STADSNIEUWS Castella LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 22 December 1941 „onbereikbare plaatsen"! Officieele Kennisgevingen ïtaliaansche W eermachtsberichten AGENDA De N.S.B. vergaderde Sf^rTCCNEtL^ 'tëïr NBEUW/ VRAGENRUBRIEK Zaterdag deelde het ïtaliaansche opperbevel mede: Gepantserde en gemotoriseerde vijandelijke af deelingen hebben in Cyrenaica een massale actie uitgevoerd tegen onze stellingen in het Oostelijke deel van de Dzjebel. De ïtaliaansche en Duitsche troepen, die dapper streden en groote bekwaamheid toonden, betrokken ten Westen van Derna nieuwe stellingen en belet ten den viiand ziin doel te ^e?*"ikF". F°t. vlieg veld van De^na bevindt zich in handen van den vijand. Herhaalde aanvallen van vijan - delijke pantser strijdkrachten tegen onze stel lingen van Solloem en Bardia werden afgesla gen. Op Tripolis en Bengazi werd een beperkt aantal bommen geworpen. Duitsche vliegtuig formaties hebben herhaaldelijk Malta gebom bardeerd. Twee Engelsche vliegtuigen werden in een luchtgevecht neergeschoten en drie op den grond vernield. Een van onze vlooteskaders. dat in het cen trale deel van de Middellandsche 2ee kruiste, ter bescherming van een konvooi, stiet op 17 December tegen zonsondergang op een uit linieschepen, kruisers en torpedobootjagers be staand Engelsch eskader. Na een kort vuurge vecht trok de vijand zich onder bescherming van een kunstmatigen nevel in de duisternis terug, terwijl de vijandelijke torpedobootjagers een torpedoaanval trachtten te ondernemen, die door het vuur van onze schepen en een schitterend ultgevoerden tegenaanval van onze escadrilles torpedo-vliegtuigen werd verijdeld. Een licht vijandelijk schip werd door het vuur tot zinken gebracht en een ander door het vuur van onze torpedobootjagers zwaar getroffen en waarschijnlijk tot zinken gebracht. Een groot vijandelijk schip werd door het vuur van cfnze groote schepen getroffen. Geen van onze sche pen werd getroffen of beschadigd. In den nacht trok de vijand zich terug in de richting van zijn steunpunten en ons konvooi bereikte ondanks de aanvallen van vijandelijke strijdmiddelen en vliegtuigen voltallig de havens van bestemming. Het gevecht vond plaats ten Noorden van de golf van de Groote Syrte. Tijdens den aanval van onze escadrilles torpedo vliegtuigen, die ge schiedde in nauwe samenwerking met ons vloöteskader, werden vier vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, Een ander toestel, dat getroffen werd door het geschut van een oor logsschip, stortte in zee. Een van onze vliegtui gen is niet teruggekeerd. En Zondag: Ten Westen van Derna. dat weer door vijan delijke strijdkrachten bezet is, duurt de vijan delijke druk op onze divisies voort. Gevechten van plaatselijk karakter vonden plaats bij Sol loem en Bardia. In den nacht van 19 op 20 December hebben Duitsche luchtstrijdkrachten met zichtbaar suc ces militaire doelen van Tobroek hevig gebom bardeerd. Een batterij luchtdoelgeschut werd vernietigd Andere formaties hebben in den ochtend van den 20sten de haven van La Va-' letta op Malta op doeltreffende wijze gebom bardeerd. Een Italiaansch verkenningsvliegtuig dat door drie Spitfires werd aangevallen, schoot er een neer, trof een tweede en keerde onbeschadigd op zijn basis terug. Twee vliegtuigen, die in het weermachtbericht van Vrijdag als vermist wa ren opgegeven, zijn op een onzer bases terug gekeerd na twee vijandelijke jagers te hebben neergeschoten. Later binnengekomen berichten bevestigen, dat de vijandelijke kruiser, waarvan in het weermachtbericht van Maandag 1.1. werd ge- meid, dat hij in het Oosten der Middellandsche Zee door een onzer duikbooten getorpedeerd was, tot zinken gebracht is. 1206 Alléén „Castella1* tandpasta reinigt de kleine holten van het gebit (de „onbereikbare plaatsen") door middel .van duizenden actieve schuim belletjes! 35 CT. PER TUBE REDE VAN DEN LEIDER, IR A. A. MUSSERT. In de geheel gevulde groote Stadsgehoorzaal, waarvan het podium en de balcons waren ver sierd met tallooze vlaggen, heeft Zaterdagavond de kring Leiden der Nat. Soc, Beweging een groote openbare vergadering gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich de burge meester. mr. N. N. de Ruyter van Steveninck. de Ortskommandant van Leiden. Hauptmann Mainzhofer en de Ortsgruppenleiter der N.S.D.- A.P., de heer Steffin. Nadat tevergeefs een half uur was gewacht op den heer H. J. Woudenberg, die evenals de Leider der N.S.B., de heer Mussert het woord zou voeren, sprak de kringleider, de heer Th. Bergers een kort inleidend woord, waarna ir. Mussert onder luid Hou Zee-geroep van de zaal het spreekgestoelte betrad. Een jaar van groote moeilijkheden, van distri- butiezorgen en andere kommernissen spoedt ten einde, aldus begon spr. Doch boven al deze materieele beslommeringen drukt ons de zorg om den haat en de verdeeldheid van ons Nederland- sche volk: Curasao bezet door de Engelschen, Suriname door de Amerikanen en Ned. Oost- Indië volgens de emigrantenregeering in En geland in oorlog met Japan en dat in een tijd, waarin ons hart hunkert naar eendracht. Is het wonder, dat in ons hart somberheid heerscht en dat wij het diep betreuren, dat nog altijd en trots alles de haat gefluisterd wordt juist door hen, die zeggen christenen te zijn en die beweren, dat het christendom is geba seerd op liefde? Dat alles is het gevolg van de jarenlange systematische val.sche voorlichting, waaraan ons volk middels alle openbare orga nen heeft bloot gestaan. De geestelijkheid, de pers, de volksvertegenwoordiging, alles bestreed het z.g.n. verderfelijke nationaal-socialisme, doch trots dat alles begint langzaam maar zeker de waarheid door te dringen. Spr. wil trachten een overzicht te geven van het grootsche gebeuren van dezen tijd. waarin zich de grootste revolutie voltrekt van alle eeuwen, een revolutie, waarvan de oorlog welis waar het hardste symptoom, doch ten slotte maar een nevenverschijnsel is. Alle volkeren lij den onder dien oorlog en daarom hebben wij het recht te vragen: waarom is er oorlog en wie wilde hem? De grondslag van dezen oorlog is gelegen in het z.g.n. vredesverdrag van Versailles, dat geen vrede bracht door gerechtigheid, doch slechts een vastlegging van het onrecht en daar door de kiemen voor een nieuwen oorlog in zich droeg. De Volkenbond was het Instrument om den buit van Versailles vast te houden Terwijl Duitscliland werd ontwapend en gedeeltelijk be zet, zetten Engeland en Frankrijk de bewapening voort. Toen in 1933 in Duitschland het nationaal- socialisme aan de macht kwam. was het afgeloo- pen met de uitbuiting. Uitvoerig stond spr. stil bij de herhaalde pogingen van Adolf Hitler om een werkelijken vrede in Europa te verzekeren door een wezenlijke ontwapening. Tevergeefs: Engeland verijdelde alle pogingen, ging alleen accoord met een beperking der Duitsche vloot tot 1/3 deel der Engelsche. Alle pogingen om met Polen tot een minnelijke schikking te komen leden schipbreuk op de beproefde Engel sche taktiek om andere volkeren voor de Britsche belangen te laten vechten. De dwaze propaganda van de bordpapieren Duitsche tanks werd ont zenuwd door het verloop van den 18-daagsc"nen veldtocht. Het herhaalde vredesaanbod werd be schouwd als een teeken van zwakte. Noorwegen, Denemarken, Nederland, België en Frankrijk ondervonden daarentegen de kracht der Duitsche wapenen. Wéér deed Hitier een vredesaanbod, doch Engeland, met blindheid geslagen, weigerde. Welke geheimzinnige machten waren daarbij in het spel? Het waren het internationale Joden dom. dat van zijn standpunt beschouwd te recht belang had bij de vernietiging van het nat. socialistische Duitschland en het fascistische Italië: het kapitalisme, dat niets moest hebben van de vestiging van een waarlijk socialisme en het communisme. De exponenten van deze drie- machten, die thans in een drie-eenheid ver- eenigd zijn, waren en zijn Churchill. Roosevelt en Stalin, wier doel ons allen thans duidelijk is: de verdeeling der wereldheerschappij met vol komen terzijdestelling van de Europeesche be schaving en cultuur. Achter Churchill en Roose velt staat het wereldjodendom, dat kans zag in 25 jaar tijds twee oorlogen en vijf revoluties te ontketenen. Waren wij daartegen dan niet ge waarschuwd. zoo vroeg spr. Stellig v/el: de pausen in de middeleeuwen, Luther en Calvijn hebben hun waarschuwende stem verheven tegen het ioodsche gevaar. Dr. Abraham Kuyper deed dat in 1873 en nog in 1924 uitte het Prov. utrechtsch concilie der R.K. Kerken zich in gelijken geest. Ook wij. nationaal-socialisten in Nederland ston den aanvankelijk onwetend en daardoor welwil lend tegenover het jodenvraagstuk, doch wij hebben het uit eigen ervaring anders geleerd en Hitier heeft het Europa geleerd vóór het te laat was (applaus). Bijna was het het Joodsche wereldconcern gelukt de wereldheerschappij te veroveren, doch Hitier heeft verhinderd, dat de Europeesche volkeren in slavernij zouden leven en het resultaat van zijn strijd is. dat Europa niet zal worden vernietigd, doch in vrijheid zal leven. Thans vecht Europa onder zijn leiding om haar bestaan en die strijd biedt drie moge lijkheden: ondergang in het communisme. Europa wordt een slavenkolonie onder het juk van Joodsche kapitalisten en Europa wordt een nieuw zelfbewust werelddeel, vrij van allp vreem de invloeden. In dezen strijd zijn drie fasen te onderkennen le de vrijmaking van Engelsche en Joodsche invloeden; 2e de verbreking der omsingeling door uitbreiding der levensruimte naar het Oosten en 3e de definitieve afrekening met Engeland, opdat het nooit meer Europa kan overheerschen. Dank zij de Duitsche weer macht en die van de met haar verbonden vol keren, liggen de eerste twee fasen reeds achter ons. Ook Nederland heeft daartoe zijn zij het ook te bescheiden aandeel geleverd. Met trots vermeldde spr., dat Hitier bij zijn laatste onder houd had getuigd, dat de Standarte Westland, waartoe de Hollandsche vrijwilligers behooren, zich in den strijd tegen Rusland uitstekend had den gedragen (applaus). De oorlog tegen Rusland heeft overigens geleerd hoe dicht het gevaar der bolsjewistische invasie was genaderd. Gedurende 20 jaar, aldus spr., is in Sovjet-Rusland alles ondergeschikt gemaakt aan het ééne doel: een oorlogsmachine op te bouwen, welke heel Europa zou vernietigen. Dat gevaar is op het aller laatste oogenblik afgewend. De laatste fase in den strijd is thans ingetreden. Engeland richtfl zijn blokkadewapen tegen de burgerbevolking van het geheele continent en neemt zelf niet in vér houding tot zijn militaire kracht en den omvang van zyn belangen, aan den oorlog deel. Chur chill gelast Ned.-Indische vliegers te opereeren rond Singapore (geroep: schande). Aan de hand van invoercyfers schetste spr. de economische afhankelijkheid van Nederland van Amerika om daarnaast een opsomming te geven van de geweldige hoeveelheden kostelijke levens middelen, welke op last vanvroegere machts hebbers in ons land zijn vernietigd. Door de verovering van de Oekraine is de voedselvoor ziening voor ons volk gewaarborgd en geen Engelsche blokkade kan zulks verhinderen (applaus). In antwoord op de economische uitslui ting van Duitschland door de vroegere Ne- dcrlandsche regeering, biedt Hitler aan Nederland een zelfstandige, gelijkberechtigde plaats aan in het wordende Europa, dat zich trots het oorlogsgeweld al duidelijker aftee- kent. Maar daartoe is het noodzakelijk, dat wy Nederlanders ons bewust worden van onze verbondenheid met den Germaanschen stam, dat wy onze roeping en taak zien in het groote geheel van het nieuwe Europa, waarin wy een eervolle plaats zullen in nemen als vrye, zelfstandige staat met ar beid, brood en sociale gerechtigheid voor iedereen. Wy moeten ons geloof vernieuwen in de kracht van het Nederlandsche volk, want alleen dan zal ons volk weer in vryheid leven. Hou Zee! Na deze luide toegejuichte rede werd de bijeen komst besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus, LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. Opening der tentoonstelling van Pieter Dupont. Zaterdagmiddag werd in bijzyn van een aan tal genoodigden in de Lakenhal de tentoonstel ling geopend van grafisch werk en schilderijen van Pieter Dupont 18701911; wiens magistraal werk men in de laatste jaren, zeer ten onrechte, wel wat uit het oog heeft verloren. De voorzitter der L.K.V.. J. Slagter, opende met een kort welkomstwoord tot de aanwezigen deze tentoonstelling. Hij bracht in herinnering, dat de serie dezer wintertentoonstellingen ge opend was met grafici van den modernen tijd vader en zoon Voskuyl nu brengt men werk van een jong overleden graficus van de vorige generatie, die in zijn korten' levenstijd een eer biedwaardige hoeveelheid werken heeft gescha pen, vooral als graveur. Graveeren stelt aan den kunstenaar zeer zware technische efëchen, maar Dupont beheer*chte de techniek als kunstenaar zoo volkomen, dat de beteekenis van zijn werk wel voor alle tijden zal zijn. Wy kennen allen wel zijn stoere verbeeldingen van paarden en ossen. Men vond die een aantal jaren geleden overal. Duizenden heeft hij daar mee geluk geschonken. Spreker verheugt zich over de medewerking, welke de familie Dupont tot deze tentoonstelling heeft gegeven. Moge ze er toe bijdragen, dat de naam van den kunste naar allereerst in Leiden, doch overal, weer met eere wordt genoemd. NEDERLANDSCHEN PROTESTANTENBOND. Kerstfccstviering Zondagsschool. In de Remonstrantsche kerk werd gistermiddag onder groote belangstelling van groot en klein het Kerstfeest gevierd van bovengenoemde Zon dagsschool. Prof. van Holk opende met een kort woord. Terwijl het orgel speelde kwamen de kin deren in lange stoet de kerk binnen. Voorop ging de jongste af deeling. de Westhill-klasse. Deze kinderen droegen een brandende kaarslantaarn door de leidsters vervaardigd. De presidente van de Zondagsschool, mevr. van der Valk-van Krimpen, zette hierna op eenvoudige cn duide lijke wijze de beteekenis uiteen en behandelde eveneens de vraag: waarom wij Kerstmis vieren. Verduidelijkt door lichtbeelden vertelde zij daarna het aloude Kerstverhaal, hetgeen werd afgewisseld met kinderzang, orgelmuziek en vioolspel van een der leerlingen Samen vormde dit een mooi geheel, waarnaar met groote aan dacht werd geluisterd. In de pauze werd een welkome tractatie uitgereikt. Op boeiende wijze vertelde daarop mevr. van der Valk het verhaal van Heggehannes, den ondeugenden. verwaar- I loosden knaap uit de Zwltsersche Alpen. Een reeks lichtbeelden verduidelijkte dit verhaal. De i uitreiking van de geschenken bracht vele blijde I gezichten. Dit werd gevolgd door een danklied van de kinderen. Met gemeenschappelijk gezang en slotwoord door prof. van Holk werd deze uitnemend ge slaagde Kerstfeestviering met dankgebed door laatstgenoemde besloten. fchuimende TANDPASTA De eenigc tandpasta met PERLDON Weer zoo'n goed d^oelm^n-product! BIJEENKOMST VAN „OUD-LEIDEN". De heer Chr. de Moor over tapisseriekunst. Voor een druk bezochte bijeenkomst van de Vereeniging „Oud-Leiden", Zaterdagmiddag ge houden in het Oostersch Instituut aan het Rapenbrug, sprak de heer Chr. de Moor over de tapisseriekunst. Na een kort inleidend woord door prof. mr. H. A. Idema zette de heer de Moor in den aan vang van zijn voordracht uiteen, welke produc ten men tot de tapisseriekunst rekenen mag. Hieronder vallen alleen de werken, die volgens een speciaal proces worden vervaardigd en de tapisseriekunst omvat niet, zooals zoo dikwijls wordt gemeend, alle wandbekleeding van weef stoffen gemaakt. Over de ontwikkeling van deze kunst kan mc.i breedvoerig uitweiden, en wil men een eenigs- zins volledig beeld geven van de diverse stad:a, welke de tapijtkunst heeft doorgemaakt, dan is daarvoor een langere tijd noodig dan eenige uren. Een beperkt aantel grepen u' de belang rijkste perioden kon spreker slechte beschrijven en toelichten. Hier in Nederland was gedurende de laatste tijden een achterstand gekomen in de zorg en waardeering voor deze langen tijd zoo belang rijke kunstuiting. Sinds korten tijd is hierin echter wyziging gekomen en wordt het vele noodzakelijke restauratiewerk met regeerings- steun ter hand genomen. Spreker behandelde vervolgens in het kort de techniek van de tapisseriekunst, die verschil lende vormen kent. Wanneer wij de oudste der na te speuren gobelins nagaan, komen wij tot de ontdekking dat deze 'reeds dadelijk op een vrij hoogen ontwikkelingstvap staan. Twee oor zaken kunnen hiervoor bestaan hebben, n.l, een plotselinge opbloei van een reeds langen tijd vroeger bekend en irt stilte ontwikkeld hand werk, of het doordringen van buiten-af van de uit de oudheid elders reeds bloeiende kunst, die na haar komst in deze streken de eerste stadia van gebrekkige uitvoering niet meer behoefde door te maken. Reeds uit de dertiende eeuw zijn mooie voorbeelden bekend. De drang naar grooter weelde en luxe, na de kruistochten ver oorzaakte een opbloei der tapisserie, die langen tijd heeft aangehouden. Was deze weeldedrang in den oorsprong van nuttigen aard. b.v. ter be kleeding van groote muurvlakten tegen te groote vochtigheid, tevens ter afbeelding van religieuze voorstellingen, later kwam de zuiver sierende functie sterk naar voren en sindsdien krijgen wij ook het streven te zien v. n nabootsing der schilderkunst. Gelukkig is dit tijdperk al weer gepasseerd, zoodat. thans meer aan het decora tieve. typische gobelin-karakter de aandacht wordt besteed. Spreker lichtte een en ander met een reeks lichtbeelden toe. Prof. Idema dankte den spreker tot slot voor zijn bereidwilligheid, dit over het algemeen on bekende gebied op deskundige wijze toe te lichten. DE UITREIKING VAN KAARTENBOEKJES, BOTER- EN VETKAARTEN. Met byzonderen nadruk wordt er op gewezen, dat morgen Dinsdag 23 December a,s. de laat ste dag van deze uitreiking is, en dat, wie in verzuim is gebleven zyn kaarten af te halen, niet vóór 5 Januari 1942, op welken datum dc eerste bonnen der nieuwe kaarten ongeldig zul len zijn geholpen zal kunnen worden. Aan deze bepaling zal strikt de hand worden gehouden; wie zelf niet-komen kan, late zich vertegenwoordigen door iemand van 18 jaar en ouder. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 21 December 1941. 1253 INLEVERING METALEN. Uitkeering vergoeding. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat zij, die in een der bureaux in de gemeente Leiden metalen voorwerpen hebben ingeleverd, en zij, bij wie die metalen voorwerpen thuis zijn afgehaald, doch niet in de gelegenheid zijn ge weest de metaalwaarde-vergoeding op de daar voor vastgestelde dagen in ontvangst te nemen, deze vergoeding alsnog kunnen afhalen op Maandag 29, Dinsdag 30 en Woensdag 31 De cember a.s ten kantore van den Gemeente- Ontvanger, Stadhuis, ingang Stadhuisplein, van des v.m. 912 en n.m. 24 uur. Het bedrag der vergoeding wordt uitbetaald uitsluitend tegen afgifte van de door den recht- hebbende onderteekende B-kaart, waarvan on- derleekening door den rechthebbende of diens vertegenwoordiger thuis kan geschieden. Een dubbel van de kaart wordt niet verstrekt. Door verlies van de kaart vervalt de aanspraak op vergoeding. Uitdrukkelijk wordt medegedeeld, dat dit de laatste gelegenheid is, waarop men de vergoe ding alsnog in ontvangst kan nemen. Zij, die ook deze gelegenheid voorbij laten gaan, heb ben de aanspraak op de vergoeding der metaal- waarde verbeurd. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 22 December 1941. 1252 GEMEENTELIJKE YISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat wegens geringen aanvoer, uitsluitend aan de ondersteunden door Maatschappelijk Hulpbetoon, die bij dien dienst bonnen hebben gekocht, van wege de Gemeente visch zal worden verkocht op Dinsdag 23 December a.s. in het Waaggebouw des voormiddags van 9.30 tot 12 uur. De verkoop van bonnen door Maatschappelijk Hulpbetoon voor den vischverkoop op 30 Decem ber "a.s. zal op den gebruikelijken tijd en de gebruikelijke plaats geschieden op 24 December a In het perceel Hartesteeg, hoek Nieuwstraat. zal op 23 December as. van 10 tot 12 uur visch verkocht worden uitsluitend aan houders van vetkaarten. De kaarten dienen medegebracht te worden. De Burgemeester, STEVENINCK. Leiden, 22 December 1941. 1255 Prediker: 7 uur n.m. ds. L. Vroeg ln de wey uit Waddlnxveen: Nomateg (le Blnnenvestgr. 21): Kerstfeestvie ring te 5Vs uur nam. Dinsdag. Nomateg (le Blnnenvestgr. 21): Kerstfeestvie ring te b\'z uur nam. Woensdag. Prediker: Evangelieprediking te 7y2 u. nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 20 December 20 uur tot Woensdag 24 December 8 uur waargenomen door de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. tel. 21060 en Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, TeL 21313. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door de Oegstgeestsche Apotheek, voor malige Wilhelminapark 8„ Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 7 gr. C. (45 gr. F.). VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Jaarvergadering. Zaterdagavond hield de V. v. M. haar jaar vergadering in café-restaurant ,.De Harmonie". Nadat de voorzitter de aanwezigen en speciaal de nieuwe leden, welkom had geheeten. gaf hij het woord aan den secretaris voor het lezen der notulen en de ingekomen en verzonden stukken. Hierna kwamen dejaarverslagen van pen ningmeester en secretaris aan de orde. De kas- commissie bracht tevens verslag uit van den toestand der kas. Het volgende.punt van de agenda behelsde de nabeschouwing van het jaarfeest, dat uitvoerig besproken werd. Daarna werden de nieutfe leden voorgesteld. Na de pauze werd een boekwerk verloot en het winterprogramma bespreken. Daarna volgde de bestuursoverdracht. De penningmeester, de heer A. v. Riet gaat als be stuurder de V. v. M. verlaten. De voorzitter sprak zijn dank uit namens alle leden voor de groote verdiensten van den heer v. Riet voor het vereenigingsleven en bood hem een fraai boekwerk aan. Ook het eerelid. de heer Oostdam als oud-secretaris huldigde den heer v. Riet in hartelijke bewoordingen. Tot slot volgde de rondvraag waarbij vele vragen beantwoord werden, waarna de voorzit ter de vergadering sloot. PAS OP UW FIETS! Dat onze herhaalde waarschuwingen om geen fietsen onbeheerd te laten staan en de politio- neele maatregelen daartegen allerminst over bodig zijn. moge blijken uit het feit. dat in de beide afgeloopen dagen bij de politie wederom aangifte werd gedaan van de vermissing van niet minder dan acht rijwielen. SPEELTUINVEREENIGING „WESTERKWARTIER" Zaterdagmiddag hield bovengenoemde ver eeniging met plm. 500 kinderen haar jaarlyk- sch Sint Nicolaasfeest. De waarn. voorzitter, ce heer A. Labordus begroette en dankte in het bijzonder den heer IJ. Thymstra, hoofd dei- school aan den Morschweg, die het gymnastiek lokaal voor deze gelegenheid afstond. Je neer Devile vertoonde met zijn poppekast „De Vroo- lijke Schoenmaker", die veel succes oogstte. Ook het goochelen viel in den smaak. Tenslotte deed als hoogtepunt Sint-Nicolaas met gevolg 2Jjn intrede! Hij ondervroeg o.a een zévental Kin deren. die in het gouden boek waren -sno^eerd. Het was in elk opzicht een genotvolle middag! Aan de kinderen tot 6 jaar. die niet waren mee gegaan werd de tractatie, ondanks de duisternis op vlotte wijze in het kwartier rondgebracht. Leidsche Schouwburg. GEZELSCHAP LOU BANDY. Drie Vrijgezellen. Het bekende tooneel stuk van onzen stadge noot Han de Wilde „Als muggen om de kaars", dat „Litteris Sacrum" destijds ten doop hield en nadien met veel succes door het dilettanten- tooneel is gebruikt, is door Lou Bandy omgezet in een vaudeville-stuk, dat echter hier en daar zelfs de revue benadert. Laat ons direct vast stellen, dat van tooneel weinig of niets meer overblijft, zondert men de vrouwelijke hoofdrol uit. maar in zijn genre doet deze bewerking het niettemin door de vlotte vertolking en de goed aanpassende liedjes van Lou Bandy. Of wij den auteur evenwel geluk kunnen wenschen met de „omvorming" van zijn stuk Lou Bandy is geen tooneelspeler. dat bewijst zijn vertolking in deze vaudeville duidelijk, maar hy lanceert zyn kleinkunst meesterlijk en vult het tekort aan tooneelspel aan met revue- spel op een wijze, die de bezoekers dwingt tot- een gullen lach. waarmede hij zijn doel onge twijfeld bereikt. Als zijn mede-vrijgezellen ver dienen Frans du Mée en Hans Tiemeyer alle lof. te meer waai zij beter tooneel ontwikkelen, al worden zij meegesleept in het reveu-genre. Mela Soesman is uitmuntend als de bedriegster. Al met al een avond van jool en gijn. waar van gistermiddag een matig bezet Huis heeft genoten, gisteravond een vrijwel geheel gevulde schouwburg. Het applaus was niet van de lucht. Reden dat hier begin volgend jaar nog een her haling plaats zal vinden. Nader vernemen wij, dat op 3 en 4 Januari reprises zullen worden gegeven. B. W„ Menkhorst. RESIDENTIE-ORKEST. Jan Dahmen (violist). Frits Schuurman (dirigent) Wij vragen ons af. waarom het Residentie- Orkest zoo weinig noviteiten, die toch ook zijn repertoire sieren gezien de Haagsche pro gramma's voor de Sleutelstad reserveert. Met alle eerbied voor hetgeen gistermiddag geboden werd: in de plaats van de derde sym- phonie van Brahms, die in verband met de plotselinge ongesteldheid van dirigent Schuricht, thans ter vervanging van Haydn's Oxford- symphonie gespeeld werd, had men de Leidsche toehoorders gevoeglijk in kennis kunnen bren gen met een &nder werk. dat in Den Haag uf Scheveninger. reeds werd uitgevoerd en hier nog niet. Of waren daaraan onoverkomelijke bezwaren verbonden? Ook het vioolconcert in A dur van Mozart (K. V. 219) geniét een dusdanige bekendheid, dan dat wy daarover nog veel behoeven te zeggen. Waarschijnlijk bedoeld als een zij het wat late hulde aan Mozart's onvergetelijk genie, in verband met diens 150sten sterfdag op 5 December j 1., ware ons ook in dit opzicht een minder bekend Mozart-werk liever geweest. Wij hebben nu gelukkig alsnog ook in onze stad Mozait gehoord, want helaas was Leiden in de uitgebreide serie interessante Mozartherden- kingen uitgeschakeld. Intusschen: onze landgenoot, de oud-Delf te- naar Jan Dahmen, thans de bekwame concert meester der Dresdener Opera, hield zich aan het bij iederen muziekliefhebber vertrouwde opus. waaraan hij echter een veelszins' anders geaarde interpretatie gaf, dan wij hier in het algemeen gewoon zijn. In zijn stoer, robuust, dikwijls forsch spel, waaraan als meest bewon derenswaardige factor een prachtig klaren, vas ten en doordringenden toon, die in dit werk wel zeer bijzondere waarde heeft, ten grondslag ligt. misten wij toch te zeer de subtiele. teedere schakeeringen en verfijnd genuanceerde afwerking. Zonder dat men zich bij Mozart aan te charmante zoete- lykheid of weeke gevoeligheid dient over te geven, kan toch sterker het accent^vallen op het luchtig-spiritueele karakter. Primair is bij Dahmen, die een voorliefde heeft voor zéér snelle tempi, de zeldzaam fraaie toongeving, waaraan èile aandacht besteed wordt, met op offering veelal van hetgeen de intieme gevoels diepte raakt. Dirigent en orkest wisten zich uitstekend bij ziin sterk Dersoonlijke opvatting van den ener gieken violist aan te passen. Onze niet lang geléden overleden landgenoot Johan Wagenaar schreef verschillende prachtig klinkende ouverture's. Eén daarvan, die tot Shakespeare's „Driekoningenavond", bewees weder de kundige instrumentatie, het grondig structuurvermogen en de zuivere behandeling der veelzijdige thematiek van dezen gezond muzl- kalen natuur. Ook deze ouverture vormt een uitstekend specimen van den man. die een vruchtbaar en inspireerend voorbeeld was voor vele jongeren en aan wien het voor een niet gering gedeelte te danken is. dat de Nederland sche toonkunst thans zulk een hooge en waar devolle trap van ontwikkeling heeft bereikt. De weinig gespeelde, lyrisch-melodieusc ouverture, waarin de blaasinstrumenten een voorname rol spelen, genoot een uitstekende uitvoering. Brahms' derde treft vooral aan het slot door haar suggestieve meeslependheid. Schuurman wist daar inderdaad een stuwend hoogtepunt te bereiken. rijk aan expressiviteit en contrast werking. Een toegewijd, bezield en verzorgd musiceeren. waaraan voor geen der executanten, noch voor de meeste der toehoorders een noot vreemd meer was Tli. J. Hannema. GOUDEN JUBILEUM. Zondag a.s. zal het 50 jaar geleden Jijn, dat onze stadgenoot J. van Hoven, voorman in dè ververij der N.V. van Cranenburgh en Heringa's Sajetfabriek bij deze -onderneming in dienst trad. UIT RIJDENDE TRAM GESPRONGEN. Gisteravond is de 16-jarige A. F., wonende in de Bakkc-rsteeg, ondanks de waarschuwing van den conducteur om te wachten totdat de tram stilstond, op het emplacement der N.Z.H. aan den Stationsweg uit een rijdende tram gespron gen, waardoor zij viel en bekneld raakte tusschen de treeplank en het trottoir. Het meisje werd ongeveer V,*> meter meegesleurd en bekwam ernstige ontvellingen aan het rechterbeen, terwijl haar mantel en kousen danig gehavend werden. De Eerste Hulpdienst vervoerde het meisje naar haar woning. HANDELSREGISTER K. v. K. Opheffingen: „La source dc Nouveauté" Zoe- terwoudsclie Singel 10, Leiden. Verkoop va.i japonnen en blouses. De Broekenspecialist. Haarlemmerstraat 186. Leiden. Visëcherijmaatschappij .Na lijden verblijden". Tramstraat 63, Katwijk aan Zee. De zaak is met ingang van 9 Dec. 1941 in liquidatie ge- treden. Liquidateur: D. Ouwehand, Katwijk i aan Zee I Wijzigingen: N.V. De Toekomst voorheen J. I Prins. Morschweg 174, Leiden, handel in melk I en zuivelproducten en andere voedingsmiddelen. De zaak is met ingang van 14 Dec. 1941 in liqui datie getreden. Liquidateur: Wed N. M. Prins- j Poppen. Leiden l Gebrs. van Seumeren. Rijndijk A 310. Ha- zerswoude slooperij, ijzerhandel, handel in af braak en oude metalen De bepalingen ten aan- j zien van de rechten van derden zijn gewiizigd NV. .Fim'oad" Financieel- Maatschappij voor Beheer en Administratie. Leidschewcg 221, Voorschoten. Bovengenoemde zaak is in liqui datie getreden. Liquidateür: C. J. A. Begeer, Voorschoten, Hedenochtend is in de meelfabriek „de Sleutels" v.h. de Koster en Co. de 56-jarige ar beider J. F. op een betonnen vloer uitgegleden en gevallen, waarbij hy zijn rechterenkel brak. De E.H.D. bracht, het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis.- Hedenmorgen omstreeks 6 uur raakten een vader en zoon te water in den 'Nieuwe Rijn nabij de Heerengracht.. Een voorbij gangster, mej. L. v. d. B. die van dit ongeval getuige was, snelde te hulp en wist de twee drenkelingeft op het droge te brengen, daarbij geassisteerd door een later verschijnenden voorbijganger. Het zwakke geslacht kan het sterkere dus ook in zulke gevallen de helpende hand bieden! In den avond van Tweeden Kerstdag zal Willem Goossens' Volkstooneel op veler verzoek in den Schouwburg een herhaalde uitvoering ge ven van het bekende tooneelstuk „Het Biecnt- geheim", waarin Willem Goossens en Roosje Kohier de hoofdrollen vertolken. Mej. E. M. L. Vissers alhier is te Amster dam geslaagd voor het apothekersassistents examen. G. R. te L De aanslag is juist. M. te L. Prcmlën voor lijfrenten worden als persoonlijke verplichtingen aangemerkt. U kunt den Inspecteur der directe belastingen verzoeken een aantcqkening te stellen op de loonbelasting- kaan inhoudende, dat op het ioon, alvorens de belastingtabel daarop wordt toegepast, een bedrag in mindering wordt gebracht. Recht op teruggaaf heeft U niet. C. J. te K. De loonbelasting bedraagt met aftrek voor 5 kinderen in het door U gestelde ge val f. 72.93. J. v. d L. te L. De loonbelasting wordt be rekend over het genoten loon. waaronder ooi: is begrepen de toeslag. Wanneer de werkgevereen gedeelte van de premie Ingevolge de Ziektewet afhoudt, mag dit in mindering van het loon wor den gebracht Indien U een gedeelte van uw wo ning ongemeubeld afstaat, dan zal de personeele -elasllnc voor uw perceel lager worden. C. H te K. - De onthefflug zal ln totaal 97.38 bedragen F. G. te V. Het is ons niet mogelijk uit de door TJ opgegeven belastingbedragen het zuiver vastgesteld inkomen en het vermogen te becijferen

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2