TEO BINNENLAND LEIDtftë DAfiRiAD - Tweede 8!ad Dinsdag 23 December f941 Leidsche Gemeentebesluiten Belangrijke radiorede van ir. Mussert Distributie van thee en peulvruchten De schoenendistributie Minimumuurloonen inde textielindustrie Met open vizier UHfl fMÏTTE»! VRAGENRUBRIEK Gemengd Nieuws Rijksdaalders in de Zaan gevpnden FINANCIEN Deviezenbekendmaking inzake inning van rente enz. Morgenavond, 24 December, van 19.45 tot 20 uur zal de leider der N.S.B., ir. Mussert over de zenders Hilversum I en II een belangrijke rede uitspreken. INLEVERINGSTERMIJN DER BONNEN VERLENGD. De secretaris-generaal van het dep. van Land bouw en Vlsscherij maakt bekend, dat de met „168" genummerde bon van de bonkaart alge meen, die Is aangewezen ter verkrijging van veertig gram thee, nog tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. bij de winkeliers ingelevevd mag worden. Ook de met „169" genummerde bonnen van de bonkaart algemeen, die zijn aangewezen tot het bestellen van peulvruchten, mogen nog tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. worden ge bruikt. Deze maatregelen stellen een aantal consu menten, zooals uit ziekenhuizen ontslagen pa tiënten en arbeiders uit werkkampen alsnog in de gelegenheid deze bonnen bU hun leveranciers in te leveren, voor zoover dit vóór 18 December J.l. niet kon geschieden VERKOOP- EN AFLEVERINGSVERBOD VAN 25 DECEMBER TOT EN MET 4 JANUARI In verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande is het nood zakelijk, dat in de periode van Donderdag 25 December tot en met Zondag 4 Januari het koopen, verkoopen en afleveren van alle soor ten schoeisel in den mee*4 'Uteebrelden zin, met uitzondering van geheel uit hout vervaardigde klompen, verboden is, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden ingeleverd. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de geldig' heidsduur van dc schoenenbonnen, welker geldig heidsduur vervalt op een der dagen tusschen 24 December en 5 -Januari, wordt verlengd tot en met 11 Januari. REGELING GAAT IN JANUARI IN. In verband met de omstandigheid, dat op het totstandkomen van een loonregeling voor alle desbetreffende groepen van ondernemingen in de textielindustrie langs den weg eener collec tieve arbeidsovereenkomst geen uitzicht bestond heeft het college van rijksbemiddelaars, blijkens een in de staatscourant opgenomen beschikking, minimum-uurloonen voor mannelijke, volwassen arbeiders bindend aan den geheelen bedrijfstak opgelegd. Hierbij zijn enkele groepen van tot de textiel industrie behoorende ondernemingen uitgezon derd. De werkingssfeer der regeling sluit zich ove rigens geheel aan bij de in de beschikking der organisatie-commissie d.d. 30 September 1941 vastgestelde omschrijving van de bedrijfsgroep „textielindustrie". De regeling geldt voor ondernemingen, die verplicht zijn zich aan te melden bij de vakgroep katoenindustrie, linnenindustrie, kunstzijde-in dustrie, wol-industrie, tapijt-industrie, band- en vlechtindustrie en voorts voor de ondernemingen welker bedrijven zijn ingericht voor de Jute- splnnerij, de juteweverij of de zwaardoekweverij. De overige ondernemingen, die verplicht zijn zich aan te melden bij de vakgroep bastvezel industrie, alsmede die, welke zich moeten aan melden bij de vakgroepen brei-, tricot-, kousen en sokkeründustrle, witwasscherij-industrie en chemische wasscheriJ en ververij, zijn uitgezon derd, omdat haar opneming in de onderwerpe- lljke regeling uit sociaal oogpunt niet wensche- lijk werd geacht. De vastgestelde minimum-uurloonen gelden voor mannelijke volslagen en vlijtige werknemers van 24 tot en met 60 Jaar die in dienst van een der onder de regeling vallende ondernemingen, bedrijf sar beid in den ruimsten zin des woords verrichten. De regeling werd getroffen, in afwachting van een ten aanzien van de loonen: in de textiel industrie tot stand te brengen algeheele regeling welk alle categorieën van arbeiders (sters) in de da ai-voor in aanmerking komende ondernemin gen zal omvatten. De minimum-uurloonen bedragen in de ver schillende klassen, waarin blijkens de beschik king de gemeenten zijn verdeeld, resp. in de eerste klasse: 54 cents, in de tweede klasse: 51 cents, in de derde klasse: 48 cents, in de vierde klasse: 46 cents en in de vijfde klasse: 44 cents Het m'eerendeel van de typische textielcentra is in de derde gemeente klasse geplaatst. Voorts is bepaald dat de tariefloonen zoodanig moeten worden gesteld, dat het eindloon 5 pet. boven het minimumloon kan uitgaan, terwijl den werknemer, die in tarlefloon werkt, indien hij minstens dri emaanden in dienst van dezelfde onderneming is, telkeas over een tijdperk van zes weken in beginsel het minimum uurloon, vermeerderd met 5 pet is gegarandeerd. Tevens is bepaald, dat hoogere loonen en/of gunstiger tarieven dan in de beschikking zijn vastgelegd, worden gehandhaafd, terwijl ten slotte de bestaande loonbeslagen bestendigd blijven, met dien verstande, dat de uit de rege ling voortvloeiende loonsverhoogingen op den loonbeslag in mindering kunnen worden ge bracht. De regeling treedt in werking met ingang van de eerste volle loonweek in Januari a.s. VAN UITSTEL KOMT AFSTEL.. Hoe dikwijls wordt niet dit spreekwoord wer kelijkheid? En hoe dikwijls hebt u niet uitge steld uw bijdragen voor de Nederlandsche Am bulance te stoi-ten, hoewel u zich stellig voor genomen had dezen menschlievenden arbeid te steunen? Toch zoudt u niet willen, dat als straks de ambulance uitrijdt, gij niet hebt bij gedragen aan de totstandkoming daarvan. Stelt daarom niet meer uit en voorkom daar mede dat van uitstel afstel komt. Stort vandaag nog uw bijdrage op giroreke ning 87600, Nederlandsche Ambulance, Ko ninginnegracht 22, te Den Haag. AMSTERDAMSCFIE GEMEENTESALARISSEN VERHOOGD. - Nu van rijkswege is overgegaan tot verhooging van salarissen en loonen van het rijkspersoneel met 5% acht de gemeente Amsterdam het tijd stip gekomen, salarissen en loonen van het ge- meentepersoneel dien overeenkomstig te ver- hoogen en wel zoodanig, dat de in Maart 1936 ondergane verlaging ongedaan wordt gemaakt. Zij wier salaris indertijd niet werd verlaagd zul len ook niet van deze verhooging profiteeren. De kosten van deze verhooging worden geraamd op f. 1.867.000.— De groote worsteling, dié wij aanschouwen en waarbij ook ons land en volk betrokken zijn, toont ons de tegenstanders, zooals zij zijn: aan den eenen kant Engeland en Amerika, de bond- genooten van de machten der duisternis, het bolsjewisme, aan de andere zijde de Duitsche legers en de legers der verbonden mogendheden onder het opperbevel van den Führer Adolf Hitler; de eerste partij, die den oorlog heeft opgedrongen en hem voert onder het voorwend sel de kleine naties te beschermen en de „de mocratie te verdedigen",; de tweede partij, die het zwaard getrokken heeft om zich te verde digen tegen de pogingen van de anderen om haar, geheel Europa, ja zelfs onze Westersche beschaving, godsdienst en cultuur te vernietigen. Het is Duitschland en het zijn de met dit land verbonden mogendheden, die den strijd voeren met open vizier. Hun doelstellingen heb ben zij niet te verbergen, want zij strijden voor een groot ideaal. Het is juist daarom, dat dui zenden Nederlandsche nationaal-socialisten zich schaarden aan de zijde van Duitschland, want als eerlijke strijders kunnen zij niet anders dan strijden met open vizier. Inderdaad landgenoot, het is een moeilijke strijd, maar er staan enorme belangen op het spel. Het is onmogelijk u nog langer afzijdig te houden. U zult moeten kiezen als Nederlander en als Europeaan. Wat kiest gij, de machten der duisternis, de zijde van hen die over Christendom praten en het haten, goud, olie en diamanten bedoelen of,,., trekt u ten strijde met open vizier? Zoo dit laatste het geval is. meldt u dan aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland" Konin ginnegracht 22 te 's-Gravenhage. VERPACHTING EN PACHTPRIJZEN VAN VISCHRECHTEN. In de Staatscourant is opgenomen het pacht- beslult vischrecht 1941, bevattende regeling van de verpachting en pachtpryzen van vlsch- rechten. Hierby wordt bepaald, dat de eigenaar van een vischrecht, dat op 9 Mei 1940 was verpacht, verplicht is dit vischrecht te biyven verpach ten. Verpachting aan een anderen pachter dan op 9 Mei 1940 is slechts geoorloofd met toe stemming van den secretaris-generaal van land bouw en vlsschery. Is dit reeds geschied, dan moet binnen 14 dagen hlervopr toestemming worden aangevraagd. De hoogst toelaatbare pachtprijs is die. waarvoor het vischrecht op 9 Mei 1940 verpacht was. Het besluit is gisteren in werking getreden. SNEEUWRUIMEN EVENTUEEL IN WERKVERRUIMING. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft in een rondschrijven aan de burgemeesters medegedeeld, dat, indien het sneeuwruimen in hun gemeente op flnan- cieele moeihjkheden mocht stuiten, er geen be zwaar tegen bestaat, dat deze werkzaamheden onder de voorwaarden, neergelegd in het besluit loonbepaling werkverruiming, in werkverruiming worden verricht tegen het uurloon van 30 cent, eventueel verhoogd met de voor de betrokken gemeente vastgestelde woonplaatstoelage. Indien deze werkzaamheden niet onder de dageiyksche leiding van de Ned. Heide Maat- schappy te Arnhem, de N.V, Grcndmaatschapplj te Zwolle of het staatsboschbeheer worden uit gevoerd, dient de Ned. Heide Maatschappy met de algemeene controle te worden belast. Het aan de tewerkgestelde arbeiders betaalde loon en de eventueele woonplaatstoelage, zoo mede de tegemoetkoming in de sociale lasten behooren tot de gemeentelijke uitgaven wegens werkloozenzorg, die in aanmerking komen voor de bydrage uit het werkloosheidssubsidiefonds. OPRICHTING NED. TUINARCHITECTEN- GILDE. De persdienst van de N.S.B. meldt: Als onder deel van het architectengildc, waarvan leider is dr. ir. G. A. C. Blok, is thans opgericht het Nederlandsche tuinarchitectengilde. Tot organi sator van dit gilde is benoemd: de heer P. J, van Bommel, Parsifalstraat 34, Den Haag (post Loosduinen), VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot commissaris van rijkspolitie J. A. Wuyster, commissaris van politie te Kampen. By besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken van 19 December j.l. is de voorloopig verlengde ambtsperiode van P. Eringa, burgemeester der gemeente Achtkarspelen, met ingang van dien datum beëindigd. ORGELCONCERT FEIKE A8MA. Op Tweeden Kerstdag zal de organist Felke Asma 's middags kwart over 4 eon orgelconcert geven op het orgel van de Pauluskerk te Oegst- geest, Het programma bevat naast fantasieën en variaties over Kerstliederen van Jan Zwart en den concertgever, werken van Mozart (o.m, Fantasie ln F nroll) (In verband met de Mozartherdenklng) L. A. P. te S. Zie L.D. van Maandag 22 Dec. Z-EEU^, GrEVAARS LJJ&L EN aóvcHOieN VDL6EN& ART. 2.& VAM cue: NAZAGEN VERKE-E££S fizqzu NG (Polygoon-Seym) DE VROONWATEREN. Krachtens raadsbesluit van 1 Februari 1937 verkocht de gemeente Leiden aan den Staat het vischrecht óp de z.g. Vroonwateren onder de gemeenten Warmond, Alkemade, Rynsaterwou- de en Woubrugge. Nader is komen vast te staan, dat by deze verkoop ook betrokken hadden moeten worden de perceelen kadastraal be kend gemeente Alkemade, sectie A, nis 290, 905, 920, 921 en sectie D, nis 975, 1434, 1637, 1638, welke thans nog ten onrechte voor het geheel of ten deele kadastraal ten name van de gemeente Leiden zyn gesteld. Deze perceelen en perceels- gedeelten maken n.l. deel uit van de Ade, de Sever en het 's Gravenwater, of zyn er door aanplemping uit ontstaan, zy behooren mits dien tot de Vroonwateren, die, nu het visch recht-aan den Staat is verkocht, volledig eigen dom van den Staat zijn geworden ;derhalve dienen zij - kadastraal ten name van den Staat te worden gesteld. ONTSLAG. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan drs. W. S. A. Colenbrander als ty'delijk leeraar in de Staathuishoudkunde aan de Gem. HJB.S. SCHOOLT AND VERZORGING. De burgemeester besloot: I. in te stellen een schooltandverzorglng voor de leerlingen van dé scholen voor openbaar ge woon en buitengewoon lager ondervrijs en voor de leerlingen van de scholen voor bijzonder ge woon en buitengewoon lagor ondenrijs, voor zoover de besturen van laatstbedoelde scholen verklaard hebben de verzorging ook voor de leerlingen hunner scholen te wenschen en met dien verstande, dat de verzorging zich het eerste jaar zal uitstrekken over de leerlingen van het eerste leerjaar, het volgende Jaar over de leerlingen van het eerste èn tweede leerjaar en zoo vervolgens; II. de verzorging voor zooveel betreft de leer lingen van het eerste jaar kosteloos te doen plaats hebben, doch, voor zooveel betreft de leerlingen van de hoogere leerjaren, van de ouders of verzorgers een bydrage te vragen van f 0.20 per maand, voor zoover die ouders of ver zorgers een inkomen hebben van f. 3,000,— of meer per jaar, met dien verstande, dat voor het geval twee leerlingen van scholen waarover de verzorging zich uitstrekt tot eenzelfde gezin behooren f 0,15 per leerling en voor het geval meer dan twee leerlingen van scholen waarover de verzorging zich uitstrekt tot één gezin be hooren f. 0,10 per leerling zal worden gevraagd: III. op de gemeente-begrootine voor 1942 een bedrag van f. 3.270.— uit te trekken. Deze kosten zijn aldus verdeeld: belooning tandartsen f. 900.belooning mond- vèrzorgster f. 150.aanschaffing instrumen tarium f 1 500 onderhoud instrumentarium f 320.—: administratiekosten f. 100.—; inrich ten lokalen f. 300, Die kosten zullen Jaarlijks geleidelijk toene men, totdat alle klassen dér by de verzorging betrokken scholen in de verzorging zlln begre pen. Alsdan zullen de kosten f: 8.000. f. 9.000.per jaar bedragen. BENOEMINGEN. De burgemeester besloot te benoemen tot on- derwyzeres aan: a. de opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S aan de Aalmarkt, mej. A. van Raay te Leiden; b. de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Lan- gebrug B, mej. S. E. Versteeg te Leiden; c. de o.l, school aan de Paul Krugerstraat, mej. A. M. J. RuUgrok te Leiden; d. de o.l. school aan dé Boommartrt, BMfl. G. J. Vriesen te Rijnsburg. SCHOEISELDIENST WORDT VOOR" De burgemeester besloot aan de Gemeente lijke Commissie voor Maatschappeiyk Hulpbe toon ten behoeve van de voortzetting van den schoeiseldienst op den bestaanden voet gedu rende het jaar 1942 een extra-subsidie te ver strekken van f 3.500.— mét bepaling, dat de ondersteunde armlastigen en de werkloozen, die van den dienst gebruik maken, in dc kosten van materiaal f 0.55 per paar moeten bydragen. zullende de overige kosten van het materiaal ten laste komen van de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon, voor- zooveel de armlastigen betreft en van den B- eteun. voörzooveel de werkloozen betreft; VERKOOP GROND. De burgemeester besloot: Aan H. M. Foks, te Leiden, te verkoopen het perceel bouwterrein aan den Wassenaarsche v/eg, ter groote van plm. 1320 M2., kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie P. No, 2379 (deg.), tegen den prijs van f. 9.50 per M2., alzoo in to taal voor f. 12.540. Aan de vereeniging „de Ambachtsschool", te Lelden, te verkoopen de strookjes grond aan en naby den Haagweg, t.w. het strookje grond, groot plm. Vz M2.. kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie M, No. 6854 (ged.) en het strookje grond, groot 9 M2., kadastraal bekend gemeen te Lelden, sectie M, No. 6848 (ged.), tegen den prijs van f.10 per M2., en het strookje grond, groot 12 M2., kadastraal bekend gemeente Lei den, sectie M, No. 6848 (ged.), tegen den prys van f, 0.50 per M2. DE GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Sedert eenige weken is, by wyze van proef, overgegaan tot het verkoopen van vlsch aan gesteunde werkloozen, armlastigen enaan hen die evenmin als deze beide groepen in staat zyn de wlnklprijzen te betalen (houders van vetkaarten) Aan de gesteunde werkloozen en armlastigen wordt de visch verkocht tegen f. 0.35 per kg.; aan de laatstgenoemde categorie tegen L0.70 per kg. Van deze verkoopen wordt in belangrijke mate door betrokkenen gebruik gemaakt; wekeiyks wordt thans een hoeveelheid visch omgezet van 1600 a 1700 kg, Aangezien de visch wordt Ingekocht tegen pryzen, die gemiddeld hooger liggen dan f0.70 per kg., wordt op den verkoop verlies geleden. Dit verlies ten behoeve van het minst draag krachtige gedeelte van de bevolking ls onder de tegenwoordige omstandigheden alleszins ver antwoord. Voor het Jaar 1941 worden de ten laste van de gemeente blijvende kosten geraamd op f4350: voor het jaar 1942 op f. 25.000. Bovendien komt voor het jaar 1941 ten laste van de Gemeenteiyke Commissie voor Maat schappeiyk Hulpbetoon een bedrag van f.2040 en voor 1942 een bedrag van f. 13.300, welke be dragen uit het aan die Commissie toegekende gemeenteiyk subsidie moeten worden gekweten. DE SLACHTHUISTARIEVEN. De burgemeester besloot goed te keuren, dat met Ingang van 27 October 1941 de omzetbe lasting wordt verhaald op de gebruikers van het Openbaar Slachthuis voor zoover betreft: a. het 6lacht(keur)loon en de overige byko- mende rechten door verhooging van het slacht- keurloon; b. de rechten voor het bacteriologisch vleeschonderzoek en het verbranden van cada vers door directe bij berekening van 2% op de in de verordening, regelende de heffing van be lastingen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis, genoemde bedragen. Volgende tabel geeft de verhoudingen aan: ER W0R0T ONDER VALSCHE VLAG GEVAREN! Hef is .ons fer oore gekomen, dat sommige winkeliers, die von hun klanten leege TEO-jampotten ont vangen, deze zelf weer vullen met inferieure jam. Het zijn gelukkig slechts sporadi sche gevallen. Maar U kunt ons bij de opsporing helpen, door ons direct een briefje te schrijven, wan neer U een pot Teo-jam met min derwaardigen inhoud koopt. JAMS Tahiniau £ïst (Ovnstrosö Diersoort Tarief II: a.. paard of rund boven 250 kg. levend gewicht b. kalf of varken, zwaar der dan 90 kg. levend gew. c. kalf of varken, zwaar der dan 60 kg. levend gew. d. schaap, lam of varken niet zwaarder dan 60 kg. levend gewlc' e. nuchter kalf. niet zwaarder dan 60 kg. levend gewicht, lam, niet ouder dan 3 maanden, geit, var ken, niet zwaarder dan 25 kg. levend gewicht Tarief Il.a, sub B: a. rund, niet ir het be zit van de beide binnen- melktanden b. rund, in het bezit van de beide binnen-melktan- den c. varkens A O I f. 12.50 7.50 5.— 3.25 2.— 1.50 0.60 f. 0.12 0.0" 0.05 0.03 0.02 0.03 0.02 0.01 KINDEREN „KEILDEN" ER MEE. Zaandam heeft een zHveren-ryksdaalder- mysterie. Opnieuw hebben spelende knapen Zondagmiddag in de Voorzaan een partytje zil veren rijksdaalders gevonden, aldus de „Tel.". Het waren dezelfde kinderen, die eenige weken terug mooie, ronde schijfjes inhet water ont dekten, toeri zy bU den lagen waterstand van de Zaan aan het Visschershop op de bewierde steenhoopen speelden. Tusschen de drooggeval len klinkers zochten zy naar stukjes glas en platte steentjes, om mee te „keilen". Plotseling stiet een der Jongens een Juichkreet uit: zulke prachtige keilsteentjes als hy nu gevonden had, had hij nog nooit gezien! Zwarte steentjes, die.prachtig rond en precies zwaar genoeg waren om ze meters ver weg te slingeren. Tjoep, daar vloog de eerste al over het water, zeven acht keer sprong het schijfje weer uit het water op. In een ommezien waren er eenige in het diepe vaarwater verdwenen. Toen bemerkte een vriendje, dat het geen steentjes, maar geldstukken waren. Aan één er van schitterde nog een zilveren randje. Tien of vijftien exemplaren vischten de kinderen hierna nog uit het water op. Vader en moeder waren zeer ven-ast en brachten de politie van de vondst op de hoogte. De politie stond voor een mysterie: geen enkel misdrijf was haar bekend dat in verband gebracht kon worden met deze vondst. Er werd dan ook weinig aandacht aan besteed. Totdat zich eergisteren andermaal een vinder meldde. Het was de heer De V., die naar visch hengend, cp een plek even bezuiden den aan legsteiger van de Zaandammerboot, elf zilveren rijksdaalders uit het Zaanwater had opgehaald. Een der knapen van den vorigen keer zat dezen Zondag opnieuw langs den waterkant. Stekel tjes visschend met een schepnetje, ving hy plotseling een „achterwiel" in zijn netje, nau welijks twee meter van de plaats, waar de heer De V. zat te vlsschen. De knaap hield de ver rassing niet voor zioh en de heer De V. was er als de^ kippen bii. om ook eens zijn treluk te beproeven. Zonder aarzelen stapte hii ln het ter plaatse eenige decimeter5! hooge water, deed een greep onder water en diepte elf zwartkleu rige zilverlingen op. Later werden nog vier rijks daalders aan de oppervlakte gebracht. Ook van deze vondst is de politie op de hoogte gebracht. Het biyft haar echter een mysterie, Onnoodig te zeggen, dat zich ook Maandag gelukzoekers op het glibberige Zaanpad begeven hebben, op zoek naar rijksdaalders. Het bericht van de ontdekking was van mond tot mond ge gaan. Het ligt. in het voornemén van de politie met de noodige technische hulpmiddelen een onderzoek ter plaatse in te stellen. Wellicht zal het mysterie dan opgelost kunnen worden. ERNSTIG ONGEVAL OP FABRIEKS TERREIN. Een doode en twee gewonden. Gistermiddag is in een houtloods van de meubelfabriek G. K. D. te Deventer, een groote lading hout omgevallen, waarby vier arbeiders onder het hout terecht kwamen. Een van hen, de 16-jarlge Arends, werd op slag gedood, twee anderen zijn gewond naar het ziekenhuis over gebracht, terwijl de vierde met den schrik vrb kwam. SLACHTOFFERS DER DUISTERNIS. Gistermorgen om 8 uur is te Meppel de 44- jarige gehuwde pakhuisknecht R. Spijkerman, die zich naar zijn werk begaf, vermoedeiyk ten gevolge van de duisternis, te water geraakt en verdronken, Omstreeks 11 uur werd zijn lyk door de politie opgehaald. De 14-jarlge Geesje Dunnewind uit Avereest, is Zaterdagavond by de grens van Dedemsvaart en Ommen te water geraakt en verdronken. Het meisje bracht in de buurt zendingsblaadjes rond en is vermoedeiyk door de duisternis misleid, in de Dedemsvaart geloopen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. VIJFTIEN KISTEN THEE GESTOLEN. Te Amsterdam is Ingebroken ^n een koffie- en theehandel aan de Prinsengracht. De buit bestond uit 15 kisten thee, te zamen 700 K.G. BUITENLANDSCH GEMENGD. SNEEUWVAL. In Spanje valt tamelijk veel sneeuw. Ook te Madrid viel de eerste sneeuw. Ook uit Bagdad, in Irak, wordt hevige koude gemeld. Voor het eerst sinds 10 jaar, viel er sneeuw. (DN.B.). De deviezenbekendmaking 11/41 inzake inning van rente, dividend en aflossing van buitenland- sche effecten voor ingezetenen en van binnen landsche en buitenlandsche effecten voor niet- lngezetenen, opgenomen in de Staatscourant van gisteren, bevat een algemeene regeling om trent bovengenoemd onderwerp. Naar het ANP. van bevoegde zijde verneemt komt de regeling in hoofdtrekken hierop neer. Wat betreft de inning van rente, dividend en aflossing van buitenlandsche effecten, kan het deviezeninstituut, bureau Amsterdam, aan ban ken, bankiers en commissionnairs die regelmatig en in omvangrijke mate deze inning plegen te bezorgen, -vergunning verleenen als gemachtig de op te treden. Evenzoo kunnen betaalkantoren voor buitenlandsche effecten als gemachtigde betaalkantoren worden erkend. Ingezetenen, eigenaren van buitenlandsche coupons en losbare buitenlandsche effecten kun nen zonder vergunning van het deviezeninsti tuut aan de gemachtigden overdragen of op basis van de officieele wisselkoersen aan dezen verkoopen, zulks al dan niet door tusschenkomst van een bank, bankier of commissionnair. De gemachtigden kunnen de coupons en stukken zonder vergunning naar het buitenland verzen den mits aan het deviezeninstituut een af schrift van het borderel wordt toegezonden en in het buitenland innen. De opbrengst wordt dan hetzy per clearing overgemaakt, hetzy in deviezèn ter beschikking gesteld. Deviezen, die de Nederlandsche Bank bereid ls té koopen moeten aan haar of aan een deviezenbank worden verkocht, andere kunnen den eigenaar worden gecrediteerd of eventueel tegen den offi- cieelen koers door den gemachtigde worden overgenomen. Kan betaling in meer dan een valuta worden gevorderd, dan moet een valuta worden gekozen, welke de Nederlandsche Bank bereid is te koopen. Coupons en lossingen van binnenlandsche effecten, welke aan niet-ingezetenen toebehoo- ren. kunnen zonder vergunning door ingezetenen worden geïnd, mits de opbrengst ten goede wórdt gebracht aan een zoogenaamde „byzon- dere rekening", dan wel na verkregen ver gunning, voor zooveel noodig bij het Neder- landsch clearinginstituut wordt gestort. Heeft de niet-ingezetene evenwel zyn woonplaats in een der Nederlandsche overzeesche gebiedsdee- len of betreft het een daar gevestigde rechtsper soon, dan kunnen zoowel hun vertegenwoordiger hier te lande als een deviezenbank of andere bank, bankier of commissionnair hen zonder vergunning voor de opbrengst crediteeren, ook indien hun rekening een debetsaldo mocht aan- wyzen. Voor de inning van rente en aflossing van buitenlandsche effecten, toebehoorende aan per sonen en vennootschappen uit Nederlandsche overzeesche gebiedsdeelen, zyn de bepalingen dezer bekendmaking nopens de inning van rente en aflossing van buitenlandsche effecten, toebehoorende aan ingezetenen van toepassing. Ten opzichte van de crediteering voor de op brengst geldt hetgeen aangaande de opbrengst van binnenlandsche effecten is bepaald. In de gevallen, waarin de opbrengst van ef fecten zonder vergunning kan worden geïnd, kan eveneens zonder vergunning tot verkoop van claims en tot omwisseling van talons en rece- pLssen worden overgegaan, In het Verordeningenblad van jongstleden Zaterdag is een besluit verschenen, waarby de- viezenbesluit. I is ingetrokken. In het onder werp, hetwelk aanvankeiyk in art.' 4 van dit deviezenbesluit I werd geregeld, voorziet thans bovengenoemde bekendmaking. Uw gift: een band Met volk en land. Uw gift: een tolk Van steun aan 't volk. De nood in winterdagen Moet 't volk eendrachtig dragen. In nood en strijd Reikt heel het land Aan hem, die lijdt De broederhand. Mr. P M. C. I. Hamer. Gironummer van de WHN 5553. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6