STADSNIEUWS Nieuwjaarsgroeten aan familie in Indië LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Haandag 29 December 1941 Officieele Kennisgevingen Wat wilt gij, landgenoot Arbeidsvoorwaarden in de meubileerindustrie Uitslag Blokkadeprijsvraag „Naar een vrijheid van hoogere orde" J. Nöë overleden AGENDA Via den Nederlandschen Omroep Ruim anderhalf jaar geleden beleefden wij het resultaat van een regeering, die niet voor haar taak was berekend, Wfj verloren een oorlog en werden bezet gebied. Wij verloren Suriname en men tracht ons door een blokkade uit te hongeren. Nederlandsch-Indië dreigen wij te verliezen en onze burgerbevolking wordt door bombardementen vermoord. Wat wilt gij, landgenoot? Nog meer ramp spoed over ons land en volk brengen, meehelpen eigen volksgenooten nog meer tegen elkaar op te zetten, toestaan dat Europa en dan ook ons land een prooi wordt van de sovjet-horden of wilt gij de handen uit de mouwen steken en een nieuw Nederland in een nieuw Europa helpen opbouwen? Wilt gij dat, landgenoot? Staak dan uw fluistercampagnes en gebruik uw verstand, draai weg dien „Oranjezender" en denk na, be dwing die haatgevoelens en oordeel eerlijk en oprecht. Het is best mogelijk dat gij misleid waart. Maar zoo waren er duizenden met u. Het kan zijn dat u groote fouten maakte, maar wie deed dat niet? Het is niet waar, dat u het ongeluk voor ons land en volk wilt, maaronbewust werkte u er toe mede. Wat gij wilt landgenoot, dat is een gelukkige toekomst voor ons vaderland, een eervolle plaats voor Nederland in het nieuwe Europa, maar dat kan niet worden bereikt zonder strijd en daar om behoort gij in de gelederen van hen, die hetzelfde willen als u en strijden in het Oosten tegen hen, die ook uw vijanden zijn. Wat wilt gij landgenoot? Vooruit dan, op de bres voor ons aller toekomst. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22 te Den Haag. ER ZIJN 12.000 ARBEIDERS BIJ BETROKKEN. Blijkens de Staatscourant van 24 dezer heeft het college van rijksbemiddelaars een lande lijke regeling van de arbeidsvoorwaarden in de meubileerindustrie- vastgesteld. Daarbij worden voor het geheele land de loonen en sociale be palingen bindend vastgesteld voor de werk nemers, zoowel in de massa-meubelindustrie als in de z.g. luxe-meubelindustrie. Onder deze regeling "~valt een groot aantal ondernemingen met in totaal omstreeks 12.000 arbeiders. Vooral voor de massa-meubelindustrie be- teekent 2ü een groote verbetering van de sociale positie der werknemers. Oorspronkelijk werd door partijen de alge meen verbindendverklaring gevraagd van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de meubi- leeringsindustrie. Het college heeft echter ge meend niet tot algemeen verbindend verklaring over te kunnen gaan en heeft thans een rege ling bindend vastgesteld, die zooveel mogelijk in overeenstemming is met de collectieve ar beidsovereenkomst. De werknemers in de meu- bileeringsindustrie worden, al naar hun werk zaamheden. ingedeeld in geschoolden, geoefen den en ongeschoolden, met daarbij aansluitend een indeeling in 9 leeftijdsgroepen van 17 tot 25 jaar en ouder. De loonen zijn voor de verschillende groepen vastgesteld in vier gemeenteklassen en variee- ren voor de volwassen arbeiders van 43 cent tot 65 cent per uur. In de beschikking is verder opgenomen een regeling van overwerk en werk op Zon- en feestdagen en een vakantieregeling. De regeling van de doorbetaling van het. loon op Zon- en feestdagen treedW in verband met. de tomende feestdagen onmiddellijk in werking. De verdere bepalingen van de regeling treden in werking in de werkweek, waarin 12 Januari 1942 valt. Voor de vergoeding van loondervmg op alge meen erkende christelijke feestdagen en de vacantledagen door middel van een bonnen fonds. zal door het college een nadere regeling overwogen worden. Voorloopig zal op -de feest dagen het voor de werknemers geldende uurloon moeten worden doorbetaald. OPCENTEN REGISTRATIE VAN 20 OP 100 GEBRACHT. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Financiën be treffende de heffing van opcenten op eenige belastingen. Daarin wordt de heffing voor successie en zegelrecht opnieuw met drie jaar verlengd en het aantal opcenten op de rechten voor regi stratie van 20 gebracht op honderd. De heffing van 10 opcenten op den suiker accijns wordt het besluit bestendigd. Het be sluit treedt 1 Januari a.s. in werking. POLITIECOMMISSARIS TE ARNHEM. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie is benoemd tot commissaris van politie te Arnhem, belast met den recherchedienst, de hoofdinspecteur van politie M Zoll. De heer Zoll is zijn carrière bij de politie be gonnen als schrijver. Hij is voorts inspecteur van politie geweest te Hilversum en te Alk maar, waarna in 1931 zijn benoeming tot hoofd inspecteur te Leeuwarden volgde. Sinds 1936 was hij hoofdinspecteur te Arnhem. De heer Zoll heeft zich in het bijzonder toegelegd op de re cherche, de dactyloscopie en fotografie. MR. DR. PH. B. LIBOUREL 25 JAAR NOTARIS. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat mr. dr. Ph. B. Libourel werd benoemd tot notaris te Delft. Notaris Libourel heeft een vermaardheid over het geheele land. Hij is geboren op 14 October 1878 te Raamsdonk en doorliep de middelbare school, waarna hij zich wijdde aan de studie van het notariaat en de registraturen. In 1898. nog geen 20 jaar oud, legde hij met goed gevolg het examen af voor candidaat notaris. Eenige jaren was hij daarna werkzaam als surnumerair der registratie, waarna hij een aanstelling kreeg als candidaat-notaris op het bekende kantoor van wijlen J. A. S. Coebergh te Leiden. In Lei den heeft hij, na staatsexamen te hebben ge daan, gestudeerd aan de Leidsche universiteit. Hij promoveerde in 1905 op een proefschrift over „schenkingen". Gedurende zijn Leidschen tijd is hij van 1906 1917 opgetreden als privaat-docent aan de universiteit in het notarieel en fiscale recht. Op 28 December 1916 werd hij benoemd tot notaris te Delft. Dr. Libourel is voorzitter van de broederschap van notarissen en had en heeft zitting in tal van commissies, terwijl hfj tevens een vooraan staande plaats inneemt in het maatschappe lijke leven van zijn woonplaats. Het brengt hulp aan vriend en vijand. Nederland is ook hierbij niet achtergebleven: het zendt een ambulance. Deze verdient den steun van heel het Nederlandsche volk, want j£ils het gaat om den nood van anderen te lenigen, dan zal niemand achter willen blijven. Daarom Nederlanders, steunt de Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt, op girorekening 87600 Nederland sche ambulance, Koninginnegracht 22, te Den Haag. DAPPERE MANNEN. Dappere mannen hebben hun leven ingezet om Eurora te verlossen van het dreigende sovjetspook. Dapperen hebben den strijd aangebonden met het onmenscheiyk systeem, dat ongeloof en ter reur in zijn banier voert. Dappere mannen zullen ginds in het Oosten aan een nieuw Europa bouwen en Nederland is daarbij niet achter gebleven. Honderden zonen van deze lage landen heb ben zich gemeld om deel te nemen aan den atrijd Ook een leger, dat het roode kruis m zijn banier voert, is er. Uit meer dan 50.000 inzendingen heeft de trekking plaats gehad van de prijsvraag, welke in het blad „Blokkade", uitgave van het depar tement van volksvoorlichting en kunsten, gepubliceerd is. De eerste prijs, bestaande uit f. 250 en 500 Winterhulploten lis ten deel gevallen aan G. A. A. .v. d. Hoorn, Heerenweg l/120a te Wilnis. Tweede prijs (f. 150 en 250 Win terhulploten) L. C. Slings, West achterweg 5a, Colijnsplaat (Zee land). Derde prijs (f.50 en 100 Win terhulploten) A. Dllweg, W 100 C te Eefde. Vierde prijs (f.25 en 50 Winter hulploten) Harm Bartels. Nieuw- landsweg 3 A te Haren, Gr. Vijfde prijs (f.25 en 50 Winter hulp-loten) J. Verhoek, Schinkel kade 491 te Amsterdam (Z). Zesde prijs (f. 12.50 en 25 Win terhulploten) J. J. R. Buirma, Ma- riaplaats 16bis te Utrecht. Zevende prijs (f. 12.50 en 25 Win terhulploten) rnej. W. N. Nijhof, Barlo 52 te Aalten. Achtste prijs (f. 12.50 en 25 Win terhulploten) mej. Victlarie Krui- singa, Wijk 3372 te Vriezenveen (Overijsel). Negende prijs (f. 12.50 en 25 Win terhulploten) P. J. Boek, Druiven- laan 27, Alkmaar. Voorts is een aantal troostprijzen toegekend. Zij die voor een dezer troostprijzen in aanmerking komen, zullen hiervan ten spoedigste be richt ontvangen. Het politiek weekpraatje, dat Max Blokzijl hedenavond van 19.4520 uur vla den zender Hilversum II zal uitspreken, heeft tot titel: „Naar een vrijheid van hoogere orde". TROF. DR. J. CHR. FRANKEN OVERLEDEN. In den ouderdom van ruim 50 jaar is over leden prof. dr. J. Chr. Franken, hoogleeraar in de theoretische wijsbegeerte en de psychologie, met uitzondering van de empirische psychologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. AFSCHEID VAN PROF. DR. H. C. L. E. BERGER. Als hoofdinspecteur van Volksgezondheid. Op hartelijke wijze, werd Zaterdagmiddag in een der zalen van den stadsschouwburg te Utrecht, afscheid^ genomen van prof. dr. H. C. L. E. Berger, hoofdinspecteur van de volksge zondheid, tevens directeur van den veeartsenij- kundigen dienst, die wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd op-31 Decem ber beide functies neerlegt. Van dien dag af zal prof. Berger alleen nog werkzaam zijn als raadsadvisieur bij het departement van land bouw en visscherij. Zeer vele autoriteiten woonden de plechtig heid bij. Dr. Quadvlieg, voorzitter van het huldigings comité, heeft prof. Berger toegesproken en een beknopt overzicht gegeven van het welbestede ambtelijke leven van den scheidenden hoog leeraar. Spr. bood den vertrekkenden hooglee raar een klok aan. UITVOERING DER- BURGERZANGSCHOOL. Als ieder jaar heeft ook thans de Burgerzang school een aardige operette-uitvoering gegeven, ditmaal op Tweeden Kerstdag in de prachtig bezette Stadszaal. Men heeft genoten van het met zorg voorbereide spel en den goeden zang i in de operette Hans Drift, die indertijd reeds j door de Burgerzangschool is uitgevoerd, reden waarom wij niet meer uitvoerig op den inhoud j behoeven terug te komen. Er bleek weer met animo gestudeerd te zijn onder leiding yan den heer De Rook, die met groote toèwijding steeds voor een vlot verloop I borg staat, daarbij trouw terzijde gestaan door 1 de regisseuse mevrouw A; van der Lijke-Sytsma 1 en den pianist den heer Han Zirkzee, wier me dewerking immer buitengewoon op prijs gesteld wordt. Spel en zang wisten te boeien, vooral dat van de hoofdvertolkers, waarvan wij in het bijzonder willen roemen mevr. Rosine HasselbachGay- kema in de titelrol. Ook nu was men gul met applaus en het aanbieden van fraaie bloemstuk ken, o.a. aan de dames Hasselbach en Van der Lijke, alsmede aan de heeren de Rook en Zirk zee. Aan décors en costuums was eveneens de noodige aandacht besteed, zoodat het geheel niet naliet een prettigen indruk te maken. De kinderen, de ouders, maar ook de velen, die met zooveel genoegen hun medewerking aan deze geslaagde uitvoering verleenden, zullen ze ker met genoegen terugzien op een middag van blijdschap! MEJ. A. M. E. ROLLANDET f. Na een slechts kortdurige ongesteldheid is op Tweeden Kerstdag op 54-jarigen leeftijd over leden mej. A. M. E. Rollandet. onderwijzeres in het handwerken en den slojdarbeid en geduren de tal van jaren de toegewijde leidster van ettelijke kleuterklasjes waardoor „Tante Miep", zooals zij door de aan haar goede zorgen toever trouwde kinderen algemeen werd genoemd, bij de jeugd van onze stad. vooral bij die in de om geving van den Rynsburgerweg, een groote be kendheid genoot. Mej. Rollandet was gedurende eenige jaren als handwerkleerares verbonden aan de Meisjes school aan de Breestraat onder leiding van mej. Renaud maar gaf daarna uitsluitend onderricht aan huis, waar zij zeer velen heeft bekwaamd in handwerken en handenarbeid. De herinnering aan haar vriendelijke verschij ning en innemende persoonlijkheid zal bij velen dankbaar voortleven. Foto-archief „L.D.' HEDEN. Prediker: Spr. ds. van Dijk van Den Haag. 3 en 7 uur nam. Volkshuis: Opvoeringvan „Vader Martijn". 8 uur nam. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot vindt morgenmiddag om 12 uur plaats op de begraafplaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest. Vrijdag a.s. herdenkt, de heer W. Hanno den dag, waarop hij voor 25 jaar in. dienst trad bij Gemeentewerken, afd. Plantsoenen. Na 5 jaar boomsnoeier te zijn geweest, was hij de laatste 20 jaar onafgebroken werkzaam als vaste kweeker in de Gem. Kweekerij, aan de Nachtegaallaan te Oegstgeest. De secretaris-generaal van sociale zaken, te vens waarnemend hoofd van 't departement van landbouw en visscherij. de heer Verwey, voerde hierna het woord en bracht prof. Berger hulde voor diens arbeid in het. belang der volksge zondheid. Door talrijke vertegenwoordigers van instan ties en vereenigirigen werd hierna nog het v/oord gevoerd. Prof. Berger heeft met een kort woord dank gebracht voor deze huldeblijken. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE VERF INDUSTRIE VASTGESTELD. Het college van rijksbemiddelaars heeft ter bescherming van de arbeiders wenschelijk ge acht, een regeling van loonen en andere ar beidsvoorwaarden vast te stellen voor de-verf industrie. In deze regeling zijn de ondernemin gen in dezen bedrijfstak ingedeeld in vier ge meentegroeven en daarmede overeenkomende loonklassen. Het minimum1 weekinkomen voor volwaardige ongeschoolde mannelijke werkne mers van 25 jaar en ouder is in deze vier loon klassen gesteld op resp, f. 27, f. 26, f. 24 en f. 21.50, Ook Is een jeugdloonregeling vastge steld en zijn bepalingen opgenomen waarbij de proeftijd, de wijze van loonbetaling, doorbeta ling van loon bij verzuim en op Christelijke feestdagen, loonbetaling bij overwerk en ten slotte de vacantie zijn geregeld. De Nederlandsche Omroep te Hilversum stelt de gelegenheid open om in den middag van den Oudejaarsdag via den zender Hil versum Oudejaarsgroeten te doen uitzenden aan familie in Nederlandsch-Indië. Daartoe moet gebruik gemaakt worden van een der hieronder volgende teksten, waarvan iedere inzender er uiteraard slechts één (naar keuze) mag bezigen. Andere tek sten dan de hieronder volgende zullen -ter zijde worden gelegd. Deze teksten moeten uiterlijk Woensdagmor gen 31 December per briefkaart in het bezit zijn van den Nederlandschen Omroep te Hilversum. Het is uiteraard slechts mogelijk een beperkt aantal dezer Oude jaarsgroeten in verband met den toegestanen zendtijd uit te zenden. Zij, die het eerst inzenden, komen ook het eerst aan de beurt, zoodat mag worden aangeraden, de briefkaart met den schematekst zoo spoedig mogelijk aan den Nederlandschen Omroep te zenden. Deze Oudejaarsgroeten zullen zoowel door mannen, vrouwen als kinderen worden voorge lezen. Een der thans volgende schema-teksten moet worden gebruikt: GROETENTEKST No. 1. (Van families in Nederland aan zoon of dochter in Indië). Formulier: Vader en moeder 1) (familie naam en adres) met (voornamen familieleden/huisgenooten) groeten hun zoon/dochter 1) (voor naam en plaatsnaam) 1) Doorhalen wat niet in aanmerking komt. Voorbeeld: Vader en moeder C. de Wilde, Korte- naarstraat 168, in Rotterdam, met Wlm, Annie, Cor en Jantje, groeten hun zoon Kees Pieter Jansen in Bandoeng. GROETENTEKST No. 2. (Van kinderen in Nederland aan hun ouders in Indië). Formulier: (Voornaam en familienaam van het kind of van de kinderen) bij de familie (naam en adres'van de familie waar de kinderen verblijven) groeten hun ouders vader/moeder 1) in plaats naam 1) Doorhalen wat niet in aanmerking komt. Voorbeeld: Harry en Margot Willemsen, bij cie familie R. Jansen, Olivierstraat 189, in Utrecht, groeten hun ouders in Soerabaja. GROETENTEKST No. 3. (Van echtgenoot(e) in Nederland aan echtgenoot (e) in Indië). Formulier (Naam en voornaam en adres echtgenoot(e) in Nederland) met (voornamen kinderen in Nederland) groet haar man/zijn vrouw 1) (naam en voornaam en plaatsnaam in Indië) en haar/zijn kinderen 1) (voornamen kinderen in Indië1). 1) Doorhalen wat niet in aanmerking komt. Voorbeeld: Frits Reinders, Dennenlaan 80, in Lanen met Hans en Willy, groet zijn vrouw Ria Reinders in Semarang en zijn kinderen Frits en Marietje. TWEE MALEISCHE TEKSTEN. Voor de Maleische taal zijn de volgende tek sten beschikbaar: a. Selamat tahoen baroe. "r (Speciaal voor Chineezen, die ook per 1 Januari het Nieuwjaar vieren). b. Selamat bahagia dan sehat wal'afiat Speciaal voor Indonesiërs en Mohammedanen). Formuliervoorbeeld) Kepada Raden Soeleiman dan Keloearga Sekalian di Kraksaan. Tekst b. Selamat bahagia dan sehat wal'afiat; Olèh Raden Mas Kesoerio Di Utrecht. Wijlen de heer J. Noë. Zaterdag j.l.' is na een kortstondig ziekbed op 70-jarigen leeftijd overleden de heer J. Noë, oud-keurmeester-hoofdopzichter van het Open baar Slachthuis, aan welke instelling hij gedu rende 38 jaar met voorbeeldige toewijding, ijver en plichtsbetrachting werkzaam was. De heer Noë was voorts 2de penningmeester van de Ver. Schoolkindervoeding en -klèeding, een trouw medewerker van de stichting „Het Brokkenhuis" en gedurende vele jaren een zeer gewaardeerd lid van den kerkeraad der Doops gezinde Gemeente. Gistermorgen na afloop van den dienst heeft ds. L. Bonga in eenige 'gevoelvolle woorden zijn nagedachtenis geëerd. O De begrafenis van het stoffelijk overschot zal geschieden Woensdagmiddag om halftwee op de begraafplaats „Rhijnhof". 25-JARIG JUBILEUM P. H. TER HAAK. Heden herdenkt de heer P. H. ter Haak den dag, waarop hij vóór 25 jaren als machinist in dienst der Electriciteitsfabriek werd aange steld. Nadat de jubilaris vanmorgen op de gebrui kelijke wijze door de directie was ontvangen en gecomplimenteerd, volge een intieme huldiging door het Centrale personeel, waartoe de jubi laris met zijn familie in een der dienstlokalen was genoodigd. Bij deze gelegenheid bleek wel zeer duidelijk, dat de jubilaris zich in hooge mate de sympathie van superieuren en collega's heeft verworven. In een hartelijke toespraak feliciteerde een zijner collega's hem namens het gezamenlijke werkliedenpersoneel, waarbij zich de dd. hoofdmachinist aansloot namens de be drijfsleiding. Als aandenken aan dezen dag werd den jubi laris door het gezamenlijk 'Centrale-personeel een mooie schemerlamp aangeboden. Nadat de jubilaris in enkele goed gekozen woorden zijn dank had uitgesproken, kregen de aanwezigen gelegenheid hem persoonlijk te feliciteeren. Kort daarop vertrok de jubilaris met zijn familie om het verdere van den dag in hulselijken kring door te brengen. LEIDSCH DRANKWEER COMITÉ. Kerstwijding. Tweeden Kerstdag is vanwege het L.D.C. een Kerstwijding gehouden in het Federatiehuis Gerecht 10, De voorzitter, de heer H. van Duu- ren Jr. heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid den spreker ds, D. J. Vos- sers. Hervormd predikant alhier en het bekende Leidsch Salonorkest onder leiding van den heer J. Plu, dat het programma opende. -Vervolgens hield ds. D. J. Vossers een rede. Spr. zeide o.m. dat het moeilijk is over Kerstfeest te spreken. We vieren Kerstfeest in oorlogstijd vol haat en vijandschap. Wij verlangen allen naar vrede: vervolgens zette spr. de Kerstgedachte nader uiteen. De kerstboodschap is voor alle menschen.. De voorzitter dankte ds. D. J. Vossers voor zijn rede en bracht ook het orkest dank voor de medewerking evenals den heer W. Beekman, die eenige mooie cellosolr ten beste gaf. KERSTFEEST VAN „WINTERHULP". Een prettige middag. Zaterdagmiddag heeft „Winterhulp Nederland" aan een 500-tal kinderen een vroolijk Kerstfeest bereid. Op het tooneel prijkte een tweetal groote en meerdere kleine Kerstboomen, waar van de electrische lichtjes vroolijk straalden, ter wijl de balcons waren versierd met tal van nationale vlaggen. Nadat de kinderen, wier leeftijd varieerde van 714 jaar, zich te goed hadden gedaan aan heerlijken stamppot van snljboonen en aardappe len. verscheen een Kerstman ten tooneele en vertelde een mooi Kerstverhaal, spelende in Lapland, waarnaar met aandacht wend geluis terd, Alleen tegen het einde liet de stilte te wenschen over, maar het verhaal was ook wel rijkelijk lang! Onverholen bewondering en groote hilariteit verwekten de experimenten van een goochelaar, waarbij vooral de inschakeling van de jeugd zelve in de ten uitvoerlegging hoogelijk werd gewaardeerd. Ook aan de ouderwetsche poppenkastvertooning met Jan Klaassen en Katrijn viel een enthousiaste ontvangst ten deel. Afgezien nog van de uitgereikte versnaperingen, is deze middag bij de kinderen ongetwijfeld zeer in den smaak gevallen. Het was op de gezichtjes duidelijk te zien! Het feest, werd o.a. bijgewoond door den bur gemeester en echtgenoote, den administrateur van het Provinciaal Bureau te Den Haag en echtgenoote. den scholingsleider, den chef van het plaatselijk bureau, buurtschapsleiders en verdere genctodigden. Een 50-tal vrouwelijke collectanten van de W.H.N. zorgde voor bediening en toezicht. Het is jammer, dat vele honderden kinderen, die zich hadden aangemeld, wegens plaatsgebrek teleurgesteld moesten worden. De Winterhulp stelt zich voor bij een volgende gelegenheid het feest op een nog grootere schaal te organiseeren. Onze oud-stadgenoot, de heer I. Oudshoorn, ontving een aanstelling in vasten dienst als technisch ambtenaar bij het Gem„ Gasbedrijf te Rotterdam. Gistermiddag is de 40-jarige mevr. J. uit Sassenheim. toen zij op den Rijnsburgerweg tus- schen de afsluitboomen van den overweg opge sloten was en over een der afsluithekken wilde klauteren, daarbij met het linkerbeen bekneld geraakt en gevallen, waardoor zij dit lichaams deel kneusde. De E.H.D. bracht haar ter behan deling naar het Academisch Ziekenhuis. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt .van Woensdag 24 Van Zaterdag 27 December 20 uur tot Woens dag 31 December 8 uur door Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest wordt deze dienst gedurende genoemde tijdstippen waargenomen door ae Oegstgeestsche Apotheek, voorm. Wilhelmina- park 8, tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 1 gr. C. (29 gr. F.), BESTRIJDING VAN WANDGEDIERTE. De Burgemeester van Leiden brengt nogmaals in herinnering, dat inzake de bestrijding van wandgedierte de volgende bepalingen zijn vast gesteld ingevolge het Besluit van den Secretaris- - Generaal van het Departement van Binnenland- I sche Zaken van 29/30 Januari 1940 B.Z. no. 1 V„ onverminderd de voorschriften* vastgesteld in de „Verordening, houdende voorschriften nopens be- i hoorlijke bewoning van woningen" (Verzamel- nummer 104) I le. Het is, te rekenen van 1 April 1941 af. verboden als verhuurder of uit anderen hoofde een woning of gedeelte daarvan al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd in gebruik te geven, zonder dat een verklaring is ingeleverd bij het bureau van de Bevolking, Stadhuis^ alhier, waar uit blijkt, dat noch in de woning, noch in de daarin eventueel aanwezige huisraad wandge dierte is aangetroffen. Van het zelfde tijdstip af is het verboden bij het als huurder of uit anderen hoofde betrek ken van een woning of van een gedeelte daarvan, daarin huisraad te plaatsen of aan te brengen, zonder dat een verklaring als voren bedoeld is ingeleverd bij het voormeld Bureau. Overtreding van deze bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. 2e. Een verklaring sub le bedoeld wordt uit sluitend afgegeven door de Directie van den Gemeentelijken Ontsmettingsdienst, Noorder straat 18 (telef. 21319) en wel zoodra na de door dezen dienst ingestelde controle is gebleken, dat in de woning en/of het huisraad geen wand gedierte is aangetroffen. Voor het instellen van de contröle, die, na aanvrage, op korten termijn wordt verricht, moet vooraf tegen ontvangst van een gewaarmerkte kwitantie aan voormelden dienst worden betaald: f. 1.— voor de contröle van woningen met een huurprijs tot f. 800.per jaar en f. 1.voor den voor deze woningen bestemden inboedel: 2.voor de contröle van woningen met een huurprijs van f.800.of hooger per jaar en f.2— voor den voor deze woningen bestèmden inboedel. 1512 De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRYEN. VENTVERGUNNINGEN VOOR HET JAAR 1942 De Burgemeester van Leiden brengt nogmaals ter kennis van belanghebbenden, dat houders van een vergunning voor het venten met waren in deze gemeente, geldende voor het jaar 1941, die voor een zoodanige vergunning voor het Jaar 1942 in aanmerking wenschen te komen, deze uiterlijk den Sisten December a.s. moeten aanvragen ten politiebureele Zonneveldstraat. Het doen van aanvragen na genoemden datum kan een afwijzende beschikking ten gevolge hebben. hebben. 1510 De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecrtaris, VAN STRIJEN. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat op Dinsdag 30 December as, in het Waag gebouw visch zal worden verkocht aan de ge- steunden door den Socialen Dienst van 9.3012 uur en aan de gesteunden door Maatschappelijk Hulpbetoon van 24 uur, doch uitsluitend aan hen. die daartoe boilhen bij die diensten hebben gekocht. De verkoop is als volgt geregeld: Gesteunden Soc, Dienst: bonnen nrs. -5657 t/m. 6000 van 9%10% uur; bonnen nrs. 6001 t/m. 6685 van 10%—12 uur. Gesteunden door Maatsch. Hulpbetoon: bonnen nrs. 3856 t/m, 3990 van 22% uur; bonnen nrs. 3991 t/m. 4120 van 2%3 uur; bonnen nrs. 4121 t/m. 4250 van 33% uür; bonnen nrs. 4251 t/m, 4364 van 3%4 uur. Men wordt verzocht zich stipt aan de rege ling te houden, dus niet vroeger en niet later te komen dan hierboven aangegeven. In het perceel Hartesteeg hoek Nieuwstarat zal van 1012 uur visch verkocht worden uit sluitend aan houders van vetkaarten. De kaar ten dienen medegebracht te worden. De Burgemeester, STEVENINCK. Leiden, 29 December 1941. 1511 PRIJZENBUREAUX VOOR ONROERENDE ZAKEN. Het ambtsgebied van het bij het „Huurprijs uitvoeringsbesluit 1941" ingestelde Prijzenbureau te Leiden omvat de gemeenten: Alkemade, Hil- legom Katwijk. Leiden. Leiderdorp. Leimuiden, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg (Z.-H.), Voorhout, Voorschoten, Warmond en Zoeter- woude. Hoofd van dit Prijzenbureau is de Directeur der Gemeentewerken van Leiden. Het Prijzenbureau is gevestigd in het Stad huis te Leiden, 3e verdieping. Verzoeken dienen schriftelijk op ongezegeld papier te worden ge richt aan het Hoofd van het Prijzenbureau voor Onroerende Zaken. Leiden. Stadhuis (geen persoonlijke naamsvermelding.) Voor mondelinge inlichtingen is het Prijzen bureau geopend op eiken Vrijdag van 9.30 uur 12.30 uur en van 13.30 uür17 uur. Het hoofd van het Prijzenbureau, A. M. de Blauw. Lemen, 29 December 1941. 1513 Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur is de 55- jarige mevrouw Z uit Sneek, toen zij. zonder voldoende acht te slaan op het verkeer, de Bree straat ter hoogte van de Vrouwensteeg over stak, aangereden door een rouwauto, komende van de richting Hoogewoerd. Hoewel de chauf feur onmiddellijk krachtig remde, kon hij niet meer verhinderen, dat de vrouw werd aange reden, viel en een der wielen over het hoofd kreeg. Zij werd daardoor vrij ernstig aan het hoofd gekwetst en kneusde bovendien een dei- schouderbladen. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Heden morgen was haar toestand redelijk wel. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2