Zware Engelsche scheepsverliezen r STADSNIEUWS r 82ste Jaargang WOENSDAG 3 DECEMBER 1941 No. 25059 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch Weermachtsbericht De ontmoeting' Goerïng-Petain Australische verliezen ter zee Italiaansch Weermachtsbericht Met Duitschland voor een vrij Europa De spanning in het Verre Oosten Een Duitsche beschouwing Verspreide berichten EERSTE BLAD Waarom met Duitschland voor een nieuw Europa? LEiDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lUnen). DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv,: K. Been. Lelden. Het Duitsche opperbevel deelde giste ren mede: Aan het Oostelijk front duren de ge vechten in het gebied van Rostof voort. In het gevechtsgebled van Moskou zijn de Duitsche troepen in nieuwe sectoren diep in het vijandelijke verdedigings- stelsel doorgedrongen. Voor Leningrad werden verscheidene bolsjewistische uit- valspogingen, die door krachtig artille rievuur waren voorbereid, verijdeld. De luchtmacht plaatste bomtreffers op een Vliegtuigenfabriek bij Rybinsk aan de Wolga, bestookte vijandelijke transpor ten op het ijs van het Ladogameer en zette de vernieling van spoorlijnen ten Oosten van Tichwin voort. Gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht Leningrad en bolsjewistische vlieg velden in den Noordelijken sector ge bombardeerd. In de Engelsche wateren heeft de luchtmacht een vrachtschip van 2000 ton tot zinken gebracht. Twee andere koopvaarders werden door bommen be schadigd. Andere luchtaanvallen van den afgeloopen nacht waren gericht op havenwerken en ravitailleeringsbedrij- ven. In Noord-Afrika hebben de gevechten ten Zuidoosten van Tobroek, die vol af wisseling waren, de laatste dagen een voor de Duitsch-Italiaansche troepen gunstig verloop gehad. Bij een poging tot bevrijding van ingesloten strijdkrach- V-L ten werd de vijand met zware verliezen teruggeworpen. Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben de Britsche ravitaillee- ringsspoorlijn naar het front van Sol- loem met bommen bestookt en groote schade toegebracht aan verkeersinstal- laties bij Sidi Barani en Marsa Matroeh. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten zijn sedert het begin der ge vechten meer dan 9000 gevangenen ge maakt, onder wie 3 generaals. Behalve talrijke stukken geschut zijn 814 Brit sche gepantserde voertuigen buitgemaakt of vernield en 127 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De Britsche marine heeft in November gevoelige verliezen geleden. In totaal zijn door Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht tot zinken gebracht: 1 vlieg kampschip, 1 kruiser, 3 torpedobootja- gers, 4 motortorpedobooten, 1 bewakings vaartuig en 1 patrouillevaartuig. Boven dien werden 2 slagschepen, 2 torpedo- bootjagers, 7 motortorpedobooten en 3 andere oorlogsvaartuigen zwaar bescha digd. In den strijd tegen de Britsche ravi- taillleeringsscheepvaart hebben marine en luchtmacht in November 48 vijande lijke koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 231.870 ton tot zinken gebracht. Verder werden 39 sche pen beschadigd, voor een deel ernstig. Voorts leed de vijand scheepsverliezen door ondernemingen in verschillende zeeën. In aanvulling op het Duitsche weermachts bericht verneemt het DNB o.a., dat de Sovjet troepen sedert 1 November in het totaal 13 uit- valspogingen uit Leningrad hebben ondernomen die meerendeels uit verscheidene telkens elkaar opvolgende acties bestonden en die op verschei dene plaatsen werder uitgevoerd. De bolsjewie ken brachten daarbij aanvankelijk zeer sterke strijdkrachten in het vuur. Verder bereidden zij de uitvalspogingen meestal voor door sterk artillerievuur en brachten groote hoeveelheden vechtwagens bijeen. Steeds waren deze uitvals pogingen aanleiding tot zeer zware bloedige ver - liezen voor de bolsjewieken, die daarbij steeds het grootste deel der aanvallende vechtwagens verloren. Op 12 November werden elf van 17 aanvallende vechtwagens vernield. Op 22 No vember werd gemeld, dat 15 vechtwagens wa ren vernield, op 24 November acht vechtwagens, waaronder 7 zeer zware en op 1 December 30 vechtwagens, waaronder ces zeer zware. Ook wanneer de in Leningrad opgesloten bolsjewie ken trachten over het ijs van het Ladogameer hiervoor vervangingsmateriaal aan te voeren, dan kunnen deze verliezen niet worden gecom penseerd. Deze transporten over het ijs van het Ladogameer worden met succes bestreden door de Duitsche luchtmacht. Het ANP meldt int Berlijn: In antwoord op een vraag of de Duitsche aan- valsoperatjes in het Oosten soms ergens tot stilstand waren gekomen, zeide men gisteravond in militaire kringen alhier aan persvertegen woordigers: „De troepen hebben nog nergens hun winterstellingen betrokken". Het voorbarige voornemen der Engelschen om 'de zwakkere strijdkrachten van Rommel in Noord-Afrika met een verpletterende meerder heid in aantal binnen enkele dagen te verslaan, is door de dapperheid van de Duitsche soldaten in Afrika en hun Italiaansche bondgenooten met groote verliezen mislukt, zoo schrijft de Voelkische Beobachter. Het blad verklaart, dat de opgegeven getallen 9000 gevangenen, onder wie drie generaals, talrijke vernielde stukken geschut, 814 verniel de of buitgemaakte tanks en 127 vernielde vliegtuigen reeds op zich zelf zeer indruk wekkend zijn en des te duidelijker spreken voor de gevechtskracht van het Duitsche corps in Afrika, hoe meer men zich de steeds herhaalde Engelsche beweringen omtrent de overmacht in aantal van de Britten aan menschen en mate riaal voor oogen houdt. Deze getallen winnen nog aan waarde, wanneer men rekening houdt met de Afrikaansche omstandigheden, waaron der iedere blanke troepeneenheid vele malen zeldzamer en waardevoller is dan op Europeee- sche oorlogstooneelen en waar iedere verloren tank en ieder neergeschoten vliegtuig veel moei lijker te vervangen is dan op ons vasteland. MASSA-VLUCHT UIT SOVJET-UNIE NAAR TURKIJE. De stroom vluchtelingen uit de Sovjet-unie over de Turksche Noordoostgrens heeft een zoodanigen omvang aangenomen, dat de Turk sche regeering vorige week talrijke verzamel- kampen voor burgers cn gedeserteerde soldaten heeft, moeten oprichten. In de Noord-Turksche havens zijn wederom vele kleine stoom- en zeilschepen binnengeloopen, die vluchtelingen uit Sebastopol aan boord hadden. De beman ningen en de vluchtelingen werden geïnter neerd. (DNB). Naar de Britsche berichtendienst uit Can berra meldt, heeft de Australische minister president Curtin medegedeeld, dat de Australi sche kruiser „Sydney" verloren ls gegaan, gelijk reeds In een deel onzer vorige oplaag vermeld. De bemanning, bestaande uit 42 officieren en 603 man, wordt vermist. Blijkens een mededee- ling van het AN P, uit Berlijn heeft de Britsche admiraliteit een bericht uitgegeven, volgens het welk de .Sydney" door een Duitschen hulp- kruiser tot zinken is gebracht, Voorts is de Australische torpedojager „Para matta", naar de Engelsche berichtendienst uit Canberra meldt, getorpedeerd en tot zinken ge bracht en wel toen deze jager andere schepen begeleidde. In het geheel 141 officieren en man. Het Italiaansche weermachtsbericht van gis teren luidde: De slag in de Marmarische woestijn duurt in verschillende afzonderlijke heftige en verbit terde gevechten voort. Aan het front van To broek bedrijvigheid van vooruitgeschoven afdee- lingen en levendig vuur der artillerie aan weers kanten. Aan het front van Solloem heeft onze verdediging hardnekkigen tegenstand geboden tegen herhaalde vijandelijke aanvallen. In Sidi Omar afwisselende gebeurtenissen. In den cen- tralen sector botsingen in het gebied van Sidi Rezegh, waar in den loop van den dag in totaal ongeveer 1500 gevangenen gemaakt werden, onder wie generaal Miles Reginald. De Ita- liaansch-Duitsche luchtmacht was zeer actief en deed doeltreffende aanvallen op troepenaf- deelingen, concentraties van auto's en ravitail- leeringskampen. Doelen in de vesting Tobroek en spoorwegen in de omgeving van Sidi-Barani en Mersa Matroe werden gebombardeerd, waar bij branden en ontploffingen ontstonden. Tij dens luchtgevechten werden 15 vliegtuigen neer geschoten, waarvan elf door onze jagers en vier door Duitsche jachtvliegtuigen. Voorts werden nog tal van andere vijandelijke toestellen ge troffen en beschadigd. De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen ondernomen op plaatsen in Libye en herhaal delijk enkele onzer veldlazaretten gebombar deerd en gemitrailleerd, ofschoon deze zeer zichtbaar de onderscheidingsteekenen van het Roode Kruis vertoonden. Hierbij werden onder de patiënten personen gedood en gewond. Te Benghazi werd het ziekenhuis Principe de Pie- monte getroffen. Een vijandelijk toestel werd door de luchtdoelartillerie te Derna brandend neergeschoten. Ter hoogte van Tobroek heeft een van onze formaties torpedovliegtuigen met drie torpedo's een vijandelijken kruiser van 5000 ton getroffen, waarna deze zonk. schappen van het 1060 ton groote schip worden vermist en aan Engelsche zijde neemt men aan, dat de betrokkenen dood zijn. Er werd niet be kend gemaakt, waar het schip tot. zinken is ge bracht. Officieel is echter medegedeeld, dat het schip in Mei naar een haven in de Middel- landsche Zee was vertrokken. (D.N.B.). Alle partijen in het conflict in het Verre Oosten blijven voortgaan haar posities te ver sterken. Van alle zijden worden vloot-bewegin- gen gemeld als anderszins. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, dat de voormalige minister van handel en industrie. Josjiaki Hatta tot minister van spoorwegen en de minister van landbouw, Kiroja Ino tot mi nister van overzeesche aangelegenheden be noemd zijn. De leider yan het inlichtingenbureau ver klaarde, dat deze benoemingen zijn geschied op dat de minister van buitenlandsche zaken met hetj o°g op den ernst van den toestand zich uit sluitend aan zijn diplomatieke werkzaamheden kan wijden en opdat de minister van landbouw het bestuur van de voedselvoorziening in Japan en het buitenland kan coördineeren. Luitenant- generaal Saboero Ando is benoemd tot lid van aen oppersten oorlogsraad. Tot dusver streed hij aan het front in China en hij heeft bijzondere verdiensten verworven (DJ7H)OPbOUW Van d6 Japansche luchtmacht. In het gebouw van Lotisico te Den Haag Werd de premie trekking van de Winterhulp- loterij 1941 gehouden. Het moment waarop de prijs van f.5000 werd getrokken. (Polygoon-Meyer) Zoowel van Duitsche als van Fransche zijde wordt over het resultaat der ontmoeting tus- schen Goering en Pétain en Darlan het stil zwijgen bewaard. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft het volgende: Het ls begrijpelijk, dat de ontmoeting tus- schen rijksmaarschalk Goering en maarschalk Pétain een grooten weerklank in de wereld heeft gevonden, te meer daar reeds lang voor deze bijeenkomst in het. bestek van de militaire en politieke gebeurtenissen talrijke, deels fan tastische speculaties zijn vastgeknoopt aan de vraag, hoe het stond met de Fransch-Duitsche betrekkingen. Van Duitsche zijde is nooit ontkend, dat ook het Duitsch-Fransche probleem in het kader van de aan gang zijnde nieuwe Europeesche orde opgehelderd en opgelost dient te worden en zoo mag men aannemen, dat alle factoren, waaruit deze problemen bestaan, in St. Flo- rentin Vergigny bestudeerd zijn. hetgeen ook tot uiting komt in het beknopte communiqué over deze ontmoeting. Wanneer men te Berlijn ten aanzien van de in de buitenlanudsche pers opduikende ver moedens groote terughoudendheid in acht neemt, mag men hieruit niet een conclusie trekken aangaande de waarde, die men te Berlijn aan deze besprekingen hecht, doch dient men hierin veeleer den wensch te zien om mogelijkheden, welke zich voordoen, niet door overhaast innemen van een standpunt of door uit hun verband gerukte woorden over het een of andere onderwerp in de kiem te smoren. Hetgeen men te Berlijn in de eerste plaats ziet, is inderdaad de groote lijn, zoodat het oogenblik, waarop de bespreking tusschen maarschalk Pétain en rijksmaarschalk Goering begon, en de atmosfeer, welke deze bespre king omgeeft voorloopig als het belangrijkste worden beschouwd. Deze atmosfeer werd gekenmerkt ten eer ste door den strijd tegen het bolsjewisti sche gevaar, welke strijd op het zoo juist geëindigde congres te Berlijn is bekrach tigd en ten tweede door de Britsche blok kade, die geheel Europa en Frankrijk in het bijzonder raakt en ten slotte door de imperialistische inmengingspogingen der Vereenigde Staten bij het streven naar den Europeeschen opbouw. Aan dergelijke bepaald onwaardige, aan af persing grenzende pogingen heeft Frankrijk in den laatsten tijd bijzonder bloot gestaan, als moest het als het ware een gevoelige straf on dergaan voor het feit, dat het na dapper ge streden te hebben en na door zijn bondgenoot in den steek gelaten te zijn, de consequenties durfde aanvaarden voortspruitende uit een on ontkoombare nederlaag.,., De gedachte aan een samenwerking, zooals deze ontstond bij de ontmoeting te Mon- toire tusschen den Fuehrer en maarschalk Pétain schijnt in weerwil van vele inter mezzo's en vertragende momenten bij de Franschen met een werkelijk inzicht en vooruitzienden blik niet geheel op on- vruchtbaren bodem te zijn gevallen. Of St. Florentin-Vergigny als een nieuwe etappe op dezen weg moet worden beschouwd, zal de tijd moeten leeren. In ieder geval zou men van Duitsche zijde verklaringen van den Franschen staatssecretaris Benoit Mechin en het standpunt van de Fransche pers in zake deze ontmoeting als een toeken willen zien voor het feit. dat ook in Frankrijk verantwoorde lijke kringen het Duitsch-Fransche vraagstuk niet meer van uit den gezichtshoek van het machtspolitieke antagonisme, doch in het kader van de Europeesche lotsgemeenschap probee- ren te zien. Een vraag, waaraan in buitenlandsche krin gen bijzonder groot belang wordt gehecht is, of de afvaardiging van een persoonlijkheid als rijksmaarschalk Goering voor het voeren van dergelijke besprekingen duidt op de behande ling van specifiek militaire kwesties. Een dergelijke vraag wordt reeds beantwoord door het eenvoudige feit. dat het arbeidsterrein van den rijksmaarschalk ver uitgaat boven zui ver militaire belangen en dat juist hjj als ge volg van de ervaringen, die hij op dit arbeids terrein heeft opgedaan, bij het bestudeeren en zoo mogelijk ophelderen van kwesties, zooals met maarschalk Pétain zijn behandeld door hoogere motieven geleid wordt. VIERDE CONTINGENT FRANSCHE VRIJWILLIGERS VERTROKKEN. Het vierde contingent van het Fransche vrij willigerslegioen voor den strijd tegen het bolsje wisme ter sterkte van 1200 man heeft gisteren onder leiding van kolonel Ducrot Versailles ver laten, om zich naar het opleidingskamp in het Oosten te begeven (DJSÜ3.). HET TEKORT AAN ARBEIDSKRACHTEN IN ENGELAND. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis aangekondigd, dat de regeering voornemens is nieuwe manlijke en vrouwelijke arbeidskrachten in Groot-Brittannië op te roepen. Churchill deelde mede, dat de re geering volmachten zal verlangen om onge huwde vrouwen tusschen 20 en 30 jaar te dwin gen tot de geüniformeerde diensten toe te treden. De oproeping van manlijke arbeids krachten zal worden uitgebreid tot den leeftijd van lBVi jaar, ten einde aldus nog 70.000 man voor de diensten in 1942 te waarborgen. Jonge mannen en jonge meisjes tusschen 16 en 18 jaar zullen worden geregistreerd. Men zal hen trach ten te bewegen zich vrijwillig aan te sluiten bij de staatsdiensten. Aan het slot van zijn rede verklaarde Chur chill. dat tot het eind van den oorlog twee gie ren boven Engeland zouden zweven, n.l, invasie en luchtaanvallen, Churchill deelde verder nog mede. dat de dienstplichtige leeftijd van 41 tot 50 jaar ver hoogd wordt. Als een grooten ruggesteun tegen een invasie noemde de premier de burgerwacht. Deze is uitgerust met machinegeweren, pistolen, granaten en andere wapens; in afwachting van de verdere ontwikkeling moet men niet aarzelen om ook de lans of de partizaan in handen der burgers te geven. Churchill wees erop. dat hij anderhalf jaar geleden den Engelschen bloed, tranen, harde arbeid en zweet had beloofd en hii legde er den nadruk op, dat zij nog verderen arbeid, zweet, ongemak en ontzegging op zich moesten nemen. (D.N3.). ENGELAND EN IRAK. Door een verdrag, dat te Bagdad is ondertee kend, heeft Engeland een nieuwen maatregel tot kneveling van de nog overgebleven „onaf hankelijke" rechten van Irak genomen. Irak is door deze overeenkomst gedwongen, Basrah en het iets zuidelijker gelegen Fao voor onbe- paalden tijd als vlootbases aan Engeland af te staan. Door de onderteekening is het verdrag van kracht geworden. Het zal niet worden ge publiceerd. aangezien men vreest voor nieuwe onrust onder de bevolking, die in dit verdrag terecht een maatregel tegen haar eerste rech ten zou zien. De Britsche regeering verzekert zich met het bezit van de beide steunpunten ook van de controle oyer den geheelen Iraak- schen overzeeschen handel, daar Basrah de eenige bruikbare haven in de Perzische Golf is. (D.NB.) PROCES IN TRIEST. Voor het in Triest bijeengekomen speciale ge rechtshof ter verdediging van den staat is een proces begonnen tegen een groep van 71 be klaagden wegens anti-nationale en revolution- naire actie Van de beklaagden, die door 18 ad vocaten worden verdedigd, zijn 11 voortvluchtig Uit de aanklacht, waarvan het voorlezen twee uur duurde, blijkt, dat sedert 1939/40 een wijd vertakte samenzwering in Triest en in naburige plaatsen op touw was gezet. De deelnemers, o.m. ook personen die in 1929, 1930 en 1931 daden van terreur hadden gepleegd, stonden recht streeks of indirect onder den invloed van bui tenlandsche mogendheden en hadden revolu tionaire doelstellingen. (D.N.B.) Dit Nummer bevat TWEE Bladen Ieder jaar in den Pinkstertij d smeekt de Christenwereld: „Zendt Uw Geest uit en Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen". Nog nooit is een vernieuwing der aarde zoo noodig gevoeld als de laatste vijftig jaren, waai de wereld in een poel van ellende gestort was door het kapitalisme. De meest krankzinnige tegenstellingen waren mogelijk. Als men zijn krant opensloeg, kon men op de eene pagina lezen, dat een heele oogst moedwillig werd ver nietigd, omdat er een te veel was. terwijl op de andere pagina te lezen stond, dat millioenen menschen van honger omkwamen. In eenzelfde stad, in dezelfde straat, zwelgden menschen in overvloed, terwijl vlak daarnaast volksgenooten gebrek hadden aan het allernood zakelijkste. Wij allen wisten, dat die toestanden onmogelijk overeen te brengen waren met de bedoelingen, die God met Zijn schepping had gehad. Wij allen voelden, dat de diepe oorzaak van al deze ellende gelegen was in het egoïsme en den onderlingen haat en nijd van het menschdom. Wij allen wenschten vurig, dat God toch eindelijk eens tusschen beide mocht komen, om een einde te maken aan dezen wanhopigen toestand. En als dan het Pinksterfeest weer aanbrak, smeekten wij God opnieuw, dat Hij Zijn Geest zou zenden, om het aanschijn der aarde te vernieuwen. Uit onszelf konden wij dit niet. Er moest zoo ontzaglijk veel opgeruimd worden, wat in den weg stond. God heeft ons gebed verhoord. Hij heeft een opruiming gehouden onder al het oude en ver molmde. Hij heeft ons den weg gebaand, waarop wij voort moeten schrijden naar een nieuwe, betere toekomst. WAT ZULLEN WIJ DOEN? Nu hebben wtf de kans, om een 'geheel nieuwe maatschappij op te richten, waar geen plaats meer is voor kapi talisme; waar liefde en rechtvaardigheid zullen heerschen; waar haat en nijd worden uitgeban nen en aan het egoïsme de, doodsteek wordt gegeven. Wij hebben er God om gesmeekt en gebeden. Nu geeft Hij ons de kans. Wat doen wij er mee? De Leider van alle Germanen heeft het grootsche idee opgevat van een geheel nieuw Europa, waar orde en welvaart zullen heerschen. Zeker, er moest eerst ontzettend veel opgeruimd worden; oude instellingen, die het nieuwe tegen hielden moesten verdwijnen. Dit alles kostte bloed en offers, veel bloed, zware offers. Maar wij hebben er God zelf om gesmeekt. Het nieuwe wordt altijd geboren onder smarten en pijn. Ook wij hebben ons deel gekregen in deze weeën. Maai- wij mogen nooit onze oogen af wenden van het jong geborene, ook al zijn onze oogen door tranen verstikt. Duitschland heeft onnoemelijke offers ge bracht voor de nieuwe idee. Daarom heeft Duitschland het recht, om voor te gaan in deze vernieuwing. Daarom mag Duitschland eischen, dat wij volgen. En ieder, die God gesmeekt heeft, om Zijn Geest te zenden, die het aanschijn der aarde zal vernieuwen, heeft maar één ding te doen: Met Duitschland voor Nieuw Europa! Th. A. J. de L. UITVOERING LEIDSCH ACCORDEON GEZELSCHAP „HOHNER". Viering 3-jarig bestaan. Gisteravond heef in de uitstekend bezette Stadszaal het Leidsch Accordeon-Gezelschap „Hohner" zijn driejarig bestaan gevierd met een uitvoering, die men met genoegen bijge woond heeft. Nadat de „Hohner-Band" onder leiding van den heer B. Neuteboom voor opge wekte openingsmuziek had zorg gedragen, was het woord aan den voorzitter den heer P. Bl;.n- kenstein. Deze heette allen welkom, wees op het feit, dat het gezelschap met trots terug kan zien op de in de afgeloopen jaren gegeven uit voeringen en wekte op, zich als lid of donateur der vereeniging aan te melden. Een uitvoerig programma volgde, dat onder leiding van den heer H. v. d. Velden met animo werd vertolkt. Zoowel het geheele gezelschap, als diverse ensembles, zooals de Holiner-Negen, waaraan één lid wecens ziekte ontbrak, het Hohner-kwartet en het „Junioren-Trio" speel den naar het vermogen hunner krachten en wisten het auditorium prettig bezig te houden. Ook het optreden van den humorist-confé rencier Jules Sermon viel in den smaak, terwijl de heeren H. v. d. Velden en B. Neuteboom eenige duo's opeelden, welke eveneens veel succes oogstten. Een verrassing was de aanbieding van n fraai vaandel aan de vereeniging door de Vaan delcommissie. bestaand" uit de heeren v. Tricht, Waanders en de Graaf, waarover men zich en thousiast betoonde! Het driejarig bestaar. dezer vereeniging is dus met opgewektheid gevierd. De prestaties der ijverig werkende leden, die reeds veel van hun directeur leerden, mogen zich in dezelfde ont wikkeling bewegen, als tot nu toe het geval ge weest is! OUD-LEDEN VEREENIGING DER C.J.M.V. „LEVENDAAL". Jaarvergadering. In het wijkgebouw aan het Levendaal werd gisteravond de jaarvergadering, van bovenge noemde vereeniging gehouden. Na de gebruike lijke opening heette de voorzitter de heer N. de Water, de vele aanwezigen hartelijk welkom en sprak den wensch uit, dat de groote bloei van de vereeniging ook mag doorwerken naar bui ten en den opbouw der Kerk mag steunen. Ook de heer J. M. G. Hakkert voerde als voorzitter van de C.J.M.V. het woord. Wegens verhindering van dengene, die het humoristische gedeelte van dezen avond zou verzórgen, werd de heer H. v. d. Broek verzocht zich daarmede te belasten, waaraan deze gevolg gaf. Men heeft zich over dezen ruil niet behoeven te beklagen. V. d. B. heeft er de juiste stemming in gekregen, hetgeen ook „Sempre Avanti" dat voor de muzikale opluistering zorgde, uitstekend gelukte. De heer Werkhoven vertoonde eenige films, terwijl de wijkpredikant ds. H. J, Vossers, die later ter vergadering kwam de vereeniging met een korte toespraak feliciteerde. Een inzameling werd gehouden voor gewonde Ned. Militairen terwijl eenige bedragen voor de kerstfeestviering werden afgezonderd. Aan het eind van den avond bracht de heer J. Stigter hulde aan het bestuur voor de wijze waarop het de lefding der vereeniging voert, waarna de voorzitter met een kort dankwoord de vergadering sloot. „ZOMERZORG". Sedert eenigen tijd is de heer A. B. Baten burg, wederom eigenaar van café-restaurant „Zomerzorg" en ieder, die de energie van den heer Batenburg kent, weet, dat hij niets liever zou doen dan de geheele zaak grondig te laten verbouwen en restaureeren en haar fraaier en grootscher te doen inrichten. De tijdsomstandigheden verhinderen hem evenwel uitvoering te geven aan dergelijke plan nen en hij heeft zich dan ook moeten verge noegen met minder ingrijpende maatregelen, welke niettemin het interieur zeer ten goede zijn gekomen. Door het plaatsen van een groot aantal bloembakken op den beganen grond, waardoor aan de straatzijde een veel knussere rmmteverdeeling werd verkregen en van een aantal dezer bakken aan het plafond en langs de wanden, kreeg de zaal een aanzienlijk war mer en vroolijker aanzien, welke indruk nog wordt verhoogd door het feërieke effect van de indirecte verlichting, welke des avonds uit deze hangende bloementuinen omhoogstraalt. Ter feestelijke inwijding van dit gemetamor- phoseerde „Zomerzorg" heeft de heer Baten burg de vanouds b'kende kapel „De Rebanis" geëngageerd, welke gisteravond met groot suc ces is opgetreden. Diverse attracties brachten de stemming op feestpeil. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Strandhotel, Kon. Astrid Boulevard 23, Noordwijk, Vennooten: G. Blok, 's-Gravënhage; J. Chr. Blok—Yperlaan, 's-Gra- venhage (Huwelijksche voorwaarden) en P. Blok, 's-Gravenhage (idem). Wijzigingen: Terrazzomaterialen v.h. H. van Leeuwen N.V., Rijnkade 4, Leiden. De zaak is volgens besluit dd. 28 Nov. 1941, in liquidatie getreden Liquidateur; M. van Nood, Leiden. M Bakker en Zonen N.V., Hoofdstraat 137, Sassenheim. Maken van en handel in kisten en andere emballage, handel in en verwerken van hout. Overleden technisch directeur: M. Bak ker Sr., Sassenheim, dd. 26 Nov. 1941, De bekende Accordeon-Vereen. „Door Vriendschap Vereenigd", hier te stede, onder directie van den heer D. van Wouw, heeft, evenals enkele andere goede accordeon-veree- nigingen in ons land, de vereerende uitnoodi- ging ontvangen om 15 Februari a.s op te tre de voor de microfoon van den Nederlandschen Radio-Omroep te Hilversum. Vanzelfsprekend heeft „D.V.V." deze vereerende opdracht gaar den aanvaard.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1