Keulen Hagen. Osnabrueck en Oldenburg, Tentoongesteld werden 276 werken waarvan in totaal 36 procent verkocht werd, te weten 100 werken met een totaal bedrag van f. 35,950. Het departement van volksvoorlichting en kun sten, afdeellng B.B.K., is bereids aangevangen met de voorbereidingen voor een nieuwe ten toonstelling, welke o.a. gehouden zal worden in de plaatsen Bremen, Roctock. Hannover en Gel- senkirchen, welke steden reeds een Nederland» sche tentoonstelling hebben aangevraagd.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1