BINNENLAND 82iie Jaargang LEJDSCH DAGBLAD, Woonsdag 31 December 1941 Tweede Blad No. 25080 De Komedianten komen Nieuwe sociale maatregelen aangekondigd Max Blokzijl spreekt voor de radio Verzoek aan onze li tva riaa t-abonné 9s FEUILLETON TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tydvak van 1 Januari tot en met 31 Januari a.s. geeft de met „194" genum merde bon van de „bonkaart algemeen", als mede de met „f zeep" gemerkte bon van de zeepkaarten p en q, wélke respectievelijk ten behoeve, van kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940, hetzij 90 gram huishoudzeep, hetzij 200 gram zachte zeep (samenstelling van voor 1 Januari 1941), hetzij 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Janunari 1941), hetzij 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Janunari 1941), hetzij 250 gram zeeppoeder, hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van een bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „f toiletzeep" gemerkte bon van de zeep- kaart p, welke aan kinderen beneden den leef tijd van twee jadr is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude, samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar ge steld ten behoeve van wasscherijen. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht- De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te ne men Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van haar klanten in ontvangst te nemen en pag daarna een hoe veelheid van twintig kilogram waschgoed hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoo genaamde „waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voor zoover het handdoeken, poets- of stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. De hiergenoemde uitzonderingen gelden der halve niet voor beddegoed van hotels. Voorts geeft de met „1" gemerkte bon van de textielkaart, welke is uitgereikt aan mannen en jongens, die zijn geboren voor 2 November 1926, gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 April 1942 recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube dan wel een pot scheer- crême. DE KINDERBIJSLAG PER 1 JANUARI MET 50 PCT. VERHOOGD. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst van bestuurders van het N.V.V. heeft de heer A. Vermeulen, de leider van de sociaal-econo mische afdeellng van het N.V.V., eenige nieuwe maatregelen op sociaal gebied aangekondigd, aldus lezen wij in „Het Volk". Sprekende over de Kinderbijslagwet, zeide de heer Vermeulen: De Kinderbijslagwet is op 1 Januari 1941 ingevoerd, zcoals zij daar lag. Zij werkt dus een jaar en wij zijn van meening, dat zij op zichzelf niet voldoende is. Verwacht kan worden, dat door stappen van het N.V.V. de uitkeeringen met ingang van 1 Januari zullen worden verhoogd met 50 pCt. De Kinderbijslagwet is van het begin tot het einde een compromis van velerlei pogingen en dus verre van volmaakt. De verhooging geldt voor 1942, maar daarnaast zal een algeheele herziening in den loop van het volgende jaar plaats hebben. DE WERKVERRUIMING VOOR HOOFDARBEIDERS. Zooals men weet, is er voor loon- en arbeids voorwaarden in de werkverruiming een nieuwe regeling in het leven geroepen. Deze regeling heeft echter alleen betrekking op de z.g. hand arbeiders. De groep hoofdarbeiders, de intel- lectueelen in de werkverruiming, zij die ad ministratieven en technischen arbeid verrich ten, is echter in den laatsten tijd sterk toege nomen. Het loonpeil van deze groep lag echter een niet onbelangrijk stuk onder dat der handar beiders, zelfs vóór de nieuwe regeling voor deze laatsten werd ingevoerd. Men kan hoofd arbeid nu eenmaal niet uitvoeren op basis van accoord. Er moet een vast weekloon zijn. Er restte ons, aldus de heer Vermeulen, dus nog naar aanleiding van de herziening van, den I handarbeid in werkverruiming een herziening van den hoofdarbeid in werkvrruiming. Deze is nu klaar. Voorstellen zijn in samen werking met het departement uitgewerkt. De grondgedachte, waarop is gewerkt, berust op een indeeling in drie groepen, n.l. Ie. bijzon dere vakarbeid; 2e. gewone vakarbeid; 3e. ad ministratieve arbeid, die ieder kan doen. Het loon zal weer worden gebaseerd op dat in het vrije bedrijf, maar tevens is de moge lijkheid geopend, dat ook jongeren, niet-steun- trekkers, niet-werkloozen, die uit de kas trek ken, hierin kunnm worden opgenomen. In de toekomst kunnen ook jongens en meisjes van 18 en 19 jaar tewerkgesteld worden. In de eerste groep van bijzonder gekwa- lificeerden arbeid zullen de kostwinners van 26 jaar van f.26 op f.32 komen, de 30- jarigen en ouderen springen van f. .29 op f. 34, een loonstijging dus van ongeveer 23 procent. In de tweede groep valt voor kostwinners op 26-jarigen leeftijd een vooruitgang waar te nemen van f. 20 op f. 27 en voor 30- jarigen en ouder van f.23 op f.29. Voor eenvoudigen arbeid van 26-jarigen zien wjj: van f.16 op f.24 en voor 30- jarigen van f.20 op f.26. Een verhooging, door elkaar genomen, van f. 4 tot f .6 per week. Vooral het principe is van beteekenis en ik geloof, dat, wanneer deze regeling van kracht wordt, de werkverruiming in haar geheel zal zijn geregeld, waarbij ik gaarne erken, dat de groep, die het slechtst bezoldigd werd, het laatst uit de bus komt. Dan zal evenwel ge zegd kunnen worden, dat de werkverruiming vrij bedrijf is en de loonen daaraan zijn aan gepast. Verhoogingen hebben als gevolg daar van plaats gehad en de steuninvloed is weg genomen. ONDERWIJZEND PERSONEEL PROT. CHR. KWEEKSCHOLEN. Vergadering te Utrecht. Te Utrecht werd in het jaarbeursgebouw de algemeene vergadering gehouden van de Ver. van het onderwijzend personeel aan Prot. Chr. kweekscholen onder voorzitterschap van dr. G. Kalsbeek uit Den Haag. De voorzitter wijdde in zijn openingswoord aandacht aan de stelling, dat er een voorop leiding komen moet via HJB.S. of Gymnasium en betwistte, dat op deze wijze een voldoend aantal volksonderwijzers kan worden gevormd. Op twee feiten wilde spr. de aandacht vestigen, nldat aan den 1 eeraar niet teveel vakken moeten worden opgedragen, wijl het onmoge lijk ls, dat één man vier vakken behoorlijk zou kunnen beheerschen, en dat aan den leeraar van de kweekschool, nu zijn taak in den loop der jaren zoozeer is verzwaard, ook het salaris van den leeraar aan de H.B.S. toekomt. Spr. dankte den hèer G. Meima, die als redacteur van het orgaan de Chr. Kweekschool 1 Jan. as. na een diensttijd van 18 jaar, aftreedt. In de middagvergadering hield ds. A. Mar- kelijn te Oegstgeest, emeritus predikant te Ma- gelang. een referaat over het onderwerp: „Het godsdienstig leven van de Javanen en de Zending". Hedenavond om 19.20 zal Max Blok zijl over den zender Hilversum II spreken over het onderwerp: „Het jaar 1941." HERBENOEMING VAN BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secietaris-generaal yan het departement van binnenlandsche zaken zijn herbenoemd tot burgemeester de heeren jhr. mr. L. O. M. van Nispen tot Sevenaer van de gemeenten Stad-Delden en Ambt-Delden, J. M. Smits van de gemeente Alem, P. J. Goossens van de gemeente Bladel en O. J. Scherphuis van de gemeente Ten Boer. IN DE WINTERSTELLINGEN. Aan het Oostfront is het Duitsche leger in zijn winterstellingen getrokken, doch dat wil niet zeggen, dat er geen strijd geleverd wordt. Nog dagelijks probeeren de sovjet-troepen door vertwijfelde uitvallen een bres te slaan in de ijzeren muur, welke hen van het nieuwe Europa scheidt En telkens weer, worden zij met be bloede koppen teruggewezen. Nog dagelijks woedt de strijd, nog dagelijks vallen er slachtoffers. Vergeet daarom de Ne- derlandsche Ambulance niet. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt mis sen, op girorekening 87600, Nederlandsche am bulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. KERSTGRATIFICATIE AAN WACHTGELDERS. Verschillende ondernemingen, voor welker personeel een door het departement van So ciale Zaken goedgekeurde wachtgeldregeling is ingevoerd, hebben de vraag gesteld, of zij aan hun werknemers een kerstgratificatie kon den toekennen, die buiten beschouwing kon blijven bij de berekening van het wachtgeld. De secretaris-generaal van voornoemd de partement heeft in verband hiermede aan deze ondernemingen en aan het college van rijks bemiddelaars medegedeeld, dat er zijnerzijds geen bezwaar tegen bestaat, dat bedoelde on dernemingen aan haai- personeel, dat op wachtgeld is gesteld, een kerstgratificatie toe kennen, ook indien het mocht voorkomen, dat het wachtgeld plus gratificatie 100 pCt. van de som van het oorspronkelijke loon zal over schrijden. Het bovenstaande geldt evenwel uitsluitend voor wat betreft arbeiders voor de kerstweek 1941 en voor wat betreft beambten voor de maand December 1941. Vanzelfsprekend komen eventueele kerstgra tificaties niet in aanmerking voor subsidiee- ring. JAARVERGADERING ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZUIVELBOND. Gistermiddag is in een der zalen van het Jaarbeursgebouw te Utrecht de algemeene ver gadering gehouden van den Algemeenen Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) onder voorzitterschap van den heer H. K. Koster. Herkozen werd als bestuurslid prof. dr. B. v. d. Burg uit Wageningen. Uit de toelichting tot de begrooting blijkt, dat de Bond in 1942 niet slechts zal doorgaan met de proeffabricage van melkwol en het on derzoek der nieuwste methoden op dit speciale gebied, doch dat men in dit jaar ook wil over gaan tot de vaststelling ran een algemeen plan voor proefnemingen en onderzoekingen. Voor het uitvoeren van deze plannen is het eerstvolgende jaar rond fl. 120.000.— noodig en het bestuur stelt de algemeene vergadering daarom voor, een extra omslag van de fabrie ken te vragen van f.50.— per millloen K.G. in 1941 of het dichtst daarbij liggend boekjaar ver werkte melk. Zonder stemming werd de begrooting goedge keurd, waarna de vergadering werd gesloten. VEREENIGING VOOR CHR. MULO. In „Tivoli" te Utrecht is de algemeene ver gadering gehouden van de Ver. voor Chr. Mulo. De voorzitter zeide, dat het aantal leerlingen de 100.000 heeft overschreden. Het aftredend lid van het hoofdbestuur, de heer J. Gorissen, werd herkozen. Nadat de heer Broekstra uit Heerenveen, lid van het hoofd bestuur, de stof omschrijving van het vak Ned. taal op het Mulo-examen had behandeld, werd een korte pauze gehóuden. Na de pauze trad als referent op prof. dr. J. H. Bavink uit Bilthoven met het onderwerp: „De Zendingsgedachte op onze Chr. mulo- scholen". Wij verzoeken onzen kwartaal-abonné's, die per giro wenschen te betalen, het abonnementsgeld over het 1ste kwartaal 1942 vóór 10 Januari as. aan ons over te maken (Girorekening 57055). Na dien datum worden de abonnementskwitanties aange boden. Het abonnementsgeld bedraagt voor een gewoon abonnement f. 2.47 en voor een postabonnement f. 3.27 per kwartaal. Voor het automatisch gireeren van het abonnementsgeld zenden wij op verzoek gaarne het vereischte lormulier toe. DE DIRECTIE. Een blijmoedige romao dooi WILHELM LICHTENBERG (Vertaling van Mas vaü Straten). Copyright l P O (G L Weisz) A dam.) Dusolina en Dino hadden Grobett.v met veel moeite van zijn stoel gekregen. Maar hij wilde de plaats nog niet verlaten. „Mijn hoofd ligt nog altijd onder de tafel..." protesteerde hij wanhopig. „Neem het mee, Dino! Want morgen heb ik het weer noodig... Omdat ik den consul Bharpless zing... En dan moet ik een snor op mijn hoofd plakken, niet waar... En als het nou onder de tafel ligt..." Dino en Dusolina had den hem eindelijk naar den uitgang gesleept. Plotseling hield Grobetty stil voor Raffaela. Hij voelde haar medelijdenden glik op zich gericht en beheerschte zich met een ruk, Toen duwde hij met zijn ellebogen zijn begeleiders opzij en het gelukte hem bijna zijn evenwicht te houden. „Het is maar een grap", fluisterde hij Raffaela toe. „U moet niet gelooven, dat ik..." Maar plotseling had hij weer tranen in zijn oogen en zocht angstig den steun van Dino en Dusolina. „Mijn hoofd, mijn arme hoofd.. jammerde hij. „En mijn beenen. En alles wat van mij hoort. Waar is het? Onder de tafel... en in den wijn gaard.. Allemaal verstrooid en niets meer bij elkaar.. Nu zakte hij volkomen in elkaar en liet zich door zijn beide helpers als een arm zalig, hulpeloos hoopje mensch uit den tuin sleepen. Nadat alle medewerkers, behalve Riccardo en Raffaela, die zich afzijdig hielden, den tuin ver laten hadden, wendde Campagna zich vol triomf tot Soldatl. „Ziet u! Zoo gedraagt zich een schmieregezelschapProbeert u dat eens bij uw filmgrooten te bereiken." Nadat Campagna aldus zijn onweerlegbaar succes volledig uitge buit had, wenkte hij Raffaela bij zich. „Signo- rina! He! Komt u eens hier! Ik moet u een mededeeling doen." Raffaela kwam eenige passen op Campagna toe. „Signorina, u bent geëngageerd." Raffaela begreep hem niet direct. „Wat be doelt u, mijnheer?" „Ik bedoel, dat u by mij geëngageerd bent. Tot het einde van het zomerseizoen." „Mynheer de directeur!" Rafaela drukte Cam pagna verheugd de hand. En hy gaf haar zelfs die hand, omdat hy zich in zoo'n verheven stemming bevond. Neerbui gend zei hij nog: „Wel bent u nog niet ryp voor myn gezelschap, maar omdat deze mynheer van de film u wilde afkammen, behoud ik u. Bedankt u hem maar." Raffaela stak Soldati lachend de hand toe. „Ik dank u werkelijk! U weet niet, hoe zeer ik u dank!" Campagna geloofde toch, de vreugde van Raf faela iets te moeten verzwakken, en voegde er aan toe: „Gage krygt u als beginnelinge natuur lek niet. En op een bepaalde party heeft u ook geen aanspraak. Maar uw verzorging by ons zult u hebben, wy zullen eens zien of wij van u niet wat kunnen maken!" „Maar Celestino," mengde zich nu de direc trice bezorgd in het gesprek. „Nog een mee- eetster! Dat kunnen wy ons toch niet veroor loven." En Campagna velde zyn Salomo's oordeel „Dan krygt ze maar kleinere porties. Maar bil ons biyft zy." Hy zeide zyn nieuwe, nu voor goed geëngageerde medewerkster, goeden dag, terwyl hy haar vaderiyk de hand op den schouder legde: „Zie je, kleine, zoo komt het geluk soms toch nog onverwacht." XTIT. Bezoek uit Amerika. In „Butterfly" had Raffaela niets te doen. Die zong natuurlyk nu Angela. Maar Raffaela be weende dat iederen avond zingen heelemaal niet. Haar positie in het ensemble was door den l directeur nauwkeurig omschreven: „Op bepaal de partyen heeft u geen aanspraak." Neen, neen, die liet zy ook niet gelden. Des te .minder, daar haar verplichtingen den volgenden mor gen door directrice Campagna nog veel nauw keuriger omschreven waren: „Zorgt u voor het linnengoed van het gezelschap, let u er op, dat de kamers schoon zyn, past u op den kleinen Rhadames, brengt u mijn kleinkind Manrico een beetje lezen en schrijven bij, dat zult u alles beslist beter doen dan groote partyen zingen." Het was dus duidelijk geworden, dat Raffaela in de stagione Campagna werkzaamheden van algemeenen aard te vervullen had. die met de kunst slechts zijdelings verband hielden. Daar tegenover kreeg zij kleine porties en geen by- zonder liefdevolle behandeling. Daartegenover stonden echter ook twee middaguren met Ric cardo en een avond na de voorstelling, die haar voor alles schadeloos stelde. Het wederoptreden van Angela was als een sensationeele gebeurtenis aangekondigd, maar merkwaardigerwijs scheen het publiek van Fiesole een hekel te hebben aan sensaties. De voorverkoop was vandaag veel geringer dan I de avonden tevoren. En de vrouw van den koffiehuiseigenaar had zelfs haar dageiyksche biljet niet genomen, met de opmerking: „wy komen pas weer als juffrouw Vecchi zingt." Signora Campagna gaf de vrouw van den kof fiehuiseigenaar gaarne op. Liever geen publiek, zei ze tegen zichzelf, dan zulk. De dag was voor Raffaela vermoeiend ge weest en vooral de opdracht, Manrico wat lezen en schryven by te brengen, scheen haar be scheiden krachten te boven te gaan; daaren tegen was de zorg voor 't linnengoed kinderspel. Toen echter de voorstelling een aanvang nam. kon Raffaela nog over drie vrye uren be schikken. Riccardo zong een kleine party in „Butterfly" en moest bovendien het mannen koor versterken. Hy had haar zelf aangeraden den vryen mooien avond op een caféterras door te brengen. Na de voorstelling zouden zy elkaar dan als gewoonlijk treffen. Ook de zorg voor den kleinen Rhadames kon Raffaela nu in andere handen leggen; de grootmoeder hoedde den kleine achter het tooneel. zoover haar on treden als Suzuki dat toeliet, en dé kleine Cho-cho-san gaf haar ongeduldie eischenrte kind tusschen haar verschillende ODkomsten te drinken. Wat niet den minsten Invloed had od haar kunstzinnige nrestaties. Wel misschien op,n h^ntip d°r> toteTon indruk van dp nnr>ravnnrctpl- ling. want in de nartituur van Puccini" stond nergens intensief baby geschreeuw vermeld, dat toch vaak door de mooiste deelen van de muziek klonk. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) De opleiding van Japansche recruten. Een kijkje by de tankschool van Chiba, waar onderricht wordt gegeven met behulp van miniatuur-tanks. (Orbis-IIolland) Koolbladeren voor bemesting. - Op de zuurkoolfabrieken zyn de laatste weken groote hoeveelheden koolbladeren vrij ge komen. Al of niet vermengd met erwtenstroo, vormen deze een goede bemesting. Polygoon-Kuiper Een Duitsche verkenningsafdeeiing vertrekt voor een tocht. Eén der soldaten laat zich nog snel het ma chinepistool uit de kazemat aanreiken. (Orbis-Holland) Aan het front voor Moskou. Duitsche Infanterie houdt zich gereed. (Orbis-Holland). In Hotel De Wittebrug in Den Haag werd de „Dr. Goedewaagen- prys" voor de eerste maal uitgereikt en wel aan de heeren H. v. d. Broek (hoofdredacteur van de Limburger Koerier)), drs. Goedhuys (Arbeiderspers) en A. A. L. Graumans (hoofdredacteur van de Gooi- en Eemlander). De voorzitter van het Verbond van Neder landsche journalisten, de heer P. J. van Megchelen, reikt den heer A. A. L. Graumans den prys uit. (Polygoon-Sagers) Een zwart-witte hemd-blouse uit pure zyde. (Weltbild-Polygoon) Een van Rotterdam's oudste bruggen, de klapbrug over de Albrechtskolk, verkeerde sinds jaren in een toe stand, welke dringend verbetering behoefde. Thans is men tot restauratie overgegaan. (Polygoon-Hof) Patrouillevaart in eskader verband. Duitsche lichte kruisers in oorlogskleuren geschilderd op zee. (Weltbild-Polygoon

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5