Manilla in Japansche handen BerUjnsche brief r 82ste Jaargang ZATERDAG 3 JANUARI 1942 No. 25082 Verduisteren Ook Cavite ontruimd Verdedigingslinies op Malakka doorbroken Overeenkomst tusschen Engeland en de Ver. Staten Italiaansch W eermachtsbericht De strijd in het Oosten De inzameling in Duitschland Toen en Nu EERSTE BLAD 17.41 uur 9.48 uur 17.43 uur 9.47 uur V. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Met Duitschland voor een vrij Nederland V LEIDSCH DAGBLAD Directeur J W Sennv Telei Directie eD Administratie 25041 '2 lilnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507. Hoofdredacteur: B W Menfchorst. Lelden Pl.verv.: K Been, Lelden Het DNB meldt uit Stockholm: Het ministerie van oorlog te Washington heeft volgens Associated Press medege deeld. dat vooruitgeschoven troepen van het Japansche leger op 2 Januari om drie uur in den namiddag, plaatselijken tijd, de hoofdstad der Philippijnen zijn binnengerukt. Alle troepen zijn teruggetrokken en alle installaties tot verdediging van Manilla vernield. Te Washington is voorts officieel medegedeeld, zoo meldt Associated Press, dat het Amerikaansche vlootsteunpunt op de Philippijnen, Cavite, vóór het binnenrukken van de Japanners in Manilla, ontruimd is. Zulks r.a vernieling van de industrieele installa ties, opslagplaatsen, olietanks enz. Naar de Britsche berichtendienst uit Washing ton meldt, vond de val van Manilla plaats acht tien dagen na de eerste landing van sterke af- deelingen Japansche troepen in de golf van Lingayen. kaart van Pelt In Amerikaansche marinekringen tracht men de beteekenis van het verlies van het marine steunpunt Cavite niet te verkleinen, daar dit het meest vooruitgeschoven Amerikaansche steunpunt voor duikbooten en oorlogsschepen der Aziatische vloot was. De Amerikaansche marine moet nu een nieuw steunpunt zoeken voor herstellingen en ravitailleering van duik booten. De bouwkosten van het steunpunt Cavite hebben 9% millioen dollar bedragen. Na het verlies van Cavit - houden de Amerika nen op Luzon alleen nog het steunpunt van tweeden rang Olongapo over, zoo meldt de En- gelsche berichtendienst uit Washington. Het nut van dit steunpunt is echter door de terug trekking van de meeste marinestrijdkrachten van het eiland twijfelachtig. Bovendien is Olon gapo zeer kwetsbaar voor luchtaanvallen. Het ligt aan de golf van Subig op ongeveer 50 mij len ten Noordwesten van Manilla. In Japansche commentaren wordt verklaard, dat door den Japanschen intocht in Manilla niet slechts het lot van de Amerikaansche strijdkrachten op Luzon is bezegeld, maar dat daarmede ook de geheeie Philippijnen door Japan militair worden beheerscht. Er wordt op gewezen, dat de bezetting van Manilla de fn- yan sterke Amerikaansche steunpunten, met inbegrip van het versterkte eiland Corre- gidor, het marinesteunpunt Cavite, het marine- reparatiestation Olongapo en de vliegvelden Nichols Field en Clarkfield waardeloos heeft gemaakt, terwijl daarop het geheeie Ameri kaansche verdedigingssysteem op de Philippij nen berustte. Politiek beteekent de val van Manilla de uitschakeling van een nieuw bol werk van het Engelsch-Amerikaansche impe rialisme, terwyl op economisch gebied de con trole over de Philippijnen de rijke hulpbronnen der eilanden aan ijzer, katoen, hennep, en sui ker ter beschikking stelt van de Japanners tij dens den oorlogstijd. Wat den aard der verdedi gingswerken rondom Manilla betreft, wordt er aan herinnerd, dat het Time-magazine in zijn nummer van 10 Februari 1941 de Manilla bocht het „zwaarst verdedigde gebied" der Phi lippijnen noemt. I11 dit artikel werd ojn. ge zegd: de Amerikanen in Manilla zijn er trótsch op te beweren, dat Corregidor het sterkst ver dedigde punt ter wereld is. Van Corregidor wordt verder gezegd, dat het een rotseiland is dat tot een hoogte van 215 M. uit het water oprijst en omgeven is door drie verdedigings gordels, waarvan elk met sterke batterijen van 15 en 30 c-M.-geschut en met afweerbatterijen is bewapend. Groote tunnels zijn door de rot sen geboord. In een commentaar op de verdedigingsstra tegie der Ver. Staten wordt gezegd, dat de reden voor de ineenstorting van de defensie der Philippijnen ontstaan is door de vernieling van de Amerkaansche vloot in Pearl Harbour op 8 December, waardoor alle Amerikaansche plannen voor de vèrsterking der verdediging der Philippijnen in geval van een oorlog over hoop geworpen zijn, voorts door de overschat ting der hulpbronnen van generaal Mac Arthur, die leidde tot het gevoel van een valsche vei ligheid. door de geographische moeilijkheden bij de verdediging van de eilanden en ten slotte door de verkeerde waardeering van de kracht en vastberadenheid van de Japansche strijd krachten. Van welingelichte zijde wordt er in verband met de bezetting van Manilla op gewezen, dat ^...S^Ptete deel der voor de defensie van de Fnmppijnen bestemde Amerikaansche vloot in de oorlogshaven Cavite, ten zuiden van Ma nilla- in de bocht van Manilla is gestationneerd. Dit „Aziatische eskader", onder bevél van ad miraal Shart, bestond voor het begin van den oorlog uit: den zwaren kruiser Houston met een inhoud van 9050 ton, als vlaggeschip, de kruisers Marblenead, Cincinnati en Trenton, elk groot 7050 ton, de torpedoboot jagers Paul Jones en 16 andere vaartuigen van dezelfde klasse, benevens 10 nieuwe duikbooten en on geveer 12 oude duikbooten. Ten slotte behoorde hiertoe nog het vliegtuigmoederschip Heron. Men neemt aan, dat een groot deel van deze schepen in Cavite is ingesloten. Eveneens kan worden aangenomen, dat een groot deel van de over Luzon en Mindanao verdeelde Amerikaan sche strijdkrachten zich moet overgeven aan de Japansche troepen. DJLB.) De Duitsche bladen wijzen op de beteekenis van den val van Manilla, die, naar gezegd wordt, een onherstelbaar prestigeverlies voor de Ver. Staten beteekent. De bladen herinneren er aan, dat nog kort geleden in Amerika ver kondigd werd, dat men de Japanners te land zou verdrijven en van de zeeën zou verjagen, er op wijzende, dat voor de Ver. Staten Ma nilla het zwaartepunt van hun verdedigings- steLsel beteekent. De D_A.Z. wijst er op, dat het nieuwe militaire succes der Japansche bond- genooten bijzondere reacties zal hebben op de in de nabijheid van dit oorlogstooneel liggen de deelen van het Britsche rijk, vooral op Australië. De verovering van Manilla door de Japan ners is een droevig bericht, aldus de Britsche nieuwsdienst, want Japan heeft zich daarmede in het bezit gesteld van een zeer sterke stel ling, die het in staat stelt verder op te rukken. Vooral droef is het bericht voor de Amerika nen, aldus de nieuwsdienst verder, het treft echter ook ons, want daarmede is een nieuw bastion op den Stillen Oceaan gevallen, (D.N.B.) GEyECHTEN OM KWALA LOEMPOER VANGEN AAN. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De vijandelijke verdedigingslinies zijn reeds doorbroken, naar van het front op Malakka wordt gemeld: Militaire kringen merken naar aanleiding hiervan op, dat de zoogenaamde Pophamlinie, welke bestond uit versterkte stel lingen in Noord-Malakka en gericht was tegen een uit Thailand naar het Zuiden oprukken- den vijand, niet meer bestaat. De nog aanwezige achterwaartsche linies bestaan voornamelijk uit krachtig versterkte wegversperringen, die aan beide zijden begrensd worden door het oer woud of dichte rubberplantages. Nadat de Japanners de heuvelstellingen bij Ipo veroverd hadden, werden de vijandelijke formaties in het sultanaat Selangor gedreven. Bijna tezelfder tijd bereikten de aan de Oos telijke kust oprukkende Japanners in het sul tanaat Pahang de belangrijke sleutelpositie Kwantan. Aan de Westelijke kust zullen de komende gevechten om Kwala Loempoer, de hoofdstad van Selangor met ongeveer 150.000 inwoners en een sterk Britsch garnizoen, geleverd wor den. AANGAANDE DEN STILLEN OCEAAN. Het D.NB. meldt uit Stockholm: De Engelsche berichtendienst meldt, dat tus- 'schen het Britsche Empire en de Vereenigde Het Italiaansche weermachtsbericht van gis teren luidde: Geen gebeurtenissen van beteekenis bij Age- dabia. Formaties van het luchtwapen hebben met succes tijdens de vorige dagen verslagen vijandelijke strijdkrachten, die naar het Noord- Oosten terugweken, aangevallen. De felle ge vechten bij Bardia duren voort. Een vijandelijke scheepsformatie heeft zijn beschieting tegen Bardia ingezet. Artillerievuur in het gebied van Solloem—Halfaya. Een van onze op Alramhin bij Tripolis ge starte jagers heeft twee vijandelijke vliegtuigen van het type Beaufighter neergeschoten. Twee andere vijandelijke vliegtuigen zijn, na door het afweervuur getroffen te zijn, ten Oosten van Agedabia neergestort. Door vijandelijke aanval len werd schade aan gebouwen in Misurata en Mellaha (Tripolis) aangericht; twee slachtoffers onder de bevolking. Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben dag en nacht het eiland Malta gebombardeerd. Er werden branden en explosies waargenomen. Staten een overeenkomst is gesloten over den Stillen Oceaan. Binnenkort zullen bijzonder- hede worden gepubliceerd. De overeenkomst is klaarblijkelijk op grond van de jongste bespre kingen tusschen Churchill en Roosevelt tot stand gekomen. GENERAAL WAVELL. Het D.N.B. meldt Stockholm: Generaal Wa- vell zal waarschijnlijk tot chef van de geal lieerde legerstrijdkrachten in het Verre Oosten en de Amerikaansche admiraal King tot chef van de zeestrijdkrachten in dat gebied benoemd worden, zoo meldt Svenska Dagbladet uit Lon den. Naar het blad verder bericht, meent men te Londen te weten, dat Washington het hoofdkwartier der operaties op de Stille Zuid zee zal worden en Londen het hoofdkwartier voor de gevechtshandelingen der geallieerden op de andere fronten. De Londensche correspondent van Stockholms Tidningen meldt over het zelfde onderwerp, dat de oorlogvoering van de tegenstanders van de spil in de geheeie wereld zal worden ingedeeld in zones onder eenhoofdige leiding. Wavell zou opperbevelhebber worden van alle geallieerde legers in het Verre Oosten van Irak en de grens van den Kaukasus over Indië, Birma en Malakka tot Nederlandsch Indië en den Birma- weg. De verdediging van China zal echter ook in de toekomst onder leiding blijven staan van Tsjang Kai-sjek. Wavell en Tsjang Kai-sjek zouden echter de plannen voor de verdediging van den Birmaweg gemeenschappelijk opstel len. Generaal Dill zal waarschijnlijk vertegen woordiger van de opperste legerleiding te Wash ington worden. In aanvulling op het Duitsche weermachts bericht van gisteren verneemt het D.NB. van militaire zijde het volgende: lederen dag en lederen nacht geven de bols jewisten zich de grootste moeite om door het in den strijd werpen van zeer sterke strijd krachten en het gereed houden van omvang rijke reserves de Duitsche linies aan het Oos telijke front in te drukekn. Zoo probeerde ook op 1 Januari een groot aantal bolsjewistische troepen op verscheidene plaatsen aan het Oos telijk front een bres in het Duitsche front te slaan, waarbij op meedoogenlooze wijze men- schen en materieel in den strijd geworpen wer den. Waar op enkele plaatsen de bolsjewisten, als gevolg van een geweldige overmacht, klei ne, plaatselijke successen konden behalen, wer den deze bressen onmiddellijk gesloten. Ove rigens werden de bolsjewistische troepen in verbitterde afweergevechten teruggeworpen, waarbij de vijand talrijke gevangenen in Duit sche handen achterliet. Deze zware afweer gevechten van het leger werden ondersteund door de Duitsche luchtmacht die op succes rijke wijze zich in den strijd mengde, vooral in den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front. Zij bestookte bolsjewistische artilleriestellin gen en colonnes met bommen en vernielde de achterwaartsche verbindingen van den vijand IJVERIGE HANDEN EN GULLE GAVEN. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Evenals het heele Duitsche Rijk staat de hoofdstad sinds, eenige dagen in het teeken van de inzameling van pelzen, bont, wollen goederen en andere tot een winteruitrusting behoorende artikelen. Indien ooit een beroep met algemeene instemming en vreugde beantwoord is, dan wel deze: letterlijk uit ieder huis worden de bij dragen in ongedachten hoeveelheid te voorschijn gebracht, de groote magazijnen hebben speciale etalages ingericht, waar men den oogst van bijzondere groepen en sportverenigingen kan bewonderen, en in partij-lokalen, vereenigings- huizen en particuliere woningen zijn ijverige handen bezig de gulle gaven zoo noodig te her stellen of te veranderen, zoodat zij gebruiksklaar naar het front kunnen worden gebracht. Reeds zijn op oudejaarsdag de eerste wagons naar het Oosten verzonden en het ziet ernaar uit, dat de toch al zoo wonderbaarlijk aan alle eischen tegemoetkomende verkeersinstanties, met name de spoorwegen, voorloopig de handen extra vol zullen hebben met de verzending van de op brengst van net „warmte-offensief". Sokken en kousen, ondergoed en speciale artikelen als kniewarmers en oorkleppen, handschoenen en wanten, mutsen en kragen, pull-overs, truien en trainingsbroeken, moffen, bonten én bontman tels. heele sport-uitrustingen van wintersports- lieden, vooral van skiers, en de ski-latten zelf, dat alles ziet men met vergenoegde gezichten naar de verzamelplaatsen dragen. Door de persafdeeling der Rijksregeering was een autotocht voor de journalisten georganiseerd langs de Verschillende vcrgaarplaatsen in de hoofdstad, waar men een ondubbelzinnigen kijk kreeg op de verbluffende offervaardigheid der burgerij jegens haar strijdende zonen aan het Oostelijke front. De heele tijd van Heiligen- abend, 24 December, tot het nieuwe jaar, waarin alles wat Duitsch is, zooveel mogelijk vrijen tijd geniet om de bij uitstek huiselijke feestdagen in den huiselijken kring te kunnen vieren, was dit jaar nog meer dan anders een periode van intiem bfjeen-zijn, van het gedenken van af wezige huisgenootcn en familieleden en dan vooral natuurlijk van de dappere soldaten. De leiding had waarlijk geen beteren tijd kunnen uitzoeken om deze wolinzameling te houden. Berlijn had, gelijk na al sinds maanden, ge lukkig geen last van luchtalarm, en men kon zich met een beetje fantasie in vredestijd wanen: een prachtige witte kerst en daarop dagen van betrekkelijk zacht weer, welke gebruikt werden om de straten der hoofdstad in ongelooflijk kor ten tijd te reinigen. De wolinzameling dat kan men nu reeds zeggen is een overweldigend succes en binnen enkele dagen zullen de strijders aan het Oostelijk front zich kunnen warmen aan de rijke gaven en nog meer aan de daaruit blij kende liefde van het Duitsche volk voor zijn soldaten. voor geruimen tijd. Geheeie munitie-opslag plaatsen werden in brand geworpen en tot ontploffing gebracht. Tengevolge van goede treffers stonden binnen korten tijd op een groot station verscheidene treinen, bestaande uit tankwagens, in lichterlaaie. Doeltreffende aanvallen van de Duitsche luchtmacht waren verder gericht op het ontschepen van troepen en verdedigingsstellingen der bolsjewisten aan de Zuid-Oostelijke kust van de Krim. Daar trachtten de bolsjewisten steeds opnieuw troe pen en materieel aan land te zetten. Hierbij gelukte het de Duitsche luchtmacht een bols jewistisch koopvaardijschip van middelbare grootte en een klein oorlogsschip tot zinken tc brengen, alsmede enkele vrachtschepen in brand te werpen en verscheidene transport schepen zwaar te beschadigen, zoodat op deze plaats op de Krim de bolsjewistische pogingen om vrij sterke eenheden aan land te zetten, met zware verliezen voor den vijand werden afgeslagen. Andere formaties van de Duitsche luchtmacht bestookten de vesting Sebastopol met bommen, vernielden verscheidene verdedigingsinstallaties en moderne artilleriefabrieken en vernietigden munitie- en benzineopslagplaatsen. Het feit, dat de Britsche luchtmacht in de laatste week van het Jaar 1941 van de 58 verloren gegane vliegtuigen er 33 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika heeft verloren, bewijst wel (Van onzen correspondent). Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. 27 December: Ten derden male hebben wij het Feest van den Vrede in oorlogstijd gevierd. Sterker dan in 1939 en 1940 werd ditmaal de klemtoon op het begrip „oorlog" gelegd. Hetgeen volkomen te begrijpen valt, want het wereldbeeld heeft sedert dien een grondige wijziging ondergaan. Ons valt de relatieve onderscheiding te beurt, als geïnteresseerd toeschouwer ten tweeden male een wereldoorlog te beleven. En ook dit maal speelt Duitschland in het internationale conflict een toonaangevende rol. zijn de oogen van vrijwel de geheeie wereld op dit centrum van ons werelddeel gevestigd. Het totale karakter van zulk een strijd brengt uiteraard telkens opnieuw beslissingen en eischen met zich mede, waarbij de verbonden heid tusschen vaderland en front een belang rijke rol speelt. Want de nationaal-socialistische idee eischt toewijding en offervaardigheid. Zij wendt zich daarbij niet tot de wereld, maar uitsluitend tot het eigen volk. waarvan vooral de o.udere generatie het begrip „wereldoorlog" nog uit persoonlijke ervaring kent. De oudere en oudste deelnemers aan den krijg van 1914- 1918 zijn ditmaal thuis gebleven. Men had ze niet noodig. Een jongere generatie heeft het zich tot taak gesteld, de herhaling van een om singeling te verhinderen, de ellende, die na den vorigen oorlog het Duitsche volk tot den bedel staf bracht, te voorkomen en Engeland, den zelfden viiand van toen. duidelijk te maken, dat men uit de inmiddels opgedane ervaringen het een en ander heeft geleerd! Daarmede wil niet gezegd zijn, dat er geen of ook maar weinig Duitschers zijn, die ten tweeden male ..hun man staan", dus ook dit maal hun militairen plicht vervullen. Onder de hoogere officieren zoowel als onder de een voudige manschappen bevinden zich duizenden, die tegen het einde van den vorigen oorlog als jonge mannen hun militairen plicht vervulden om thans, op middelbaren leeftijd ten tweeden male hun Inmiddels „alte Knochen" in de grijs eroen0 uniform te stekpn Want voor den door- snee-Duitscher was de militaire dienst ook onder normale omstandigheden steeds pen on misbare schakel in zijn opleiding tot lid in de burgerlijke samenleving en het wordt als een hooge eer gewaardeerd, zijn leven in den 30 GRADEN ONDER NUL. Niet voor het eerst trotseert de Duitsche soldaat de Russische koude. Het thuisfront brengt royaal zijn offers. meest letterlijken zin des woords in den dienst van volk en vaderland te mogen stellen, des noods ook te offeren. Thans, nu we midden in den winter zijn komen te zitten, is dit gevoel van saamhoorig- heid nog sterker geworden. Op de lange win teravonden herleven oude herinneringen en er varingen, maakt men vergelijkingen tusschen toen en thans, beseft men maar al te goed de zwaarte van den druk, waaronder de mannen in Oost-Europa gebukt gaan. Heeft men in 1917 in het toenmalige Galicië ook niet een tempe- tuur van 25 tot 30 graden onder nul leeren kennen? Voelt daarom niet iedere frontsoldaat uit dien tijd zich min of meer verplicht, zijn kameraden, die thans in Sovjet-Rusland iets dergelijks doormaken, te hulp te komen voor zoover hem dit slechts mogelijk is? Uit veld postbrieven zoowel als uit PK-berich. ten en zelfs uit de zakelijke mededeelingen van het Oppercommando der Weermacht weet ieder een. welk een harde en veeleischende taak de Duitsche troepen in het Oosten moeten vervul len. Na zware gevechten tegen de sterkste mi litaire autoriteit in Europa (en misschien zelfs op heel de wereld) moeten zij in het land van honger en ellende, van ongeloof en geweld, overwinteren, want uit den bewegingsoorlog is een stellingsoorlog geworden en ook hier komt het er op aan. wie de sterkste zenuwen en het meeste uithoudingsvermogen heeft! Rijksminister dr. Goebbëls heeft als het ware de gedachten van den ervaren frontsoldaat weer gegeven. toen hij in zijn radiotoespraak heel het Duitsche volk opwekte, ten zooveelsten male in het algemeen belang een offer te brengen. Nadat hij aan de hand van feiten de Siberisch» koude beschreven had, zooals die thans in Sovjet-Rusland, maar haast evenzeer in Noor wegen en Finland heerscht, hoorden wij hem zeggen: „Nu bestaat er voor ieder van ons de gelegenheid om aan het strijdende front een duidelijk bewijs van onze dankbaarheid te geven, een verplichting, waaraan geen onzer zich mag onttrekken! Hij noemde daarna allerhand voor werpen, welke voor deze origineele oorlogsinza meling in aanmerking komen, sokken en kousen, ondergoed en speciale kleedingstukken, welke de longen en borst tegen de bittere koude be schermen, met bont gevoerde jassen, vesten en laarzen, wollen dekens en handschoenen en zelfs moffen, die voor zoover wij dat kunnen be- oordeelen in de normale samenleving allang niet meer in de mode zijn. De kranten staan eiken dag vol van allerlei wenken en adviezen in deze blijkbaar zeer dringende aangelegenheid. De inzameling gaat ditmaal niet van huis tot huis, maar in iedere wijk wordt een bepaald adres aangegeven waar men zijn gave persoonlijk naartoe kan brengen. Wij vonden een vingerwijzing dienaangaande in onze brievenbus, een oproep aan de Berlijnsche bevolking, hoe men het best in dezen kan han delen. „Aan onze soldaten alleen hebben wij het te danken, dat we ongestoord ons Kerstfeest konden vieren! Hij trotseert sneeuw en ijs, regen en koude in het belang van zijn vaderland! Zwijgend verricht het front zijn plicht Uw dankbaarheid moge daarop het antwoord geven De echo op deze en soortgelijke vingerwijzingen zal niet uitblijven. De offervaardigheid van het Duitsche volk kent ook in dezen oorlog geen grenzen. Dat merkten we, toen we dezer dagen in de ondergrondsche een dame druk zagen breien. Op onze vraag, of hes sokken moesten worden, keek ze eenigszins verbaasd over zooveel belangstelling. ..Neen, dat worden oorlappen voor onze soldaten in Sovjet-Rusland. Ik moet elk half uurtje buiten mijn dienst daartoe be nutten, want ik wil er bijtijds mee klaar zijn". Het was de „Selbstverstëndlichkeit", waarmede dit gezegd werd, welke ons frappeerde en geloof nu maar. dat het heusch niet de eenige vrouw is, die op het oogenblik zoo denkt en handelt! (Nadruk verboden). DU Nummei bevat DRIE Bladen zeer duidelijk, hoe het de Duitsche luchtmacht gelukt is in het gebied van de Middellandsche Zee het initiatief in handen te houden en de superioriteit in de lucht te veroveren. De hier mede vergeleken geringe Duitsche verliezen weerleggen het beste de door Churchill in het Lagerhuis afgelegde verklaringen, waarin hij met veel grootspraak beweerde, dat de Brit sche luchtmacht op de talrijke vluchten boven Noord-Afrika en boven de Middellandsche Zee slechts zelden Duitsche vliegers had ontmoet. Het verlies van 33 vliegtuigen in Noord-Afrika en boven de Middellandsche Zee is voor de Engelschen des te zwaarder, daar het hun groote moeite kost langs buitengewoon lange en tijdroovende wegen een aanvulling voor de verloren vliegtuigen aan te voeren. GEEN BRITSCH FRONT IN DE SOVJETUNIE. United Press meldt: Groot Brittannië heeft, naar men Donderdag vernomen heeft, het plan verworpen betreffende opstelling van een Britsch iront in de sovjetunie, teneinde alle beschikbare krachten van het empire te kunnen dirigeeren naar de door Japan bedreigde posities in Oost- Azië. De Britsche imperiale troepen, die men anders naar de sovjetunie zou hebben gezonden om het sovjetleger te versterken, zullen in plaats daarvan naar Malakka en andere plaatsen in Oost-Azië gaan. (D.N.B.) DE STRIJD IN DE LUCHT IN 1941. Britsche vliegtuig verliezen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duitsche weermacht heeft tusschen 1 Januari en 31 December 1941, naai* het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, in totaal 3834 Britsche vliegtuigen in de lucht vernietigd. Daarbij komen nog de Britsche machines, die op vliegvelden, op den grond of op vliegtuig- moederschepen zijn vernietigd, welker aantal niet nauwkeurig kan worden vastgesteld. De totale verliezen van de Duitsche lucht macht in den strijd tegen Groot-Brittannlë met inbegrip van Afrika en het gebied van de Middellandsche Zee bedragen in hetzelfde tijd vak 1046 vliegtuigen. Sedert 3 September 1939, het begin van den oorlog, heeft de Britsche luchtmacht met stel ligheid meer dan 8727 vliegtuigen van alle soorten verloren. In dit getal zijn niet begrepen de successen van de Italiaansche en Japansche luchtstrijdkrachten. De totale verliezen van de Britsche luchtmacht zijn dus nog aanzienlijk grooter. van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan komt hedenavond op om 18.59 uur en gaat morgenoch tend om 10.30 uur onder; mor genavond komt zij dan weer op om 19.59 uur en Maandagmorgen te 11.04 uur onder te gaan. GEBOREN: Evert, z. v. S. Gullker en J. M. Visbach Mag- dalena Gerarda, d. v. L. J. v. Dijk en J. M. van Duuren Martlnus Hendrlkus Maria, z. v. M. Frankhuizen en J. E. v. d. Klaauw Anna Adria ns d, v. J. Hartevelt en S. C. Franse Johannes Petrus, z. v. H. Legot en D. Heemskerk Jacobus, z. v. L. v. Kampenhout en C. M. v. d. Does Willie, d. v. F. C. v. Heusden en M. W. Starren- burg Johannes Olfert, z. v. F. Kiel eh M. Rührwiem Johannes Marlnus Jozeph, z. v. G. H. de BruiJn en P. J. Koeleman. Cornelia Antonia Johanna, dr. v, H. Kroeze en J. W. Ravensbergen Marijke Gerarda, dr. v. G, v. Tol en J. C. Fakkel Simon, zn. van S. Platteel en E. v. d. Linden Gezina Ada, dr. van W. G. Verberg en A. Th. Schrijvers Dirk Johannes, zn. van D. J. Flaman en J. Franken Christina, dr. van H. C. A. Henzen en C. E. Cavé Maria, dr. van A. Verweij en E. M. Torenvlied Haven Hendrik Ynze, zn. van H A Steenhuis en^J. Veersma Jansje Susanna, dr. van C. Kluivers en E. Colpa Arnolda Petronella, dr. van J. C. v. Hoof en C. M. Abrahams Jan, zn. van J. Otgaar en H. P. Huigen Johanna Catharina, dr. van F. A. v. Leeuwen en H. M. de Roode. ONDERTROUWD: C. v. d. Ing, jm. 33 j. en A. F. Slbels jd. 31 j. GETROUWD: J. Bodljn, Jm. cn A. Vlnkestljn, Jd. A. M den Braber. Jm. en J. C. v. Amsterdam, Jd H. Jaasma, gesch. en G Hoekstra jd. K do Jeu. Jm. en A. Dreef, Jd. J. J. Mooten. Jm. en E. Plalzler, Jd. J. A. Rlpperda. Jm en J Over- duyn, Jd. C. M. J. v. Schle. Jm. en G. Boot, Jd. N. Smlttenaar Jm. en J. Overduyn. Jd. A. J. N. v. d. Stel. Jm. en C. G. van Dijk. Jd. G. Uljee. Jm. en W. A. v. Dorp. Jd. J. Wulster, Jm. en J. van Es. Jd. OVERLEDEN: E. v. Putten, hsvr. van J. Hoppenbrouwer, 46 J. C. Sloos wed. van J. J. Huber, 85 J L Verdegaal, M.. 43 J. B. H. v. d. Nat hsvr. van Th. Houthoff. 52 J J. C. Kling, wed. van H do Water. 83 J. B. I. v. Engel, zn 26 J. M. L. S. Massaar, Wed. van: L. Patist. 92 J. K. Staring, m., 68 j. C. Nievaart m., 69 J. J. Colpa, hsvr. van J. J. Philippo, 34 j.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1