Siroop cwumiü De Komedianten komen Neerland's jeugd aan het werk S UW RADIO DEFECT? LAND- EN TUINBOUW FEUILLETON B2sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 24 December 1941 Tweede Blad No. 25077 Een nieuwe huisvlïjt-actie Bel 24244 De Radiotcchnisehe Dienst NIEUWE RIJN 3 EM CO n.v. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Heb een staaltje paardenmest. Wan neer Jcan ik dat het beste onderspitten en kan ik hierop alles verbouwen? Dient het één of twee steek te worden ondergespit en moet het nog met kunstmest aangevuld? J. S. L. B. Antw.: Wanneer u de mest tot het a.s. voor jaar bewaart is ze goed verteerd en spit u per 10 vierk. Meter één flinken kruiwagen vol on der. Het moet één steek worden ondergespit. Als de grond van nature niet te arm is, kunt u hiermee volstaan en behoeft geen kunstmest te. worden toegevoegd. Daar, waar u kool wilt ver bouwen, kunt u een halven kruiwagen meer geven. Spitde mest onder zoodra de grond dit toelaat, d'.w.z. zoodra de grond bewerkbaar is vanwege het water. Vraag: Kunt u mij helpen aan den naam van literatuur voor bereidingswijzen van pof- maïs? A. C. A. v. d. B. te V. Antw.: Bij de Uitgeversmij. „Kosmos" te Amsterdam is een. werkje verschenen over maïs en de bereiding daarvan. Ons is niet bekend of de pofmaïs, welke in ons land slechts kort wordt gekweekt, daarin ook voorkomt. U kunt daaromtrent aan genoemd adres zekerheid be komen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". tot daadwerkelijke hulp overgaan, maar zij dienen op ruime schaal raad te geven en de kinderen wegwijs te maken. Januari zal in het bijzonder in het teeken van de propaganda worden gesteld. Door mid del van de dagbladpers, de radio en de film, die ongetwijfeld alle medewerking zullen ver- leenen, zal op zoo ruim mogelijkeschaal van voorlichting worden gediend,, opdat iedereen kan meedoen. In dit verband is van belang, dat het depar tement van opvoeding, wetenschap en.cultuur bescherming en het departement van volksvoor lichting en kunsten groote belangstelling voor dit plan hebben en hun volle medewerkihg hebben toegezegd. Zelfs kan worden medegedeeld, dat het de partement van volksvoorlichting en kunsten reeds een belangrijke som gelds voor den aan koop van prijzen ter beschikking heeft gesteld. Verder koestert men de hoop, dat evenals te Amsterdam de gemeentebesturen, instellingen, ondernemingen en zaken him belangstelling zullen toonen en zoo mogelijk ook prijzen be schikbaar zullen stellen. Men rekent op een groote deelneming en wil gaarne de moeite van zooveel mogelijk inzenders met aardige prijzen beloonen, Iedere prijswinnaar zal een fraaie oorkonde ontvangen. Bovendien wordt de huisvlijtactie gesplitst in een groot aantal afdeelingen en leeftijdsgroe pen, waardoor de kans op een prijs aanmerkelijk stijgt. Zoo kan men inzenden voor de volgende rubrieken: houtbewerking (houtsnijwerk, tim merwerk, enz.), leerbewerking, metaalbewerking, modeleeren en boetseeren (klei. gips, enz.), modelbouw (schepen, vliegtuigen, enz.), naaien, breien, haken papierbewerking (silhouetten en mozaieken), schilderen waterverf, olieverf, enz), teekenen (pen, potlood, enz.), vlechten (raffia, touw, enz.), en weven, eventueel foto grafie, waarvoor toestemming is verkregen van de autoriteiten, mits hiervan geen fotowedstrijd wordt gemaakt en hierbij gebruik wordt ge maakt van het bij particulieren en in den han del aanwezige materiaal Verder zijn alle andere vormen van beeldende kunst geoorloofd, ook indien zij niet onder een der bovengenoemde groepen zijn ondergebracht (etsen b.v.). Groot aantal prijzen. In elk der bovenstaande rubrieken wordt dus een groot aantal prijzen uitgeloofd, terwijl bovendien elke rubriek weer gesplitst wordt naar den leeftijd van de inzenders. De tabel hiervoor luidt als volgt: 1. Fröbelwerk voor kinderen tot en met 8 jaar. 2 Huisvlijt voor kinderen van 7 tot en met 9 jaar; 3. Huisvlijt voor kinderen van 10 tot en met 13 jaar; 4, Huisvlijt voor kinderen van 14 tot en met 17 jaar en, indien de inzending ook voor volwassenen is ingesteld, ook voor den leeftijd van 18 jaar en ouder. Binnenkort zijn in alle plaatsen aanmeldings formulieren verkrijgbaar. De actie loopt tot en met de maand Maart 1942, In April zullen de tentoonstellingen plaats vinden. De huisvlijtacties staan voor iedereen open. Er wordt naar geen enkel lidmaatschap ge vraagd en er zijn ook aan de inzending geen kosten verbonden. Voor materiaal moet ieder zelf zorgen. Natuurlijk kan men opmerken, dat verschillende Deze winter is gelukkig geen hoestwinter De vorige winter was het barl Toen heeft de zaal m'n glansrol eenvoudig weggekucht, de geestigste passages overstemd I Om van de kriebelingen in mijn eigen keel maar niet te spreken I Maar het lijkt wel dat iedereen pu SIROOP BONNEMA gebruikt Ik heb het trouwens zelf ook. Thuis èn in mijn kleedkamer. Je kunt mijn stem nu in do verste hoeken hooren en de zaal is deze winter één en al aandacht Een extra applaus straks voor SIROOP BONNEMA. Siroop p. flacon 1.1.15 bij apolh. en drogist MET NARCEINE-AETHYLESTER Fa. BONNEMA - APELDOORN FABRIKANTE DER „ZWITSAL" PRAEPARATEN Een blijmoedige comap dooi WILHELM ulCHTENBERG. (Vertaling can Mas yed Straten). Copyright L P Q (G. U Weisz). A'dam.) (42 Soldati begreep het direct en overstelpte den kleinen Dino met lof tulgingen. Dino kleurde be scheiden en zei met een dankbaren blik op Dusollna: „Dat heb ik allemaal aan haar te danken Zij studeert de partijen met mij In En Soldail boog diep voor de ervaren kunste nares. „Dan is alles opgehelderd." Men groepeerde zich ongedwongen en Duso- lina had nog gelegenheid Soldati toe te fluiste ren: ..Hil heeft mij noodlg. Hij heeft geen moeder by zich." Soldati antwoordde galant: „O, ik kan my zeer goed voorstellen dat u voor een man nog veel meer beteekent dan een plaatsvervangster van zyn moeder," Dusolina gaf hem een dankbaren blik. Het was al tameiyk lang geleden dat men haar hof felijkheden toevoegde. De oude Leopardi's slopen schuchter naar binnen. HU had dien avond den Harfner ge zongen en zij had hem van het souffleurshokje uit ten zeerste bewonderd Ze fluisterde haar Francesco by het binnenkomen toe: „Je Harfner is een schitterende prestatie. Maar wat heerlijk was je eens als Wilhelm Meister!" De oude Leopardi knikte treurig: „Ja. Dien zingt nu den directeur. Maar de twintig jaar die hij jonger is dan ik maken ook niets meer uit." Toen drukte hy teeder Babetta's arm. „Ik moest den heelen avond aan jouw heerlijke Mignon denken. Zoo iets komt toch nooit meer." Soldati had ook voor den ouden Leopardi har- tehjke woorden van bewondering. „Uw sonore bas heeft my eenvoudig overweldigd", zei hy met een hartelljken handdruk. En Babetta zei met hemelschen blik: „Eigen lek is hii tenor Maar hij zingt hier bas, omdat er al genoeg tenoren zijn." Plotseling sprong Monica op en liep den ver sierden tuin uit Achter een eik in het donker had zij namelijk twee schaduwen ontdekt Het bleef even stil Maar toen hoorde men een klet terend geluld. Direct daarop nog een. En spoe- i dig daarna voerde Monica haar Carlo aan een hand binnen, terwijl hij zich met de andere ontdaan over de wang wreef. Monica echter straalde. Ze straalde over haar moedige besluit en het verheugende resultaat van deze oor vijgen. En zy stelde den gastheer haar Carlo voor met de woorden: „Dat is hy de manlijke volksmenigte." En Soldati zei zacht tegen Monica: „54". „He?" vroeg zy verwonderd. „Oorvyg is 54". „Gaat ook weer niet!" antwoordde zy be drukt. „Twee oorvijgen is 108. En zooveel num mers zijn er in de loterij niet.' Toen echter, toen, volgde de Intrede van de directorale familie. O, het was een uitgezocht schouwspel. Vooraan, arm In arm, Celestino Campagna met zUn gemalin. Vlak achter hen volgde Manrico. die weliswaar om dezen tyd al in zijn bed moest liggen, maar gedecideerd ver klaard had, dat hy niet slapen zou, terwyi de andere kunstenaars zich „den buik volladen". Daarachter kwam Angela, de jonge mamlna, met haar echtgenoot, den maestro, die vanavond byzonder trotsch was, omdat hij met een piano en een trompet „Mignon" tot een goed einde gebracht had. Het overige orkest, nameiyk de viool, had wegens griep afgezegd Maar Angela die ditmaal nog publiek was geweest, had ge zegd: „Het orkest klonk betooverend mooi" En dat was de hoogste waardeering voor den maestro. Guido Soldati begroette den directeur met gepasten eerbied En Campagna zei: „Het ls anders niet myn gewoonte uitnoodigingen van vreemden aan te nemen. Maar u heeft het zeker gedaan uit puur enthousiasme voor de kunst?" „Uitsluitend", verzekerde Soldati. En Cam pagna nam in den eerestoel aan de tafel plaats. Hij deed het met zoo'n natuurlijke waardigheid, dat het een oogenblik stil bleef in den tuin. Na deze pauze vroeg Celestino Campagna: „Hoe vond u mijn Wilhelm Meister?" „U beschikt over een Gigli-stem", meende Soldati als" hoogste lof te moeten zeggen. Waar op Campagna zijn stoel hoorbaar achteruit schoof, kuchte en tot den naast hem staanden kellner opmerkte- „Vertelt u ons eens, wat er te eten ls! Want dat schijnt het éenige te zUn. waarover men in dezen tuin kan praten." „Wat is er aan de hand?" boog Soldati zich tot de naast hem zittende directrice over. En zy antwoordde: „Hy wordt niet graag metGigli vergeleken. Vergelykt u hem toch snel met Caruso." „Maar die is toch al dood." „Daarom juist" zei Signora Campagna. Gelukkig kon de kellner als gezegd met de opsomming van gereedstaande heeriykheden Campagna's ergenis met succes bestrijden De directeur liet zich de namen over den tong gaan. „Hm, hm. hmlamscotelet.. gepa neerd zeker?" „Zooals u het wenscht, mynheer de directeur", antwoordde de kellner. „Goed, breng me dan een lamscotelet besliste Campagna. „Maar een kunstenaarspor tie, want het is myn lievelingsgerecht." „Een heeriyke kalfsbout op een ondergrond van polenta ls er ook", prees de kellner veraer aan Campagna's oogen vielen byna uit hun kassen. „Een kalfsboutMyn lievelingsgerecht Na kort nadenken bestelde hy: „Dan brengt u my een kalfsboutMaar na de lamscote let" En tot Soldati verontschuldigde hy zich: „De Wilhelm Meister wekt altyd veel eetlust in mij op. Dat zal wel van de hooge ligging van de stem komen." „Of van de liefde voor Mignon", meende Soldati. Toen keek hy met een bewonderenden blik naar signora Campagna: „U was verruk- keiyk als de kleine Mignon." Signoro Campagna glimlachte gevleid: „Ach, men doet wat men kan. Anders zingt mijn dochter Angela de Mignon Maar ze was nog niet heelemaal gedisponeerd, omdat zijom dat zij.. Signora Campagna haperde En directeur Campagna mlde aan: „Vertel den slgnor maar. dat zij ons met een blijde ge beurtenis verschrikt heeft". De kunstenaarsronde probeerde een schuchter lachje maar directeur Campagna gal met blik semden oogopslag te kennen, dat hy het niet als grapje bedoeld had, waarop de vrooiykheid onmiddeliyk verstomde. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) In de dagen voor Kerstmis heerscht in de kassen der kweekers van vroege tulpen een tyd van hoogcon junctuur. Een ieder helpt mede om de bloemen voor de veiling gereed te maken. (Polygoon-v. Bilsen) De heer A. G. Glas, hoofd der afdeeling volksontwikkeling der werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid' van het N.V.V., ge vestigd te Amsterdam, gaf ter persconfe rentie te 's-Gravenhage gisteren de volgen de interessante toelichting op de nieuwe huisvlijtactie „Neerlands jeugd aan het werk", welke te Amsterdam reeds in October jl. een aanvang nam en thans under dit motto door het geheele land zal worden gevoerd. Huisvlijt, aldus de heer Glas, wordt door velen beoefend. Er zyn tal van knutselaars, die" het ver hebben gebracht. Het knutselen, dus de huisvlijt, is een uitstekende vorm van besteding van den vrb'en tyd. Het nuttige is hier met het aangename vereenigd. Als er een poging gedaan wordt om de beoefening van huisvlijt uit te breiden door huisvlytacties, dan wordt hiertoe vooral aanleiding gevonden in de tijdsomstan digheden. Stellig wordt de vrije tijd meer thuis doorgebracht dan vroeger. Het gezin is meer op zichzelf aangewezen. Tal van omstandigheden werken hiertoe mede, zooals verduistering, slechte verbindingen, vroege radiosluiting, enz. Een huisvlijtactie kan zich richten tot de Jeugd of tot de volwassenen, doch ook tot beide groepen. Men las reeds in de bladen van een huisvlijtactie In de gemeente Amsterdam, die zich tot de geheele burgerij richtte. Thans maakt het N.V.V, bekend, dat op initiatief van het departement van volks voorlichting en kunsten ook nog jeugdhuis- vlyt-tentoonstelllngen georganiseerd zullen worden in andere plaatsen en wel in Leeuwarden, Assen, Arnhem, Eindhoven, Utrecht. Den Haag en andere nog nader te bepalen plaatsen. De huisvlijtacties in deze gemeenten zullen zich allereerst richten tot de jeugd onder het motto: „Neerlands je'ugd aan het werk." Bekend is, dat dik- wyls onder de Jeugd onbekende talenten sluimeren, die- gaarne de gelegenheid zul len benutten om eens met hun werk voor den dag te komen. Die gelegenheid zal hun nu worden geboden. Omdat de tijdsomstandigheden ertoe bijdra gen, dat zich by de jeugd verschillende proble men voordoen (de toenemende jeugd-crimina- liteit Is. een bewijs hiervan)', moet elke poging materialen schaarsch zyn, maar met goeden wil en vindingrykheid zal ieder dit probleem wel oplossen. Een opmerking is nog van belang. In de jeugdgroep van 14 tot en met 17 jaar treft men schoolgaande jeugd en niet schoolgaande jeugd aan Het spreekt vanzelf, dat de huisvlijtactie Het komt er thans op aan, dat Neerlands zich tot beide groepen wendt, jeugd aan het werk gaat, teneinde straks met de resultaten van vele avonden noesten arbeid vooi den dag te kunnen komen. Mededeelingen, die voor plaatseiyke acties van belang zyn, zullen in de plaatselijke pers nog worden bekend gemaakt. Een dorpsïngang beschermd door een Duit-sch machinegeweer. Hier heeft de compagnie haar kwartier ingericht. Wachtposten beschermen tegen overvallen van den vyand. (Orbis-Holland) De Sint Andrïeskerk te Amcrongen, dateerend uit de 15de eeuw en in got-hischen styl gebouwd, verkeert in zeer slechten staat, zóó zelfs, dat men zich genood zaakt heeft gezien, rond het koor van de kerk een hek te plaatsen, ten einde voorbygangers voor vallend puin te vrijwaren (links). Rechts: een fragment van het interieur der kerk, waaruit wel heel duidelyk de nood zakelijkheid van restauratie blykt. (Polygoon-v. Bilsen) om de jeugd afleiding of beter nog een gezonde en juiste lydsbesteding te bezorgen op aller tiiedewerking kunnen rekenen. Wat wórdt er nu elgeniyk onder huisvlijt actie verstaan? Hieronder wordt verstaan: het bevorderen door propaganda en voorlichting op groote schaal van alle vormen van huisvlijt in den uitgebreidsten zin van het woord. Ieder wordt opgewekt individueel aan het werk te gaan en te 'trachten het beste te maken, dat in zyn ver mogen ligt. Dat is een ongelijke strijd, want de één kan meer dan de ander. Natuurlyk is dit het geval, maar bij de beoordeeling van het werk wordt rekening gehouden met leeftyd, op leiding, enz Het spreekt vanzelf, dat het werk van een jongen van de ambachtsschool anders beoordeeld wordt dan dat van een jongen kan toorbediende, In Maart scliooltentoonstellingen. Zooveel mogelijk zal ernaar worden gestreefd, dat de scholen een eigen schoolactie voeren met steun en medewerking van de leerkrachten en dat in Maart van het volgende jaar overal schooltentoonstelllngen worden gehouden, bijv. in de gymnastieklokalen, waar ouders en be langstellenden het werk van de leerlingen kun nen bewonderen. Hier wordt dan de eerste selectie- toegepast. Alleen de mooiste werk stukken komen voor inzending naar de groote plaatselyke tentoonstellingen in aanmerking. Maar ook de schoolactie kan een groote attrac tie zyn voor de jeugd, omdat goede voorlich ting en leiding door de leerkrachten en gezonde nay ver en werklust tot ontwikkeling kunnen brengen. De leerkrachten mogen hierbij niet De molen „Wildlust" te Wassenaar Aan het Moermanskfront welke volgens het systeem van muildieren naar de voorste Bussel is gemoderniseerd en ge stroomlijnd. is Zaterdag j.l. feeste- lyk in gebruik gesteld. (Polygoon-Meyer) Zelfs het hout moet door De Italiaansche Koning en Keizer Victor Emanuel begaf zich dezer dagen op reis, Aan het front voor Moskou Een onbeschadigd buitgemaakte stellingen gebracht worden, om militaire inrichtingen enz. in oogenschouw te nemen. Op onze foto inspec- bolsjewistische tank, Weltbild-Polygoonteert de vorst de Eerecompagnie der Duitsche Marine. (Weltbild-Polygoon) (Atlantic-Holland) Steeds voorwaarts! Sneeuw, ys en vernielde wegen houden de Duitsche artillerie nfet tegen. (Weltbild-Polygoon)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5