De Fuehrer - de toekomst 82ste Jaargang WOENSDAG 31 DECEMBER 1941 No. 25080 Verduisteren r Nieu w j aarsdag door Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart 17.35 uur 9.49 uur 17.38 uur 9.49 uur I Met Duitschland voor een vrij Nederland -U Een moeilijk en hard jaar ging ten einde EERSTE BLAD Familieberichten naar Indië niet uitgezonden LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 3 Henny Directie en Administratie 25041 (2 llinenl l^pP DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K Been t riden Wj zijn het afgeloopen jaar ingetreden n het bewustzijn, dat dit jaar 1941 het laar der beslissing zou zijn en dat deze beslissiiig slechts in gevechten van den grootsten omvang verworven kon worden. Wij wisten niet waar wij voor deze beslissing zouden aantreden, maar wij hadden het woord van den Fuehrer als richtsnoer voor ons denken en handelen. Op 22 Juni van het afgeloopen jaar werd het duidelijk. Tot dat oogenblik kon deze oorlog den schijn hebben van een Europeesch conflict ter herordening van de krachten van dit oude werelddeel. Maar ook' toen" den Engelschen het spel van intriges op den Balkan scheen te ge lukken, was dit een actie binnen het bestek van het toen als Europa aan te duiden vasteland. De poging om deze oorlogshandeling tot een beslissende te maken werd door de overweldi gend groote militaire macht van het Duitsche rijk weggevaagd. Toen ontstond, gedreven door de nihilistische en parasitaire krachten van het Jodendom, uit den herostratischen waanzin van een Churchill de godslasterlijke huichelarij van een Roosevelt en het de vernietiging van Europa verkondigend wereldcommunisme van Stalin de coalitie van het kapitalisme met het bolsjewisme om niet alleen Europa, maar de geheele wereld voor al tijd te onderwerpen aan de heerschappij en uit buiting van de materialistische krachten van het geld en van de raslooze massa, met alle mid delen van geestelijke verblinding, economische wurging en ten slotte brutaal geweld. Nog was het de wereld niet duidelijk voor welke beslis sing zij gesteld was. nl. dat het ging om de vrijheid van het yolksche leven tegen de slaver nij van internationale samenzweringen. Op 22 Juni 1941 verbrijzelde de Führer met weergaloozen moed en hecht vertrou wende op zijn volk deze plannen en dwong de wereldvormende beslissing af, wetende, dat de voornaamste last van dezen oorlog gedragen zou moeten worden door het Duit sche leger in den strijd tegen de sedert tien tallen van jaren meedoogenloos uitgevoerde bewapening van een dictatuur over 180.000.009 menschen. Deze veldslagen zijn geleverd. Waren de overwinningen van 1940 van een tot toen nimmer bereikten omvang, de overwinningen van 1941 zijn de grootste van alle tijden. Nog nooit in de geschiedenis is ce nzoo groot aantal soldaten en zijn zoo groote -hoeveelheden oorlogsmateriaal op elkander gebotst, ja kunnen binnen afzien- baren tijd op deze wijze weer op elkander botsen. Nog nooit zijn zoo groote massa's, die Iri aantal de totale bevolking van een reeks Europeesche staten overtreffen, verslagen, vernietigd en gevangen genomen, nog nooit zooveel wapens en een zoo overvloedig materiaal vernield of buitgemaakt. Met be wondering zenden wij een groet aan. onze soldaten aan het Oostelijk front, eerbiedig buigen wij ons voor de gesneuvelde kame raden. Nog staat een harde taak voor ons. Sedert 22 Juni van het afgeloopen jaar en sedert de deelneming van Japan aan deze wereld worsteling zijn wij op het beslissende keer punt van het lot gekomen, dat voor de komende eeuwen bepalen zal /welke zedelijke krachten het leven der volkeren zullen vor men. Wij twijfelen er niet aan, dat onze tegenstanders alles wat in hun vermogen ligt zullen concentreeren om ons het hoofd te bieden, nu hun plan om ons na de be wapening en mobilisatie van alle krachten hunner wereldcoalitie op het door hen ge kozen tijdstip te overvallen, door de vast beraden daad van den Fuehrer is verijdeld. Wij en onze bondgenooten zijn echter na de ervaringen van den eersten wereldoorlog even vastbesloten om alle en ook onze laat ste krachten op te roepen voor de vrijheid van ons volksche leven en in dezen eind strijd te werpen. Wat in dien tusschentijd aan het Oostelijk front geschiedt, herinnert ons, die den veld tocht in het Oosten van den eersten wereld oorlog hebben meegemaakt, aan den slag in de Karpathen in den winter van 1914—1915. niet als aan een soortgelijk historisch verloop, maal ais aan het teeken van dezelfde, in wezen primitieve, strategische bekwaamheden van dc bolsjewistische generaals, evenals vroeger van de keizevlijk-Russische. Grootvorst Nikolajewitsj kon- toen ondanks plaatselijke successen tenge volge van de wintersche omstandigheden, geen beslissenden slag toebrengen. Uiterst bloedige verliezen echter verzwakten de Russische le gers, die in het. voorjaar van 1915 geen weer stand konden bieden aan den aanval van de verbonden troepen bij Tarnof en Gorlitz. Wat. de bolsjewieken als successen te boek willen stellen, is de door het Oostelijk leger voltrokken wil. van den Fuehrer. Den waanzin van omvangrijke en onder de heerschehde wintersche omstandigheden nuttelooze aanvalshandelingep laten wij rustig over aan de bolsjewieken tegelijk met de tengevolge van den invloed der koude buiten verhouding gestegen totale verliezen, want de onder zulke omstandig heden in den aanval gewonde soldaten vrie zen meestal dood, voordat hun hulp kan worden gebracht. Het voorjaar van 1942 zal ons leger niet in het Westen van Ga- lieië, maar voor Moskou en Rostof in den aanval zien, vastbesloten om ieder voordcel tot het uiterste uit tc buiten. U[T het Oosten komen de door ieder mensch, die soldatesk denken kan, ver wachte. maar alleen voor de door God met blindheid geslagen kliek van Roosevelt, ver rassende militaire successen der Japanners. Dit volk van 100 millioen menschen is op grond van zijn traditioneele houding militaire supe rieur aan zijn tegenstander.,Het heeft thans reeds de beschikking over het economische po tentieel van een door driehonderd tot vier honderd millioen menschen bewoonde gebied en de reeds geslaagde doorbreking der economi sche blokkade doet een zoodanigen stroom van goedeVen van zoodanigen aard verwachten, dat reeds in den oorlog de tot dusyerre toegepaste economische bezuinigingsmaatregelen verzacht konden worden. De Engelschen, die Duitschland wilden be strijden in een oorlog op twee fronten, zien zich thans in een oorlog op drie fronten verwikkeld. Op het eiland.houdt hun vrees voor een invasie een millioenenleger vast. dat machteloos staat tegenover den nieuwen westwall aan "de kust van Europa. In Cyrenaica zou, wanneer de ge gevens van de Britsche propaganda juist zijn, hetgeen wij ditmaal willen hopen, een 3/4 mil lioen soldaten met het bijbehoorende materiaal het beste Engelsche leger, naar gezegd wordt in het veld gebracht zijn. Het eerste succes was het verlies van eenige generaals, wien- de opperbevelhebber achternagezonden werd. Thans hebben de Britten weliswaar eenige duizenden vierkante kilometers woestijn bezet, zij moesten echter over deze steppen, als glacis voor de Duitsch-Italiaansche stellingen blootge steld aan de aanvallen der verbonden lucht strijdkrachten, steeds nieuwe reserves aanvoeren om dan ten slotte toch slechts vast te zijn ge- loopen op een neventooneel van dén oorlog, dat het militaire dilettantisme van Churchill heeft uitgezocht en. dat aan den kant der spilmogend- heden weliswaar in kwaliteit uitmuntende, nu meriek echter geen gewicht in de schaal wer pende krachten bindt. Iedere man en iedere tank. die aan Britsche zijde hier in het veld wordt gebracht, mankeert op het oogenblik in ieder geval in Oost-Azië. Het is een van de bijzonderheden van de zen oorlog, in tegenstelling mét den wereld oorlog 19141918, dat de gevechten niet zooals toen in het hart van Europa en in dc vitale nabijheid van het Duitsche rijk. maar in de voor Europa gelegen ruimten worden uitgevochten. Echter in gebieden, waarin het risico van het succes geheel ten laste komt van het Britsche wereldrijk. De op- marscb der Britsche troepen van Sidi el Barani tot Bcnghasi is voor de eindbeslis sing zonder beteekenis. Móchten echter eens de divisies der spihnogendheden van uit Sidi el Barani een even verren opmarsch naar het Oosten inzetten, dan is de slag ader van het Britsche wereldrijk getroffen. Dc strjjd om Singapore is nu geheel de strijd om de centrale machtspositie, die het hart van het Britsche wereldrijk Indië n.l. beschermt. De volksche basis van Engeland is veel te smal om op al deze oorlogstooneelen te land en in de lucht en bovendien voor de voor het voe ren van dezen oorlog voor Engeland onvoor waardelijk noodzakelijke vloot en ten slotte voor de even noodzakelijke bewapeningsindustrie de noodige manschappen en menschen ter beschik king te stellen. De gekleurde hulptroepen beginnen echter, naar uit de laatste berichten ontleend kan wor den en zooals bij oorlogshandelingen van dezen duur en hardheid niet anders te verwachten was, te versagen en zich te keeren tegen hun Britsche drijvers. Ook de Vereenigde Staten, die na het aan matigende. politieke en militaire dilet tantisme van hun president Roosevelt door hun optreden den oorlog beslissen en den vrede naar hun goeddunken verdeelen wilden, zien zich met toenemend ongenoegen gewikkeld in een oorlog op twee fronten, waarvan het eene door de Japanners met doelbewuste zekerheid wordt geliquideerd. Het zal niet lang meer du ren. dan zal Roosevelt op zeer drastische wijze door de ontwikkeling van den toestand in Oost- Azië teruggebracht zijn tot de wijze beginselen van een van zijn voorgangers. Monroe, en de Amerikanen beperkt zien tot Amerika. De 1 sovjets, deze angstwekkend bewapende ocrlogstegenstanders. hebben in hoofdzaak hun in tientallen jaren van he.erediensten bijeenge brachte wapens en het millioenenaantal van hun geoefende soldaten verloren. Hun zijn ook minstens de helft van hun menschenreserves, hun industrieele installaties en hun ontgonnen grondstoffenbronnen afgenomen. Vooral ont breken de graangebieden der Oekraïne, zonder welke een verdere mobilisatie der bolsjewieken voor leger en industrie op den duur niet moge lijk is. Het militaire en economische machtsap paraat der sovjets is zoo kapot geslagen, dat het réeds thans geen factor meer vormt voor een actieve oorlogvoering, ongeacht de gebeurtenissen, die in het voorjaar te ver wachten zijn. Bij de jongste conferentie in Washington is ter versterking van het aanzienlijk geschokte vertrouwen niet alleen last gegeven tot hét hou den van een biddag ^maar ook gewezen op de reserves aan menschen en grondstoffen, die de wereldcoalitie T van liet kapitalisme en bolsje wisme ter beschikking, zouden staan. van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Vrijdagmorgen De maan komt heden op tc 16.29 uur en gaat morgenochtend te 8.16 uur onder; morgen gaat zij om 17.13 uur op, om Vrijdagmor gen te 9.06 uur weer onder te gaan. J Een overzicht over de krachten aan den kant der spilmogendheden en haar bondgenooten wijst uit, dat. thans, na het toetreden van Japan tot dezen wereldoorlog, ons front wat betreft tot op treden bekwame troepen in aantal naar alle waarschijnlijkheid permanent, in oorlogservaring echter in ieder geval belangrijk superieur zal blijven en het niet noodig heeft een kolonel der cavalerie tot chef van het departement van marine te maken. Wat echter de economische capaciteit betreft, het aantal werkende handen en industrieele installaties, die den spilmogend heden in de door haar gecontroleerde gebieden dus practisch geheel Europa en Oost-Azië ter beschikking staan is thans grooter dan het aantal, waarover Engeland, de Vereenigde Staten en de nog onbezette sovjetgebieden inderdaad als tot actie in staat beschikken. Rekening houdende met de waarschijnlijke ontwikkeling in het Oos ten van Europa en in Oost-Azië. het op de knieën höüdén van Engeland en de door de deel neming aan den oorlog noodzakelijk geworden bewapening /der Vereenigde Staten, bijna van het nulpunt af, zal deze superioriteit naar alle waarschijnlijkheid effectief blijven. Het Duitsche leger heeft in den zomer van 1941 het resultaat van een bewapening, die on geveer 20 jaren heeft geduurd met onderdruk king van de meest primitieve levensbehoeften van een volk van 180 millioen, vernietigd. De geheele en riog belangrijk opgevoerde bewape- ningspro.ductie van' alle vijandelijke-staten ls niet ln staat in de eerstvolgende jaren dezen overvloed van wapens te .vervaardigen, die in handen waren van geoefende millioenenlegers, waarmede de soldaten van Duitschland en zijn bondgenooten in nauwelijks een half jaar heb ben afgerekend. Onze productie wordt dagelijks grooter en beter. De productie der Ver. Staten, waarop onze vijanden als laatste redding hun hoop stellen, moet nog eerst op gang gebracht worden en moet alle productiemoeilijkheden* doormaken, die een dergelijke reorganisatie in den weg staan. Vooral moet echter worden afgevocht hoe de bevolking van dezen nog nooit aan een ernstige beproeving blootgestelden staat zal reageeren op de economische en militaire eischen van een dergelijke bewapening en mobilisatie. Aan grond stoffen is de ruimte, die thans in het opnieuw in opbouw zijnde Europa en die reeds op dit tijdstip Japan ter beschikking staat, nauwelijks armer dan de ruimte, waarvan Engeland en Ver. Staten zeker zijn. De beslissende productiege bieden van grondstoffen in Zuid-Oost-Azië zul len echter volgens den loop der dingen binnen afzienbaren tijd niet meer den tegenstanders ten goede komen, maar in toenemende mate de economische basis der parters van de spil ver sterken. DEZE oorlog met zijn bijzondere omstandig heden. door de uitgestrekte gebieden, waarin hij gevoei'd wordt en vooral tegen de ons in diepste wezen vijandige tegenstan ders, valt buiten alle gebruikelijke normen. Hij vormt niet alleen een aangelegenheid van de soldaten, de militaire organisatie en dus van den generalen staf .maar is geworden tot een volkenworsteling met alle krachten en op alle levensgebieden, waarin de naar hur- volksche vrijheid strevendp naties de pfiysiek"1 en gees telijke grondslagen van hun bestaan veroveren en beveiligen. Daarom doet het overnemen door den Fuehrer van het opperbevel van het Duit sche leger, dat de eigenlijke drager van dezen strijd is, aan als een dringend be roep op de natie, zooals in alle beslissende situaties der wereldgeschiedenis steeds slechts één man als leider het zwaard en den geest van het de toekomst vormende volk bestuurd heeft. Wjj vermogen slechts aan te voelen, wat het lot ons geschonken heeft, toen het aan onsr en weliswaar alleen aan ons. het Duitsche volk, in onzen Fuehrer het genie van den grootstcn staatsman en den grootsten legerleider heeft gegeven. Wij, nationaal-socialisten, wisten dit, daar voor zijn wij Aangetreden en daaraan hebben wij -geloofd. j Het Duitsche volk ziet rustig en ernstig, werk zaam en vastbesloten het nieuwe jaar tegemoet, met alle inspanningen, zorgen en beproevingen, die maar kunnen komen. Bij de jaarwisseling heeft de Fuehrer ons door zijn oproep voor de inzameling voor het Oostelijk front aaneenge sloten tot een levende eenheid met onze sol daten en tot een actieve gemeenschap. Meer dan duizend kilometer afstand zijn uit ons be wustzijn weggevallen. Wij allen leven met de gevechtshandelingen van onze soldaten mede. En het is goed zoo. Deze strijd brengt het Duit- De duisternis moet doorbroken worden, opdat het licht kan doordringen. HET NIEUWE STAAT VOOR DE DEUR. (Van onzen politieken medewerker). EEN beter opschrift voor het jaar 1941 is niet te vinden: een moeilijk en hard jaar. Aan het einde van deze periode in onze geschie denis, welke rijk is aan groote binnen- en bui- tenlandsche gebeurtenissen, waarbij ons volk en ons land ten nauwste betrokken zijn, is het goed even in het kort een oogenblik te vertoeven bij de vele omstandigheden, waarin allen wat hun als volk, land, persoon en gezin aangaat, zijn betrokken geweest. Jammer alleen is. dat er nog velen in den lande zijn, die de dagelijksche be slommeringen voor .hun persoon en hun gezin als primair beschouwen en daarin zijn onder gegaan om zich niet bewust te doen worden van de groote krachten, die zich thans openbaren. Daarnaast zullen velen uit het gebeurde in het ten einde gaande jaar een groote dosis wijsheid geput hebben, welke in de toekomst bij de ver dere ontplooiing van nut zal blijken te zijn. Een jaar .liep ten einde. De eerste teekenen van den winter hebben zich geopenbaard. Vreemd zullen velen staan tegenover het nieuwe jaar, dat thans komende is. Men kan zich een dergelijk begin nog maar al te vaak slecht in denken in een periode, waarin de natuur geen enkele verandering ondergaat. De lente zou een beter begin zijn, omdat men immers van haar zegt, *dat zij een nieuw geluid, een nieuw leven voortbrengt. Een deel kan dit niet zeggen ten opzichte van het komende jaar, dat voor de deur staat. Alleen zij, die in het nu bijna afge sloten jaar hun positieve krachten hebben ge wijd aan den opbouw van hun volk zullen met vreugde deze wending begroeten, omdat, zij de zekerheid hebben, dat 1942 de vervolmaking zal brengen van het gestelde doel en misschien reeds de overwinning van het nieuwe, waarop velen hun l rop hebben gevestigd. Het jaar 1941 heeft den grooten strijd gebracht tusschen twee groote machten. De eene macht wilde de wereld vernietigen, het bolsjewisme, de andere wilde haar ordenen, haar het waarach tige socialisme brengen en dat is het nationaal socialisme en het fascisme. Het zijn deze stelsels die botsten. Het zijn de werelden van duisternis en licht. De strijd in het Oostelijk deel van Europa heeft ïeeds duidelijk aangetoond, dat het bolsjewisme ons werelddeel in een poel van ellende zou hebben gestort, indien het met zijn horden heer en meester was geworden over de landen van Europa, De sovj<$s hadden hun ge heele land en hun geheele ihacht ingespannen om op het meest gelegen oogenblik de grenzen der beschaafde staten van Europa te overschrij den om sikkel en hamer te kunnen zwaaien over hen. die dan tot slaven van die duistere machten zouden zijn geworden. Maar de gigantische strijd, die door de gezamenlijke Europeesche legers onder aanvoering van Duitschland wordt gevoerd, heeft het mogelijk gemaakt, dat het licht door de duisternis kan heen dringen en de schaduwen kunnen worden verwijderd. Nog zijn alle scha duwen niet verdwenen, doch reeds komt eer, groote kentering en paen zal niet kunnen-ont kennen, dat bij het verdwijnen van de scnadu- wen het licht slechte kan overblijven. Terugblikkend op dat jaar 1941 moet gezegd worden, dat het moeilijk en hard was, We hebben in dat jaar bemerkt, dat de vele schoone beloften van de Engelsche en Ameri kaan regeerders ook maar beloften zijn gebleven en ondanks het z,g. bondgenootschap met de gevluchte Nederlandsche regeering, die te Lon den zetelt, onze koloniale bezittingen zijn op geofferd aan den strijd, waarin groot-kapitalis ten en plutocratisch-bolsjèwistische machtheb bers deze wereld hebben gestort Nog versch ligt in aller geheugen de affaire met Suriname. En dan hoe men in Oost-Indië den nutteloozen oor log aan Japan verklaarde en zich daarmede eveneens in het ongeluk stortte ter wille van hen, die den oorlog gewild hebben en thans reeds duidelijk inzien, dat hun spel als verloren kan worden beschouwd. Met gemengde gevoelens zul len enkelen op deze gebeurtenissen van dit jaar terugzien, maar waarachtige Nederlanders zullen slechte vervuld zijn van ontroering en verbitte ring over dergelijke daden, die een blaam werpen op de pioniers, die hun leven hebben gegeven voor den opbouw en de instandhouding van dat gebied, dat beschouwd kan worden als het fun dament waarop Nederland rijn beteekenis in de wereld had gebouwd. Dit jaar 1941 bracht ons den grooten wereld brand. Bijna elk land of elke zee. bijna elk plekje op deze aarde is thans gehuld in het groote conflict, dat is uitgebroken. In den Pacific zijn reeds beslissenden slagen gevallen: Japan heeft Amerika al bewezen, wa* het waard is. Niet alleen op zee. doch ook te land hebben de Japanners getoond de kapita listische machten te kunnen weerstaan, ia verre in de meerderheid te zijn. De laatste gebeur tenissen in Oost-Azië hebben Engelschen en Dit Nummer bevat DRIE Bladen Morgen, Nieuwjaarsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den gchee- len dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Amerikanen grooten zorg gebracht en de jaar wisseling zal voor de Angelsaksische regeerders weinig reden geven om een waardigen terug blik te werpen op het nu eindigende jaar. Bepalenwij ons in het bijzonder tot de binnenlandsche aangelegenheden, dan moet aanstonds gezegd worden, dat deze van bijzon dere beteekenis rijn voor de naaste toekomst van ons volk en ons land. Aan het einde van dit jaar zal men eerst met recht kunnen beseffen, wat de beteeke nis is geweest van de reorganisatie van den radio-omroep, het ontbinden van de oude po litieke partijen, het instellen van het commis sariaat voor de confessioneele vakbonden, het oprichten van den Nederlandschén Volks- dienst. de dividendbeperking, de maatregelen tegen de Joden en vele andere maatregelen, welke in die afgeloopen twaalf maanden wer den genomen. In dezen korten terugblik is het ondoenlijk al hetgeen te noemen wat in deze thans bijna verstreken periode verandering onderging. Veel, ja zeer veel, werd ten goede veranderd. Waar vroeger bij de oude periode, jaren, misschien wel menschenlevens lang, over gediscussieerd had moeten worden, werd thans na kort be raad toe besloten. Naast deze vele verbeterin gen bleven de moeilijkheden, die ons door den oorlog werden opgedrongen, niet uit. Ook veel was moeilijk en hard, doch over het geheel bood dit jaar nieuwe aspecten, die ons weer kunnen doen verheffen uit die vervlakking, waarin wij de laatste tientallen jaren waren geraakt. Vooral de laatste maanden van het verstre ken 1941 brachtén ons belangrijke feiten, zoo als de oprichting van de Nederlandsche Cul tuurkamer, den Cultuurraad, den Landstand en de bepalingen voor overtreding van distri butiemaatregelen en prijsopdrijving. Wederom werd de burgerbevolking getrof fen door de nietsontziende Engelsche bombar dementen. Rotterdam en Maastricht zijn daarvan de getuigen Hoe veel namenloos leed is hierdoor in vele kringen veroorzaakt. Hon derden families werden in diepen rouw gedom peld. Daarnaast dienen wij te wijzen op de meer dan tienduizend Nederlandsche jonge mannen die zich vrijwillig hebben gemeld voor den strijd met Duitschland tegen het bolsjewisme, tegen het kapitalisme, alles voor een vrij Nederland. Deze mannen hebben hun plicht voor het va derland begrepen, rij gaven alles wat zij geven konden, hun leven. En zij hebben zich ingezet met dit offer, omdat zij wilden deelnemen aan den grooten strijd met Duitschland tegen den anti-Christ. Het einde van dit teneinde gaande jaar bracht ons het tienjarig bestaan van de Nationaal Socialistische Beweging ter gelegenheid waar- vano de Leider dier Beweging, Mussert, mede- deelingen deed omtrent rijn onderhoud met den Führer, Adolf Hitler. Mussert gaf in deze don kere maand het Nederlandsche volk liet ge schenk. dat alleen hij het geven kon. n.l. de zekerheid voor een gelukkige toekomst. EEN moeilijk en hard jaar ging ten einde. Het komende jaar zal eveneens moeilijk zijn, daarvan rijn allen overtuigd. Doch dit moeilijke en harde jaar kan veel lichter zijn, in dien alle Nederlanders de handen ineen slaan en zich bereid verklaren in positieven zin mede te werken aan den opbouw van hun eigen land en volk. De scherpe kanten, die er nog zijn. moeten in 1942 worden bijgeslepen, de duisternis moet doorbroken worden, opdat het licht kan doordringen. Alleen het licht is in staat den groei te bevorderen, de duisternis verstikt alles, wat er geplant wordt.Eendrachtig Nederland moet gezamenlijk de handen uit de mouwen steken en den vaderlandschen bodem gaan be zaaien. want dan eerst zal het ook mogelijk zijn straks gezamenlijk den oogst binnen te halen. Het jaar 1941 was moeilijk, doch in deze moei lijke tijden hebben wii kunnen toonen wat wij in werkelijkheid waard zijn. Onder de moeilijk ste omstandigheden wordt het beste werk ge presteerd. Moge in dit afgeloopen jaar de kiem gelegd zijn voor een betere samenleving, waar in sociale rechtvaardigheid zal heerschen. Met die gedachte kan het nieuwe in deze donkere maanden met vreugde worden begroet en zal de innerlijke warmte niet door de koude van dit getijde kimnen worden bekoeld. H. A. G. sche volk rijn wereldbeteekenis. Deze moet met den Inzet der laatste krachten veroverd worden, want het bewustzijn van dezen inzet moet als erfdeel in.het Duitsche volk eeuwig levend blij ven. Dan zullen komende generaties datgene weten te behouden en steeds bereid zijn op nieuw te veroveren, wat thans door den Fuehrer en de door hem opgeroepen krachten van het volk en van de volken van het Germaansche Europa in wapen- en lotgemeenschap met het ïtaliaansche en het Japansche volk en onze an dere bondgenooten tot stand wordt gebracht.' Dit gebod van het lot, dat wij Duitschers en onze reeds tot nieuw volksleven ontwaakte vrienden in vastberaden optreden opvolgen, is tevens de categorische imperatief voor de hou ding van al degenen, die zich nog onvoorwaar delijk willen beschouwen als in verhouding van vijandschap tot en bezet door ons. Pogingen en gedachtegangen, die in deze. alle terreinen van het menschelijke leven omvattende worsteling de tegenpartij op welke wijze ook steunen, kun nen niet geduld worden, ook dan niet. wanneer het hierbij om vroegere, rij het ook intusschen tot formules geworden tradities gaat. De be- staansbeveiliging binnen hét bestek van de aan wezige mogelijkheden is gegeven voor degenen, die helpen de economische taak ten uitvoer te leggen, die aan ieder afzonderlijk land is ge steld. Politieke verantwoordelijkheid kan ech ter slechts hy dragen die in het militaire of burgerlijke bestek optreedt als stryder voor het nieuwe Europa. Al het overige interes seert ons niet. In dit land hebben zich reeds ruim honderd duizend personen geschaard in het front van het nieuwe Europa, ruim tien duizend treden op in het groote front van dc tot opbouw bereide volken voor een nieuw Europa, in het gryze eerekleed van De persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: Zooals bekend, had de Nederlandsche omroep de mogelijkheid geboden om op Oudejaarsdag door middel van den ultra-korte-golf-zender fa milieberichten naar Nederlandsch Indië uit te zenden. In verband met de reactie, die van Neder- landsch-Indische rijde op dit voornemen volgde, zal het beluisteren van deze familieberichten sterk belemmerd worden. Besloten werd bedoel de uitzendingen voorloopig niet te doen plaats vinden. het groote leger met de kenteekenen van Nederlander. De beslissing voor de wereld is gevallen. Het jaar 1942 begint met dufdclyke fronten. Alle dagen nu en by iedere aanlcidm?. die ons ernstig of bly in beweging brengt, snel len onze gedachten ndar den Fuehrer, zoo ook op den eersten dag van het ni-uw^ jaar Een gelukwcnsch voor dc toekomst of een dankbetuiging voor hetgeen beleefd en ont vangen is, deze beide zaken al komen zij ook uit het diepst van het hart zijn te weinig. Ons door den Fuehrer gewekt be wustzijn van de dingen. d?e thans geschie den. omsluit alles wat wii kunnen danken en zeggen, en omvat allen die trou/v den Fuehrer volgen. Hem is alles gegeven DEN FUEHRER HEEL!

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1