De Japanners zetten hun successen voort BINNENLAND 82ste Jaargang MAANDAG 29 DECEMBER 1941 No. 25078 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren r Hongkong gevallen Op Malakka Op de Philippijnen Japansche landing op de Gilbert-eilanden Italiaansche W eermachtsberichten Churchill te Washington Verspreide berichten Kersttoespraken Van dr. Goebbels Van den Paus 17.33 uur 9.51 uur EERSTE BLAD De omroepbladen tof één programmablad samengevoegd Duitsch schip in Spaansche haven tot zinken gebracht Huldeblijk aan de Ned. Jaarbeurs aangeboden Met Duitschland voor een vrij Nederland LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 3 W Henny. Telet Directie en Administratie 25041 (2 litnen). DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Men ft horst. Lelden Pl.verv.: K Been t -Iden. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde gisteren mede: In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front werd de vijand, die eenige plaatselijke aanvallen op onze stellingen gedaan had, door krachtige tegenaanval len afgeslagen. Duitsche, Italiaansche en Slovaaksche troepen, alsmede de uit Deensche, Duitsche, Finsche, Vlaamsche, Nederlandsche en Noorsche vrijwilligers samengestelde SS-divisie Viking, hebben opnieuw goed slag geleverd. In den centralen sector van het Ooste lijke front werden vrij krachtige vijande lijke aanvallenin zware gevechten tot staan gebracht. Zwakkere aanvallen van den vijand in den Noordelijken sector van het front wer den eveneens afgeslagen. De luchtmacht ondersteunde op alle fronten de gevechten van het leger door krachtige aanvallen op troepenconcen traties, achterwaartsche inrichtingen en spoorlijnen van den vijand. - In de Straat van Kertsj zetten sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers de aanvallen op vijande lijke schepen voort. Zij brachten drie transportschepen van te zamen 2800 brt. tot zinken en beschadigden een kanon neerboot alsmede vier andere schepen. Aan de Oostkust van Engeland brachten gevechtsvliegtuigen in den nacht van 27 op 28 Dec. een koopvaardijschip van 6000 brt. tot zinken. Britsche zeestrijdkrachten probeerden op 27 Dec, een onverwachte manoeuvre te ondernemen op twee afgelegen punten van de Noorsche kust. Na korte, hevige ge vechten met de plaatselijke bewakings manschappen van het leger en van de marine, werden de Britsche landings troepen verdreven. Zij trokken zich op hun schepen terug. Duitsche gevechtsvliegtui gen brachten van een vluchtende formatie oorlogsbodems een torpedojager tot zinken en beschadigden een kruiser alsmede een anderen torpedojager. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden tien vijandelijke bommenwerpers neergescho ten. Bij de nadering van den vijand werd het Duitsche patrouillevaartuig „Foehn" door tal van Britsche bommenwerpers aangevallen. Het patrouillevaartuig schoot een vijandelijk toestel neer en ging toen onder in een heldhaftigen strijd tegen het sterkere vuur van een Britschen krui ser en verscheiden torpedojagers. Enkele Noorsche koopvaarders, die zich vfeed- zaam met de kustvaart bezighielden, wer den door de Britten overvallen en tot zinken gebracht. In Noord-Afrika zijn Britsche aanvallen op de Duitsch-Italiaanschë stellingen mis- -lukt. Formaties der Duitsche luchtmacht vielen Britsche vliegvelden, colonnes auto's en tentenkampen in Cyrenaica met succes aan. Bij bomaanvallen op vliegvelden en haveninstallaties op Malta zijn door de escorteerende Duitsche jagers drie Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht West-Duitschland aan gevallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Volgens tot dus ver ontvangen berichten schoten nacht- jagers en luchtdoelartillerie tien vijande lijke bommenwerpers neer. Ook de weermachtsberichten van de vorige dagen spreken van afgeslagen sovjet-aanvallen in het Oosten en het toe brengen van zware verliezen, terwijl de Duitsche luchtmacht achter de sovjet linies groote vernielingen aanrichtte. In Noord-Afrika is Benghazi volgens plan ontruimd en door den vijand zonder strijd bezet. In de straat van Kertsj waren reeds 4 vijandelijke transportschepen met een totaal-inhoud van 7000 ton, tut zinken gebracht en 5 andere zwaar beschadigd. Ten O. van Gibraltar hebben duikbooten 9 Britsche koopvaarders met een inhoud van 37.000 ton tot zinken gebracht en 2 schepen zwaar beschadigd. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier meldde: Op 25 December om 17 uur 50 heeft de vijand, die Hongkong bezet hield, zijn over gave aangeboden, aangezien hij niet verder in staat was weerstand te bieden aan onze voortdurende aanvallen. Dientengevolge heb ben de troepen om 18 uur 30 bevel gekregen het vuren te staken. De Japanners hebben him verovering zorg vuldig voorbereid. Om de steile hellingen te be klimmen hadden Japansche soldaten dag en nacht met touwladders geoefend. Voor het door trekken van de mijnenvelden rondom het eiland waren afdeelingen zwemmérs samengesteld, die hun laatste training kregen van vermaarde recordzwemmers als Reizo, Komke en Saboero Ito. In het Chineesche conflict speelde Hongkong een zeer belangrijke rol als overslaghaven voor de EngelSch-Amerikaansche leveranties aan Tsjoengking. Van Januari tot November j.l. werden goederen aangevoerd ter waarde van twee en half milliard yen, terwijl langs den weg door Birma slechts voor een half milliard China bereikte. Nu de Japanners vasten voet hebben op Malakka, wordt deze weg zeer ernstig be dreigd en de route via Britsch-Indië is ver en loopt door zwaar terrein, zoodat Tsjoengking weinig hulp meer heeft te wachten. De Engelsche troepen op Hongkong waren 22.000 man sterk. De vesting bezat verdedigings installaties ter diepte van acht kilometer. Elk der eilanden in de omgeving was een fort op zichzelf. Bij de operaties tegen Hongkong werden door de Japansche marine een vijandelijke duikboot, een kanonneerboot en zes torpedobooten tot zinken gebracht of vernield. Na de capitulatie zijn 21 koopvaarders in Ja pansche handen gevallen. Gisteren is te Hongkong een groote parade gehouden ter eere van de overwinning. De Japansche troepen die in West-Malakka opereeren en waarvan een deel Penang bezet ten, hebben met hun hoofdmacht de rivier Kyria overschreden en den vijand op verschil lende punten verslagen. Het belangrijke steun punt Taiping werd bezet en de opmarsch naar het Zuiden werd voortgezet. ïh Oost-Malakka marcheeren de Japansche troepen van Kota- Baroe uit eveneens in Zuidelijke richting ver der op. Naar het Japansche hoofdkwartier verder mededeelt, zijn Japansche troepen met kleine rivierbooten de Perak overgestoken. Zij vallen thans den vijand in den rug aan. (D.N.B.) Naar verluidt, aldus het D.N.B., hebben de Japanners aan het Zuidelijk en Zuidoostelijk front van het eiland Luzon aanzienlijke vorde ringen gemaakt. Ook hebben zij nieuwe troe penversterkingen aan land gezet. Infanterie, ar tillerie en tankafdeelingen zijn in hevige ge vechten gewikkeld, naar de woordvoerder van het Amerikaansche leger kort voor zijn vertrek uit Manilla verklaarde. Aan het Noordelijk front van Luzon hebben de Japanners zware artillerie in actie gebracht. De Japanners hebben twee vrij zware aan vallen gedaan op militaire doelen te Manilla. Noord- en Zuidzij van de monding der rivier de Pasig werden met bommen bestookt, waarbij een rivier-stoomboot werd getroffen. Ook een zeeschip buiten de pieren kreeg treffers en ge raakte in brand. Bij Japansche luchtaanvallen werd in de ha ven te Manilla pier nr. 5 zeer zwaar en nr. 3 lichter getroffen. Manilla is door de Amerikanen tot open stad verklaard, doch de Japanners erkennen dit niet. De president der Filippijnen, Manuel Quezon en de Amerikaansche Hooge Commissaris, Fran cis B. Sayre, hebben op advies van Mc Arthur besloten de hoofdstad te.verlaten. Quezon deel de mede, dat hij voort zou gaan het bestuur te voeren in samenwerking met den bevelvoeren den generaal. De Filippijnsche regeering is tot een ingrijpende kabinetswijziging overgegaan. In een speciaal bericht meldt Reuter, dat Japansche troepen op 23 December aan land zijn gegaan op het eiland Apaiang, dat deel uit maakt van de Gilbert-eilanden. Sindsdien heeft men geen berichten meer van het eiland ge kregen. (De Gilbert-eilanden, die in Britsch be zit zijn, liggen ongeveer halverwege tusschen de Noord-Oostkust van Australië en de Hawaiï- eilanden). VERKLARING VAN JAPANSCHE MINISTER. In den Japanschen Senaat heeft minister-presi dent Tojo verklaard, dat volgens de tot dusverre ontvangen berichten de Japansche troepen op Mindanao ongeveer achttien duizend Japansche burgers hebben gered, die voor het uitbreken van den oorlog in de gevangenis waren gebracht De Japansche bezettingstroepen zullen op ge paste wijze reclit doen aan de vijandelijke sol daten, die schuldig zijn aan het gevangen zetten, vervolgen en dooden van de Japanners. Tojo verklaarde voorts, dat na de reparatie van de beschadigde petroleuminstallaties op Noord-Borneo bijna twintig bronnen binnen een maand zullen worden geëxploiteerd. Van het begin van 1942 af zullen deze bronnen ongeveer 50.000 ton produceeren. Op Noord-Borneo zijn de Engelschen ongeveer drie maanden voor het uit breken van den oorlog met de vernieling van de bronnen begonnen. Zij hebben pngeveer 150 boortorens vernield. De 'minister van marine, admiraal Sjimada, gaf een overzicht van de Britsche en Amerikaan sche verliezen. Tot zinken zijn gebracht 7 slag schepen, 2 kruisers, 1 torpedojager, 9 duikbcoten, 6 kanonneerbooten of mijnvegers. 8 torpedoboo ten en 16 koopvaardijschepen. Zeer zwaar be schadigd werden 3 slagschepen, 2. kruisers, 4 jagefs. 2 kanonneerbooten, 1 hulpschip en 3 koopvaarders; lichter beschadigd 1 slagschip en 4 kruisers. Buitgemaakt werden 50 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 130.000 ton en 407 kleinere vaartuigen. Verder zijn 803 Engelsche en Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. De Japansche vloot heeft tot dusver drie tor pedojagers, een mijnveger en vijf duikbooten van een bijzonder type verloren. Verder werd een mijnveger zwaar en een kleine kruiser licht be schadigd. Sjimada verklaarde uitdrukkelijk, dat dit de totale verliezen van de Japansche vloot waren. Gisteren deelde hét Italiaansche opperbevel mede: Een aanval van de vijandelijke infanterie, die gesteund werd door pantserstrijdkrachten, is in de zone ten Zuiden van Benghazi verijdeld. Wij brachten den vijand verliezen toe en maakten krijgsgevangenen. Activiteit van de artillerie aan het front van Solloem en Bardia. Duitsche "formaties vliegtuigen bombardeerden, herhaalde malen belangrijke centra in den rug van den vijand en vielen vliegvelden aan. Men nam branden en ontploffingen waar. Eenige machines werden vernield of beschadigd. Talrijke motorvoertuigen werden getroffen. Het lucht doelgeschut haalde drie vliegtuigen omlaag. Een ander toestel stortte neer, getroffen door het luchtdoelgeschut van Tripolis, tijdens een aanval, die eenige slachtoffers maakte en onbelangrijke schade aanrichtte. Verscheiden aanvallen van de Duitsche lucht macht op militaire inrichtingen van het eiland Malta hadden groote uitwerking. Drie vijande lijke toestellen werden tijdens luchtgevechten neer gehaald. Andere machines werden op den beganen grond in brand geschoten. Vorige communiqué's melden de ontruiming van Benghazi en nog het volgende: Op den Atlantischen Oceaan heeft een duik boot onder bevel van den luitenant ter zeer Lenzi het gewapende Britsche schip Larrinaga, dat ongeveer 6000 ton mat, tot zinken gebracht. Sprekende over de afzonderlijke operaties van de Japansche vloot verklaarde Sjimada: de vlo ten van Engeland en Amerika op den Stillen Oceaan zijn verslagen en meer dan de helft van de vijandelijke luchtstrijdkrachten is vernietigd. Hierdoor heeft Japan de heerschappij ter zee en in de lucht boven den Stillen Oceaan ver overd. Tevens echter is ook de strijdlust van den vijand zwaar getroffen. Nadat de operaties tegen Hawaii waren geëindigd, is geen noemenswaar dige activiteit van den vijand meer geconsta teerd. Ten einde de militaire successen nog te ver- grooten, heeft de Japansche vloot de eilanden Johnston, Palmira, Baker en Wake aangevallen, die als steunpunten tusschen Hawaii en het Zuid-Westelijke deel van den Stillen Oceaan moeten worden beschouwd. Bij den aanval op Wake moest een zeer zware tegenstand over wonnen worden, daar het eiland zwaar was versterkt. Belangrijk is, dat thans de luchtverbindlngcn tusschen de Vereenigde Staten en Oost-Azië via de eilanden in den Stillen Oceaan verbroken is. De luchtmacht der marine heeft alleen 338 vijandelijke vliegtuigen vernield, „waarbij nog de successen van vliegtuigen van het leger komen. Alleen in het Zuiden is nog een zekere activi teit van vijandelijke vliegtuigen waar te nemen. Op Britsch-Borneo hebben de landingstroepen den vijandelijken tegenstand gebroken. Zij ruk ken thans snel op. Ten slotte verklaarde Sjimada, dat de Japan sche vloot dank zij een langdurige opleiding en een harde scholing 'getoond heeft op den Stillen Oceaan in ieder opzicht superieur te zijn. Echter de verdere ontwikkeling kan nog niet worden overzien en men moet zich nog voorbereiden op groote moeilijkheden en offers. WIJZIGING IN HET BRITSCHE COMMANDO IN OOST-AZIË. Het D.N3. meldt uit Stockholm: Het Brit-sche ministerie van oorlog heeft me degedeeld, dat luitenant-generaal Sir Henry Pownall te Singapore is aangekomen en het opperbevel over de Britsche strijdkrachten lil Oost-Azië op zich heeft genomen als opvolger van Sir Robert Brooke Popham. Japansche militaire kringen wijten de plot selinge aflossing van Popham aan zijn totdusver geleden nederlagen. Genoemde kringen gelooven echter niet, dat de nieuwe opperbevelhebber In staat zal zijn de krijgskansen nog te doen keeren. BONDGENOOTSCHAP TUSSCHEN ENGELAND EN TSJOENGKING. Naar Domei meldt heeft de Britsche ambas sade in Tsjoengking te zamen met de regeering van Tsjang-Kai-sjek een communiqué uitgege ven omtrent het sluiten van een militair bond genootschap tusschen Groot-Britannië en Tsjoengking. Dit bondgenootschap werd onder teekend door Tsjang Kai-sjek, Sir Archibald Wavell, den opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in Britsch-Indië en luitenant- generaal Sir William Platt. den opperbevelheb ber der Britsche luchtstrijdkrachten in Indië. De „Nitsji Nitsji" meldt, dat volgens berich ten uit Tsjoengking de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, binnenkort aldaar zal aankomen, om deel te nemen aan de be sprekingen over de versterking van het front EngelandV. S.Tsjoengking. WAVELL VERANTWOORDELIJK VOOR BIRMA. Naar officieel te Londen is bekend gemaakt, heeft generaal Wavell de verantwoordelijkheid voor de verdediging van Birma op zich geno men. Luitenant-generaalHutton, chef van den generalen staf in Britsch-Idië, is tot bevelvoe rend generaal van Birma benoemd. (D.N.B.). Voor den Senaat en het Huis van Afgevaar digden van de Vereenigde Staten heeft Chur chill Vrijdag een rede over de militaire constel latie gehouden. Hij zeide onder meer, dat de Engelschen „den ernst der beproevingen die hun nog te wachten staan, niet onderschatten". Engeland en de Vereenigde Staten moeten „nog veel leeren; wij zullen nog wat terrein ver liezen." Churchill voorspelde, dat pas 1942 het den Engelschen en Amerikanen zou mogelijk ma ken, het „initiatief op groote schaal te nemen' Hij zeide, dat de oorlog met Japan den Veree nigde Staten en Engeland, „moeilijke problemen hebben opgelegd. De Engelsch-Amerikaansche nederlagen in Oost-Azië verklaarde hij met de bewering, dat „een deel der uitrusting, die voor Malakka en Oost-Indië beschikbaar was: in Ldbye is gebruikt". De opperste oorlogsraad heeft opnieuw ver gaderd. Ook de' Canadeesche premier. Mackenzie King, heeft te Washington diverse besprekingen gevoerd. (D.N.B.) NIEUWE MINISTERS IN ITALIË. De secretaris van de fascistische partij in Italië, Serena, is vervangen door Vidussoni, de minister van landbouw, Tassinari, dóór dr. Car lo Pareschi. De Romeinsche bladen wijzen er op, dat hier sprake is van een aflossing van de wacht, die in overeenstemming is met de traditie der fas cistische beweging. (Stefanl). Minister dr. Goebbels heeft Woensdagavond opnieuw in een Kersttoespraak voor de radio tot het Duitsche volk gezegd, dat Duitschland zal volhouden tot de zege is bevochten. In dit verband dankte hij het vaderland voor zijn onwrikbare houding en vooral de bevolking der gebieden met luchtgevaar, die voor haar dapperheid den hoogsten lof en de levendigste erkentelijkheid verdient. Hij noemde de oorlogsdooden een voorbeeld van lichtend heldendom, daar zü hun leven op het spel hebben gezet om het hoogere leven van het volk te winnen, In woorden van de hartelijkste waardeering wendde dr, Goebbels zich vervolgens tot de-vele Duitsche hoorders in het buitenland. Zij leven dikwijls, aldus de minister, in een volkomen vreemde, om niet te zeggen vijandige wereld. Het behoeft niet te verbazen, dat zij daarginds niet zeer geliefd zijn, daar Duitschland immers hun levensrechten verdedigt. Er is vanavond niemand, die den blik niet naar boven wendt., De oorlog heeft niet slechts geleerd sterk te zijn tegenover den vijand, maar ook deemoedig tegenover het lot. Het slot der rede luidde aldus: Denkend'aan den Fuehrer zullen wij ons om het vaderland scharen. Dit moet grooter mooier en verhevener uit dezen oorlog te voorschijn komen. Het moet het trotsche, vrije tehuis voor ons allen zijn. Deze gelofte willen wij op dit uur den Fuehrer doen. Hij kan vertrouwen op zijn volk aan het front, in het vaderland en overal ter wereld. Moge hij ons leiden, wij volgen hem. Vroeger bezongen, wij wellicht den vrede op aarde in onze liederen, maar thans is de tijd aangebroken, even ge- loovlg voor den vrede te werken. Voor een vrede door de overwinning. Dat zij ons parool. (D.N.B.) Het D2LB. meldt uit Rome: Paus Pius XII heeft in zijn Kerstboodschap zijn droefenis geuit over het leed, dat de oorlog de menschheid aandoet. Hij behandelde ook politieke kwesties, waarbij hij de vrijheid en veiligheid der volken bepleitte en zich keerde tegen de egoïstische beheersching van de grond stoffen. Als het vraagstuk der grondstoffen een maal is opgelost, zoo sprak hij, is <?r geen plaat-s meer voor totalen oorlog en onbeperkte bewa pening; Met klem betoogde de Paus, dat er bij een reorganisatie van.de -wereld geen plaats, meer kan zijn voor vervolklng van den godsdienst. Tot slot schonk de Paus den zegen urbi et orbi. 7cm hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedenmiddag op om 15.20 uur en gaat morgen ochtend om 6,26 uur onder. Dit Nummer bevat TWEE Bladen De persdienst van den Ned. om roep meldt: Gelet op de papierschaarschte, be sloot de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten de verschillende omroep bladen tot een programmablad sa men te voegen, den omvang en de oplage, daar van te beperken enden Nederlandschen omroep met de uitgave daarvan te belasten. Het inschrijfgeld werd bepaald op twee gulden per half jaar, of tien cent voor weekabonné's. Zij, die per einde 1941 op een radio- programmablad waren ingeschrè- ven, of dit wekelijks geregeld be trokken. behouden de voorkeur. Zij zullen, indien zü reeds betaalden, het nieuwe blad blüven ontvangen als zü niet schriftelük aan het adres der administratie, Keizers gracht 107, Amsterdam een anderen wensch kenbaar maken. Andere radio-luisteraars, die dit blad eveneens wekelijks wenschen te ontvangen, worden verzocht twee gulden te storten op postrekening 400.000, ten name van den Neder landschen omroep, onder vermel ding: „inschrijfgeldprogramma blad". De hoofdredactie is opgedragen aan den heer dr. J. Smit te Am sterdam. Volgens berichten van het D.NB. uit Madrid is het Duitsche schip Benno in de haven Puerto Carino, aan de Noordkust van Spanje, door bommen, uitgeworpen door drie Engelsche vlieg tuigen, Woensdagmiddag tot zinken gebracht. Reeds eerder op den dag, toen het schip nog op zee voer, was het door Engelsche vliegtuigen, vijf in getal, aangevallen. Toen troffen de bommen geen doel. Van de Duitsche bemanning is de tweede machinist gedood. Bommen werden nog geworpen en troffen nog doel, toen het schip reeds zonk. Volgens de be richten zouden de Engelsche vliegers machine geweervuur hebben gericht op de zich in veilig heid begevende bemanning. Ook zijn eenige Spanjaarden gewond, daar de kogels ook Spaan sche visschersschepen troffen. Het Duitsche schip maakte geen gebruik van dd boordwapens, ondanks den Engelschen aan val. om de Spaansche neutraliteit te blijven eerbiedigen. Het D.NJB. merkt verder op, dat dit getal het bureau vergelijkt het met de af faire Altmark onder de Spaansche bevolking en in Spaansche marinekringen sterke veront waardiging heeft veroorzaakt. ALS ERKENNING VOOR ARBEID TEN DIENSTE VAN HANDEL EN NIJVERHEID. In intiemen kring is een plechtigheid gehou den in Hotel des Pays Bas te Utrecht, welke werd bijgewoond door dc leden van den Raad van Beheer en directie van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland, als mede door de leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor het gebied Utrecht. Aanleiding tot deze bijeenkomst vormde de reeds lang voorgenomen aanbieding van een huldeblijk door de leden van voornoemde Ka mer aan de Nederlandsche Jaarbc rs in vel band met het zilveren jubileum van laatstge- -J ST. PIERRE EN MIQUELON DOOR TROEPEN VAN DE GAULLE BEZET. De Britsche berichtendienst meldt, dat Gaul listische strijdkrachten de Fransche eilanden St. Pierre en Miquelon bij Newfoundland heb ben bezet. Naar het D.N.B. uit bevoegde kringen te Vi chy verneemt, heeft de Fransche regeering on middellijk door bemiddeling van haar ambas sadeur te Washington bij de Amerikaansche re geering geprotesteerd tegen deze bezetting. V. S. NEMEN 16 FINSCHE SCHEPEN IN BESLAG. De scheepvaartcommissie der Vereenigde Sta ten heeft Zaterdag, naar uit Washington ge meld wordt, 16 Finsche schepen, die in havens van dé Vereenigde Staten liggen, in beslag ge nomen. (D.NJ3.) noemde instelling, ten einde aldus uitdrukking te geven aan de bijzondere waardeering voor hetgeen door dit instituut in de eerste 25 jaar van zijn béstaan in steeds toenemende mate in het belang van nijverheid en handel is ver richt. Het imposante geschenk werd namens de le den door den heer A. A. Frijlink, voorzitter van de afdeeling grootbedrijf van de Kamer, aan den Raad van Beheer en directie van de Neder landsche Jaarbeurs overhandigd, nadat hij met eenige toepasselijke woorden de overwegingen had geschetst, welke tot de aanbieding van dit geschenk hadden geleid, ei. een woord van hulde had gebracht aan d r >mmissie van voorberei ding. In zijn antwoord verklaarde de voorzitter van den Raad van Beheer, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, aangenaam te zijn getroffen door dit huldeblijk, hetwelk tevens uitdrukking geeft aan de nauwe banden, welke reeds zoo vele jaren tusschen Kamer en Jaarbeurs be staan. Namens den Raad van Beheer en directie aanvaardde spr. het geschenk dan ook met dank aan de gevers. Het bijzonder fri.ai uitgevoerde ontwerp be staat uit een kristallen inktpot, op een royaal glazen voetstuk, waarin zeevisschen zijn gegra veerd en de jaartallen 1911 en 1941, gevat in een bronzen rand, waarop de opdracht staat vermeld. Op het deksel prijkt, eveneens in brons, het gemeenschappelijke embleem van Jaarbeurs en Kamers: het koggeschip. Het geheel is uitgevoerd door de firma C. Begeer te Utrecht, waarbij de Utrechtenaar P. Gerbrands zijn artistieke medewerking ver leende. OMZETBELASTING VOOR KRUIDENIERS. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft thans den kruideniers definitief toestemming verleend tot handhaving van - de oude regeling terzake van de doorberekening der omzetbelas ting. Dit wil dus zeggen, dat de kruideniers de bü de doorberekening der O.B. noodzakelijke afronding der verkoopprijzen naar boven (tot op een halven cent) mogen blijven uitvoeren voor artikelen, waarvan de verkoopprijs inclu sief O.B. doch voor afronding 10 cent of meer doch minder dan 20 cent bedraagt. Bovenstaande toestemming is uiteraard niet van toepassing op artikelen waarvoor de over heid, de fabrikant of de leverancier den prijs voor het publiek inclusief O.B. hebben vast gesteld.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1