BINNENLAND No. 25068 De Komedianten komen ABDIJSIROOP FEUILLETON N ederlandsch-Indië en de oorlog Tége" ASTHMA. BORST- BENAUWDHEID. Personen- en goederentrein bij Kethel op eikaar geloopen Er wordt gebouwd In April a.s. een groote bloemenexpositie in Utrecht RECHTZAKEN EeD blijmoedige roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Mas vaD Straten). Copyright 1 P O (G. L Weisz). A'dam.) (33 En Raffaela probeerde even ernstig te ant woorden- „De oplossing van dit gewichtige vraagstuk is in een millioen jaar nog ni^t ge vonden En ik vrees, dat wij die ook niet zullen vinden." Ze had den stam met twee armen om vat en zei er een spreuk bh„Boompje, boompje schud je werp je gouden kleeren over me!" Ze schudde krachtig en plotseling daalde een spierwitte, prachtig gesneden witte broek in Riccardo's schoot. Hij staarde naar dit uit den hemel gevallen kleedingstuk. „Hoe komt die witte broek in dien boom?" „Waarschijnlijk er in gegroeid," probeerde Raffaela te schertsen. „In olijfboomen groeien toch geen linnen broe ken M „Wat weet ik daarvan? Ik ben toch geen plantkundige." Nu werd hij werkelijk boos. „Maria! Jij hebt die broek gekocht!" „Nou goed dan," moest zij toegeven, „als je dan niet aan een sprookje wilt gelooven „Hoe kom je aan het geld?" „Van mijn laatste loon als kindermeisje. Je weet toch dat ik van mijn mevrouw in Viareg- gio nog een maand salaris gekregen heb." Riccardo schreeuwde bijna tegen haar. „Ik wil niet dat jij iets voor mij betaalt! Versta je!" „Je kunt me het geld terugbetalen," stelde zij hem gerust. „Als we nog veertien dagen zul ke goede zaken maken, heb je het geld bh el kaar." „Ja Maar dat hangt van Raffaela Cellini af." Ze begreep hem niet goed en schrok. „Wat bedoel je daarmee?" „Ik bedoel, of er in de bioscoop van Fiesole plotseling een film met den onzin van Cellini op duikt. Dan spelen we weer voor leege banken." „Juist daarom. Zie je, ik wilde alleen maar goedmaken, wat dat dat loeder aan je. mis daan heeft." „Hoe kom je daartoe?" „Omdat ik een vrouw ben. En omdat ik mh voor mijn heele geslacht verantwoordelijk voel," antwoordde zij „En omdat ik wil verhinderen, dat die filmjuffrouw jou tot vrouwenhater maakt. Er zijn zulke gevallen bekend, Riccardo, dat een man uit haat tegen een vrouw alle vrouwen vermeed." Ze glimlachte tegen hem. „Een dat zou ik zeer, zeer onaangenaam vin den. Werkelijk." Toen nam ze wat ernstiger zijn hand. „Riccardo, waarom wil je mh dit pleizier bederven? Ik heb me zoo op dit mo ment verheugd. En nu trek je een gezicht Hh bleef afwijzend. „Ik wil niet, dat je me cadeaux geeft." „Ik zal het nooit meer doen." Ze vlijde zich tegen hem aan. „Die eene keer maar. Gun me toch het pleizier. Want ik..." Ze hield midden in den zin op en keek naar de heg, die den tuin van de wijnbergen scheidde. Riccardo volgde haar blik. Buiten liep heel langzaam een man voorbij, die zijn blik "met zekere ironie op het paar onder den olijfboom richtte. „Wie is dat?" vroeg Riccardo. „Ik weet het niet." Haar stem klonk heesch en opgewonden „Maar njj kijkt je zoo merkwaardig aan". „Mogelijk Maar ik ken hem toch niet:" De man was nu ongeveer in het midden van de heg gekomen, bleef staan en richtte zijn blik nog-nieuwsgieriger in den tuin. Toen liep hh-wel door, maar het was Riccardo duidelijk geworden, dat dit geen toevallige wandelaar was. „Hh moet je toch herkend hebben", zei Riccardo tamelijk geprikkeld. „Misschien heeft hij mh op het tooneel ge zien. In Fiesole kennen veel menschen me al." „O neen! Wacht eensRiccardo peinsde. „Mh komt dat gezicht ook bekend voor.En plotseling vroeg hh met niet te miskennen ja- louzie: „Wat dat niet je metgezel uit het café in Lucca?" „Hoe kom je er bh?" loog Raffaela. Maar het was natuurlijk Guido Soldati. Riccardo bleek een prachtig geheugen voor gezichten te hebben. „Vreemd!" wroette hh verder in zhn herin nering „Ik had er op kunnen zwerenMaar als jy het zegt geloof ik je natuurlijk." „Dat doet me genoegen, Riccardo." „Ja. Omdat ik je gelooven wil. Maar o wee, als je me een keer voorliegt." Hh zweeg en keek voor zich uit Toen vroeg hh plotseling: „Met wien was je eigenlijk toen in dat café? Je weet wel. toen ik je dat biljet gaf „Och een man dien ik toevallig had leeren kennen in de tram Een heel onbelangrijk man", verstrikte Raffaela zich verder in haar leugen „We kwamen toen in gesprek over het weer en hij vroeg, of hij mh een espresso' mocht aan bieden „Zoozoozei Riccardo. „Als jij het zegt zal het wel zoo zhn." Maar in zhn stem klonk wantrouwen. Tot Raffaela plotseling de bladen van haar partituur bijeen zocht, opstond en zei: „Ik zie wel, dat ik hier niet tot leeren kom, ik ga maar achter het tooneel zien, daar is het rustiger." „Ja, doe dat." antwoordde hij, zonder haar aan te kijken. Ze kuste hem toch, en hh liet het toe. Maar voor de eerste maal beantwoordde hh haar kus niet. X Schaduwen van het verleden. Deze Margarete-avond was niet zonder inci-. denten verloopen. Ofschoon namelijk op het aanplakbiljet de aankondiging gestaan had: „De directeur Campagrfb, zal de eer hebben, het ge achte publiek van Fiesole met zijn wereldbe roemde Dr. Faust te fascineeren", scheen het publiek heelemaal niet zoo gefascineerd te zijn. Na de hooge C van de Cavatine was het in den tuin erg onrustig geworden. En dat kwam, om dat Celestino Campagna deze hooge C niet zong, maar floot Jaja, floot. Bij het aanzet ten van den toon voelde hh zich namelijk niet zeker van zijn taak, en met zijn gebruikelijke tegenwoordigheid van geest spitste hh ziin lip pen en floot als gezegd de hooge C. Wat ook niet zoo gemakkelhk is. iNaaruk verooden) (Wordt vervolgd), Japan paraat! Vlaggenparade aan boord van een Japansch slagschip. (Hoffmann). De Fuhrer ontving in tegenwoordigheid van Rijksminister von Ribbentrop den Grootmoefti van Palestina. Sayid Amin al Hoesseini. Het onderhoud had een hartelijk, en voor de toekomst van de Arabische landen belang rijk verloop. (Hoffmann) Niet de ezel, doch U dient te weten, dat het geleiden van dieren door een op een rijwiel ge zeten berijder verboden Is! Art. 27, Wegenver keersregeling. (Polygoon-Seym) De groote modeschouw in het Kurhaus te Scheveningen, georgani seerd door het Rijksbureau voor Textielproducten, welke zeer veel belangstelling trok. (Stapf-Mol) Het Duitsche Afrikacorps in den strijd. Een machinegeweer- post achter de rotsen. (Orbis-Holland) DR. VAN MOOK BLIJFT TE BATAVIA; DE HEER KERSTENS NAAR LONDEN. Het A.N.P. meldt uit Batavia: Het bericht omtrent het verlies van de „Prin- 'ce of Wales" en de „Repulse" heeft Woensdag avond Nederlandsch-Indië bereikt. Het maakte diepen indruk op de bevolking. Naar aanlei ding van dit bericht zou een toelichting voor de microfoon worden uitgesproken door den chef van den regeeringspubliciteitsdienst, dén heer Ritman. Hh kon echter door luchtalarm het gebouw van den Indischen radio-omroep niet bereiken, Waarop zijn verklaring Donderdag morgen in de pers werd gepubliceerd. Hh ver geleek het verlies van beide zeereuzen met het begin van den slag bij Jutland in den vorïgen oorlog. Later bleek, dat het luchtalarm slechts een oefening betrof, welke niet tevoren was aangekondigd. Het is ten strengste verboden tijdens luchtalarm licht te maken. Reeds is op twee personen geschoten, die zulks toch deden. Beiden zijn gewond. Er hebben zich gevallen van hamsteren voor gedaan, waarom nogmaals gewezen is op de strenge straffen, welke hiervoor gelden. De regeering heeft thans definitief besloten, dat de heer Van Mook niet naar Londen zal vertrekken. De heer P. A. Eerstens zal echter Zondag per K.L.M., via Lydda, naar Londen gaan. Zoowel door den legercommandant als door den vlootvoogd in Ned. Indië zhn communi- qué.'s uitgegeven. In eerstgenoemd communiqué werd er op gewezen, dat op het grondgebied waarbij slijm 0p de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen, en borst en keel verzachten, Vanouds beproefd bij hoest, gTiep, bronchitis, asthma, AKKER'S van Ned.-Indie nog geen vijandelijkheden heb ben plaats gehad. Wel zijn Japansche vliegtui gen boven Poelau Samboe (de Riouw-archipel nabij Singapore) gesignaleerd. Er gebeurde echter niets. Verder is hierin melding "gemaakt van het vertrek van vliegtuigen van de Nederlandsch- Indische luchtmacht naar het oorlogstooneel in Malakka. In het marinecommuniqué wordt vermeld, dat verder mh'nversperringen zhn ge legd in de daarvoor in aanmerking komende zeestraten en zeegaten. Ten slotte is nog door het departement van Economische Zaken den middenstand aange zegd, dat credieten niet mogen worden beëin digd. Maanderekeningen, zooals die in Ned.- Indië veelal gebruikelijk zijn, moeten dus als gewoonlijk verloopen en contante betaling mag verder niet worden geëischt. DRIE GEWONDEN EN AANZIENLIJKE SCHADE. Donderdagavond om 20.38 uur vertrok een eleclrische trein uit Schiedam naar Den Haag. Ter hoogte van Kethel, waar de treinen uit de richting van Schiedam volle vaart krijgen, botste deze op een voorbhrij- denden goederentrein. Vier wagens van den goederentrein zyn gekanteld. Voorts zijn eenige wagens van den personentrein ont spoord en kris kras over de lijn komen te staan. Drie personen liepen min of meer ernstige verwondingen op. Het was in de heerschende duisternis aanvan kelijk en ook gedurende een deel van den nacht niet mogelijk een overzicht van het gebeurde te krijgen. Maar daar een aantal wagons gekan teld bleek te zijn en men onmiddellijk consta teerde, dat de eerste wagon van den personen trein van de brug was gestort en voor een deel onder water terecht gekomen was, werden de geneeskundige hulpdiensten uit Schiedam, Rotterdam, Delft en 's-Gravenhage onmiddellijk gealarmeerd, zoodat men over een groot aantal ziekenauto's en hulppersoneel beschikte. Hulp materiaal der Nederlandsche Spoorwegen werd gerequireerd om zoo spoedig mogelijk de twee hoofdsporen, die op de brug volledig versperd waren, vrij te maken. De verwoesting bleek in de morgenuren zeer ernstig te zijn, hoewel het aantal slachtoffers meeviel. Het bleek, dat de eerste wagen van den personentrein ter linkerzijde nabij de babage- ruimte vrijwel volkomen was uiteengereten. Hoe wel ook de daarachter liggende tweede klasse compartimenten ernstige schade hadden opge- loopen, bleek wel, hoe hecht de stalen spoor wagens zhn geconstrueerd, want terwijl vier goe derenwagens, geladen met winterpeen, zwaar beschadigd en als een harmonica ineen waren gedrukt, waren de treinwagons van den electri- sche verder volkomen intact gebleven. Gewond werden de hoofdconducteur H. C. van Dongen, van het deport Rotterdam, benevens de reiziger G. de Jong, wonende in de Abraham Kuyper- laan te Rotterdam en de wagenvoerder Giebels uit Amsterdam, die geen van allen ernstig wer den gekwetst. Het lukte in den loop van 'gistermiddag de laatste obstakels op de lijn te verwijderen. Na dat ook de spoorrails, ter plaatse waar bescha digingen voorkwamen, waren hersteld, kon het verkeer, dat via het station Hofplein en Gouda was omgelegd, weer voortgang vmden. Naar wij vernemen, schijnt de oorzaak van de botsing te zyn gelegen in het feit, dat op het station Schiedam een verkeerde manoeuvre tot gevolg had, dat het signaal voor den personen trein, die even te voren voor een onveilig sig naal had gestopt, omdat nabij blokpost 92 de goederentrein stilstond met een defect aan de luchtdrukrem, op veilig kwam te staan, waarop de bestuurder den trein in beweging zette, met het gevolg, dat op de brug de beide treinen op elkaar botsten. Ons menschen zit het bouwen in het bloed. Dit blijkt reeds in de eerste kinderjaren. In de speelkamer bouwt de jeugd torens en "huizen van blokjes hout en steen. Op het strand ver rijzen vestingwallen en forten. Dit is de schep pingsdrang, de bouwlust die in ieder menschen- kind aanwezig is. Van.de wieg tot aan het graf, wh bouwen. Zoo is het ook nu in de geheele wereld. Deze wereldoorlog is in werkelijkheid niets anders dan een opbouw van een nieuwe orde, door de jonge volkeren van Europa en Azië, door Duitschland, Italië en Japan. Zij toch bouwen aan een gelukkige toekomst die rechtvaardig heid zal brengen, waar willekeur heerscht, die een nieuwen tijd zal brengen in de plaats van het oude, dat zichzelf overleefde en naar den chaos voerde. Er wordt gebouwd in dezen grootschen revo lutietijd en omdat wij Nederlanders in den loop der eeuwen bewezen hebben bouwmeester te zijn, bouwen wh mede. Het ziin de Nederland sche nationaal-socialisten, die èn'in het vader land èn in het Oosten, het eerste begrepen hebben waarom het gaat. Zij zijn het, die beseffen dat er hard gewerkt moet worden, dat zonder moei te en offers geen bouwwerk verrijzen kan dat de moeite waard is opgetrokken te worden. Landgenooten, er wordt gebouwd aan een nieu wen tijd, aan een nieuwe wereldorde, een-nieuw Europa, een nieuw Nederland. Het kost bloed en het kost tranen, het eischt moed en het eischt offers. Maar zonder dit is geen nieuwe toekomst mogelijk. Dat -weten onze vrijwilligers aan het Oostfront en daarom aarzelden zij niet en zij gingen. Landgenoot, bouw mede, volg de mannen die hun plicht doen. Hoewel de bolsjewistische dreiging van Europa is afgewend, is er nog veel werk te doen daar in het Oosten. Neem daarom u deel op u, wacht niet tot dat men u niet meer noodig heeft, maar meld u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. EEN „OASE" IN EEN BLOEMENARMENTIJD. Het bestuur van de Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeeling Utrecht, zal in het voorjaar van 1942, n.l. van 4 tot en met 8 April, een nationale bloemententoonstelling organiseeren. De voorzitter van de afd. Utrecht de heer J. M. Fentener van Vlissingen gaf in een pers conferentie een indruk van deze grootsche bloe men- en plantenexpositie, welke over eenige maanden in de Domstad zal worden georgani seerd. Aan deze nationale expositie zal de vaste voorjaarskeuring worden verbonden van de commissie der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, waardoor deze tentoonstelling nog meer aan waarde zal winnen. De tentoonstelling is „Oase" gedoopt, waar mede de organisatoren hebben willen aandui den, dat in den tijd, dat de natuur nog in na- 'wintersche kaalheid en kleurloosheid prijkt, de expositie van'bloemen en planten in volle fleur in deze woestenij een echte oase zal zijn. Deze „Oase'^dan zal een opprvlakte van niet minder dan 1400 vierkante meter beslaan, waar voor ruimte is gevonden in alle gelijkvloersche gebouwen van het Jaarbeurscomplex. Het is evenwel reeds nu een feit, dat de vraag om expositieruimte het aanbod verre zal overtref fen, zoodat het bestuur zich genoodzaakt heeft gezien de ruimte te gaan distribueeren. Het zal dus met de inzendingen alleszins naar wensch verloopen, een veel moeilijker factor echter is die van de financiën. En daarom stemt het zoo tot verheugenis dat de gemeente Utrecht bereid gevonden is voor een aanzienlijk bedrag te teekenen in het waarborgfonds, dat in het leven is geroepen om deze tentoonstelling gel delijk op een zoo gezond mogelijke basis te zetten. Verder heeft het uitvoerend bestuur zich de medewerking verzekerd van een groot aan tal stad- en landgenoot-en, die in een werk comité, een voldoende waarborg vormen voor een doeltreffende organisatie. Bijzondere maatregelen om het vervoervraag- stuk voor de kweekers op te lossen (men denkt b.v. aan het instellen van een zoogenaamden pendeldienst tusschen de inzenders en de ten toonstelling) zijn in voorbereiding. GROEP BLOEMISTERIJ UIT DEN NED. TUINBOUWRAAD. De Vereeniging Groep Bloemisterij uit den Nederlandschen Tuinbouwraad, heeft onder voorzitterschap van den heer J. Mensing mt Aalsmeer te Utrecht de jaarlijksche algemeerie vergadering gehouden, voor welke bijeenkomst groote belangstelling bestond.. Uit het geheele land waren afgevaardigden aanwezig, verte genwoordigend vijf duizend leden. Na een openingswoord, waarin de voorzitter in het kort den toestand in het bloemlsterljbe- drijf besprak, werd door den heer Mensing een uitvoerige uiteenzetting gegeven omtrent de nieuwe maatregelen betreffende Inkrimping van de bloemisterij, waaromtrent we reeds melding hebben gemaakt. De aandacht werd hierbij erop gevestigd, dat deze maatregelen gericht zijn op de grootst mogelijke productie ten behoeve van onze voedselvoorziening. Omtrent de wijze waarop de inkrimping zal plaats vinden werd een nadere beschouwing gegeven, waarbij werd medegedeeld dat beneden een oppervlakte van 250 M2 niet behoeft te worden ingekrompen. Het jaarverslag dat de secretaris, de heer D. Admiraal uit Den Haag uitbracht zoowel over 1939 als 1940 vermeldde het verloop van de bloemisterij-bedrijven in ons land. De rekening over beide jaren werd goedgekeurd. Naar aan leiding van een voorstel, ingediend door de afdeeling 's-Gravenhage werd eenige bespre king gevoerd omtrent de voorziening der bin- nenlandsche markt van bloemen, waarbij het bestuur toezegde te trachten een en ander zoo goed mogelijk te zullen regelen. De heer B. T. Lans van het Rijkskolenburequ heeft vervolgens een inleiding gehouden over de brandstoffen-voorziening ten behoeve van de bloemisterij in het komende seizoen en daar bij ojn. gewezen op de wenschelijkheid waar dat noodig is de ketels der verwarming in te richten op het gebruik van de brandstoffen, die thans voldoende aanwezig zijn. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken wa ren geregeld, werd de vergadering gesloten. MANNEN VAN DE DAAD. Mannen van de daad hebben zich bereid ver klaard hun leven in te zetten om ginds in het Oosten gewonde soldaten te hulp te snellen. Temidden van het krijgsrumoer verrichten zij hun moeilijke taak en onder de meest ongunstige omstandigheden arbeiden deze mannen om het leven van anderen te redden. Deze mannen van de daad, deze helpers van de Nederlandsche ambulance verdienen uw steun. Laat het hun aan niets ontbreken. Zorgt, dat de Nederlandsche ambulance over alle middelen beschikt, welke noodig zijn om hun taak zoo goed mogelijk te vervullen. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0, Nederlandsche ambulance, 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. Het oud-lid van de Tweede Kamer, mej. Johanna Westerman, wonende in Den Haag, wordt Maandag vijfenzeventig jaar. De directeur-generaal der stichting Win terhulp Nederland, tevens landelijk leider van den Nederlandschen Volksdienst, heeft op diens verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. P. M. Schroeder als leider van beide stichtingen voor de provincie Limburg. In zijn plaats is benoemd mr. P. J. J. van den Hove, wonende te Maastricht. HAAGSCHE RECHTBANK. Reiziger nam portefeuille weg. .Toen de heer A. v. d. S. B. te Oegstgeest in den ochtend van 28 Augustus in een drogisterij kwam, had hJj even zijn portefeuille op een ta feltje gelegd, doch vergeten die mee te nemen. Later kwam hij echter tot de ontdekking, dat hij de portefeuille had achtergelaten, doch deze bleek toen verdwenen te zijn. Aan de hand van hen die inmiddels in zijn winkel waren geweest, wist de drogist den reiziger G. W. uit Rotter dam op te sporen, aan -wien hij vroeg even langs te komen Toen de reiziger in den winkel kwam vroeg hij dadelijk „Het gaat zeker over de por tefeuille die ik gevonden heb". De portefeuille werd teruggegeven, doch de heer v. d. S. B. vermiste er geld uit, en naar hij thans aan de rechtbank verklaarde, tenmin ste tien gulden, hoewel het ook meer geweest kan zijn. Verdachte ontkende dat geld te heb ben weggenomen. Hij had de bedoeling om de portefeuille terug te brengen. De Officier ge loofde daar niets van omdat tot den volgenden dag toe, de verdachte niets van zich had laten hoor en. Gezien de houding van verdachte vor derde spr. vier maanden gevangenisstraf. De Führer tijdens zijn rede in de Kroll-Opera. (Telefoto Weltbild-Polygoon).

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5