HUMS wouw! Binrwnhnul LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2? November 1941 Tweede Blad No. 25056 kijkt uit bij wat U koopt, HOEST ABDIJSIROOP De Komedianten komen 82ste jaargang De Engelsche bomaanval op Maastricht Stemming op veemarkten iets kalmer Zoet Roggebrood Gemengd Nieuws Hoe inbrekers in de val liepen kinkhoest slijmhoest FEUILLETON RUIM HONDERD HUIZEN ZOO GOED ALS GEHEEL VERWOEST. Over den Britschen luchtaanval op een arbei derswijk in Maastricht deelt het A.N.P. nog de volgende bijzonderheden mee: De Britsche aanval geschiedde bij maanhelder weer en zeer goed zicht. De getroffen arbeiders wijk is een zeer dicht bevolkte buurt. De uit werking was dan ook in hooge mate noodlottig. In een oogwenk was de vreedzame wijk het tooneel van een ontzettende verwoesting Meer dan tweehonderd huizen bleken getroffen te zijn, waarvan ruim honderd zoo goed als ge heel verwoest werden. Met medewerking van vele burgers werd on middellijk een hulpdienst ingericht. Het uitge breide opruimingswerk, dat onmiddellijk ter hand genomen was, werd door de zeer groote ravage, die aangericht was, zeer bemoeilijkt. Overal en in allerlei vorm moest hulp geboden worden. Het bleek direct reeds, dat de aanval niet alleen de huizen, doch ook het leven der arbeiders niet gespaard had. Tot nu toe haalde men uit de puinhoopen van de volkomen verwoeste wijk dertien dooden, vijftig zwaar en zeventig lichtge wonden. Er dient echter rekening gehou den te worden met de mogelijkheid dat het aantal, naar mate het opruimingswerk vor dert, nog zal stijgen. Ook elders in de stad, soms -tot ver van de plaats, waar de aanval zjjn doodelijke wer.< heeft verricht, werd groote schade aangericnt. Ontelbare ruiten zijn door den luchtdruk ge sprongen. Pannen werden van de daken gerukt en tot ver in den omtrek vindt men vernieti gende sporen. DE OMZETTING VAN BLOEMENTEELT IN GROENTENTEELT. Kweekers ontvangen voorlichting. Het feit, dat, wat betreft den open grond, met ingang van 1 Januari 1942 en voor wat betreft de kassen enkele maanden later een vrij be langrijke beperking zal plaats vinden in de bloementeelt, welke dan omgezet zal worden in de teelt van voedingsgewassen, heeft voor verschillende kweekers de vraag doen rijzen, op welke wijze de overschakeling moet plaats vin den, terwijl ook cultuur-technische vragen zich laten gelden. Dit is niet zoozeer het geval in het Westland, waar de meeste kweekers reeds een gemengd bedrijf van bloemen en groenten bezaten, doch meer in de omgeving van Aalsmeer, waar men uitsluitend de bloemencultuur beoefende. In verband hiermede wordt nu vanwege den Rjjkstuinbouwvoorlichtingsdienst hulp verleend aan de kweekers, niet alleen bij het invullen van de formulieren voor inlichtingen omtrent de beperkingen, doch vooral ook door het geven van aanwijzingen voor het nieuwe teeltplan. De Rijkstuinbouwconsulent, ir. J. M. Riemens, houdt hiervoor ook speciale lezingen, waarin het beoefenen van groententeelt in bloemen kassen wordt uiteengezet. Ook door het uit geven van brochures wordt aan de kweekers do gewenschte voorlichting gegeven ten dienste van den komenden productieslag. STEEDS MEER ELLENDE.. Hoe verder het overwinnende Duitsche leger het Sovjet-land binnen trekt, hoe meer ellende het op zijn weg ontmoet. Jarenlang heeft de be volking van den „heilstaat" gebukt geleefd onder het juk van regiem, dat met zijn verderfelijken arbeid een heel volk ten gronde heeft gericht. Ziet naar de woningen van de Sovjet-boeren. Ziet naar de kleeding die de burgers dragen. Het is alles armoede en ellende. En dat deze ellende door den geesel van den oorlog in niet geringe mate is toegenomen laat zich begrijpen. Daarom moet ook spoedig hulp verleend wor den aan deze menschen, die thans meer dan ooit een helpende hand behoeven. Aan deze taak zal ook Nederland zijn deel hebben. Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront. Nederland zal toonen wat menschenliefde is. Nederland zal zich van de beste ziüte doen kennen. W want er is veel kal onder het koren. De kwaliteit I en kan hieraan niet steeds worden voldaan. De der Persil-producten Henco, Ata, iMi en Sil is Persil-fabriek doet echter haar uiterste best zoo- echter onveranderd. De vraag wordt steeds grooter I veel mogelijk en regelmatig te leveren. Wat het zelfwerkend waschmiddel Persil betreft: De verkoop ligt maar tijd'lfjk stil, De vrede brengt opnieuw Persil. Cl. D Nederlandsche Persil-Maatschappij N.V.,-fabrieken te Jutphaas bij Utrecht. - Verkoopkantoor E. Ostermann Co's Handel Mij. N.V., Amsterdam. Reeds stortten duizenden hun bijdragen voor de totstandkoming van de Nederlandsche am bulance. De uwe wordt nog verwacht. Stort haar vandaag nog op girorekening 8-7-6-0-0, Nederlandsche ambulance, Koningin negracht 22, 's-Gravenhage. JAARVERGADERING VAN HET GROENE KRUIS. In de te Rotterdam gehouden 45e algemeene vergadering van de Zuidhollandsche Vereeniging van Het Groene Kruis werden, wegens periodieke aftreding van de heeren dr. M. D, Horst en dr. Joh. v. d. Spek gekozen dr. S. A. v. d. Perk te Rotterdam en de arts A, v. d. Bijl te Oude Wetering. Des middags hield ds. J. Beijerman, secretaris generaal van Het Groene Kruis een rede over 40-jaar Groene Kruiswerk. AUTOBUS-MAATSCHAPPIJ IN OVERIJSSEL OPGERICHT. Opgericht is de autobusmaatschappij Centraal Overijssel N.V. „Centro", gevestigd te Ommen. Tot deze oprichting werd besloten in een te Ommen gehouden vergadering van de burge meesters der gemeenten Almelo, Coevorden, Dalfsen, Gramsbergen, Den Ham, Hardenberg, Hellendoorn, Ommen. Rijssen, Vriezenveen, Wierden en Zwolle. Tot directeur der autobus maatschappij is benoemd de heer L. Lambers Jzn. te Meppel. VERSPREIDE BERICHTEN. Op 72-jarigen leeftijd is te Groningen over leden dr. Synco van Mesdag. Hij is privaatdocent in de crimineele physiologie en psychologie aan de rijksuniversiteit te Groningen geweest, was voorzitter van den Voogdijraad, bestuurslid van de vereeniging Pro Juventute en voorzitter van de afd. Groningen der vereeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen, In September 1941 heeft het gemeentebestuur van Groningen zijn verdiensten voor de gemeente erkend door hem de bronzen eerepenning van de stad uit te reiken en zijn naam te doen opnemen in het Gulden Boek. FLINKE AANVOEREN. (Van onzen deskundigen medewerker). Het verloop van den handel in gebruiksvee was deze week over het algemeen iets kalmer. Niet dat zulks van beteckenenden invloed was op de prjjsniveaux, doch de ware stemming ontbrak; ten slotte sloten de markten una niem even gedrukt. Dinsdag zagen wij te Rotterdam nog een vrij grooten aanvoer; ook het bezoek was druk, doch bij hooge vraagprijzen hielden koopers zich even gereserveerd. Later op den morgen werd er wel wat meer verhandeld, doch men moest toch iets van de hoogere eischen, wat de prijzen betreft, laten vallen. Het einde was bepaald flauw, terwijl er ook nog wel iets onverkocht bleef. Te Groningen verliep de markt op denzelfden dag in verhouding nog wat flauwer en de afloop was beslist wat lager. De laatste herfstmarkt te Hoorn, welke Woens dag werd gehouden was ook lang niet zoo leven dig als de groote najaarsmarkt van 14 dagen geleden. De aanvoer was ongeveer de helft; des ondanks heerschte een zeer kalme stemming en een gedrukt slot. Dezer dagen vertrokken de eerste 100 Nederlandsche boeren naar de bezette gebieden in het Oosten, waar zij him krachten in dienst van de gemeenschap zullen stellen door den zoo lang verwaarloosden vrucht baren bodem in cultuur te brengen. Graf Grote, Landesbauernführer en leider der Geschaftsgruppe Ernahrung und Volkswirtschaft, spreekt de vertrekkenden toe. (LP. en R.S.) Te Den Bosch was de toestand al niet anders. Wat minder aanbod en de handel flauw met een luien afloop. Ook de eindmarkten droegen het stempel van een flauwe stemming. Op de Leidsche markt was het aanbod van gebruikskoeien ook wat korter dan de week te voren; veel handel zagen wij niet. Men sprak dan ook van iets flauwere prijzen, terwijl er nogal wat onverkocht bleef. Met het jongvee ging het vooral bijzonder traag. Graskalveren waren tot de oude prijzen lang niet te verkoopen; er bleef heel veel van dit jonge fokgoed onverkocht. De aanvoeren van slachtkoeien, stieren en graskalveren voor de vleeschvoorziening waren deze week over het geheel weer flink maar er waren heel wat z.g. „opruimers" bij. Dit is echter een normaal verschijnsel tegen dezen tijd van het jaar. Gisteren werden op de Leidsche markt onge veer 400 koeien, 100 gras- en nuchtere kalveren, benevens meer dan 300 vette schapen voor de vleeschdistributie geleverd. Een redelijk kwan tum dus, doch van het grootvee is de kwaliteit wel iets op retour. De beste weidekoeien zijn nu natuurlijk op en de stal zal er thans niet zoo spoedig in kunnen voorzien. Kwantitatief zal er echter nog voldoende komen. De handel in magere varkens was deze week ook al wat zwakker. De prijzen waren de laatste week wat te vlug opgevoerd en nu volgde de reactie. Men kon echter over de gemaakte prijzen ook nu nog zeer tevreden zijn. GEBR. TEN HOEVE ROTTERDAM. TEL. 38*2 7 DEN HAAG. TEL. 3 33298 WILDE JACHT OP EEN FIETSENDIEF. Een succesvolle achtervolging te Rotterdam. Een inspecteur van politie, die Donderdag avond te ongeveer vijf uur in het westelijk stadsdeel van Rotterdam surveilleerde, vernam daar van eenige burgers, dat er op het Ael- brechtsplein een rijwieldief was gegrepen, aldus „De Tijd". De inspecteur spoedde zich ijlings daarheen, maar 'trof op de bewuste plek wel den grijper aan, namelijk den chauffeur A. C. D. J., maar deze had den dief weer losgelaten, nadat hij de fiets* aan den eigenaar had terugge geven. De inspecteur verzocht den chauffeur mede te gaan op onderzoek, omdat de dader nog niet ver weg kon zijn. Een einde verder zagen zij hem werkelijk loopen bij de Ceintuur baan, ter hoogte van het RP.C.-terrein. De dief keek om, zag den inspecteur en zette het op een loopen. Hjj klom de spoorbaan over, baggerde door een sloot en kwam vervolgens terecht in de volkstuintjes achter de Bentinck- laan. Aan het eind van de diergaarde BUjdorp gekomen, klom hij vervolgens over een twee en een halven meter hoog hek en waande zich aldus in veiligheid. Maar de inspecteur was niet voor een kleintje vervaard. Hij ondernam dezelfde race met hindernissen. Toen de dief dit bemerk te zette hij er opnieuw een spurt in en toen de inspecteur in de Bentincklaan aanlandde, bleek de dader verdwenen te zijn, vermoedelijk in een van de zijgangen, die er daar zoovele zijn. Toen had de inspecteur geluk, want plotseling kwam er iemand op hem toeloopen, die vertelde, dat zij een man had gezien, die een rijwiel wegnam en daarop was weggereden. Dat moest natuurlijk dezelfde dader zijn enmaarom vorderde de in specteur van een voorbijganger ook een rijwi^J en zette aldus de jacht voort, met het gevolg, dat de dief op het Stadhoudersplein kon wor den gegrepen. De dader bleek te zijn de 18-jarige slagers knecht R. D., die al meermalen met de justitie in aanraking is geweest voor soortgelijke mis drijven. EEN APIKAUW VAN 300 K.G. Aan den rijksvischafslag te IJmuiden heeft Donderdag de logger KW 176 een enormen visch aangevoerd, n.l. een apikauw van bijna 300 kilo. Tijdens het uitoefenen van de haringvisscherij heeft men dezen reus onder de zoutwaterbewo ners in de netten gekregen. De kolos is het slachtoffer geworden van zijn eigen vraatzuch tigheid, daar hij zich te goed deed aan de visch, welke reeds in de vischnetten verward was ge raakt. Daar het vleesch van de apikauw tranig is, is de handelswaarde zeer gering. Het beestje heeft f.64.opgebracht. GOEDE TRUC DER RECHERCHE. Het is de Utrechtsche politie gelukt de in braken in een handelszaak in de Zadelstraat te Utrecht, welke met de regelmaat van een klok terugkwamen en de politie voor een raadsel plaatsten, op te lossen. Aanvankelijk vermoedde men, dat iemand, die in het bezit van een sleutel was, zich toegang tot de winkel kon verschaffen, doch door mid del van een eenvoudig trucje kwam men te weten, dat er personen binnenkwamen, die noch door de voordeur, noch door een andere delu de handelszaak betraden. Want wanneer de recherche achter de deur wat zeeppoeder strooide en den volgenden dag terugkwam om te zien, of er ongenoode gasten waren binnen geslopen, bleek, dat het zeeppoeder in onge schonden toestand was gebleven, terwijl er toch weer verschillende goederen waren verdwenen. Het oog viel toen op een houten tusschenschot, dat den winkel en een huis aan de achterzijde van elkaar scheidde. Dit schot bestond slechts uit houten planken, welke vrij gemakkelijk konden worden verbogen. Een tweede val werd daarna opgesteld. Men plaatste achter het schot een kartonnen wand en ditmaal had de politie meer succes, want des nachts was men door dit tusschenschot naar binnengedrongen. De verbogen planken waren weer in den normalen stand gebracht, doch het karton vertoonde uiteraard een knak. Toen was het raadsel spoedig opgelast. Bij de achterburen werd een onderzoek ingesteld en daar in een woning boven een pakhuis in de Boterstraat vond men terug wat men in de zaak aan de Zadelstraat vermiste. Het bleek, dat de daders waren de 45-jarige A. P. B. en diens 16-jarige zoon, die gedurende geruimen tijd op bovenver melde wijze in het andere huis binnendrongen. Het was de vader, die zijn zoon aanspoorde om zich telkens weer door het schot te wringen om zoodoende de artikelen, voornamelijk zeep, weg te nemen. De planken konden vrij gemakkelijk naar binnen gebogen worden, waarna zy na den strooptocht teruggetrokken werden. De kartonnen wand is vader en zoon noodlottig ge worden. Beiden hebben een bekentenis afgelegd en zijn in het huis van bewaring ingesloten. In hun huis werd nog een partij zeep aangetroffen van ongeveer f. 250.—. De gestolen artikelen vonden in den zwarten handel gretigen aftrek. SLACHTOFFER DER DUISTERNIS. Sedert Dinsdag j.l. werd in Grootegast (Gr.) vermist de 40-jarige gehuwde meelhandelaar J. Hovingh. Men vreesde een ongeluk. Thans werd zijn lijk uit het diep opgehaald. UIT EEN ROEIBOOT GEVALLEN EN VERDRONKEN. De 44-jarige K. A. Karreman uit LJsselmonde. die behulpzaam was bij het opmeten van schepen in Bolnes, is uit een roeiboot gevallen en verdronken. Ieder offer, dat wij ons getroos ten ten bate van het Winter- hulpwerk, komt de scheppings kracht van het Nederlandsche volk ten goede. Gironummer van de WHN 5553. VOOR ZONDAG 30 NOVEMBER. Hilversum I, 415.5 M. 8.00: Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.45; Gramofoonmuzlek 9.00: Voor de Jeugd 9.30: Gramofoonmuzlek 10.00: Kerkdienst 11.30: Orgelconcert en zang 12.00: Gramofoonmuzlek 12.15: Musette-orkest en soliste 12.45: B. N O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Gramofoonmuzlek 13.05: Nederlandsch Ver bond voor 'ibbekunde: „Wie en wat waaren onze voorouders?" 13.20: Sylvestre-trlo 14.00: Gramofoonmuzlek 14.15: Will Glahé en zijn Musette-orkest 15.00: Radlotooneel t— 15.45: Familie-revue 16.30: De Romancers 17.00: Zondagmiddagcabaret 17.45: Viola da gamba en clavecimbel 18.20: Sport van den dag 18.50: Nieuws van de platenmarkt 19.00: Ac tueel halfuur 19.30: Opera „Hansel und Gretel" (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20.15: Gramofoonmuzlek 20.30: Vervolg van 19.30 21.30: Gramofoonmuzlek 21.45: B.N.O Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.Engelsche ult- mofoonmuzlek 22.15: Het Schrammelkwartet zending: „An American sees Holland" of Gra- en soliste (opn.) 22.35: Fragmenten uit de operette „Frauen lm Metropol" (opn.) 23.06: Gramofoonmuzlek 23.3024.00: De Ramblers (opn.) Hilversum II, 301.5 M. 8,00: Gramofoonmuz. 8.30: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.46: Gramo foonmuzlek 10.00: Zondagmorgen zonder zor gen 12.00: Raad en daad 12.15: „Krönungs- messe van W. A. Mozart (gr.pl.) 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Frans Wouters en z(Jn orkest 13.40: Gramo foonmuzlek 14.00: Boekbespreking 14.15: Herdenking van Wolfgang Amadeus Mozart 16.00: Causerie „Ons oude stedenschoon" 16.15: Zang met pianobegeleiding en planosoll 17.00: Duitsche taalles 17.25: Gramofoonmuzlek 17.30: B.N.O.: Nieuwsberichten en sportuit slagen 17.45: Voordracht 18.00: Orgelcon cert 18.30: Onze Nederlandsche taalclub 19.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 19.20: Sport- luisterspel 19.45: Spiegel van de week 20.00: Causerie „Het boek als geschenk". (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken) 20.15: Salonorkest 21.00: Gramofoonmuzlek 21.15: Klaas van Beeck en zyn orkest en soliste 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.: Toelichting op het weermachtsberlcht 22.10 22.16: Gramofoonmuzlek. VOOR MAANDAG 1 DECEMBER. Hilversum I, 415.5 M. 7.16: Gramofoonmuz. 7.45: Ochtendgymnastiek 7.65: Gramofoon muzlek 8.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuzlek 8.35: Ochtendgymnastiek 8.45: Gramofoonmuzlek 9.16: Voor de huls vrouw 9.20: Gramofoonmuzlek 11.00: Voor de kleuters 11.20: Ensemble Wllly Kok 12.00: Zang met pianobegeleiding en gramofoon muzlek 12.30: Gramofoonmuzlek 12.40: Al manak 12.45. B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00. Vlooi en plano 13.45: Otto Hendriks en zijn orkest 14.15: Molto Canta- bilo 15.00: Voor de vrouw 15.45: Gramo foonmuzlek 16.00: Bijbellezing -- 16.20: Zang met pianobegeleiding 16.45: Voor de Jeugd 17.16: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursbe richten 17.30: Orgelconcert en zang 18.00: Landmails Lust 18.30: Klaas van Beeck en zijn orkest 19.00: Actueel halfuur 19.30: Gra mofoonmuzlek. (Van 20.15 af alleen voor do Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20.30: Zang met plano- begeleiding (gr.pl.) 20.45: Klarinet met piano begeleiding 21.30: Gramofoonmuzlek 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.: Engel sche uitzending: „Things worth knowing about Holland" of Het Amusementsorkest en solist© (opn.) 23.0024.00: Gramofoonmuzlek. Hilversum II, 301.5 M. 7.16—8.45: Zie Hil versum I 8.45: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Orgelconcert (opn.) 10.40: Causerie .JTysopdrlJvers" 10.50; Plano voordracht 11.30: Reportage -- 11.40: Gramo foonmuzlek 12.00: Orkest Malando en solist 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.05: Gerard Lebon en zijn orkest, en gramo foonmuzlek 14.00: Cello met pianobegeleiding 14.35: Gramofoonmuzlek - - 15.00. John Kris tel en zijn orkest en solisten -- 15.45 Voordracht 16.00: Spaansch gramofoonplatenprogramma 16.30: De Melodlsten en solist 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17 30: Gramofoonmuzlek 18.00: Omroeporkest en so listen 19.00: Actueel halfuur 19.30- Gra mofoonmuzlek 19.45: Politiek wee*praatje 20.00: Gramofoonmuzlek, ^Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken) 20.15: De Ramblers 20.45: Muzikale actualiteiten van de week 21.00: De RomancerB en soliste 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: Gramo foonmuzlek 22.1022.15: Avondwydlng. GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Zondag 30 November. ie programma: 8.00:20.15: Hilversum I 20.1524.00: Dultschl.sender. 2e programma: 8.0020.15 Hilversum II 20.1524.00: Programma uitsluitend voor aange slotenen bi) Radio Distributie Centrales. 3e programma: 7.0024.00: Dultsch programma 4e programma: 7.00—24.00: Dultsch programma Voor Maandag 1 December. Ie programma: 7.15—20.15: Hilversum I 20.1524.00: Dultsch programma. 2e programma: 8.0020.15: Hilversum II slotenen bU Radio Distributie Centrales. 20.1524.00: Programma uitsluitend voor aange- 3e programma: 7.0024.00: Dultsch programma 4e programma: 7.0024.00: Dultsch programma Gebruik toch Abdijsiroop, die de vastzittende slijm direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht eD Uw hoest zal doen ophouden. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S s Werelds béste hoestsiroop Een blijmoedige roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten). Copyright L P O (G L Welsz). A'dam.) (21 Nu dacht Raffaela niet lang meer na. Ze stak Riccardo haar hand toe. „Ik ga met u mee!" Hij scheen heelemaal niet zoo onder den in druk te zijn van haar toezegging en drong slechts aan: .Maakt u zich dan gauw klaar. Campagna zegt anders werkelijk de voorstelling Een half uur later zat Raffaela naast Riccardo ln de tram, zwijgend, verlegen, trillend van op winding, alsof ze werkelijk voor het eerst van haar leven haar voet op de planken ging zet ten Riccardo bracht zijn vangst in triomf naar het ristorante Balbini. Directeur Campagna stond eenzaam, in Napoleonspose, met somber gefronst voorhoofd, temidden van zijn kleine koninkrijk. Dit koninkrijk was ditmaal opgeslagen in den hof van een café in Lucca. Aan de voorzijde be vond zich een klein tooneel met rood, tamelijk versleten gordijn. Voor het tooneel stond een rij armstoelen, die gedeeltelijk op Campagna's wagen meegevoerd werden, maar voor het groot ste deel geleend waren uit burgerwoningen. Achter deze exclusieve zetels van 5 lire 60 wa ren nog drie rijen eenvoudige houten stoelen opgesteld, zonder armleuningen, waarom zij ook maar 4 lire 20 kostten. Hoe verder deze rijen echter naar achteren in de zaal kwamen, des te bescheidener werden zij. Houten banken zon der leuning schenen de beteekenis van de sta- gione Campagna nog een beetje waardig; merkwaardiger echter deden omgekeerde teilen en overdekte wijnvaten aan, die, rekenend op een massaal bezoek achter de houten banken opgesteld waren. Deze noodzetels waren het zichtbare bewijs van een dagelijks aanwezig en dagelijks teleurgesteld optimisme. Campagna kende deze tekortkoming van zijn kunstinstituut, maar hij placht te zeggen: „Bij mij wordt com fort door kunst vervangen." En eens had hij zoowaar de uitspraak vermeten: „Als Gigli mijn tenor had, kon hij ook voor omgekeerde teilen zingen. Nu echter moet hij er voor zorgen, dat zijn publiek op fluweel zit." Riccardo bracht Raffaela in dit koninkrijk en stelde haar den directeur voor: „Dat is nu die dame, die vanavond de Gilda zou kunnen zin gen." Campagna bleef onbewegelijk. Hij keek Raf faela en zijn gezicht vertoonde verbazing noch goedkeuring, noch afwijzing. „Wie bent u? Hoe heet u?" vroeg hij na een poosje, zijn kostbare tenor sparend voor het eventueele gebruik 's avonds. Raffaela voelde zich onder Campagna's waar digheid werkelijk verlegen. Schuchter antwoord de zij: „Maria Vecchi". Ze noemde haar wer- kelijken naam, dien niemand kende, omdat hij door de film natuurlijk angstvallig geheim ge houden werd. „Nou, en?" vroeg Campagna verder. Daarop wist Raffaela geen antwoord meer. Riccardo moet na een zeer pijnlijke pauze in springen. „Ik zeg u toch, dat deze dame de Gilda wil overnemen." „Wat beteekent dat; de Gilda overnemen? Gelooft u dat de wil alleen voldoende is?" „Signorina Vecchi heeft in Padua zangles ge nomen.' „Nou. en? Wat is Padua?" rekte de directeur zich uit. Riccardo werd heftig. „Maar voor den don- I der, probeert u het toch tenminste met haarl" En weer liet deze Napoleontische tenor zijn blik op Raffaela rusten. Rustig keurend bekeek hij haar. Tenslotte schudde htf het hoofd. „Neen. Ze is me te mager." „Maar dat is toch nu modern!" beijverde Ric cardo zich nog. „Ik ga niet met de mode mee," stelde Cam pagna onmiddellijk vast. ,3Ü Celestino Campag na wordt er op gelet dat vrouwen vrouwen zijn." Hij keerde zich om en wilde zijn koninkrijk verlaten. Riccardo rende hem na. .Mijnheer! Het gaat toch om uw benefiet! Het gaat toch om ons allen. Luister u dan toch tenminste naar de signorina „Neen!" snauwde Campagna. „Aan mijn kunstinstituut treden geen dilettanten op. Heeft u my verstaan, jeugdige, brutale bengel? Dan sluit ik liever. Liever geef ik de concessies terug. Liever verhonger ik. Maar zoo lang ik deze stagione leid, zal kunst altyd kunst biy- ven." En hy verliet den tuin van het ristorante Balbini met Imponeerden stap. „Daar heeft u het." zei Raffaela, toen Cam pagna weg was. „Hy is een dwaas,' zei Riccardo wanhopig. „Neen. Alleen maai een idealist En dat waardeer ik in hem Er zyn vele groote heeren in de kunst, die niet zoo nauw van geweten zijn." .Maar daarvoor geven ze hun medewerkers meer eten," stelde Riccardo verbitterd vast. Bezorgd kwam signora Campagna ln den tuin. Ze knipperde naar het tweetal en vroeg jammerend: „Wat is er gebeurd, Daldini?" De tweede tenor vertelde haar, wat er zoojuist geschied was. En de directrice begon zacht te huilen. „Die man! Die man! Hy brengt ons allen met zyn overdreven trots in het ongeluk. Als Gilda te mager is, kan ze toch een beetje opgestopt worden." „Neen. dat niet!" riep Raffaela ontzet. „Of men kan de welwillendheid van het pu bliek inroepen," herstelde de directrice onmid- deliyk „Maar die benefice-voorstelling moet toch plaats hebben." Ze vroeg Raffaela nog even te wachten, opdat zy by haar man, den directeur, haar heelen, overigens niet zeer groo ten invloed kon aanwenden. Het onderhoud scheen stormachtig te verloo- pen, want Raffaela en Riccardo hoorden door het open raam ae hevigste woedeultbarstingen van hun chef. Terwyi signora Campagna hem bezorgd vermaande: „Je tenor... Om 'shemels wil, je tenor! Je schreeuwt je heele stem weg Celestino. Maar na een poosje stek signora Campagna haar hoofd uit het raam en wenkte. ..Komt u maar boven signorina!" Raffaela keek Riccardo hulpzoekend aan, maar hy zei: „Gaat u liever alleen. Als hy mij ziet, wordt hy nog woedender." (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 5