BINNENLAND STADSNIEUWS LOTCH DAGBUD - Eerjfe Blad Maandag 5 Januari 1942 Verduisteren OFFICIEEL! KENNISGEVING Accountantskantoor de Tombe De Komedianten komen De Distributie Ir. M. L. J. van der Vegte aanvaardt zijn ambt Het nieuwe omroepblad ten doop gehouden „De volksopvoeding in het nieuwe jaar" Wintergoederen voor het front 17.44 uur 9.47 uur "N Verbond van Chr. Letterkundige kringen f. 3000.— aan bankpapier gestolen AGENDA TCONCEI NIEUW/ Leidsche Schouwburg. FEUILLETON BOTER EN VET. Gedurende het tijdvak van Dinsdag 6 Januari a.s. tot en met Woensdag 14 Januari geven de met „02" genummerde bonnen van de boter- zoowel als van de vetkaart elk recht op het koopen van 125 gram boter. Per twee bonnen van de vetkaart zal de gebruikelijke reductie van 22% cent per 250 gram boter worden ver leend. VERMICELLI EN MAÏZENA. Van bevoegde zijde wordt er voor zoover noo- dig, nogmaals de aandacht op gevestigd, dat het publiek er bij het koopen met de voor maizena e.d. en vermicelli e.d. bestemde bonnen genoegen mede dient te nemen voor een gedeelte maizena e.d. en voor een gedeelte vermicelli e.d. te ont vangen. De winkeliers zijn, daar zij op de bij hen in geleverde bonnen voor vijftig procent toewijzin gen voor maizena en voor vijftig procent toe wijzingen voor vermicelli ontvangen, niet steeds in staat de door de klanten gewenschte hoeveel heid maizena of vermicelli ten volle te leveren. ALS DIRECTEUR-GENERAAL DER P.T.T. Vrijdagmiddag om drie uur heeft in het ge bouw van het hoofdbestuur der P.T.T. aan de Kortenaerkade te Den Haag, de nieuw be noemde directeur-generaal der P.T.T., ir. Van der Vegte, zijn ambt aanvaard, waarbij ver scheidene sprekers het woord voerden. Talrijke ambtenaren, zoowel uit het P.T.T.-bedrijf als van andere departementen en instellingen gaven van hun belangstelling blijk. Nadat door een van de aanwezigen een portret van den leider der N.S.B. was aangeboden, dankte ir. Van der Vegte in eenige welgekozen woorden voor de hem betoonde hulde. Hij sprak daarbij het vertrouwen uit in den steun van alle nationaal-socialisten aan het P.T.T.-bedrijf en zegde zoowel natlonaal- socialist als andersdenkende steeds zijn volledige medewerking toe. REDEVOERINGEN TE HILVERSUM. In de studio van den Nederlandschen Omroep aan den Schuttersweg te Hilversum is Zater dag het doopfeest gevierd van den Luistergids, het orgaan, dat in de plaats is getreden van de vroegere radio-weekbladen. Het eerste nummer van dezen luistergids is bij den aanvang van het nieuwe jaar versche nen. Na een begroeting door den leider van den persdienst, den heer H. B. Wolbert, hield de directeur-geneeraal van den Nederlandschen Omroep, ir. Herwetier, een inleiding, waarin hij er op wees, dat de omroep niet vreemd en los van het volk wil staan, doch integendeel wil werken voor ons volk. De noodzaak tot papier bezuiniging heeft geleid tot het uitgeven van één gids. Maar daardoor ,is tevens een band gelegd tusschen luisteraars en omroep. Prof. dr. T. Goedewaagen. die hierna het woord voerde en zijn blijdschap er over uitte de pers en de radio hier vereend te mogen zien, noemde de samensmelting der radiobladen een belangrijk evenement. Het Nederlandsche volk, zoo zeide de secre taris-generaal, bestaat wel uit deelen, maar voor de menschen van den nieuwen tijd vormt het op de eerste plaats toch één geheel. En daarom is elke poging tot het brengen van meerdere eenheid belangrijk. Wat de oude bladen hebben gedaan is zeer zeker van groote beteekenls en men kan er op voortbouwen. Maar zooals er één radio ontstond, zoo moest er ook één radioblad komen. De hoofdredacteur van de „Luistergids" dr. J. Smit. wethouder van onderwijs en kunstza ken te Amsterdam, gaf hierna een uiteenzet ting. Hij zeide dat dit blad uit nood geboren is, maar dat hier dan toch uit nood iets goeds geboren is. Want hier ontstond de eenheid, die men lang reeds nastreefde en die, doorgezet op andere gebieden, ons volk sterk in saam- hoorigheid moet maken. De heer Veldhuys sprak tot slot over de tech nische zijde, wees daarbij op de huidige moei lijkheden en stelde een spoedige verbetering van de uitgave in het vooruitzicht. Het politiek weekpraatje, dat Max Blokzijl hedenavond van 19.45 tot 20 uur over den zen der Hilversum II houdt, heeft tot titel ,.De volksopvoeding in het nieuwe Jaar". j WIE ZICH MET INGEZAMELDE GOEDEREN VERRIJKT. WORDT ZWAAR GESTRAFT. In het Zaterdag verschenen Verordeningen blad is opgenomen de verordening van den Führer van 23 December 1941 ter bescherming van de inzameling van wintergoederen ten be hoeve van het front: Deze verordening luidt als volgt: „De inzameling van wintergoederen ten be hoeve van het front is een offer van het Duit- sche volk voor zijn soldaten. Derhalve bepaal ik: Hij, die zich met ingezamelde goederen of met goederen, welke door dengene, die gerech tigd is er over te beschikken voor de inzame ling zijn bestemd, verrijkt of zoodanige goederen anderszins aan hun bestemming onttrekt, wordt met den dood gestraft. Deze verordening treedt in werking met haar afkondiging door de radio. Zfj geldt in het Grootduitsche rijk. in het Gouvernement-Gene raal en in de door de Duitsche troepen bezette gebieden." Ter uitvoering van bovenstaande verordening heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied de volgende verordening uit gevaardigd Artikel 1. De verordening van den Fijhrer ter bescherming van de inzameling van winter goederen ten behoeve van het front is op 23 December 1941 in het bezette Nederlandsche gebied in werking getreden. A r t i k e 1 2. De bij de in artikel 1 bedoelde verordening strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten in den zin van artikel 2 der Verordening No 52/1940 betreffende Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd bij de verordening No. 123/1941. Artikel 3. Met de in artikel 1 bedoelde verordening bedreigde straf wordt eveneens ge straft hij. die zich met wintergoederen verrijkt, welke buiten de inzameling van het Duitsche volk om zijn bijeengebracht of door dengene, die is gerechtigd er over te beschikken, zijn klaar gemaakt om ten behoeve van het front te worden gebruikt, dan wel zoodanige goederen op andere wijze aan hun bestemming onttrekt. Artikel 4. De bij artikel 3 strafbaar ge stelde handelingen zijn strafbare feiten in den zin van artikel 2 der verordening 52/1940 be treffende Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd bij de ver ordening No. 123/1941. A rtikel 5. Artikel 2 dezer verordening treedt heden in werking met terugwerkende kracht van 23 December 1941 af; de artikelen 3 en 4 treden heden in werking. ONDERZOEK NAAR AFSTAMMING. Op matiging der legeskosten aangedrongen. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de bur gemeesters een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat voor elk afschrift of uittreksel uit de akten van den Burgerlijken Stand, waarvan aannemelijk wordt gemaakt, dat het wordt aangevraagd ten behoeve van het onderzoek naar de afstamming, voortaan een recht verschuldigd zal zijn van veertig cent. Het komt echter meermalen voor, dat de vereischte gegevens uit de registers van den Bur gerlijken Stand niet te verkrijgen zijn. doch uit de gemeente-archieven van vóór 1811 moeten worden geput. Voor het afgeven van laatstbedoelde stukken worden in de meeste gemeenten vrij hooge leges- kosten gevorderd De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft er op aangedrongen, dat de daarvoor geldende legesbedragen in overeenstemming worden gebracht met de on langs gewijzigde rechten voor inlichtingen uit de rijksarchieven, nl. veertig cent voor elk af schrift van of uittreksel uit de in de gemeente archieven berustende doop-, trouw- en begraaf- registers en voor eventueele onderzoekingen een gulden per uur. Den burgemeesters is in deze medewerking verzocht. P. KLEYKAMP f Vrijdag is te Den Haag in den ouderdom van 74 jaar overleden de heer P. Kleykamp, oprichter van den kunsthandel aldaar, welke zijn naam draagt. LANDSDRUKKERIJ. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken is, met ingang van 1 Januari 1942 B. L. Poelstra be noemd tot directeur der Algemeene Landsdruk kerij. Onze volkskracht wordt mede door winterhulp in stand ge houden. Gironummer van de WHN 5553 van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op om 21.04 uur en gaat morgen ochtend om 11.34 uur onder. V.. -J JAARVERGADERING TE LEIDEN. Zaterdagmiddag is in café-restaurant „In den Vergulden Turk" de jaarvergadering gehou den van het Verbond van Chr. Letterkundige Kringen in Nederland. De voorzitter, de heer J. C. Schuller uit Den Haag. sprak een kort openingswoord, waarin hij wees op de vele moeilijkheden waardoor de ont plooiing van het verbondswerk in het afge- loopen jaar werd belemmerd. Daarnaast noemde hij ook enkele lichtpunten, waaronder in het bijzonder het verschijnen van het gedicht „Mascheroen" van W. A. P. Smit. Spr. droeg velschillende gedeelten daaruit voor De jaarverslagen van de secretaresse, mej R. Bauer te Den Haag en van den penningmees ter, den heer D. v. d. Stoep alhier, werden goedgekeurd. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken sprak dr. K. Heeroma alhier over het onder werp „Na tien jaar" In deze lezing herinnerde spr. er aan, dat het in dezen tijd juist tien jaar geleden is, dat hij zitting nam in de redactie van „Opwaartsche Wegen", waarmede hij zijn intrede deed in het christelijk letterkundig le ven. maar evenzeer in het algemeene letter kundige leven. De verschillende tijdschriften („De Vrije Bladen". „Forum") die tien jaar ge leden den toon aangaven, zijn verdwenen en hun markantste leiders (Marsman. Slauerhoff, Ter Braak) behooren niet meer tot de levenden. Nieuwe namen als die van Hoornik en Aafjes beheerschen het poëtische leven der laatste ja ren Nieuwe tijdschriften als „Werk" en „Crite rium" kwamen en gingen. Ook het algemeene literaire leven maakt een crisisperiode door. Wanneer wij op dit oogenbllk. aldus spr.. onze groep en de jongste generatie, die het beeld van het algemeene literaire leven bepaalt, met elkaar confronteeren hebben wy meer lust om te zoeken naar wat ons verbindt dan naar wat ons scheidt. Een gevoel van nationale lotsver bondenheid overheerscht het besef van vele oude tegenstellingen. Spr. trad daarna in een aantal herinneringen aan de laatste tien jaar en wees er o.a op. dat hij als een van de meest eigen kenmerken van de christelijke literatuur, steeds heeft ge zien, dat de schrijver en zijn werk gedragen worden door een gemeenschap, door een ge meenschap in het geloof. Waarover wij ons ook hebben te schamen, niet over dezen grondslag. Hij is onze waarheid en onze boodschap. Spr. heeft zich daarbij intusschen altijd verzet tegen de meening. dat de schrijvers theologische be zinning zouden noodig hebben om zich hun plaats en taak in de christelijke gemeenschap bewust te worden. Dit misverstand heeft heel wat ellende te weeg gebracht. Wat den vorm van het christelijk dichterschap betreft acht spr. het een normale toestand, dat de jong-protes- tantsche dichters hun vorm vonden onder in vloed van hun tijdgenoot en in de „wereld" en werden geboeid door dezelfde vormproblemen en mogeliikheden als dezen. De eigen traditie, die zij hadden, was geen vorm-traditie, maar een gemeenschapstraditie. Spr. houdt nog steeds hieraan vast het bestaansrecht van een chris telijk literaire beweging kan slechts zijn de droom van een dichterschap in de gemeente, de droom van een gemeente-opbouw van het derde reveil ook in en door de literatuur. Na te zijn getreden in een beschouwing over den strijd van de dichters om de gemeenschap en om een levenshouding, kwam spr tot de conclusie, dat het algemeene literaire leven niet bepaald een geschikte voedingsbodem is ge weest. waarop zich een dichterschap in de ge meente had kunnen ontwikkelen. De socialisten hebben een gemeenschap opgebouwd op een wrakken grond, de christenen bezitten den eenigen vasten grond, maar zijn te kort ge schoten bij den opbouw van de gemeente. Al zoekende naar de gemeenschap is spr tot de slotsom gekomen, dat zij nergens te vinden is. Wat moeten wij nu? Als wy deze vraag stellen, zien wij een warnet van andere theorethische vragen waaruit wij alleen verlost kunnen wor den door het antwoord, dat de reëele situatie, waarin wij verkeeren ons geeft Geen dichter kan onbewogen voorbijgaan aan den nationalen nood van vandaag. Wanneer spr. zegt: „Wij moeten werken aan het herstel der volksge meenschap op christelijken grondslag", dan bedoelt hii: .Wij moeten door onze dichterlijke levenshouding kiezen voor dit herstel". Het om vat veel meer. maar het omvat o.a. ook ons en ons dichterschap. Dus niet: ofof, maar: enen En volharden bij den droom van een volkomen dichterschao in een volkomen ge meenschap en meehelpen aan de daadwerke lijke vernieuwing van de gemeenschap waarin wij staan. Op deze lezing volgde een vrij uitvoerige discussie. TYPOGRAFISCHE TENTOONSTELLING. In een apart zaaltje op de eerste verdieping van het perceel Breestraat 52 heeft de N.V. Ned. Wetenschappelijke Boekhandel een tentoonstel ling ingericht, welke bedoelt een inzicht te geven in de ontwikkeling der boekdrukkunst en de geschiedenis van het boek, den boekhandel en de uitgeverij. Daartoe is een aantal boekwerken uitgestald, waarvan de belangrijkste zijn bijeengebracht op de middentafel en waarvan de meeste als karakteristiek zijn te beschouwen voor het tijd perk. waarin ze ontstonden. Wij vinden hier een viertal incunabelen of wiegedrukken. waaronder ook van Hollandsche uitgave uit het jaar 1482. En voorts waardevolle uitgaven van den Itali- aanschen drukker Aldus Manutiup, zgn. Albij- nen. van den Leidschen drukker, een exemplaar van de zg.n, Luikjes-editie van Vondel's Pala medes (1736). prachtige Bodoni-drukken enz. Uit de latere en laatste tijden van de typo grafie vinden wij op de omringende tafels uit gaven van de Kunera-, Heuvel-, Zilverdistel- en Halcyon-pers zoomede tal van drukwerken op het gebied van de typografische opleiding hier en in het buitenland, de papierfabricatie. terwijl daarnaast een indruk wordt gegeven van de verschillende druktechnieken, waarover in het algemeen groote onwetendheid bestaat. Een bezoek aan deze tentoonstelling zal in dit en ander opzicht ongetwijfeld verhelderend werken. BENEYENS AANTAL GOUDEN SIERADEN. Tijdens afwezigheid der bewoners is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken ten huize van den heer J. A. v. d. L. aan den Rijns- burgerweg, waar de inbrekers zich toegang heb ben verschaft door verbreking van een ruit van de keuken aan de achterzijde van de woning. De dieven hebben het geheele huis doorzocht, tal van kasten en laden overhoop gehaald en in totaal een bedrag van f.3000 aan bankpanier benevens een vrij groot aantal gouden en 'zil veren voorwerpen buit gemaakt, waarvan de waarde nog niet kon worden vastgesteld. De politie stelt een onderzoek In. HANDELSREGISTER K. v. K. Opheffing: Exped.- en Autobevrachtingskan- toor „Holland", Burg. de Kempenaerstraat 15, Voorschoten. Wijzigingen: Electrische Brandhoutzagerij firma De Clercq van Lennep. Korte Dlefsteeg 6a. hoofdzetel: Dreef 32, Haarlem. Het filiaal te Leiden is opgeheven. Naamlooze Vennootschap Hotel - Pension Noordzee, Noord Boulevard 8. Noordwijk aan Zee. Uittredend adjunct-directeur: H. van Bee- len, Noordwijk a/Zee. Nieuwe adjunct-directeur: C. M. van Beelen, Noordwijk a/Zee. DOET UW FIETS OP SLOT! Daartoe in staat gesteld door de onbegrijpe lijke onachtzaamheid van talloos velen onder het wielrydende deel der bevolking, die nog steeds en ondanks alle waarschuwingen hun fiets onbeheerd en onbeschermd op straat laten staan, beleven de zwijntjesjagers momenteel gulden dagen, waarbij vanzelfsprekend de fan tastisch hooge prijzen welke door opkoopers be taald worden voor banden, e.d., het kwaad nog meer in de hand werken In beide afgeloopen dagen werd bij de ie aangifte gedaan van de vermissing van niet minder dan zeven rijwielen. Moet men dan werkelijk eerst door schade wijs warden? Han de Wilde's muzikale comedie „Drie Vrijgezellen" heeft ook Zaterdag en gisteren zeer vele belangstellenden naar den Leidschen Schouwburg getrokken. In de pauze van de vijf tigste opvoering heeft Lou Bandy Zaterdagavond den auteur gehuldigd en hem een krans aange boden, benevens een foto in lijst van de „Drie Vrijgezellen". In zijn antwoord deelde de heer De Wilde mede. thans te werken aan een stuk, dat -• -ciaal voor Lou Bandy geschreven is. Luchtalarm neersuizende bom men voltreffer. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 7% uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der ago- theken te Lelden wordt van Zaterdag 3 Jantffel 20 uur tot Zaterdag 8 Januari 8 uur waafcgë- nomen door de Apotheek Herdlngh en Blanket, Hoogewoerd 171. Telef. 20502 en de Apotheek Reijst, Steeustraat 35, Telef. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Wllhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voerm.: 4% gr. C. (40 gr. F.). NA-UITREIKING VAN KAARTENHOEKJES EN BOTER- EN VETKAARTEN. In aansluiting op het persbericht dd. 21 De cember 1941 wordt bekend gemaakt, dat óp Woensdag 7 Januari a.s. alsnog gelegenheid zal worden gegeven kaartenhoekjes en boter- en vetkaarten af te halen. Deze na-uitreiking zal plaats hebben op het uitreikkantoor Stille Rijn Nr. 3 van 9 u. 30 tót 12 u. 30 en van 13 u. 30 tot 16 u. 30. Met nadruk wordt er op gewezen dat dit ab soluut de laatste gelegenheid is om in het bezit van bovengenoemde kaarten te worden gestelfc; na dezen dag zal niet meer worden overgegatfrt tot uitreiking hiervan. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 3 Januari 1942. 2169 TOONEELGROEP HET MASKER. De Blanke Indianen, spel van Jochem Huth. Een spel der liefde, zou misschien beter titel zijn geweest voor dit luchtige tooneelwerk, dat na een boeiend begin ten slotte terugvalt en wat abrupt eindigt, zooals men kon zien aan komen. Een jaar lang hebben een mannelijke en een vrouwelijke ontdekkingsreiziger samen gezocht naar „De blanke Indianen". Onwille keurig worden na hun terugkeer daaraan al lerlei consequenties verbonden, maar deze z(jn onjuist, als goede kameraden hebben zij ge leefd en gestreden, de liefde bleef buiten staan. Althans oogenschijnlyk. In werkelijkheid was deze er wel: bij haar bewust, doch niet geuit, bij hem onbewust. Alles komt evenwel terecht, wanneer beiden, door een contract verplicht, opnieuw op ontdekkingsreis uitgaan, doch wat is daarvoor niet beleefd". Men ziet een demon stratie van allerlei soort Liefde, de intrigee- rende, egoïstische, wat niet al, maar de ware zuivere liefde overwint. Dank zij de vlotte dialoog en enkele handig gevonden wendingen, amuseert dit gegeven, al geeft het slot toch niet een zuivere bevrediging, trots dat alles recht komt. Onder regie van Ko Arnoldi wordt een zeer vlotte vertolking gegeven aan dit liefdesspel, waarbij vele jongeren de hun geboden kans ten volle benutten. Han Bentz v. d. Berg als de mannelijke, Willy Haak als de vrouwelijke pio nier doen het wat aardig en Guus Oster en Georgette Reyewsky vormen waardige tegen spelers. Van de oudere garde geven Ko Arnoldi en Cruys Voorbergh als philantroplsch uitgever en professor uiterst verzorgde creaties, terwijl Jac. Royaards-Sandberg de intrigeerende vrouw raak typeert, zij het wellicht ietwat te sterk aangezet. Deze vierde abonnementsvoorstelling is har telijk .ontvangen door een goed bezetten schouwburg. B. W. Menkhorst. Foto Polygoon-Zeylemaker. Ter gelegenheid van het feit, dat het Zaterdag veertig jaar geleden was. dat de heer J. W. de Tombe hier ter stede het thans zoo bekende accountantskantoor oprichtte, werd Zaterdag middag in het kantoorgebouw Rapenburg 27 door den oprichter en zijn zoon, den heer W. J de Tombe een drukbezochte receptie gehouden, waar zeer vele cliënten en zakenrelaties ver schenen om den vroegeren en tegenwoorüigen directeur hun gelukwenschen aan te bieden. Een groot aantal prachtige bloemstukken vormde van dit gebeuren de feestelijke omlijs ting. Het kantoorpersoneel droeg tot deze hul diging bij door de aanbieding van het geschil derd portret van den oprichter. De directie tijdens de druk bezochte receptie in de bloemen. Links de oprichter, de heer J. W. de Tombe en rechts de huidige directeur, de heer W. J. de Tombe. Een blijmoedige roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten). Copyright I. P. O. (G. L. Weisz) A'dam. I Reginald boog zich nu heel dicht naar liaar over „Ik wil je niet ontmoedigen. Rafaiela. Bekommei je niet om mij. Ik ben veel ouder dan jij En net is myn voorrecht de dingen wat nuchterder te zien, Maar Je weet niet hoe blij ik zou zijn. wanneer mijn scepsis ongelyk krOm RaffaelaUnpen teekende zich een glim lach af en na een poosje zei ze: „Je zult on- gelijk krijgen, Reginald. En je zult moeten toe geven, dat je je verblijf in Europa voor niets gerekt hebt." „Niemand hoopt dat meer dan ik", antwoord de hij zacht, terwijl hij moeite deed Raffaela's lachje over te nemen. Een blik op de klok maakte Raffaela on rustig „Het wordt tijd", zei ze verlegen. „De voorstelling ls spoedig afgeloopen. En i£ wil nog voor het einde bij het gezelschap terug zijn „Ga maar, Raffaela", knikte hij haar goedig toe. „Wat jammer, dat Je geen groeten van mij over kunt brengen Reginald bracht haar tot den uitgang. Daar gaf zij hem nog eens hartelijk een hand en zei: „Eigenlijk ben ik toch heel biy, dat je gekomen bent.. Toen echter vroeg ze: „Maar je blijft toch naar lk hoop niet In Fiesole?" „Ja zeker wel Het bevalt me hier uitstekend." Raffaela wilde iets antwoorden, maar liet het na Langzaam maakte zij haar hand los en ging de straat op, naar de piazza En ze liep eigenlijk veel langzamer, dan het gevorderde uur rechtvaardigde. Kleine gebeurtenissen. Ofschoon het publiek van Fiesole zich sedert de terugkomst van Angela bijna massaal verre hield van ieder theaterbezoek, en ondanks de herhaalde protesten van de apothekersvrouw, „waarom dat meisje niet meer zong, dat zoo op Raffaela Cellini leek brak directeur Cam- pagna zijn tenten in dit „godverlaten nest", zooals hfj het beleedigend noemde, niet op. Hij zou zeer gaarne naar Vallombrosa verhuisd zijn, waar Angela steeds ware triomfen gevierd had, maar daar had de eigenaar van het hotel op zijn aanvraag verklaard, dat hij dat „kome diantengespuis" niet meer nam, omdat bij de laatste maaj het wijngebruik \an het publiek reeds tot de helft geslonken was. En met een anderen tenor dan den directeur zou hy het misschien nog een keer geprobeerd hebben- Maar deze tenor was Ic oud en te uitgezongen, om stimuleerend op het wijngebruik te kunnen werken. Waarop Vallombrosa eenvoudig weg gestreept werd van de landkaart, die Campagna met zich mee voerde. Hij maakte dit overigens bloeiende stadje met den aardbodem gelijk. Raffaela„gelykenis" met Cellini had nog een andere, zeer pijnlijke consequentie. Op een roegen middag verscheen Riccardo opgewon den cïi vermoeid van zijn biljettentocht bij het gezelschap. Raffaela zag direct, dat hij nog geprikkelder cn gedeprimeerder dan anders was. Ze vond een gunstige gelegenheid om zijn hoofd in haar i.anden te nemen en te vragen: „Wat is er met jou?" „Niets", ontweek hij somber. „Toch wel. Je hebt iets beleefd. Ik ken je i toch." I Toen barstte hi) plotseling los: „Ik heb die gans, de vrouw van den notaris, mijn meening gezegd Raffaela schrok. „Goede hemel, juist de vrouw van den notaris? Ze is ons trouwste publiek. lederen avond op de eerste rij." „Desondanks. Als zij zoo iets beweert, moet ik haar mijn meening zeggen.' „Wat heeft zij beweerd?" „Dat jij Raffaela Cellini bent", barstte Ric cardo lor. „J)nLin! kon Raffaela net nog zeggen. En verder niets. Nu was er gebeurd wat zij steeds gevreesd had: iemand moest tenslotte achter haar geheim gekomen zijn, deze wetenschap kon niet alleen tot Grobetty beperkt blijven. „Onzin!" schreeuwde Riccardo, als had hij nog de notarisvrouw voor zich. „Zie je, dat heb ik direct ook gezegd Ik heb geprobeerd haar tot reden te brengen. Mevrouw, heb ik ver zekerd, gelooft u werkelijk dat deze Cellini, die lederen toon met goud betaald krijgt, bij een reizend gezelschap voor spaghetti en polenta komt zingen?" „Dat moet haar toch overtuigd hebben?" vroeg Raffaela met dichtgesnoerde keel. „Juist niet!" maakt Riccardo zich nog woe dender „Ze hield toch vol, dat jij Cellini bent.. Ze haalde uit haar kast misschien wel twintig foto's tevoorschijn Allemaal met die Cellini." „En?" Raffaela's angstige blik was star op Riccardo gericht. Hij zweeg even en zei toen: Er is werkelijk een groote gelijkenis, heel groot zelfs, wan neer je goed kijkt Ik heb het je toch al direct gezegd.. „Dat kan ik toch niet helpen." Hij sloeg zijn arm om haar heen. „Ik maak je er toch ook geen verwijt van. Ofschoon het me niet bepaald aangenaam is. En toen toom de hij weer: „Maar als zoo'n mensch stijf en strak volhoudt dat jij de lijfelijke Raffaela Cellini bent, en dat ze je aan je stem herkent en aan je bewegingen Dan moest ik toch wel tegen haar zeggen, dat ze maar liever weg moest blijven, omdat haar ieder verstand van kunst ontbreekt en omdat het jammer is, dat ze een plaats op de eerste rij in beslag neemt.' „Dat heb je tegen haar gezegd?" „Heeft ze wat beters verdiend?" „En als ze zich nu bij den ouwe beklaagt?" „Laat zp voor mijn part", antwoordde Ric cardo koppig. „Mij is alles gelijk „Al weer een nieuw gevaar", zei Raffaela na een gespannen pauze. „Waarom?" „Campagna is toch al niet goed over je te spreken Hij zal ie ontslaan." „Dat is mogelijk" moest Riccardo toegeven. „Maar ik laat toch niet toe, dat iemand jou voor dat loeder houdt." (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2