LAATSTE BERICHTEN De pachtverordening IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 26 November 1941 KERK- EN UHOOLNIEUWS Binnenland Diplo over Suriname Buitenland EXTRA BERICHT van het Duitsche Opperbevel Slagschip ernstig getroffen r-öÊ Instelling van vaste pachtperioden RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK ^KUN/T tH LETTERE^ RADIO BEURSOVERZICHT MARKT hïim^; De Deutsche diplomatisch-politische Korres- pondenz wijst op de overeenkomst tusschen het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken met de uitgeweken Nederlandsche regee ring om een contingent Amerikaansche troepen naar Nederlandsch-Guyana te zenden en be toogt, dat Roosevelt ook bij de actie op Groen land en de bezetting van IJsland op dergelijke overeenkomsten kon wijzen. De Diplo noemt dezen „overval bij verdrag" op Nederlandsch koloniaal gebied in vele op zichten opmerkelijk en acht vooral de motivee ring van deze nieuwste actie leerrijk. In deze „overeenkomst" wordt gezegd, dat de veiligheid der bauxietmijnen van Suriname moet worden gewaarborgd. Het zou wel interessant zijn te weten, aldus de Diplo, van welken kant den ge noemden mijnen gevaar dreigt. Van Duitschland zeker niet, want de Europeesche bauxietertsen ontheffen Duitschland en zijn bondgenooten van de noodzaak zich over dit materiaal zorgen te maken. Daarentegen erkennen de Ver. Staten onomwonden, dat zij déze grondstof noodig heb ben. Niets dan hebzucht en winstbejag hebben Roosevelt dus thans naar Nederlandsch-Guyana gedreven. Opmerkelijk is ook het tijdstip, dat Roosevelt heeft gekozen om zijn invloed op Zuid-Ameri- kaanschen bodem te vestigen, evenals ook de vorm, waarin dat is geschied. In tegenstelling tot alle afspraken van de Pan-Amerikaansche republieken. Uitsluitend het feit als zoodanig werd hun genadiglijk na afloop ter kennis ge bracht. Intusschen zal niemand zich over dezen stap verbazen, want sedert jaren al heeft Roosevelt alle voorbereidingen getroffen om den eersten stap naar Zuid-Amerika te doen. De Diplo ein digt met de opmerking, dat het imperialisme van Roosevelt thans geen grenzen en geen scru pules meer kent. Niet kameraadschap met de staten van Zuid-Amerika is het doel, dat Roo sevelt zich heeft gesteld, maar toenemende „Egyptiseerign". Met de bezetting van Suriname meent Roosevelt zijn doel een stap nader te zijn gekomen. (D.N.B.) HET MODEL VAN DE EXTRA BRANDSTOF - RANTSOENBONNEN GEWIJZIGD. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt inzake de distributie van vaste brandstoffen de aandacht op het navolgende: Het is gebleken, dat er eenig misverstand be staat ten aanzien van het model van de rant soenbonnen voor vaste brandstoffen, welke, zoo- als bekend, worden uitgereikt aan personen, die recht hebben op een extra rantsoen vaste brand stoffen, alsmede aan kleinverbruikers in de groepen B, C en D. Deze bonnen dragen den'opdruk: „Brandstof fen één eenheid" en hebben een grijs-groene kleur. Hiernaast zijn de zoogenaamde periode bonnen in gebruik, die als opdruk de woorden: „Brandstoffen één eenheid 1ste periode, 2de pe riode enz." dragen en die eveneens een grijs groene kleur hebben. Ten einde een duidelijk onderscheid te scheppen tusschen de rantsoen bonnen en deze periodebonnen, zijn de nieuw uit te reiken rantsoenbonnen thans voorzien van een witte streep, die ongeveer ter hoogte van het woord „één eenheid" over de geheele breedte van den bon loopt. De oude rantsoenbonnen, welke niet van deze witte streep voorzien zijn, blijven echter even eens geldig, zoodat dus alle rantsoenbonnen ge merkt met de woorden „brandstoffen één een heid", onafhankelijk van het feit, of zij al dan niet van een witte streep voorzien zijn, elk recht geven op het koopen van vaste brandstoffen. PROF. GOEDEWAAGEN NAAR WEENEN. Op uitnoodiging van de rijksregeering en den rijkscommissaris vertrekt de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen naar Weenen ter bijwoning van het Mozartfeest, dat acht dagen zal duren en 27 concerten, opera voorstellingen en uitvoeringen zal omvatten. Prof. Goedewaagen wordt vergezeld door den heer J. G. Goverts, hoofd van de af deeling mu ziek in zijn departement. Reeds eerder zijn de bekende Nederlandsche kunstcritici Herman Rutters en A. G. Arntze- nius en de componist Henk Badings ter bijwo- uing van het Mozartfeest naar Weenen vertrok ken. AMERIKAANSCHE TROEPEN IN SURINAME. Reuter meldt, dat het eerste contingent Ame rikaansche troepen in Paramaribo is aangeko men. (DJN.B.). BRITSCHE KRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT. Naar het DNB verneemt, heeft een Dultsche duikboot op den Atlantischen Oceaan den Brit- schen kruiser Dragon getorpedeerd en tot zin ken gebracht. De Dragon behoorde tot de Dispatch-klasse en had een waterverplaatsing van 4850 ton. Het schip liep 29 knoopen; de bem&nning bestond uit 463 koppen. DE KATHEDRAAL IN ODESSA. De civiele gouverneur van Transistrle heeft bevolen, dat in Odessa terstond begonnen moet worden met den bouw van een nieuwe, groote kathedraal. Zij zal opgericht worden op dezelf de plaats, waar zich de vroegere kerk bevond, welke door de bolsjewisten is vernield. (D.N.B.) DE AMERIKANEN IN JAPAN. In verband met het vastgestelde vertrek van de Tatsoeta Maroe naar de Vereenigde Staten verneemt Domei van bevoegde zijde, dat het Amerikaansche consulaat-generaal te Tokio alle Amerikaansche burgers in Japan opnieuw heeft uitgenoodigd, Japan zoo snel mogelijk te ver laten. PRESIDENT VAN CHILI OVERLEDEN. De ambassadeur van Chili te Buenos Aires heeft bekend gemaakt, dat de president der re publiek, Aguirre Carda, op 61-jarigen leeftijd is gestorven. Reeds op 10 November j.l. had pre- slrent Aguirre wegens zijn slechten gezondheids toestand de presidentsbevoegdheden overgedra gen aan den leider der radicale partij, Mendez. (D.N3.) Victorie Duitschland =wint voor Europa op alle fronten. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: „De Britsche vloot heeft de laatste dagen weer zware verliezen geleden. Behalve dat zooals in het weermachts bericht van gisteren gemeld is, een vrij groot Britsch oorlogsschip door een luchttorpedo getroffen was, heeft voor Solloem een Duitsche duikboot onder bevel van den eersten luitenant ter zee Freiherr von Tiesenhauscn een Britsch slagschip aangevallen en een zwaren torpedotreffer toegebracht Voorts heeft een duikboot onder be vel van den eersten luitenant ter zee Mohr op den Atlantischen Oceaan een Britschen kruiser der Dragon klasse tot zinken gebracht." DOODVONNISSEN TEGEN COMMUNISTEN. De krijgsraad te Skoplje (Bulgarije) heeft 5 communisten, die met machinegeweren, gewe ren en bommen een militaire afdeeling wilden overvallen, ter dood veroordeeld. Twee beklaag den werden tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De krijgsraad te Bitolj heeft doodvonnissen geveld tegen drie communisten, die een maand in de lucht wilden laten springen. De krijgsraad te Plewen heeft twee scholieren wegens com munistische propaganda tot 5 jaar veroordeeld. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUEDEN, 26 November. Tong 13.60—11.40 per KG.: Kabeljauw 36—18 per stuk: Kleine schol 2e srt. 122; Pufschol le soort 110106; Pufschol 2e srt. 4/11Groote bot 180; Groote schar 8161; Kleine schar 3431; Pufschar 23—15; Wijting 67—58; Groote gul 184; Kleine gul 120; Haring 100; Sardines 4537.50 (alles per 50 K.G.). Besommingen: Trawlers: IJm. 107 Johanna 300 manden f.9579 Loggers: KW. 107 f 604, KW. 89 f.531, KW. 144 f.542. KW, 97 f.472. KW. 45 f.508; KW. 108 f.630; KW. 175 f.523; KW. 91 f.500, KW. 104 f.551; KW. 82 f.678. Kotters: KW. 148 f. 162, IJm. 223 f. 576. Schepen met versche haringKW. 129 f 440; KW. 6 f.260; KW. 173 f.260. Omstreeks de helft van het landbouwareaal in Nederland wordt door pachters bewerkt. De wettelijke regeling van de pachtverhoudingen op landbouwgebied heeft derhalve buitengewoon groote beteekenis. Ook indien de grondregel „boerenland in boerenhand" in den loop der komende jaren door de nieuwe agrarische- en grondpolitiek wordt verwezenlijkt en het aan deel der pachthoeven daardoor vermindert, zal desondanks de pacht als exploitatievorm van het bouwland niet geheel verdwijnen, doch naast den boereneigendom steeds een rol van beteekenis spelen. In een tijd, waarin door de oprichting van den Nederlandschen Landstand de plattelandsbevolking zijn nieuwe, definitieve beroepsorganisatie heeft gevonden, behoort ook een definitieve regeling van de pacht tot de dringendste werkzaamheden. De pachtwet van 1937 heeft reeds den eer sten stap gedaan naar een rechtvaardige rege ling tusschen pachter en verpachter. De pacht wet van 1937 had evenwel aanzienlijke gebre ken, die allerzijds werden ingezien en niet in de laatste plaats ook door de kringen, die thans de dragers van de nieuwe beroepsorganisatie zijn geworden. Door een reeks uitvoeringsver ordeningen en aanvullende bepalingen zijn en kele der hinderlijkste gebreken reeds verzacht. Desondanks is daardoor de noodzaak voor een grondige hervorming niet opgeheven, integen deel, slechts te dringender geworden. Deze her vorming is nu tot stand gekomen door de gepu bliceerde pachtverordening en wel door middel van uitvoerige, zorgvuldige voorbereiding, waar aan behalve de beide betrokken ministeries, landbouw en visscherij, een reeks erkende des kundigen heeft deelgenomen. Alle uitgevaar digde uitvoeringsverordeningen en de bruikbare grondgedachten van de huidige pachtwet zijn thans samengevat in een werkelijke eenheid. FEITELIJKE INHOUD. In tegenstelling tot de oude pachtwet, die een pachtovereenkomst principieel voor on- bepaaldep ttfd geldig verklaarde, overigens met de beperking, dat zij tot het twaalfde pachtjaar kan worden opgezegd, zonder dal den pachter rechtsmiddelen openstaan, brengt de nieuwe pachtregeling vaste pacht perioden en wel voor boerderijen als geheel voor den duur van twaalf jaar en voor losse landerijen voor den duur van zes jaar. Daardoor heeft Iedere pachter een vasten pachttijd, waarbinnen hij over het alge meen geen opzegging hoeft te verwachten De pachter kan derhalve zijn exploitatie oij geruimen tijdsduur inrichten en ten bate van het algemeen het hoogste rendement uit den hem toevertrouwden grond halen. Een variable pachtcanon is principieel on toelaatbaar, omdat daardoor prijsverschuivin- gen van de agrarische producten, die slechts worden uitgevaardigd tot ln standhouding ol versterking van de rentabiliteit van het bedrijf op deze wijze niet den exploiteerenden pachter, doch den verpachter ten goede zouden komen. Uitzonderingen zijn mogelijk, vooral voor over eenkomsten waarbij de pacht bestaat uit een deel van de opbrengst van het iand. De bepaling is gehandhaafd dat pachtover eenkomsten schriftelijk moctcr worden vastge legd, doch in aansluiting op een reeds ver schenen uitvoeringsverordening is in zooverre ook plaats ingeruimd aan mondelinge pacht overeenkomsten, dat elk der partijen de schrif telijke vastlegging door de autoriteiten kan eischen. Een verbod omtrent wijziging in de bestem ming van het gepachte land, opgenomen in het contract, kan worden opgeheven door de pacht- controle, vooral indien dit verbod strijdig is met vermeerdering van de productie of met een exploitatie in overeenstemming met de behoef ten van den tijd. DE PACHTBESCHERMING. In tegenstelling tot het huidige recht, dat geen verlenging van de pacht kende, kan volgens de pachtverordening ook na afloop der pachtperiode van 12 of C Jaar een pacht door den pachtrechter worden verlengd. Als de verpachter of een zjjner familieleden het stuk land persoonlijk wil bewerken, kan een dergelijke verlenging principieel niet ge schieden. In deze mogelijkheid tot verlenging ligt een der kernen van de nieuwe pachtverordening. De pachter, die zijn bedrijf goed heeft geleid, krijgt het recht, dat het gepachte land hem princi pieel ter beschikking wordt gesteld gedurende een nieuwe pachtperiode, die bij boerderijen 12 en bij landerijen 6 Jaar bedraagt. Het recht van den pachter op verlenging van de overeenkomst moet echter een grens vinden, als le eigenaar zelf de exploitatie weer ter hand wil nemen, daar anders het eigendomsbegrip op onge- wenschte wijze zou worden ondermijnd. In dit geval gaat het recht van den eigenaar voor dat van den pachter en daarmee blijft de pacht in tegenstelling tot erfpacht en beklemrecht ge bruiksrecht met beperkten tijdsduur. Nopens wijziging .ai pachtregelingen zijn de bruikbare bepalingen van de huidige pachtwet overgenomen Vooral kan telkens na verloop van drie jaar de pachtcontrole op verzoek van een der partijen de pachtvergoedingen opnieuw vaststellen indien de goede trouw dit verlangt. DE GOEDKEURINGSPROCEDURE. Een der grootste tekortkomingen van de hui dige pachtwet bestond daarin, dat bij de goed keuring van pachtovereenkomsten zoowel de pachtrechter als ook de pachtbureaux bevoegd waren Deze procedure, ui leidde tot een zeer uiteenloopende goedkeuringspractijk en daar door vooral tot ero 1 verschillen i de pacht- vergoeding, is geünificeerd. De pachtbureaux. die hun nut in de practijk hebben bewezen, worden publiekrechtelijke lichamen met den naam „grondkamer" en zijn alleen bevoegd voor de goedkeuring van pachtovereenkomsten, be nevens voor alle andere beslissingen van zuiver economisch karakter tijdens den duur van een pachtovereenkomst. In tegenstelling tor net geldende recht kan de grondkamer bij de goedkeuringsprocedure de pachtvergoeding ooi: egen den wil van partijen definitief bepalen Bij nietigverklaring en goedkeuring moeten de grondkamers in de eer ste plaats de algemeene belangen van den land bouw ln het oog houden en eerst in de tweede plaats de belangen van partijen Dientengevolge zullen rij overe" '-^wisten nietig verklaren, In dien de aspi^ar achter onduidelijk is indien daardooi een bedrijf wordt verkaveld, vooral door geschelde verpachting van land- en bedrijfsgebouwen. In alle overige gevallen zal de grondkamer de overeenkomsten niet nietig verklaren, maar de overeenkomst op een ge zonde basis plaatsen dcor wijzigingen naar haar goeddunken. Als compensatie voor de uitbreiding van het recht der grondkamer bij de goedkeuring van pachtovereenkomsten is de mogelijkheid tot be roep bij een centrale grondkamer Ingevoerd. DE PACHTRECHTERS. Voor alle geschillen, die uit een pachtover eenkomst voortvloeien, met inbegrip van een vordering tot ontruiming, zijn overeenkomstig de huidige regeling de pachtkamers van de rechtbanken bevoegd. Als beroepsinstantie blijft de pachtkamer van het gerechtshof te Arnhem bestaan. De bevoegdheid van den pachtrechter blijft, evenwel beperkt tot zuiver juridische geschil len. Bij strijdvragen van zuiver economlschen aard, vooral nopens de vergoeding van verbe teringen, die de pachter heeft aangebracht, ls de grondkamer bevoegd. BIJZONDERE BEPALINGEN OMTRENT GRENSGEVALLEN. De huidige pachtwet werd veelal ontdoken omdat de eigenaar een zetboer in dienst nam. Deze ontduiking wordt thans voorkomen, daar dergelijke overeenkomsten eveneens aan goed keuring van de grondkamers onderhevig zijn, die overigens niet den inhoud hebben te onder zoeken, doch slechts moeten nagaan of ver pachting niet doelmatiger is. Dit voorjaar was het krachtens de vorde- ringswet noodig gras- en hooiland, ook voor zoover het niet was verpacht, opnieuw te ver- deelen. Om deze toestanden te voorkomen kun nen de grondkamers voor overeenkomsten om trent exploitatie van gras- en hooiland en voor weideovereenkomsten bijzondere bepalingen uit vaardigen. OVERGANGS- EN SLOTBEPALINGEN. Onder de nieuwe pachtverordening vallen alle pachtovereenkomsten, ook als zU tot dusver niet onder de bescherming van de pachtwet vielen, daar zij voor 1 Januafi 1936. waren ge sloten. Alle huidige pachtovereenkomsten, die voor onbepaalden ttfd zijn gesloten, worden geacht voor een zekeren tijd te zijn aangegaan en wel voor 12 jaar, vooj^ zoover het boerderijen be treft, en voor 6 jaar. voor zoover het over lan derijen gaat. Ook pachters die na - nietig-verklaring. van hun pacht nog gebruiksrecht hebben, kunnen in het genot van een langdurige pachtovereen komst geraken. De pachtprijsstopverordening wordt opgeheven In plaats daarvan bomt de mogelijkheid de pachtvergoeding van alle .be staande pachtovereenkomsten door de grond kamers te laten controleeren. Daarmede is de mogelijkheid geschapen om pachtovereenkomsten, waarvan de inhoud niet te rijmen valt met de huidige beginselen, hier aan aan te passen. Pachters en verpachters, die gebruik willen maken van deze mogelijk heid, moeten een desbetreffend verzoek binnen een half jaar, nadat deze verordening in wer king is getreden, bij de grondkamer Indienen. De grondkamer kan deze wijziging, zoo noodig met terugwerkende kracht tot het begin van het loopende pacht la ar, invoeren. De invoering van een pacht op langen ter-" •mijn met aanspraak op verlenging is ook in aanmerkine genomen bij het recht op schade loosstelling van den pachter, die van het ge pachte stuk land in het algemeen belang af stand moet doen. De schadeloosstelling van een pachter, die zijn land moet ontruimen in geVal van onteige ning of van requisitie. kan ook de gederfde ex ploitatie voor een grooteren termijn omvatten dan de twee jaar, die de huidige wetgeving voorschreef. 488e STAATSLOTERIJ. EERSTE KLASSE DERDE LIJ8T Trekking van 26 November. ƒ1500 No. 18330. 100 No. 1193. PRIJZEN VAN f 20. 1510 1545 1920 1998 2277 2330 2412 2776 2864 3109 3201 3658 3682 3752 3859 3930 4122 4552 4676 4917 4960 5196 5476 5829 5864 5912 6024 6105 6107 6144 6226 6453 6708 6885 6890 7071 7768 7955 8064 8229 8233 8286 8490 8504 8894 9112 9737 9792 10173 10721 10751 10852 10973 11159 11304 11722 11744 11825 11987 12336 12423 12738 13120 13276 13967 13976 14425 14439 14527 15073 15235 15594 15955 16193 16202 16287 16504 16851 16961 17167 17215 17803 17948 18002 18114 18450 18571 18697 18729 18878 18900 18926 18961 19885 19918 19978 20054 21582 21844 21856 21950 21977 HAAGSCHE POLITIERECHTER. De pensiongaste! Mej. M. van D. uit Alphen aan den Rijn bleek geen prettige pensiongast te zfjn. Ze ver toeft nu in het Huls van Bewaring, waar ze de rare dingen die ze in Leiden had uitgehaald, niet kan plegen. Want, in het pension waar ze verbleef had ze andere gasten bestolen. Kleed jes, badhanddoeken, sieraden etc. waren er ver dwenen en ten slotte bleek het meisje dat alles weg te nemen. Verdachte bekende de feiten. De officier vond het gedrag van het meisje ergerlijk, en vorderde drie maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief tegen haar. De politierechter veroordeelde tot tien weken gevangenisstraf met aftrek van preventief. DE DOODSLAG TE EST. Verdachte tot een jaar met aftrek veroordeeld. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende den doodslag te Est in de Betuwe. De 31-jarige wagenmaker-caféhouder C. S. al daar werd nog al eens gesard door enkele per sonen. die steentjes tegen de ruiten van zijn woning wierpen en hem scheldwoorden toeriepen. Ook in den laten avond van den 18en Augustus van dit jaar was dit het geval. S. was toen naar buiten gekomen en had zekeren J. M. S. met een mes in het hoofd gestoken, ten gevolge waarvan deze overleed. De offcier van justitie vond in verschillende omstandigheden zooveel verzachtende elementen, dat hij drie jaar gevangenisstraf eischte. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat, rekening houdende met alle bijzondere omstan digheden, in dit geval een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis sedert 21 Augustus de juiste correctie is. P. A. te L. In elk geval moet een uiterste wilsbeschikking het wettelijk erfdeel der kinderen niet aantasten. De notaris zal hiermee reke ning houden. De beheerder moet geregeld rekening en verantwoording doen. J. v. B. te N. De Inspecteur der belastingen zal moeten beslissen, of de persoonlijke omstan digheden aanleiding geven tot het berekenen van een lager bedrag aan loonbelasting of tot onthef fing van die belasting. Een bepaald recht op duurtetoeslag hebt u niet. TWEEDE TOONKUNST-CONCERT. Duo FiipseVan der Pas. Op het tweede gewoon concert der Maatschap pij voor Toonkunst, dat gegeven zal worden op Maandag 1 December a.s. in den „Leidsche Schouwburg", zullen de pianisten Marinus Flipse en Theo van der Pas werken voor twee piano's ten gehoore brengen van Clementi, Ta- renghi, Saint-Saëns, Debussy en Infante. VOOR DONDERDAG 27 NOVEMBER. Hilversum I, 415,5 ML: 7.15 Morgengesprekken voor den boer 7.30 Gram.muzlek 7.45 Och tendgymnastiek 7.55 Gram.muzlek 8.00 BNO Nieuwsberichten 8.15 Gram.muzlek 8.36 Ochtendgymnastiek 8.45 Gram.muzlek 9.15 Voor de hulsvrouw 9.25 Gram.muzlek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Cello, plano en gram. muzlek 12.00 Gerard Lebon en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest en pianospel 14.00 Planovoordracht en gram.muzlek 15.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 15.30 Voor de zieken 16.00 Cyclus „Het geweten" 16.20 Gram.muzlek 16.30 De Melodisten en solist 17.15 BNO: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten 17.30 Omroepor kest en solisten 18.30 Sociale zorg ook voor 17 18.45 Gram.muzlek 19.00 Actueel halfuur 19.30 Omroepsymphonle-orkest (vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken) 20.30 Gram.muzlek 20.45 Omroepsymphonlc-orkost en solist 21.30 Gram.muzlek 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO Engclsche ult- zednlng: „National features of the Nether lands" of gram.muzlek 22.15 Amusementsor kest en soliste (opn.) 23.0024.00 Gram.mu zlek. Hilversum II. 301,5 M.: 7.15 Gram.muzlek 7.308.45 Zie Hilversum I 845 Gram.muzlek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muzlek - 10.40 Voor de plattelandsvrouw 11.00 Ensemble Lajos Veres 11.45 Gram muziek - 12.00 Ama- blle-sextet 12.45 PNO: Nieuws- en economische berichten 13.05 Musette-orkest 13.30 Gram - muziek 14.00 Ensemble „De KwJntslag" en gram.muzlek 15.00 Naaicursus 15.30 Viool met planobegeleiding 16.00 Zang met piano begeleiding 16.30 Gram.muzlek 16 45 Voor de Jeugd 17.15 BNO: Nieuws- economische- en beursberichten 17.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antlqua" 18.15 Sport en lichamelijke opvoe ding 19.00 BNO: Wat Nederland schrijft 19.10 BNO; Nieuwsberichten 19.20 Radlotooneel 19.40 Gram.muzlek -- 19 45 Causerie „Bran dende kwesties" 20.00 Gram.muzlek (vanaf 20.16 alleen voor de Radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20.15 Salonorkest 20.55 Zang en orgel 21.15 De Ramblers (opn.) 21.45 BNO: Nieuwsberich ten 22.00 BNO: Toelichting op het Weermacht- bericht 22.1022.15 Avondwijding. GEMEENTELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Donderdag 27 November. ie programma: 7.1520.15 Hilversum I 20.15 -24.00: Duitsch programma. :e pr ram ma: 71520.15 Hilversum II J.1524.00: Prog-:mma uitsluitend voor aange- lotenen bij Redio Distributie Centrales. 3e programma: 7.0024.00: Duitsch programma 4e programma: 7.0024.00: Duitech programma PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 27 NOVEMBER. Alphen aan den Rijn - Chr. Geref. Kerk: nam. 7% uur, ds. v. d. Bijl vftn Barendrecht. Katwijk aan den Rijn - Geref. Kerk: voorm. 10 uur, ds. J. Q, Aalders; nam. 3% uur, ds. E. J. v. d. Born van Heemstede (Dankdac gewaa). Lisse - Oud Geref. Gem.: nam. 7% u., lees- dienst. Rijnsburg - Geref. Kerk (Rapenburg)vjn. 10 uur ds. van der Loo, Dankstond voor het ge was; nam. 3 uur ds. Post, Dankst. v. h. gewas. Geref. Kerk (Voorhouterweg) voorm. 10 uur ds. Post, Dankst. voor het gewas; nam. 3 uur ds. van der Loo, Dankst. v. h. gewas. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 3 uur ds. N. de Jong van ,'s Gravenhage, Dankstond voor het gewas. Zevenhoven - Chr. Geref. Kerk (Polde*)! nam. 7Mi uur, ds. Boer van Amsterdam. AMSTERDAM, 26 November. Hoewel de handel op de effectenbeurs te Am sterdam (heden iets minder omvangrijk was dan gisteren, ging er toch nog wel het noo- dige om en alles bij elkander droeg de markt toch een tamelijk levendig karakter. Aanvankelijk zag het er naar uit, alsof zich een reactie zou voltrekken. Bij de opening be wogen de toonaangevende fondsen zich meeren- deels op of Iets beneden de vorige slot- en topprijzen en reeds spoedig legden de koersen een neiging tot achteruitgaan aan den dag. Hierdoor maakte de markt den indruk, alsof zij na de recente stijging lichtelijk vermoeid was. De kleine inzinking werd echter te boven gekomen en vooral nadat er omstreeks een half uur verstreken was, ontstond weer behoor lijke vraag in verband waarmede de koersen zich in opgaande ltfn gingen bewegen. De oor spronkelijke kleine nadeellge verschillen wer den hierdoor bijna geheel geneutraliseerd en bij het einde van de rekening waren de koersen vergeleken met het vorige slot, niet veel ver anderd. Enkele fóndsen waren iets hooger, andere daar entegen iets lager. Voor Olies bestond ook thans weer goede belangstelling. Op 348% ingezet zakte de koers tot 345%, maar daarna trad een krachtig herstel in en later op den middag werd weer boven 350% afgedaan. Voor Industrieelen werd ook nog wel animo betoond. Het meest op merkelijke verschijnsel was de zeef vaste stem ming voor Unilevers. Na tot 166 3/4 te 'zijn gedaald, stegen zij spoedig daarna tot 169 AK.U.'s waren iets beter en liepen naar boven van 152% tot 154 li De Philipsaandeelen bewogen zich tus schen 285 en 288 Calvé Delft was goed prijshoudend. Van Berkel was mede iets beter en verbeterde van 119 tot 1213/4 In de lappen Nederlandsche Scheepsbouw ontwikkel de zich wederom eenige affaire en nu en dan werd weer in een open hoek gehandeld. Er was eenig materiaal aan de markt en de koers daalde naar aanleiding hiervan tot f.96, maar later kon weer f. 100 worden bedongen. In de lappen Müller en lappen Wilton was wei nig te doen. De minder courante Industrieelen waren verdeeld, maar koersverbeteringen waren toch overheerschend. De affaire ln Scheepvaart papieren was ingekrompen, hetgeen niet weg nam, dat er later op den middag toch nog weer behoorlijk wat omging. Scheepvaart Unies tot 235% gereageerd, liepen naderhand op tot 239 Oude Vaarten golden 157%%159%. Oude Booten 218 3/4%—221%. Japanlijnen schom melden tusschen 185% en 187%%. De affaire ln Indische cultuurwaarden was Van beperkten omvang. Rubberaandeelen ech ter konden zich in vrij goede attentie verheu gen. Amsterdam Rubbers werden 339% inge zet, zakten in tot 335%% maar liepen vervol gens weer een viertal punten naar boven. Verscheidene minder courante soorten werden lager genoteerd. In verscheidene gevallen echter kwamen naderhand toch weer kleine verbeterin gen tot stand. De handel in Suikerfondsen be perkte zich voornamelijk tot H.V.A. en Vorsten landen; eerstgenoemde schommelden tusschen 496% en 501% Vorstenlanden tusschen 143% en 147%%. De Tabaksmarkt was kalm. Dell Batavla's waren iets lager. Oude Deli's golden 337%339%, Senembah's avanceerden een paar punten en liepen op tot 285%. De beleggingsmarkt was kalm. De Neder landsche Staatspapieren waren weinig veran derd, maar eerder toch aan den loomen kant. In de nieuwe 3%% obligatiën konden nog flinke omzetten worden waargenomen, waarbij vrijwel voortdurend werd gehandeld tegen 96 9/16 tot 96 5/8%. Van de Oude Schuld waren Integralen wat lager. In Indische leeningen ging bijna niets om. Voor gemeentelijke en provinciale obligatiën begint de belangstelling weer toe te nemen. Vandaag lagen deze papieren weer vast in de markt. Pandbrieven waren stil. nauwelijks ver anderd. De Amerikaansche soorten waren traag. De Duitsche markt was stil; Kerkelijke leeningen waren meerendeels hooger. (A.N.P.) Prolongatie 21/4%. LEIDSCHENDAM, 25 Nov. Bloemkool I extra f12.80—16, III f5.20. Bospeen f5.60—7. Peen zonder lof A f 67.50. Gele Peen f 2.202.50. Kas-snU- en Spercleboonen f3240. Prei f45. f5.60—7. Bleekseldery f2.80—3.50, f 5.20—6.50. Knolseldery I f5.60—7. II f4.40—5.50. III f3.20 4.00. Stoof sla f 5.607. Spinazie, glas f 1215. Natuur f 810. Tomaten Jonge kas. Bonken f 14.40—18. Tomaten bonken f 9.60—12. Kriel f 7. KATWIJK AAN DEN LIJN, 25 Nov. Groenten- velling Bloemkool I f. 11.2017,10; Idem II f. 7.1010; Groene kool f. 4.405.50; Boerenkool t. 4.40—5.50; Waschpeen f.67.60; Prei f. 5.60—7; Kroten f. 2.504.50; Uien f.4.50; Roode kool f4.70 —4.80; Gele kool f. 4.60—4.80. NAALDWIJK. 25 Nov. Middenprijs Westl. vei lingen Schorseneren 1116,50; Prei 16,00; Roode kool 3,404.80; Chineesche 3,204,60; Savoye 4,304.80; Groene 5,50 per 100 kg.; Druiven, Alicante 5065 per kg.; Spruiten 1,90— 2,40; losse 1,30; Boeren kool 2536; Andijvie 48 per bak; Knolseldery 1,506.00; Bloemkool 1,40— 2,10 per 100; Peen 67 per bos; Seldery 1,20 per 100. RIJNSBURG, 25 Nov. Gröeütenvelllng. Bloem kool I f. 1114; Knolselderie f.57.50 per 100 stuks; Kroten f.4.50; Roode kool t 4.80; Gele kool" f. 4.80; Witte kool f. 2.50; Groene kool f. 5.50; Boerenkool f. 5.50; Andijvie f 6; Gekookte kroten f 10.70; Waschpeen f. 7.50; Prei f. 5—7 per 100 k.g.; Bospeen f. 7.50: Selderie f.2—2.60; Peterselie f. 1.80—2.20 per 100 bos. WOERDEN, 26 Nov. Kaasmarkt Aanvoer 28 partijen kaas. le kw. met rljksmerk f. 62.50; Idem 2e kw. f.6161.50. Handel vlug. R.ctactle-stal B. W Menkhorst Buitenland en Tooneel; K Been Binnenland en Sport; J Brouwer Stadsnieuws: Th J Hannema, Omgeving ec Muziek Poütlek medewerker: H, A, Goedhart.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3