Japansche vlag waait over Hongkong De Britsche ©verval op Portugeesch Timor ZATERDAG 20 DECEMBER 1941 Verduisteren: r 12ste Jaargang No. 25074 Volledige val aanstaande Italiaansch Weermachtsbericht Scherpe afkeuring Met Duifschland voor een vrij Nederland V-J 17.27 uur 9.49 uur J Verspreide berichten Kerstfeest en „Winterhulp Nederland" EERSTE BLAD Een luide noodkreet STADSNIEUWS J. Wind Hzn. overleden LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny. Telel Directie en Administratie 25041 (2 Hlnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. flcwfdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K Been. L-lden, Boven de haven van Hongkong wappert de Japansche vlag, zoo meldt Domei gister avond uit Kauloen. De Japansche landingstroepen zijn op het oogenblik bezig den laatsten Britschen tegenstand te breken. Het lot van Hongkong is hiermede beze geld en naar Domei constateert is de definitieve bezeting van het eiland nog slechts een kwestie van korten tijd. Reuter bevestigde in een speciaal bericht, dat de Japanners op Hongkong een landings-opera- tie in aanzienlijken omvang hadden uitgevoerd en erkende later, dat met Hongkong geen ver binding meer bestond! Volgens een bericht van „Aftonbladet" uit Hongkong staat het 10,000 ton metende mo torschip van de Zweedsch-Oost-Aziatische Compagnie „Ningpo" in lichterlaaie. Het schijnt tijdens een Japanschen bomaanval op Hong kong in brand te zijn geraakt. Men acht het schip verloren. De .Ningpo" lag op het oogen- nlik van den aanval in het dok te Hongkong, waar het schip zou worden gerepareerd, omdat het bij Singapore door een mijn was bescha digd. De Londensche „Times" schrijft: Het verlies van Hongkong moet de kracht der Japansche strijdkrachten in andere gevechtszones, zooals bijv. tegen Malakka, de Philippijnen, de Birma- route, Birma zelf of tegen de Oost-Indische eilanden vergrooten. Het verlies van Penang is, zij het ook „niet zoo erg als dat van Hong kong", toch ernstig genoeg. Het biedt den Ja panners een steunpunt aan den Indischen Oceaan en vergroot het gevaar voor Singapore. Men moet. aldus het blad, ook verder ernstige ongerustheid gevoelen over den algeheelen toe stand in Oost-Azië tot „definitief een einde kan worden gemaakt aan deze golf van Japansche successen" De Britsche nieuwsdienst meldt uit Singapore, dat Duff Cooper in een radiorede heeft ver klaard: „Ik heb hedenavond ernstige berichten. Onze troepen zijn gedwongen in het Noord westen van Malakka terug te trekken, en aan gezien Penang daarmede wordt blootgesteld aan een aanval en wij niet voldoende troepen over hebben om daar een garnizoen te leggen, is het noodzakelijk geworden het meerendeel der ci viele bevolking te évacueeren. Wij willen niet blind zijn tegenover den ernst van den toe stand of de moeilijkheid van de taak. die ons wacht, wij willen openlijk tóegeven, dat de Ja panners tot dusver uiterst succesvol zijn opge treden". (D.N.B.). JAPANSCHE VORDERINGEN OP MALAKKA EN DE PHILIPPIJNEN. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat met de vernietiging van de Britsche luchtmacht op Malakka reeds dadelijk bij den aanvang van de gevechtshandelingen ook Singapore's lot was bezegeld en dat de val van die plaats nog slechts een kwestie van tijd is. Op de Philippijnen is het eerste deel van de landingsoperaties met succes tot een eind gebracht. Het tweede bevindt zich thans in voorbereiding. Daarover zijn binnenkort be richten te verwachten. De Amerikaansche radiospreker Swln heeft voor den New-Yorkschen omroep gezegd: Men heeft verklaard, dat men wellicht een be slissing zal moeten nemen om óf Singapore óf de Philippijnen te redden. Wanneer een van beide wordt opgeofferd, is het wellicht mogelijk het andere te behouden. De vraag Is nu. wat belangrijker is. Ook een Engelsche radiospreker heeft dien zelfden nacht de vraag gesteld: De Philippijnen of Singapore? Hy verklaarde, dat Singapore be langrijker is, want wanneer Singapore valt, verkeert Indië in het grootste gevaar. De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat het ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat de laatste 24 uur in het gebied der Philippijnen een aanzienlijke toene ming der vyandelijke activiteit in de lucht en te land valt waar te nemen. Naar radio-Singapore meldt zijn de by Singapore gelande Japansche troepen circa 160 K.M. opgerukt. De Britsche troepen zijn op verschillende punten tot den terugtocht gedwongen. BOODSCHAP VAN TOGO AAN A-B-C-STATEN EN PERU. Het Japansche departement van buitenland- sche zaken deelt mede, dat de Japansche minis ter van buitenlandsche zaken, Togo, boodschap pen heeft gezonden aan de ministers van buiten landsche zaken van de vier neutrale Zuid-Ameri- kaansc-he landen, Argentinië, Brazilië, Chili en Peru, waarin hy categorisch de beschuldiging van de Engelsch-Amerikaansche propaganda tegenspreekt, volgens welke Japan zekere voor nemens zou koesteren ten aanzien van de ZuidT Amerikaansche landen. De werkelijke bedoelin gen van Japan in dezen oorlog zyn, zoo vervolgt de boodschap, de Engelsch-Amerikaansche in vloeden weg te nemen die de drijfveer zyn ge weest voor de verstoring van de stabiliteit in Oost-Azië, om het bestaan en de veiligheid van Japan te verzekeren en tevens de stabiliteit en welvaart in Oost-Azië tot stand te brengen en een bijdrage te leveren tot den wereldvrede. Japan koestert derhalve in het geheel geen be doelingen ten aanzien van de Zuid-Amerikaan- sche landen. Vervolgens spreekt de boodschap het vertrouwen uit, dat de regeeringen dezer vier landen zich niet zouden laten beïnvloeden door de „kwaadaardige propaganda" van de Ver. Staten en het Britsche Ryk. De politiek van de Japansche regeering om betrekkingen van vriendschap met deze landen te onderhouden en te handhaven, blijft absoluut ongewyzigd. (Domei). HOFFELIJKE BEHANDELING VAN BUITENLANDERS IN JAPAN. De woordvoerder van het Japansche ministerie van Inlichtingen, Hori, heeft op de persconferen tie verklaard, dat talrijke geïnterneerden in Japan en in andere deelen, zooals b.v. in het bezette deel van China, waaronder ook de Amerikaansche ambassaderaad te Peking, But- rick, den wensch te kennen gegeven hebben hun regeeringen te mogen berichten over de groot moedige en respectvolle behandeling, die hun van de zy'de der Japansche regeering ten deel valt. Hori deelde mede, dat 400 Amerikanen en 300 Engelschen in Japan zich in een „volledige vry- heid" verheugen, terwijl 270 burgers van deze nationaliteiten meestal in particuliere huizen zijn geïnterneerd. Men heeft zorg'1 gedragen voor voldoende voedsel, medische hulp en voor ver strekking van de noodzakelijke persoonlijke ge bruiksvoorwerpen. De leden van het personeel der ambassades, consulaten en gezantschappen wonen in de ambassade of in het gezantschap, waar ambtenaren van het ministerie van buiten landsche zaken verblijven om als verbindings schakel te fungeeren. Ook aan hun familieleden wordt iedere mogeiyke faciliteit verleend. Ook de Britsche ambassaderaad en zijn medewerkers te Peking hebben hun waardeering voor de hoffe lijke wyze van behandeling uitgesproken, welke zy van de Japansche autoriteiten ondervinden. (Domei) DE PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE. Het D.NJ3. meldt uit Buenos Aires: Volgens berichten uit Washington is het begin van de conferentie van Amerikaansche presiden ten te Rio de Janeiro op 15 Januari bepaald. De Pan-Amerikaansche Unie is Donderdag onder voorzitterschap van Cordell Huil bijeengekomen en zal het programma voor de conferentie vast stellen. Aangenomen wordt, dat dit program geen discussie over militaire steunpunten zal bevatten. In zyn weermachtsbericht no. 565 maakte het Italiaansche hoofdkwartier gisteren het vol gende bekend: Hevige gevechten zyn gaande in het Ooste- lyke- deel van de Dzjebel in Cyrenaica rondom Derna, waar de vijand met den steun van uit Egypte aangekomen nieuwe pantserstrydkrach- ten, zyn druk op de troepen van de spil ver scherpt, die strijden met een voorbeeldige vast houdendheid. Aan het front van Bardia en Sol- loem: activiteit van de artillerie. Een aanval van pantserwagens werd afgeslagen. Italiaansche en Duitsche luchtformaties on dernamen met voortreffelyk resultaat bombar dementen in duikvlucht op colonnes die zich op marsch bevonden. De vyand verloor dertien vliegtuigen. Vier daarvan werden neergehaald door onze jagers, zeven door Duitsche jagers en twee door het luchtdoelgeschut. Drie Itali aansche vliegtuigen worden vermist. In den middag van 17 dezer vielen eskaders torpedovliegtuigen in achtereenvolgende gol ven in de wateren van Cyrenaica belangryke Engelsche vlootstrijdkrachten aan. 3 Kruisers werden getroffen. Gisteren is nog een kruiser door de torpedo's van onze vliegtuigen nabij Malta geraakt. Duit sche torpedovliegtuigen hebben op hun beurt een grooten vijandelyken kruiser geraakt, die in brand vloog. Twee van onze torpedovlieg tuigen zyn niet op hun steunpunten terug gekeerd. Andere keerden terug met a3n boord dooden en gewonden. Tydens den laatsten aanval op Tarente zijn zes vyandelyke vliegtuigen omlaag geschoten, zooals de vyand zelf toegeeft en dus niet drie machines, zooals was bekend gemaakt in het Italiaansche weermachtsbericht no. 562. Op de conferentie zullen twee hoofdpunten worden behandeld, waarvan het een maatregelen ter verdediging van het halfrond betreft en het andere maatregelen van economischen aard en omtrent algemeene samenwerking. Andere pun ten der agenda hebben betrekking op tegen maatregelen tegen revolutionnaire elementen en maatregelen, die in de verschillende Amerikaan sche landen genomen zullen worden ten aanzien van Duitsche, Italiaansche en Japansche burgers. Wat de samenwerking tusschen de verschil lende Amerikaansche landen betreft, zal wellicht worden gepoogd de Iberische landen te nopen tot afstand van iederen export naar „vyande lyke" landen. Tevens zal men pogen te bereiken, dat alle landen hun hulpbronnen in haar geheel ter be schikking zullen stellen en de productie .van grondstoffen en andere voortbrengselen uitbrei den, voor zoover deze noodig zyn voor voortzet ting van den oorlog door het halfrond hetgeen vooral geldt voor koper, ijzer, mangaan en lood. Aangenomen wordt, dat de kwesties der marine- en luchtbases in een geheime zitting zal worden behandeld! DE JAPANSCHE OORLOGVOERING TRR ZEE. De Militaerische Korrespondenz wydt een artikel aan de beteekenis der Japansche vlieg- tuigmóederschepen en zegt o.m. Het bliksemsnelle optreden der Japansche luchtmacht, de byna gelijktydige aanval in het groote gebied der Stille Zuidzee van Hongkong tot Singapore, van de Philippijnen tot de laat ste insulaire steunpunten der Ver. Staten zou nooit mogelijk zijn geweest, als Japan zyn vlieg tuigmoederschepen niet gebruikt had als aan valswapen, doch slechts ter bescherming van de vloot, zooals tot dusver algemeen gebrui- keiyk. De beteekenis der vliegtuigmoederschepen is by Japan fundamenteel anders dan in alle overige staten. Dit is in de eerste plaats een gevolg van de organisatie der Japansche lucht vloot, want deze is geen afzonderlijke eenheid, maar maakt deel uit van leger of vloot. Zulk een verdeeling wordt gerechtvaardigd door de insulaire positie van Japan en door zijn machts- Omtrent den overval op Portugeesch-Timor door Britsche en Australische strijdkrachten waren, naar de Japansche woordvoerder mede deelde, te Tokio nog geen officieele berichten ontvangen. Hy wees er op, dat echter volgens berichten uit Timor dagelijks vyandelyke vlieg tuigen boven het eiland konden worden waar genomen. Wat betreft het Reuter-bericht over de zoo genaamde bezetting van Macao zag de woord voerder zich genoodzaakt dit bericht op de meest krachtige wyze tegen te spreken. Van Japansche zyde heeft men er niet aan gedacht, zoo ver klaarde de woordvoerder der regeering verder, den status van Macao te veranderen. Overigens kan in dit verband geconstateerd worden, dat de Portugeesche regeering tegenover Japan een geest van samenwerking toont. Kringen die in nauw contact staan met de regeei'ing en commentaar leveren op den ge- welddadigen overval op Portugeesch Timor, kenmerken dit optreden als een nieuw voorbeeld voor de flagrante schending der neutraliteit tegenover zwakkere landen. Dezelfde kringen verklaren, dat de misdadige verdraaiing door Groot-Brittannië van het- Japansche motief, toen Japan in overleg met de autoriteiten aldaar Uit Calcutta wordt gemeld, dat aldaar het langs vreedzamen weg Thailand' en Fransch eerste schip met Britsche troepen is aangeko- Indochina binnenkwam, past goed bij Groot- men, die gewond zijn geraakt tijdens de ge- Brittannie's voortdurende miskenning der neu- vechten op Malakka. De gewonden zijn in dc traJiteit van onverdedigde landen. Voorts wijzer? ziekenhuizen der stad opgenomen. De Britsche 'deze kringen erop, dat Groot-Brittannie op ge- autoriteiten hebben 75% van de geheele be- jjjke wyze de neutraliteit van Irak en Iran ge- schikbare ziekenhuisruimte m Calcutta voor m - -honden heeft, waarbij het voorgaf, zich" tegen ff °pgeeisoht. a>- entueele bedreigingen te moeten beschermen. Uit Manilla wordt gemeld, dat meer dan 3i (D N B Japansche vliegtuigen gisteren anderhalf uur lang Ilo-Ilo op Panay (Philippijnen) hebben gebomb^deerd waarby verscheidene installa- De diplomatieke correspondent van het D.NJB. ties m brand geraakten. schryft: de overval op het Portugeesche gedeelte JAPANNERS VINDEN GIFGAS OP GOEAM. Van Timor door Britsch-Australische en Neder- landsch-Indische troepen is een daad van wille- De chefs van de af deelingen leger en vloot van 'keur, die zelfs in de geschiedenis van dezen het Japansche keizerlyk hoofdkwartier hebben oorlog haar gelyke niet heeft. Onder voorwend- verklaard. dat de Japansche strijdkrachten, die selen, die in het geheel geen steek houden, is Goeam hebben bezet, een groote hoeveelheid zoodoende het grondgebied van een anderer^ gifgas onder het buitgemaakte oorlogstuig heb- neutralen staat in den oorlog gestort. Evenals ben gevonden. Zij voegden hier evenwel aan toe in alle vroegere gevallen, is deze schending van dat niet gebleken is. dat dit gas tegen de Japan hst recht weer gepleegd door die mogendheden, sche troepen wordt gebruikt. (Domei). .die zoogenaamd dezen oorlog voeren om de vry- xAAftr vawhlLI heid en souvereiniteit der kleine staten te be houden. De actie zelf was allang voorbereid. Reeds vele weken geleden, d.w.z. lang voor het uitbreken van het conflict in den Stillen Oceaan waren er berichten in omloop, die melding maakten van een aanbod der Britsche regeering om het Portugeesche deel van Timor onder haar be scherming te nemen. Reeds in den zomer van dit jaar verspreidden Angelsaksische telegraafr agentschappen het gerucht, dat de Japanners op Timor een luchtsteunpunt probeerden te krijgen. Commentaren hierop lieten doorscheme ren. dat dit voor Groot-Brittannie en de Ver. Staten ondragelijk was. In hoeverre de kwestie Timor reeds toe aanleiding is geweest voor een diplomatieken druk op de Portugeesche regee ring, is niet bekend. Vast staat echter, dat de bewering, dat de Japanners op het punt stonden zicji. van Timor meester te maken, nu evenals toen met. de haren erbij is gesleept. De Engelsche bewering dat de Japanners op Macao geland zyn, is zoowel door Tokio als door Lissabon tegengesproken. Zy werd blijkbaar uit sluitend opgesteld met het doel den overval op Timor, die ieder volkenrecht hoont, later te rechtvaardigen. Het blijft derhalve een historisch feit. dat Japan Macao niet bezet heeft, hoewel het hierdoor een voor de hand liggend strate gisch voordeel voor het offensief tegen Honkong verkregen zou hebben. Evenzeer is het een feit, dat de Britten Portugeesch-Timor hebben over vallen. niettegenstaande politiek noch militair hiervoor de geringste aanleiding bestond. De Britsche overval is geschied pp het gebied van een staat, die nog in de jongste boodschap van den Britschen koning aan den Portugceschen president als de oudste en trouwste vriend van Groot-Brittannie werd aangehaald. De gevolgen van den overval op Timor zijn onafzienbaar. Misschien is de roof van dit ge bied slechts het voorspel van een nog groot- scheepscher opgezet complot naar het voorbeeld van de Britsche acties in Irak of in Iran. heden- en morgenavond tot morgen- en Maan dagochtend De maan kwam heden op te 11.09 uur en gaat onder te 20.23 uur; voor morgen zijn deze tijdstippen respectievelijk 11.52 uur en 21.37 uur. gebied, dat zich over een geweldige wateropper vlakte uitstrekt. Hier kan slechts de nauwste samenwerking tusschen schip en vliegtuig sue ces opleveren. Doch niet alleen is de bepaald revolutionaire oorlogstactiek, waarvan Japan zich in dezen oorlog bedient. Het nieuwe, verrassende ele ment ligt veeleer in de omkeering van de ver houding tusschen marine en luchtvloot, want Japan laat zyn met de vloot nauw verbonden luchtmacht op het vyandelyke land los, stuurt zyn vliegtuigmoederschepen vooruit en werpt ze als het ware als lansen naar het hart van den tegenstander. Zoo komt dan voor de eerste maal het vol strekt nieuwe beeld tot stand, dat het vliegtuig het werk verricht, dat tot dusver aan kruisers, torpedobooten en jagers was voorbehouden. Als vergeiyking kan de tactiek der Duitsche weer macht by den strijd te land dienen, want zoo als het Duitsche tankwapen bij alle offensieven de eerste bressen slaat en zoowel in ruimte als in tild ver verwyderd is van het eigenlijke gros van het leger, zoo zyn de Japansche vliegtuig moederschepen den eigeniyken vlootformaties bij hun operaties ver vooruit, zoodat men bijna kan spreken van een nieuw wapen en een voorhoede ter zee. (D.N.B.) DE ONDERGANG VAN DE „DUNEDIN". Volgens den Britschen nieuwsdienst is in Lon den bekend gemaakt, dat 67 overlevenden van den in den grond geboorden Britschen kruiser „Dunedin", n.l. 4 officieren en 63 matrozen, in een haven buiten het Verecnigd Koninkrijk aan land gezet In totaal zyn 72 overlevenden opgepikt. Vijf hunner zyn nog overleden. Dc. „Dimedin" nad een bemanning van ongeveer 400 koppen aan boord. (A.N.P.). DE STRIJD TEGEN DE COMMUNISTEN IN SERVIË. De „Obnova" meldt, dat nabij Gornji-Milan wats (Midden-Servië) twintig communistische bendeleiders doodgeschoten zyn. Een groep vrij willigers heeft twee dagen geleden het dorp Sawinatz in Midden-Servië omsingeld en door zocht. Daarby werden 23 personen gearresteerd, onder wie zich ook enkele bendeleiders bevonden. Dezen werden alle standrechteiyk doodgeschoten. Dezelfde afdeeling ontdekte in het dorp Ljoenje- witsa het ïyk van generaal Koe tnikowitsj, die gedood was. (D.N.B.) i Maandag en Dinsdag a.s. wordt in het geheele land de Kerstcol lecte ten bate van „Winterhulp Nederland" gehouden. Duizenden gezinnen zullen zich over eenigc dagen vereenigen rondom den groenen Kerstboom, waarin de lichtjes van de witte kaarsen vroo- lijk zullen schitteren en alom in den lande, zal een blijde, plech tige stemming heerschen. Maar er zullen ook duizenden gezinnen zijn, waar de sfeer van het Kerstfeest ontbreekt, omdat de middelen niet aanwezig zijn om een feestelijke stemming te scheppen. Landgenooten, de sfeer van het Kerstfeest stemt mild. Laat zulks tot uitdrukking komen in Uwe ga ve, wanneer U a.s. Maandag of Dinsdag een Winterhulp-speldje met het Kerst-embleem wordt aangeboden. Laat het licht van üw Kerstfeest ook doordringen in de huizen en kamers van Uw min derbedeelde landgenooten. IletNe- derlandsche volk heeft de repu tatie een liefdadig volk te zyn. Moge dc Kerstgedachte een aan leiding zijn dien schoonen naam hoog te houden! De volgende week Zaterdag hoopt „Winterhulp Nederland" aan 500 kinderen in de groote Gehoorzaal een vroolyk Kerstfeest te berei den, waarvan ccn warme maaltijd stellig niet het minst-welkome on derdeel zal vormen. Maandag en Dinsdag a.s. die nen, zooals reeds eerder gemeld, de ouders ter Stadhuize aangifte te doen van de deelneming hun ner kinderen aan dit Kerstfeest onder overlegging van de stam kaart der betrokken kinderen. Daarbij moet gelijktijdig voor elk kind UITSLUITEND cén vleesch- bon nr. 49 worden ingeleverd (dus geen aardappclbon) Dit Nummei bevat DRIE Bladen HET KOLONIALE BEZIT OPGEOFFERD AAN DE ANGEL-SAKSISCHE DOELEINDEN. (Van onzen politieken medewerker.) IN vele kringen heeft men er den laatsten tyd aan getwyfeld of de bewindvoerders in Nederlandsch Oost-Indië nog over een ge zond verstand beschikten. Vooral toen Batavia aan Japan den oorlog verklaarde, vroeg men zich af, waarom dit noodig was, want daarmede stond immers Indië op het spel. Weldra bleek duidelyk, dat Batavia onder den druk van Lon den stond en niet anders te doen had dan de orders van Groot-Brittannië uit te voeren. Nu de oorlog den Indischen Archipel zeer dicht genaderd is en reeds Japansche troepen landingen op Borneo hebben gedaan, begint men in Batavia toch in te zien, dat het oor logsgevaar zeer naby komt en men heel spoedig ook zelf zulks aan den lijve zal hebben te on dervinden. Nu eerst wordt men zich bewust van den hachelyken toestand, waarin men zich ge stort heeft. Indië blykt niet voldoende de be schikking te hebben over wapens. Er ls wel voldoende geld en grondstoffen aanwezig, maar het tekort aan vliegtuigen en wapens is groot. Zóó groot zelfs, dat de uitrusting der man schappen onvoldoende is. Generaal van Oyen, de commandant der luchtstrijdkrachten in Ne derlandsch Oost-Indië, schryft over Indië's po sitie in het Amerikaansche tydschrift „Flying". Het is een luide noodkreet, doch deze had niet geslaakt behoeven te worden, als men het Ne- derlandsche gezegde: „Bezint, eer ge begint", indachtig was gebleven. WIJ zullen de vooruitzichten op een over winning liefst niet al te rooskleurig schil deren, zeide generaal van Oyen. De com mandant voegde er aan toe: „Maar mocht het tot een voor Nederlandsch Oost-Indië ongun stige wending-komen, dan zal alles vernietigd worden wat voor den vyand van belang ls. Wij hangen aan Batavia, Bandoeng en Soerabaja, maar wij zijn er op voorbereid deze steden met dynamiet op te blazen, ingeval wy er niet in mochten slagen den vyand af te weren. De vyand, die ons land betreedt, zal hier niets meer aantreffen, dat in militair opzicht eenige waarde heeft." Thans is het duidelyk wat de bewindvoerders straks zullen doen, indien Japansche strijd krachten het grondgebied zullen betreden. Japan heeft Indië den oorlog niet verklaard, doch omgekeerd. Vooral dit laatste maakt de situatie nog eigenaardiger, Nederlanders in het moederland weten dus wat te wachten staat: een werk van eeuwen op cultureel en econo misch gebied, waarvoor veel Nederlandsch bloed heeft gevloeid en in het verleden vele pioniers hun leven hebben gegeven, zal door een groep van waanzin verblinden in enkele oogenblikken ytds worden vernietigd. HET koloniale bezit in de Oost wordt ge heel opgeofferd aan de Angel-Saksische doeleinden. Men is in Batavia vergeten wat Engeland en Amerika In den loop der jaren met de voormalige Nederlandsche bezittingen in de wereld hebben gedaan. Steeds was het de Britsche roof en onlangs nog de Ameriaansche bezetting van Suriname, die het Nederlandsche bezit hebben aangetast. Thans is men zoo in de klauwen van de kapitalistische en imperia listische rijken gevangen, dat men ook nog gaarne als byzonder blijk van waardeering voor het vele gestolene het laatste koloniale bezit in de Oost aan deze machthebbers opoffert. Het moederland staat machteloos tegenover de handelwijzen van hen, die zich de „wettige regeerders" noemen. Nimmer zal Nederland, dat sinds den 12en December 1941, dank zy Mus- sert's strijd, door den Führer als vrij land in den Germaanschen statenbond ls opgenomen, deze methoden goedkeuren. Overtuigd kan men ervan zyn, dat Europa straks zijn standpunt zal bepalen. Moge dan blyken, dat de stryd van die Ne derlandsche pioniers niet voor niets is geweest! H. A. G. De heer J. Wind Hzn. Gisteren is geheel onverwachts op 70-jarigen leeftijd overleden de heer J. Wind Hzn., in le ven oud-opzichter van den technischen dienst van het Ned. Herv. Kerkgenootschap te dezer stede. De heer wind trad op 1 Januari 1903 In dienst van de Ned. Herv. Gemeente als koster der Hooglandsche Kerk en als opzichter van alle kerkgebouwen en de begraafplaats „Rhynhof". In latere jaren v/erd deze functie gesplitst en leg de de heer Wind het kosterschap neer. Met ingang van 1 Januari 1934 werd hem eer vol ontslag verleend. De teraardebestelling" zal plaats hebben a.s. Dinsdagmiddag om 3 uur op de begraafplaats aan de Groensteeg.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1