W»wl«s BINNENLAND De Komedianten komen 82ste Jgargsiig De nieuwe directeur-generaal der P.T.T. Op bon 08 HK alleen turf verkrijgbaar Duitsche kinderen en gewonde militairen vieren Kerstfeest Rogpn" d. FEUILLETON EN HET HEENGAAN VAN IR. DAMME. Gelijk op pagina 1 van dit Blad wordt gemeld is, ir. Damme als directeur-generaal der P.T.T. opgevolgd door ir. ".V. Z. van der Vegte. De nieuwe directeur-generaal van het staats bedrijf der P.T.T. werd 7 Januari 1895 te Val kenburg geboren. Na het doorloopen van de lagere en middelbare school studeerde hij van 1913 tot 1920 aan de Technische Hoogeschool te Delft met een onderbreking van drie jaren voor het vervullen van zijn militairen dienstplicht. In 1920 behaalde hij het diploma van technisch ingenieur en trad daarop in dienst van het toenmalige filiaal voor Nederland der Siemens Schuckert Werke in Den Haag. Daar bleef ir. Van der Vegte gedurende vijf jaren werkzaam, in welken tijd hij vele malen gedurende langere perioden in Berlijn arbeidde. In 1925 werd hij ingenieur in algemeenen dienst van de Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden. In die functie bleef ir. Van der Vegte gedu rende dertien jaren werkzaam. Al spoedig na zijn indiensttreding kreeg hij procuratie, om later tevens belast te worden met de leiding der stikstoffabriek „Mekog" (Mij. tot Exploitatie van Kookovengassen)eveneens te IJmuiden ge vestigd. In 1938 werd ir. Van der Vegte ten slotte aan gezocht om directeur te worden van de Neder landsche Siemens Maatschappij, welke positie hij gedurende eenige ju-en heeft vervuld. Uit hoofde van zijn studie ging zijn belang stelling al vroeg uit r v alle vraagstukken be treffende de radio, een belangstelling, die eerst als amateur tot uiting kwam om later, tenge volge van zijn werkzaamheden, door een nauwer contact gevolgd te worden. Ir. Van der Vegte is steeds een vurig voor stander geweest van eenheid op omroepgebied, voor de verwezenlijking van welk ideaal hij zich krachtig heeft ingespannen. Hij is lid en voorzitter van den Radioraad. Onlangs werd ir. Van der Vegte benoemd tot raadsadviseur. De scheidende directeur-generaal. Ir. M. H. Damme, die thans aftreedt als di recteur-generaal van den P.T.T.-dienst, werd 16 November 1876 te Breda geboren. Hij studeerde te Delft, was na beëindiging van zijn studie eenigen tijd assistent voor de natuurkimde bij den hoogleeraar Sissingh, om in 1898 als adj.- ingenieur naar Nederlandsch-Indië te vertrek ken. Na alle rangen doorloopen te hebben, werd hij benoemd tot hoofd van den dienst van Staatsspoor- en Tramwegen. In 1921 werd ir. Damme benoemd tot gedelegeerde voor de spoorwegcommissie voor Semarang en voorzit ter der salariscommissie. In 1925 keerde hij met verlof naar Nederland terug. In hetzelfde jaar volgde zijn benoeming tot directeur-generaal van P.T.T. In deze functie heeft de heer Damme het P.T.T.-bedrijf feitelijk volkomen gereorganiseerd en gemoderniseerd. Zijn wetenschappelijke arbeid vond erkenning, doordat Delft hem het doctoraat honoris causa verleende. Behalve voor de P.T.T heeft dr. ir. Damme zich in bijzondere mate geïnteresseerd voor de K.L.M.. waarVan hij in den raad van bestuur zat; hij was verder voorzitter van het Instituut voor Efficiency, maakte deel uit van den Econo- mischen Raad, het Instituut van Ingenieurs en van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat. In sociaal opzicht heeft dr. ir. Damme in zijn bedrijf het initiatief genomen tot maatregelen, die aan het personeel in al zijn geledingen ten goede zijn gekomen; eenige interne organisaties, welke de persoonlijke en de maatschappelijke belangen van het P.T.T.-personeel bedoelen te behartigen, zijn daarvan het gevolg geweest. Zijn verdiensten hebben op velerlei wijzen er kenning gevonden. Hij is o.a. commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Voorts is hij be giftigd met de gouden Generaal Snijders-me daille. Tep slotte mag nog gememoreerd worden dat hij Minister van Sociale Zaken is geweest in het laatste kabinet Colijn, dat slechts een zeer kort stondig bestaan beschoren was en reeds bij zijn eerste verschijning in de Tweede Kamer ten val werd gebracht. IN INDIË TERUG. Het A.N.P. meldt uit Batavia: Generaal-ma- joor Van Oyen, inspecteur van het luchtwapen in Nederlandsch-Indië, is van zijn dienstreis naar Amerika in Nederlandsch-Indië terugge keerd. Ook de heer Kimeman, leider van de Indi sche delegatie bij het internationale arbeids- congres is in Indië aangekomen. De inheemsche vertegenwoordiger van deze delegatie is te Ho- noloeloe achtergebleven. GEËVACUEERDEN UIT MALAKKA IN NED-.INDIË. Het A.N.P. meldt uit Batavia: Ongeveer 250 Europeesche geëvacueerden uit Penang zijn te Batavia aangekomen om daar te worden onder gebracht. INGETROKKEN DEVIEZENBESLUIT. Blijkens een besluit van de secretarissen-ge neraal van de departementen van financiën en van handel, nijverheid en scheepvaart is het deviezenbesluit 1 ingetrokken. GELDIGHEIDSDUUR VERLENGD. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat ten einde de gelegenheid tot het betrekken van turf op bon „08 HK" van den brandstoffenkaart K uit te breiden, de geldig heidsduur van dezen bon is verlengd van 31 December 1941 tot en met 30 April 1942. Zooals bekend, geeft de bon „08 HK" van de brandstoffenkaart K, welke is uitgereikt aan verbruikers, die hun huis met haarden en kachels verwarmen eh wier woning vijf of meer vertrekken bevat, recht op het koopen van het zij 195 kg. persturf (300 stuks), hetzij 200 kg. baggerturf (450 stuks), hetzij 275 kg. uit de Peel afkomstige turf, hetzij 200 kg. overige soorten turf. o Zooals destijds werd medegedeeld, lag het in de "''bedoeling, de bonnen 5 tot en met 8 van de brandstoffenkaart welke aanvankelijk voor het verkrijgen van turf werd geldig verklaard, op een later tijdstip ook geldig te verklaren voor andere vaste brandstoffen'. Dit is ten aanzien van de nummers 5 tot en met 7 ook inderdaad geschied, doch bezitters van een K-kaart, welke er niet toe waren overgegaan op de nummers 5 tot en met 8 turf te koopen, vroegen zich toen af, of bon 08. welke beschikbaar bleef voor het koopen van turf, te zijner tijd ook gel dig zou worden verklaard voor het koopen van andere vaste brandstoffen. Tegen den oorspronkelijken opzet, is men er thans toe moeten besluiten, dezen bon niet gel dig te verklaren voor het koopen van andere vaste brandstoffen dan turf. Zij, die daarom nog in het bezit van bon „08 HK" mochten zijn, dienen dus thans te trachten op dezen bon als nog turf te verkrijgen. Ten einde hun daartoe ruim gelegenheid te geyen, is de geldigheids duur van dezen bon verlengd tot 30 April 1942. De verbruikers, zullen er echter rekening mee moeten houden, dat de voorradige hoeveelheid turf beperkt is en dat bovendien in de eerste plaats de turf verkrijgbaar moet worden gesteld in die streken, waar deze brandstof altijd een belangrijke plaats heeft ingenomen. Het is niet mogelijk gebleken bijzondere maat regelen te nemen om turf beschikbaar te stellen in die gebieden, waar zij in normale tijden niet of in kleine hoeveelheid werd afgezet. NIET PRATEN, MAAR DOEN. Er is nu lang genoeg gepraat. Men heeft het er nu lang genoeg over gehad en ieder kan weten dat ginds in het Oosten een harde strijd wordt gestreden. Er is nu lang genoeg over gesproken, dat in den winter de hulp aan gewonde strijders dringender dan ooit noodig is. Het praten moet nu in daden omgezet worden. Niet praten, maar doen. Steunt de Nederlandsche hulpexpeditie, die op het strijdtooneel in Rusland haar menschlievende taak gaat verrichten. Stort uw bijdragen, iets meer dan u kunt missen op girorekening 87600, Nederlandsche ambulance, 's Gravenhage. RIJKSCOMMISSARIS BIJ PLECHTIGHEID IN DEN HAAG TEGENWOORDIG. De groote zaal van den Haagschen Dierentuin bood Zaterdagmiddag een feestelijken aanblik. Op het podium en langs de galerijen prijkten smaakvolle Kerstversieringen, terwijl twee groote sparren met honderden lampjes, evenals de met sparregroen getooide verlichtingslampen het effect in de zaal nog verhoogden. Aan lange gedekte tafels zaten tallooze Duitsche kinderen met hun verzorgsters, zoo mede een klein aantal gewonde Duitsche mili tairen. Hun allen bood de Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart, die met commissaris- generaal Schmidt en enkele hooge officieren aanwezig ,was. een Kerstfeest aan. Het muziekkorps van de Schutzpolizei bracht inleidende muziek ten gehoore en gaf verder een aantal nummers ter afwisseling. Als vertegenwoordiger van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. schetste de heer Gemand de be- teekenis van de Kerstviering in het bijzonder voor het Duitsche volk, dat aan zijn „Weih- nachten" meer dan welk ander volk wijding pleegt te geven. Meisjes van den B.D.M. zongen passende lie deren, eenige films werden vertoond en versna peringen werden rondgedeeld. Het hoogtepunt kwam daarna: dat was de verschijning van het Kerstmannetje, uit wiens hand de kinderen allerlei geschenken mochten ontvangen. PRO OF ANTI. In tijden van oorlog zijn de menschen ver deeld in twee groote groepen, zij zijn pro of anti. Meestal zijn het persoonlijke gevoelens die een rol spelen. Men kan dit feit constateeren, het zonder meer aanvaarden, tenzij de belangen van volk en land er afhankelijk van zijn. Dit is juist nu het geval, omdat het onze toekomst is die eischt dat onze houding door het. verstand be paald wordt. Wij hebben den naam een nuchter volk te zijn. Nooit is er een tijd geweest, die zoo duidelijk eischt dat wij dit ook bewijzen. Jarenlang heeft een verkeerde voorlichting haar werk gedaan. Jarenlang werd een objectief inzicht onderlijnd. Langzaam maar zeker echter gaan de oogen open. Steeds meer landgenooten zien de dwalingen in en, duizenden maken zich gereed het bewijs te leveren dat ons land waard ls, een eervolle plaats in het nieuwe Europa in te nemen. Duizenden maken zich gereed. Dui zenden stelden reeds de daad en zij vechten ons land en volk vrij op de slagvelden in het Oosten. Een fier, zelfstandig en vrij Nederland, dat is het doel waarvoor zij strijden. Hier is geen sprake van pro of anti. Hier gaat het om de toekomst van Europa en van ons eigen land en volk. Gij landgenoot, die meent dat er twee mogelijk heden zijn, gebruik uw verstand. Pro of anti heeft afgedaan. Europeanen strijden voor het behoud van beschaving en cultuur. Uw plaats is in deze gelederen, naast de landgenooten die aan het Oostfront ons vaderland vertegen woordigen. Pro of anti? Neen, de wapenen in de vuist! Op voor een nieuw Europa! Voorwaarts, ter wille van een gelukkig Nederland. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Ne derland", Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. BESLAG ONDER DERDE. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie tot wijziging van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering met het oog op beslag onder derde, wordt na artikel 479a een nieuw artikel 479a bis inge voegd, luidende: „tngeval een schuldeischer voor een vorde ring verhaal zoekt op een schuldenaar, die om niet of tegen een onevenredig lage vergoeding geregeld werkzaamheden of diensten voor een derde verricht, welker aard en omvang zoo danig zijn, dat zfj gewoonlijk slechts tegen beta ling worden verricht, wordt ten behoeve van dien schuldeischer aangenomen, dat daarvoor een redelijke vergoeding verschuldigd is, indien de schuldeischer op deze vergoeding beslag legt. Bij de beoordeeling der vraag of het in. lid 1 bedoelde geval zich voordoet, en, zoo ja, welke vergoeding als redelijk aangenomen moet wor den. worden alle omstandigheden van het concrete geval in aanmerking genomen, met name de aard van de verrichte werkzaamheden of diensten, de betrekkingen van verwantschap of van anderen aard tusschen den schuldenaar en den derde en de financieele draagkracht van dezen laatste". SECURE KRUIDENIERSPOLITIEK. Het politieke weekpraatje van Max Blokzijl, dat van 19.45—20.00 uur over den zender Hil versum II wordt uitgezonden, heeft hedenavond tot titel: „Secure kruidenierspolitiek". Ieder offer, dat wij ons getroos ten ten bate van het Winter- hulpwerk, komt de scheppings kracht van het Nederlandsche volk ten goede. Gironummer van de WHN 5553. Luchtafweergeschut beschermt den opmarsch der Duitsche troepen in het Jaila-gebergte. (Weltbild-Polygoon) Penang door de Japanners bezet. De hoofdstraat van deze stad. (Orbis-Holland). Winterhulp Nederland komt te hulp. De Kerstga ven in den vorm van waardebonnen, brengen een lach in vele gezinnen. De waardebonnen worden met vreugde begroeti (Polygoon-Noske) De Nieuwe Haagsche Konijnenfokkersh Vereeniging houdt heden en morgen een tentoonstelling in „De Poort van Kleef." Wachtend op de keuring. (Polygoon-Meyer) Historische vondst in de Wieringermeer. In den Wieringermeerpolder heeft men een herten gewei opgegraven. Dit gewei bleek afkomstig te zijn van het reuzenhert, de 'grootste hertensoort van Europa, welke eertijds in onze streken voorkwam. eHt gewei zal worden opgeknapt en opgeborgen in het Wieringer Museum te Hypolitishoef. (Polygoon-Kuiper) Aan het front voor Moskou. Infanterie onder bescherming van stormgeschut. (Weltbild-Polygoon) De rivieren in het Oosten vormen geen hin dernissen meer voor de Duitsche troepen. Overal hebben pioniers bruggen geslagen. (Weltbild-Polygoon). In het Haagsche Gemeentefnuseum is de eeretentoonstelling voor Jan Sluyters geopend. Van links naar rechts prof. dr. Goedewaagen, de wnd. burgemeester prof. v. d Bilt, Jan Sluy ters en dr. Knuttel, dir. van het Gem.-museum. (Schimmelpenningh) Een blijmoedige romaü dooi WILHELM LilUHTENBERG. (Vertaling van Max vaD Straten). Jopyrtghi l P O (G L Welsz) A'dam (40 „Mijn leeftijd. Omdat ons eenvoudig geen an der nummer inviel. Natuurlijk kwamen alleen 64 en 33. Want wat heeft mijn leeftijd nu met een bevalling te maken? Het derde nummer was 44. En dat hadden wij kunnen hebben als we een beetje nagedacht hadden." ..Hoe hadden jullie op 44 kunnen komen?" vroeg Raffaela nieuwsgierig. „Dat is toch de schoenenmaat van mijn vader." „Ja. maar de schoenenmaat van je vader heeft toch nog veel minder met een bevalling te maken dan jouw leeftijd?" „Kan wel zijn! Maar gekomen is het. Dus moet het er iets mee te maken gehad hebben." Monica staarde een poosje voor zich uit en ging toen voort: „Sedertdien is Carlo heel anders tegen me. Hij gelooft niet meer in de loterij en hij gelooft niet meer, dat wij ooit onze kleine osteria zullen krijgen om te kunnen trouwen. In Lucca ging alles nog goed. Maar hier in Fiesole trekt de dochter van onzen waard zulke ver liefde gezichtenEn, weet je, dit mensch hoeft haar osteria niet eerst in een loterij te winnen. Haar vader heeft 'm al. Begrijp je? Nou en nu zit zij iederen avond op de eerste rij en laat geen blik van Carlo af. En hij zingt zijn koren alleen nog voor haar. Daarbij brult hij als een mager varken, zoodat hij nog eens zijn mooie stem kapot zal schreeuwen." „Nou, kleine Monica, niet wanhopen", troostte Raffaela. „Hoe lang blijven wij hier in Fiesole? Dan gaan we verder. En er zijn gelukkig niet overal - dochters van herbergiers, die zich voor het mannenkoor interesseeren." Monica zuchtte diep. „Ach, als we maar ein delijk verder gingen!" En na een poosje zei ze: „Of als er maar tets heel ergs gebeurde, waar op men veilig in de loterij kon zetten. Weet u. een aardbeving of „In hemelsnaam!" schrok Raffaela. „Roep toch geen catastrophe op." Monica haalde de schouders op. „Ach, mij kan alles niets schelen, als ik mijn Carlo maar kan behouden. Er moet iets gebeuren. Want nu kan ik alleen maar op mijn droomen zetten. En die komen toch niet." Nu verscheen Riccardo aan den anderen kant van de straat. Hij had blijkbaar niet verwacht Raffaela op de bank voor de deur te vinden, en trok zijn hoofd in om niet herkend te worden. Raffaela zou ook niet den moed gehad hebben om hem na te loopen of te roepen. Monica was in deze dingen veel resoluter. En ze riep Ric- cardo's naam schallend over de straat. Eerst wilde hij doorloopen, maar toen Monica voor de j tweede maal, en nu nog harder, zijn naam riep, moest hij staan blijven en naar de beide dames kijken. „Kom eens hier!" trompetterde Monica door haar als megafoon gevouwen handen. „Sig- norina Vecchi verlangt zoo verschrikkelijk 1 naar u!" Raffaela schrok en wilde Monica tot zwijgen brengen. Maar het dameskoor zei onbevangen: „Ach wat, laat hij maar eens hooren dat u naar hem verlangt. En voor de bewoners van Fiesole hoeft dat ook geen geheim te zijn." Riccardo kon nu niet anders meer, hij moest *iaar den overkant naar Raffaela toe. Monica knikte tevreden en stond op. ..Zoo! Nu maak ik plaats. Zeg haar nu maar wat je te zeggen hebt. Dan hoef je geen vreemde portretten te I verscheuren, die er niets aan kunnen doen." Ze knikte Riccardo nog eens opwekkend toe en ging naar binnen. Riccardo was inderdaad naast Raffaela gaan 'zitten; maar het was beslist geen vriendelijk ge- 1 baar. Hij deed het meer als een veldwachter, die naast de verdachte in de beklaagdenbank gaat zitten. Zij zei na een poosje: „Ik ben je een verkla- i ring schuldig." En toen er geen antwoord van hem kwam ging zij voort: „Je hebt me gisteren in het park Castello met Guido Soldati gezien." „Soldati heet hij", zei Riccardo met bijna ge sloten lippen. „Nog mooi dat je mij zijn naam prijsgeeft." „Ja. En ik zal je alles zeggen. Soldati is geen toevallige kennis uit de tram." „Alsof ik dat ook maar een oogenblik geloofd heb." „Hij heeft in Viareggio naast onze villa ge woond. En hij is van de film." „Van de film, zoozoo." „Al in Viareggio zeurde hij aan mijn hoofd, dat ik aan de film moest. Hij heeft mij toeval lig eens in den tuin hooren zingen. Maar ik heb hem natuurlijk uitgelachen." „Waarom? Dat is toch heelemaal niet zoo gek." „Je weet toch hoe ik tegenover het theater sta. Maar nu heeft signor Soldati ontdekt, dat ik bfj de stagione Campagna zing. Hoe. weet de hemel. En hij is me nagereisd. Weer met I die domme filmvoorstellen. Ik wilde je niet Iwantrouwig maken, Riccardo, en daarom heb, ik je niet direct de waarheid gezegd. Ik wilde, dat signor Soldati weer wegging en daarom, heb ik hem gisteravond rendez-vous gegeven. Die man heeft een dikke huid. En ik zag geen andere mogelijkheid om hem af te schudden. Natuurlijk denkt hij er heelemaal niet aan mij bij de film te brengen. Hij wil me natuurlijk naar Rome lojfken. En ik moest hem eens en voor al mijn standpunt duidelijk maken." Hij zweeg eenigen tijd en vroeg toen: „Dat moet ik zeker gelooven?" „Je moet me gelooven, Riccardo. Want het ls de volle waarheid." Hij .hield zijn blik afgewend en vocht blijk baar met zichzelf. Plotseling nam hij haar hand. „Ja, ja, jaIk moet je gelooven En als je me wijs zou maken, dat de maan en de zon elkaar vanavond in Fiesole zouden ont moeten, zou ik je ook gelooven. Een paar uur tenminste.. Tot ik weer tot bezinning kwam.." Raffaela vlijde zich zielsgelukkig tegen hem aan. Ze dacht er niet over na. hoeveel twijfel er nog steeds in zijn woorden lag, het was haar voldoende om zijn hand op de hare te voelen; haar liefde voor Riccardo was niets anders dan het uitbuiten van iedere minuut, die hun samen gegund was, zonder blik, zonder gedachten aan de toekomst. Zoo zaten ze lang zwijgend naast elkaar. 'Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5