De Leidsche Bioscoop-Programma's IEIDSCH DAGBUD - Eerste Zaterdag 6 December 1941 it de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEVEILDE PERCEELEN VERKOUDHEID. BRONCHITIS akker's Uit de Rijnstreek AGENDA KLEUTERSCHOOL GORTESTRAAT EN O.L.S. AAN DE HAVERSTRAAT. Sinterklaasfeest. Vele moeders cn genoodigden waren aanwe zig toen de kleintjes van bovengenoemde kleu terschool vol spanning de komst van Sint en Piet afwachtten. Verscheidene peuters zongen een liedje en vergaten daarbij het paard van den Bisschop niet. Langen tijd vertoefde de Sint tusschen de kleintjes, die na zijn vertrek nog een gezellige poppenkastvoorstelling zagen en buitengewoon genoten. Met hun mooie mutsjes op en nog heel wat lekkers in de door de dames gemaakte mandjes vertrokken ze te gen half vijf, nog uitgelaten en vol blijdschap over al het genotene. Dat de ..groote" school ook niet vergeten werd spreekt van zelf. Hier was het Vrijdag morgen hèt moment. Wat hebben ze genoten van dat. mooie sprookje: „zeven in één klap", cn wat keken ze verbaasd toen Sinterklaas zelf ook nog in de poppenkast verscheen. Aan de noodige lekkernijen ontbrak het ook nu nog niet en dank zij veler goede zorgen konden na afloop aan ieder kind nog eenige pakjes wor den meegegeven. Dat na afloop, het hoofd der school namens de kinderen allen, die voor het welslagen van dit feest hadden zorggedragen cn in het bijzonder den Sint hartelijk dank zegde. spreekt van zelf. PITMANSCHOOL. St. Nicolaasfcest. De leerlingen van de Pitmanschool aan het Plantsoen organiseerden gistermiddag een Sint- Nicolaasfeestje in besloten kring. Het openings woord werd gesproken door een van de twee organisatoren, den heer van Kaam, die een woord van welkom sprak, in het bijzonder tot de directie, de dames Kuyper en van Luyken, die hij tevens bedankt voor het beschikbaar stellen van de lokalen. Hij bood namens alle aanwezigen aan elk een bouquet bloemen aan. Daarna kwam St. Nicolaas met zijn knecht binnen, die voor ieder een verrassing en een aardig woord had. Na het vertrek van den Sint volgde een gèzellig samenzijn, waarbij de heer van Kaam zich verdienstelijk maakte door en kele populaire liedjes te zingen en de heer Sloos een paar aardige nummertjes op zijn accordeon ten beste gaf. Gisteren is Sint Nicolaas met Zwarte Piet op bezoek geweest b!j de patiënten van de stich ting „Voorgeest" waar, zij het in meer beperkte mate dan andere jaren, toch een aardig feest is gevierd. Ook heef de Sint eenige afdeelingen in „Endegeest" met een bezoek vereerd, waar hij eveneens enthousiast werd ontvangen. Gisteravond omstreeks halfacht is mevrouw de V. uit Leidschendam in het portaal van een café aan de Steenstraat uitgegleden, waardoor zij viel en een vleeschwond aan het rechterbeen bekwam. De E.HX>. verbond haar ter plaatse en bracht haar ter verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis. Gistermiddag omstreeks half vijf is door onbekende oorzaak, een onbeheerd staande vrachtauto van de firma J. J. M. uit Den Haag. waarop eenige kisten bier stonden, aan de Aal markt achteruit in het water van den Nieuwen Rijn gereden. Hedenmorgen om 12 uur was men nog bezig den wagen te lichten. Het gebeurt in den laatsten tijd herhaal delijk, dat bij de politie aangifte wordt gedaan van vermissing van actetasschen, ed., welke in gangen van huizen en winkels aan rijwielen zijn bevestigd. Veelal wordt de tasch van den inhoud ontdaan en daarna weggeworpen. Waar deze in houd dikwijls blijkt te hebben bestaan uit per soonsbewijzen, textiel- en andere distributie kaarten en deze niet of moeilijk te vervangen zijn, verdient het aanbeveling er nogmaals op te wijzen, dat dergelijke bescheiden zorgvuldig dienen te worden opgeborgen, zoodat ze niet in verkeerde handen terecht' kunnen komen. Onze volkskracht wordt mede door winterhulp in stand ge houden. Gironummer van de WHN 5553. GEBOREN: Antonetta Cornelia, d. v. H, Piket en A. v. d. We IJ den. Bertus, zn. van'C. Haasnoot en E. do Kwaas- tenlet Antonia Clazina, dr. van N. Vianen en D:- v. Grieken Jacobus, zn. van M. H. Kouters en J. Ruijgrok Nicolaas. zn. van J. Nlevaart en J Te Water Adriana Elisabeth, dr. van L Koek en J. A. v. d Meer Franclscus Corne lls. zn. van G. Agtersloot en A. v. Mer Anna, dr. r/an J. Straathof en P. Boot. ONDERTROUWD: E. v. d. Born, jm„ 24 J. cn J. Perfors, jd„ 23 J. A. Poortman, jm„ 34 J. en C. M. D. Vendrlk, Jd. 38 jaar OVERLEDEN: W. Steen, M„ 59 J. H. Moenen, hsvr. van I. Delfos. 78 J. M. Zandvliet, wedn.. 82 1. N. Slootjes, tVedn.. 91 j. J. M. Ensink, Dr., 24 J. J. v. Bemmel, wed. van W. F. Slieker, 83 J. Ten overstaan van Notaris B. H. Stumpel te Leiden. Het pand bestaande uit afz. beneden- en bo venwoning te Leiden aan de Schelpenkade 17 en 18 in bod: f 7.000.—kooper de heer J. W. van Hagen te Leiden voor: f. 7.160.— Het huis met erf cn schuur to Zoeterwouüe, Dorpsstraat D 81 in bod: f. 4.700.— is niet ge gund. AALSMEER. Jaarvergadering „Vooruitgang zy ons Doel". Bovengenoemde IJsclub te Kudelstaart ver gaderde in café v. d. Geest. De voorzitter, de neer G.Buskermolen herdacht het overlijden van het bestuurslid, den heer heer P. de Kuyer, waarna de secretaris de heer A. Zethof de no tulen las, die goedgekeurd werden. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat er een voordeelig saldo is van f. 63.01. Als be stuurslid werd herkozen de heer G. Busker molen, terwijl in de vacature van de heer en P. de Kuyer de heer W. van Lammeren werd ge kozen en als nieuw lid L. Aarssen. In de kas- commissie hebben zitting W. van Lammeren Sr. A. v. d. Laan en J. Bader. Met alg. st. werd de bewilliging der statuten aanvaard. Nog niet werd overgegaan tot aansluiting bij den Ned. Schaatsenrij dersbond. Viering 10-j. bestaan „Voldulosta". De Ver. van Oud-Leerlingen der ULO-school beter bekend als „Voldulosta" hield in De Oude Veiling ter gelegenheid van het 10-jarig be staan een feestavond onder groote belangstel ling. Een bont programma dat enorm succes oogstte, werd opgevoerd. De voorz. KI. Buis, opende. Vooral het orkestje „De Optimisten" onder leiding van den heer J. v. a. Zwaard, oogstte veel succes. De voorzitter werd nog toegesproken door den directeur der ULOschool den heer G. den Hertog. Deze dankte hem voor het vele werk, dat hij ten behoeve van de jeugd heeft gedaan. Vervolgens werd mej. A. Maarsen gehuldigd voor het feit, dat zij 10 jaar onafgebroken deel heeft uitgemaakt van het bestuur. Als blijk van waardeering werd haar, mede namens het bestuur, een zilveren vork en lepel overhandigd, voorzien van een inscriptie. Duidelijk bleek, dat het ge'oodene door de aanwezigen op prijs werd gesteld. Bur gemeester Kolb en ae gem.-secretaris de heer Wentzel gaven met hun dames blijk van be langstelling. Gevonden voorwerpen: Portemonnaies, bankbiljet, fietslantaarn, rozenkrans en rijwie len. Inlichtingen politiebureau. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het Departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming is voor het tijdvak van 16 September 1941 tot het einde van het studiejaar 19411942 wederom belast met het geven van een cursus aan de Landbouw hoogeschool te Wageningen ir. C. Koeman, Rijkstuinbouwconsulent alhier. Morgen wordt de dienst voor doktoren waargenomen door de doktoren H. C. C. Wag ner tel. 421 en H. Oei tel. 489. HAARLEMMERMEER. 50-JARIG BESTAAN CHR. JONGEL.-VER. „OBADJA". Bovengenoemde herdenking had plaats in de Ned. Her/. Kerk. De eere-voorzitter, de heer v. d. Meer hield een herdenkingsrede. De secretaris liet de afgeloopen 50 jaar de revue passeeren. D. Steenwjjk hield een inleiding over geestelijke herbewapening, terwijl ook enkele leden eon voordracht ten beste gaven. Een tweetal samenspraken werd goed opgeyoerd. t.w. „De slimme zet" en „Hoe Klaas gekiekt werd". Afgevaardigden en oud-leden boden de jubilee- rende vereeniging hun beste wenschen aan. Ds. Lazonder van Nieuw-Vennep sloot met dankgebed. HILLEGOM. Rijkspostspaarbank. Aan het ^postkantoor alhier en het daaronder behoorendé ambtsgebied werd gedurende No vember 1941 ingelegd f. 15.475.93 en terugbe taald f. 18.177.24. Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen: Huissleutel model LIps „Yale", blauw kinderwantje, grijze want, nummerbord van auto GZ—59045, blauwe mantelceintuur, mes en een brandstoffenkaart. De Zondagsdienst voor doktoren wordt waargenomen door dokter van Straaten (tel. 5613). LISSE. Vergadering Veilingver. H.B.G.. De Coöp. Veilingvereeniglng H3.G. vergader de onder presidium van den voorzitter, den heer P. Warmerdam Cz„ die dankbaar constateerde dat in het afgeloopen seizoen voor ruim f. 400.000 méér werd omgezet dan in het vorig seizoen. De balans en verlies- en winstrekening werden vastgesteld met dank aan den admini strateur voor de vele werkzaamheden. De heer G. Kromhout werd gehuldigd in verband met zijn jubileum aan HB.G. Een aandenken werd hem aangeboden waarvoor hij dankte. Medegedeeld werd dat de heer J. W. A. Le- feber tot president-commissaris was benoemd en de heer M. L. Onderwater tot secretaris. Nadat de heer D. van Egmond en Dix het woord hadden gevoerd, volgde sluiting door den voorzitter. By beschikking van den secretaris-gene raal van het Departement van Opvoeding, We ienschap en Cultuurbescherming is voor het tydvak van 16 September 1941 tot het einde van het studiejaar 1941-1942 wederom belast met het geven van een cursus aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen ir. K. Volkersz, Rijkstuinbouwconsulent alhier. 7légen HOSSr waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten, terwtjl de hoest verdwijnt. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. NOORDWIJK. St. Nicolaasfeest der O. L. School. In hotel Royal werd het Sint Nicolaasfeest gevierd met de leerlingen der O. L. School Nadat de kinderen den "Sint eenige liederen hadden toegezongen, nam hy met Piet in een rijtuig plaats en werd naar hotel Royal gere den. Het hoofd der school de heer G. Marijt, sprak hier ouders en genoodigden toe. De Sint deelde verschillende verrassingen uit, Ter afwisseling verden de kinderen heeriyk getracteerd. Vele gedichten werden voor den Sint opgezegd, alsmede eenige tooneelstukjes opgevoerd. Als hoogtepunt was er nog een film. De kinderen zoowel als,, de ouders, hebben ge noten. By het naar huis gaan, werd aan ieder nog een pakje uitgereikt. De heer Baars, voor zitter der oudercommissie, dankte ten slotte alle medewerkenden aan dit schitterend ge slaagde St. Nicolaasfeest. De Zondagsdienst der doktoren wordt mor gen waargenomen door de heeren dr. Herma- nides en dr. de Ruiter. SASSENHEIM. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER J. VREEKEN. Onder groote deelneming had de teraardebe stelling plaats van het stoffehjk overschot van wylen den heer J. Vreeken in leven directeur der N,V. Gebrs van Zonneveld en Phillppo. Het geheele personeel volgde de baar, die door een schat van bloemen werd gedekt. Aan de groeve sprak de heer N. W. Philippo, oudste directeur der N.V., die den overledene dankte voor hetgeen hy voor de firma gedaan heeft. Ds. Dryver uit Den Haag bad het „Onze Vader", waarna een broeder van den overle dene dankte voor de betoonde deelneming. VOORSCHOTEN. Aanbesteding. Het gemeentebestuur heeft in het Raadhuis aanbesteed het bouwen van een transformatie huisje aan den Leidscheweg. Ingeleverd werden 15 biljetten, Hoogste in- schryver K. van Dillen, Wassenaar f.3694; laag ste inschrijver G. Kloos, Katwyk aan Zee f.2595. De gunning wordt later bekendgemaakt. WARMOND. Uitvoering der Warmondsche Fanfare. Onder zeer groote belangstelling gaf de War mondsche Fanfare haar winteruitvoering in Hotel de Stad Rome. De voorzitter heette ln het bijzonder den beschermheer, den heer mr. E. E. Menten welkom. Hierna bracht de fanfare onder leiding van den heer M. Bolderdijk een zestal muzieknum mers ten gehoore. Dit corps beschikt over uit stekende muzikanten en de prestaties gaan steeds in stygende hjn. Vooral „Les Roses du Midi" en fantasie op de opera „La fllle du Tam bour Major d'Offenbach" werden keurig uitge> voerd. Na de pauze voerde de afd. tooneel op de klucht Kee van Joop van Raay. Men heeft van dezen avond genoten. De Warmondsche Fan fare kan wederom op een zeer geslaagden avond terugzien F Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente nog steeds uit. Meer dan 200 stuks vee zyn door deze ziekte aangetast. Maatregelen zyn genomen om uitbreiding tegen te gaan. ALPHEN. Tot ouderling der N.H. Kerk Julianastraat is hérbenoemd de heer P. Zwaan en tot diake nen de heeren J. v. d. Velden en J. van Arkel. De politie heeft een 3-tal personen aange houden die bekend hebben een inbraak met; diefstal gepleegd te hebben in de koffietent van Kr. aan den Westkanaal weg alhier. BODEGRAVEN. Jaarvergadering Ger. Meisjesver. „Ruth". Alhier werd een goedgeslaagde jaarvergadering gehouden der Ger. Meisjesvereenigmg „Ruth" onder leiding van mej. A. Veerman, in verband met het 20-jarig bestaan. Het openingswoord van de presidente was gewyd aan het verleden, evenals verschillende bydragen van de leden, in den vorm van een zangkoor. Gelukwenschen werden uitgesproken door ds. Dam namens den kerkeraad, de afgevaardigden van den Kring en den voorzitter van het Geref. Jeugdverband ter plaatse. De oud-presidente mej. J. v. Winger den uit Gouda bood boeken aan. Goede zang nummers werden door een speciaal koortje gege ven, waaraan ecnig spel een bijzonder relief gaf. Een tweetal inleidingen was uitnemend verzorgd. Cand. den Boer sprak een opwekkend slotwoord. Geslaagde zanguitvoering. De zangklassen dér Chr. Scholen vierden haar eerste lustrum met een speciale uitvoering onder de auspiciën van de Schoolvereeniging en onder leiding van den heer A. Beversluis. Hiervoor be stond overweldigend groote belangstelling. De voorzitter gewaagde van het mooie werk en van de verdiensten van den dirigent, den heer W. J. Hornsveld, waarna deze met zyn koren liet zien dat die lof geenszins overdreven was. Er werden vele mooie liederen gezongen. De leerlingen boden den dirigent een-geschenk aan; ook ont ving deze van het schoolbestuur uit waardeering een aandenken. Vergadering Molenburgsche IJsclub. In het lokaal van den heer G. de Jong verga derde de Molenbrugsche IJsclub. Als bestuurslid werd herkozen de heer I. Broere; gekozen wer den de heeren M. Zwanenburg en C. Oppelaar. Tot voorzitter werd aangewezen de heer B. Spruijt, tot secretaris de heer Zwanenburg, tot penningmeester de heer G. de Jong. BOSKOOP. Belangrijke Ingelandenvergadering. In een spoedeischende vergadering van Inge landen van den Ver. Polder aan de Oostzyde van de Gouwe, gemeenten Boskoop en Reeuwyk, zyn de volgende belangrijke besluiten genomen: Met ingang van een nader te bepalen datum, zal een bemalingsovereenkomst worden aange gaan met den polder „Ryneveld", voor een tyd vak van 20 jaar, waarby het peil van beide pol ders geiyk zal komen te liggen op 2.16 N.A.P. De capaciteit van het gemaal zal verhoogd wor den; de bemalingskosten worden gelijk omge slagen over de ingelanden van beide polders, blok Spoelwyk inbegrepen. Besloten werd, dat zal worden overgegaan tot het bouwen van een brug in de Ryerskooperkade nabij de sluis van den polder Rijneveld. Aan den polder Rijneveld werd vergunning verleend tot het openen van de bestaande duiker in den Groenenweg en tot het stichten van een nieuwe duiker ten behoeve van blok Spoelwyk in de Spoelwijkerlaan en Achterkade. Verder werd het bestuur gemachtigd pogin gen in het werk te stellen om langs den Pro vincialen weg Bicwen tot den Groenenweg een wegpad te verkrygen. Tot slot werd goedgekeurd met ingang van een nader te bepalen datum, een tydelyke be malingsovereenkomst aan te gaan met den pol der „Middelburg". Voor de tweede maal vond in hotel Neuf een beursavond plaats van de afd. Boskoop van de Ned. Ver. voor Postzegelverzamelaars. Ook thans was de belangstelling zeer groot; wederom traden eenige nieuwe leden tot de vereeniging toe. In het R.K. Vereengingsgebouw aan de Ro- zenlaan. had voor een geheel uitverkochte zaal een uitvoering plaats van de zangvereeniging „De Kleine Stem" onderafd. van Zang zy onze Leus. Opgevoerd werd de operette „Een dag Khalif" onder leiding van den dirigent den heer Max Wrat. Het was een zeer geslaagde avond. Ook de fraaie Oostersche costumeering viel zeer in den smaak. ZEVENHOVEN. Rooien van wilgenboomen. Het rooien van 375 wilgenboomen. voor den polder Zevenhoven in 2 perceelen is gegund aan H. Mur en W. y. d. Steeg, resp. voor f106 en f. 78. De kerkeraad der Ger. Kerk heeft aan den heer J. v. Vliet ontheffing uit zijn functie van diaken verleend. ZOETERWOUDE. Ergerlijke schapenslachting. By den veehouder D. in de Weipoort zyn 's nachts drie schapen uit het weiland ont vreemd. Slechts de huiden der dieren waren achtergelaten. De politie stelt een onderzoek in. Zondag. Stadszaal: Volkstooneel. Blonde Greet". 7-^4 uur riaim, Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorin. en 5% uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10^ uur voorm. en 5 uur nam. Leger des.Heils (Hooigracht 30): Samenkomsten te 10 uur v.m. en 6 uur nam. Lldo-theater: Kindervoorstelling „De groote -avonturen van Tom Poes", 1.45 uur nam. Prediker: Evangelieprediking te 7.30 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling „De Gele Nachtegaal". 2 uur nam. Oegstgeest (Geversstr. 13)Gem. Gods. 10 uur voorm. en 3% uur nam. Maandag. 0,egstgeest (Witte Huis),: Vergadering N.S:B. Spr. L. SambrinkSandering. 8 u. nam. BIOSCOPEN. 118 Jaar; 14 Jaar; 9 alle leeftyden. Luxor-theater: „Prima Donna" t Dagelijks te 2 en 8 uur nm„ 's Zondags 27 uur doorl. voorstelling. Lido-theater: „Een schot viel" f Dagelijks 7uur nam., 's Zondags te 4 3,'4 en 714 uur, Woensdags en Zaterdag matinee, 2.30 uur. Trlanon-theater: ,,De. Heerscher" Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 26.30 u. doorloopend© voorstelling. Casino: „De eeuwige Jood" f Dageiyks 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2 uur. 's Zondags te 2. 4y2 en 8 uur nam. Rex-theater: „Giovanni, de veroveraar" t Dagelijks 2 en 8 uur nam. Zondag 26% trui doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwyk aan Zee): Nam. uur. „Start voor Dultschland". 's Zondags geslsoten. De Zondagsdienst voor doktoren wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Bruins Slot, De Graaff, De Jager,Kortmann, Niemer, dr. Starck. In Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. Hügenholtz, tel. 20390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 9 December 20 uur tot Zaterdag 13 December 3 uur waargenomen door de Apotheek Boek- wyt, Breestraat 74. tel. 20552; de Haven-Apo theek Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 8 gr. C. (46 gr. F.). DE KAAG. Verg. van Stemgerechtigden Ned. Herv. Gem. In het vereenigingsgebouw „Waakt en Bidt" had de vergadering plaats van de leden der Ned. Herv. Gem. De aftredenden, ouderling Nell, diaken Overdorp en de notabelen L. J. Vlugt en Nell werden herkozen, terwyl betref fende het beroepingswerk werd aangenomen, dat dit de eerstvolgende tien jaar door alle stemgerechtigden zal worden uitgeoefend. HAZERSWOUDE. UITKEERING WINTERHULP. Alhier is aan ruim 70 gezinnen de eerste uit- keering van „Winterhulp Nederland" verstrekt. KOUDEKERK AAN DEN RIJN OPBRENGST COLLECTE WINTERHULP. De ïy'stcollecte van Winterhulp heeft opge bracht f. 47.82. Teraardebestelling van wijlen i den heer H. J. v. Leeuwen. De begrafenis van den bekenden pannen- en draineerbuizenfabrikant den heer H. J. v. Leeu wen had Donderdagmiddag plaats. De heer v. Leeuwen werd op 17 November 1860 te Jutphaas geboren. Stammend uit een oud geslacht van pannenbakkers werd de heer van Leeuwen reeds op zevenjarigen leéftyd ln de geheimen van het vak ingewijd en verkreeg vroegtydig een ver antwoordelijke positie op de toenmalige fabriek van den heer Ravestein te Utrecht. Zyn uit stekend vakmanschap was oorzaak dat hem herhaalde malen door fabrikanten advies ge vraagd werd. Na den dood van zijn vader be heerde hy langen tyd de nu nog in bedrijf zyn- de fabriek te dezer plaatse. Hoog stond hy in aanzien by zyn werklieden. Allen die hem van naby kenden, wisten dat hy tot het einde van zijn leven een onversaagd werker was, die daad werkelijk de sociale belangen van zyn arbei ders. naar zyn beste vermogen wist te behar tigen. Bovenal ging zijn verlangen uit om als een oprecht Christen te leven, en er naar te han delen. In overeenstemming met den wensch van den overledene was de begrafenisplechtigheid sober. Immers: hy was wars van alles, wat maar naar roem in den mensch zweemde. Een stille eer, geheel naar den zin van den harden wer ker was het, om door zyn eigen werklieden naar zyn laatste rustplaats' geleid te worden. Aan de groeve sprak ds. Haspers een kort toepasselijk woord. LEIDERDORP. In de vacature voor notabel der Ned. Herv. Gem. alhier is gekozen de heer C. de Graaf Wzn„ en als gemachtigden voor het kiescollege de heeren M. Bos en A. V. van Muijen. LEIMUIDEN. JAARVERGADERING IJSCLUB „WERKVERSCHAFFING." Deze vereeniging vergaderde in het café Sport. De secretaris de heer J. W. de Ren opende, daar de voorzitter de heer H. J. Visser afwezig was. Hy herdacht het overleden bestuurslid den heer C. van Velzen, die veel voor de vereeniging heeft gedaan. Ook de heer H. J. Visser, die als bestuurslid bedankte, werd herdacht; jaren ach tereen heeft hy de voorzittersfunctie bekleed. Ook hem zullen wy missen; de heer Visser droeg de vereeniging een warm hart toe. Uit het ver slag van den penningmeester den heer C. van Berkel bleek, dat de inkomsten bedroegen f. 64.77, de uitgaven f. 76.97; nadeelig saldo f. 12.20. Als bestuursleden weren gekozen de heeren K. van Heyningen en L. van Velzen. De heer J. de Prie werd herkozen. Hierna sluiting. Lido-Thealer Naar het crimineele tooneel- stuk „Schuss im Rampenlicht" is de film „Een schot viel" vervaardigd, waarin van het begin tot het eind spanning heerscht. Er is een schot gevallen, een moord gepleegd: wie is de dader? Dit geval houdt u bezig, want er zyn vyf verdachten en de oplossing is on verwachtx Het gaat hier om een actrice, die tydens de première van een tooneelstuk door haar tegen speler werkelyk wordt neergeschoten. Tijdens talrijke verwikkelingen stapelen zich de verden kingen op. Wie is de figuur, die in de schaduw van de loge bij het tooneel gezien is: heeft deze geschoten? Bijna -komt men op het verkeerde spoor, maar wanneer het net der politie zich vaster en vaster om enkele personen sluit en byna een onschuldige het slachtoffer wordt, valt er wéér een schot. En de politie is te laat ge komen. Wij vertellen u het geheim niet: het. geval zelve en de ontknooping ervan moet u zelve gaan zien, want zy zyn de moeite waard! Aan Georg Jacoby was de regie in elk opzicht toe vertrouwd, terwijl verschillende acteurs er hun beste krachten in ontplooien. De knappe en logische opbouw van deze detective-film en de ontmaskering laten niet na u hevig te boeien. Voor de pauze, behalve de journals, de hu moristische film „De groote bluf". Casino-Theater. Het Casino-Theater geeft een reprise van *de nog zeer onlangs in deze rubriek besprokèn documentaire film „De Eeuwige Jood", waarin aan de hand van een uitvoerig, toelichtend commentaar het veelzij dige Jodenprobleem behandeld wordt. In tal rijke beeiden komt de invloed der Joden op het maatschappelyk en geestelyke leven tot uit drukking, met als eenige oplossing daartegen het bijeenbrengen der Joden op een apart ge deelte der aarde, mede ter bevordering der ras zuiverheid. Het lyden der dieren, dat deze on dergaan moeten tengevolge van het ritueele dachten, neemt eveneens een belangrijke plaats in dit filmwerk in. Het feit, dat talrijke repor tages dateeren uit den tyd, onmiddellyk na de bezetting van Polen door de Duitsche troepen, draagt by tot de actualiteit van deze film, waaraan verschillende operateurs him krachten wijdden. Voor de pauze gaan de filmpjes „Levens vreugde" en „Erfeniszwendel." Rex-Theater De film „Giovanni, de Ver overaar" behelst den romantischen levensloop van een telg uit het roemruchte geslacht der Medici's, wiens geheele leven werd beheerscht door het lot, dat hem als knaapje van nauwe- ïyks drie jaar trof. By een belegering van het voorvaderlijk slot in de omgeving van Florence, sneuvelt namelijk de slotvoogd, terwyl hyzelf door de belegeraars wordt ontvoerd. Twintig jaar later zien wy hem terug als een energieke jongeman, wiens levensdoel het is den ouden burcht voor zyn geslacht te herwinnen. De jeugdige hertog van Lombardo begint zyn krijgsmansloopbaan, welke hij als succesvol aan voerder zal beëindigen, als gemeen soldaat, zyn eerste wapenfeit is de overmeestering van een transport, doch van een dergelyk oneervol be- dryf heeft hy meteen genoeg en dan vormt hy rondom zich een keurtroep, welke door haar gedisciplineerde houding gunstig afsteekt tegen de meeste gehuurde rooverbenden van dien tijd. In de romantische sfeer der Middeleeuwen te midden van alle sluwheid, wreedheid en bedrog van dien tijd.-zien wy het succes van Giovanna snel toenemen, doch de Hooge Raad van Flo rence weigert zyn rechtmatige eischen te erken nen en laat hem zelfs gevangen nemen en fol teren. Trouwe vrienden bevry'den hem uit den kerker; hy vlucht over de Fransche grenzen om daarna terug te keeren en vermomd als Fransch officier zyn grootsten tegenstander in een duel te overwinnen. De adel en geestelykheid span nen evenwel tegen hem samen en hy eindigt zyn leven op het slagveld. Louis Trenker vervult met veel bravour de titelrol in deze spannende film, waarin wy ook kunnen genieten van goeden zang. In het voorprogramma draait een interessant cultuurfilmje over „Onderhuurders". Luxor-Theater De film „Prima Donna" is geprolongeerd, en dat was te voorzien. Zarah Leander geeft hierin immers een uitzonderlyk gave en ontroerende creatie van de groote kun stenares, die aarzelt in de keuze tusschen de kunst en de liefde voor haar echtgenoot en daaraan haar huweiyksgeluk ten offer ziet val len! Rolf Hansen's regie bereikte vele pakkende effecten en er is uitstekende muziek van Theo Mackeben. De byrollen zijn bij Hans Stüwe, Siegfried Breuer en Eva Immerman in ver trouwde handen. Trianon-Theater. Reeds eenige jaren gele den kwamen velen onder, den diepen indruk van Emil Jannings' prachtige créatie in de film „De Heerscher". Zyn sober, doch sterk en imponee rend spel als directeur-eigenaar der enorme Clausen-fabrieken, die ten slotte door zyn kin deren onder curateele gesteld wordt, omdat zy het niet eens zijn met de levenswyze van hun machtigen vader, trekt ook nu de grootste aan dacht! In zyn testament vermaakt hij ten slotte zyn fabrieken aan den Sta.at, overtuigd als hy is. dat zij dan beter beheerd worden en aan de volksgemeenschap meer ten goede 'zullen komen, dan dat zy in handen geraken van zyn hem onwaardige kinderen. Sfeer en uitbeelding van alle karakters zyn uitstekend getroffen, zoodat de levensechtheid in hooge mate treft: allereerst de noeste „ar beider" Clausen, die tot eereburger van zyn stad benoemd wordt. Hy vindt in zyn typiste Inken Peters de vrouw, die zijn levensavond verguldt. Scherp daartegenover de kinderen iilt zyn eer ste huweiyk, slechts denkend aan eigen gewin en aan hun erfenis, niet aan het geluk, dat óók hun vader verdient. Janning's spel wordt opgevoerd tot een dra matische climax tydens de scène, waarin hij, geheel verbitterd door het leed, dat zijn kinde ren hem aandeden, deze v&n zich stoot.. On danks onbeschryfelyk leed, weet „De Heer scher" zich weer op te werken tot zyn oude energie en vindt in noesten arbeid en in de hooge levensopgaven, die hy zich steeds stelde, de oude en nu weer nieuwe voldoening, tot het geluk van de duizenden, die van hem afhanke lijk zyn. Een meesterlyk door Veit Harlan ge regisseerd en door vele prominente acteurs ge speeld filmwerk! Voor de pauze de hierbij uitstekend aan sluitende cultuurfilm „Wy bouwen een schip", terwyl in het journal o.a. de verwelkoming der onderteekenaars van het Anti-Kominternpact door minister Von Ribbentrop een groote plaats inneemt. Th. J. Hannema. 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2