De Japanners zetten hun vorderingen voort Italië zal overwinnen 82sfe Jaargang MAANDAG 5 JANUARI 1942 No. 25083 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Op de Philippïjnen Op Malakka Japansche luchtaanval op Nieuw-Guinee Wavell krijgt het opperbevel in den Stillen Oceaan Italiaansche W eermachtsberichten Verspreide berichten Mussolini ontvangt het directorium der fascistische partij Reeds 1260 wagons kleeren naar het Oosten Rede van Ciano Met Duitschland voor een vrij Nederland J EERSTE BLAD Gemengd Nieuws 36 bontmantels gestolen LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Herrny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, LekJenl Pl.verv.: K. Been. Leiden. Uit de laatste berichten, die omtrent de militaire situatie op de Philippïjnen zijn bin nengekomen. blijkt, dat de hoofdmacht van de uit Manilla en omgeving gevluchte vijandelijke troepen zich binnen den vestinggordel in de Baai van Manilla en in de oorlogshaven Olon- gapo in de Baai van Subig. vlak ten Noorden van de Baai van Manilla, heeft teruggetrok ken. In beide baaien, die in verren omtrek door sterke af deelingen van de Japansche vloot zijn Ingesloten, zijn vele mijnen gelegd. De Japansche troepen hebben de volgende punten afgesloten: de haven van Olongapo, waar waargenomen is, dat zich achttien sterke vijandelijke stellingen der artillerie bevinden; de Zuidpunt van het schiereiland Balanga aan den Westelijken uitgang van de Manilla-baai; het daartegenoverliggende eiland Hiab aan den Zuidelijken uitgang van de Manilla-baai tegen over het vesting-eiland Corregidor. Op Corre^ gidor bevinden zich alle gevluchte commando posten, terwijl in Cavite de resten van het Amerikaansche Azië-eskader gestationneerd Onder bescherming van de duisternis tracht ten de Amerikaansche troepen van het schier eiland Balanga naar het vesting-eiland Corre gidor over te steken. Verkenningsvliegtuigen hebben geconstateerd, dat de Japanners den Amerikaanschen troepen, die trachtten te vluchten op de vrachtschepen, die in de Baai van Manilla zijn bijeengebracht, zware verlie zen hebben toegebracht. Verwacht moet worden aldus meldt DN.E verder uit Tokio dat zich op het schiereiland Balanga nog meer gevechten zullen afspelen, aangezien voor al de aldaar liggende haven steden Balanga. Marlveles en anderp nlaatsen zwaar versterkt zijn. Het verzet zal echter snoe- dig gebroken kunnen worden, daar de Japan ners onbeperkte heerschers in de lucht boven dit gevechtsterrein zijn. De Japanners blijven op Malakka vorderen. Na onder zwaar artillerievuur de Terak te zijn overgestoken, werd de achtste Australisch-N Zeelandsche divisie in de pan gehakt. De op- marsch in de richting Singapore wordt steeds voortgezet. Op Singapore zijn opnieuw lucht aanvallen gedaan, aldus het D.NJB. Naar Birma zijn Chineesche troepen onder weg om aan de verdediging deel te nemen. LANDINGEN OP WEST-BORNEO. De Japanners zouden, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, een vliegveld op Noord- Nieuw-Guinee hebben aangevallen. Volgens dezelfde bron zijn van West-Borneo nieuwe Japansche landingen gemeld. (A-N.P.i ANDERE BENOEMINGEN O.M. VOOR HART EN TSJIANG KAI-SJEK. Roosevelt en Churchill hebben medegedeeld, naar Reuter in een extra-bericht uit Washing ton meldt, dat generaal Wavell benoemd is tot oppersten bevelhebber van het vereenigde com mando-district in het Zuid-Westelijke deel van den Stillen Oceaan. Het opperbevel over alle marinestrijdkrachten in dit gebied zal worden gevoerd door den opperbevelhebber van het Aziatische eskader der Vereenigde Staten, ad miraal Hart. Tot chef van den generalen staf van Wavell is benoemd generaal Pownwall ter wijl generaal-majoor Brett benoemd Is tot plaatsvervangenden opperbevelhebber. Generaal Tsjang Kaï-sjek krijgt het opperbevel over alle land- en luchtstrijdkrachten van de geallieer den, die op het Chineesche oorlogstooneel ope- reeren. GEMEENSCHAPPELIJKE VERKLARING DER GEALLIEERDEN. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, zoo meldt de Engelsche berichtendienst uit Wash ington. dat de Ver. Staten, de Sovjet-unie Groot-Brittannië, het nog onder den invloed van Tjang Kai Sjek staande deel van China, de uitgeweken Nederlandsche regeering en nog andere tegen de spil gerichte naties een ge meenschappelijke verklaring hebben ondertee kend, waarbij zij zich verbinden tot „volledig gebruik van alle hulpmiddelen tegen de spil er. tot het niet sluiten van een afzonderlijken vrede." (D.N.B.) Zaterdag deelde het Italiaansche weermachts- bericht mede; Levendige verkenningsactiviteit der wederzijd- sche lichte afdeelingen in het gebied van Age- dabia. Na twee dagen verbitterde gevechten, waarbij aan weerszijden scheepsartillerie in den strijd werd gebracht, werden de stellingen van het verdedigingssysteem en het garnizoen van Bardia overweldigd. In den sector van Solloem felle vuuractie der vijandelijke artillerie. In Cyrenaica hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen herhaaldelijk aanvallen in scheer- vlucht ondernomen en op marsch zijnde troepen met machinegeweervuur bestookt. Zij vernielden talrijke vrachtauto's. Luchtstrijdkrachten der spil wierpen van ge ringe hoogte bommen van het zwaarste kaliber óp installaties en vliegvelden van Malta. In den afgeloopen nacht is door Engelsche vliegtuigen een aanval op Napels ondernomen. Lichte schade aan woonhuizen, o.m. het zieken huis AscalesL Geen slachtoffers. En Zondag: Aan het front van Agedabia hebben wij plaat selijke aanvallen afgeslagen en detachementen pantserwagens van den vijand verstrooid. Bij Solloem en Halfaya wordt gevochten. Afdeelingen Italiaansche en Duitsche vliegtui gen hebben talrijke aanvallen op de vijandelijke achterhoede gedaan en batterijen en haven werken te Tobroek op doeltreffende wijze ge bombardeerd. De vijand verloor vier vliegtuigen, waarvan twee door het afweergeschut werden vernield. In het Oostelijke deel der Middellandsche Zee heeft een Italiaansch verkenningsvliegtuig den strijd aanvaard met drie vijandelijke jagers. Het schoot één toestel neer en slaagde er in zich te bevrijden. De vijand heeft zonder resultaat een lucht aanval op Tripolis gedaan. Op een dorp in Libye werden eenige bommen geworpen, waardoor twee slachtoffers te betreuren zijn. De Italiaansch-Duitsche luchtmacht heeft haar operaties tegen militaire installaties en vliegvelden op Malta in versterkte mate voort gezet. Eenige vliegtuigen werden op den grond vernield. Men nam talrijke ontploffingen waar. Een munitie-opslagplaats kreeg een voltreffer en vloog in de lucht. lingsbureaux het gedrang zoo groot, dat vele duizenden niet meer geholpen konden worden, zoodat de inzameling verlengd moest worden. Behalve de bontartikelen zijn nog ingeleverd 1.274.353 hemden, 1.208.660 onderbroeken, 3.058.601 borstrokken, pullovers en wollen ves ten. 3.714.630 sjaals, 1.092.388 lendengordels. 5.026.583 paar kousen en sokken, 376.229 paar ski's. 1779.940 hoofdbeschermers, 2.219.171 paar handschoenen. 3.963.730 paar polsmoffen, plm. 1.324.068 oorbeschermers, 2.678.169 kleedingstuk- ken van allerlei aard en een geweldige hoeveel heid van andere passende wollen en bontarti kelen. Voorts zijn tal van kostbare hermelijnen en persianer mantels geofferd voor de verpleeg sters in het Oosten. In antwoord op den oproep van Rijksminister Goebbels, heeft thans ook de Duitsch-Vlaam- sche arbeidsgemeeenschap „De Vlag" besloten, aan de inzameling van wollen- en bontkleeding voor de soldaten aan het Oostelijk front deel te nemen. In een publicatie noodigt zij alle Vlamingen uit ook hunnerzijds kleedingstuk- ken enz. af te staan, daar zij niet genoeg kun- Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: In den Zuidelijken en den Noordelijken sector van het Oostelijke front slechts plaatselijke gevechtshandelingen. De af- weergevechten in den centralen sector du ren bij felle koude voort. Talrijke aanval len van den tegenstander zijn op den vastberaden weerstandswil van onze troepen gestrand. Het luchtwapen heeft met formaties ge vechtsvliegers en jagers ingegrepen in de gevechten op den grond en op verscheide ne plaatsen in scheervlucht opgestelde sovj et -strijdkrachten uiteengedreven. Bij nachtelijke aanvallen op Moskou hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen vol treffers geplaatst op een station en op opslagloodsen. In Noord-Afrika is na een heldhaftigen tegenstand van Duitsch-Italiaansche troepen van verscheidene weken Bardia door den vijand bezet. In het gebied van Agedabia levendige wederzijdsche ver kenningsactiviteit. Britsche colonnes zijn door luchtaanvallen uiteengedreven. Doel treffende luchtaanvallen zijn gericht op Britsche vliegvelden op Malta. En Zondag: In de Zuidelijke zone van het Oostelijke front bleef de gevechtsactie bij strenge vorst beperkt tot plaatselijke verkenning en storingsvuur der artillerie. In de centrale en de Noordelijke zone zette dc vijand zijn aanvallen voort. Zij werden in zware gevechten, deels bij tegenaanvallen, afgeslagen. Plaatsen, waai de vijand was binnengedrongen, werden gegrendeld. De luchtmacht heeft overdag en des nachts havenwerken, schepen, alsmede het vliegveld van Feodosia aangevallen. Ver scheiden vliegtuigen werden op den grond vernield of beschadigd. In de haven zonk een klein koopvaardijschip, dat door bom men was getroffen. Een vrij groote koop vaarder en een drijvende bok werden ernstig beschadigd. Andere aanvallen, welker zwaartepunt in het gebied om Moskou lag. waren ge richt op marcheerende en rijdende colon nes, gereedstaande pantserwagens, garni zoensplaatsen. spoorwegen en vliegvelden der sovjets. De vijand leed daarbij aan zienlijke verliezen aan menschen en materiaal. In het hooge Noorden werd de Moer- mansk-lijn op verscheidene plaatsen door bommen vernield. In Noord-Afrika levendige verkennings bedrijvigheid aan weerskanten. In het gebied van Agedabia mislukten eenige Britsche aanvallen. Tenten- en barakken kampen en colonnes voertuigen der En- gelschen werden met succes bestookt met bommen en schietwapens. Geslaagde luchtaanvallen werden voorts gedaan op Tobroek. Op een vliegveld bij Benghasi konden talrijke bomtreffers worden ge plaatst tusschen geparkeerde vliegtuigen. Voor Benghasi werd een vijandelijke tor pedojager door bommen zwaar beschadigd. De dag en nacht voortgezette aanvallen van sterke afdeelingen Duitsche ge vechtsvliegtuigen en jagers hebben groote verwoestingen aangericht op de Engelsche vliegvelden op Malta. Bomtreffers op vliegloodsen en tusschen geparkeerde vliegtuigen veroorzaakten hevige branden en ontploffingen. Van 27 December 1941 tot 2 Januari 1942 verloor de sovjet-luchtmacht 98 vliegtuigen, waarvan 72 werden neerge schoten in luchtgevechten en 13 door luchtdoelgeschut. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 12 Duitsche vlieg tuigen erloren. De Britsche marine heeft ook in December zware verliezen geleden. Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht brachten tot zinken: 3 krui sers, een vliegkampschip, 3 torpedo- bootjagers, 3 motortorpedobooten, een kanonneerboot en een duikboot. Bo vendien werden, ten dcele zwaar, be schadigd: 6 kruisers, 5 torpedoboot- jagers, 4 motortorpedobooten, een mijnenlegger, 2 bewakingsvaartuigen en 2 duikbooten. In den strijd tegen de Britsche ra- vitailleeringsscheepvaart zijn in De cember 1941 74 vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezameniyken in houd van 257.000 ton tot zinken ge bracht, waarvan 23 schepen met een gezamenlijken inhoud van 115.700 ton door het duikbootwapen. nen doen om hun dank te betuigen voor de onzegbare offers, die de Duitsche soldaten te allen tijde bereid zijn te brengen, ondanks gTimmige koude en ongeacht het feit. dat zij voortdurend hun leven op het spel moeten zetten. (D.N.B.) POSTHUME ONDERSCHEIDING VOOR DEN COMMANDANT VAN DE „BISMARCK". Het D.NJB. meldt uit Berlijn: De Führer heeft als posthume onderschei ding het ridderkruis van het IJzeren kruis verleend aan kapitein ter zee Lindemann, die als commandant van het linieschip „Bismarck" op 27 Mei 1941 aan boord van zijn schip den dood vond. J!ÏÏS2£,de e®rste voorloopig telling van Za- g .h5eIt de inzameling van bont-, k"hC? wmterkleeding voor het Oostfront overweldigend resultaat gehad. Tot op dit moment zijn niet minder dan 32.144.201 stuks van allerlei aard afgestaan. Onder deze voorwerpen bevinden zich o.a. 1.511.079 bont mantels, bontvesten en andere bontartikelen. Tot dusver z\jn reeds 1260 wagons met warme wollen kleeding naar het Oosten gezonden of naar de herstelinrichtingen gebracht. In tal van steden van eenigen omvang kre gen de troepenformaties, die naar het Oostelijk front vertrokken, op het station winteruitrus- tingsstukken uit de opbrengst van de inzame lingen. Het Duitsche volk heeft aan den op roep van den Führer, om zijn soldaten in de koude woestnijen van het Oosten door schen kingen van winterartikelen te helpen, gevolg gegeven met een geestdrift, die nauwelijks te overtreffen valt. Zaterdag was op de inzame- Stefani meldt uit Rome: De Duce heeft in het Palazzo Venezia het directorium der fascistische partij ontvangen. De secretaris der partij. Aldo Vidussoni, hield I daarbij sen rede, waarin hij wees op de histo rische belangrijkheid van den 3den Januari, die den Italiaanschen zwarthemden de groote over winning der fascistische revolutie in herinne ring brengt. In Sovjet-unie. in Cyrenaica. te land, op zee en in de lucht zijn de Italiaansche wapens gewikkeld in een zwaren strijd. Het Italiaansche volk, dat zich volkomen bewust is van de belangrijkheid van dezen strijd, waarvan z;ijn leven en toekomst afhangen, biedt taai weerstand en gelooft zeker in de overwinning. De partij zal het voorbeeld geven door disci pline van haar leden, door onvermoelbaren ar beid en door ae opoffering van zijn leiders, waarvan er 1014 op het veld van eer zijn ge vallen en 1440 gewond. 8680 hebben vrijwillig dienst genomen 960 hebben de militaire orde van verdienste ontvangen. Het organisme van de partij loopt en zal blijven loopen volgens uw orders. Ons programma luidt: gehoorzamen aan uw orders, de zaak der fascistische revo lutie met al onze krachten en indien noodza kelijk met ons bloed dienen met het hoogste doel: overwinnen. De Duce gaf vervolgens zijn bevelen ten aan zien van het optreden van de fascistische partij, die haar inspanningen op alle terreinen van het maatschappelijk leven moet vergrooten en uit het Italiaansche volk een stevig blok van ener gie en wil moet maken, dat in staat is alle be proevingen van dit oogenblik te boven te ko men en al zijn krachten moet inspannen in nauwe samenwerking met. de kamerader -an de spil en het driemogendhedenverdrag 'oor de overwinning in dezen strijd, die twe" we relden tegenover elkaar ziet geplaatst een strijd waarvan de toekomst en het leven van het Italiaansche volk afhangen. De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. heeft te Bologna een rede gehouden. Hij zeide, dat alle pogingen van den Duce om de verhoudingen in Europa zuiverder te maken, op de hebzucht der vroegere bondgenooten van Italië waren gestrand. „Wij beschikken over onweerlegbare bewijzen die wij te zijner tijd naar voren zullen brengen dat Engeland, ter wijl het met ons onderhandelde over verschil lende overeenkomsten, samenwerkte met de sluipmoordenaars te Athene en Belgrado °n de samenzwering voorbereidde, die Italië in zijn eigen zee moest verdrinken." De minister verklaarde verder, dat Italië, na de stichting van het keizerrijk, zonder eenige win- of veroveringszucht Spanje te hulp is ge sneld, om de door het bolsjewisme bedreigde Europeesche beschaving te redden Daardoor ontstond de moreele en kameraadschappelijke solidariteit met het nationaal-socialistische Duitschland, dat eveneens den strijd tegen de bolsjewistische arglist had aanvaard. Men behoeft niet in de archieven naar de verantwoordelijkheid voor den oorlog te zoeken: bij alle fatsoenlijke menschen en volken staat reeds ondubbelzinnig vast, wie de schuldigen zijn. In ieder geval zal Italië, wanneer het historisch proces over de verantwoordelijkheid voor den oorlog zal plaats hebben, niet op de bank der beklaagden, maar op die van de aan klagers zitten. De strijd tegen het bolsjewisme en de definitieve verwijdering daarvan, is de belangrijkste voorwaarde voor het behoud van huis gezin en kerk in Italië. „Wie het Kremlin vernietigt, redt de beschaving der wereld. Daar over behoeft niemand zich illusies te maken, zelfs Engeland en de Vereenigde Staten niet." Graaf Ciano richtte ten slotte een groet tot de Duitsche, Finsche Roemeenscl^e. Hongaar- sche. Slowaaksche en Kroatische medestrijders en tot de leden der Spaansche blauwe divisie. Hij begroette voorts den ..nieuwen, roemrijken Japanschen bondgenoot, die zijn vlekkelooze materieelc voorbereiding vergezeld doet gaan van zijn traditioneele offervaardigheid." De minister besloot zijn rede met de woor den: ,.Het Italiaansche volk schouwt met een klaren blik ir de toekomst. Wij weten, dat wij met een sterken en vastberaden tegenstander te doen hebben. Maar wij zullen nog sterker en vastberadener zijn dan hii. <~»n dezT histo rischen dag dragen wij in ons hart de zeker heid dat. wij eens in het eeuwig'- Rnm» <ie bei- lige veld teekenen van de fascistische revolutie met den lauwerkrans van de overwinning be kroond zullen zien." ENGELSCHE AANVAL OP SPAANSCH SCHIP. Het D.N.B. meldt uit Santander: Het Spaansche schip Jaime Girona van 4500 b.r.t. is ter hoogte van Pina Mayor in de on middellijke nabijheid van het plaatsje Suances aan de Cantabrische kust in de Spaansche ter ritoriale wateren door een gevechtsvliegtuig overvallen. De aanvaller wierp eerst verschei dene lichtkogels uit, waardoor het Spaansche schip daghelder werd verlicht en liet vervol gens verscheidene bommen vallen, die dicht naast het schip tot ontploffing kwamen. Verder werd van zeer geringe hoogte mi- trailleurvuur op het schip geopend, waardoor slechts geringe schade werd aangericht. Voor den kapitein alsmede voor de marineautoritei ten die den Spaanschen matrozen een verhoor hebben afgenomen, bestaat er niet de gering ste twijfel over de nationaliteit van het vlieg tuig. Het vliegtuig was van Engelsche natio naliteit. Het schip had een lading stikstof aan boord, bestemd voor een firma in Santander. EDEN OVER ZIJN REIS NAAR MOSKOU. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft voor de Engelsche radio een rede gehouden over zijn reis naar Moskou. Hy bracht in herinnering, dat hij zeven Jaar geleden al in Moskou was geweest en destijds, juist zooals nu, tot de overtuiging was geko men, dat er „geen werkelijke tegenstelling van belangen tusschen beide landen bestond." De besprekingen op het Kremlin betroffen twee punten, ten eerste de voortzetting van den oorlog en ten tweede de „organisatie van den vrede en de veiligheid na den oorlog." Defini tieve besluiten konden wel is waar nog niet ge nomen worden, daar nog ruggespraak gehouden moest worden met de andere geallieerden en de dominions. Tot slot verklaarde Eden, dat de tegenstel ling in regeeringsvorm tusschen Engeland en de Sovjet-Unie geen scheidsmuur vormt, daar de regeeringsvorm geen rol speelt. (A.N.P.) s HET SOVJET-REGIEM IN ESTLAND. Het D.N.B. meldt uit Reval: De chef van het Estlandsche zelfbestuur, dr. Mae, heeft tijdens een groote openbare demonstratie een over zicht gegeven van de schade, die Estland tijdens de bolsjewistische heerschappij heeft geleden. Bij de bevolking moet een verlies van niet minder dan 10 pCt. worden geboekstaafd. In totaal zijn 60.911 Estlanders door de bolsjewisten tijdens hun heerschappij weggebracht. De Est landsche steden hebben tot 23 pCt. van hun inwoners verloren. 6172 gebouwen werden var- woest en alle groote industriebedrijven zijn deels of geheel vernield. De landbouw verloor 25 pCt. van het aantal paarden, 31 pCt. van den rundveestapel. 29 pCt. van het aantal varkens en 40 pCt. van het aantal schapen. 70 pCt. van het spoorwegmaterieel ging verloren. Het Est landsche volk verkeerde in gevaar geheel ver nietigd te worden, toen op het laatste oogen blik de Duitsche weermachte de redding bracht. Estland staat thans voor een nieuwe toekomst, waai-voor het eerste opbouwwerk reeds is ver richt. Commissaris-Generaal Lietzmann wees er op. dat de samenwerking tusschen Duitschers en Estlanders het karakter heeft van een lotss?- msenschao waardoor de Estlandsche boeren er voor beh^'i zMn in zioi'oozs messabedrijven als slaven te werken. Hij maakte bekend dat in afzienbaren tijd zij. die in den zin der opbouw- werkzaamheden actief zijn. het door de bolsje- i wisten genationaliseerde land in eigen-1 om zullen terugkrijgen. Dit Nummei bevat TWEE Bladen OOK EEN PORTEMONNAIE MET ZESDUIZEND GULDEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn ongenoode bezoekers aan het werk geweest in een bontzaak aan de Keizersgracht te Amster dam. Hun buit bestond uit 36 bontmantels, tot een gezamenlijke waarde van vijf- zesduizend gulden. Wijl de straatdeur noch de vensters eenig spoor van geweld toonen, vermoedt men dat de dieven zich hebben laten insluiten. Een kleermakerij aan de Prins Hendrikkade was eveneens het voorwerp van ongewenschte nachtelijke belangstelling welke zij met elf heerencostuums en zestien overjassen moest bekoopen. Een kermisexploitant, die zijn legerstede had opgeslagen ln een perceel aan den Amstel er voer, dat gedurende zijn slaap de portemonnaie uit zijn pantalon was verdwenen, hetgeen wel een zwaar verlies beteekent. omdat zij f. 6000 inhield. Inbrekers die een werkplaats aan het Zee burgerpad binnendrongen, verdwenen later met eenige electrische apparaten, ter waarde van ongeveer f. 500. AARDAPPELSCHILLEN IN PLAATS VAN KOFFIE EN THEE Een Hagenaar kwam half December in son- tact met een koopman, die beweerde hem op voordeelige wijze aan een groote partij koffie en thee te kunnen helpen. De transactie werd ge sloten en een bedrag van f. 500 zou de koop man daarvoor van den Hagenaar bij afleve ring ontvangen, op een te voren afgesproken plaats en tijdstip. Intusschen liet de koopman een groot pak afgeven bij een kruidenierszaak, met het verzoek dit even te doen bezorgen op het bestemde adres. In het vertrouwen, dat de partij koffie en thee thans in zijn handen was. betaalde de Hagenaar de f. 500 om kort daar na toen de koopman niet meer te achter halen was te ontdekken, dat de inhoud van het pak bestond uit aardappelschillen en an deren rommel. Op den Oudejaarsavond werd een andere Hagenaar het slachtoffer van denzelfden op lichter. Ook ditmaal was een groot pakket be zorgd bij een kruidenier, dat moest worden overgebracht naar een bepaald adres. De inhoud bleek wederom uit aardappelschillen enz. te bestaan, doch voor f. 400 in handen van den gedupeerde te zijn gespeeld. Later zag een van de belde bedrogenen den oplichter in een café zitten. Na een worsteling werd deze aan de politie overgeleverd die hem thans in verzekerde bewaring heeft. Het is de 21-jarige H„ die zich aan deze oplichterijen schuldig had gemaakt. DOODELIJKE VAL. Zaterdagmorgen viel de 82-jarige K. van Heurne door een misstap in een aardappelkelder van het liefdegesticht te Nistelrode, waar de oude man sinds drie maanden werd verpleegd. Het slachtoffer overleed binnen een uur. STEEKPARTIJ TE OUDE-PEKELA. In het dakloozenhuis te Oude-Pekela heeft een ernstige steekpartij plaats gehad. De aldaar bij den 35-jarigen H. Br. inwonende 26-jarige B. kreeg met eerstgenoemde een woordenwisse ling, welke zoo hoog liep, dat Br. een mes greep en den jongeman een steek in den rug gaf. De dader vluchtte en meldde zichzelf bij de politie te Oude-Pekela aan. Het slachtoffer, dat ernstig aan een van zijn longen was getroffen, is naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten overgebracht. De dader is in arrest gesteld. ONBEVOEGDE WILDE DE AFSLUITHEKKEN OPENEN. Een kind werd ernstig gewond. Zaterdagmorgen om elf uur, toen de Oos- terbrug te Groningen was opengedraaid heeft een onbevoegde, direct nadat de brug weer voor het verkeer zou worden geopend, de afsluithek ken, welke automatisch worden bediend, willen openen. De 10-jarige Cornelia Boekema, wonende in de Annastraat, wilde over de brug, doch geraakte, doordat de hekken weer omlaag vie len, met het hoofd tusschen deze hekken be kneld. Zij bekwam een schedelbasisfractuur en is, na ter plaatse te zijn verbonden, naar het diaconessenhuis overgebracht. Haar toestand is hopeloos. De dader is door de politie gepakt. BUITENLANDSCH GEMENGD. KOUDE EN SNEEUW IN TURKIJE. Hardste winter sinds 25 jaar. Koude en sneeuwval blijven in Turkije voort duren. Het stedelijk observatorium te Istanboel heeft medegedeeld, dat sinds 25 jaar een derge lijke harde winter zich in Turkije niet heeft voorgedaan. Vele personen, waaronder de oudste vrouw van Istanboel. Ays ja, die den leeftijd van 107 jaar had bereikt, zijn doodgevroren. Velen zouden zelfs voor de poorten van Istanboel wol ven hebben gezien. TREINONGELUK IN KROATIË. Op het station te Banjaluka (Kroatië) is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Door een ver keerden wisselstand zijn een personen- en een goederentrein op elkaar gebotst. Zeven personen werden gedood en 35 gewond. Beide locomotie ven cn verscheidene wagons werden geheel ver nield. zoodat een hulptrein uit Agram gerequi- reerd moest worden om het baanvak vrij te maken. PILOOT IINUMA GESNEUVELD. De bekende Japansche piloot Massaki Iinuma, die in April 1937 in zijn vliegtuig „Kamlkeze" (Goddelijke Wind) een vlucht naar Europa maakte en o.a. Berlijn bezocht, is op 11 Decem ber ln Noord-Malakka gesneuveld Ofschoon hij op een vlucht naar vijandelijk gebied zwaar ge wond geraakt was, slaagde hij er nog in zijn machine naar haar basis terug te brengen. Di rect na de landing overleed hjj.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1