vAn HouTerrs LiMonsecco BINNENLAND Onze Puzzle-Rubriek LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 24 December 1941 Derde Blad No. 25077 HET VERSCHIL SS EM0RM i 82ste Jaargang De sluiting van bedrijven Directeur stadsontwikkeling en van 25 Dec. tot en met volkshuisvesting te Den Haag 1 Januari Kruiswoordraadsel Oplossing vorige maal ^HJN/T IN IfTTIRPj. Prijsvraag voor besten Nederlandschen roman Expositie Pieter Dupont RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK De heer Jan van Leeuwen met pensioen MISSCHIEN NU WAT MOEILIJKER TE KRIJGEN - MAAR DE OUDE KWALITEIT! Gemengd Nieuws REGELING DER UITKEERINGEN. De secretaris-geneeraal van het departement van Sociale Zaken heeft op grond van par. 1 der verordening nr. 23/1940 en in overeenstem ming met de par. 2 en 3 der verordening no. 3/1940 van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsch gebied in zake de belooning van arbeiders, werkzaam in een bedrijf, dat in de periode van 25 December 1941 tot en met 1 Januari 1942 gesloten moet blijven, het vol gende bepaald: Artikel 1. Alle arbeiders, wier loon per week of korter wordt uitbetaald en die werk zaam zijn in een bedrijf, dat ingevolge de in de Ned. Staatscourant van 22 Dec. jJ. opgenomen bekendmaking van den secretaris-generaal van het dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in de periode van 25 Dec. 1941 tot en met 1 Jan. 1942 gesloten moet blijven, hebben recht op steun over de werkdagen waarop zij inge volge die regeling niet kunnen werken. Aan de arbeiders, die niet zijn vaste arbeiders in den zin van artikel 3, moet de werkgever een verklaring afgeven, houdende dat die arbei der, die anders bij hem zou hebben gewerkt, ten gevolge van bedoelde regeling niet heeft kunnen werken. De steunnormen, welke ten de zen gelden, liggen 20% boven het gewone steun bedrag met een maximum van het normale loon bij een werktijd, als thans gevolgd wordt. Af trek van gezinsinkomsten vindt hierbij niet plaats. Artikel 2. Voor de arbeiders, die onder een wachtgeldregeling vallen, of recht hebben op uitkeering uit een werkloozenkas, worden bij de berekening van het bedrag van het wachtgeld of van de kasuitkeering de dagen, waarover zij ingevolge artikel 1 recht op steun hebben, buiten beschouwing gelaten. Artikel 3. Voor wat betreft de vaste arbei ders waaronder mede zijn te verstaan losse arbeiders, die op 24 December a.s. reeds 4 we ken of langer bij den werkgever in dienst zijn moet over de in artikel 1 genoenide periode worden doorbetaald het loon op tijdloonbasis, dat de betrokken arbeiders verdiend zouden hebben, indien zij op die dagen gewerkt hadden. Artikel 4. Voor zoover een arbeider inge volge het bepaalde in artikel 3 loon heeft ont vangen, zal het hem over de dagen 29, 30 en 31 December toekomende steunbedrag, bedoeld in artikel 1 echter zonder den toeslag van 20% aan zijn werkgever worden uitgekeerd. Artikel 5. Voor zoover de werkgever aan loon meer betaald heeft dan hij aan steun vol gens artikel 4 terug ontvangt, mag hij voor dat verschil door den betrokken arbeider werk laten verrichten boven den in zijn bedrijf thans ge volgden werktijd, echter niet later dan tot 14 Juni 1942 dan wel dat verschil verrekenen met de aan den arbeider toekomende vacantie. Artikel 6. Dit besluit treedt in werking met ingang van den dag volgende op dien van af kondiging. G. Hermans is, met ingang van 1 Januari a.s. tot burgemeester van de gemeente Ouddorp benoemd. Ir. H. E. SUIJVER VOLGT Ir. P. BAKKER SCHUT OP. Op zijn verzoek is met ingang van 1 Maart 1942 eervol ontslagen als directeur van den dienst der stadsontwikkeling en volkshuisvesting te 's-Gravenhage ir. P. Bakker Schut, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke dien sten, aan de gemeente bewezen. Als zoodanig is met ingang van denzelfden datum benoemd ir. H. E. Suijver, thans adjunct- directeur van den dienst. De heer Bakker Schut werd 28 Januari 1877 te Alkmaar geboren. Hij studeerde aan de Po lytechnische School te Delft, alwaar hij in 1899 het diploma van civiel Ingenieur behaalde. Na eerst in het particuliere bedrijf te zijn werkzaam geweest, o.a. bij de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij, trad de heer Bakker Schut op 1 Januari 1905 in dienst der gemeente 's-Gravenhage als ingenieur bij gemeentewerken, terwijl op 15 November 1915 zijn benoeming volgde tot adjunct-directeur van dien tak van dienst. In die jaren en ook daarna namen de bemoeiingen met en van den woningdienst en het grondbedrijf, welke met de behandeling van verschillende andere, met de stadsuitbreiding verband houdende aangelegenheden als uitbrei dingsplannen, stratenplannen, bouwverboden, rooilijnen en onteigeningen voor den aanleg van nieuwe verkeerswegen, te zamen werden onder gebracht bij een onder leiding van den heer Bakker Schut staande afdeeling der gemeente werken, op ongedacht snelle wijze in aantal en beteekenis toe. In verband daarmede en met den ook overi gens gestadigen groei der werkzaamheden van den dienst der gemeentewerken is bij het af treden van den toenmaligen directeur van ge meente-werken, den heer Lindo. de nieuwe dienst: ..dienst der stadsontwikkeling en volks huisvesting" tot stand gekomen en werd als directeur daarvan ir. P. Bakker Schut benoemd, een en ander met ingang van 1 Juli 1918. Daarnaast maakt de heer Bakker Schut, al of niet ambtshalve, deel uit van verschillende an dere lichamen, als vereenigingen en stichtingen e.d., terwijl hij bovendien zitting heeft in tel van commissies op het uitgestrekte gebied van stadsontwikkeling en volkshuisvesting. GEEN SLUITING VAN CREDIET- EN VERZEKERINGSINSTELLINGEN TUSSCHEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt in overleg met den wnd. secretaris-generaal van het departement van financiën en onder ver wijzing naar het in de avondbladen van Maan dag 22 December j.l. geplaatste bericht betref fende de sluiting van industrieele en handels bedrijven bekend, dat tot de bedrijven, welke op de werkdagen in de periode van 25 December tot en met 1 Januari moeten zijn gesloten, niet behooren crediet- en verzekeringsinstellingen, zooals banken, spaarbanken, hypotheekbanken en verzekeringsmaatschappijen. (Nadruk verboden). HORIZONTAAL 1. stem uitbrengen 7. dier 13. levensvatbaarheid 16. dier 18. groente 19. landbouwwerktuig 20. Jongensnaam 21. Jongensnaam 22. soort gravure 24. gebogen spijker 26. Romelnsche groet 27. grondstof voor bakwerk 28. afwaterings installatie 80. plaats in Arable 31. telwoord 32. bittere stof 33. persoonlijk voor naamwoord 35. oppervlaktemaat 36. de onbekende 37. muzieknoot 38. meisjesnaam 40. boom 42. waarnemend 43. vuurzee 45. bloeiwijze 47. meisjesnaam 49. soort 50. slot 51. woede 52. schijngestalte van de maan 53. vruchtbaar makende stof 55. spil 57. Jongensnaam 58. bekende motor races 60. wat men oP vele stations vindt 62. jongensnaam 64. metaal 66. op grooten afstand 67. figuur uit Jules Verne-boeken 68. genoodzaakt zijn 71. Grleksche godin 72. spoedig 74. waschbak 76. riviertje ln Nederland 77. stoet 78. Jongensnaam ■80. lidwoord 81. kleur 83. deel van den dag 84. schriftelijke grondslag 88. storm 89.' Iemand van adel VERTICAAL 1. haasten 2. en tolgende 3. dier 4. deel van een vlsch 5. tuin 6. deel van den Bijbel 7. Rijksschool 8. soort graVure 9. aanhechtplaats 10. waterkeerlng 11. voorzetsel 12. uitwerking van een som 14. zijkant van den weg 15. vlak 17. fabriek van bak- steenen 21. den winter door brengen 23. munt 24. deel van een bloem 25. familielid 26. meisjesnaam 28. bevel 29. deel van de mond 12. vaartuig 34. weefsel 37. deel van de inge wanden 39. voorzetsel 40. do oudste 41. kleur 44, deel van de mast 46. meisjesnaam 48. nummer 50. Fransch voegwoord 52. iemand die niet op zee is geweest 54. berekening 56. paar 59. op bepaalde ma nier reizen 61. familielid 63. water voor de haven 65, voorzetsel 66. kudde dieren 69. Jongensnaam 70. telwoord 73. doorzichtige stof 75. godsdienstig gebruik 78. behaalde de overwinning 79. inhoudsmaat voor kolen 81. eilandje, dat bij vloed onderloopt 82. duivenhok 84. titel 85. bepaald soort onderwijs 86. voorzetsel 87. electro-motorisch 1. oksel 5. standbeeld 13. teerton 15. roem 16. et 18. snoer 19. hand 20. M.O. 21. rok 23. gom 24. mond 25. ban 26. wrak 28. dolk 29- wenk 80. innen |2. vent HORIZONTAAL. 33. wieg 34. trede 36. tel 38. slag 40. nm. 42. koelte 44. Ik 46. dar 47. een 49. ne 50. ergens 53. na 54. neer 56. lor 58. groet 60. staf 61. tred 63. tiran 65. stek 66. stad 68. Nero 69. tel 70. moes 71. hol 73. K.R.O. 74. R.R. 75. gebr. 76. koran 78. eg 79. mode 80. meegaan B2. minderheid 88, trant 1. overwinnen 24. monter 57. otter 2. St. 25. beeld 59. trek 3. Ees 27. kerk 62. Ed 4. leng 28. de 64. arre 5. stem 29. wis 65. stram 6. tor 31. neon 66. sober 7. An 32. vel 67. borg 8. drank 35. deel 70. mede 9. bond 37. lier 71. hoed 10. eed 39, graanoogst 72. laat 11. e.m. 41. meester 75. god 12. dronk 43. terras 76. kei 14. rook 45. knot 79. m.n. 17. torn 77. nar .80. me 19. holte 48. netel 81. na 20. mangaan 51. G.Q.D, 5.6- rak 22, kant 52. sein GEMEENTELIJKE INDEELING ROND BREDA GEWIJZIGD. De Staatscourant van gisteren bevat een be schikking van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken betref fende wijziging van de grenzen der gemeente Breda en Teteringen, opheffing van de gemeen ten Princenhage en Ginneken c.a. en vorming van de nieuwe gemeenten Beek NB, en Nieuw- Ginneken. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt de gemeentelijke indeeling rond Breda in dien zin gewijzigd. HET OPSPOREN VAN STRAFBARE FEITEN. De "secretaris-generaal van het departement van waterstaat heeft bepaald, dat de inspecteur- generaal van het verkeer, de rijkshoofdinspec teurs van het verkeer, de rijksinspecteurs van het verkeer, de adjunct rijksinspecteurs van het verkeer, de rijkscontroleurs van het verkeer, worden aangewezen als ambtenaar, belast met het opsporen van feiten, strafbaar gesteld in het algemeen vorderingsbesluit 1940 voor zoover deze betreffen de vordering van vervoermid- delen. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 1 Februari is zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. A. Pan- huyzen te Schaarsbergen uit de betrekking van directeur van het Rijks-textielbureau en is met ingang van genoemden datum aangewezen als waarnemend directeur de heer H. G. Hey, direc teur van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel. Het A.N.P. deelt mede: Eenigen tijd geleden schreef de uitgeverij „De Schouw" te 's-Gra- venhage een romanprijsvraag' uit, waarbij een prijs van 5Ü00 gulden werd uitgeloofd voor een roman-manuscript, dat volgens het oordeel der jury het dichtst het ideaal van een werkelijk Nederlandschen roman benaderde. Uit de aan vraag om nadere inlichtingen en de verzoeken om toezending van de voorwaarde voor m^e- diging bleek, hoe groot in litteraire kringen de belangstelling voor deze prijsvraag is. Vrijwel alle bekende Nederlandsche schrijvers hebben de voorwaarden aangevraagd, of op an dere wijze blijk gegeven van hun belangstelling. Verwacht mag worden, dat talrijke manuscrip ten van bekende schrijvers zullen worden inge zonden. IN DE LAKENHAL. Pieter Dupont te Amsterdam geboren in 1870, ontving in zijn vaderstad een degelijke oplei ding. Van 1887—'90 volgde hij de lessen van de Rijksnormaallessen voor Teekenonderwijs en vervolgcursus van 1890'94 die van de Rijks academie van Beeldende Kunsten. Na vervol gens reizend zich te hebben bekwaamd te Parijs en elders in Frankrijk, waardoor hij geheel zich zelf vond en zijn oorspronkelijkheid op mar kante wijze tot uiting'kwam, werd hij tenslotte in 1903 professor aan genoemde Academie te Amsterdam. Slechts eenige jaren mocht hij hier met .groot succes werkzaam zijn. Reeds in 1911 rukte de dood hem weg. Het is raadselachtig, hoe deze man, die boven de middelmaat uitsteekt, min of meer vergeten werd. Komt het omdat zijn groote tfjdgenooten, en die waren er zeer vele, hem ver overleefden en dus de aandacht voor zich opeischten? Komt het door een modezucht, die telkens wat anders wil? Het is meer gebeurd, dat mannen, die van groote beteekenis waren, later herontdekt moes ten worden. Hoe dit zij, met deze tentoonstel ling verricht de Leidsche Kunstvereeniging een daad van piëteit, een daad ook van aesthetische waarde, die naar wij hopen, niet zonder vrucht zal blijven. Veertig jaren geleden werden in de voor naamste kunstzaken onze oogen getroffen door etsen en gravures van paarden en ossen, die sterk onze aandacht trokken. Het is een genot, een blijde herinnering, deze dingen thans op nieuw te zien in de Lakenhal. Paarden, schon kig en gespierd, droomerig staand in ruste, of terwijl zij zich loom laten aanspannen voor den arbeid: paarden in volle actie voor den ploeg, voor den wagen, meest twee aan twee bij vieren aangespannen, ver uitkomend boven het toe vallige geval, zinnebeelden van kracht en actie. ■Hoe moet deze man de anatomie dezer dieren hebben bestudeerd. Letten we niaar op de for- sche demonstratie van het spierstelsel, de span ning der aderen over den buik, de spanning die spreekt uit briesende neusgaten en de houding der ooren. De adel der kracht spreekt uit deze schonkige, nerveuze werkpaarden. En letten we we dan eens op de logge kracht van zijn aange spannen ossen met hun goedige oogen, die zich schijnbaar nauwelijks behoeven in te spannen. Wat is dat alles meesterlijk geteekend en gety peerd. Er zit in bijna al het werk van Dupont iets monumentaals. Beschouw zijn etsen van den Westertoren en den Montelbaanstoren te Am sterdam en van de St. Laurenste Rotterdam. We merken op, hoe sterk ook het detail hem hierbij heeft beziggehouden. Doch het voegt zich volkomen naar het geheel; nergens dringt het zich op. Hoe prachtig is de sfeer van zijn St. Nicolaaskerk en van verschillende kleinere stadsgezichten en landschappen, die we hier nu niet op zullen noemen. Toch schijnt hi) het etsen, ofschoon hij dat meesterlijk verstond, op den duur te hebben losgelaten. Waarschijnlijk vond hij. dat het hem niet genoeg moeilijkheden meer bood. Wel bleef hij voortdurend teekenen. We noem den reeds ossen en paarden, doch wijzen ver volgens op zijn landschappen. Uit de verte her inneren ze eerst even aan Havenkamp. Doch beschouwt men ze van dichterbij, dan blijkt zijn techniek toch forscher, en schijnt ons de inner lijke bewogenheid grooter. Ik denk aan No. 5, .Boom in Landschap" en aan verschillende an dere teekeningen van Seinebruggen te Parijs. Overigens is het merkwaardig, dat hij bij ver schillende zijner voorstellingen van paarden en andere objecten gaarne architectuur op den achtergrond teekent, doch deze dient altijd alleen om de sfeer te bepalen. Ten deele zajn zijn teekeningen voorstudies van schilderijen, Van etsen, maar vooral van gravures. Graveeren is een zeer moeilijke kunst. Het groefje door de burijn in het staal getrok ken. stéét er, is onuitwischbaar. Zachter mate riaal, als koper en zink, zijn gewilliger. Staal is weerbarstig. De eenmaal getrokken lijn moet blijven staan. Dit verklaart ook de intense zorg, welke hij aan 'zijn staalgravures besteedde, de langzame en uiterst gespannen - wijze, waarop een staalgravure tot stand kwam. Tallooze sfcu- dieteekeningen gingen vooraf. Vooral wanneer het een portret betrof. Dan werden handen, deelen van het hoofd, allerlei contourlijnen eerst meermalen geteekend en er werden aan- teekeningen aan toegevoegd. Leerzaam zijn onder dit opzicht de nummers 45. 46 en 47. voorstudies vooor het portret van Hector Treub en er zullen er oorspronkelijk nog wel meer zijn geweest. De beide eerste geven alleen de houding van de handen, de laatste de kop. No. 48 geeft de volledige teekerüng en ein delijk No. 49 de gravure, het portret van Treub in zijn studeerkamer. Het -loont de moeite- het resultaat nauwkeurig te vergelijken met de voorstudies en op te merken hoe door het wegwerken van nauw merkbare verschillen ten slotte de gravure het meest volkomen beeld geeft, ook psychisch. Ik kan dat niet verder uitwerken om de plaatsruimte. Men kan het zelfde opmerken bij de voorstudies en de gravure van Steinlen, den beroemden Franschen artist- Leerzaam zijn in dat opzicht ook de voorstu dies en de gravure van den patriarchalen regen- tenkop van Mr. s' Jacob, die 40 jaren geleden burgemeester van Rotterdam was en van D. C. Meyer Jr. Dupont heeft ook gravures van vroegeren tijd gereproduceerd, zooals b.v. die van E, J. Pot gieter. Om niet te uitvoerig te worden vermeld ik nog de voorstudies voor het muntbiljet van f. 10, zooals het voor 40 jaar werd uitgegeven, waarbij de Arbeid en de Welvaart elkaar de hand rei ken. Ik moet nu verder veel onbesproken laten, zooals eenige olieverfschilderijen en pastellen. Dupont was een groot kunstenaar en wij hopen van harte, dat zeer velen zich in de komende dagen aan zijn eerlijk en schoon werk zullen kunnen verkwikken. N. J. Swierstra. „BEROOFDE" KASSIER STOND TERECHT. Wegens verduistering tot 5 maanden veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 49-jarigen kassier, in dienst van het comité van graanhandelaren te Rotterdam, die op 18 Juni in het gebouw van de Rotterdamsche Bankvereeniglng aan den Coolsingel zou zijn beroofd van f. 20.000. Daarnaast werd hem, aldus het Hbld., ten laste gelegd in de jaren 1934/37 ten nadeele van het comité van graanhandelaren bedragen te hebben verduisterd tot een totaal van f5000; voorts zou hij in de periode van 18 Januari tot 9 April 1941 een bedrag van f. 1500 en in den tijd van 1 Januari tot 17 Juni nog eens f.5000 hebben verduisterd. De rechtbank heeft alleen de verduistering in de jaren 1934/1937 bewezen geacht. Ten aanzien van alle andere ten laste gelegde verduisterin gen dus ook die, welke betrekking heeft op den zoogenaamden overval meende de recht bank tot vrijspraak te moeten concludeeren. Wegens de eerstbedoelde verduistering werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5 maan den rnet aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. HAAGSCHE RECHTBANK. De gevonden portefeuille. De reiziger G. uit Rotterdam had op 28 Aug. te Oegstgeqst een portefeuille gevonden. Dat be weerde hü althans, maar het verhaal dat hij deed werd door den officier van Justitie bij de Haagsche Rechtbank niet serieus genomen. Want, de oud-burgemeester van Leiden, de heer A. van S. B., kon met zekerheid mededee- len dat hij zijn portefeuille, die dan door W. gevonden zou zijn, in den winkel van een dro gist te Oegstgeest had laten liggen. Toen na het vertrek van W. uit dien winkel, ook de por tefeuille was verdwenen, werden die feiten ge combineerd, en toen W. er later over werd ge vraagd, gaf hij toe de portefeuille in zijn bezit te hébben. Hij zou die net terug gaan brengen, zoo verklaarde hij. Er bleek echter geld uit ver dwenen te zijn, en hoewel verdachte beweerde daar niets van te weten, vorderde de officier wegens den diefstal vier maanden gevangenis straf. De rechtbank heeft uitspraak gedaan, en ver dachte conform dezen eisch veroordeeld. J. v. d. H. te L, U kunt citroenen con- serveeren door ze in water te bewaren. Wanneer ze drijven, moet op het water een plankje ge legd worden, zoodat ze geheel ondergedompeld worden. Bij langzamerhand verdampen van het water gewoon bijvullen. De citroenen kunnen zoo zeer langen tijd bewaard blijven. V. te N. - Voor uw vraag moet u zich wen den tot een kantoor van de staatsloterij. De inhoud van een car tonnetje komt in smaak en geur over- een met het sap van] 20 citroeneni 50 CENTS BEKEND WATERMOLENAAR TE WARMOND Op 1 Januari a.s. zal de bekende watermole naar van den Broek- en Simonspolder te War mond, de heer Jan v. Leeuwen, den dienst Eigen foto. met pensioen verlaten De 76-jarige krasse oude heer, die in Maart 1899 bij den polder in dienst trad en dus meer dan 42 jaren den molen be diende, achtte thans den tijd gekomen, zijn pensioen aan te vragen. Sedert zijn in dienst- treding werden in de iociale positie der mo lenaars véél verbete ringen gebracht. Zoo werd o.a. in de afge-„ loopen jaren door het v* ^ecuwen- actieve polderbestuur een afzonderlijke woning bij den molen gebouwd. Bij de zeilers is Van Leeuwen géén onbeken de. Hij heeft menig gestrand scheepje weer op het goede „pad" geholpen! Zij zullen de stoeren figuur met de vaarboom in de hand, het volgend seizoen bij den molen dan ook wél missen. Als bijzonderheid memoreeren wij nog het feit dat de vader van Jan van Leeuwen ruim 40 jaren den molen bediende en dat thans zijn zoon tot molenaar werd benoemd. De oude tra ditie molenaar van vader op zoon wordt hier dus wél voortgezet! Gewone scheermesjesof. Gladweg-mesjes het YerschS is enorm. Gladweg-mesjes lijn dïa- manthard, papierdun en bevatten een soepele hem. Prettiger en sneller scheren. Langer scherp. EEN „WASSCHERIJ" ZOCHT FILIAALHOUDERS. Twee oplichters aangehouden. „Wasschery zoekt filiaalhouders, borg kun nende storten", zoo ongeveer luidden de adver tenties, welke eenigen tijd geleden in verschei dene bladen te Amsterdam werden gepubliceerd en waarop verscheidene menschen reflecteérdèn. Zij moesten f.300 k f.600 borg storten, waar tegenover zij den winkelinventaris als onderpand zouden ontvangen. Dat de beide „directeuren" van de wasscherij en ververij zelf niet eens eigen domsrecht hadden op deze goederen die bovendien van zeer weinig waarde waren werd den gegadigden natuurlijk niet medege deeld, evenmin, dat er veel meer filiaalhouders werdefi aangenomen, dan er filialen waren en zoo gebeurde het, dat in een zaak plotseling drie filiaalhouders verschenenDe politie kwam er by te pas en uit haar onderzoek bleek al spoedig, dat de wasscherij en ververij in het geheel niet rendeerde en dat de beide directeuren die slechts schulden bezaten een brutale flesschentrekkery op touw hadden gezet. Dat zij daarbij over hét algemeen juist weinig kapi taalkrachtige menschen tot slachtoffer van hun gemeene praktijken maakten, deerde hun niet. Reeds tien klachten van gedupeerden zijn tot nu toe by de politie binnengekomen. De beide „directeuren", G. E. S. D. L. W., wonende aan Den Bosch en Lommerweg en P. M., wonende op den Haarlemmerdijk, beiden te Amsterdam, zijn achter slot en grendel gezet. SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Te Uithuizermeeden (Gr.) is de 80-jarige S. Graver naby zijn woning door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. De 16-jarige Hendrika Kregel te Ten Post (Groningen), die per rijwiel naar haar betrek king ging, is in de nabyheid van haar woning door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. BOTSING TUSSCHEN TWEE TRAMWAGENS. Op den Bakenbergschen weg ter hoogte van de Ruysdaelstraat te Arnhem heeft zich gister morgen een botsing tusschen twee motorwagens van de gemeente electrische tram voorgedaan, waarby een passagier werd gewond en een ander lichte verwondingen opliep. Vermoedelijk door dat een der wagenbestuurders de zon pal in het gezicht had, heeft hy zyn tegenligger niet be merkt. Tengevolge van de botsing liep een dame, die zich in de tram bevond, verschillende kwetsuren, o.m. aan een der armen, op. zocdat zy in het diaconessenhuls moest worden opge nomen. Een heer werd door glasscherven aan de hand gewond. Andere passagiers bekwamen schrammen en lichte kwetsuren. De voorzyde van een der tramwagens werd ernstig be schadigd.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9