Rapport van Japanschen premier BINNENLAND DONDERDAG 18 DECEMBER 1941 No. 25072 r In het Oosten van aanvals- naar stellingoorlog Verduisteren Bestaande Kamers van Koophandel worden ontbonden 82ste Jaargang Reeds groote successen bereikt Mei Duïtschland voor een vrij Nederland Geen prestige-behoeften 17.26 uur 9.48 uur Inlevering van bonnen voor cacaopoeder door consumenten Wijziging van de Hinderwet Gemengd Nieuws EERSTE BLAD Een nieuwe organisatie ingaande 1 April a.s. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Heimy, Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen). DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507, Hoofdredacteur: B. W.Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lrtden. De Japansche minister-president Tojo heeft in zijn kwaliteit van minister van oorlog in den rijksdag een overzicht gegeven over den mili tairen toestand en hierbij o.a. het volgende ver klaard: Met het oog op het feit, dat de Japansche operaties zich over een reusachtig gebied uit strekken, waarvan het Oostelijke deel van den Stillen Oceaan het centrum vormt, was de be- heerscliing van de zee direct bij het begin der krijgsoperaties een onvermijdelijke noodzaak. Gelukkig zijn het leger en de marine er in ge slaagd in de nauwste samenwerking hun ver rassende aanvallen te ondernemen en zoodoen de gunstige voorwaarden te scheppen voor nieu we operaties. Dank zij dezen successen in het begin kon het leger op talrijke plaatsen met schitterende successen landingen ondernemen. In den sector van Malakka, zoo zeide Tojo verder, hadden de Engelscheii na langdurige agi tatorische voorbereidende werkzaamheden een politleken druk op Thailand geoefend en zij overschreden ten slotte Zondagnacht onder de bescherming der duisternis de Thailandsche grens. Daarop landden het Japansche leger en de marine Maandagochtend vroeg op enkele plaatsen van het Maleische schiereiland, met het oog op de Britsche zeestrijdkrachten, die aan de Zuidelijke punt van Malakka waren ge concentreerd. Na verbitterde gevechten bezetten de Japansche troepen het vliegveld ter plaatse en maakten zoodoende het landen van verster kingen mogelijk, die op het oogenblik bezig zijn den hardnekkigen Britsehen tegenstand te bre ken, hoewel de terreingesteldheid gunstig is voor de verdediging. De Japansche troepen, die met succes op het Maleische schiereiland op rukken, hebben op 12 December een Britsche gemechaniseerde divisie ontmoet, die na een zwaar gevecht totaal werd vernietigd. Intusschen was het de Japansche luchtmacht gelukt, in weerwil van den vijandelijken lucht afweer het Britsche luchtsteunpunt te bezetten. Tot en met Zondag heeft de Japansche lucht macht 133 Britsche vliegtuigen neergeschoten of vernield, waardoor de Britsche luchtmacht op het Maleische schiereiland een doode'lijken slag heeft gekregen. Niettemin zal de volledige verovering van Singapore nog langen tijd duren en wel als ge volg van de sinds jaren uitgegeven bedragen voor de versterking van het belangrijkste Brit sche steunpunt in Oost-Azië en met het oog op het zeer moeilijke terrein, dat over een af stand van ongeveer 700 K.M. vrijwel uitsluitend uit oerwoed bestaat. In den frontsector van Thailand zijn de Ja pansche troepen na het sluiten van de Ja- pansch-Thailandsche overeenkomst, waarbij het recht van doortocht werd verleend, in de baai van Thailand aan land gegaan, terwijl andere Japansche strijdkrachten, die langs de Weste lijke grens van Fransch Indochina waren ge concentreerd den vreedzameri opmarsch begon nen naar Bangkok, waar het Thailandsche volk den Japanschen troepen een hartelijke ont vangst bereidde. In den sector der Philippijnen concentreerden de luchtstrijdkrachten van het Japansche leger en de marine met succes haar pogingen tot het vernielen van de vijandelijke luchtmacht, waar door reeds drie dagen na het begin van den oorlog de landing van Japansche troepen aller eerst op Noord-Luzon en twee dagen later ook op Zuid-Luzon mogelijk werd. Beide troepen rukken thans in een tangbeweging op in de richting van Manilla en breken overal door de vijandelijke verdedigingslinies heen om het eiland te bezetten, dat de Amerikanen vroeger in hun grootspraak niet te veroveren noemden. De schitterende successen op de Philippijnen en op Goeam zijn in zooverre bijzonder belang rijk, omdat hierdoor de zoogenaamde omsinge- lingsring tegen Japan is vernield en gunstige strategische voorwaarden voor de eindoverwin ning op Engeland en de Vereenigde Staten zijn geschapen. In den sector van China oefenen de Japansche expedit'ionnaire strijdkrachten een onvermin derden druk uit op de nog overgebleven troepen van Tsjoengking. Tojo maakte ten slotte nog melding van de reeds bekende landing van Japansche troepen op Britsch Borneo en gaf voorts uiting aan de vastbeslotenheid van Mandsjoekwo om de ver dediging van het land in het Noorden tot iederen prijs te versterken. (D.N.B.). hongkong in vlammen. Het van de buitenwereld afgesneden Hongkong is na een aanhoudende beschieting door de Ja panners in vlammen gehuld, zoo meldde gister avond het Japansche persagentschap Domei uit Kauloen. borneo en malakka. De Japansche bladen schenken de allergrootste aandacht aan de berichten over de geslaagde landing op Britsch-Borneo. In het bijzonder wijzen de bladen op de belangrijke oliebronnen aldaar. Met de landing op Britsch Borneo staat niet slechts, zoo schrijven zij een nieuw steun punt van Engeland in het Zuiden van den Stillen Oceaan voor de ineenstorting, maar deze opera ties zijn tegelijkertijd van vèrstrekkenden invloed op het toekomstige militaire optreden tegen Sin gapore. Britsch-Borneo wordt, naar de „Tokio Nitsji Nitsji" meldt, door deskundigen een uiterst productief oliegebied genoemd, dat tot dusver niet alleen groote hoeveelheden olie heeft gepro duceerd, maar welks opbrengst door een syste matische uitbuiting zoo kan worden opgevoerd, dat Japans olievoorziening daardoor een belang rijke aanvulling zou krijgen, nog geheel afgezien .J van de andere grondstoffen van Borneo. De „Japan Times and Advertiser" schrijft, dat behalve de hulpbronnen van Indochina en Thai land ook weldra de rijkdommen van Malakka, welks verovering door de Japansche strijdkrach ten een kwestie van tijd schijnt te zijn, spoedig tot de algemeene welvaart zullen bijdragen. De opneming van deze landen in de algemeene wel vaartssfeer beteekent voor Japan een groote aanvulling van de voorzieningsbronnen voor strategisch belangrijk materiaal en levensmid delen. Japan zal in stede van gebrek aan mate riaal te hebben dit in grootere mate bezitten. Daardoor zal de twijfel, of Japan een oorlog van langen duur zal kunnen uithouden, worden opgeheven. (D.N.B.). De bekende militaire deskundige, luitenant- kolonel Soldan, schrijft in de „Völkischer Beo- bachter" over het onderwerp „Van de aanvals- operaties naar den stellingenoorlog" het vol gende: Evenals de oorlog in de woestijn, is ook de oorlog in het Oosten afhankelijk van bijzon dere omstandigheden van het klimaat. Het Duitsche leger nestelt zich in stellingen, die het niet alleen tegen de ongunstige weersge steldheid, doch ook tegen de vijandelijke invloe den moeten beschermen. Deze door het seizoen voorgesohreven front wijziging veronderstelt uiteraard, dat bepaalde ver in het vijandelijke gebied vooruitgeschoven aanvalswiggen worden achteruit-geschoven. Een dergelijke wijziging van frontlijn is evengoed onderhevig aan de geboden van de strategie als tevoren de aanvalsoperaties. De overwegingen van de Duit-sche legerleiding zijn niet gelijk die van het Britsche opperbevel of van het bolsje wistische leger door prestige-behoeften voorge schreven. De Duitsche veldtocht tegen de Sovjet-Urne streeft drie doeleinden aan: le. De vernietiging der bolsjewistische strijd macht. 2e. De vernietiging van de voornaamste be wapeningscentra. 3e De bescherming van die gebieden, die het Európeesche continent noodig heeft om bestand te zijn tegen de blokkade. Na vier maanden oorlog zijn deze voorwaar den vervuld. De voltooiing van deze taak kan door de klimaats-omstandigheden van het jaar getijde wel vertraagd, maai" nooit in twijfel ge trokken worden. Men zou in dit verband nog een vierde, een politiek doel kunnen noemen: De vernietiging van den bolsjewistischen staat als groote mogendheid en wereldmogendheid. Ook dit doel is reeds thans verwezenlijkt op een wijze, die niemand, die de kracht van de sovjet unie kent, op 22 Juni gedroomd had. Het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië toont aan. dat de Sovjet-Unie als factor dei- wereldpolitiek reeds is uitgespeeld. Het Siberische leger, d.w.z. de laatste mili taire reserve der Sovjet-Unie, staat thans in West-Rusland of vertrekt derwaarts. Niemand, die de toestanden op het Oostelijke oorlogstooneel kan beoordeelen, zal er aan twijfelen, dat na de winterpauze deze Siberi sche divisies hetzelfde lot zullen ondergaan als het Duitsche leger in het Oosten tevoren had doen ondergaan aan de hoofdmacht van den vijand in de vernietigende slagen bij Bialistok en Minsk, bij Smolensk, in de Westelijke Oekraine, bij Gomel, bij Welikijeloekl, bij Kief, by Branjsk en Wjasma. luitenant-generaal bernecker gesneuveld. Eenige dagen na de verovering van Charkov heeft luit.-generaal Ernst Bernecker, artillerie- commandant van een legercorps,.den heldendood gevonden. De wagen van den generaal reed bij het op rukken tegen de stad op een mijn, die tot ont ploffing kwam, waardoor de commandant werd gebood. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 9.15 uur en ging onder te 18.07 uur; het is vandaag Nieuwe Maan. Van bevoegde zijde deelt men ons het vol gende mede: Het is gebleken, dat hier en daar misverstand bestaat aangaande de inlevering van consumen tenbonnen voor cacaopoeder. Degenen, die cacaopoeder wenschen te koopen, dienen de voor een periode van vier weken aangewezen bonnen in de eerste week van deze periode bij hun leverancier in te leveren. De detaillisten betrek ken gedurende de tweede week van deze periode de cacaopoeder, welke zij dan gedurende de derde en vierde week van de periode kunnen leveren aan de klanten, die daarvoor bonnen hebben afgegeven. De thans loopende (tweede') periode voor cacaopoeder is begonnen 30 November j.l, en eindigt dus 27 December a.s. Aflevering van de cacaopoeder, waarvoor bonnen zijn afgegeven in de week van 30 November tot en met 6 December j.l. volgt d"s thans in het tijdvak van 13 tot en met '27 December. Wanneer evenwel bonnen ter verkrijging van cacaopoeder na 6 December zijn ingeleverd, kan eerst aflevering plaats vinden in de laatste twee weken van de eerstvolgende dis tributieperiode, derhalve gedurende het tijdvak van 11 tot en met 24 Januari a.s. De aflevering geschiedt dan dus tegelijk met de aflevering van cacaopoeder, welke tegen af gifte van den voor het tijdvak van 28 December tot en met 24 Januari daarvoor aangewezen bon in de week van 28 December tot en met 3 Januari a.s. wordt besteld. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken zijn enkele wijzigingen gebracht in de hinderwet. Aller eerst heeft schrapping plaats gevonden van het onduidelijke artikel 10, waardoor i§ komen vast te staan, dat de gewone behandeling eener hin- derwetsaanvraag dient te geschieden, ongeacht den afstand, waarop de meest nabij zijnde per- ceelen van andere belanghebbenden zich bevin den. Voorts is door wijziging van artikel 17 de mogelijkheid geopend om, meer dan tot dusver, tegemoet te komen aan klachten over een on bevredigende toepassing der hinderwet. Dit in dier voege, dat aan belanghebbenden het recht wordt toegekend om aan het gemeentebestuur het verbinden van nieuwe voorwaarden aan een liinderwetsvergunning te verzoeken, waarbij te vens is bepaald, dat zii tegen niet-inwilliging van zulk een verzoek in beroep kunnen komen bij het hooger gezag. Het gewijzigd artikel 32 verklaart ten slotte, dat de hinderwet niet van toepassing is op de ondergrondsche werken van mijnen, benevens de bij een mijn behoorende bovengronds gelegen werken en inrichtingen, tenzij daarop de arbeidswet 1919 van toepas sing is. Krachtens de mijnwet worden name lijk bij algemeenen maatregel van bestuur ter zake de noodige voorschriften gegeven, zoodat op dit gebied aan ingrijpen uit hoofde van de hinderwet geen behoefte bestaat. engelsche geëvacueerden naar nederlandsch-indië. Het A.NP. meldt uit Batavia: De plannen om geëvacueerden uit naburige Britsche gebieden, speciaal uit Malakka, in Nederlandsch-Indië on der te brengen zijn reeds in vergevorderden staat van voorbereiding. Nu de opmarsch der Japan ners in Malakka dit vraagstuk urgent maakt, is in Nederlandsch-Indië een commissie benoemd tot regeling van het onderbrengen dezer ge- evacueerden. ned. college van accountants. In de te 'sGravenhage gehouden ledenverga dering van het Nederlandsche college van ac countants werden de lieeren P. J. Steenhuis en H. Fick als bestuursleden herkozen. De heer Ch. A. van Wermeskerken werd in de plaats van een der afgetreden bestuursleden gekozen. Besloten werd tot het organiseeren van lezin gen, waarvan de eerste in Januari 1942 gehou den zal worden door dr. Monod de Froideville uit Haarlem. „het boos gerucht". Hedenavond van 19.45 tot 20.00 urn- spreekt Max Blokzijl over den zender Hilversum I, in de serie „Brandende kwesties", over het onder werp: „Het boos gerucht". Aan K. Bakker is op zijn verzoek, met in gang van 1 December j.l. als notaris te Marrum (Fr.) eervol ontslag verleend. meisje raakte onder een vrachtauto. Gistermiddag om vier uur is het 7-jarig meisje W. A., dat aan de Pottebakkersrijge te Gronin gen met een autoped speelde, door eigen onvoor zichtigheid aangereden door een achtwielige vrachtauto uit Finsterwolde, Het kind botste tegen het portier van den auto. Toen de chauf feur dit bemerkte, trachtte hij het meisje te redden door uit alle macht te remmen, doch dit werd haar noodlottig. Zij kwam te vallen, ge raakte onder het achterwiel en werd eenige meters voortgeschoven. Met zware inwendige kneuzingen werd zij opgenomen en naar het academisch ziekenhuis vervoerd, waar zij aan de gevolgen is overleden. inbreker stal groote hoeveelheden Distributiebescheiden. In den nacht heeft een inbreker zich toegang verschaft tot een filiaal van de melkerij „Oud- Bussum" aan de Brinklaan te Bussum. Door verbreking van een ruit aan de achterzijde wist hij binnen te komen, waarna hij uit een bureau een belangrijke hoeveelheid waardevolle distri butiebescheiden medenam. Ontvreemd werden o.m. 380 toewijzingen voor boter, 500 boter- en vetbomien en 80 eierbonnen. verbetering van ompakbedrïjven. Controleurs van den centralen crisis-controle' dienst treffen soms bij boterompakbedrijven toestanden aan, welke men in het geheel niet zou verwachten. Ompakmachines en ompakta- fels, welke in weken niet gereinigd zijn, vormen geen zeldzaamheid, evenals beschimmelde hou ten schotten, vervuilde vloeren en gebrek aan water-afvoer. Dergelijke wantoestanden werden niet alleen in kleine bedrijfjes aangetroffen, doch zelfs soms bij een belangrijke melkinrich ting in groote steden. Aan de Nederlandsche zuivelcentrale is be voegdheid verleend om eischen te stellen, waar aan ompakbedrijven moeten voldoen om hun bedrijf te mogen uitoefenen. In samenwerking met den centralen crisis controledienst, de rijkszuivelinspectie en het rijkszuivelstation te Leiden wordt nu ieder om- pakbedrijf gekeurd. Indien het niet aan strenge eischen betreffende de hygiëne voldoet, wordt het bedrijf gesloten of indien de mogelijkheid tot verbetering aanwezig wordt geacht, worden voorwaarden opgelegd, waaraan het bedrijf bin nen een bepaalden tijd moet voldoen. Een ge regelde strenge controle zorgt er voor, dat de voorwaarden worden nageleefd. Enkele bedrijven moesten reeds gesloten wor den, andere werden verbeterd. Het behoeft geen betoog, dat de controleurs, die met deze con trole zijn belast, een belangrijke taak ten bate van de volksgezondheid vervullen. levendige handel in kerstboomen. Op de Veluwe is dit jaar de groothandel in Kerstboomen zeer levendig geweest. De vraag was grooter dan het vorige jaar. Vele duizenden stuks zijn vrijwel uitsluitend per spoor naar ver schillende deelen van het land vervoerd. De meeste zendingen omvatten voornamelijk Kerst boomen van 1.5 tot 2 M, lengte. verspreide berichten. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij is met ingang van 1 Januari a.s. aan prof. dr. H. C. L. S. Berger op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van den veeartsenijkun- digen dienst en is bij benoemd tot raad-adviseur bij het departement van landbouw en visscherij in tijdelijken dienst. Dit Nummei bevat TWEE Bladen zelfverzorging en zware arbeid. Zij, die aanspraak doen gelden op distrlbutie- toeslagkaarten wegens bijzonderen arbeid, kun nen niet tevens gebruik maken van de dezer dagen bekend gemaakte regeling voor z.g. zelf- verzorgers. Wie zich dus bij den distributiedienst in de gemeente, waar de arbeid wordt verricht, vervoegt voor het in ontvangst nemen der toe- slagkaarten, ontvangt bovendien slechts de bon kaarten der normale verbruikers en komt dan niet in aanmerking voor de zelfverzorgings- regéling. Zij, die recht hebben op toeslagkaarten als hier bedoeld en niettemin uit eigen graan gebakken brood willen gebruiken, of huisslachtingen wil len verrichten, kunnen desgewenscht onder de zelfverzorgersregeling vallen, doch ontvangen in dat geval géén toeslagkaart voor hun bijzonderen arbeid. Het komt er dus op neer, dat men moet kiezen tusschen de toeslagkaarten voor bijzonde ren arbeid en de voordeelen van de zelfverzor gersregeling. Genoemde regeling geldt alleen voor het ge zinslid, dat persoonlijk den bijzonderen arbeid moet verrichten. Indien dus een of meer leden van het gezin wegens bijzonderen arbeid recht hebben op toeslagkaarten en deze in ontvangst nemen, dan is dit voor de overige gezinsleden, die geen recht hebben op toeslagkaarten, geen beletsel om de zelfverzorgingsregeling te kiezen. nieuwe melkkaarten voor de gebieden waar volle melk wordt verkocht. Op nader door de plaatselijke distributiedien sten bekend te maken tijdstippen zullen voor 25 December a.s. in de gebieden, waar de verkoop van volle bielk is toegestaan, nieuwe melkkaarten worden uitgereikt ten behoeve van personen, die voor 2 Januari 1928 geboren zijn en woonachtig zijn in de betrokken gebieden. Deze kaarten, welke in de plaats komen van de roode .r-melkkaarten" zijn gemerkt met „dt" en zijn blauw met zwarten ondergrond. Een dt-kaart bevat veertien bonnen. Op elke bon komt achter het bonnummer de letter b voor. Elke nader aan te wijzen bon geeft uitsluitend in de gebieden, waar dt kaarten worden uitgereikt, gedurende een week recht op het koopen van 13/4 L. volle melk. Detaillisten, die bonnen van dt-kaarten in ontvangst nemen, dienen deze op afzonderlijke opplakvellen te plakken, dus niet te zamen met bonnen van dm- of dn-kaarten. Er dient hierbij rekening mede te worden gehouden, dat elke bon van de dt-kaarten een rantsoen vertegenwoordigt Het heden verschenen verordeningenblad be vat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel nijverheid en scheepvaart inzake de samenstelling, inrichting en bevoegdheid van dë kamers van koophandel en fabrieken. Hieraan wordt het volgende ont leend omtrent de organisatie der kamers. De Kamers van koophandel en fabrieken maken deel uit van de zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven, bedoeld in besluit no. 206/1940, zooals dit is gewijzigd bij besluit no. 89/1941 en zijn openbare licha men in den zin van artikel 152 van de grondwet. Er zijn kamers in het geheele grondgebied van Nederland. Haar gebied valt in den regel samen met dat van de provinciën. De secretaris-gene raal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart bepaalt het aantal, de ge bieden en de zetels der kamers, gehoord het toporgaan van het georganiseerde bedrijfsleven. Hij kan voor gedeelten van het gebied eener kamer plaatselijke kantoren van die kamer instellen. De kamers vormen afdeelingen voor de indus trie, het ambacht, den handel en het verkeer ter behartiging van de bijzondere belangen van deze takken van bedrijf binnen haar gebied. Bovendien kunnen zij voor de overige takken van bedrijf, waarin een hoofdgroep bestaat, in overleg met deze. afdeelingen vormen. Indien binnen het gebied van een kamer ge westelijke of plaatselijke afdeelingen van be drijfsorganisaties bestaan, worden deze met de betrokken afdeeling der kamer verbonden. Ten aanzien van het verrichten van werk zaamheden op vakgebied zijn de in het vorige lid bedoelde gewestelijke of plaatselijke afdee lingen gebonden aan de aanwijzingen van de bedrijfsorganisaties, waarvan zij deel uitmaken. Over de taak der kamers bevat het besluit onder meer het volgende: De kamers behartigen zelfstandig de belan gen van alle ondernemingen in haar gebied in het kader van het bedrijfsleven als geheel. In het bijzonder moeten de kamers de over heidsorganen ter zijde staan door het verstrek ken van feitelijke mededeelingen en het uit brengen van adviezen. Zij kunnen deze ook uit eigen beweging verstrekken. Tot de taak dei- kamers behoort verder de bevordering van de algemeene belangen van economischen aard in haar gebied, welke niet aan andere lichamen, de twee weggeloopen meisjes uit middelburg terecht. De beide meisjes, wier vermissing verleden week te Middelburg werd bekend gemaakt, de negentienjarige M. T. en de vijftienjarige S. M., zijn gisteren door de politie uit Middelburg te Breskens van de marechaussee overgenomen en naar Middelburg overgebracht. De avonturiersters, die niet in het bezit van geld waren, zijn 8 December op eigen gelegen heid naar West-Zeeuwsch-Vlaanderen vertrok ken en wisten over de Belgische grens te ko men. Te Brugge zijn zij door de Duitsche politie aangehouden en na enkele dagen in arrest te hebben gezeten, thans aan de grens aan de marechaussee overgegeven. De meisjes zijn on der het ouderlijk gezag teruggebracht. doodelijk ongeluk te sappemeer. Bij de gasfabriek te Sappemeer kwam de 40- jarige ongehuwde arbeider W. Slim bij het ver voeren van zand door tot nu toe onbekende oor zaak te vallen vlak voor een zwaar beladen kip- kar. Hij kreeg de beide voorste wielen over de borst en was op slag dood. instellingen of bepaalde autoriteiten ter behan deling zijn of worden voorbehouden. Hiertoe be hoort in het bijzonder: 1) Het stichten en beheeren van instellingen ten dienste van het bedrijfsleven in haar gebied. 2) Het voeren van algemeene propaganda voor en het verstrekken van voorlichting over het bedrijfsleven in haar gebied. 3) Het verleenen van subsidies aan instellin gen, welke een algemeen belang van het be drijfsleven in haar gebied bevorderen. 4) Het vorderen van de rijks-, provinciale en gemeenteambtenaren van de voor haar versla gen en verzameling van statistische gegevens benoodigde opgaven. Behalve tot het houden van het handelsre gister ingevolge de handelsregisterwet zijn de kamers verplicht tot uitvoering van de haar door de organen van het algemeen bestuur ge geven opdrachten en zijn in het bijzonder be voegd certificaten van oorsprong en andere ver klaringen ten dienste van het bedrijfsleven af te geven, alsmede handteekeningen, welke in het handelsregister zijn ingeschreven, te legali- seeren. Voor zoover dit voor de verrichting van haar in de vorige alinea bedoelde werkzaamheden noodig is, kan de secretaris-generaal den kamers verordenende bevoegdheid geven. Voorts bevat het besluit bepalingen om trent de benoeming van het bestuur. De secretaris-generaal benoemt een voorzitter van een kamer voor den tijd van twee jaren, die jaarlijks voorzitters benoemt voor de fce- vonndc afdeelingen. De voorzitter van een kamer wordt geadviseerd en bijgestaan door een raad van bijstand, waarvan de secre taris-generaal het aantal leden bepaalt en vaststelt hoeveel hunner voor elk der tak ken van bedrijf moeten worden aangewezen. De voorzitters van de hoofdgroepen en be drijfsgroepen, wier ondernemingen haar hoofdzetel in het gebied der kamer hebben, moeten in ieder geval tot leden van den raad van bijstand worden benoemd. De voorzitter van een kamer benoemt deii algemeen secretaris, in overleg met den secretaris-gcneraaL Voorts zijn In het besluit bepalingen opge nomen betreffende de geldmiddelen van en het toezicht op de kamers. Dit toezicht wordt ge oefend door den secretaris-generaal, die be sluiten strijdig met een v/ettelijke bepaling of het algemeen belang, kan schorsen of vernie tigen. Ten slotte wordt nog het volgende be paald: Dit besluit treedt met ingang van 1 April 1942 in werking. Tegelijkertijd treedt de wet op de kamers van koophandel (staatsblad 1920, No. 152) buiten werking, evenals alle bepalingen, welke met dit besluit in strijd zijn. Met ingang van 1 April 1942 zijn de be staande kamers van koophandel en fabrie ken ontbonden. De»rechten van het bij de ontbonden ka mers werkzame personeel, dat door de nieuw ingestelde kamers in een overeenkomstige positie wordt overgenomen, blijven gehand haafd, voor zoover de secretaris-generaal niet bij wijze van uitzondering anders be paalt.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1