Binnenland 82sie Jaargang WOENSDAG 17 DECEMBER 1941 No. 25071 Japansch minister van marine over het oorlogsresultaat •1 Belangrijke successen Duitschland strijdt voor Europa Duitsch Weermachtsbericht De oorlog ter zee Verspreide berichten De rantsoeneering van gas en electriciteit De draagster van de nieuwe idee EERSTE BLAD Met UuiJadhland voo7* een vrij Nederland _J Verduisteren 17.26 uur 9.47 uur Nederlandsche arbeiders in het buitenland LEIDSCH DAGBLAD Directeur i «J. w Henny. Teleï Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tele? Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. LeldeD Pl.verv K Been t Iden De Japansche minister van marine, admiraal Sjimada, heeft gisteren in den Rijksdag een overzicht gegeven van de operaties der Japan sche weermacht tegen Hawaii, de eilanden Wake en Midway, de Philippijnen en Malakka. Het was voor Japan van beslissende betee- kenis, zoo verklaarde Sjimada, met verras sende aanvallen op alle fronten de souvereini- teit ter zee en in de lucht tot stand te brengen, hetgeen ook is gelukt. Bij het uitbreken van den oorlog vielen vroeg in den ochtend sterke Japansche vloot- eenheden Pearl Harbor aan, waar acht slag schepen en andere zware eenheden geconcen treerd waren. Bij dezen aanval werden drie zware slagschepen tot zinken gebracht, vier andere zwaar beschadigd. Bovendien werden vier kruisers zwaar beschadigd. Voorts verklaarde Sjimada, dat waarschijn lijk bij Honoloeloe een vliegtuigmoederschip tot zinken is gebracht. Daarmede is, aldus Sjimada, de gevechtskracht van de Amerikaan- sohe vloot op de Stille Zuidzee stukgeslagen. Bij gelijktijdige aanvallen op de eilanden Wake, Midway en Goeam zijn talrijke vlieg- tuingen vernield en is een mijnenlegger tot zinken gebracht. Door deze operaties zijn alle strategische verbindingen tusschen Hawaii en Oost-Azië verbroken. Op 10 December begon de landing op het eiland Goeam, dat op 12 December volledig is bezet. Daarbij kon een tankboot worden buitgemaakt. Sjimada- verklaarde verder, dat met vrij groote stelligheid kan worden aangenomen, dat een duikboot bij Palao tot zinken is gebracht- De minister sprak vervolgens over de operaties bij en op Malakka. Hij verklaarde, dat in het Zuidwesten der Stille Zuidzee tegelijkertijd groote operaties te land en in de lucht met succes werden uitgevoerd. Op 8 December in den ochtend konden sterke legereenheden zonder eigen verliezen op Britsch Malakka aan land worden gezet, nadat ■Vliegtuigen reeds des nachts in en om Singa pore vliegvelden en kazernes met het grootste succes hadden aangevallen. Eveneens op 8 December begonnen zeer1 sterke luchtaanvallen op de vliegvelden der Philippijnen, waarbij terstond honderd vlieg tuigen werden vernield. Bij herhaalde aanvallen in den loop van de volgende dagen werden Ma nilla en Cavite ernstig geteisterd. Op 10 De cember werden landingen verricht in het Noor den van het eiland Luzon, in het Zuiden gingen de Japansche strijdkrachten op 12 December aan land. Deze troepen rukken op. Met het verlies van 288 vliegtuigen en een duikboot, zoo verklaarde de minister van marine ten slotte, is het grootste deel van de Amerikaansche ge vechtskracht op de Philippijnen reeds gebroken. De aanvallen op Hongkong begonnen even eens op 8 December, reeds op 10 December werd de Oostelijke haventoegang door de Japansche troepen bereikt, Op 12 December werd een tor pedoboot tot zinken gebracht en werden kanon- neerbooten en bewapende koopvaardijschepen van den tegenstander zwaar getroffen. In Sjanghai werd op 8 December een Brit- sche kanonneerboot tot zinken gebracht en een kanonneerboot van de Vereenigde Staten buit gemaakt. Resumeerende zeide Sjimada, dat de eerste dagen van den strijd in elk opzicht met succes zijn verloopen. Op 10 December leed de Britsche vloot in Azië zeer zware slagen door het tot zinken brengen van het vlaggeschip „Princes of Wales", het slagschip „Repulse" en van een grooten torpedojager aan de Oostkust van Malakka. Japansche vliegers en duikbooten ontdekten de Britsche eenheden op 10 Decem ber in den ochtend, vielen ze onmiddellijk aan en brachten ze tot zinken. Als totaal resultaat van de acties der Ja pansche weermacht gaf Sjimada de volgende opsomming: De vloot der Vereenigde Staten verloor drie slagschepen, een duikboot, een mijnenlegger en een groot transportschip. Met groot waarschijn lijkheid Is bovendien nog een vliegtuigmoeder schip tot zinken gebracht. Zwaar beschadigd werden vier slagschepen, vier kruisers, een tor pedojager, een duikboot en een hulpschip, een kanonneerboot werd buitgemaakt. In totaal konden 298 vliegtuigen op de Philiopiinen en op kleinere eilanden worden vernield. Op Hawaii werden ongeveer 200 toestellen der Vereenigde Staten vernietigd. Engeland verloor twee slagschepen, een groo ten torpedojager, een patrouillevaartuig en een kanonneerboot. Er kan worden aangenomen, dat bovendien een groot aantal vliegtuigen is ver nietigd. In totaal 47 koopvaardijschepen van verschillende nationaliteit, samen 120.000 brt. groot werden door de Jaoanners buitgemaakt. Bovendien konden 380 kleinere schepen worden opgebracht. De Japansche verliezen bedragen een mijnen veger. die tot zinken is gebracht en een. die zwaar werd beschadigd, alsmede een niet -ern stig beschadigde lichte kruiser. Bovendien ver loor de Japansche luchtmacht 40 vliegtuigen, 30 t-oestellen zijn tot nu toe niet terngg°keerd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Bij plaatselijke krijgsoperaties in verscheidene sectoren van het Ooste lijke front leed de vijand ook giste ren zware verliezen. De luchtmacht bombardeerde doelen bij Sebastopol en in het gebied om Worosjilowsgrad en mengde zich met sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers in den strijd te land. In het gebied van Wolchow, als mede op den weg over het ijs van het Ladoga-meer werd de vijande lijke ravitailleering door de lucht macht zwaar getroffen. In het hooge Noorden hebben duikbommenwerpers spoorwegdoelen van den Moermansk- spoorweg, luchtdoelbatterijen en ba rakkenkampen van de bolsjewisten met bommen bestookt. In Noord-Afrika ontstonden in het gebied ten Westen van Tobroek op nieuw zware afweergevechten. Bij een tegenaanval versloegen de Duitsch -Italiaansche troepen sterke deelen van dèn vijand. Hierbij werden ver scheidene honderden gevangenen ge maakt, waaronder een brigade-gene raal en een vrij groot aantal pantser wagens en stukken geschut buitge maakt of vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen wier pen havenwerken bij Tobroek in brand. Andere aanvallen richten zich tegen Aboe Sjaidan in Noord - Egypte, het eindpunt van een spoor weg. Een duikboot onder bevel van lui tenant ter zee eerste klasse Paulssen heeft in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee voor Alexandrië een Britsche formatie kruisers aan gevallen en door een torpedotreffer een kruiser tot zinken vebroe.ht. die na een geweldige ontploffing in tweeën brak en binnen enkele minu ten zonk. Bij vluchten van vrij zwakke Brit sche luchtstrijdkrachten boven de Duitsche Bocht en boven de bezette gebieden in het Westen verloor de viiand een bommenwerper. leven en eigendom betreft, doch worden ook vriendelijk en behoorlijk behandeld. Zij mogen hun persoonlijke bezittingen meenemen, inkoo- pen doen en genieten alle vereischte verzorging. Vrouwen, kinderen en ouden van dagen zijn niet geïnterneerd en kunnen in hun woningen blijven. De terugreis van de diplomaten kan om practische redenen worden vertraagd. Overigens, zoo besloot Koda, beschouwt Japan zich slechts met de volgende staten als in staat van oorlog: de Ver. Staten, Engeland, Australië, Nieuw-Zee- land, Zuid-Afrika en „Canada. (D.NB.) JAPANSCHE OORLOGSBEGROOTING AANGENOMEN. Beide Huizen van het Japansche parlement hebben met algemeene stemmen de buitenge wone oorlogsbegrooting ten bedrage van 2.8 mil liard yen aangenomen en tevens een bedrag van 4.6 mlllioen yen goedgekeurd voor algemee ne uitgaven der begrooting. (D.N.B.) OP MALAKKA. Omtrent de ontwikkeling der gevechten op het schiereiland Malakka heeft de woordvoer der van het Japansche leger medegedeeld, dat in het begin van de week een Britsche divisie vechtwagens, die tegen de Zuidwaarts opruk kende Japansche troepen in den strijd was ge worpen, een zware nederlaag heeft geleden. Intusschen brengen de Japanners, naar de woordvoerder hieraan toevoegde, een groot aan tal vechtwagens aan de Oostkust van Malakka aan land. Binnenkort kan het ingrijpen van deze vechtwagens in de gevechten worden ver wacht. De woordvoerder liet. het licht, vallen op de moeilijkheden, die het gebruik van dit wa pen ontmoet in het tropische klimaat, dat zware eischen stelt aan de bemanning (D.N.B.) VREEMDELINGEN WORDEN IN JAPAN GOED BEHANDELD. De Japansche zaakgelastigde in Stockholm, Jotaro Koda, heeft in een interview verklaard, dat de positie van de vreemdelingen in Japan absoluut veilig is. Voor de burgers van neutrale staten zijn in het geheel geen veranderingen ontstaan en voor de burgers der landen, die met Japan in oorlog zijn, heeft het ministerie van binnenlandsche zaken de volgende richtsnoeren vastgesteld: Zelfs wanneer Japanners in eenig vijandelijk land slecht zouden worden behan deld, is het plicht, zich van eiken vorm van re presaille te onthouden. De burgers der vijande lijke landen worden niet alleen beschermd wat ITALIAANSCHE DUIKBOOTEN OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Italiaansche duikbooten hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den tijd van 10 Juni tot einde Augustus van dit jaar op den Atlanti- schen Oceaan 62 Britsche koopvaardijschepen van totaal 401.440 bj.t. en 12 tankschepen van totaal 89.525 b.r.t. tot zinken gebracht. Van de Engelsche oorlogsschepen hebben Ita liaansche duikbooten een lichten kruiser, drie torpedobootjagers en vier hulpkruisers vernie tigd. Deze successen zijn des te belangrijker, daar de Italiaansche marine voor den eersten keer sedert haar stichting op den Atlantischen Oceaan heeft geopereerd en zich dus eerst met de bijzondere omstandigheden van den Oceaan vertrouwd moest maken. SPAANSCH TANKSCHIP DOOR NEDER- LANDSCH OORLOGSSCHIP GETORPEDEERD. Ter hoogte van Motril is het Spaansche tank schip „Badalona", dat zich op weg bevond van Valencia naar Malaga, door een in Engelschen dienst staand Nederlandsch oorlogsschip getor pedeerd. De bemanning van het Spaansche schip werd. voor zoover tot nu toe bekend is, i voor het grootste deel gered. Het bericht van deze torpedeering heeft in Spanje groote opgewondenheid veroorzaakt. Daar ook van het Spaansch stoomschip „Cam- planas", dat twee maanden geleden zijn reis begon, geen berichten zijn ontvangen, vreest men, dat dit schip aan een Engelschen torpedo ten offer zal zijn gevallen. (DN.B.) MISHANDELING VAN DUITSCHE SOLDATEN DOOR BOLSJEWIEKEN. De bolsjewisten hebben bij Stric-Jna, naar van militaire zijde verluidt, zeven Duitsche sol daten op onmenschelijke wijze verminkt. Van alle lijken waren de oogen uitgestoken en de schedels ingeslagen. De heupbeenderen waren door de bolsjewieken weggeslagen, zoo dat de ingewanden uit de lijken puilden. Alle dooden vertoonen op gelaat en lichaam sporen van schoppen. Het medische onderzoek heeft uitgewezen, dat vijf der soldaten door de bolsjewieken doodgemaï-teld zijn, terwijl twee reeds dood waren vóór zij door de bolsjewieken werden verminkt. (D.N.B.) Zooals bekend werd op 15 December 1940 de rantsoeneeringsregeling voor gas en electriciteit afgekondigd. Aangezien de kolenpositie een op heffing van deze rantsoeneering niet toelaat, zal zij tot nader order op den huidigen voet worden voortgezet. Het was derhalve noodzakelijk mi nimumrantsoenen voor electriciteit voor ver lichting en huishoudelijk verbruik voor het tweede rant-soeneeringsjaar vast te stellen. Deze minimumrantsoenen worden in de Staatscou rant van gisteren als volgt gepubliceerd: a. Voor hen, wier meter, na het inwerking treden van de rantsoeneeringsregeling op 15 De cember 1940, voor de eerste maal werd opge nomen voor 16 Januari 1941, in de zes opeenvol gende perioden van ongeveer 60 dagen resp. 44. 33, 18, 18, 36 en 52 kwh. en b. Voor hen, voor wie die eerste meteropneming plaats vond na 15 Januari 1941. resp. 38. 25, 16, 24, 46 en 52 kwh. Deze minimumrantsoenen mogen onder alle omstandigheden worden verbruikt, dus ook in dien 75 pCt. van het verbruik in de basisperiode een geringer aantal kwh. zou te zien geven. Voor electrisch koken kan bovendien wederom een minimumrantsoen worden toegekend, dat onge wijzigd op 150 kwh. per periode is bepaald. Hoewel bovenvermelde minimumrantsoenen, voor zoover het de eerste drie perioden betreft, lager zijn dan die van het eerste rantsoenee- ringsjaar, beteekenen zij geen verscherping van de rantsoeneering, aangezien het rantsoenee- ringspercentage reeds op 1 Januari 1941 van 100 pCt. tot 75 pCt. werd teruggebracht. PROV. BOND VAN RUND VEEFOK VER - EENIGINGEN. Ledenvergadering te Rotterdam. De Prov. Bond van Rundvee-Fokvereenigin- gen in Zuid-Holland heeft te Rotterdam een al gemeene vergadering gehouden, aldus de NJt.Ct. In den loop van deze vergadering heeft ir. P. Verhoeven, rijksveeteeltconsulent, medegedeeld, dat de Crisismelkcentrale bezig is met het be vorderen- van de melkcontrole door middel van lezingen. De eerste lezingen zijn gehouden in het consumptiegebied van Noord-Holland, thans zijn de provincies Zuid-Holland en Utrecht aan de beurt. De lezingen worden bijgewoond dooi den rijksveeteeltconsulent, den rijkszuivelconsu- lent of den hoofdcontroleur. Voorts heeft ir. Verhoeven gezegd, dat de Crisis-melkc-entrale f.5 subsidie per beest en 25 cent per afgesloten melklijst geeft. Er komen een gezondheidsdienst een melkcontroledienst, die onafhankelijk van elkaar zullen werken. Bij de besturusverkiezing werden in de vaca tures. ontstaan door het aftreden van de hee- ren And. Visser Hzn. en D. Kooyman Czn., ge kozen de heeren S. J. Kleinjan uit Strïjen en C. Bikkers C-Azn. uit Noordeloos. De secretaris, de heer A. Louter, heeft ver slag uitgebracht over de financieele resultaten van den fokveedag. Daaruit bleek, dat het to taal der inkomsten f.772, dat der uitgaven f.2924 heeft bedragen. Er was derhalve een te kort van f.2151. Naar aanleiding hiervan merkte de voorzitter, de heer D. H. Jas, op, dat er groote reserves noodig zouden zijn om de fokveedagen vol te kunnen houden. Hij was van meening, dat in de toekomst een ander systeem zal moeten wor den gevolgd; zoo zullen de geldprijzen belang rijk moeten worden verminderd, evenals de ver voerkosten. Ir. Verhoeven heeft hulde gebracht aan den voorzitter en den secretaris voor het vele werk, dat zij bij de organisatie van den fokveedag hebben verricht. Patrouilletochten - gierende ge weerschoten. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. STAATSBEGRAFENIS VOOR MINISTER KEItRL. Het D.NB. meldt uit Berlijn: Gisteren heeft de staatsbegrafenis plaats ge had voor den overleden Duitschen minister voor kerkelijke aangelegenheden, Hans Kerrl. In de nieuwe Rijkskanselarij was een officieele plech tigheid georganiseerd, waaraan talrijke voor aanstaande Duitsche personen alsmede diplo maten van de landen, die met Duitschland be vriend zijn, deelnamen. ZUIVERING IN SERVIË. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: Omtrent de zuiveringsacties in het binnen land van Servië wordt nog uit verschillende plaatsen in de provincie melding gemaakt van kleine botsingen en arrestaties van communis ten. In het dorp Donji Doebacs in West-Servië heeft het stedelijk gerechtshof 60 communisten onder wie zes vrouwen, veroordeeld tot den dood door den kogel. Het vonnis is reeds vol trokken. In het gebied van Tsjatsjak zijn twee vooraanstaande communisten, een advocaat en een leerares, terecht gesteld. In tot-aal zijn in Tsjatsjak en omgeving 150 personen gearre steerd, die voor den krijgsraad zullen moeten verschijnen MUSSERT'S GROOTE VERDIENSTE VOOR ONS LAND. De Beweging wil er zijn voor het geheele Nederlandsche volk. (Van onzen politieken medewerker.) Reeds wordt door een groot deel erkend, dat het Nederlandsche nationaal-socialisme in zijn voorgeschiedenis, strijd en ontwikke ling de wil van ons volk is om deel te hebben aan de wereldveroverende en wereldvernieu- wende idee. Het Nederlandsche nationaal-so cialisme heeft een geschiedenis, welke heel nauw verbonden is met onze historie en zal zich daarom ook niet van onzen Nederland- schen volksaard en ons Nederlandsche volks wezen kunnen losmaken. De Nationaal Socialistische Beweging met haar Leider Mussert is de draagster van de nieuwe idee in Nederland. Het is uitsluitend en alleen de liefde voor het eigen volk, die de N.SB. de groote kracht geeft om dezen strijd voor de toekomst te kunnen voeren. Jarenlang heeft de Beweging een kamp geleverd tegen de meest ondermijnende elementen. Tien onafge broken jaren heeft de N.S.B, zich in dienst van haar volk gesteld. Niet dat zij altijd werd be grepen, want vaak was zij het onderwerp van de meest schandelijke verdachtmakingen. Ty peerend is een jaren geleden door den Leider gedane uitspraak, waarin hij zeide: „Nooit heb ben wij geweten, dat het zich inzetten met zijn geheele persoon voor een volk, dat in slavernij gebracht is, zoo gevaarlijk is. Zelfs de slaven helpen hun meesters om hen den knoet te la ten zwaaien" Maar niets weerhield de Natio naal Socialistische Beweging om door te zetten. Mussert meende, dat hoe het ook zou gaan door terreur nog nooit een historische nood zaak achterwege' is gebleven. Hij huldigde het standpunt: Hoe meer men door terreur-maat- regelen een dam wil opwerpen tegen den op komenden vloed, des te erger zal daarna de doorbraak zijn. In de Nationaal Socialistische Beweging heeft men reeds jaren achtereen met elkaar, naast elkaar en voor elkaar gewerkt. Thans is het oogenblik gekomen, waarop het Nederlandsche volk zich bewust moet zijn. dat de grondslag van de nieuwe volksgemeenschap niet het geld is, maar de arbeid. Wannéér dit wordt verstaan, zal het ook mogelijk zijn, dat ons volk met elkaar, naast elkaar en voor el kaar werkt. De eenige koers, welke slechts mogelijk is, is bij het tienjarig bestaan der N.SB. door den Rijkscommissaris duidelijk aangegeven In Nederland zal nog slechts één politieke wils vorming zijn en wel die in en door de Natio- naai Socialistische Beweging onder haar Leider I Dit Nummei bevat TWEE Bladen Mussert. Dit brengt met zich, dat het Neder- landsche volk thans maar één weg openstaat om deel te nemen aan den opbouw en de gees telijke en materieele ontplooiing van ons va derland, n.l. in en door de N.SB. onder den Leider Mussert. Op dien veertienden December 1941 heeft de N.SB. een zware en verantwoordelijke taak op haar schouders gekregen, doch daarvan zal zij zich bewust zijn. Uitsluitend uit de liefde voor ons volk heeft de Beweging haar jarenlangen strijd gevoerd. De herdenking in Utrecht was eenvoudig, doch voor het geheele Nederlandsche volk van historische beteekenis. Want gaf de Leider zijn volk niet de verzekering van Ne- derland's vriiheid en Nederland's gelijkberech- tigdheid in den bond der Germaansche volke ren? Het waren de resultaten van de bespre kingen. die met den Fiihrer te Berlijn waren gevoerd. Inderdaad mededeelingen, die voor de toekomst en ontwikkeling van ons land van zeer groote beteekenis zijn. Men kan nationaal- socialist zijn of niet, men kan de N.S.B. een warm hart toedragen of niet, men kan sabo- teeeren tegen de bezettende overheid of niet, vast staat- voor al deze groepen, dat Mussert door daden bewezen heeft de meest waarach tige Nederlander te zijn, omdat hij het is ge weest, die door zijn strijd Nederland's vrijheid en geliikberec.htigdheid in den bond der Ger* maansche volkeren heeft verzekerd. Om nu het striidvaardigste en offervaardigste deel van ons volk in de Beweging te kunnen verzamelen, heeft Mussert met ingang van 5 Januari 1942 de N.S.B. weer opengesteld. Het is het beste bewijs, dat de Beweging inderdaad de Beweging van het geheele volk wil zijn en dan door ieder de draagster van de nieuwe idee kan worden genoemd. Thans moet men bij het verloopen van het getij de bakens verzetten en zich geheel losma ken van het oude. Velen zijn er reeds die de grootscbheid der tijden hebben begrepen en zich niet afzijdig willen houden in den grooten strijd voor een betere samenleving. De fundamenten zullen gereed moeten komen, want daarop moet het geheele Nederlandsche volk zijn toekomst bouwen. Moge het een hecht bouwwerk worden waarin liefde heerscht en zegen op zal rusten. H. A. G. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam herten op te S.02 uur cn ging ój.tlcr om 17.12 uur THANS ONDER NEDERLANDSCHE LEIDING GEPLAATST. Het A.N.P. heeft te bevoegder plaatse eens ge informeerd, hoe het staat met de arbeidsbemid deling van Nederland uit naar het buitenland. De organisatie Todt heeft een groot aantal Nederlandsche arbeiders in Frankrijk werk kun nen verschaffen. Naast deze organisatie werkt thans reeds on geveer een jaar lang in Frankrijk de „Arbeits- gemeinschaft Hollandischer Bau-unternehmer". Deze Arbeitsgemeinschaft omvat een aantal Nederlandsche werkgevers in de bouwbedrijven, die ten behoeve van de Duitsche weermacht met eigen Nederlandsche personeel werk op vlieg velden e.d. uitvoeren. Sinds eenigen tijd wordt met het plaatsen van nieuwe arbeidskrachten in Frankrijk door de gewestelijke arbeidsbureaux niet voortgegaan. Bij de arbeidsbureaux komen echter nog geregeld aanvragen van werknemers binnen, die gaarne bij de Organisatie Todt of bij een der Nederlandsche aannemers van de Arbeitsgemeinschaft in Frankrijk geplaatst wil len worden. Hoewel aan deze aanvragen thans niet mag worden voldaan, blijkt hieruit, dat het systeem de arbeiders aantrekt. Het gevolgde stelsel heeft zelfs zoo goed vol daan, dat men ook ten aanzien van Duitschland een dergelijke proef nam. De federatie van aan nemers heeft een lijst aangelegd van Nederland sche firma's, welke bereid zijn werken in Duitschland uit te voeren, bijna uitsluitend wer ken in den woningbouw en bouwwerken voor de oorlogvoering van belang. De eerste proef met dezen „Flrmeneinsatz" werd genomen in Hamburg. Deze is zeer goed geslaagd. Gevolg hiervan is, dat volgens het nieuwe stelsel thans 40 firma's werkzaam zijn en hoewel het pas sedert kort is ingevoerd, zijn door de Nederlandsche firma's reeds 6500 arbeiders werkzaam gesteld. Haar kern- personeel neemt de firma mee en zy werft vervolgens de verder benoodigde arbeiders door tusschenkomst van de gewestelijke arbeidsbureaux. Onder deze omstandigheden werken thans Iandgenooten in Münster, Essen, Berlijn, Weenen, Hamburg, Bremen, Kiel en Lebenstcdt (Hermann Göringwerke). Voorts zijn nog vele Nederlanders werkzaam in België en Denemarken. Door een groot aan tal der Nederlandsche ondernemers wprdt in overleg met den geplaatsten arbeider, het loon voor 60% hier te lande uitbetaald. Er wordt naar gestreefd, dezen maatregel algemeene toe passing te doen vinden. Het gaat immers niet aan, dat 'de man in het buitenland een goed loon ontvangt en het verdere gezin hier ge steund zou moeten worden. EEN OVERTUIGING, EEN WIL. „Thans vereenigt ons allen, Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten. één overtuiging en één wil: de overtuiging dat wij al onze krach ten en ons geheele wezen danken aan het volk, bepaald volgens zijn bloed, waarvan wij afstam men en de wil alle krachten van ons wezen voor deze bloedgemeenschap te wagen". Zoo sprak de rijkscommissaris dr. Seyss- Inquart Zondag j.l. te Utrecht, en inderdaad, zoo voelen het ook de Nederlandsche nationaal- socialisten en daarom trokken zij met duizenden naar het Oostfront, terwille van het volk, ter- wille van de bloedgemeenschap, terwille van de toekomst van ons vaderland. Wat zal de toekomst zijn? De leider der N.S.B. ontving van den Führer de verzekering, dat deze toekomst zal zijn: een vrij en zelfstandig Neder land in het nieuwe Europa. Landgenooten, dat is een toekomst dx* waard is. dat ook u zich daarvoor inzet, want in die toekomst zullen het ook uw kindeken jjn, die de vruchten zullen plukken van uw vastbeslotenheid om nu als Nederlander uw plicht te doen. Het kan zijn, dat het vervullen van uw plicht u nog nimmer voor het feit stelde, uw leven te wagen, maar er heeft ook nog nimmer zooveel op het spel gestaan voor ons geheele volk en voor ons vaderland als juist in dezen tijd. Deze tijd behoort aan mannen, die veel risico durven nemen, maar die ook alles zullen be reiken. Toont dat u een man bent, neemt het risico, schaart u jn de gelederen van onze strij ders aan het Oostfront, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te Den Haag. 8-7-6-0-0 Het gironummer van de Nederlandsche ambu lance 87600. Hebt u het al genoteerd? Hebt u er reeds gebruik van gemaakt? Neen? Dan wordt het toch zoo langzamer hand tjjd. Niet waar, want u is er toch van overtuigd, dat u uw steun niet kunt onthouden. U is er toch van overtuigd, dat eigenlijk uw plicht is deze Nederlandsche hulpexpeditie naar uw vermogen te steunen? Welaan, neem dan uw giroboek en stort uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, te Den Haag. EEN DICHTERS-, SCHRIJVERS- EN JOURNALISTENBUURT TE ROTTERDAM. De burgemeester van Rotterdam heeft, in ver band met den aanleg, volgens het nieuwe stads plan, van straten ten noorden van den Goud- schesingel een aantal straatnamen vastgesteld en namen van vervallen straten ingetrokken. De nieuwe straatnamen luiden: Vondelweg, Leopoldstraat, Johan de MeesterstraatWillem Schürmannstraat, Brussestraat, Warande, Frans Coenenstraat, Herman Robbersstraat. Vervallen zijn de namen: Korte Warande, Lange Warande, Eleonorastraat, Groenelaan, Schoolstraat, Van Alkemadestraat en Vondel straat. HET ZIEKENFONDSENBESLUIT. De Voorlichtingsdienst van het Departement van Sociale Zaken meldt: Bij de vaststelling van de premie, die, inge volge het Ziekenfondsenbesluit, ten behoeve van de verplicht verzekerden moet worden voldaan, dient steeds te worden uitgegaan van het zelfde loonbedrag als voor de berekening van de Ziektewet-premie in aanmerking wordt genomen. Tevens zij er op gewezen, dat, wanneer de werkgever, op grond van het bepaalde in art. 1638c B.W. (doorbetaling van het loon bij ziekte), over de wachtdagen, die de Ziektewet voorschrijft, loon uitbetaalt, of later op het zie kengeld een toeslag geeft ten bedrage van 20% van het loon, ook van deze loonbetalingen zie kenfondspremie moet worden voldaan. MAXIMUMPRIJZEN VOOR EIEREN VASTGESTELD. Met ingang van 5 December zijn maximum prijzen voor eieren vastgesteld, welke gedurende het winterseizoen 1941/42 zullen gelden. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tusschen versche kippeneieren, versche eendeneieren, alsmede koelhuis, en kalkeieren. De prijs bij verkoop door den consument voor versche kippeneieren van klasse 3 (57—58 K.G. per 1000 stuks) 10 ct. per stuk in rekening brengen. Gelyk bekend, worden de eieren op het oogen blik hoofdzakelijk bestemd voor ziekenhuizen en zieken en zal alleen bij bijzondere gelegenheden tot algemeene distributie kunnen worden over gegaan. Voor nadere bijzonderheden aangaande de eierprijzen wordt venvezen naar de desbetref fende beschikking, opgenomen in de Staatscou rant. van gisteren. De getroffen regeling draagt in zooverre een voorloopig karakter, dat er van is afgezien om ook reeds de prijzen voor den producent en de marges voor den handel te benalen, welke na 21 Feb-uari a.s nullen gelden. Het ligt in de be rt oe1 in g deze In den loop van de maand Januari vast te stellen, mede gelet op de ervaringen, welke in de eerstkomende maanden bij de pluim veehouderij en de distributie zullen worden ver kregen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1