BINNENLAND 82sie Jaargang MAANDAG 15 DECEMBER 1941 No. 2Ï069 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten r Verduisteren In het Verre Oosten Met Duitschland voor een vrij Nederland V. Hongarije in oorlog met de Vereenigde Staten Verspreide berichten Italiaansche Weermachtsberichten N 17.25 uur 9.45 uur V Zware straffen op over treding van wapen- verordening EERSTE BLAD Het verduurzamen van vïsch TOONIEI NIEUW/ Leidsche Schouwburg. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. TPelet. Directie en Aitolntotrat!. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Trtef. Redactie 21507. fJ?^:dalteBlenB'tfe.nWl0r*t' Het Duitsche opperbevel deelde Zater dag mede: Aan het Oostelijke front zijn plaatse lijke aanvallen van den vijand afgesla gen. Het luchtwapen heeft met jjoed effect troepenconcentraties en spoorweg doelen bestreden aan den beneden-Don en aan het Noordelijke front. Het bom bardeerde verder luchtsteunpunten der Sovjets ten Zuidoosten van het Ladoga- meer en deed in den afgeloopen rtacht -aanvallen op militaire doelen te Moskou. In den afgeloopen nacht zijn haven installaties aan de Oost- en Zuid-West kust van Engeland door gevechtsvliegers met bommen bestookt. Het zwaartepunt der in Noord-Afrika nog in vollen gang zijnde gevechten is verplaatst naar de streek ten Westen van Tobroek, zonder dat het den tegenstan der zou zijn gelukt beslissende resultaten te bereiken. Bardia en Solloem bieden met groote hardnekkigheid tegenstand tegen den toenemenden druk van den tegenstander. Gedekt door laaghangende wolken heb ben afzonderlijk vliegende toestellen bommen geworpen-op eenige plaatsen in het Nederlandsch-Duitsche grensgebied, die een gering aantal slachtoffers onder de burgerbevolking maakten. Bij deze en zonder effect gebleven nachtelijke aan vallen op de bezette Westelijke gebieden, heeft het Britsche luchtwapen twee bommenwerpers verloren. In het gebied ten Westen van Tobroek in Noord-Afrika hebben de Duitsch-Ita- liaansche troepen geconcentreerde Brit sche aanvallen afgeslagen en verschei dene batterijen alsmede elf pantserwa gens vernietigd. Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers brachten vijande lijke gemotoriseerden colonnes groote ver liezen toe. Jachtvliegtuigen der Asmo- gendheden schoten bij luchtgevechten vijftien vlieguigen neer, zonder zelf ver liezen te lijden. Voorts hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen vliegvelden, ravitail- leeringskampen, pantser- en autocolon nes van den tegenstander bij Tobroek met goed gevolg gebombardeerd. De bolsjewistische luchtmacht heeft van 6 tot 12 December in het geheel 125 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 88 in luchtgevechten en 32 door lucht doelgeschut neergeschoten, de rest werd op den grond vernield. In dezelfde peri ode gingen aan het Oostelijk front zeven Duitsche vliegtuigen verloren. En Zondag: Aan het Oostelijk front heeft de artil lerie van het Duitsche leger vijandelijke schepen in de haven van Sebastopol en voor den oorlog belangrijke doelen te Leningrad met goed gevolg beschoten. Voor het overige bleven de gevechts handelingen beperkt tot het afweren van vijandelijke aanvallen. De luchmacht bracht den vijand zware verliezen aan menschen en oorlogsmateriaal toe bij aanvallen op transporten, garnizoenen, colonnes en barakkenkampen, In de Engelsche wateren is, bij den toegang tot het kanaal van Bristol, een vijandelijke torpedobootjager door bom- treffers zoo ernstig beschadigd, dat hij verloren geacht kan worden. In den afgeloopen nacht heeft de luchmacht met succes militaire doelen aan de Oost kust van Engeland gebombardeerd. Bij pogingen om over het Kanaal het bezette gebied binnen te vliegen, verloor de vijand zeven vliegtuigen. Dat de bolsjewisten naar aanleiding van de door plaatselijke omstandigheden bepaalde ac ties van de Duitsche troepen gedurende de af geloopen week thans groote overwinningsberich ten de wereld insturen, heeft in welingelichte Berlijnsche kringen geen verwondering gewekt, doch werd integendeel verwacht aldus het D.N.B. Den laatsten tijd is er van Duitsche zijde her haaldelijk op gewezen, dat de .Duitsche troepen na het invallen van den winter die stellingen zouden betrekken, die de gunstigste posities tij dens den winter zouden vormen, en dat deze maatregelen op sommige plaatsen van het front- een Duitsche opmarsch, of een terugtocht zou den' beteekenen. De tenuitvoerlegging van deze als zuiver tactisch .te beschouwen herziening van het Oostelijke front is thans gaande. Voor het overige Zijn deze manoeuvres tot herzie ning van het front van zoo geringe beteekenis wat het terrein betreft, dat zij, wat hun grootte betreft, op de landkaarten nauwelijks of in het geheel niet kunnen worden zichtbaar gemaakt. Ook de door de bolsjewisten medegedeelde ge tallen omtrent behaalden buit worden in wel ingelichte Duitsche kringen volkomen mis plaatst genoemd. Van militaire zijde wordt aan het D.N3, nog gemeld: Dagelijks zetten de bolsjewisten, zon der rekening te houden met zware verliezen, hun formaties steeds weer aan tot den aanval op de Duitsche linies. In vele sectoren van het Oostelijk front komen daarbij hardnekkige plaatselijke gevechten tot ontwikkeling, die tel-, kenmale eindigen met een groot aantal gesneu velde bolsjewieken en het kapotslaan van vij andelijk oorlogstuig. ITALIAANSCH GENERAAL GESNEUVELD. Aan het hoofd van zijn troepen is op 12 De cember generaal de Carolis in de Sovjet-Unie gesneuveld. Met hem is de zesde Italiaansche generaal in rechtstreeksche actie tegen den vijand gevallen. (D.N.B.) Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de Japansche landingstroepen in het Zuiden van Malakka sterken vijandelijken tegenstand ge broken hebben en diep in de vijandelijke stel lingen zijn binnengedrongen. Hierbij werd een Britsche gepantserde divisie vernietigd; buitge maakt werden twintig tanks, 16 stukken pant- serafweerkanonnen en zestig gepantserde vracht auto's. De afdeeling leger van het Japansche hoofd kwartier deelt nog mede, dat in den strijd om Malakka de voornaamste luchtstrijdkrachten van de Britten in het Verre Oosten intusschen zijn vernield en dat de luchtheerschappij van Japan boven het gebied van Malakka is ge vestigd. Tot nu toe zijn 129 Britsche vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. Verder is een vijandelijk transportschip tot zinken ge bracht, alsmede twee kanonneerbooten, zijn vier transportschepen zwaar beschadigd, en onge veer honderd vijandelijke vrachtauto's vernield. De Japansche, verliezen bedragen 17 vliegtui gen. (D.NJ3.) Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat een Japansche torpedobootjager in de Philippijn- sche wateren een Amerikaansche duikboot tot zinken heeft gebracht. Bij luchtaanvallen op verschillende vliegvelden op de Philippijnen zijn 43 vijandelijke toestellen op den grond vernield. De vroegere Amerikaansche kanonneerboot „Wake", die zich bij het uitbreken van den oor log op de Wang-Po bevond, is door de Japan sche marine overgenomen. De naam is veran derd in „Tatara". De „Nitsji-Nitsji" schrijft, dat de vijandelijke verliezen aan oorlogsschepen reeds minstens 350.000 ton bedragen. De Amerikanen verloren drie groote slagschepen, vier kruisers,een jager een duikboot en een klein vaartuig zijn zwaar •hadigd. Vernielde en beschadigde schepen hebben te zamen een waterverplaatsing van 270.000 ton. De Engelschen verloren 2 groote slagschepen, een jager en een klein schip, ter wijl een andere klein schip ernstig beschadigd is. totaal 80.000 ton. Naar aanleiding van een vraag heeft het hoofdkwartier medegedeeld, dat het bericht van het tot zinken brengen van het Ameri kaansche vliegkampschip „Lexington" tot dus verre niet is bevestigd. De aanval op Hongkong, dat weigerde zich over te geven, is ingezetJ Het D.N.B, meldt uit Tokio: Naar de Nitsji-Nitsji uit Bangkok meldt, heb ben de Thailandsche strijdkrachten Britsche troepen en troepen van Tsjoengking, die bij Tsjengmai over de Noordelijke grens van Thai land trachtten te komen', teruggeslagen. Sedert Vrijdagmiddag wordt er slag geleverd. Britsche en Chineesche troepen trokken in Noordelijke richting terug. De Japansche eerste minister Tojo heeft een rede uitgesproken, waarin hij zeide, dat het Japansche rijk in de 2600 jaar van het Japan sche keizerrijk nooit anders dan uit zelfverdeding het zwaard had getrokken. Ik ben er van over tuigd, aldus Tojo, dat het recht aan onze zijde is en dat ten slotte het recht zal winnen. Waarschuwende tegen bedwelming door aanvankelijke overwinningen, zeide Tojo, dat de natie voorbereid moet zijn op een langdurigen oorlog en zich moet voorberei den op het verdragen van alle soorten nood zakelijke hardheden. Japans overwinning echter beteekent de triomf voor de gemeenschappelijke welvaart in het Verre Oosten en voor de nieuwe orde in de wereld. (DNB). Volgens berichten uit Washington heeft Roose velt'zijn handteekening geplaatst onder de wet, welke de regeering machtigt troepen en natio nale garde overal ter wereld heen te zenden. (DNB). Officieel wordt uit Boedapest medegedeeld, dat de. minister-president en minister van Bui- tenlandsche Zaken Bardossy, den Amerikaan- schen gezant te Boedapest Vrijdag de volgende nota heeft doen toekomen: „De Hongaarsche regeering acht op grond van het z.g. Pact van Drie van 27 September 1940, resp. op grond van de toetreding van Hongarije tot dit pact op 20 November 1940 en in overeen stemming met het op 11 December 1941 vastge stelde solidariteitsbeginsel, den tusschen de V. S. eenerzijds en het Duitsche Rijk, Italië en Japan anderzijds bestaanden oorlogstoestand, ook te genover Hongarije te bestaan." (DNB). OSJIMA ONDERSCHEIDEN. Het DNB meldt: De Führer heeft in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, Von Rib- bentrop, den Japanschen ambassadeur, generaal Osjima, in buitengewone audiëntie ontvangen, naar aanleiding van de onderteekening van het militaire bondgenootschap. De Führer-overhan digde Osjima, als bewijs van waardeering voor zijn groote verdiensten voor de totstandkoming van het driemogendhedenverdrag, de hoogste Duitsche onderscheiding, het gouden Groot kruis van de orde van den Duitschen adelaar. WILSONMONUMENT TE PRAAG WEGGENOMEN. Het voor het centraalstation te Praag staande monument voor Wilson, dat in 1922 was opge richt, is op 12 December, een dag na de Ameri kaansche oorlogsverklaring aan Duitschland en Italië, verwijderd. (D.N.B.). NEGEN DOODVONNISSEN IN TRIEST. In het terroristenproces van Triest zijn negen beklaagden ter dood veroordeeld, 48 beklaagden kregen gevangenisstraffen van 3 tot 30 jaar, terwijl de drie overigen werden vrijgesproken. (D.N.B.) DE STRIJD IN AFRIKA. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede De slag, waarin de strijdkrachten van de spil sedert ruim 3 weken in de Marmavische woestijn strijden tegen een in aantal en gevechtsmidde len verre superieuren tegenstander, duurt in feilen vorm voort in het gebied ten Westen van Tobroek. Sterke, met groot gebruik van tanks uitgevoerde vijandelijke aanvallen strandden op den vastberaden afweer van onze door het lucht wapen ondersteunde troepen. Bardia en Solloem bieden met groote taai heid weerstand aan den toenemenden vijande lijken druk. Duitsche vliegtuigen hebben in scheervlucht vijandelijke autocolonnes met zicht bare successen aangevallen en talrijke auto's in brand gestoken. In herhaalde luchtgevechten zijn 10 vliegtuigen door Duitsche jagers neer geschoten. Vier vliegtuigen zijn, door ons af weergeschut getroffen, brandend neergestort. Drie van onze toestellen worden vermist. In de vroege ochtend ■.ren van gisteren hebben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen gewor pen op verschillende plaatsen op Sicilië en in Calabrië, in het bijzonder op Comiso en Cro- tone. Te Comiso zijn een persoon gedood èn twee gewond. Een aanval op Tripolis leverde geen resultaten op. Ook Patras in Griekenland is ge bombardeerd. 10 doodc en 37 gewonden, onbe langrijke schade. In de streek ten Westen van Tobroek zijn le vendige aanvallen op onze stellingen afgesla gen. Aanhoudende bedrijvigheid der artillerie aan het front van Solloem. De dag van gisteren werd gekenmerkt door prachtige successen der Italiaansch-Duitsche weermacht, die ook in den strijd te land met bombardementen en machine- geweervuur ingreep. Bij talrijke gevechten in één daarvan bonden tien Italiaansche vliegtui gen dèn strijd aan me'; een formatie van onge veer vijftig vijandelijke toestellen werden 24 vliegtuigen neergeschoten en wel tien door onze jagers en veertien door de Duitschers. Wij ver loren drie toestellen. In het centrale bekken van de Middellandsche Zee heeft een onze verkenningsvliegtuigen, dat door twee jagers en drie bommenwerpers werd aangevallen, een Spitfire neergeschoten, waar na het kon ontkomen. Bij twee nieuwe vijandelijke luchtaanvallen op Argostoli, die geen schade en geen slacht offers veroorzaakten, grepen onze jagers on middellijk in. Zij vernielden vijf bommenwer pers. Engelsche vliegtuigen hebben eenige bom men laten vallen op Navarrimo in Grieken land. Een huis werd getroffen, drie Grieken werden gewond. STIJGENDE BELANGSTELLING VOOR FRANSCHE VRIJWILLIGERSLEGIOEN. Het aantal der aanmeldingen van vrijwilligers voor het Fransche legioen tegen het bolsjewisme is de laatste weken jtn de onbezette Fransche zone dermate gestegen, da,t het centrale comité te Marseille en te Lyon elke week een transport van elk honderd vrijwilligers heeft kunnen sa menstellen. De Fransche legionnairs uit het on bezette gebied worden eerst naar Versailles over gebracht, waar de formaties voor het Oostelijke front worden samengesteld. (D.N.B.) RIJKSMINISTER KERRL OVERLEDEN. De Duitsche Rijksminister Hans Kerrl is in den nacht van Zaterdag op Zondag aan een hartverlamming gestorven. Minister Kerrl is 54 jaar geworden. Hij was een der eerste zes af gevaardigden der N.S.D.A.P., die in 1928 lid wer den van het Pruisische parlement. In 1932 werd hij gekozen tot president van den Pruisischen landdag. In 1935 nam hij de leiding op., zich van het ministerie voor kerkelijke aangelegen heden. (D.N.B.) DE NIEUWE OORLOGSVERKLARINGEN. Naar aanleiding van de deelneming van Bul garije, Kroatië, Slowakije, Roemenië en Hon garije aan den strijd tegen de Vereenigde Sta ten schrijft d© Deutsche diplomatisch-politische Korrëspondenz. dat net driemogendheden-ver- drag de vuurproef heeft dóórstaan. De Euro- peesche staten in kwestie hebben in volledige verantwoordelijkheid hun oordeel geveld over het ontstaan van het nieuwe conflict en beves tigd, dat de mogendheden van het pact van drie zijn aangevallen. Roosevelt staat thans voor de wereld als de oorlogsdrijver, de aanvaller, die de vernietiging van groote beschaafde volken en de uitlevering van Europa aan het bolsjewisme op zijn programma heeft. Daarom zal hij mo reel noch formeel of materieel een rechtsgrond vinden om van de andere Amerikaansche staten een solidaire houding te kunnen verlangen. (DNB). MAATREGELEN IN FRANKRIJK WEGENS AANSLAGEN OP LEDEN DER WEERMACHT. De militaire bevelhebber ln Frankrijk heeft In verband met de recente herhaalde aanslagen op leden van de Duitsche weermacht bekend ge maakt, dat de daders tot dusver niet gepakt zijn. Teneinde de aanstichters van deze laffe misdaden te treffen, heeft de militaire bevelhebber de vol gende maatregelen gelast: 1. Den Joden van het bezette Fransche gebied wordt een geldboete opgelegd van een milliard francs. 2. Een groot aantal Joodsch-communlstlsche elementen wordt naar arbeidskampen in het Oos ten overgebracht. 3. Honderd Joden, communisten en anarchisten, die ln contact staan met den kring van de da ders worden doodgeschoten. In de mededeellng wordt verder gezegd, dat deze maatregelen hlet het Fransche volk treffen, doch slechts individuen, die in dienst der vijanden van Duitschland, Frankrijk ln het ongeluk willen storten en een goede verstandhouding tusschen Duitschland en Frankrijk willen saboteeren. (D.N.B.) van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 5.23 uur en ging onder te 15.48 uur. Steeds weer moet worden geconstateerd, dat niet het noodigc begrip bestaat van den omvang van het wapenverbod en de ernsti ge gevolgen van een overtreding daarvan. Alle met het bezit van wapens verband hou dende problemen zijn ondubbelzinnig en tot in bijzonderheden geregeld in de verorde ning van den Rijkscommissaris 1939/41 (wa- penverordenilig) Wapens in den zin van deze verordening zijn: 1. Vuurwapens, waarmede gelijk staan wa pens, die bestemd zijn tot het verspreiden van giftige, verstikkende of weerloos makende mid delen. 2. Houw- en steekwapens, d.wjs. wapens, die naar hun aard er toe bestemd zijn doör hou wen, stooten of steken verwondingen toe te brengen. Onder de wapenregeling vallen dus niet Dit Nummei bevat TWEE Bladen slechts, zooals vaak wordt aangenomen, vuur wapenen van alle soorten en munitie, spring stoffen en ontploffingmiddelen, maar ook ove rige wapens, zooals dolken, kampeermessen, ploertendooders, boksbeugels, gummistokken en ieder ander voorwerp, van anderen verkregen of zelf vervaardigd, dat bestemd is tot het toe brengen van verwondingen. Niet alleen voor vuurwapens of toebehooren, maar ook voor de genoemde andere wapens is volgens de wapenverordening verwerving, bezit of bij zich dragen van een uitdrukkelijke goed keuring der bevoegde instantie afhankelijk. By overtreding van deze voorschriften stelt men zich volgens par. 2 der verorde ning no. 138/41 bloot aan de zwaarste straf fen. Van de getroffen regeling is niemand uitgezonderd. Wie om eenigerlei reden toch nog gelooft zich niets te behoeven aan te trekken van de bestaande ondubbelzinnige bepalingen, moet zichzelf de strenge cn zware consequenties verwijten. ER IS VERGUNNING VOOR NOODIG. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: Ten gevolge van de huidige omstandigheden is de aanvoer van visch, schaal- en schelpdie ren aanzienlijk geringer dan in normalen tijd, doch de vraag belangrijk grooter. Dientenge volge is ook de vraag naar verduurzaamde vis- scherijproducten groot. Voorkomen moet echter worden, dat er te veel visch, schaal- en schelp dieren worden verduurzaamd, waardoor de visch bulten het bereik van minder koopkrachtigen zou komen en bovendien de voedingswaarde ge ringer wordt. Verder is een betere controle in het belang van de volksgezondheid noodig. Om deze redenen is in besluit no. 3 van de Nederlandsche visscherijcentrale inzake het verduurzamen van visch bepaald, dat al degenen, die het verduurzamen van visch, schaal- en schelpdieren en deelen daarvan Met inbegrip van hom en kuit, als bedrijf uitoefenen, van 1 December j.J. af in het bezit moeten zyn van een daartoe door dc Nederlandsche visscheryccntrale afgegeven schriftelijke vergunning. Aan deze vergunning kunnen beperkingen en voorwaarden worden verbonden. Op degenen, dië bovengenoemd besluit niet nakomen, zijn de bepalijigen van het econo misch sanctiebesluit 1941 van toepassing. Op de naleving van dit besluit wordt streng toezicht gehouden. DE SLAGERSWINKELS EN DE FEESTDAGEN. Op Maandagen en Dinsdagen geopend. Met het oog op de komende feestdagen, heeft de Nederlandsche Veehouderij Centrale ver gunning verleend tot het verkoopen en het af leveren van vleesch, vleeschwaren en gerech ten, waarin vleesch en/of vleeschwaren zijn verwerkt, aan uiteindelijke verbruikers op de dagen Maandag 22, Dinsdag 23, Maandag 29 en Dinsdag 30 December 1941. Het bovenstaande geldt niet ten aanzien van de bepaling, dat op Dinsdag in restaurants en dergelijke geen gerechten mogen worden be reid of verstrekt met vleesch of vleeschwaren., dan wel gerechten, waarin deze artikelen zijn verwerkt. HOOFDGROEP INDUSTRIE GEÏNSTALLEERD. Zooals bekend is eenlgen tijd geleden de hoofd groep industrie ingesteld, waardoor de organi satorische opbouw van de Nederlandsche in dustrie, zooals deze door de commissie-Wolter- som in den loop van dit jaar in 28 bedrijfs groepen met vele vakgroepen tot stand was ge bracht, is voltooid. Dezer dagen heeft de voorzitter der organi satie-commissie, mr. Woltersom in tegenwoor digheid van dr. H. M. Hirschfeld, secretaris generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de hoofdgroep ge ïnstalleerd. Na de installatie door mr. Woltersom voer den de secretaris-generaal van het departement ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, en de voorzitter van de hoofdgroep, de heer T. J. Twijnstra, het woord. Dr. Hirschfeld wees hierbij in het bijzonder op de belangrijke taak, welke op de hoofdgroep is komen te rusten en op de noodzakelijke sa- fenwerking van overheid en bedrijfsleven, die thans tot stand is gekomen en waarvan de secretaris-generaal groote verwachtingen 'koes tert. HONDERDJARIGE OVERLEDEN. Zaterdagmiddag is te Leeuwarden de wed. Jacoba KregerReinhart, die 10 Juni van dit jaar, 100 jaar is geworden, overleden. Deze krasse vrouw vond het eigenlijk maar doodgewoon 100 jaar te worden. Haar vader, haar moeder en zelfs haar zusters werden allen over de 90 jaar. MR. S. H. VENING MEINESZ OVERLEDEN. In den ouderdom van 68 jaar is te Aerden- hout overleden mr. S. H. Vening Meinesz. oud griffier der staten van Noord-Holland. I. VAN KLAVEREN OVERLEDEN. Te Arnhef is in den ouderdom van 80 jaar overleden de heer I. van Klaveren. Hij was ach tereenvolgens dierenarts te Schoonrewoerd, Leerdam, Utrecht, Elburg en Noordwijk. Te El- burg en Noordwijk was hij tevens hoofd van den vleeschkeurlngsdienst. Een belangrijk deel van zijn leven heeft hij gewijd aan het kweeken van geneeskruiden, waarvoor hij groote tuinen eerst te Utrecht en daarna te Elburg bezat. De begrafenis vindt morgenmiddag 3 uur plaats op de begraafplaats „Moscowa" te Arnhem. NEDERLANDSCHE CHEMISCHE VEREENIGING. Zaterdag hield de Nederlandsche chemische vereeniging haar wintervergadering te Amster dam. Tot leden van het algemeen bestuur werden gekozen de heeren dr. D. W. Dijkstra te Rot terdam. en dr. C. P. A. Kappelmeier te Oegst- geest. Laatstgenoemde, adj.-directeur van Sik- kens' lakfabrieken N.V. te Sassenheim, hield een voordracht, getiteld: „de invloed van de chemie opde ontwikkeling van de lak- en verfindustrie". REGELING ARBEIDSVOORWAARDEN ZOETWARENINDUSTRIE. Het college van rijksbemiddelaars heeft bin dend vastgesteld een regeling van arbeidsvoor waarden voor de geheele zoetwarenindustric, waartoe behooren ondernemingen, welke zich bezig houden met de vervaardiging van cacao- producten, suikerwerk en chocolade, beschuit, koek, biscuit, banket, wafels en puddingpoeder. De ondernemingen zijn ingedeeld ln vier loon- klassen. De minimum-loonen voor ongeschool den van 25 jaar en ouder bedragen in klasse a (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Haarlem, Groningen, Schiedam, Assendelft, Koog a. d. Zaan, Krommenie, Oostzaan, West- zaan, Wormerveer, Wormer, Zaandam en Zaan dijk) f.23.—in klasse b, c en d (gemeenten met respectievelijk meet dan 50.000 inwoners, 20.000 tot 50.000 inwoners en minder dan 20.000 inworfers> f. 21.—, f. 20.en f18.Voor ge schoolden zijn deze minimum-loonen respec tievelijk f.26.—. f.24.—, f.22.— en f.20.—. Voorts omvat de regeling voorschriften om trent vacantie, loon bij verzuim, Zondagsar- beid, overwerk en betaling loon op christelijke feestdagen. De regeling treedt in werking op 22 Decem ber a.s. 8—7—6—0—0. Acht zeven zes dubbel nul: een getal, dat in uw geheugen gegrift moet zijn. Acht zeven zes dubbel nul: het gironummer van de Nederlandsche ambulance. Acht zeven zes dubbel nul: vijf cijfers, die reeds op duizenden girobiljetten gestaan hebben Op het uwe nog niet? Hebt u nog niet ge-acht. zeven-zes-dubbel nul? Doe het dan vandaag. Stort uw bijdragen voor de Nederlandsche hulpexpeditie op giro rekening 8 7 6 0 0. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Het Nederl. Toonecl. Muisje, blijspel van Ed. Pailleron. Pailleron, de Fransche auteur uit de laatste helft der vorige eeuw, is hier te lande in hoofdzaak bekend door zijn „De wereld, waarin men zich verveelt." Het Nederl. Tooneel breidt thans de kermis van diens oeuvre uit door de opvoering van „Muisje", een echt Fransch blij spel, dus geborduurd op het stramien der liefde, waarin de Franschen meesters zijn. Ongecom pliceerd als het thema,Is uitgewerkt, doet dit blijspel iets simplistisch' aan, we zouden haast zeggen te simplistisch voor onze tijden, maar Pailleron hanteert zijn tooneel-kennls niettemin zoo. dat trots dit simplïstischë toch het geheel boeit en aangenaam bezig houdt. In een viertal, vrouwen belicht de auteur diverse soorten liefde: de egoïstische en dus onsympathieke in twee de opofferende en sym pathieke in de derde en de echte, ware liefde in de vierde, die natuurlijk overwint. Deze ware liefde is „Muisje", die van Asschepoes tot har ten-vrouw wordt voor den lady-killer van een markies Onder regie van Defresne geeft Het Nederl. Tooneel een uitstekende vertolking. Aline Mar kus als de zelf-opofferende, Tilly Périn-Bouw- meester en Josephine van Gasteren als beide canailles en vooral Elisa Hoornans als Muisje typeeren raak en zuiver, terwijl Henri Eerens, al had hij zijn „kop" ietwat tegen, den markies tot leven bracht. Aan de costumes was goede zorg besteed en zij werden met pratie gedragen. De geheel gevulde schouwburg toonde zich zeer ingenomen. B. W. MENKHORST. Ieder offer, dat wij ons getroos ten ten bate van het Winter- hulpwerk, komt de scheppings kracht van het Nederlandsche volk ten goede. Gironummer van de WHN 5553.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1