BINNENLAND HARDNEKKIGE HOEST? SütoepBcnttema! 82:<ï Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 30 December 1941 Tweede BladHo. 25079 De Komedianten komen De leider der N.S.B. naar zijn soldaten De „Dr. Goedewaagen- prijs" uitgereikt Nuchter denken FEUILLETON Over de met ijs bedekte straten trekken de Duitsche colonneslangs de zwij gende getuigen van een in het Duitsche afweervuur ineengest-or- ten tankaanval, waarvan de sporen langzamerhand door de sneeuw met een wit lijkkleed worden bedekt. Weltbild-Polygoon) Een benzinevat als kachel.. Vindingrijke Duitsche pioniers hebben een oud ben- zinevat als kachel ingericht, waarbij men zich* van tijd tot tijd lekker kan ver warmen, (PK. Plenik-Hoffmann) Inzameling voor W.H.N. te Amsterdam. Leerlingen van de Electro Technische School. - (Stapf) Aan het front voor Moskou. - Een onbeschadigd buitgemaakte bolsjewistische tank. (PK. Kustermann-Hoffmann) Woensdagmiddag J.l. heeft een lazaret te Am sterdam het Kerstfeest gevierd, waarbij ook Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart aanwezig was, de zwaargewonden, die niet in de feest zaal aanwezig konden zijn, werden niet verge ten. Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart bezoekt een der patiënten. (Stapf-Mol) Kilometer na kilometer moeten de motoren zich over de stuk gereden, met ijs en sneeuw bedekte wegen in de Sovjet-Unie een weg banen. Mannen en machines moeten alle krachten inspannen. (P.K. Ltithge-Hoffmann) Een met roem overladen stuk Duitsch luchtafweergeschut. - Vele successen werden behaald in den strijd tegen het Brit- sche luchtwapen. (Weltbild-Polygoon) DRIE JOURNALISTEN ONDERSCHEIDEN. Gistermiddag heeft in hotel „De Wittebrug" te Den Haag in tegenwoordigheidvan eenige hoofdambtenaren van het departement van volksvoorlichting en tal van journalisten de uit reiking plaats gehad van den Dr. Goedewaagen- prijs, welke krachtens den wensch van een on bekenden gever telkenjare omstreeks Kerstmis moet worden uitgekeerd aan drie leden van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, die in den zin van het Journalistenbeslult in het afgeloopen jaar de beste journalistieke bij dragen hebben geleverd in het belang der volks gemeenschap. De commissie, samengesteld door het depar tement van V. en K., den raad van voorlichting der Ned. Pers en het Verbond van Nederland sche Journalisten, heeft dit jaar voor den prijs in aanmerking doen' komen, in alphabetische volgordeH. van den Broek, hoofdredacteur van de Limburger Koerier, drs. W. Goedhuys, hoofd redacteur van de Arbeiderspers en De Waag, en A. A. L. Graumans, hoofdredacteur van de Gooi- en Eemlander, beter bekend als den schrijver der Brabantsche briefkes: D'n Dré. Aangezien de secretaris-generaal van het de partement niet aanwezig kon zijn, reikte de voorzitter van' het Verbond van Ned. Journa listen, de heer P. J. van Megchelen de prijzen met een persoonlijk woord aan ieder der win naars uit. Hij wees er daarbij op, dat de heer Van den Broek als geloovig katholiek ondanks miskenning in de eerste gelederen heeft gestre den om ons volk uit zijn vereenzaming en ver starring te halen, en deel te doen uitmaken van öe groote gemeenschap van Germaansche vol keren. s Drs. Goedhuys schetste hij als een der man nen, die het initiatief nam tot oprichting van den raad van voorlichting en daarmee de Ned. Pers in dienst stelde van de nieuwe orde, die zich baanbrak. Bovendien huldigde hij hem als den hoofdredacteur, die onder moeilijke om standigheden een grootscheepsch bedrijf heeft weten te behouden voor de socialistische arbei ders en onder hen het socialistisch ideaal heeft doen herleven, thans echter niet in marxlsti- schen doch in nationaal-socialistischen zijn. In den heer Graumans waardeerde de heer Van Megchelen vooral den steeds jeugdigen pu blicist en toovenaar met het woord, spreker en schrijver tegelijk, die in zijn sappig Brabantsch dialect de conservatieven over den hekel haalde en de kunst verstond zijn lezers op zulk een zonnige wijze vriendelijke waarheden te zeggen. Nadat spreker een terugblik had geworpen op de journalistieke werkzaamheden var het afge loopen jaar en op de resultaten daarvan, over handigde hij de prijzen, bestaand uit een oor konde met zegel en een enveloppe met inhoud. Vervolgens wenschte de secretaris vanhet departement jhr. mr. S. M. S. de Ranitz na mens prof. Goedewaagen de prijswinnaars ge luk en wees er op, dat zij vooral er in geslaagd zijn de te behandelen stof waarheidsgetrouw weer te geven op een wijze en in een eigen stijl, dat het volk die stof bevatten kan. Hierna dankten de prijswinnaars voor onder scheiding en hulde. De heer Van den Broek be trok daarin de collega's, van wier pennevruch- ten hij in den loop der jaren veel mocht leeren, en noemde zijn leidraad: de gedachte, dat ieder naar de mate van.zijn mogelijken invloed zich verantwoordelijk moet weten voor het welzijn zijner volksgenooten. Tijdens mijn werkzaam heid in Brussel, later in Amsterdam en ver volgens in Maastricht, heeft men aldus spre ker mijn werk steeds van een etiket trach ten te voorzien. Het heette: nationalisme, acti visme, solidarisme, nationaal-socialisme. Ik weet echter niet beter dan dat ik steeds mezelf ben gebleven en mij heb gehouden aan mijn devies. Drs. Goedhuys betrok in den lof hem toege zwaaid, de directie van het bedrijf en al die medewerkers, die het socialisme stellend bo ven de democratie trouw op hun post ble ven. Spreker achtte het niet moeilijk vooi den journalist, die midden in zijn volk staat-en een levensbeschouwing heeft, waardoor hij vanbin- nen-uit begrijpt wat er thans in de wereld ge beurt, die gebeurtenissen in voor ztfn lezers be- grijpelijken vorm te vertalen en weer te geven. De heer Graumans tot slot dankte in het hem zoo vertrouwde dialect en v/ees er op, dat wat thans als leuze wordtaangeheven, reeds levend was in het eenvoudige volk van Brabant. Want dat volk kent den eerbied voor den arbeid, heeft een natuurlijk Godsvertrouwen en leeft in verbondenheid aan den bodem. Hij besloot dan ook met een loflied op zijn „donkere"' Zuiden. Nadat de aanwezigen de prijswinnaars had den gelukgewenscht, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. WAARNEMEND HOOFDCOMMISSARIS TE AMSTERDAM. Gerekend van 1 October j.l. af is benoemd tot waarnemend hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, C. Bakker, commissaris van politie aldaar. AANMELDING VAN 17-JARÏGEN OOR MILITAIREN DIENST IN NED-INDIË. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: De regeering van Nederlandsch-Indlë heeft gelast, dat alls Jt-Jarige mannen zich in Januari moeten aanmelden voor den militairen dienst. OUDEJAARSAVOND TEMIDDEN VAN HET W.A.-LEGIOEN. De persdienst van de N.S.B. meldt: Gisteravond is de leider van de N.S.B. met zijn gevolg met den nachttrein naar Oost- Pruisen vertrokken om aldaar de jaarwisseling temidden van de soldaten- van het WA.-legioen te vieren. <-• Van Duitsche zijde wordt de leider vergezeld door SS-Gruppenführer Rauter en diens adju dant SS-Untersturmführer Exner. Behalve de bijwoning van de oude j aars viering van zijn soldaten ligt het in de bedoeling van den leider in den loop van de daarop volgende dagen een aantal bezoeken te brengen aan Duitsche autoriteiten. Op 3 Januari zal Mussert voor de Nederlanders in Berlijn het woord voeren. OPROEP AAN DE IMKERS TOT INLEVERING VAN WAS. Door den slechten korfhoningoogst is slechts een gedeelte van de bijenwas, die noodig is om alle kastimkers van kunstraat te voorzien, in den handel gekomen. Om de zeer ernstige, ge volgen van een niet volledig kunnen verstrekken van de benoodigde kunstraat zooveel mogelijk op te vangen, doet het rijksbureau voor chemische producten in samenwerking met het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, de Nederlandsche vereen mr- bijenteelt, den R.K. bijenbond van den Noord- Brabantschen christelijken boerenbond en den bijenbond van den Limburgschen land- en tuin- bouwbond een beroep op alle imkers. Teneinde in het belang van de bijenteelt in ons land de kunstraatvoorziening voor het vol gende seizoen, die thans nog niet is gewaar borgd, te kunnen verzekeren, wordt een dringend beroep op alle imkers gedaan om elke hoeveel heid was of ruwe raat, hoe gering ook, aan de kunstraatfabrikanten ten verkoop aan te bieden. Blijven deze kleine hoeveelheden bijde imkers liggen, dan bestaat groote kans, dat zij aan de wasmot ten offer vallen. Hierdoor gaat, geheel onnoodig, bij elkaar genomen een aanzienlijke hoeveelheid verloren van een product, dat voor de kunstraatfabricatie, dus voor den bijenstand en dientengevolge ook voor landbouw en fruit teelt, dringend noodzakelijk is. Om dezen ver koop op een zoo economisch en voor de imkers zoo gemakkelijk mogelijke manier te regelen, is onder goedkeuring van overheidswege tusschen de kunstraatfabrikanten en de bovengenoemde bijenbonden een regeling getroffen^ die in een officieele publicatie in de dagbladen is opge nomen. Aha, dat klinkt goed. Nuchter denken, dat is juist in uw lijn. waarde .landgenoot. Onze nuchterheid, daar gaan wij prat op; daarachter verschuilen wij ons. Op rekening van deze hooggeroemde nuchterheid schuiven wi] onze afwijzende houding ten opzichte van den nieuwen tijd, Inderdaad, wij zijn altijd een nuchter volk geweest, maar deze nuchterheid ontaardde in een levensbeschouwing zonder idealen, in een geestelijke gemakzucht zonder weerga, in het uitsluitend leveren van afbrekende critiek, in een bemoeizucht met dingen die ons in het geheel niet aangaan. Nuchterheid, hierop baseert een groot aantal Nederlanders hun schampere opmerkingen en hatelijke glimlachjes, wanneer zij zeer tegen hun zin natuurlijk in aanraking komen met natiohaal-socialisten. Zij beschouwen zichzelf als zoo nuchter, maar zijn in werkelijkheid zoo aartsdom, dat zij meenen iets te kunnen afwijzen, waarvan zij niets begrijpen en waarover zij zelfs nimmer de moeite namen, na te denken. Indien zij werkelijk nuchter waren, dan zouden zij de feiten zien zooals deze zijn. Dan zouden zij de nationaal-socialistische revolutie begroeten als de eenige mogelijkheid om de toekomst van ons volk en land zeker te stellen. Als zij nuchter zouden denken, en indien zij ook maar een greintje waarachtige vaderlands liefde zouden bezitten, dan zouden hun gedach ten uitgaan naar die duizenden Nederlanders, die daar in het Oosten hun leven wagen terwille van ons volk en land. Dan zouden zij, indien zij daarvoor den leeftijd hebben, niet langer wachten, maar naar de wapens grijpen, den vijand van Europa helpen vernietigen. Dan zouden zij hun plicht doen als Nederlander en zich aanmelden bij het Vrijwil ligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, 's Gravenhage, RECHTERLIJKE MACHT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie: is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam, mr. J. P, de Prez, werkzaam bij het departement van landbouw en vlsscherij tot substituut-griffier bij de genoemde arron dissementsrechtbank, mr. L. H. Smitt, waar nemend-griffier bij de arrondissements-recht- bank aldaar. Verder zijn met ingang van 1 Januari op hun verzoek, eervol ontslagen: Mr, K. C. J. M Sassen, als rechter in de arrondissements-rechtbank te. 's Hertogenbosch en mr. J. S. L. Aghina, als kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton 's Hertogenbosch. GEWELDIGE GEVANGENKAMPEN. Ver achter het front zijn in het Oosten ge weldige gevangenkampen opgericht, waar duizen den sovjetgevangenen zijn ondergebracht. Hier maken zij voor het eerst in hun leven kennis met de Westersche wereld. Hier worden de woorden van hun commissaris sen, die altijd beweerd hebben, dat de Duitschers hun gevangenen doodschoten, gelogenstraft. Hier worden him gewonden verzorgd, hier ar beiden ook mannen en vrouwen onder de witte vlag met het roode kruis. In deze kampen wordt getoond, dat een over wonnen vijand, die de wapens heeft neergelegd, behandeld wordt, zooals het volkerenrecht dat eischt. De Nederlandsche Ambulance wil mede aan de vervulling van deze taak werken. Zij verdient daarom uw steun. Stort uw bij drage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. BROCHURE „IN UW BELANG". Namens den persdienst van de departemen ten van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij is een brochure „In uw belang" in het licht gegeven. Zij bevat een overzicht van het Nederland sche distributie-systeem en van alles, wat daar mede samenhangt. Algemeen wordt erkend dat ons land over een distributie-apparaat beschikt, dat den toets der vergelijking met het stelsel in andere lan den glansrijk kan doorstaan. Als ieder ander menschelijk werk is het niet feilloos, in zijn sociale strekking is het er echter op gericht om de gevolgen van de onvermijdelijke schaarschte voor onze volksgemeenschap zooveel mogelijk te verzachten. Er zijn weinig onderwerpen, welke zoo de al- gemeene belangstelling hebben als de distribu tie. Maar evenzeer is het waar, dat er weinig onderwerpen zijn, waarover zooveel misverstand soms hardnekkig misverstand bestaat. Ten ein de dit zooveel mogelijk weg te nemen, en in de hoop de overtuiging te wekken, dat goede dis tributie een eminent belang voor onze volks huishouding is, werd dit geschrift samengesteld. De kringloop der distributie wordt in een aan tal korte, pakkende hoofdstukjes beschreven. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 1 Januari is eervol ont slagen uit den dienst als districts-commandant der rijksveldwacht en als grenscommissaris van rijkspolitie, C D. H. den Hartog. Korte bevelen - oprukkende troe pen - zware gevechten. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. Een blijmoedige roman dooi WILHELM LICHTENBERG (Vertaling van Mas vaD Straten). Copyright l e O (Q L Welsz) A'dam (44 Signora Campagna was heel treurig „Celes- tino! Je lievelingsgerecht!" ,Kan me niet scheler! Door de film laat ik me niet onthalen. Dp rundertong gaat terug." Soldati werd een beetje woedend. „Dat heeft die onbeschaamde bengel me geleverd! Met dat mensch, dat heelemaal niet in het kader van uw gezelschap past." Campagna schrok-en vroeg toen plechtig: „Hoe? Wat heeft u.gezegd, signor?" „Ik zei, dat die Vecchi eenvoudig onmogelijk is." Campagna ging rechtop zitten. In zijn stem klonk toorn en terechtwijzing. „Signor! Ik wensch van critiek op mijn gezelschap ver schoond te blijven. Wel heb ik signoria Vecchi vandaag ontslagen.. „Nou dan, dan bent u het toch met mij eens!" viel de manageropgelucht in de rede. „Maar wat onmogelijk is bepaal ik- en nie mand anders. Het kan zijn, dat signorina Vecchi niet aan mijn hooge eischen voldoet, maar als zij bij mij gezongen heeft, draagt zij reeds het stempel van het mogelijke op het voorhoofd." Signora Campagna trachtte de situatie te red den. „Celestino" bracht ze voorzichtig in het midden, ,hoe is het nu met die rundertong? Je kunt toch nog niet verzadigd zijn, Celestino." „Geloof jij, dat ik te koop ben voor een run dertong?" protesteerde Campagna waardig. „Al bied je me alle runder tongen van de wereld aan van mijn doodsvijanden neem ik niets. Dit godvergeten publiek kan de film naloopen. Celes tino Campagna blijft evenwel wat hij is en steeds was: een kunstenaar, een idealist, een dienaar van de reine, ware kunst." Soldati wilde den directeur geruststellen „Signor Campagna wees toch verstandig!" „Ja zeker! Verstandig zijn!" wond de -direc teur zich steeds meer op. „U moet met deze nieuwe kunst toch tot een overeenkost komen, signor Campagna!" sprak Soldati hem nog steeds goedig toe. „Kunst?" Campagnaboog zich diep naar hem over. „Kunt noemt u dat kinderachtige schaduwspel?" Nu verloor Soldati eindelijk zijn geduld en snauwde den directeur toe: „Ach, maak toch niet zoo'n drukte met uw schmieretheater!" Eerst heerschte een lange, onheilszwangere stilte. Toen echter verhief Celestina Campagna zich in zijn volle kleinheid. Zijn oogen fonkelden, zijn handen grepen in het niets; en hij ver wachtte dat nu de wereld vergaan zou. Toen dit merkwaardigerwijs niet gebeurde, begon Cam pagna, eerst aarzelend, heesch: „Schmierethea ter heeft u gezegd? Signor! Schmieretheater? Mijn kunstinstelling? Is het u bekend, dat bij ons levende menschen optreden? Menschen van vleesch en bloed? Menschen, die niet als scha duwen over een doek vliegen, maar menschen die kiespijn kunnen krijgen en likdoorns hebben en een blinde darm en alles, alles. Wat is uw film daarbij? Antwoordt u mij. signor! U stuurl uw conserven overal heen, en dat loopt dan af viermaal, tienmaal, honderdmaal per dag het zelfde. zonder storing, zonder dat er iets gebeurt Alles loopt gesmeerdOmdat het immers een levenlooze machine is Noemt u dat kunst? Wat? Maar bij mij! In mijn „schmieretheater"- Heeft u er een flauw idee van, wat daar alle- i maal gebeuren kan? Daar kan Grobetty een beschonken Rigoletto spelen. En hij is me dui zend maal liever dan een geheelonthouder- schaduw. Daar kan de oude Leopardi midden in de „Troubadour" zijn geheugen verliezen, omdat hij maar een oude sufferd is. Maar 'n levende sufferd, Godzijdank! En daar kan zelfs mijn lieve dochter Angela midden in een op voering van „Bal M^sqli" een gezonden knaap ter wereld brengen." En met nog meer stemver heffing ging Campagna voort: „U zult zeggen, dat dit niet hoort. Accoord! Maar kan dat bij voorbeeld uw Raffaela Cellini op het doek? Neen! Want zij ls maar een schaduw. En daar om, signor, is mij een „schmieretheater" nog al tijd duizendmaal liever dan uw mooiste bio scoop. Ik ruil niet, al gaf u mij alle gages van alle filmsterren van Hollywood bij elkaar. Dat wilde ik u alleen maar zeggen, signor. Ik, de schmieredirecteur Celestino Campagna." Hij richtte een suggestieven blik op het gezelschap en riep- „Medewerkers van de staglone Cam pagna! Wie van u nog =en vonkje eergevoel in zijn lijl heeft, verlaat nu met mfi als teeken van protest den tuin Riccardo was als eerste opgestaan en schudde Campagna de hand; „Mijnheer de directeur, ik dank u! Voor het eerst heeft u mij naar het hart gesproken." Ook de oude Leopardi strompelde op Cam pagna toe. „Eveneens naar het hart gesproken, mijnheer de directeur! Ook al heeft u mij een ouden sufferd genoemd." Dusolina veegde zich een traan van ontroering uit het oog „Heerlijk, o wat heerlijk!" Ze nam Dino's hand. „Kom, mijn jongen, het was een groot oogenblik Van Directeur Campagna kun je leeren, hoe Je de kunst hoog moet houden." Allen, allen stonden op het punt om weg te gaan. Slechts Grobetty lalde van zijn' stoel uit: „Halt, jongens... Halt! Ik wil ook gaan... Als teeken van protest Jullie kunt me toch niet alleen laten..." Dusolina Labrlola keerde om en probeerde Grobetty op te helpen. „Nou, kom maar, kom maar... Grobetty staarde haar met verglaasde oogen aan „Ik kan niet.." Plotseling begon hij te huilen. „Ik wil jullie een geheim verraden, jon gens... Mijn beenen zijn gaan wandelen... Om dat ze me niet meer mogen... En mijn hoofd is onder de tafel gerold... Omdat het te zwaar was Iemand moet me dragen, jongens... Hoe '«■an Ik nou zonder beenen loopen..." Ook Dino probeerde den jammerenden Gro betty te helpen .Kom maar! Het zal wel aaan..." (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5