cnmma Tien jaar Nationaal-Socialistische beweging LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Woensdag 10 December 194! ..maar geen „hoestwinter" S Siroop Officieels Kennisgevingen Plechtige samenkomst te Den Haag Redevoeringen van ir. Mussert en prof. Goedewaagen SPORT Afdeeling Leiden van den N.V.B. Viertallen-competitie „De Sleutels" AGENDA Uit de Rijnstreek Met het oog op de herdenking van het tienjarig bestaan der Nationaal-Socialistische Beweging werd gisteravond in de groote zaal van Pulchri Studio te Den Haag een plechtige samenkomst voor genoodigden gehouden. Met den leider, ir. A. A. Mussert en den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goe dewaagen, die redevoeringen hielden, waren als gasten aanwezig van Duitsche zijde o.a. com missarissen-generaal Rauter en Schmidt, de ge machtigden van den rijkscommissaris voor Zuid- Holland en Utrecht, dr. Schwebel en de heer Sommer. de adviseur voor landbouwaangelegen- lieden Graf Grote en Kreisinspektor der N.S.D. A.P. dr. Schuon. Van Nederlandsche zijde merk ten wij o.a. op de secretarissen-generaal van justitie prof. dr. J. J. Schrieke en van opvoeding, wetenschappen en cultuurbescherming prof. dr. J. van Dam, den bevelhebber van het Vrijwilli gerslegioen Nederland luit.-generaal H. A. Seyf- fardt, den wnd.-commandant van den Neder- landschen Arbeidsdienst, generaal-arbeidsleider L. A. C. de Bock, den leider van den Landstand Roskam, den commissaris voor niet-commer- cieele vereenigingen Müller Lehning, den com missaris voor de vakvereenigingen, Woudenberg, en den secretaris-generaal der N.S B. ir. Huygen. Het podium was getooid met de Oranjewit- blauwe vlag en met de vlag der NJ3.B. De plaatsvervangend leider van de N.S.B., de heer C. van Geelkerken, leidde de bijeenkomst en sprak het welkomstwoord, waarna prof. dr. T. Goedewaagen sprak over „Politiek en cultuur". REDE PROF. DR. GOEDEWAAGEN. Spreker zeide, dat de basis van allen arbeid der overheid ten aanzien van de cultuur (het woord hier in den engeren zin van „volksvoorlichting en kunsten" opgevat) ligt in de idee, dat cultuur een zelfstandig werkend orgaan is, een arbeid van den scheppenden mensch met eigen karak ter en geen aanhangsel van politiek beheer. Er is wel een staatspolitie en een rijksbelasting, wel een staatsleger en een rijksbank, maar er is geen staatscultuur, door ambtenaren gedragen en geschapen. De cultuur is vrij in den zin dier vrijheid, die luistert naar de wetten van het eigen wezen, het eigen begrip. In dien zin is cultuur onafleidbaar, souverein, in zichzelf ge sloten, een tooverkring, slechts voor den inge wijde toegankelijk. Op die vrijheid berust de magische werking van kunst en volksvoorlichting, die haar roem en ook bij wijlen haar noodlot is. Om zich evenwel vrij en naar eigen wetten te kunnen uitleven behoeft de cultuur den steun, de stuwing, en het toezicht van den staat. Overal waar het tooneelleven. het muziekleven, de bouw kunst, in grooten stijl zijn opgekomen, speurt men, zij het ook slechts middellijk, den krachti- gen arm der overheid als uitvoerder van een intelligenten st-aatswil, die niet alleen admini- streeren, maar ook voor de toekomst scheppen en zich vereeuwigen wil. De nationaal-socialistische staat is door een andere wereldbeschouwing beheerscht dan de liberale en heeft dus ook een gansch andere practijk. Hier is niet de. vrije individueele uit- leving van cultureele scheppingskracht het hoog ste doel. maar de gebondenheid der individuen en eenzelfden volkschen levensstijl een le vensstijl, die in wijder perspectief weer uit mondt in den levensstijl van een stam en van een ras. Wie in ons land nationaal-socialistische cultuur-politiek wil maken zal moeten erken nen, dat de Nederlandsche stijl in volksvoor lichting en kunsten niet anders is dan een uiting van Germaansch en tenslotte Noorsch scheppingsvermogen op Nederlandsche wijze. De cultuurpolitieke taak van het nationaal- socialisme omvat tweeërlei: een cultureele en een socialistische doelstelling. De cultureele doelstelling kan worden samen gevat in de woorden: bewaren en vernieuwen. Niet het behoud /an het verleden alleen, maar ook het vernieuwen in de richting der toe komst is volksch streven. De socialistische kant van volksche cultuur politiek betreft de zorg der overheid voor den cultureelen werker, den cultureelen werker en voor het publiek. Beiden hebben in de liberale periode niet over teveel belangstelling te kla gen gehad. De liberale staat gaf steun, maar liet den kunstenaar verder aan zijn lot over. De nieuwe staat daarentegen schept zich een orgaan, waar overheid en cultuurwerker elkaar ontmoeten. Dit orgaan is de cultuurkamer, het lichaam met publiekrechtelijke bevoegdheid.dat de vakkundige, economische en sociale belan gen van allen, die in de cultuur werkzaam zijn, behartigt en daarvoor tegenover de overheid op de bres staat. De zorg van het nationaal-socialisme breidt zich ook over de leeken uit. Onze staat wil het geheele volk zooveel mogelijk in de schatten der cultuur doen deelen. De beste wijze om dat te doen is deze: dat het leekenpubliek zelf de kunst beoefent om zoodoende beter de prestaties der vakkunstenaars te kunnen waardeer en. Daarom bevorderen en ordenen wij de leeken- zang, het leekentooneel, de volksmuziek in de tallooze vormen, die haar eigen zijn. Mits goed geleid kan deze cultuur der leeken een niet te onderschatten bestanddeel in onze cultuur wor den, zooals zij ook vroeger op muzikaal, letter kundig of schilderkunstig gebied is geweest Ja, men kan gerust zeggen, dat zonder den bodem der leekencultuur de scheppende mensch, de „kunstenaar" als enkeling geen kans heeft Socialistisch is ook het streven van ons natio- naal-socialisten om het publiek tot de cultuur te brengen en het bezoek van jeugd en volwas senen aan tentoonstelling, concertgebouw en schouwburg te stimuleeren. Wij, nationaal-socialisten, aldus prof. Goede- wagen, zien cultuur niet als spel, maar als hoogste levensuiting van een volk Daarom willen wij geen cultuur, bestaande uit paria sen snobisten. maar socialisme, binding van allen aan allen, en verantwoordelijkheid van allen voor allen. Wij luider, eon nieuw cultuurpolitiek tijdvak in. Zooals een ieder thans het arbeiders- sociaïismc aanvaardt, zoo zal straks het cul- tuursocialisme in Nederland regel en wet zijn. REDE VAN IR. MUSSERT. Na prof. Goedewaagen sprak de leider der NSB. ir. A. A. Mussert, over volksche kunst in Nederiand. Deze wees er op dat het bij de volksche kunst aan komt op den geest, waaruit een volk leeft. Ons volk is een Germaansch volk en waarlijk niet het minste. Spr. gelooft aan de zending van het Ger- maansche ras als het krachtigste dragende ele ment van het nieuwe Europa, en aan de moge lijkheid, dat het Nederlandsche volk, als deel van dit Germaansche ras. tot nieuwen onge- kenden bloei zal geraken. Hij gelooft ook dat de scheppingskracht van het Nederlandsche volk ongebroken is. Wanneer wij de geschiedenis der Germaan sche volkeren overzien, voor zoover wij er vol doende kennis van dragen om daariüt leering te trekken voor onze toekomst, dan zijn er, wanneer wij van de grijze oudheid afzien, eigen lijk slechts twee perioden te onderscheiden, n.l. de periode van de middeleeuwen in den meest uitgebreiden zin des woords, n.l. van 500 tot 1500 en de tweede periode van 1500 tot heden. Deze tweede periode loopt nu af en een derde periode is aanstaande. Wij aanschouwen de ge boorte daarvan. De eerste periode van 5001500, dat duizend jarig rijk, kenmerkte zich door gebondenheid, de gebondenheid aan de toenmaals het kerke lijk en maatschappelijk leven beheerschende roomsch-katholieke kerk, die in haar taal (het Latijn) en in haar ritus een eenheid schiep en bleef bewaren, waardoor het middeleeuwsche leven in groote trekken eenzelfden stijl vertoont, ondanks typisch landelijke of plaatselijke ver schillen. Denk aan den Romaanschen kerkstfjl, die in Duitschland overheerschte en aan de latere gothiek, die in Frankrijk bloeide. De koepel, die de kerk over de geheele samenleving welfde, de stijl van leven, de indeeling in maatschappe lijke standen, die tevens staatsorganen waren (de „standen" of „staten") de katholieke le vensovertuiging en levensinhoud, de bloeiende handwerkkunst, waardoor de arbeider niet een verlengstuk der machine is. maar een denkend en zelfstandig scheppend vakman en zelfs vaak een groot kunstenaar in zijn vak was, het gil- deondenvijs, de traditioneele levensgewoonten als kleeding, dit alles toovert voor onzen geest in onze herinnering een wereld, waarin een schoonc schijn heerschte, waardoor het een lust geweest moet zijn om te leven. Deze wereld was hevig romantisch, niet alleen het leven van den ridder, maar ook dat van den geestelijke, van den kluizenaar, van de non envan den handwerker Op bijkans elk gebied was name lijk geleidelijk verval ingetreden, zoowel op ker kelijk als maatschappelijk gebied. Het ver schijnsel van afgeleefdheid, van ontbinding, van verval was. wat het standsverschil betreft, al dus spreker, reeds eeuwen lang aan den gang eer de Fransche revolutie later aan het stands verschil ook formeel een einde maakte. Van ongeveer 1500 tot in onze dagen is het eigenlijk één tijdperk, n.l. dat van het losknoo- pen van den band. die gedurende duizend ja ren de geheele cultuur omwikkeld had: de christelijke katholieke idee. En het is tevens het loslftioopen van allerlei vormen van traditie, ge woonte, recht, staatsorganisatie, cultuur, enz. Het kapitalisme wordt bovendien meer en meer overheerschend en meer en meer volksuit- buitend. Van mercantiel kapitalisme komt het tot industrieel kapitalisme en ten slotte tot universeel kapitalisme. De Fransche revolutie baart Napoleon en Na poleon draagt het democratische liberalisme over geheel Europa. Wel beschouwd is dit libe ralisme eigenlijk het eindresultaat, waartoe het ontbindingsproces van de middeleeuwsche cul tuur geleid heeft. De samenhang in zijn geheel verwerd meer en meer tot een stijllooze ongebondenheid, die lot volkomen willekeur ontaardde en in belache lijkheid ten gronde ging door het gedoe van charlatans en zielszieken, die de kunst via kubis me en futurisme de luiers van het dadaïsme ombonden. In öe bouwkunst werden klompen van gewa pend beton neergekwakt zonder eenig besef van lijn of verhouding. Tomatenkassen werden op gestapeld vijf hoog en men noemde dien stapel een beursgebouw. De beeldende kunsten fabriek ten wangedrochten. Zelfs waren er uitingen van moderne componisten, die niets meer waren dan op intellectueele wijze in elkaar geschroef de bizarre wanklanken. Werkelijk groot tooneel werd meer en meer zeldzaam. Eindeloos geklets over onzinnige zielsproble men kwam er voor in de plaats. Zoo was alles eigenlijk al reeds voor den wereldoorlog van 19141913 kapot gemaakt, uit elkander ge scheurd, dood geloopen en dus ten prooi. Ten prooi aan 't super-kapitalisme. Ten prooi aan het communisme. Het cultuurlooze tijdperk leek aanstaande, ja onafwendbaar. Het is de historische roeping van het nationaal socialisme en het fascisme om dezen dreigenden ondergang af te wenden en den grondslag te leggen voor een nieuwe periode in het leven der Europeesche volkeren, waarvan niemand kan zeggen of zij vijf of tien eeuwen zal duren, maar waai-van wij nu reeds weten, dat zij het tijdperk zal zijn van de volksche cultuur. De ondergang van het tweede tijdperk bergt in zich de belofte van het ontluiken van het derde tijdperk. Het volk moet zijn gebondenheid aan zijn ras en aan zijn bodem weer bewust worden. Zijn denken en handelen moeten zich richten naai de wetten der schepping. Dan zal ontstaan die vrijheid in gebondenheid, die noodig is om tot den nieuwen stijl te geraken, geboren uit de volksziel. Volgens deze nieuwe stijl zal een volks cultuur ontstaan die tot volksverheffing leidt. Voortgaande zeide spreker: In den Neder- landschen staat, die een germaansche natio naal-socialistische staat zal zijn, zullen gewes ten tot nieuwen opbloei komen En binnen de gewesten zullen streken, dorpen, steden ieder hun eigen karakter dragen. Maatschappelijk zal de orde hersteld worden door de instelling van levenskringen, corpora- tieën, kamers, gilden of hoe zij verder ook ge noemd zullen worden. Rassenleer en volkskunde, bloed en bodem zijn bovendien waarden, die de nieuwe orde mede moeten helpen tot stand te brengen. De nieuwe stijl der volksche gebondenheid zal voor eeuwen richtsnoer zijn voor de cultuur en haar tot ongekenden bloei brengen. Wil het nieuwe tijdperk der volksche cultuur aan zijn roeping beantwoorden, dan zal het moeten staan in het teeken van de vrijheid in gebon denheid. Het is onze taak daarvoor de grond slagen te leggen, nu reeds in dezen tijd en er is daarbij duidelijk te onderscheiden het be waren van het oude cultuurgoed, dat tot ons gekomen is en het leggen van hechte funda menten voor het nieuwe dat komen gaat. Stel bodem en taal van een volk veilig en organiseer de bercepsstanden en al het andere zal daaruit voortvloeien. Tot de belangr'jk.iie rdie tc verrichten zijn. behoort het opvullen van de leegte, die er nu is tussehen overheid en volk, een leegte, die men na het wegvallen der bindingen uit Minder weerstandsvermogen bij een Hollandsch winter klimaatZou dat geen echte hoestwinter worden Met SIROOP BONNEMA, waarvan Narceine- aethylester „Bonnema" een zeer werkzaam bestand deel vormt, behoeft dit geenszins het geval te zijn. Nederland heeft nu een nieuwe hoestdrank met tot dusverre ongekende kwaliteiten, die de hoestprikkel veel sneller wegneemt dan alle bestaande middelen - en bij uitstek geschikt voor het gebruik door kinderen. Voortaan behoeft een opkomende hoest geen begin meer te zijn van onaangename kwalen of kwaaltjes. Met behulp van SIROOP BONNEMA wordt deze winter geen hoestwinter. Siroop per flacon f. 1.15 Voor hen, die hun xoerk buitenshuis hebben eyn ,,Hoestparels" ver krijgbaar. Dit is siroop Bonnema in geconcen treerde vorm. Parels per doos f. 0.90 Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. SIROOP BONNEMA helpt snel en zeker bij hardnekkige hoest, bronchitis, griep en kink hoest heb maakt het slijm los. doet de pijn bedaren en be vordert het uithoesten. -- met narceïne-aethylester Fa. BONNEMA-APELDOORN FABRIKANTE DER„ZWITSAL"PRAEPARATEN VOETBAL. UITSLAGEN VAN ZATERDAG EN ZONDAG. Zaterdagcompelitie: lste klasse; Noordwijk II—Rijnsb. B. I 04; Ter Leede IRCL I 6—1; Leiden IKoudekerk I 1—3; ARC II—MSV I 7—1. 2de kl. A: Quick B. IHNoordwijk III 81; RCL II—Leiden II 5—3; Rijnsb. E. II—GWS I 0—5; CNV I—Koudekerk n 5—0. 2de kl. B: ASV I—Ter Leede II 5—3. 3de klasse: Quick B. V—RCL III 0—3; GWS in—ARC IV 0—2. Zondagcompetitie: lstc klasse: LFC IIISportman I 15; Morschkw. I—Alphen III 1—7. 2de kl. A: Roodenburg II—ASC IV 2—1; Rouwkoop IILugd. IV 2—6. 2de kl. B: LFC IV—Lugd. V 32; Roodenburg HI—AZL I 7—4; ZLC II—ASC V 5—3. 4de kl. A: AZL III—LFC VI 3—18; Alphia III Sportman IV 11. R.K. elftallen. lste klasse: Lisse II—DOCOS I 34; SJC n Leimuiden I 70. 2de klasse: KRV I—Tellingen n 8—2 SJC in —DOCOS II 1—6. 3de kl. A: DOCOS IH—DOSR ni 4—3. 3de kl. B: DOCOS IV—WLV III 6—1; Lisse IV—UDO II 1—3. Juniores A: WLV—Teijlingen (A) 1—2; SJC WSB 1—2. JAARVERGADERING SUPPORTERSVEREENIGING AALSMEER. Onder voorzitterschap van C. J. de Hoog vond in café „Floralia" te Aalsmeer de jaarver gadering van de Supportersvereniging Aals meer plaats. Na een kort openingswoord las secr. J. van Maanen het jaarverslag voor, waar uit onder meer de slechte resultaten van het eerste elftal naai* voren kwamen. Ten gevolge daarvan is de animo bij de supporters dan ook eelgermate gedaald. De penningmeester Mes vorige eeuwen, heeft trachten te vullen met politieke partijen, welke aan eigen zonden en tekortkomingen zijn ten gronde gegaan. Het gezin en de beroepsstand zijn de beide zedelijke wortelen van den staat. Beroepsstan den, corporatief samenbindend diegenen, die in bepaalde opzichten het volk te dienen hebben, zijn onontbeerlijk. Dus ook corporatiën van hen, die tot roeping hebben kunsten en wetenschap pen te bevorderen. Ten nauwste zullen zij verbonden worden met de gilden van het ambacht. De cultuurkamer heeft tot doel de noodige bindingen te vormen. En zoo staan wij dan aldus ir. Mussert aan het begin van een nieuw tijdvak in het leven van ons werelddeel. Dezelfde klokken, die nu beieren boven onze hoofden, zullen eens het jaar 2000 inluiden. Dan zal er zijn een nieuw Europa, een veilig, welva rend, cultureel op ongekende hoogte staand Europa. Zal er dan in dat Europa zijn een Ne- derlandsch volk? Zal dit volk deel hebben aan welvaart en cultuur? Zal het voorgaan in alle cultureele uitingen, die voortkomen uit z:ijn ge aardheid, uit de goede eigenschappen van hoofd, hart en hand, die het kenmerkte door de eeuwen heen? Een stem in ons zegt: ja. dat zal zijn. De oude geestkracht zal herleven voller dan ooit. Het volk. waarvan wij zonen en dochteren zijn, zal blijven bestaan. Aan ons de taak het te leiden door de grootste revolutie van alle tijden naar de wederopstanding in her. tijdperk aan welks drem pel wij staan. In Godsvertrouwen, voorwaarts voor volk en vaderland. Krachtig en langdurig applaus volgde op deze rede. De heer Van Geelkerken sloot hierna de samenkomst. kwam met een gunstig saldo van f. 179,50 naai* voren. In de kascommlssie namen zitting: Jac. Man, D. Jongkind Pzn. en J. J. A. de Graaf. Als bestuursleden werden herkozen: C. J. de Hoog, D. Spaargaren en T. v. d. Schilden. Be treffende zware lasten zal met den burgemeester overleg worden gepleegd om deze eenigermate verlaagd te krijgen, terwijl D. Elenbaas belang loos als plaatsvervangend trainer op zal treden. AMSTERAM TEGEN HET ZWALUWENELFTAL. Op Tweeden Kerstdag in de hoofdstad. Naar wij vernemen is in principe besloten óp Tweeden Kerstdag in de hoofdstad een wed strijd te organiseeren tussehen het Amster- damsche elftal en een Zwaluwenelftal. Het is de bedoeling, dat een zoo sterk mogelijke Zwa- luwenploeg wordt samengesteld met spelers uit het geheele land en dat gevoegelijk beschouwd kan worden als een voorloopig Nederlandsch elftal zonder Amsterdammers. De kennis op den technischcn dag opgedaan, kan dus thans reeds in practijk worden gebracht. ZEILEN. ERNST BICKEL GESNEUVELD. De bekende Duitsche zeilkampioen, Ernst Bickei uit München, is als luitenant tijdens den strijd in het Oosten op 24-jarigen leeftijd ge sneuveld. Bickei was een der beste zeilers, die Duitschland ooit heeft gekend. Hij vertegen woordigde de Duitsche kleuren op de Olympi sche Spelen in Kiel en verwierf als bekroning van zijn werk het Europeesche kampioenschap. BRIDGE. In ,,'t Schuttershof" werd gisteren voor de 6de maal partij gegeven in de viertallencompetitie 1941'42. Uiteraard ging de belangstelling uit naar den wedstrijd tussehen de teams Van der Horst en Van der Staaij, welke beide nog onge slagen waren. Team Van der Horst wist zich met 29 m.p. ongeslagen te handhaven. Bij con trole der eindscore-staten bleek dat de wedstrijd tussehen de teams Brokkaar en Slebos toch in een gelijk spel eindigde, zooals aanvankelijk te recht was opgegeven. In onderstaanden stand is deze rectificatie en zijn de inmiddels ge speelde inhaalwedstrijden opgenomen. STAND. Teams. Groep zwart. gesp. gew. gel. verl. w.p. v. Helvert 5 2 2 1 6 Thoolen 5 2 2 1 6 v. Wingen 5 2 2 1 6 Laken 6 3 0 3 6 v. Tuijn 5 2 1 2 5. Aukes 5 2 0 3 4 Staal 5 1 1 3 3 Rood. v. d. Horst.6 6 0 0 12 v. d. Staay 6 5 0 1 10 Bleuzé 6 2 1 2 7 Out-shoorn 6 2 1 3 5 Ibnoe 6 2 1 3 5 Verboog 6 2 0 4 4 Luijken 6 1 1 4 3 v. Noort 6 1 0 5 2 Groen. Leujes C 5 0 1 10 Spits 6 3 1 2 7 Slebos 6 3 1 2 7 v. Rooijen 6 2 2 2 6 v Ingen Schenau 5 3 0 2 6 v. Egmond G 2 1 3 5 v. Eiken 6 1 l 4 3 Hoogwerf c.a. 5 0 2 2 Als leider van het team Brokaat zA van heden af optreden de heer Van Rooijen. HEDEN. Prediker: Evangelieprediking te 7.30 uur nam. Donderdag. Prediker: Spr. ds. v. Dijk van Den Haag. 3 en 7 uur nam. Volksgebouw: Jiu-Jltsudemonstratle van den heer W. BodrlJ. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 6 December 20 uur tot Zaterdag 13 December 8 uur waargenomen door de Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552; de Haven-Apo- theek Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 10 gr. C. (50 gr. F.). GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat op Donderdag 11 December a.s. in het Waaggebouw, ingang Mandenmakerssteeg, visch zal worden verkocht aan de gesteunden door den Socialen Dienst van 9,30—12 uur en aan de gesteunden door Maatschappelijk Hulpbetoon van 2—4 uur. Alleen zij, die bonnen hebben ge kocht voor dezen verkoop kunnen hiervan ge bruik maken. In het perceel Hartesteeg, hoek Nieuwstraat zal van 1012 uur visch verkocht worden uit sluitend aan houders van vetkaartem De kaar ten dienen medegebracht te worden. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 10 December 1941. 645 De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat het inzenden van tooneelstukken, revues, voordracht- en cabaretprogramma's aan de Af deeling Theater en Dans (Dramaturgisch Bu reau) van het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten ten einde vergunning te ver krijgen tot opvoering, moet plaats hebben, via den Commissaris yan Politie, ongeveer 7 a 8 weken voor den datum van uitvoering. Bij latere inzending of bij inzending recht streeks aan voornoemd Departement zal een verzoek niet in behandeling genomen kunnen worden. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 10 December 1941. 644 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN. (Verstrekking rantsoenbonnen voor groote gezinnen). Wanneer een gezin door uitbreiding is gaan behooren tot de categorie „Groote gezinnen" (7 of meer personen), zal nog éénmaal de gelegen heid worden gegeven tot het aanvragen van extra-brandstof bonnen. Aangezien voor kostgangers geen extra brand stofbonnen als voor kamerbewoners zijn uitge reikt. kunnen zij eveneens tot het gezin worden gerekend. „Hoofden" van gezinnen, die alsnog voor extra bonnen in aanmerking wenschen te komen kumien zich vanaf heden tot en met Maandag 15 December a.s. wenden tot het Distributie kantoor, afd. Brandstoffen, Breestraat 119, waarbij de stamkaarten van alle gezinsleden meegebracht dienen te worden. Het kantoor is geopend van 9 tot 12 u. en van 14 tot 15 u. (Zaterdagmiddag gesloten). Na 15 December a.s. bestaat geen gelegenheid meer, bovenbedoelde bonnen aan te vragen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 10 December 1941. 646 NA-UITREIKING VAN KINDER- MELKKAARTEN EN BABYTEXTIEL- KAARTEN. Donderdag 11 en Vrijdag 12 December a.s. zal voor hen, die om welke redenen ook, verzuimd hebben bovengenoemde kaarten af te halen, daartoe opnieuw gelegenheid worden gegeven van 9 uur 30 tot 12 uur 30 en van 13 uur 30 tot 16 uur in het gebouw aan den Stillen Rijn No. 3. Deze mededeeling dient als antwoord te wor den beschouwd op de brieven, die over dit on derwerp geschreven zijn aan de afdeeling con trole van het Distributiekantoor. Deze na-uitreiking is ditmaal, daar het de be langen van zeer jonge en jonge kinderen geldt, nog op zoodanig tijdstip gesteld, dat men geen bonkaarten door verloopen behoeft te verliezen. Een volgend maal zullen strenge maatregelen tegen hen, die de voorschriften overtreden, wor den genomen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 10 December 1941. ALPHEN. Ernstige val van dr. J. P. Cannegieter. Dr. J. P. Cannegieter, predikant bij de Ned. Herv. Kerk, Oudshoornscheweg, kwam zoo on gelukkig te vallen dat hij een ernstige been breuk bekwam en naar het Diaconessenhuis te Leiden moest worden overgebracht. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk Ouds hoornscheweg is benoemd de heer H. G. Boks. BOSKOOP. DE BESHULST-VEILING. Vlotte handel en veel belangstelling. Voor lste soort hulst met bes werden aan de veiling prijzen besteed van 52 tot 94 ct. per KG. Voor 2de soort 3847 en voor 3de soort 19—25 ct. per K.G. Voor bonte hulst werd tot een gul den betaald, terwijl hulst bezet met gele bes f 1,50 per K.G. opbracht. De handel was vlot, terwijl er van de zijde der koopers veel belang stelling v/as. Op de konijnententoonstelling „Gouda en omstreken" verwierven onderstaande plaatsge- nooten voor hun inzending konijnen de navol gende prijzen: H. M. Bosman 3 eerste prijzen; N. D. Bakker 2 eerste, 2 tweede en 1 derde prijs. WATERPOLO. OOSTERBAD IX DE WINTERCOMPETITIE. Voor de wintercompetitie van den Neder- landschen Zwem- en Reddingshond is de ver- eeniging Oosterbad te Aalsmeer ingedeeld in de afdeeling II van kring Amsterdam, waarin voorts nog uitkomen: AZ. II. Am,stel I, D.JK. II. Fv7. Meeuwen :t. Sr.!open I, IJ Hl, Z R. ff. Beoogd wordt een halve competitie te ^pelen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2