LEIDSCH DAGBLAD Eerste Bied Kaasdag 29 Derember 1941 KERK- EN SCHOOLNKUWS Dagbladreclame Laatste Berichten Binnenland Blokkeering van wollen goederen, bontmutsen, jassen enz. Nederlandsche visschersschepen doer Engelschen met mitrailleur- vuur bestookt De „Prof. Goedewaagen- prïjs" toegekend Buitenland Japansche valscherm- troepen in de buurt van Medan Ipoh door de Japanners genomen Eden te Moskou Stadsnieuws Duiischland strijdt voor Europa Duitsch Weermachtsbericht Uit de Omstreken Burgerlijke Standen Omstreken VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT is niet te vervangen! markt fe. RER8CHIEN INLEVERING DOOR HANDELAREN VERPLICHT. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt in opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied mede aan alle in geschrevenen van de vier rijksbureaux voor textiel (Den Haag, Amsterdam, Arnhem en Til burg) De voorraad van de goederen in deze ver ordening genoemd, welke heden in bezit is van fabrikanten, grossiers en winkeliers wordt geblokkeerd en ter beschikking ge steld van het rijksbureau Distex te Den Haag. De directeur van het rijksbureau voor distributie van textielproducten zal voor schriften geven omtrent aflevering van deze producten. Het is ten strengste verboden van de hieronder genoemde goederen iets te ver- i koopen of af te leveren. Iedere fabrikant en handelaar dient op heden direct zijn voorraad nauwkeurig op te nemen en op lijsten in 4-voud te schrijven. Het rijksbureau Distex, Den Haag, zal de adressen opgeven, waarheen deze goederen moe ten worden gezonden en de wijze van faktu- reeren etc. voorschrijven. Voor zoover de in deze lijsten genoemde goe deren, zooals bontmutsen, jassen en vesten van leder e.d. in voorraad zouden zijn bij firma's, die niet vallen onder één der bovengenoemde rijksbureaux, doch onder het rijksbureau voor huiden en leer, is ook dit voorschrift van kracht. Dooi' laatst bedoelde zaken dienen de totale voorraadlijsten van deze producten vóór 3 Jan. a.s. te worden ingeleverd aan het rijksbureau voor huiden en leer te Amsterdam. De verplichting tot sluiten van industrieele en handelsbedrijven op 29. 30 en 31 December 1941 vervalt voorzoover werkzaamheden moeten wor- deh verricht in verband met deze verordening. Bovengenoemd voorschrift geldt voor de volgende artikelen: - manshemden, zoowel geweven als gebreid, mansborstrokken, lange onderbroeken, pull overs met of zonder mouwen, kousen cn sok ken (voor zoover geen dunne fantasiesok ken, doch in het algemeen soldaten- en werkmanssokken en alle zware kwaliteiten heerenkousen en sokken), handschoenen en wanten, eventueel leeren handschoenen met bont of wol gevoerd, beenwindsels (puttees) van elke kwaliteit, kniewarmers, oorwar- mers, hoofdwarmers, bivakmutsen, ijsmut sen, lijfgordels (buikwarniers)sjaals en dassen, polsmoffen, inknoopbare jasvoering, handbreigarens, dekens (1- en 2 persoons), skikousen en skisokken, bontmutsen, bont vesten, leeren jassen, leeren vesten, sneeuw - schoenen met wol of bont gevoerd, hooge viltschoenen. Al deze artikelen, alleen voor zoover bestemd en geschikt voor mannen boven 15 jaar en al- - leen voor zoover geheel of voor 50 of meer uit wol vervaardigd. Door het rijksbureau Distex is aan de inge schrevenen bij de textielbureaux een rondschrij ven gezonden, waarin nadere aanwijzingen wor den gegeven. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: De goederen moeten goed verpakt en gemerkt worden, in pakken of doozen van gelijke soort, dus heihden bij elkaar, pullovers bij elkaar, sokken bij elkaar enz. Indien meer dan f.5000 aan goederen aan wezig is, moet voor 3 Januari een lijst worden ingestuurd en medegedeeld, dat de goederen voor verzending gereed staan. Voorraden bene den de f. 5000 waarde moeten voor 10 Januari worden verzonden aan een der daartoe aange wezen centrale magazijnen. De betaling van de gevorderde goederen ge schiedt door of namens het rijksbureau Distex. De prijzen, die berekend worden, moeten de nor male verkoopsprijszen zijn, zooals deze aan klan ten zouden berekend zijn; de fabrikant noteert dus „fabrieksprijzen" de grossier „grossiersprij zen" en de winkelier „detailprijzen". Fabrikanten en handelaren worden ten over vloede er op gewezen, dat stipte naleving vap deze voorschriften door den Rijkscommissaris is geëischt en dat nalatigheid, sabotage of .ver onachtzaming van deze voorschriften en van de opgedragen werkzaamheden zwaar zal wor den gestraft. TWEE KATWIJKERS GEWOND. Wederom hebben vorige week Engelsche vlieg tuigen twee Nederlandsche visschersschepen aangevallen, n.l. de stoomtrawler „Ita", IJm. 22 van de reederij N.V, De Daad en de Katwijker logger KW. 122 van de reederij C. Ouwehand. Beide schepen voeren met een vischvangst huis waarts. toen zij Woensdagmorgen, half tien, door twee vliegtuigen met mitrailleurvuur wer den aangevallen. Er ontstond een paniek onder de bemanning van den stoomtrawler „Ita". Schipper B v. d. Bent uit Katwijk, werd door een schot in zyn kaak getroffen. Van de opvarenden van den logger K.W. 122, werd een matroos, J. Hoek, uit Katwijk aan Zee door een schot in zijn knie gewond. Beide visschers hebben zich na aankomst in de haven onder medische behandeling gesteld. LUCHTAANVALLEN. Gedurende het weekeinde vlogen verschei dene Bfitsche toestellen boven ons gebied en wierpen een groot aantal spring- en brandbom men neer. De meeste vielen in het open veld. Een 25-tal woonhuizen liep lichte schade op Een boerenhofstede werd door een brandbom getroffen en brandde geheel af. Hierbij kwamen 15 schapen om. Een andere boerenhofstede werd zoo zwaar beschadigd dat ze ontruimd moest worden. Gelukkig zijn er onder de burgerbevol king ditmaal geen dooden of gewonden te ber treuren. De „prof. Goedewaagenprijs" voor de béste journalistieke bijdrage in het belang der volksgemeenschap is voor het jaar 1941 toe gekend aan de heeren Hugo van den Broeck, hoofdredacteur van de Limburger Koerier, drs. W. Goedhuis, hoofdredacteur van de Arbeiderspers en De Waag en aan A. A. L. Graumans, denschrijver der „Brabantsche brieven van den Dré" en hoofdredacteur van de Gooi- en Eemlander. De beoordeeling over de toekenning geschiedde door een commissie samengesteld uit vertegen woordigers van het departement van volksvoor lichting en kunsten, den raad van voorlichting der Nederlandsche pers en van het Verbond van Nederlandsche journalisten. EENIGE PLAATSEN OP CELEBES GEBOMBARDEERD. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, wordt er op Sumatra in de buurt van Medan strijd gele verd tusschen Nederlandsch-Indische strijd krachten en Japansche valschermtroepen. Japansche vliegtuigen zouden bovendien eenigc plaatsen op Celebes gebombardeerd en met machinegeweervuur aangevallen hebben. Reuters militaire correspondent schrijft: De Japansche aanval op het vliegveld van Medan (Sumatra) en de landing van Japansche valschermtroepen in deze streek, zijn bewijzen voor de voordeelen en het initiatief van de Ja- paners in Oost-Azië. Het is duidelijk, dat de Japanners hun superioriteit ter zee en in de lucht tot het uiterste gebruiken, ten einde zoo veel mogelijk „defensieve stellingen" in handen te krijgen, die dan in elke richting kunnen worden uitgebreid, naarmate het den Japan- schen plannen het beste uitkomt. Met het oog op de groote potentieele kracht van de Japan sche troepen^ moet deze jongste bedreiging van Nederlandsch-Indië nauwlettend worden gade geslagen. Wanneer wij ons het voorafgaande ge val op Kreta herinneren, mag de mogelijkheid van een krachtigen aanval door de lucht niet eenvoudig worden uitgeschakeld. Uit Soerabaja wordt nog gemeld, dat bij het bombardement op het vliegveld van Medan, een gebouw van de Nederlandsche Luchtvaartmaat schappij voltreffers gekregen heeft. Voorts wer den op het vliegveld twintig personen gedood en veertig gewond. Bovendien wordt melding gemaakt van de landing van nieuwe Japansche troepen in Sera- wak (Britsch Borneo). Het D.N.B. meldt Tokio: Ipoh. de hoofdstad der Maleische provincie Perak, is heden door de Japanners genomen. Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, een bezoek heeft gebracht aan Moskou en onderhandelingen heeft gevoerd met Stalin en Molótof. Bij de besprekingen, aldus het Engel sche communiqué, kwam de overeenstemming van opvatting ten aanzien van alle vraagstukken der oorlogvoering tot uiting. Beide partijen, aldus vervolgt het communiqué, zijn er van overtuigd, dat de besprekingen te Moskou een nieuwe stap beteekenen op den weg naar nauwere samen- werfing tusschen de sovjet unie en Engeland. De Britsche berichtendienst meldt, dat aan de besprekingen ook werd deelgenomen door den sovjet-ambassadeur te Londen, Maisky. en den Britschen ambassadeur in de sovjet-unie, sir Stafford Cripps. Eenige besprekingen werden bij gewoond door den Britschen onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken Cadogan en den plaatsvervangenden chef van den generalen staf van het Britsche rijk, luitenant-generaal Eye. Volgens den Britschen berichtendienst hebben aan de besprekingen ook de Britsche ambassa deur te Ankara en de gezant te Teheran deel genomen, De meening dezer beide diplomaten over den toestand in het „midden Oosten" en over de vermoedelijke ontwikkeling in dit gebied, aldus de berichtendienst, zal voor de gemeen schappelijke besprekingen zeker van groot belang zijn geweest. De voorbereidselen voor deze conferentie waren reeds getroffen voor het uitbreken van den oorlog op den groot-en Oceaan. Eden bevond zich toen reeds op weg van Londen naar Moskou. (D.N.B.). JAPANSCHE VELDTOCHT OP IvlALAKKA IN TWEEDE STADIUM. Domei meldt, dat na den onbloedigen over tocht over de rivier de Perak, de Japansche veldtocht op het schiereiland Malakka in zijn tweede stadium is getreden. De Japanners zet ten hun opmarsch Zuidwaarts voort- en hebben reeds een belangrijke stad ten Zuiden van de Perak bezet. HONGKONG'S STATUS. Op de vraag, of Hongkong mogeiyk aan de re geering van Nanking zou worden overgedragen, heeft de woordvoerder van het Japansche bureau van voorlichting geantwoord, dat, aangezien Hongkong tevoren een Britsche kroonkolonie was, het ook als zoodanig door Japan behandeld zal worden. (Domei). DE PHILIPPIJNEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft president Roosevelt een boodschap tot de bevol king der Phillppljnen gericht, waarin hij den Fl- llpplno's den Inzet van de hulpbronnen der V. St., van het Britsche rijk. Ned. Indië en Tsjoeng- klng toezegt. Het Amerlkaansche volk zal nooit vergeten, aldus Roosevelt, wat het volk der Phi llppljnen thans doet en ln komende dagen zal doen. Roosevelt beloofde den Flllpplno's, dat zij volkomen vrij en onafhankelijk zouden worden. „Ik ben er van overtuigd", aldus eindigt de bood schap; „dat alle. bewoners der Phillppljnen, man nen, vrouwen en kinderen, hun plicht zullen doen, (A;N:P:) VERLIEZEN DER BRITSCHE MARINE. Het Britsche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat het Engelsche hulpschip Chakdina en het jacht Rosabelle tot zinken zijn gebracht. (A.NP.) VERKLARING VAN DEN GROOT-MOEFTI VAN JERUZALEM. De groot-moefti van Jeruzalem heeft in een interview met den Berlijnschen vertegenwoordi ger van Domei verklaard: „De Japansche suc cessen zfjn niet slechts successen voor het Ja pansche volk, maar voor alle Aziatische volken, die onder het Engelsche juk zuchten." De moefti verklaarde er vast op te vertrouwen dat Japan alle 'Aziatische volken zal bevrijden. De Arabische onafhankelijkheidsbeweging is ge organiseerd en bereid den strijd aan te bin den, zoodra het Britsche rijk teekenen van in eenstorting begint te vertoonen. DIVISIES VAN TSJOENGKING VERSLAGEN. waartegen de Japanners Zaterdag in het Noord westelijke deel van de provincie Klangsi een of fensief geopend hebben, ziln gisteren vernieti gend verslagen. De steden Kaoan en Litsji .waar zich de hoofdkwartieren der belde divisies van Tsjoengklng bevonden, werden door de Japansche trepen Ingenomen. De divisies hebben allen te genstand opgegeven en zijn op de vlucht gesla gen. zoodat de Japanners 45 kilometer gevorderd zijn. (D.NP.) MEXICAANSCHE FACILITEITEN AAN AMERIKAAXSCHE LEGER. De Mexlcaansche senaat heeft het wetsontwerp aangenomen, zoo wordt uit Mexico gemeld, waar- bil den Amerikaanschen troepen vrije doortocht door Mexico en gebruikmaking van de Mexlcaan sche lucht- en vlootbases wordt toegestaan. (D.N.B.) CHURCHILL IN CANADA. Volgens den Britschen berichtendienst is Chur chill in Canada aangekomen. Men verwachtte hem heden te Ottowa. (A.NP.) DE ACTIE DER JAPANSCHE DUIKBOOTEN. De afdeeling marine van het Japansche hoofd kwartier heeft voor het eerst bijzonderheden over de bedrijvigheid van Japansche duikbooten tusschen Hawaii en het Amerlkaansche vaste land medegedeeld. Tot 25 December zijn 10 koopvaardij-schepen met een gezamenlijken in houd van 70.000 ton tot zinken gebracht en drie met een inhoud van 30.000 ton zwaar be schadigd. De operaties duren voort. (D.NP.) GOUDEN JUBILEUM J. VAN HOVEN. Gisteren was het juist 50 jaar geleden, dat de heer'J. van Hoven, thans meesterknecht van de afdeeling ververij, zijn werkkring in dienst van de N.V. van Cranenburgh en Heringa's Sa jet- fabriek alhier aanvaardde. Hedenmorgen is dit feit op eenigszins feeste lijke wijze herdacht. Allereerst werd de jubilaris ontvangen en toegesproken door den directeur den heer J. Heringa, die zijn hartelijke geluk - wenschen vergezeld liet gaan van de aanbieding van een geldsbedrag onder couvert zoomede van het loffelijk getuigschrift der Maatschappij voor Nijverheid en Handel met de daarbij bljbehoo- rende gouden draagmedaille. Daarna had nog en huldiging door het perso neel plaats, waarbij de meesterknecht der fa briek het woord voerde eh uit aller naam ge schenken en bloemen aanbood. Vanzelfsprekend had de jubilaris den verde ren vrijen dag vrijaf, den vijfden rustdag in successie! LIJK OPGEHAALD. Hedenmorgen is uit den Rijn nabij de Rijn kade het stoffelijk overschot opgehaald vari een vrouw, naar schatting tusschen de 30 en 40 jaar oud, wier identiteit totdusverre niet kon worden vastgesteld. Vermoedelijk is de wouw eerst kort tevoren hoogstwaarschijnlijk gisteravond, te water ge raakt. Haar lichaam is naar het politiebureau overgebracht. KERSTMAALTIJD EVANG. CHR. GEM. EN JERUÊL. Bij twee mooi versierde kerstboomen verza melde zich een honderdtal kinderen om keurig gedekte tafels in het gebouw Middelstegracht 3 waarin gevestigd zijn de Evangelische Christen Gemeenschap en het Kinderhuis „Jeruël", De heer F, H. van der Horst, .voorganger der E.C.G. opende met een eenvoudig dankgebed en het lezen der Kerstgeschiedenis, de bijeenkomst. De kleinen deden zich te goed aan het menu, bestaande uit groentensoep, snijboonen en aardappelen met een bal gehakt en als toespijs verorberde ieder een grooten appelbol. Een zeven tiental dames, die zich beijverd hadden om in onze stad de kerstinzameling te houden, stelde zich nu beschikbaar voor het opdienen der spij zen. Een strijkje met orgel en piano onder lei ding van den heer J. Verkerk, speelde kinder versjes. Het geheel had een 'gezellig verloop. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrtf'vingen: Zaadhandel W. Segaar Czn. (Beperkende Bepalingen), Lange Diefsteeg 8, Leiden. Vennooteri: Wed. M. G. Segaar Verheggen, Leiden; M. M. Segaar en G. Segaar, Leiden, P. de Boo, Hoogewoerd 4, Leiden, heeren kapper. Afkomstig uit Rotterdam. Opheffing: De Friesche Winkel, Haarlemmer straat 195, Leiden. Manufactua-en. Wijzigingen: A. van Borselen en Co., Hooi gracht 64, Leiden. Handel in verfwaren, chemi caliën. vensterglas én borstelwerk. Procuratie verleend aan: P. F. van Musscher, Leideii (Be perkende Bepalingen). W. van Dijk v.h, J. van der Voet, Morschweg 108a, Lelden. Timmerbedrijf. De zaak is d.d. 1 Jan. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: W. van Dijk en Zoon v.h. J. van der Voet. Vennooten: W. van Dijk, Leiden en J. W. van Dijk, Oegstgeest. N.V. Bleys, Lorentzkade 18, Leiden. (Jlas- en schildersbedrijf, handel in en fabr. van glas en verfwaren, enz. De zaak is met ingang van 31 Dëc. 1941 in liquidatie getreden. Vereenigd Alphensch Assurantiekantoor D. v. Dien N.V., Hooftstraat 73, Alphen a. d. Rijn. Tot bewindvoerder van bovengenoemde N.V. is op grond van par. 7 der Verordening tot verwij dering van Joden uit het bedrijfsleven benoemd: K. Jannott, te Gotha, met ingang van 1 No vember 1941. Algemeene Verzekering Maatschappij „De Rijn streek" N.V., Hooftstraat 73, Alphen aqd. Rijn. Tot bewindvoerder van bovengenoemde N.V. is op grond van par. 7 der Verordening tot ver wijdering van Joden uit het bedrijfsleven be noemd: K. Jannott, te Gotha, met ingang van 1 November 1941. Wed. J. Baalbergen, Hoofdstraat 49, Noord- wijk a. Zee. Drogistwaren: borstelwerk, klompen. Overleden eigenaresse: Wed. J. Baalbergen Passchrir. Nieuwe eigenaar: F. H. Baalbergen, Noordwijk aan Zee. Bii beschikkingen van den secretaris-ge neraal van het Departement van landbouw en visscher'ü en van den directeur-generaal van de voedselvoorziening is tot lid van het bestuur van de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch be noemd dé heer J. Pi v£n der Stoel alhier. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Aan het Oostelijke front duren de afweerge- vechten met onverminderde hevigheid voort. Zware artillerie van het leger heeft vijf treffers op een sovjet-slagschip voorLeningrad ge plaatst. Bij nieuwe luchtaanvallen op vijande lijke troepen- en scneepvaartbewegingen in de straat van Kertsj zijn een transportschip tot zinken gebracht, en zes transportschepen, als mede talrijke kleinere vaartuigen beschadigd. In Noord-Afrika heeft de vijand een ver kenningsactie ondernomen tegen de Dultsch- Italiaansche stellingen in het gebied van Age- dabia. Bij geslaagde tegenaanvallen werden 58 Britsche pantserwagens en een groot aantal ge pantserde verkenningswagens en auto's ver nield. In Cyrenaica zijn vliegvelden en troepen concentraties van den vijand gebombardeerd. Ten Noorden van Tobroek hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene treffers - ge plaatst op een Britschen torpedobootjager en een in convooi varend koopvaardijschip. Ter hoogte van Mersa Matroeh heeft een Duitsche duikboot een aanval gedaan op een militair convooi. Twee Britsche transportschepen, met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 9000 ton. werden tot zinken gebracht, een derde schip werd door torpedotreffers beschadigd. Overdag en des nachts hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen met goed gevolg aanvallen ge daan op Britsche vliegvelden en havenwerken op Malta. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 28 op 29 December plaatsen in West- Duitschland en in het Noord-Duitsche kustge bied aan. De burgerbevolking leed vooral in Emden verliezen aan dooden en gewonden, Ne gen van de aanvallende bommenwerDers werden neergeschoten. Een ander Britsch vliegtuig werd bij de poging om overdag naar de bezette ge bieden te vliegen, omlaag geschoten. Bij de gevechten der laatste dagen heeft zich de eerste luitenant Muegge, als leider van een bataljon Infanterie, op bijzondere wijze onder scheiden. Met de zeer zwakke strijdkrachten van zijn bataljoristaf1 verdreef hij in een tegen aanval, dien hij op eigen besluit had onderno men,-den sterk superieuren vijand, nam hij een door den vijand bezette plaats In ven wist hij die tegen nieuwe hevige aanvallen te handhaven. De Führer heeft den eersten luitenant Muegge het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. KATWIJK AAN DEN RIJN. VERGADERING IJSCLUB „VOORWAARTS". De IJsclub „Voorwaarts" vergaderde ln „De Kroon". Na een openingswoord van den voorzitter volgden de verslagfen van secretaris en penning meester. Er was een batig saldo. De heer F. v. d. Valk werd als bestuurslid herkozen. In de vaca ture L. C. de Jong werd gekozen de heer G. Var- kevlsser. De aftr. baancommlsSarlssèn, de heeren A Kruger, N. v. Delft en J. Heemskerk werden herkozen. Onbekenden eigenden zich een flinke col lectie Tookworst toe uit de rookkast van slager V. en bij de dames B. stalen zij 6 kippen. Van den landbouwer S. Sp. namen zij een kalf mee. De politie stelt een onderzoek ln. LEIDSCHENDAM. Benoemd is tot pastoor te Stompwijk de heer J. D. Sistermans. OEGSTGEEST. KINDERKERSTFEEST DER NED. HERV. GEM. Met de kinderen der Ned. Herv. Gemeente ls ln de Pauluskerk het JaarliJksche Kerstfeest gevierd onder leiding van den heer A. P. v. d. Haas. De kerk was geheel gevuld met kinderen en enkele genoodlgde ouders. De heer v. d. Haas hield een kersttoespraak, waarin hij behandelde de bood schap van de herders „dat Jezus geboren ls". On der leiding van den heer N. Verhoeven heeft een kinderkoortje mooi gezongen en speelde de heer Verhoeve een vioolsolo. Zendeling A. J. de Neef verhaalde een treffende Kerjtgescnledenls uit het leven der Papoea's. Aan het einde heeft ds. F. J. Jansen Schoonhoven van de oudste kinderen die dit feest medemaakten afscheid genomen en hun een blijvend aandenken overhandigd. Orgelconcert Feike Asma. De organist Feike Asma gaf Tweeden Kerst middag in de Pauluskerk een orgelconcert. Was dit concert ten deele bedoeld als Kerst wijding, toch had Asma het programma samengesteld, dat daaraan een herdenking van den sterfdag van W. A. Mozart was verbonden. Behalve ook een Suite uit „Kerstfeest I en It" van Jan Zwart, speele Feike Asma ook het or gelconcert in A-dur van G. F. Handel. De be speling van het orgel in de Pauluskerk bood v/eer gelegenheid om de schoonheid en het krachtige klankvolume van hét instrument te demonstreeren. Ook elschte de uitvoering dei- werken een meesterlijke hand. Niet alleen de zoo glansrijke technische over winningen, de fijne nuanceeringen en de vaar digheid van den organist troffen de talrijke luis teraars, maar ook de waardevolle-inhoud van het programma. Feike Asma heeft zijn gehoor op bezielende en overtuigende wijze de beteekenis van het Kerstfeest tot uitdrukking gebracht. Tot slot speelde hij „Berceuse" van L. Vierné en een „Finale" over Kerstmelodieën van eigen hand en heeft daarin eyeneens zijn voortref felijk kunnen aangetoond. Rllnsburg Overleden: J. Schriel. 73 J. echt genoot van J. Brouwer. S. S. te L. Een bepaald percentage is niet vastgesteld. De zaak kan naar billijkheid gere geld worden. J. d. O. te L. Het beste ls alle ontvangsten op te geven en ln de tóelichting melding te maken van de verschillende stortingen, welke gedaan worden. v. L. te L. Het ls wel waarschijnlijk te achten dat een dergelijk bericht ook aan u gezonden zou worden. J. v. E. tc H. Mevrouw is niet verplicht het loon voor die dagen te betalen. M, V. te L. Als de combinatie ophoudt tc bestaan, moet alles billijk worden verdeeld of geldelijke vergoeding worden gegeven. Het zou moeilijk zijn alleen voor het gebruik van het materiaal reeds vergoeding te vragen. Misschien wordt later weer door een der anderen gewerkt. A. P. te N. Inderdaad is geen Inkomstenbe lasting verschuldigd, als u reeds loonbelasting be- en^en "andere inkomsten netrt.' NED. HERV. KERK. Benoemd tot hulpprediker te Eindhoven, cand. A. C. J. van der Poel, te den Haag. Aangenomen. Naar Stadskanaal, ds. P. A. van der Vlugt te Nieuwe Pekela N$ar Aalst, cand- A. P. van der Kooy te Delft Naar Kortezwaög, 'ds. J. L. Sprenger to Blankenham. Bedankt Voor Brakel, cand. A. P. van der Kooy te Delft. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Mlddelharnls. ds. A. van Stuy- venberg te Ierseke. Beroepen. Te Terneuzen, ds. T. Dorresteyn to Opheusden. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Arnhem, ds. W. F. Lem^n te Haarlem Te De Krim (Ov.), ds. W. Ramaker te- Kampen. K Amsterdam, 29 December. De kortstondige vacantieperiode was aan het sentiment op de effectenbeurs te Amsterdam niet ten goede gekomen. De berichten geduren de de laatste dagen omtrent de ontwikkeling van de situatie in het Verre Oosten ontvangen, hadden op de fondsenmarkt een minder plezie- rigen indruk gemaakt. En het gevolg hiervan was, dat liquidaties te verwerken vielen» Vooral wat de Cultuurfondsen, de Scheepvaartwaarden en Olies aangaat, waren er verkooporders en hoewel het aan de markt komende materiaal niet *van overstelpende afmetingen was, ontbrak de kooplust ten eenen male. Bij ae opening werd onmiddellijk op een be langrijk lager peil gehandeld en de verkoopers moesten wegens gebrek aan een tegenpartij aan houdend in lager prijzen bewilligen. Na zwakken inzet zakten de koersen vrijwel allerwege in een snel tempo in met het resultaat dat vooral de hierboven genoemde fondsen alsmede de aan- deelen in andere soorten Indische ondernemin gen aanzienlijke, verliezen te boeken kregen. Op het sterk verlaagde koerspeil kwam wel eenige vraag en trad een herstel in. dat overigens voor een groot gedeelte op rekening, kon worden ge steld van technische oorzaken. Maar de verbetering was in geen enkel opzicht toereikend, om de aanvankelijke belangrijke na- ceelige koersverschillen te compenseeren. Op de Suikerafdeeling gaven H.V.A.'s een goed voor beeld van de marktontwikkeling. Bij een ope- ningsprijs van 335% of omstreeks 20 punten be neden het vorige slot, daalde de koers in snelle vaart tot 303%. Wel kon nadien een verbetering van een 10-tal punten worden opgemerkt, maar aan het einde van de rekening moest toch een aanmerkelijk verlies worden opgeteekend. Vor stenlanden kwamen verscheidene punten bene den den parikoers, terwijl de minder courante suikeraandeelen, voor zoover genoteerd, lager waren. Ook de aandeelen in Indische Cultuur- banken. in Indische Openbare Nutsbedrijven, Indische Tramweg- en Spoorwegwaarden, ver keerden in reactie. In de Rubberrubriek debuteerden Amsterdam Rubbers een goede 15-tal punten beneden het slot van verleden week Woensdag. Nadat even een prijs van 225% te voorschijn kwam, viel een inzinking waar te nemen tot 209%. Op dit peil werd weerstand geboden en kon een licht herstel worden opgemerkt. De minder gangbare rubberaandeelen waren over de geheele linie lager en verscheidene specialiteiten kregen groo te verliezen te boeken. De Tabaksafdeeling bracht het er niet beter af. Oude Deli's zakten onder beurstijd in van 215% tot 198% en kwa men mitsdien èen goede 30-tal punten lager te liggen. Dell Batavia's daalden van 171 tot 169 en verloren vervolgens in doorsnee een 25-tal punten. Senembah's liepen achteruit van 182 tot 171. Op de Petroleumafdeelig werd vrij druk za ken gedaan in Olies. Ook hier was de opening aanmerkelijk beneden den vorigen prijs, terwijl oorspronkelijk tegen 247% werd afgedaan, zakte de koers geleidelijk aan in tot 238%.Ook hier kon een klein herstel worden geconstateerd. De Scheepvaartpapiere nhadden eveneens een zwak voorkomen. Scheepvaart-unies verschenen op het tapijt met een noteering van 150%, maar konden later op den middag niet meer dan* 143% bedingen. Vaarten zakten in van 121 tot ll6J,4%.-Japalijnen van 11-5 tot 110%. In Oude Booten ging weinig om; er was eenig aanbod, dat niet gemakkelijk was op te vangen, zonder een lageren koers te voorschijnt t-e roeoen. Van de gangbare soorten bleven de laagste prijzen weliswaar niet gehandhaafd, maar de verbetering later op den middag was slechts gering, vergeleken met de eerste verliezen. Een uitzonderirig vormde de rubriek der Industriee- len, in zooverre deze een behoorlijk weerstands vermogen aan den dag legden. De toonaangevende aandeelen waren In door snee niet of niet noemenswaardig veranderd. Onder beurstijd echter kon desniettemin een kleine verzwakking worden waargenomen en hierin kon de invloed worden gezien van de zwakke stemming in de overige rubrieken. De minder courante Industrieelen hadden een kalme markt, maar waren meerendeels iets lager. De beleggingsmarkt had een rustig voorkomen. De Nederlandsche staatspapieren waren prijs houdend en weinig veranderd en waar verschil len voorkwamen, bedroegen deze slechts onder deden van procenten. De affaire was echter gering en zelfs in de nieuwe obligatiën Neder!/nd ging maar weinig om. Gemeentelijke en provinciale leeningen waren stil, vrijwel on veranderd. Pandbrieven kalm, hier en daar iets beter. De Duitsche markt lag bijna geheel verlaten. Voor de kerkelijke leeningen bestond slechts weinig belangstelling. De koersen waren weinig of niet veranderd. Prolongatie 21/4%. (A.N.P.). KATWIJK AAN DEN RIJN. 27 Dec. Groenten- veiling. Waspeen f. 6.80—8.50. grove peen f. 2.20— 2.70. groene kool f. 4.806. gele kool f. 4.805.40, boerenkool f4.806. prei f. 4.205,30, knolselde- rle f. 3.40—8. witlof f. 20—25, Uien f. 4.806, rapen f. 2.302.50. NAALDWIJK. 27 Dec. Mlddenprils Westl. vei lingen. Andijvie 16. witlof 2025, rapen 22V4. stoofsla 20, prei 41\'2 per kilo: sav. kool 3.10, nero 17, 2e 11. kelen 11.20. witte kool 3.04 per 100 kg., sla 3.204.80. peterselie 6. seldery 3.75 per 100, boerenkool 42 oer bak. RIJNSBURG. 27 Dcc. Groentenvelling Roodc kool f. 5.80; Gele kool f. 5 60; Witte kool f. 3.80; Groene kool f.6; Boerenkool f.6; Uien f. 5.60; Grove peen f. 4.50; Waschpeen f. 8.50; Prei f. 7.50; Witlof f.25; Kroten f.5; Andijvie f.7 per 10O k.g. Knolselderle f.8; Idem II f. 3.50—5.80; Peterselie f. 2.60—3.50; Selderie f. 2.50—3.80 per 100 bos. Redactie-staf: B W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: H. A. Goedhart.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3