Nu de oorlog in het Verre Oosten begonnen is Tekst van Japansche oorlogsverklaring DINSDAG 9 DECEMBER 1941 No. 25064 82ste Jaargang De oorlogsverklaringen De strijd-actie Japansche overeenkomst met Thailand De strijd tegen China gaat door r- Met Duitschland voor I een nieuw Europa V.J ïtaliaansch Weermachtsbericht Hoe Japan den oorlog .voert Elke hindernis zal verwijderd worden Duitsch oordeel Verspreide berichten Uitreiking persoonsbe wij zen STADSNIEUWS LEIDSCH@ Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en ^Administratie DAGBLAD VOOR LEIDEN EN DAGBLAD OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lalden. Op de oorlogsverklaring van Japan aan de Ver. Staten van Engeland men zie voor den tekst hiernevens is een reeks oorlogsverkla ringen gevolgd. Om te beginnen van alle Brit- sche dominions (Canada, Australië en Nieuw- Zeeland) en vervolgens van Ned. Indië. Gister- Ten aanzien van de krijgsverrichtingen heeft liet Japansche keizerlijke hoofdkwartier volgens het D.NJB. medegedeeld, dat bij Hawaii twee Amerikaansche slagschepen tot zinken zijn ge bracht. Vier andere slagschepen en vier zware kruisers werden zwaar beschadigd. Verder is morgen heeft de gouverneur-generaal van Ne- waarschijnlijk een vliegtuigmoederschip tot zin- derlandsch-Indië bij proclamatie door de radio het bestaan van den staat van oorlog tusschen Nederlandsch-Indië en Japan bekend gemaakt. Naar Domei uit Batavia meldt, heeft de re geering van Ned.-Indië bevel gegeven tot in hechtenisneming van alle daar woonachtige Ja panners. In het geheele land worden reeds ar restaties en masse verricht. Bij de reeds genoemde staatjes van Midden- Amerika, die Japan den oorlog verklaarden, heeft zich nog San Salvador gevoegd. Naar de Londensche omroep meldt, zou de president van Uruguay, in een verklaring'heb ben medegedeeld, dat hij aan de Vereenigde Staten vliegvelden en strijdkrachten ter be schikking stelt. En uit Caïro meldt de Britsche berichten dienst, dat Egypte na een kabinetszitting van gistermiddag de diplomatieke betrekkingen met Japan heeft verbroken. De Japansche onder danen in Egypte zijn uitgewezen of in arrest gesteld en hun vermogen wordt door de auto riteiten in beslag genomen. Daarentegen heeft Nanking-China, zooals te verwachten was, de zijde van Japan gekozen. President Wangtsjingwei heeft een verklaring afgelegd, waarin hij Engeland en de Vereenigde Staten agressie en uitbuiting van China verwijt. Hij noemde het noodzakelijk dat het Chinee- sche volk het. feit erkent, dat het lot van China en Oost-Azië als geheel nauw verbonden is met, het lot van Japan. En Mandsjoekwo volgde. Gisteravond is een keizerlijk decreet uitgegeven, dat als volgt luidt: „wij. keizer van Groot-Mandsjoekwo, decretee- ren: de keizer van Japan heeft Amerika en Engeland in een zonneklaar decreet den oorlog verklaard. Aangezien wij volledig in overeen stemming zijn met den keizer van Japan en aangezien niets het volk van onze beide naties zou kunnen scheiden, moeten ambtenaren en burgers in Mandsjoekwo oprecht medehelpen, om onze bondgenooten met onze geheele natio nale kracht te steunen voor de veiligheid van Oost-Azië en den vrede der wereld". Naar de New Yorksche zender meldt heeft het Huis van Afgevaardigden de oorlogs verklaring aan Japan aangenomen met 388 tegen een, de Senaat met 82 tegen 10. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, dat gisteren om 12.30 uur een overeenkomst tot stand is gekomen tusschen Thailand en Japan over den doortocht van Japansche troepen. Op grond van deze overeenkomst, die tusschen de daartoe bevoegde Japansche vertegenwoor digers en den Thaïschen minister-president is gesloten, hebben de Japansche troepen, volgens een bericht uit Bangkok, een begin gemaakt met hun vreedzamen opmarsch, welke hen naar de Thaïsche hoofdstad en naar talrijke belang rijke punten in de Oostelijke en de Zuidelijke gebieden des lands moet voeren. Voorts meldt Domei uit Bangkok, dat de Japansche ambassade aldaar heeft bekend ge maakt, dat Japansche strijdkrachten bezag zijn Thailand te zuiveren van Britsche strijdkrach ten. die gistermorgen in de vroegte de grens tusschen de Britsche bezittingen op Malakka en Thailand hebben overschreden. De Japansche autoriteiten waren sederu eenigen tijd in het bezit van betrouwbare be richten. dat van Engelsche zijde een inval in Zuid-Thailand op 8 December in het voor nemen lag. Inderdaad hebben Engelsche troe pen gisterochtend de grens van het Britsche ge bied op Malakka overschreden. Om den vrede in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan te handhaven en de onafhan kelijkheid van Thailand te waarborgen heeft Japan onderhandelingen met Thailand ge opend. Tegelijkertijd zijn de Japansche troepen tot den tegenaanval overgegaan, die ten doel heeft de Engelsche troepen uit Thailand te ver drijven en de onafhankelijkheid van Thailand te redden, aldus besluit de verklaring der Ja pansche ambassade te Bangkok. De Thaïsche regeering heeft volgens Domei vla de radio medegedeeld, dat Japansche strijd krachten op verscheidene strategische punten ln Zuiö-Thailand aan land zijn gegaan. De Japansche operaties tegen het Tsjoenking- regime worden ondanks den oorlog in den Stillen Oceaan met onverminderde strijdkrachten voort gezet, zoo verklaarde de woordvoerder van net Japansche leger. Hij deelde verder mede, dat het Japansche leger iedere ravitailleering en alle toe- voervregen van Tsjoenking afsnijdt. Verder neemt het Japansche leger in het geheele bezette gebied van China de Amerikaansche en Britsche privi leges over. Zoowel te Sjanghai, Kanton a»s Tientsin en elders zijn de Engelsche en Amerikaansche ne derzettingen dan ook reeds bezet, hetgeen zonder eenig treffen van beteekenis plaats vond. Naar de perschef van de Japansche marine heeft medegedeeld, is de bezetting alleen gericht tegen de Engelschen en Amerikanen. Alle Engel sche en Amerikaansche dagbladen en tijdschrif ten hebben den eisch van de Japansche militaire autoriteiten om hun anti-Japansche houding prijs te geven, beantwoord met het sluiten van de bedrijven. De Engelsche en Amerikaansche radiostations zijn door de persafdeeling van het Japansche leger overgenomen. Alle Chineesche dagblad uitgeverijen, die voor Tsjoengking zijn, fijn gesloten. ken gebracht. Volgens een nader DJN.B.-bericht blijkt uit de Japansche communiqué's, dat de betrokken schepen tot zinken zijn gebracht of beschadigd zijn door Japansche vliegtuigen. Alle verliezen van den vijand zijn bevestigd, behalve het ver lies van het vliegtuigmoederschip. Verder wer den verscheidene koopvaardijschepen opgebracht. Bovendien zijn bij Hawaii talrijke Amerikaan- sche vliegtuigen neergeschoten. De Japansche verliezen zijn gering. Geen enkel Japansch schip ging verloren, Bij Goeam zijn de Amerikaansche mijnenveger „Penguin" en vier Amerikaansche koopvaardij schepen tot zinken gebracht, aldus de Japansche mededeelingen. Uit Washington verneemt het DJNJB. hierover, dat het Witte Huis volgens „Associated Press" heeft medegedeeld, dat door den Japanschen aanval op Hawaii een Amerikaansch slagschip is gekenterd. Een torpedojager is vernield, andere vaartuigen zijn beschadigd en tenslotte is een naar verhouding groot aantal vliegtuigen ver nield. In de verklaring van het Witte Huis wordt voorts nog gezegd, dat wordt aangenomen dat 3.000 man gedood of gewond zfjn. In zijn boodschap aan het Congres heeft Roo sevelt medegedeeld, dat de Vereenigde Staten reeds twee oorlogsschepen en 3000 dooden en gewonden hebben verloren als gevolg van de tot dusver gevoerde krijgsoperaties in den Stillen Oceaan. Het DN.B. richten: geeft voorts nog volgende be- Bij de Japansche aanvallen op de Philippy- nen werden boven Iba veertig en boven Clark- field vijftig vijandelijke toestellen neergescho ten. De Japansche luchtmacht verloor twee toe stellen. Bij luchtaanvallen op Singapore zijn twee Britsche kruisers tot zinken gebracht, zoo meldt de Jomioeri Sjimboen uit Hanoi. Voorts deelt het hoofdkwartier mee, dat for maties van de luchtmacht gisteren in de vroeg te een verrassenden aanval hebben gedaan op een vijandelijk vliegveld ten Noorden van Hong kong. Door beschieting met machinegeweren van geringe hoogte werden van 14 vliegtuigen 12 in brand geschoten. De Japansche toestellen keerden onverlet terug. Japansche vliegtuigen hebben, volgens be richten uit Manilla, de op een na grootste door Amerikaansche troepen bezette vesting der Phi- lippijnen, fort Stot-senberg, gebombardeerd. Het fort ligt op ongeveer honderd kilometer ten noorden van Manilla. De kazernes zijn daarbij in brand geworpen. De „Manilla Herald" deelt verder mede, dat het hoofdkwartier van de Amerikaansche troepen elke verbinding met fort Stots^nberg heeft verloren. Reuter meldt uit Singapore, dat daar offi cieel is bekend gemaakt, dat de luchtaanvallen op Singapore tusschen de 50 en 100 slachtof fers hebben geëischt. Voorts meldt Reuter nog, dat Japansche val schermtroepen op de Philippijnen zouden zijn geland. Naar vice-admiraal Kopa, de opperbevelheb ber van de Japansche vloot in de Chineesche vijanden te verpletteren. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidde: In de Marmarische woestijn duurden de ge vechten, die op 5 December in het gebied van Bir el Gobi weer opleefden, ook gisteren voort. Daarbij hebben de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten door doeltreffende tegenaanvallen de Britsche troepen gedwongen, met verliezen terug te trekken. Aan het front van Tobroek hadden aanvallen van vijandelijke pantserwa gens op de stellingen der divisie Brescia geen resultaat. Aan het front van Solloem werden aanvallen van pantserwagens op de stellingen der divisie Savona afgeslagen. Luchtformaties der spil deden aanvallen op concentraties van auto's en ge- mechaniseerde afdeelingen ten Oosten en ten Zuid-Oosten van Bir el Gobi, alsmede op het eindpunt der spoorbaan te Aboe Feida, ten Zuiden van Sidi Barani. Zij hebben voorts te Tobroek havenwerken en voor anker liggende schepen gebombardeerd, waarbij een groot stoom schip beschadigd werd, terwijl op de kaden branden werden veroorzaakt. Duitsche jagers hebben zeven vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Onze jagers leverden eveneens verschei dene luchtgevechten en schoten drie vliegtuigen neer. welker bemanning gevangen werd geno men. Andere vliegtuigen werden met succes met de boordwapens beschoten. Een vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten door een afweer van Burat el Hsoen, de bemanning werd gevangen genomen. Engelsche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op eenige Siciliaansche plaatsen. Onbeteekenen de schade en een enkele gewonde. Eenige vlieg tuigen, die door onze jagers tot den strijd ge dwongen werden, kregen herhaalde malen tref fers. Een der toestellen stortte neer. Duitsche bommenwerpers hebben in de Middellandsche Zee een vijandelijke vlootformatie aangevallen. Een kruiser werd rechtstreeks getroffen door een bom van zwaar kaliber. wateren mededeelt, is Hongkong totaal door de Japansche marine geblokkeerd. De diplomatieke vertegenwoordigers van derde mogendheden zyn hiervan door den Japanschen consul-ge neraal te Sjanghai op de hoogte gesteld. Alle neutrale schepen hebben bevel gekregen zich uit de wateren rondom Hongkong binnen 36 uur terug te trekken. DAGORDER VAN BROOKE POPHAM. De Britsche opperbevelhebber in het Verre Oosten, sir Robert Brooke Popham, heeft de volgende dagorder uitgevaardigd: „Het Japansche optreden is het teeken voor de land-, lucht- en zeestrijdkrachten van het Britsche imperium en zijn bondgenooten om voor het gemeenschappelijke doel onmiddellijk tot tegenmaatregelen over te gaan. Wij zijn klaar voor het gevecht, wij zijn gewaarschuwd en wij hebben onze voorbereidingen getroffen." (D.NJB.) Tomokadzoe Hort, waarnemend woordvoerder van den Japansche voorlichtingsdienst, heeft op een bijzondere persconferentie, gehouden op het ministerie van buitenlandsche zaken, betoogd dat dit een oorlog tusschen staten is en niet een oorlog tusschen de afzonderlijke staatsburgers van Japan en van de vijandelijke landen. Derhalve zal de Japansche regeering een politiek volgen, waarbij alle mogelijke voorzorg- maatregelen worden genomen, teneinde de veilig heid der Amerikaansche en Britsche staatsbur gers, woonachtig in Japan, te verzekeren. Hori verklaarde voorts: wij hebben met alle middelen die te onzer beschikking staan gepoogd de spanning in den toestand te verminderen ten eindo den vrede voor het gebied van de Stille Zuidzee te bewaren. Maar de ernstige pogingen van de zijde van Japan om de regeering van' Amerika en Engeland den weg naar een recht vaardigen, billijken vrede duidelijk onder het oog te brengen, faalden. Het is wel zeer betreurens waardig, dat Japan op deze wijze is gedwongen zijn toevlucht te zoeken tot den eenigen weg, die open bleef en waaromtrent het keizerlijk edict, waarbij de oorlog wordt verklaard aan de Ver. Staten en het Britsche Rijk, juist is uitgevaar digd. Het behoeft niet gezegd te worden, dat Japan alles zal doen, wat in zijn vermogen ligt, om zijn (D.NJB.) DE STRATEGISCHE BETEEKENIS VAN DE ZUID CHINEESCHE ZEE s-br1tsch bezit h fransch bezit 3-nederlandsch bezit 3" amerikaansch (v.s) {==3- japansch bezit §111!- chineesch bezit door &==j japan bezet japansche invloeds- britsche vlootsteunpunten fransche a amerikaansche (v.s.) - - - japansch vlootsteunpunt britsche vitale belangen De tekst van de Japansche keizerlijke oor logsverklaring aan de Ver. Staten en Groot- Brittannië luidt als volgt: - „Wij, bij 's hemels genade keizer van Japan, gezeten op een troon, die onafgebroken sedert eindelooze eeuwen be staat, verzekeren u, onze getrouwe, dappere onderdanen, dat wij hierbij den oorlog verkla ren aan de Ver. Staten van Amerika en het Britsche Rijk. Manschappen en officieren van ons leger en onze vloot zullen hun uiterste best» doen bij het voeren van den oorlog, onze ambtenaren van de verschillende departementen zullen getrouw en vlijtig de hun toegewezen taak volvoeren en al onze andere onderdanen zullen hun res pectieve bezigheden verrichten. De geheele na tie zal vereend van wil geheel haar kracht in beweging zetten, zoodat niets zal mislukken bij het nastreven van onze oorlogsdoeleinden. De verzekering van een stabielen toestand in Oost-Azië en het bijdragen tot den wereld vrede is de vèr vooruitziende politiek, die werd geformuleerd door onzen grooten, verheven keizerlijken grootvader en onzen grooten keizer lijken vader, die hem opvolgde en welke ons zoo na aan het hart ligt. Het onderhouden van vriendschap onder de volken en het genieten van welvaart ln gemeenschap met alle volken is het leidende beginsel der buitenlandsche po litiek van ons rijk geweest. Het is waarlijk on vermijdelijk geweest en ver verwijderd van onze wenschen, dat ons rijk er thans toe is gebracht, het zwaard te kruisen met Amerika en Brittannië, Meer dan 4 jaar zijn voorbij gegaan, sinds China er niet in slaagde de ware bedoelingen van ons rijk te begrijpen en den vrede in Oost- Azië verstoorde, waarbij het snood onrust zaai de. Ofschoon er weer een nationale regeering in China is gevormd, waarmee Japan betrek kingen van goede buurschap en samenwerking onderhoudt, zet het bewind, dat zich te Tsjoeng king heeft gehandhaafd en steunt op Ameri kaansche en Britsche bescherming, zy'n verzet en broedermoord nog voort. Reikhalzend naar de verwezenlijking van hun matelooze eerzucht, die beheersching van den Orient nastreeft, steunen zoowel Amerika als Groofc-Brittannië het bewind te Tsjoengking en hebben daardoor de troebelen in Oost-Azië verzwaard. Bovendien verleiden deze twee mogendheden andere landen om mede te doen aan de steeds uitgebreider .militaire toebereidselen aan alle zijden van ons rijk om ons te tarten. Zij heb ben met alle middelen onzen vreedzamen han del gedwarsboomd en zijn ten slotte overgegaan tot het volkomen ontbinden van de econo mische betrekkingen, waardoor het bestaan van ons -rijk ten zeerste wordt bedreigd. Geduldig hebben wij gewacht en lang heb ben wij geduld in de hoop, dat onze regeering deze situatie in vrede te boven zou komen. Maar onze tegenstanders, die niet in het minst een geest van verzoeningsgezindheid aan den dag legden, hebben een regeling onnoodig ver traagd en intusschen hebben zij hun economi sche en politieke pressie versterkt, om daar door ons rijk tot onderwerping te dwingen. Deze gang van zaken zou, indien hij op zijn beloop werd gelaten, niet alleen het streven van ons rijk gedurende vele jaren naar stabilisatie in Oost-Azië te niet doen. maar ook zelfs het be staan van onze natie in gevaar brengen. In een situatie als deze heeft ons rijk ter wille van zijn bestaan en zelfverdediging geen ander redmiddel dan een beroep te doen op de wapenen en elke hindernis op zijn weg te ver pletteren. Terwijl de geheiligde schimmen van onze keizerlijke voorvaderen ons uit den hooge beschermen, vertrouwen wij op de loyaliteit en den moed van onze onderdanen in de rustige verwachting, dat de taak, ons nagelaten door onze voorvaderen zal worden voortgezet en dat de bronnen des kwaads dra zullen worden ver stopt, zoodat een voortdurende vrede onwrik baar in Oost-Azië zal worden gevestigd, waar door de roem van ons rijk wordt bestendigd." (Domei) Ten overstaan van de buitenlandsche pers vertegenwoordigers te Berlijn heeft gezant dr. Schmidt, leider der persafdeeling van het de partement van buitenlandsche zaken, de vraag gesteld, wie aansprakelijk is voor de ontplof fing in het Verre Oosten en haar mogelijke gevolgen. Slechts één komt in aanmerking: Franklin Delano Roosevelt, die aanspraak kan maken op den titel „vader van den oorlog." Roosevelt heeft thans, zoo vervolgde dr. Schmidt, den oorlog, dien hij wilde. Sedert het sluiten van het driemögendhedenverdrag tus schen Duitschland, Japan en Italië heeft de politiek der Ver. Staten zich steeds kracht dadiger probeeren te mengen in gebieden, die haar vreemd waren. De ophitsing uit Joodsche en plutocratische kringen in de Ver. Staten tegen Japan is van dag tot dag ondraaglijker geworden. Zooals het opperhoofd der bolsjewieken, Sta lin, zijn legers verzamelde voor een doeltref- fenden aanval op Europa om de landen van Europa, die naar zijn mecning door den oorlog ware verzwakt, onder den voet te kunnen loo- pen, zoo heeft de Amerikaansche politiek se dert jaren stelselmatig Japan omsingeld om het in zijn nationale ontwikkeling te belem meren en het op het oogenblik, dat daartoe geschikt leek. den genadeslag te geven. Met schaamtelooze huichelarij, draaierijen, leugens en afpersingsmethoden heeft men de laatste maanden van Washington uit getracht Japan als een gevaarlijk element in de flank voor het geval van Amerikaansche deelneming aan den oorlog tot ondersteuning van Engeland uit te schakelen. De president der Ver. Staten, die men den Shvlock van het Witte Huis kan noemen, heeft gisteren het passende antwoord gekregen op zijn bluf en afpersingspogingen, gedragen door Joodsche rechtsverdraaiing. Onder verwijzing naar de gevolgen verklaar de dr. Schmidt, dat Amerika thans zal krijgen, waartegen verstandige Amerikanen steeds weer hebben gewaarschuwd, met gevaar voor eigen veiligheid. Van Duitsche zijde aarzelt men niet te be kennen, dat een oorlog leed, zorgen, tranen en bloed brengt, maar daarbij kan men het niet laten, doch men moet ook zijn geloof uitspre ken in de wetten der historie. Als men den president der Ver. Staten op de zooeven ge schilderde wijze karakteriseert, dan geschiedt dit niet om zich in smaad te verlustigen, doch om tot uitdrukking te brengen, dat Roosevelt dient door te gaan voor het werktuig der ne gatie en voor een instrument van den booze. De fronten teekenen zich thans duidelijk af. De beslissing heeft ingezet. In de zakerheid, dat het goede overwint, neemt men te Berlijn en in de hoofdsteden van alle verbonden naties met eerbied en trots kennis van de verklaring van den Japanschen premier, dat voor 100 millioen Japanners de tijd is gekomen om alles te offeren voor de zaak van het vaderland. De Berlijnsche avondbladen maken onder zware koppen melding van dé uitbreiding van den oorlog. De bladen brandmerken de politiek van Roosevelt en stellen den Amerikaanschen president persoonlijk verantwoordelijk voor de nieuwe ontwikkeling. Op den meest scherpen toon worden de afzonderlijke phasen van de jongste handelingen van Roosevelt aan de kaak gesteld. (D.N.B.) GALLAND BEVORDERD. De speciale correspondent te Berlijn van het A.N.P. meldt: In verband met zijn verdiensten in den oorlog is oberstleutnant Galland bevorderd tot kolonel. BOMMEN OP BRUSSEL. Tijdens hun laatste vluchten naar het vaste land hebben de Britsche vliegers eenige bommen boven Brussel laten vallen, die in de nabijheid van een duidelijk van het Roode-Kruisteeken voorzien hospitaal zijn terecht gekomen. Daarbij zijn slechts slachtoffers te beklagen onder de burgerbevolking. Zeven personen werden ge dood, tien gewond, terwijl er nog zeven burgers worden vermist. (D.NJB.) DE TERMIJN WORDT OP 1 JANUARI A.S. ONHERROEPELIJK GESLOTEN. Door het hoofd der inspectie van de bevol kingsregisters werd op 22 October 1.1. aan de burgemeesters een circulaire gezonden van den volgenden inhoud: Ingevolge artikel 1 van het uitvoeringsbesluit persoonsbewijzen 3, treedt artikel 3 eerste lid, van het „besluit persoonsbewijzen" met ingang van 1 Januari 1942 in werking. Dit beteekent, dat op dien datum ieder (dus ook zieken en ouden van dagen) in het bezit van een per soonsbewijs moet zijn. Verlenging van den ter mijn van uitreiking tot na 1 Januari 1942 zal niet worden toegestaan. Met het oog hierop verzoek ik u dan ook met klem die maatregelen te treffen, welke er toe leiden, dat de uitreiking van de persoonsbewij zen in uw gemeente in elk geval voor 1 Januari zal zJjn beëindigd. Naar aanleiding van deze circulaire vestigen wij er de aandacht op, dat zij, die reeds een uitnooaiging tot het in ontvangst nemen van hun persoonsbewijs kregen toegezonden, doch aan die uitnoodiging geen gevolg hebben gegeven, goed zullen doen, zich zoo spoedig mogelijk met de gemeente-secretarie te verstaan, omtrent het tijdstip, waarop hun alsnog het persoons bewijs kan worden uitgereikt. Wie na 1 Januari a.s. zonder persoonsbewijs wordt aangetroffen, stelt zich aan strafvervol ging bloot. NED. REISVEREENIGING. Avond van vrooljjke kunst. In de groote zaal van café-restaurant ,,'t Schut tershof" had gisteren de afdeeling Leiden der Nederlandsche Reisvereeniging een avond van vroolijke kunst georganiseerd, waarvoor vrij groote belangstelling bestond. De voorzitter, de heer J. A. A. van der Horst sprak een kort welkomstwoord en gaf daarna het woord aan Frits Bouwmeester en Dogl Rugani. die in een aantal schetsen en voor drachten de aanwezigen eenige uren kostelijk hebben bezig gehouden. Zoowel hun afzonderlijk als hun gezamenlijk optreden oogstte groot suc ces, waarbij vooral de schetsen „Op het zon daarsbankje" en „Hoe lost U dat op?" dienen te worden vermeld. Omstreeks halfelf kwam het einde van dezen zeergeslaagden avond. Geslaagd te Den Haag voor het examen M. O. Staatsinrichting, de neer Fr. van Lun- teren, alhier. Gistermiddag ongeveer kwart over vijf ont stond op het emplacement der N.Z.H.TM. aan den Stationsweg een vechtpartijtje tusschen twee Katwijksche scholieren. Een van hen, de 15-jarige P. van D. kwam daarbij ten val en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij het linker onderbeen brak. Het slachtoffer werd daarop naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. LITWINOF BIJ ROOSEVELT. De zender Schenectady meldt uit Washington: de Sovjet ambassadeur Litwinof heeft gisteren een onderhoud gehad met president Roosevelt. (D.N.B.) GENERAAL GAMELIN HERSTELD NAAR PORTALET TERUG. De vroegere Fransche generalissimus Gamèlin, die twee maanden in een kliniek heeft vertoefd, is thans weer hersteld en naar de vesting Por- talet teruggebracht. (D.NJ3.),

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1