De Distributie HOEST? SiteütJBcniiGinahelpt snel en zeker! LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 23 Detember 1941 Tweede Blad Ho. 25076 De Komedianten komen 82ste Jaargang Nieuwe bonnen aangewezen Ingebruikstelling der nieuw uitgereikte bonkaarten RECHTZAKEN Knoeierij met brandstof- besparingsmiddelen FEUILLETON In de uitgestrekte gebieden van de Sovjet-Unie moeten de Duitsche troepen dikwijls het water uit verafgelegen bronnen halen. (Weltbild-Polygoon) Een overzicht van de Haagsche Dierentuinzaal tijdens het door den Rijks commissaris aan Duitsche kinderen en gewonde Duitsche militairen aange boden Kerstfeest. (Stapf-Mol) De vrouwen en jeugdgroepen der N.S.-Frauensehaft maakten resp. uit oude kleeren nieuwe en leverden speelgoed ten be hoeve van de N.SV., (Stapf-Borrius), Dc weerafdeeling van de N.S.B. vierde Zaterdag in het Vondelpark te Amsterdam het midwinterwende-feest, een oud volksgebruik, dat thans nieuw leven wordt in geblazen. Rechts de. formaties van de W.A. met bran dende fakkels. (Polygoon-Zeylemaker) De staatsbegrafenis van Rijksminister Kerrl. Rijks maarschalk Göring brengt het eerbewijs aan den gestorven Rijksminister. (Orbis-Hollahd) De Italiaansche kroonprins inspec teert. Dezer dagen versoheen do Italiaansche kroonprins onverwacht voor een inspectie in de' officiers- school in Moncaliero. De parade. (Orbis-Holland) Een Duitsche verkenningstro ep op ski's. Door het be sneeuwde landschap gaat het in de richting van den vijand; licht glijden de houten latten op de ver- sche snneeuw. (Weltbild-Polygoon) Voor de week van Zondag 23 December tot Zaterdag 3 Januari zijn voor het koopen van brood of gebak, vleescli of vleeschwaren en aard appelen aangewezen de bonnen 01 van de daar voor bestemde kaarten. A-bonnen brood geven recht op 4 rantsoenen, b-bonnen op een li rant soen, a-bonnen vleesch of vleeschwaren 1 rant soen,-b-bonnen rantsoen. Voorts zijn voor het tijdvak van 28 December tot 24 Januari aangewezen de bonnen 184, 189, 185 t/m 188, 190, 191, 192, 179 t/m 183 van de bonkaart algemeen resp. voor suiker, jam, bloem, brood of gebfik, havermout of peulvruchten, gort, vermicelli of maïzena, en kaas, de bonnen 01a tot en met 04a van de melkkaart ieder 3% liter en 01b tot en met 04b ieder 13/4 liter melk, 01c of Old van de kaart reserve voor cacao en 0.2d en 03d voor rijst Voor het tijdvak van 28 December tot 5 Januari is aangewezen voor boter resp. boter met reduc tie: bon 01 van boter- xesp. vetkaart. Met ingang van de op 28 December a.s. aanvangende distributieperiode zullen de nieuw uitgereikte bonkaarten in gebruik wor den genomen; Met het oog op de komende feestdagen is bepaald, dat men reeds met ingang van morgen op alle heden bekend gemaakte bonnen mag koopen. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat men, indien men van deze mogelijk heid gebruik .maakt, er goed op moet letten, dat men met het gekochte uitkomt tot het tijdstip, waarop wederom nieuwe bon nen geldig worden, d.i. dus voor de „week- artikclcn" Zaterdag 3 Januari a,s. en voor de andere levensmiddelen Zaterdag 24 Januari a,s. Voor boter en koffiesurrogaat gelden uiteraard andere dagen. De aanwijzing der-thans bekend gemaakte bonnen van de nieuwe kaarten geeft voorts nog aanleiding tot de volgende opmerkingen. BROOD EN GEBAK. De bonnen 01a van de nieuwe broodkaart geven tot en met Zaterdag 3 Januari as. elk recht op het koopen van 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak, terwijl de bonnen 01b elk recht geven- op het koopen van 50 gram brood of Vj rantsoen gebak. De met 01a gemerkte bonnen van de nieuwe kaart komen dus overeen met de groote, met „4 rantsoenen" gemerkte bon nen van de oude broodkaart. De met 01b ge merkte bonnen komen overeen met de kleine bonnen van de oude broodkaart. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. De bonnen 01a van de nieuwe vleeschkaart geven tot en met Zaterdag 3 Januari as. elk recht op het koopen van 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren, de bonnen 01b elk op rant soen vleesch of vleeschwaren. Ditmaal is de per week beschikbaar gestelde hoeveelheid der halve nog ongewijzigd gebleven. Van het voor de volgende distributieperiode, d.i. dus de week van 4 tot en met 10 Januari as. aan te wijzen bonnummer zullen de zoogenaamde b-bonnen nog slechts recht geven op het koopen van 1/4 rantsoen vleesch of vleeschwaren. KOFFIESURROGAAT. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bon 193 voor koffiesurrogaat, zooals reeds eerder is aangekondigd, geldig is verklaard voor een periode van 8 weken, derhalve tot en met 21 Februari. Men moet vdus ditmaal met het .kof- fiesurrogaatrantsoen van 250 gram tweemaal zoolang toekomen als gewoonlijk. BONKAART RESERVE. In elk- der bonboekjes bevindt zich voorts een zoogenaamde bonkaart reserve. De bonnen van deze bonkaart dragen een verschillende letter, al naar gelang den leeftijd van den hou der. Op dé aan volwassenen uitgereikte kaart ko men namelijk voor de nummers; 01a tot en met 014a, op die van kinderen tusschen 14 tot en met 20 jaar: 01b tot en met 014b, op die van kinderen van 4 tot en met 13 jaar: 01c tot en met 014c, op die van kinderen van 0 tot en met 3 jaar: Old tot en met 014d. CACAO. Thans zijn van de kaart reserve aangewezen bon 01c en Old, welke gedurende de distribu tieperiode van 28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. elk recht geven op het koopen van 50 gram cacao. Zooals bekend moeten deze bonnen gedurende de eerste week van de distri butieperiode bij den detaillist worden ingele verd. Gedurende de derde en vierde week kan men dan de cacao ontvangen. Indien men zijn bonnen eerst na verloop van de eerste week van de distributieperiode bij den detaillist inlevert, dan kan men daarvoor pas cacao ontvangen in de derde en vierde week van de volgeride pe riode. RIJST. De bonnummers 02d en 03d van de bonkaart reserve geven tot en met 24 Januari elk recht op het koopen van 250 gram rijst. Gedurende genoemd tijdvak is voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar dus in totaal 500 gram rijst be schikbaar. Daar het mogelijk is, dat nog niét op alle met „f" en „g" gemerkte bonnen van de papkaart rijst is gekocht, is de geldigheids duur daarvan verlengd tot en met 24 Januari. BOTER. Van de boterkaart en de vetkaart zullen voorloopig per periode van vijf weken achter eenvolgens vier bonnen worden geldig verklaard. De eerste drie zullen gedurende negen dagen geldig zijn, de vierde gedurende acht dagen. Gedurende het tijdvak van 28 December a.s. tot en met 5 Januari a.s. geeft de bon 01 van de bQter- zoowel als van de Vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter. .Het koopen met deze bon is reeds geoorloofd met ingang van 23 December. Zooals bekend, hebben zij, die recht hebben op het normale boterrantsoen, twee boterkaarten, dan wel twee vetkaarten ontvangen, zoodat zij op de beide met 01 ge nummerde bonnen, waarover zij beschikken, een hoeveelheid van 2 x 125 250 gram boter kun nen betrekken. Op de bonnen van de vetkaart wordt de gebruikelijke reductie verleend van 22 V2 cent per 250 gram boter. Zooals men weet is voorts bon 57 van de oude boter- en vetkaart, welke is aangewezen voor een extra rantsoen boter, geldig van 21 Decem ber j;l. tot en met 31 Januari voor het koopen van gram boter per bon. De vetbonnen der toeslagkaarten, welke voor het tijdvak van28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. zijn uitgereikt aan hen, die zwa- ren erf zeer zwaren arbeid verrichten, zijn niet genummerd, doch dragen onderscheidenlijk de aanduiding: 28 December—3 Januari. 410 Januari. 1117 Januari. 18—24 Januari, De rechthebbenden dienen er dus goed op te letten, dat zij deze bonnen in de week, welke op den bon staat vermeld, bij hunleverancier inleveren. De bonnen, welke de aanduiding 28 December3 Januari dragen, zijn reeds geldig met ingang van 24 December. De vetbonnen der toeslagkaarten, welke zijn uitgereikt aan hen, die langdu^igen arbeid ver richten, dragen geen aanduiding betreffende da'ïum of nummer. Zijzijn geldig gedurende het geheele tijdvak van 28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. en mogen reeds met ingang van 24 December worden gebruikt. De vetbonnen der toeslagkaarten „ja", „jb" en „jc" geven elk recht op het koopen van 125 gram boter met reductie. MELK. Ten slotte wordt er op gewezen, dat in den vervolge, in plaats van één melkbon per week, vier melkbonnen tegelijk voor een tijdvak van vier weken worden aangeweezen. Zulks ge schiedt ten einde de schoolmelkvoorzlening een regelmatig verloop te doen hebben. De bonnen 01a tot en met 04a geven der halve tot en met 24 Januari 1942 elk recht op het koopen van 3Vi liter melk, terwijl de bon nen 01b tot en met 04b in genoemd tijdvak in de gebieden, waar de melkkaart dt in gebruik is, elk recht geven op het koopen van 13/4 liter melk. F. 15.000 BOETE EN DE ZAAK GESLOTEN. Vele vindingrijke lieden komen er bij de hui dige brandstoffenschaarschte toe te probeeren hieruit munt te slaan door het in den handel brengen van aanvullings- en vervangingsbrand stoffen. De stookwaarde hiervan is vaak proble matisch. Dit is wel in heel sterke mate het ge val gebleken bij een product, Saltrex genaamd, dat 40 pCt. besparing zou geven bij het gebruik van, vaste brandstoffen, de uitstraling zou ver- hoogen en de verbranding der gassen bevorde ren. Een door'het rijksbureau voor onderzoek van handelswaren gemaakte analyse wees ech ter uit. dat de opgegeven samenstelling geens zins klopte met de werkelijkheid en bovendien dat het preparaat de brandstof slechter in plaats van beter deed branden. Van warmte- winst of brandstofbesparing was geen sprake. Voor dit „brandstofbesparmgsmiddel" werd echter desondanks een zeer hooge prijs gevraagd. Niet alleen berekende de fabrikant, G. J. Hart te Dordrecht, aan zijn afnemers f. 2,30 per 12 zakjes, soms zelfs nog meer, maar de grossiers- VOOR WOENSDAG 24 DECEMBER Hilversum I, 415.5 M. 7.15: Gramofoonmuz. 7.45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gramofoon- muzlek 8.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 i Gramofoonmuzlek 8.35: Ochtendgymnastiek 8.45: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor do huls vrouw 9.25: Gramofoonmuzlek 11.00: Voor de kleuters 11.20: Ensemble Oskar Savoy en solist 12.00: Gramofoonmuzlek 12.25: Voor den boer 12.40: Almanak 12.45: B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Ne- derlandsch Kamerorkest en soliste 14.15: Re- vlda Sextet 15.00: Voor de vrouw 15.20: Plano en zang 16.00: Bijbellezing 16.20: Voor de jeugd 17.00: Gramofoonmuzlek 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische en beursbe richten -17.30: Nationale Jeugdstorm 18.00: Gramofoonmuzlek 18.15: Volksgezondheid 18.30: De Ramblers 19.00: Actueel half uur 19.30: Gramofoonmuzlek 19.45: Een kerstwoord van Ir. A. A. Mussert 20.00: Gramofoonmuzlek 20.30: Romancers en solist 21.15: Gramo foonmuzlek 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22,00: B.N.O.: Engelsche uitzending „The Dutch Achievements in the Netherlands Indies" (Voor de, Radlo-Centrales Gramofoonmuzlek) 22.15: Kerstmeditatie 22.45: Kerstliederen 23.00: Radlotooneel C.a. 23.4024.00: Kerstliederen (opn.) Hilversum II. 301.5 M. 7.15—8.45; Zie Hil versum I 8.45: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Zang met pianobegelei ding 10.40: Voordracht 11.00: Gramofoon muzlek 12.00: Ensemble Wllly Kok 12,45: B. N, O.: Nieuws- en economische berichten 13,05; Gramofoonmuzlek 13.15: Klaas van Beeck en zijn orkest en soliste 13.45: Orgel concert 14.05: Voordracht 14.35: Gramofoon muzlek 16.00: Verkorte operette „Les Cloches de Cornevllle" (gr.pl.) 16.00: Zang met plano- begeleiding en gramofoonmuzlek 16.45: Gra mofoonmuzlek 17.00: Voordracht 17.30: Omroeporkest en solisten 18.30: Reportage 19.00: Actueel halfuur 19.3020.00: Zie Hil versum I 20.00: Residentieorkest en solist 20 45: Vertrouwde kerstklanken 21.15: Residen tieorkest en solist 21.45: B. N. O.: Nieuwsbe richten 22.00: Gramofoonmuzlek 22.15 24.00: Zie programma Hilversum I. GEMEENT. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF Woensdag 24 December. Te Programma: 7.1520.15 Hilversum I 20.15 21.00 Duitsch Programma. lie Programma: 7.1520.15 Hilversum II 20.1524.00 Programma uitsluitend voor aanger slotenen bij Radio Distributie Centrales. IHe en IVe Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. en de kleinverkoopersprovlsie was ook zoo groot, dat het publiek f. 0,35 per zakje, dus f. 4,20 per dozijn moest betalen. De kosten der grondstoffen in aanmerking genomen, had de fabrieksprijs hoogstens f. 1,35 per dozijn, de detailprijs f. 0,17 per zakje mogen bedragen. De fabrikant werd dan ook door den inspec teur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage tot f. 15.000 boete veroordeeld, terwijl zijn zaak voorgoed gesloten is. Bovendien werd hem ge durende een jaar het fabriceeren van brand- stofbesparingsmiddelen, van welken aard ook, verboden. Een OU)moedige roman dooi WILHELM LICHTENBERG, (Vertaling 7sld Mas van Straten). Copyrtgto t e O (G L Welsz) A'dam.) (41 Tot plotseling directeur Campagna, de Wil helm Meister van dezen avond, naar buiten kwam, om zijn gebruikelijke middagwandeling door het stadje te maken. Hij deed dat bewust, om zich den volke te vertoonen en met de di verse winkeliers uit de hoogte eenige woorden te wisselen. Dit eene uurtje van persoonlijk contact schonk hij iederen dag zijn publiek. Toen hij Raffaela en Riccardo op de bank zag, versomberde zijn vergenoegd gezicht direct, Hy schraapte streng zijn keel, wat inderdaad tengevolge had, dat Riccardo Raffaela's hand geschrokken los liet. Celestino Campagna knikte. „Welja! Dat ont breekt er nog aan dat jullie hier voor mijn theater als een liefdespaartje zitten," En tot Riccardo gewend, zei hij; „U weet; dat ik be trekkingen tusschen mijn medewerkers princi pieel niet duld. En als het dan al onvermij delijk is dat het in alle stilte gebeurt." Er kwam geen antwoord en de gestrenge heer had er ook geen verwacht. Toen wees hij met ge- strekten vinger op Raffaela. „Ovèrigens heb ik u een mededeeling te doen, signorina Vecchi: uw diensten zijn van morgen af niet meer noo- üig. Mijn dochter neemt morgen haar werk als Madame Butterfly weer op. En u zult begrijpen, dat de stagione Campagna zich geen overbodige mee-eters kan veroorloven. Morgen vroeg, sig norina Vecchi, kunt u Fiesole weer verlaten. Uw goede wil was. verdienstelijker dan uw kunstzinnige prestaties. Maar voor kindermeisje heeft u beslist voldoende stem," Directeur Campagna keerde het paar den rug toe en liep met v.eerende stappen de straat in. Raffaela en Riccardo keken elkander als ver doofd aan. Pas veel later kon Riccardo zeggen; „Dat is het afscheid „Jafluisterde Raffaela.. En ze keerde zich plotseling om, om haar tranen te verber gen. Feestavond. Guido Soldati was beslist geen slecht mensch. Integendeel. De twee dagen die hij in Fiesole had doorgebracht hadden hem met een leveh- dig medelijden vervuld voor deze voortdurend ondervoede en vreugdeloos levende menschen. Hij zelf had met deze kleine handlangers van -een groote kunst wel nooit iets te maken ge had. maar zijn verbondenheid met het metier deed hem toch hun kleine smarten en groote ontberingén begrijpen. En hoezeer hij deze sta gione Campagna met alles wat er bij hoorde ook haatte, omdat Raffaela in de draden van haar romantiek verstrikt was, besloot hij toch dezen menschen een prettigen avond te be zorgen. Hij deed dat in de rol van kunst-mae- cenas. In de entr'acte van „Mignon" liet hij zich bij directeur Campagna aandienen, over laadde hem met complimenten en noodigdr hem en zijn onderdanen in allen vorm uit om na de voorstelling in den tuin van het risto rante zijn gasten te zijn. En hij genoot zelfs d onderscheiding, van Celestino Campagna eer toezegging te ontvangen. Nu was Guido Soldal wel iemand, die zelfs met de edelste daden nog een bepaalde bedoeling nastreeft; maar daar ónder leden de spijzen noch de dranken en men kon bezwaarlijk zeggen, dat Soldati schriel was. Zijn doel was heel eenvoudig, in een vriend schappelijk gesprek met Campagna Raffaela's j prestaties af te kammen en het onbegrijpelijk te vinden, hoe hij dergelijke prullen in zijn uit- stekende gezelschap kon dulden. Misschien, j misschien gelukte het, overlegde Soldati, om Raffaela op deze wijze vrij te krijgen. Hij kon natuurlijk niet weten, dat Raffaela al dien middag wegens ongeschiktheid ontslagen was. De waard had met het oog op den f eestelij- ken avond, die een grootere ontvangst beloofde, zijn tuin zooals dat heet „feërlek" ver- I sierd. Het feëriek bestond uit eenige bonte lampions en stoffige guirlandes, die tusschen I de olijfboomen gespannen waren. Soldati had al tevoren groote bestellingen gedaan, die een dergelijke buitensporigheid rechtvaardigden. Eerst verscheen het dameskoor Monica in den tuin, door Soldati hartelijk begroet. Maar Moni ca was niet geneigd zich met Soldati in een van lie opgewekte gesprekken in te laten, die zijn •pecialiteit waren; haar bezorgde blikken waren oortdurend op den ingang gericht, van waar Carlo moest komen, wanneer hij nietJa anneer hij niet ergens met die vrouw zat. De 'ochter van den waard had natuurlijk weer op le eerste rij gezeten en Carlo had haar zijn •oren als een waanzinnige toegebruld. Toch probeerde Soldati een gesprek met het dameskoor te beginnen. „Ik heb u zeer bewon derd, signorina", begon hij. „En als er veertig dames in het koor gezeten hadden, had het niet krachtiger kunnen klinken". Monica antwoordde met een zucht: „Wat baat het, wanneer je door het-mannenkoor over schreeuwd wordt?" En hij moest toegeven: „Het mannenkoor is natuurlijk nog krachtiger. En als men de oogen sloot 'had men werkelijk den indruk een heel zigeunerkamp voor zich te hebben." Ze vroeg hem plotseling: „Droomt u wel eens?" „Wat?" vroeg Soldati beduusd. „Ik bedoel heeft u wel eens mooie droo- men? Zulke, die men in- een loterij kan gebrui ken? Ik droom tegenwoordig niets meer. Iede ren avond voor het inslapen neem ik mij voor iets heel wilds te droomen. Maar het is als be hekst. Ik krijg niet het kleinste droompje." Soldati boog voor dit bekoorlijke vrouwen koor. „Ik heb tot dusver niet op mijn droomen gelet. Maar de, komende zal ik u beslist mee- deelen, mondeling of schriftelijk." Nu kwamen Dusolina Labrlola en Dlno den tuin binnen.' Soldati stelde zich aan Dusolina voor en zij fluisterde hem toe: „De kleine heeft den Jarno gezongen. Zegt u een paar vriende lijke woorden tegen hem!" fNadruk verboden) (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5