BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 26 November 1941 OFFICIEELE KENNISGEVING De verzorging bij algemeene ziekenfondsen Het bestuur der universiteiten en hoogescholen Levensloop van W. B. Engelbrecht commissaris der provincie Utrecht STADSNIEUWS Uitvoeringsbesluit ingevolge het Ziekenfondsbesluit Waarom met Duitschland tegen het kapitalisme? AGENDA SPORT Afdeeling den Leiden N.V.B. van Viertallencompetitie „De Sleutels" Uit de Rijnstreek By decreet van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is bepaald, dat met ingang van gisteren de bepalingen van de artikelen 2 tot en met 5 van de ver ordening no. 153—1941 betreffende het be stuur der universiteiten en hoogescholen worden toegepast op de rijksuniversiteiten te Utrecht en Groningen, de landbouwhooge- school te Wageningen, de gemeentelijke universiteit van Amsterdam en de Neder landsche economische hoogeschool te Rot terdam. De bovenbedoelde artikelen luiden als volgt: Artikel 2 De bevoegdheden, rechten en plichten van het college van curatoren gaan op den president-curator over. Artikel 3 Het college van curatoren brengt aan den president-curator prae-advies uit ter zake van alle aangelegenheden, welke tot het oogenblik van in werking treden van het artikel 6 bedoelde decreet tot de bevoegdheid van het bovenvermelde college hebben gehoord. Artikel 4 De president-curator staat in de uitoefening van zijn functie onder toezicht van den secretaris-generaal en is verplicht diens bevelen, aanwijzingen en voorschriften onverwijld op te volgen. Artikel 5 De secretaris-generaal benoemt en ontslaat den president-curator. Het college van curatoren bestaat uit vier leden, die door den secretaris-generaal, den pre sident-curator gehoord, worden benoemd en ontslagen. Zoolang de secretaris-generaal het college van curatoren niet opnieuw samenstelt, bestaat het uit de leden, die er toe behoorden op het oogenblik van inwerkingtreding van het uit te vaardigen decreet. Willem Bernard Engelbrecht is op 11 Augustus 1881 te Batavia geboren, als zoon van wijlen mr. W A Engelbrecht, oud lid van den Raad van Nederlandsch-Indiè. Hy bezocht de lagere school en het gymnasium Willem III te Batavia en daarna het gymnasium te Delft, waarna hij nog een handelsschool afliep en een specialen cursus volgde voor den consulairen dienst. Na in 1902 met goed gevolg het eerste examen voor den consulairen dienst te hebben afgelegd, begaf de heer Engelbrecht zich naar Engeland, alwaar hy een 3-tal jaren werkzaam was aan de consulaten te Cardiff en Newport, alsmede aan het consulaat-generaal te Londen. Als eerste candidaat van zijn examenjaar werd de heer Engelbrecht in 1905 benoemd tot leer ling-consul te Hamburg. Hij bleef aldaar tot 1907 en was vervolgens eenigen tijd werkzaam aan het departement van buitenlandsche zaken. In 1908 was hij nogmaals eenige maanden aan het consulaat-generaal te Hamburg werkzaam en aan het einde van dat jaar legde hfj met goed gevolg het examen voor vice-consul af, waarna hij te Antwerpen werd geplaatst. Van 1909 tot 1911 was de heer Engelbrecht vice-consul te Hamburg, welke post hij verliet, toen hem in September 1911 een dienstreis naar Bulgarije werd opgedragen. Na afloop daarvan verkreeg hij een korte zending naar Birma. In 1913 was de heer Engelbrecht tijdelijk zaakgelastigde te Bangkok en van 1914 tot 1918 belast met de waarneming van het consulaat- generaal te Santiago, welke zending als voor bereiding diende voor de vestiging van een ge zantschap in Chili. Na aankomst van den eersten Nederlandschen gezant te Santiago, verkreeg de heer Engelbrecht de opdracht zich naar Caracas te begeven ten einde te onderhandelen over het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen ons land en Venezuela, welke onderhandelingen tengevolge hadden het door hem met den Venezolaanschen minister van buitenlandsche zaken ter zake gesloten verdrag. x In 1921 met verlof naar Nederland terugge keerd, verkreeg hij al spoedig opdracht om «te Madrid te gaan onderhandelen over de sluiting van een handelsaccoord. Na afloop van die zending werd de heer Engel brecht benoemd tot buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister in Chili, waar hU tot 1926 bleef. In December van 1926 volgde zijn benoeming tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Polen, aan welke zending een einde kwam toen als gevolg van de crisis uit bezuini gingsoverwegingen de gezantschapspost te Warschau werd opgeheven. Aan den heer Engelbrecht werd sedert dien een wachtgeld toegekend. Z\jn benoeming tot commissaris der provincie Utrecht dateert van 10 October 1941. GROENTENTEELT VOOR BLOEMENTEELT. Wijzigingen in de bedrijven. Thans is vanwege de Ned. Sierteeltcentrale aan de bloemkweekers in ons land mededeeling gedaan van de maatregelen, waarvoor omzet ting plaats vindt in groen tenteelt. De Ned. Sierteeltcentrale heeft aan de be voegde instanties voorgesteld, de inkrimping toe te passen volgens basis van het teeltrecht. zoo als dit zal luiden op het einde van dit jaar. Hierdoor is dus nauwkeurig aangegeven wel ke oppervlakten beschikbaar mogen blijven voor telen van bloemen, en welke voor het kweeken van voedselgewassen. Hierbij zal dan gelden, dat voor open grond 30 procent ingekrompen dient te worden op de bloementeelt, hetgeen dan eenzelfde beperking zou zijn, als voor dit jaar heeft gegolden. Van grooter beteekenis is evenwel, de beperking in de glascultures. In 1941 moest op bedrijven boven 1000 M2. tien procent worden ingekrompen, terwijl beneden die oppervlakte, de bloementeelt vrij werd ge laten. Thans zal echter de beperking grooter zijn, n.l. 45 procent voor elke soort glas. hetzij dus verwarmd of niet verwarmd. Echter zal aan de kweekers worden overge laten. op welk soort glas zij de beperking wil len toepassen. Het vervangen van glas door open grond of omgekeerd zal zijn toegestaan. Voor den open grond, zal op 1 Januari 1942 de beperking van kracht dienen te zijn, voor de glascultures moet 20 procent op dien datum, en vervolgens 25 procent voor 1 April ingekrom pen zijn. In bijzondere gevallen kunnen onthef fingen verleend worden. Ook door deze omzetting van de bloemencui tuur in het kweeken van voedselproducten, zal dus in de toekomst aan deze productie een be langrijke vergrooting worden gegeven. .VOLKSONDERWIJS" IN CONGRES BIJEEN. De vereeniging „Volksonderwijs" kwam in vergadering bijeen in het Muziek-Lyceum te Amsterdam. Uit 223 afdeellngen waren afge vaardigden aanwezig. Met algemeene stemmen werd aangenomen een voorstel om propaganda te voeren voor schooltandverzorging, en een voorstel om nog maals aan te dringen op verlenging van den leerplichtigen leeftijd en op verlaging van de leerlingenschaal, in het bijzonder bij het voort gezet onderwijs. De verschillende jaarstukken van den secretaris en den penningmeester wer den goedgekeurd. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren F. van Dijk Tzn.. te Leeuwarden en R. J. Smit te Helmond, werden met overgroote meerderheid herkozen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd bij het doen bezetten van plotseling openvallende plaat sen zichzelf tijdelijk aan te vullen. Gekozen werden tot leden van de Commissie van Beroep de heeren K. de Boer, burgemeester van Har- dinxveld en A. M. Vroom, notaris te Amster dam; tot lid van de financleele commissie de heer B. H. Busschers te Hengelo (O). VERGOEDING AAN WERKVERRUEVIINGS- ARBEIDERS BIJ ONGEVAL. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald dat aan werk verruimingsarbeiders, wien in werktijd of schaft tijd een ongeval overkomt en voor wie daardoor op den dag van het ongeval verzuim veroor zaakt wordt, voor dat verzuim een vergoeding met behoud van de woonplaatstoelage zal wor den gegeven ten bedrage van 80% van het uur loon, d.i. van 24 cent per uur. Wanneer op den dag van het ongeval minder dan het halve aantal werkuren is gewerkt, zal over dien dag, indien daarvan althans het halve aantal uren of meer met loon en vergoeding wordt betaald, de volle woonplaatstoelage ver leend worden. STEEDS VERDER Steeds verder trekken de Duitsche troepen naar het Oosten en steeds meer ellende ontmoe ten zij daar. Steeds duidelijker blijkt, dat het meerendeel der sovjet-bevolking in de bitterste armoede geleefd heeft en thans, nu- de geesel van den oorlog over dit arme volk is gegaan, zijn de ontberingen grooter dan ooit. Voor talloozen beteekent een onmiddellijke hulp de redding van hun leven en het is daarom te begrijpen, dat de ambulances, die hier arbeiden, veel werk te ver richten hebben. De Nederlandsche ambulance moet daarom in alle opzichten gesteund worden, opdat zij haar werk zoo goed mogelijk kan doen. Ook uw steun is noodig Stort daarom uw bijdragen op giro-rekening 87600. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen is opgetreden als direc teur van het rijksbureau voor ijzer en staal te 's Gravenhage de heer H. J. V. van de Voort. De heer J. D. Vader te IJmuiden, chef van de afdeeling Noordzeevisscherij der Nederland sche Visscherijcentrale is benoemd tot interme diair tusschen de Duitsche marine en de Neder landsche visscherij centrale. Betracht de grootste spaar- zaamheid Met gas en electriciteit. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Opheffing: Mej. A. Rosier, Oude Zeeweg la, Noordwijk aan Zee, luxe artikelen. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier verzoekt ons de ingezetenen te waarschuwen, geen geld of goederen af te geven aan personen, die langs de huizen inzamelingen houden, tenzij deze per sonen voorzien zijn van een schriftelijk bewijs, waaruit blijkt dat zij tot het houden van die inzameling bevoegd zijn. KINDERTOONEEL. Het Rotterdamsch Kindertooneel zal a.s. Zon dagmiddag in de gehoorzaal een voorstelling geven van het kinderverhaal „Jopie Slim en Dikkie Bigmans", terwijl als extra-attractie Sint Nicolaas ten tooneele zal verschijnen om een zèngwedstrijd te leiden. ALLE-DAG-KERK. Onder bovenstaande benaming zal in na volging van Amsterdam, waar zulks geschiedt in een protestantsch en een katholiek kerkge bouw van Maandag 1 December af tot en met Dinsdag 23 December eiken dag (behalve Zondags) in de RB. Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat een kwartier worden gewijd aan bijbellezing, overweging, gebed en gezang. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent is geslaagd mej. S. Stalie te 's-Gravenhage. Uit een perceel in de Magdalena-Moons- straat zijn twee Goudsche kazen van 8 en 11 K.G. ontvreemd. Bij een familie aan den Middelweg ver voegde zich gisteren een man zich noemende Joop Ziegers en voorgevende controleur bij den Crisis-opsporingsdienst te zijn. Na zijn bezoek vermiste de dochter des huizes haar handtasch. zoodat vermoed wordt, dat de pseudo-controleur geen controleur, maar een oplichter was. De politie tracht zulks uit te vinden. Gisteravond omstreeks kwart over tien heeft een onbekend gebleven persoon de 28- jarige mej. J. C. W. op de Lammermarkt haar handtasch ontrukt. Gelukkig bevatte de tasch geen geld, doch wel eenige min of meer waar devolle voorwerpen, zooals een zilveren potlood, een vulpen, enz. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De burgëmeester van Leiden maakt bekend dat op Donderdag 27 November a.s. in het Waaggebouw visch zal worden verkocht aan de gesteunden door den Socialen Dienst van 9.30— 12 uur en aan de gesteunden door Maatschap pelijk Hulpbetoon van 24 uur. Alleen zij. die bonnen hebben gekocht voor dezen verkoop kunnen hiervan gebruik maken. In het perceel Hartesteeg/hoek Nieuwstraat zal visch verkocht worden uitsluitend aan hou ders van vetkaarten. De kaarten dienen mede gebracht te worden. ^3 Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 26 November 1941. 3 Het Verordeningenblad bevat een derde uit voeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken ingevolge het ziekenfondsenbesluit. Daarbij wordt om. het volgende bepaald: Artikel 1. Voor de door de algemeene zieken fondsen te verstrekken geneeskundige en spe cialistische verzorging wordt den verzekerden de keuze gelaten uit alle in hun woonplaats of in de naaste omgeving daarvan gevestigde huis artsen alsmede, zoo aldaar geen specialist is gevestigd, uit de specialisten, gevestigd in een plaats, zoo dicht mogelijk gelegen nabij die woonplaats, een en ander voor zoover dezen aan het betreffende ziekenfonds zijn verbonden. Artikel 2 Voor de door de ziekenfondsen te verstrekken tandheelkundige verzorging wordt den verzekerden de keuze gelaten uit alle in hun woonplaats of in de naaste omgeving daar van gevestigde tandartsen, voor zoover dezen aan het ziekenfonds zijn verbonden. De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, kan aan een arts op diens ver zoek vergunning verleenen, zich te verbinden aan een of meer ziekenfondsen tot het verleenen van tandheelkundige verzorging. De commis saris kan een zelfde vergunning verleenen aan tandheelkundigen, die op 1 November 1941 aan een ziekenfonds waren verbonden. Artikel 3 De verzekerden hebben het recht per jaar ten hoogste tweemaal hun keuze, als bedoeld in de artikelen 1 en 2, te bepalen, om bijzondere redenen kan in uitzonderingsgevallen afwijking van deze bepaling worden toegestaan. Artikel 4 Voor de door de ziekenfondsen te verstrekken verzorging met geneesmiddelen, Vordt den verzekerden de keuze gelaten uit alle in hun woonplaats of in de naaste omgeving daarvan gevestigde apotheken, waaronder mede worden begrepen die van apotheek houdende ge neeskundigen, voor zoover de apothekers en apotheek houdende geneeskundigen aan het be treffende ziekenfonds zijn verbonden. Artikel 5 Voor de door de ziekenfondsen te verstrekken verloskundige verzorging wordt den verzekerden de keuze gelaten uit alle in hun woonplaats of in de naaste omgeving daarvan gevestigde vroedvrouwen, voor zoover die vroed vrouwen aan het ziekenfonds zijn verbonden. Artikel 6. Voor de door de ziekenfondsen te verstrekken verzorging in ziekenhuizen wordt den verzekerden de keuze gelaten uit alle in hun woonplaats of in de naaste omgeving daar van gevestigde ziekenhuizen, alsmede, zoo al daar geen ziekenhuis is gevestigd, uit de zie kenhuizen gevestigd in een plaats, zoo dicht mogelijk gelegen bij die woonplaats, een en ander voor zoover de besturen dezer ziekenhui zen met de ziekenfondsen overeenkomsten heb ben gesloten, waarbij zij zich hebben verbonden, verzekerden van die ziekenfondsen in de zie kenhuizen. onder hun bestuur, op te nemen. Artikel 8. Wanneer dat in verband met den aard van een ziektegeval noodig wordt ge acht. kan den verzekerden specialistische ver zorging worden verstrekt door andere specialis ten dan bedoeld in art. 1 en kan opneming ge schieden in andere ziekenhuizen dan bedoeld in artikel 6. Artikel 9. De aan een ziekenfonds verbon den artsen (specialisten), tandartsen, apdthe- kers en vroedvrouwen, zijn verplicht zich op daartoe door de hoofden of de besturen van elk ander ter plaatse zijn werkzaamheid uitstrek kend ziekenfonds gedaan verzoek zich te ver binden aan dat ziekenfonds. Artikel 12. De commissaris is bevoegd na dere voorschriften vast te stellen betreffende: 1. Het grootste toegelaten aantal verzeker den per arts, tandarts en apotheker. 2. De weistandsgrens. 3 De begrenzing van de taak van het con troleerend personeel bij de ziekenfondsen. 4. De rechten en verplichtingen van de ver zekerden bij de ziekenfondsen. 5. De besteding van de gelden der zieken fondsen. 6. Het geldeUJke en het administratieve be heer by de ziekenfondsen. VERDERE REGELINGEN. Voorts is bepaald, dat iedere arts, tandarts, apotheker en apotheek en vroedvrouw, geves tigd in een gemeente, waarover een of meer ziekenfondsen hun werkzaamheid uitstrekken, op hun verzoek door het hoofd of het bestuur van een dier ziekenfondsen daaraan wordt ver bonden. Indien by het hoofd of het bestuur daartegen bezwaar bestaat, kan degene, die het verzoek heeft gedaan, Qe beslissing inroepen van den commissaris. De beslissing van den com missaris is voor beide partyen bindend. In af- wyking van het hier bepaalde kan de commis saris, al dan niet onder het stellen van bepaal de voorwaarden, op verzoek van hoofden of be sturen van algemeene ziekenfondsen, welke op 1 Augustus 1941 bestonden, vergunning verlee nen, dat uiteriyk tot 1 Juli 1942 aan die zieken fondsen slechts zullen zyn verbonden de artsen (specialisten), tandartsen, apthekers en vroed vrouwen, die op 1 November 1941 by die zie kenfondsen in vasten loondienst waren of in een feitehjk daaraan geUjk te stellen verhou ding tot die ziekenfondsen stonden. Aan die ziekenfondsen kunnen voor 1 Juli 1942 geen andere dan de hierbedoelde artsen (specialis ten), tandartsen, apothekers en vroedvrouwen worden verbonden. Deze artsen (specialisten) tandartsen, apo thekers, en vroedvrouwen, zyn niet bevoegd zich voor 1 Juli 1942 aan een ander algemeen zie kenfonds te verbinden. Artikel 9 is op hen niet van toepassing. Arbeidsovereenkomsten en andere overeen komsten van deze artsen (specialisten) tand artsen, apothekers en vroedvrouwen, komen op 1 Juli 1942 van rechtswege te vervallen. Dit besluit treedt heden in werking met te rugwerkende kracht van 1 November 1941 af. Wat het kapitalisme niet heeft tot stand kunnen brengen, n.l. een duurzame inschake ling in het arbeidsproces van alle arbeidsbe- kwame volksgenooten tegen een loon, waarmede in de redely ke levensbehoeften kan worden voorzien, dat heeft het nationaal-socialistische Duitschland aan zyn volk verschaft. Onder het kapitalisme, dat niet alleen de economie van alle cultuurstaten der wereld heeft beheerscht, maar ook de mentaliteit hun ner staatslieden, is de mensch de slaaf van het geld geworden, omdat slechts het geld in staat was, den mensch zyn bestaan te verzekeren. Alle handelingen van den mensch of van de volksgemeenschap, die op een economisch doel gericht waren, werden uitsluitend beoordeeld naar de geldswaardige gevolgen van die han delingen. De waarde van de menscheiyke pres taties voor de volksgemeenschap kwam uitslui tend tot uitdrukking door den prys der goede ren en door den prys van den arbeid. Niet de arbeid was, onder het systeem van het kapitalisme, de grondslag van de volks welvaart, doch uitsluitend het bezit aan goede ren, omgerekend in geld. Een volksgemeenschap kon voor eenige dui zenden millioenen aan geldswaarde in het bui tenland belegd hebben, toch heette het, dat de betrokken Staat niet voldoende middelen bezat, om de honderdduizenden werklooze volksgenoo- ten arbeid en brood te verschaffen. Zoo was het hier te lande, zoo was het elders, ook in Duitschland van vóór de machtsovername door het nationaal-socialisme. Het kapitalisme heeft de belangentegenstel lingen tusschen de landen der wereld verscherpt omdat het slechts de verwerving van bezit als dryfveer van den internationalen handel kende. Door het kapitalisme gedreven, trachtten de landen elkaar op de wereldmarkt de loef af te steken, waarby steeds macht voor recht ging. De minder ontwikkelde landen werden door zil veren en gouden banden in den vorm van lee ningen en credieten van Staat tot Staat aan de machtige Staten gebonden. De beheersching van de zeewegen door de Engelsche machts politiek en van de overzeesche grondstoffen, door het Engelsche kapitalisme, hield het mee rendeel der Staten der wereld onder een econo- ïnischen en daardoor ook politieken druk, waaraan slechts weinigen, het allerminst de overwonnenen in den wereldoorlog, zich konden onttrekken. De politiek der groote Mogendheden, buiten Duitschland Rusland biyve hier buiten be schouwing werd geheel beheerscht door de belangen van het kapitaal en de Joodsche men taliteit, die de bezittende klassen overal ter we reld beheerschte. Eerst aan het nationaal-socia listische Duitschland is het gelukt, allereerst in eigen land, langzamerhand onder zyn invloed ook in de binnen zyn invloedsfeer getrokken landen, den ban van het kapitalisme te breken, en de belangen van het kapitaal ondergeschikt te maken aan de belangen van den arbeid, en de heerschende rol van het kapitaal tot een dienende te maken. Slechts in een waarlijk na- tionaal-socialistisch bestuurden Staat is het mogelyk, aan het kapitaal zyn plaats in de volkshuishouding toe te wyzen, zóó dat dit vruchtdragend voor de geheele volkshuishou ding zy. en niet slechts voor een kleine groep „welgestelden". In den nationaal-socialistischen Staat heeft Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te eö 7 uur nam. Prediker: Evangelieprediking te 7% uur nam. Donderdag. Prediker: Spr. ds. R van Dyk, 3 en 7 uur nam. Volkshuls: Kamerorkest MIJ. voor Toonkunst. 7.30 uur nam. Katwyk-aan-Zee (Casa Cara)Geref. Bond. Spr. de heer Hegeman. 7% uur nam. KatwykaanZee Stengellnstr. 1)Bijbels lezing J. Siegelaar, 7J/4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 22 November 20 uur tot Zaterdag 29 November 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Ryn 18. Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek. Voorm. Wilhel- minapark 8. TeL 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 3 gr. C. (37 gr. F.). het kapitaal minstens even groote plichten als rechten, en is de kapitaalbezitter tegenover de volksgemeenschap verantwoording schuldig voor het gebruik, dat hij van zyn kapitaalbezit maakt. Het kapitalisme van de liberale democratieën kent zulke plichten niet, althans niet vóórdat de huidige oorlog in naam der „democratie" door nagenoeg alle rechten een streep zette en, onder steeds heviger beschimping van het na tionaal-socialisme en zyn beginselen ook op economisch gebied niet beter wist te doen dan den éénen economischen maatregel van het nationaal-socialistische Duitschland na den anderen over te nemen, althans krampachtig pogingen te doen, die zooveel mogelyk na te bootsen. Zoolang niet de nationaal-socialistische be ginselen het geheele Staatsbestuur en de gees teshouding zijner staatslieden hebben door drongen, en de sociale gedachte al hun maat regelen als een zuurdeesem beheerscht, zal het kapitalisme van 't liberalistische systeem steeds weer trachten, den kop op te steken, en daarin onder de leiding van de slechts in geld den kende mandatarissen der geldmachten gewis ook slagen. Tenzy het van zyn anker geslagen kapitalisme naar het andere uiterste doorslaat en het bolsjewisme d.w.z. de kapitaal-ver nietigende krachten op de wereld en de cul tuur loslaat. 'Slechts het nationaal-socialisme zal in staat blijken, voor een onafzienbare reeks van jaren zoo niet voor goed het evenwicht tusschen de verschillende krachten in de maatschappy te bewaren, omdat het is gegrondvest op een rechtvaardige behartiging van aller belang, en het belang van allen di. het algemeene be lang tot uitsluitend richtsnoer heeft. Het kapitalisme kan uit zyn aard slechts het belang van het kapitaal beoogen. en zal daar aan ook onontkoombaar te gronde gaan. doch eerst na namelooze ellende in en onder de vol keren te hebben gebracht. Daarom met Duitschland tegen het kapitalisme! Mr. Dr. H. J. v. B.-F. VOETBAL. UITSLAGEN VAN ZATERDAG EN ZONDAG. Zaterdagcompetitie. lste klasse: Leiden IARC n 33; MSV I Quick B. n 1—7; Koudekerk I—Ter Leede I 0—5; Rijnsb. B. IRCL I 3—3. 2de kl. A: Noordwyk III—Leiden II 9—1; RCL II—Koudekerk n 2—3; CNV I—Quick B. IX2de ld B: ARC III—Noordwijk IV 2—0; ASV 1—GWS n 34. 3de klasse: GWS III—MSV II 2—1; Ter Leede m—Rijnsb. B. III 3—2. Adspiranten: Alphia-Rijnsb. B. 40; Quick B—Rouwkoop 50; Noordwyk III—RCL 1—1. Zondagcompetitie. 1ste klasse: Alphen IIILeidsche B. I 111; LFC HI—UVS IV 52; Sportman I—Morsch- kwartier I 61; ASC 111Lugd. III 62. 2de kl. A: Roodenburg H—Lugd. IV 1—0; UVO I—ASC IV 4—0; AOV I—Sportman II 2—0. 2de kl. B: Lugd. V—AZL I 5J3; LDWS III— ZLC n 0—4; TON A II—ASC V 2—0; Beresteyn I—LFC IV 5—1. 3de kl A: UVS VI—ASC VI 0—7; Kagia I— UVO II 5—3. 3de kl. B: Morschkw. IIZLC III 03; AZL II—ASC VII 6—2. 4de kl A: Roodenburg VI—Lugd. VII 1—2. 4de kl. B- Lu?d VIII—Alphen V 4—8; Roo denburg VIIKagia 34; ZLC IVAOV ni 6-4. Juniores: UVS (B)Alphen 32. Adspir A: AlphenRoodenburg (a) 05; Lugd.TON A 6—0: LFC—Sportman 2—1. Adspir. B: UVS (b)—UVS (c) 9—1; AOV (b) —Rouwkoop 0—11; Roodenburg Cc)—ASC (b) I—3. R.K. Elftallen. lste klasse: Nic. Boys IDOSR II 32: Lei minden I—UDO I 2—3; DOCOS I—SJC II 6—1; Alph. Boys I—Lisse II 2—3; Meerburg I Foreholte I 32. 2de klasse: SJC IH—Meerburg H 1—4; Lissc III—KRV I 5—3; VCH I—DOCCS n 1—1; Teyiingen II—Alph. Boys II 10—4 3de kl. A: DOSR IH—Nic. Boys II 6J2; WLV IIMeerburg ni 22. 3de kl. B: WLV Hl—Lisse IV 1—5: KRV n— WSB IV. KRV II niet opgekomen; DOCOS IV —Foreholte II 7—3; UDO II—DOCOS V 5—1. Juniores A: LisseTeyiingen (A) 24; UDO (A)—SJC 1—1. Juniores B: ForeholteAlph. Boys 11; UDO (B)—Nic. Bovs 3—1 Adspir. A. KRV—SJC (a) 2—9: WSB Ca)— Adspir. B: Beerburg—WSB (b) 4—2; Teijlin- gen—UDO 51. BRIDGE. Gisteren werd in .Schuttershof" de 5de wed- stryd voor de viertallencompetitie gehouden. Het aantal deelnemende teams is inmiddels uit gegroeid tot. 23. Alhoewel ten opzichte van den einduitslag thans nog niets te voorspellen valt. begint zich langzamerhand voor „insiders" reeds eenig perspectief te vertoonen, welke teams favoriet worden voor het kampioenschap in hun klasse. De stand is thans: Groep zwart. Teams gesp. gew. gel. verl. w.p. v. Wingen 5 2 2 1 6 Laken 5 3 0 2 6 v. Helvert 4 2 1 1 5 Thoolen 4 2 1 1 5 Staal 4 1 I 2 3 v. Tuyn 4 1 1 2 3 Onkes 4 I 0 3 2 ALPHEN. BIJEENKOMST DER N.S.B. Spreker de heer Meyers. De afd, der N.SR. hield in het Nut een groote propaganda-vergadering, waarby als spreker op trad de heer Meyers uit Leiden, zulks wegens verhindering van ds. Ekering. Verschillende leden der N.S.B. uit omliggende plaatsen waren mede aanwezig. De heer Bonte sprak een openingswoord, waarna de heer Meyers er aan herinnerde, hoe hy ongeveer 6 jaar geleden in Alphen ook als spreker was opgetreden en hoe sindsdien de omstandigheden belangryk zyn gewyzigd. In hoofdzaak wilde hy zyn gehoor er toe bepalen, hoe men de beginselen der N.S.B. moet uitdragen en hoe men ons volk hiervoor moet winnen. Hy noemde dit Ook thans nog een moeiiyke taak, vooral in Nederland, waar duizenden volksge- nooten nog lederen dag worden vergiftigd en be- invloed door de meest fantastische verhalen, hoewel deze direct kunnen worden weerlegd. Men doet dikwyis of wy „aparte" Nederlanders zyn; dit bestreed spr. door er op te wijzen, dat de N.S.B.'ers niet zoo berustend waren als de andere volksgenooten, die zich door de kapi talisten lieten uitkleeden! wy hebben voor dit feest bedankt, aldus spr. Hy ging dan na hoe de N.SB. ontstond, dank zy het voortreffeiyk initiatief van den leider ir. Mussert en besprak de verdere ontwikkeling tot heden, de dagen van .1939 en de 5 oorlogsdagen van een zin- loozen en kansloozen oorlog. Ondanks dit bleven wy met beide beenen op de werkehjkheid staan, in tegenstelling tot vele andere Nederlanders. Des ondanks kon de N.SB. deze houding begrypen en vergeven; zy heeft een groot gebaar gemaakt door hen tegemoet te treden. Leek aanvankelyk dat ons volk hierdoor wat geleerd had, reeds spoedig kwam weer de kentering en ontstond de z.g. fluistercampagne, gevolgd door de kan ker- en de Oranjecampagne. Men heeft ons o.m. uitgemaakt voor landverraders en gezegd dat wij heulden met de Duitschers. Doch spr. vroeg: „wie waren het binnen 14 dagen, die in de Rid derzaal voor den Rykscommissarls verschenen met het verzoek om behoud van hun baantje en promotie? De mannen der democratie". Ondanks alle laster en praatjes, gelooft u, dat Duitschland dezen oorlog wint. Spr. wees er op. dat Duitschland deze twee jaar niet is verslagen, integendeel eiken strijd heeft ge wonnen. Spr. zette dan uiteen, hoe de gedra gingen van de N.SB.-leden moeten zyn, nl. werkelijke kameraadschap in het optreden naar buiten, zoowel van werknemer als werkgever. Als Nederlanders, die hun vrijheid en "zelf standigheid werkelyk terug willen hebben, die nen wij te begrypen, hoe onze gedragingen moe ten zyn tegenover onze bezetters, die op leven en dood stryden om het bolsjewisme te ver nietigen. Uitvoerig beschreef spr. o.a. ook de houding der joden, die steeds op dezen oorlog hebben aangestuurd. Ten slotte wekte hy op, zich te blyven scharen achter den leider ir. Mussert. den Führer Adolf Hitler en het Duit sche leger, om mede te werken aan een ge ordend en nieuw Europa, in tegenstelling tot het bolsjewisme. Rood. v. d. Horst 5 5 0 0 10 v. d. Staay 4 4 0 0 8 Bleuzé 5 2 1 2 5 Verboog 4 2 0 2 4 Outshoorn 4 1 1 2 3 Luyken 5 1 1 3 3 v Noort 5 1 0 4 2 Ibnoe 4 0 1 3 1 Groen. Leujes 5 4 0 1 8 Slebos 5 3 0 2 6 Spits 5 2 1 2 5 v. Egmond 5 2 1 2 5 v Ingen Schenau 3 2 0 1 4 v. Eiken 4 1 1 2 3 Brokkaar 5 1 1 3 3 Hoogwerff c.a4 0 2 2 2 Als leider van het team-Bol treedt van heden af op de heer Onkes. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2