Oproep van Hitier Dagorder van den Führer aan de weermacht Van de oorlogsterreinen 82sfe Jaargang VRIJDAG 2 JANUARI 1942 No. 25081 r „Het komende jaar zal geweldige eischen stellen, doch front en binnenland zullen daaraan voldoen" Met Duitschland voor een vrij Nederland V.J De rijkscommissaris op Oudejaars avond bij de luchtdoel-artillerie te Rotterdam EERSTE BLAD Gelukwensch van den Führer aan den rijkscommissaris Duitschland strijdt voor De strijd in Oost-Azië Europa Duitsch W eermachtsbericht Nieuwjaarsreceptie bij den rijkscommissaris Duitsch overzicht LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J w Senny Telef Directie eD Administratie 25041 C2 Ulnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telel Redactie 21507 Hoofdredacteur: B W Menkhorst Lelden Pl.vffv.K. Been, Lelden. Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft de Führer den volgenden oproep uitgevaardigd: DÜITSCH VOLK, nationaal-socialistische mannen en vrouwen, partijgenooten: Toen op 3 September 1939 Engeland en Frankrijk Duitschland den oorlog verklaarder- geschiedde dat niet om op te treden tegen een of anderen Duitschen eisch. welke het bestaan of zelfs de toekomst dezer staten zou bedreiger- Want het eenige verlangen, dat ik jaar na jaar zoowel te Londen als te Parijs kenbaar maakte, was dat naar een beperking der bewapening en een toenadering tusschen de volken. Doch iedere Duitsche poging om met de mannen, die toen de leiding hadden, tot een verstandig en vreedzaam vergelijk te komen mislukte, deels door den haat dergenen, die in het nieuwe Duitschland een boos voorbeeld van socialen vooruitgang zagen, deels door de hebzucht der genen, die grootere winsten verwachtten van de oorlogswapening dan van den vredesarbeid. In de landen, die verantwoordelijk waren voor het uitbreken van den oorlog, is er geen enkeie vooraanstaande staatsman, die niet als bezitter van aandeelen in de wapenindustrie tegelijker tijd groote belangen by den oorlog heeft. En achter allen staat als drijvende kracht de Jood- sche Ahasverus, die sedert duizenden jaren steeds de onveranderlyke vyand is van iedere menschelijke ordening en daardoor van een ware maatschappeiyke gerechtigheid. Hoe wei nig gerechtvaardigd de aanval op Duitschland was, blijkt ook duidelijk lüt het ontbreken van ieder duidelyk oorlogsmotief, dat zij zelf zouden kunnen noemen. Want waarom hebben zij Duitschland den oorlog verklaard? Omdat zy niet willen leven in een wema. zoals wy die wenschen, vertelde aan den haard de grootste oorlogsdryver van onzen tijd Roose velt. Nu heeft de Duitsche wereld met Amerika even weinig uitstaande als de Amerikaansche met ons. Het zou geen menscli in de gedachte zijn gekomen byv. mevrouw Roosevelt uil; te noodigen, op Duitsche wyze te leven, zooals ook het Duitsche volk het nooit zal kunnen vinden met Amerikaansche beginselen of levens- Of is* mischien de bewering juist, dat Enge land en Fiankrijk ons den oorlog moesten ver klaren, omdat wy de wereld wilden veroveren. Was Danzig de wereld? En wie_hee_ft nu eigen- ïyk de wereld veroverd? Aan 85 millioen Duit- schers heeft men zelfs geen levensgebied van nuawelijks een half millioen vierkante kilometer toegestaan. De koloniën, die door onze voor vaderen waren verworven door verdragen, koop en ruil. werden onder bedriegelijke voorwendsels geroofd Maar 45 millioen Engelschen mogen 40 millioen vlerkante kilometer der wereld beheer- schen en hebben daarmede het recht volken te onderdrukker., van welke alleen al de Indische volken zevenmaal zooveel zielen tellen als het Engelsche moederland. NEEN, deze oorlog is begonnen evenals die van 25 jaar vroeger, door gelijke mannen en uit gelijke motieven. De Joodsch-Angel- saksische financieele samenzwering strijdt niet voor een democratie, maar door de democratie voor haar kapitalistische belangen. En Roose velt streeft niet naar een nieuwe soort wereld, maar naar een betere soort zaken, waardoor hy in de eerste plaats hoopt, de critlek tot zwygen te brengen op het mislukte economische beheer, dat zyn regeering het Amerikaansche volk ge bracht heeft. En by allen was er de gemeenschappeiyke be zorgdheid dat het nationaal-socialistische Duitschland in den loop der jaren door zyn succesvolle economische en sociale politiek wel licht ook anderen volken de oogen voor de wer- kelyke oorzaken hunner verarming kon openen. Want terwyl het nieuwe Duitschland er in slaagde in enkele jaren de werkloosheid, welke onder de democratie en de daarmede gepaard gaande algemeene verliederyking ontstaan was. te doen verdwynen, deed zich in andere landen het omgekeerde proces voor, het aantal million- nairs steeg, doch dat der arbeidende menschen daalde. Amerika had na eenige jaren van de regeering van Roosevelt 13 millioen werkloozen en een ontredderd financieel bestel. Te zelfder tyd begon in dit rykste land ter wereld de eene sociale crisis op de andere te volgen Toen had Roosevelt tot God moeten bidden oni licht voor zyn geest, opdat hij zyn eigen land beter en nuttiger zou kunnen leiden. Maar in deze jaren kenden de Roosevclts, Churchills, Edens enz. nog geen volksidealen, laat staan menschelykheidsidealen. Zy kenden uitsluitend economische oogmerken. Eerst na dat zy geloofden, dat zy hun vermolmd econo mische stelsel door den opbloei van een nieuw- wapen- en oorlogsindustrie weer op de been konden helpen, begonnen zij te bidden; zij ba den. dat het verbond tusschen het Joodsche kapitalisme en het evenzoo Joodsche bolsje wisme door de vernietiging der andere volk mocht leiden tot de overwinning hunner oorlog en daardoor winstgevende zaken. Volksgenooten, dit is ook de oorzaak, dat al mijn pogingen om met dit internationale, ijs koude financieele gezelschap tot een vergelyk betreffende volksbelangen te komen, moesten misluken. Zy wilden den oorlog, omdat zy daarin een winstgevende beleging van hun ka pitaal zagen. En achter hen staat als een dry- vende kracht de Jood, die als laatste resultaat van dezen oorlog de Joodsche werelddictatuur onder het mom van het bolsjewisme verwac1 t. Daarom' werden myn ntwapenings- en verzoe ningsvoorstellen van 1933 tot 1939 steeds meer afgewezen. Daarom schrok Chamberlain, toen ^k na den veldtocht in P len onmiddellyk weer Torir?anc* van den vrede reikte. En om dezelfde werd ik in 1940 na het einde van den het w esten eenvoudig voor lafaard SÏ ?en' toen ik voor de derde maal °nzhmipheid van dezen oorlog aan Si ?s geven aan Duitschlands z-j allen zagen in den man die naar viede streef de. den vijand van hun in -ef 5elegd kapitaal. Daarom ook konden zy niet den waren erond van -den Si*ll^h?enke"d T?en' maar knoesten zi? hun toevlucht nemen tot een wolk van nevel en ee- zwets, van phrases en schynheilige leugens die alle ten doel hadden iets tr omscfnijven dat zh niet openly., konden uitspreken, deze heèren be- wapeningsindustrieehn en bezitters van bewa- peningsaandeelen, Chamberlain, Churchill Eden en vooral Roosevelt enz., n.l. het woord „zaken". Als nu in 1940 Churchill op een oogen- blik, dat het geheele westelyke front ineenge stort was. niettemin nog geloofde, in een voort zetting van den oorlog een mogelijk zakenvoor- deel te kunnen zien, dan deed hy dit niet in de verwachting, dat deze oorlog mogelijk door En gelsche kracht kon worden gewonnen, maar uit sluitend met de wetenschap van de Amerikaan sche hulp en vooral van de reeds tot stand ge komen overeenkomsten met de Sovjet-Unie. PARTIJGENOOTEN. ik heb jarenlang het marxisme, bestreden, niet omdat het socialistisch was, maar omdat een socia lisme, dat door de „Frankfurter Zeitung" en daarmede door de geheele Joodsche en niet Joodsche geldaristocratie gefinancierd werd. slechts een leugen kon zyn. Of myn bewering, dat het marxisme slechts tot een afschuwelyke ellende der volken moet leiden, juist was, kun nen allen onderzoeken en beantwoorden, die intusschen het paradys van het bolsjewistische experiment zelf hebben leeren kennen. Zoo be streden wy tientallr i jaren het Joodsche bond genootschap van financieele belangen en marxisme reeds in het binnenland. Wat zich toen in ons eigen volk aaneensloot tegen de na tionaal-socialistische beweging, zweert thans in den grootsten wereldomvcng tegen Duitsch land samen; de reactionnairste kapitalisten van Churchill en Roosevelt met den leider van het bolsjewistische paradys van arbeiders en boeren. Stalin. Toen Churchill in Juli en Augus tus 1940 myn vredeshand met een verontwaar digd geschreeuw en alle teekenen van afschuw afwees, werd hij tot het uiterste gesteund door Roosevelt. Maar het beslissende element voor Churchill waren niet de toegezegde Amerikaan sche oorlogsleveranteis, maar de belofte van deelneming der Sovjet-Unie aan den oorlog. Zoo moest het jaar 1941 komen en daarmede het begin van het grootste conflict, dat de we reld beleefd had. Ik behoef aan het einde van dit jaar niet alle gebeurtenissen op te sommen, die ons zoo geweldig in de betoovering van haar historische grootte hebben gebracht. Dat zich op 22 Juni vrijwel geheel Europa verhief, is het bewys voor het beseffen van een gevaar, zoo groot als ons continent vroeger nauwelijks had bedreigd. Toen deze coalitie tot den oorlog te gen Duitschland had besloten, meende ik het aan de veiligheid van ons Ryk, het behoud van ons volk en in den ruimsten zin aan de toekomst van geheel Europa verschuldigd te zyn, dat ik geen uur meer verloor om in het onvermydelyk conflict althans door zeer snel handelen de of fers te voorkomen, welke de stryd anders in veel grootere mate van ons geëischt zou hebb-n. Het Duitsche volk zal my geloovcn, wanneer ik zeg, dat ik liever den vrede dan den oorlog had verkozen, want de vrede omvat voor my een overvloed van gelukkigen arbeid. Wat ik dank zy de voorzienigheid en door den steun van tal- ryke voortreffelijke medewerkers in de wei nige jaren van 1933 tot 1939 voor het Duit sche volk heb kunnen doen aan cultureelen arbeid, aan opvoeding, maar ook aan eco- nomischen opbouw en vooral aan maat schappelijke vorming van ons leven, zalmen eenmaal gerust kunnen vergelijken met datgene, wat myn tegenstanders in denzelf den tijd gedaan hebben. Ik kon het in de lange jaren van den strijd om de macht zelfs betreuren, dat ik op mijn weg naar de verwezenlijking mijner plannen werd gestoord door verschijnselen, die niet alleen minderwaardig, maar vooral zoo zonder beteekenis waren. Ik betreur dezen oorlog dan ook niet al leen om de offers, die hij van mijn Duit sche en ook van andere volkeren vraagt, maar ook om den tyd, dien hy ontneemt aan degenen die zich hebben voorgenomen een groot werk van socialen en beschaven- den arbeid te vervullen en het ook te ver wezenlijken. Want wat Roosevelt eigenlyk presteert, heeft hy bewezen. Wat Churchill heeft gepresteerd weet geen mensch. De prestaties echter, die my en de geheele nationaal-socialistische bewe ging door dezen oorlog onmogelyk gemaakt worden, kunnen my slechts met het grootste leedwezen vervullen. Het is ellendig, dat er niets aan te veranderen valt, dat een stumper of een luiaard den kostbaren tijd steelt, dien men had willen wijden aan den cultureelen, socialen en economischen arbeid van zijn volk. Hetzelfde geldt voor het fascistische Italië, waar eveneens een man voor alle tijden zyn naam heeft ver eeuwigd door een beschavende en nationale revolutie, die voor eeuwen van beteekenis is, en die evenmin vergeleken kan worden met het democratisch-politieke gestumper dezer dagdie ven en dividendjagers, die bijv. in de Angel saksische landen het vermogen hunner vaders verteren of door smerige zaken een nieuw ver mogen verwerven. Maar juist omdat dit jonge Europa werkt aan de vervulling van waarlyk groote taken, zal het zich niet door de vertegenwoordi gers van een groep mogendheden, die zich op tactvolle wijze de staten der bezittenden noemen, laten berooven van het laatste, dat voor een mensch het leven waard maakt om geleefd te worden, nl. de waarde der eigen volken, hun vryheid, het sociale en algemeen menschclyk bestaan. WIJ begrijpen daarom, dat eindelijk ook Japan, de eeuwige afpersingen en brutale bedreigingen moede, tot noodweer is over gegaan tegenover den grootsten oorlogsdryver van alle tyden. Zoo staat thans een geweldig front van nationale staten, dat zich uitstrekt van Het Kanaal tot Oost-Azië, in den strijd tegen de Joodsch-kapialistische wereldsamenzwering. Het eerste jaar van dezen strijd ligt achter ons. Het is het jaar van de grootste overwinningen in de geschiedenis der menschheid. Wat de Duitsche soldaat en de soldaten der met ons verbonden volken daarby hebben gepresteerd, is historisch en onvergankelijk. Duizenden jaren zal men van deze slagen en overwinningen spre ken en ze bewonderen als de grootste daden van den drang naar zelfbehoud der volken die zich van hun eer bewust zyn. Hoe groot echter de offers en de ontberingen zyn en vooral de doodsverachting, die deze overwinning mogehjk maken, kan slechts hij beoordeelen, die zelf. in dezen oorlog of in den vorigen wereldoorlog, soldaat en stryder voor zijn volk was. Nooit zal het vaderland kunnen vergelden wat zyn zonen deden. Want het vaderland kent slechts de gevolgen der overwinningen, namelijk de ondanks alle luchtaanvallen behouden vei- De Führer en opperste bevelhebber heeft bij de jaarwisseling den volgenden dagorder tot de weermacht gericht, die tegelykertyd den groet van den Führer als opperbevelhebber van het leger bevat: „Soldaten, evenals na den veldtocht in Polen heb ik in weerwil van bittere ervaringen ook in Juli 1940 na het glorieryke einde van den oorlog in het Westen besloten den vijanden, die ons op 3 September 1939 den oorlog verklaard hadden, de vredeshand toe te steken. Zij werd teruggestooten en mijn aanbod werd uitgelegd als het teeken van onze zwakte. De mannen, die reeds voor 1914 tot den eersten wereldoorlog hebben aangezet, meenden stellig door nieuwe coalities het Duitsche volk en de verbonden staten in 1941 voorgoed te kunnen neerslaan, doen ontbinden en doen verdwynen. Zoo bleef ons niets anders over dan den helm vaster te binden en het oog te vestigen op den verderen strijd. De reden voor het besluit dezer inter nationale oorlogsdrijvers, die onder geen omstan digheden vrede wilden sluiten, lag, behalve in hun economisch-kapitalistische belangen, in de overtuiging, dat zij het Duitsche ryk definitief zouden kunnen vernietigen door de deelneming van de Sovjet Unie aan den stryd tegen Europa, welke in het geheim was voorbereid voor den zomer van 1941. Nu ligt dat jaar 1941 achter ons. Het was een jaar van de belangrykste besluiten en van de bloedigste gevechten. Het zal in de geschiedenis worden geboekstaafd als het jaar van de groot ste overwinningen aller tyden. Zonen van alle Duitsche gouwen hebben schouder aan schou der met de soldaten onzer bondgenooten roem rijk gestreden op den Balkan en Kreta, in Afri ka, in de Middellandsche Zee en op den Atlan- tischen Oceaan. Sedert 22 Juni hebt gy. myn soldaten, op de oorlogstooneelen van het Oos ten, van het hooge Noorden tot aan de Zwarte Zee, gevechten geleverd, die door hun omvang en hun hevigheid ongehoorde eischen aan u stelden, doch door hun successen de glorierijkste wapenfeiten der geschiedenis zyn. Door u, sol daten, is de strijd tot behoud van ons bestaan, die ons volk zoo vaak is opgedrongen, bekroond met overwinningen, die alles overtreffen, wat de geschiedenis der volken kende. Soldaten van het Oostelyke front, in 1941 hebt gy in tallooze slagen den vyand, die voor den aanvalssprong gereed was, niet al leen verwijderd van de grenzen van Fin land. Duitschland, Slowakyc, Hongarije en Roemenië, maar gij hebt hem meer dan duizend kilometer in zijn eigen land terug geworpen. Zijn poging om in den winter van 1941 op 1942 het lot te doen keeren, om weer tegen ons op te trekken, moet en zal mislukken. Ja, integendeel, in 1942 wil len wy met alle voorbereidingen, die zyn getroffen, dezen vyand der menschheid op nieuw aanpakken en zoo lang slaan, tot de vernietigingswil der joodsch-kapitalistische en bolsjewistische wereld gebroken is. Duitschland wil en kan niet om de 25 jaar door dezelfde misdadigers in een nieuwen oorlog om het zyn of niet zyn worden ge worpen. Europa kan en wil zich ook niet eeuwig inspannen alleen daarvoor, dat een bende Angelsaksische en joodsche samen zweerders in de twisten der volken bevredi ging voor haar zakenmanoeuvres vindt. Het bloed, dat in dezen oorlog vergoten wordt, moet dat is onze hoop in Europa voor generaties lang het laatste zyn. Moge God ons daarby in het komende jaar helpen." Door uw dapperheid, uw doodsverachting en uw offervaardigheid, werd niet alleen ons Duit sche vaderland, maar geheel Europa gered en bewaard voor een lot. waaraan wij slechts met huivering kunnen denken. Vrouwen en kinde ren en alle anderen in het vaderland kunnen u, soldaten van het Oostelijke front, niet genoeg danken voor hetgeen gij voor hen gedaan hebt. Gijzelf ziet sedert 22 Juni met eigen oogen den aard van het „paradys", waarin de gemeen schappelijke samenzwering van joodsche kapita listen en joodsche bolsjewisten ook ons Duitsch land wilde veranderen. Soldaten, als Führer en woordvoerder van de millioenen van ons volk en als opperste bevel hebber der weermacht, dank ik alle dappere mannen van ganscher harte voor hun zoo vaak betoonde heldhaftigheid U. soldaten van het leger en van de Waffen S.S.. in het bijzonder aan het Oostelyke front, groet ik met de trot- sche blijdschap, dat ik thans het onmiddellyke opperbevel voer over het deel der weermacht dat. zooals overal en altijd, den zwaarsten last van den strijd heeft te dragen Het geheele Duitsche vaderland ziet met grenzenloos vertroü- gen tegen zijn weermacht op en zou ieder van u gaarne helpen, waar dat mogelyk is. Wij allen front en volk. gedenken gemeenschappelijk en eerbiedig de kameraden, die hun liefde en trouw voor Duitschland met den dood moesten bcze- gelen, alsmede de slachtoffers onder de solda- I ten der bondgenooten. die in onze rijen hebben gestreden voor hun landen en voor geheel i Europa. (D.N.B.) De rykscommissaris heeft op den laatsten avond van het oude jaar stellingen van de Duitsche luchtdoelartillerie in de Maasstad bezocht. Rijksminister Seyss-Inquart werd hierbij, toen hij zich onder leiding van majoor Pöttker en in gezelschap van den gemach tigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers in de kwartieren en stellingen der lucht- doclbatterycn bevond, door de soldaten overal levendig en hartelijk verwelkomd. Hy maakte van deze gelegenheid gebruik om de officieren en manschappen te dan ken voor hun optreden tot bescherming van Rotterdam en voor hun zwaren dienst, be nevens om uiting te geven aan zyn vreugde, dat hij de laatste uren van het jaar 1941, dat een jaar van groote cn voor Duitsch land gunstige beslissingen op het gebied der wereldpolitiek is geweest, kon doorbren gen by een der jongste en belangrijkste wapens van de roemrijke Duitsche weer macht. Dit Nummei bevat TWEE Bladen ligheid van 't volk, van zyn bestaan en van het komende leven zyner kinderen. Het vaderland kan zich echter geen voorstelling maken van het ontzettende ongeluk, dat over Duitschland en geheel Europa zou zyn gekomen, wanneer het joodsche bolsjewisme als bondgenoot van Churchill en Roosevelt de overwinning zou heb ben behaald. Want Churchill en Roosevelt heb ben Europa aan Stalin uitgeleverd. En ik spreek thans in het geloof aan een hoogere ge rechtigheid het bolsjewistische monster, waaraan zy de Europeesche volken wilden over leveren. zal hen en hun volken zelf verscheu ren. De jood zal niet de Europeesche volken uitroeien, hy zal het slachtoffer van zyn eigen aanslag worden. Engeland en de Ver. Staten kunnen Europa niet door het bolsjewisme ver nietigen, maar hun eigen volken zullen vroeg of laat aan deze pest ten offer vallen. Nog duurt in het Oosten van Europa de stryd met een gewetenloos opofferen van Sovjet-sla ven voort om langzaam te verstarren, doch in Oost-Azië is de stryd begonnen. En terwyl twee godslasteraars voor hun zaken bidden, bevryden de volken zich van hun ketenen. Het komende jaar zal ons daarom geweldige eischen stellen, doch front en binnenland zullen daaraan voldoen. Het vaderland zal als nationaal-socialisti- De Führer heeft op Oudejaarsdag aan den rykscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied het volgende telegram gericht: „Aan rykscommissaris Seyss-Inquart, Den Haag. Met oprechten dank voor den tot dusver verrichten waardevollen arbeid zend ik u ra(jn harteiyke wenschen voor u persooniyk en voor de voortzetting van uw succesvolle werkzaamheden in het komende jaar. „Adolf Hitier". sche volksgemeenschap zoo noodig ieder of fer, ook het laatste, brengen. Mannen en vrouwen zullen werken voor de voeding van ons volk en voor de beveiliging en verster king van onze bewapening. Voor het front zal het uur komen, waarop weer wordt aan getreden om te voleindigen wat begonnen werd. Wy kunnen aan het einde van dit jaar den Almachtige slechts bidden, dat hy het Duitsche volk en zyn soldaten de kracht moge geven om viytig en dapper te ver dragen wat noodig is, om vrijheid en toe komst te beveiligen. Wanneer wy allen gemeenschappelijk en trouw onzen plicht doen, zal het lot in ver vulling gaan, zooals de Voorzienigheid be paald heeft. Wie strijdt voor het leven van zifn volk, voor het dagclyksche brood en de toekomst van zyn volk, zal overwinnen, doch wie in dezen oorlog met zyn joodschen haat de volkeren tracht te vernietigen, zal vallen. Het jaar 1942 zal, daarom willen wy allen God bidden, de beslissing brengen voor de redding van ons volk en de met ons ver bonden volken." (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelde gisteren mede: De in Feodosia aan land gezette Sovjet-strijdkrachten en haai* ravitail leer ingswegen over de Zwarte Zee zyn door sterke afdeelingen der lucht macht aangevallen. De vyand leed aanzienlyke verliezen aan menschen en materieel. In den middensector van het Ooste lijk front duurden de hevige gevechten ook gisteren voort. De luchtmacht zette de stelselmatige storing der vy- andelyke aanvalsbewegingen voort. Verscheiden plaatsen werden in brand gebombardeerd, spoorlijnen verbroken en rollend materieel vernield. Aan het Ilmenmeer is een vry groot aantal Sovjet-vliegtuigen door bom aanvallen op den grond vernietigd. In Noord-Afrika hadden de gevech ten der Duitsch-Italiaansche stryd- krachten in het gebied om Agedabia ook de laatste dagen een gunstig ver loop. Opnieuw werden 48 pantserwa gens en talrijke gepantserde verken ningswagens vernietigd. By luchtge vechten werden drie Britsche jagers neergeschoten. Overdag en des nachts zijn vyande- lijke vliegvelden op Malta door de nichtmacht aangevallen. In den ochtend van den nieuwjaarsdag heeft Rijkscommissaris-Rijksminister Seyss- Inquart een delegatie ontvangen van leden van den staf van het Rijkscommissariaat, ils woordvoerder waarvan commissaris-gene taal Schmidt den Rykscommissaris de beste menschen voor het nieuwe jaar overbracht. De Rykscommissaris dankte met hartelijke oorden en sprak de hoop uit, dat de ge meenschappelijke arbeid ook in het jaar 1942 tot heil .-noge strekken van het Duitsche en het Nederlandsche volk. In volgend kort bericht is de situatie samen te vatten: Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de ring om Manilla steeds nauwer wordt aan gehaald. Op Malakka zyn de Japansche troe pen meer dan 400 K.M. in Zuldelyke richting gevorderd, terwyl op Britsch Borneo de resten der vUanaelyke troepen vernietigd zijn. De En gelsche troepen zijn naar West-Borneo uitge weken. Met den val van Manilla wordt ernstig reke ning gehouden te Washington. De Japansche voorhoede staat al 15 KM. voor de stad. Naar Domei meldde, zyn de Japansche afdee lingen de vesting Singapore tot op ongeveer 250 K.M. genaderd. Zij zyn reeds de grens tusschen de sultanaten Perak en Selangor overgetrokken. De havenstad Kwantar, 300 K.M. ten N. van Singapore is bezet. Het Japansche hoofdkwartier meldt verder, dat opnieuw zeer zware luchtaanvallen op de haven, de vliegvelden, kazernes en commando posten van Singapore zyn gedaan. Naar de opvatting van welingelichte kringen te Berly'n wordt de militaire ontwikkeling van het afgeloopen jaar getypeerd door vier hoofd kenmerken, en wel: 1. De beveiliging van de zuidoosteiyke flank van Europa door den veldtocht op den Balkan en de bezetting van Kreta, alsmede de onmoge lijkheid van een belangryke vyandeiyk initia tief in het Oosten der Middellandsche Zee. 2. De bescherming van de geheele Oostflank van Europa tegen het dreigende gevaar eener massale bolsjewistische invasie. Daarmede is voor den vyand iedere hoop, dat hy op het vasteland de beslissing nog zou kunnen beïn vloeden ten gunste van Engeland, de bodem ingeslagen. 3 De opheffing der bedreiging van de Zuide- ïyke flank, doordat het Engelsche offensief in Libye is biyven steken, terwyl de zware Engel sche verliezen, meer dan 1200 pantserwagens en ruim 10.000 van ^e best-uitgeruste soldaten, reeds catastrofale gevolgen op alle oorlogstoo neelen beginnen te krygen. 4. De doodeiyke bedreiging van het Britsche ryk tengevolge van de door Roosevelt en Chur chill gewenschte uitbreiding van het conflict en de vernietiging der offensieve kracht van Enge land en Amerika in de Zuidzee. Hieruit vloeien voor 1942 drie factoren van zeer groote beteekenis voort: 1 Engeland bevindt zich in dezelfde positie als de centralen in 1918. Het moet op vele fronten der aarde militair optreden. Daaruit vloeit een versnippering zyner krachten voort. Om het deficit in Afrika te dekken, moest Engeland in het Verre Oosten schulden maken. 2 Het gaat den Engelschen generalen staf by het begin van dit jaar als Ludendorff in 1918. Door de vele fronten tegen Engeland en door dat het niet overal even krachtig kan optreden, is voor Engeland iedere offensieve mogelykheid verdwenen Het is overal in het defensief en kan nergens een militair zwaartepunt vormen. 3. Doordat Engelnad zich in een oorlog heeft gewerkt, welke zich over de geheele wereld uit strekt, is de strijd steeds meer een transport- kweste geworden En hier berust de kans op de overwinning uitsluitend by degenen, die het voordeel van de binnenlinie hebben. Duitsch land, Italië en Japan. Het transportprobleem is het doodsprobleem van Engeland geworden. De Vereenigde Staten, dl*» zelf door de Japansche slagen tot de uiterste krachtslnpanning ten aanzien van de transportmiddelen worden ge-

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1